voor oen zeer talrijk publiek, hare jaarlijksohe uitvoering. Met succes werden opgevoerd het tooneelspel »Eon AmsterdaniBcbe Jongen", en de blijspelen »Do Dochter van den Barbier" en »Êrfgenamen van Neeltjo Pater te Broek in Waterland". Door de medewerking van eonige oud-leden verkeert de vere9niging in blo&ienden toestand. Nieuwerkerk, 13 Jan. Gisterenavond gaf het fanfarencorpa i>0. en U." zijn jaarlijkeche uitvoering voor de kunstlievende leden en donateurs in de zaal van de aMeebaal". Vele vreemdelingen waren tegenwoordig. De muziek nummers werden afgewisseld door twee comediestukjee. Naar het ons voorkomt, hebben de aanwezigen veel genoten. Zoowel de muziek als de tooneelstukjes vielen zeer in den smaak. De zes verschillende nummers muziek werden op verdienstelijke wijze uitgavoerd, en toonden, dat, onder de leiding van zijn yverigen directeur, den heer P. Jongmans van Zierikzee, het gezelsobap steeds vooruitgaat. "Wij ontvingen over deze uitvoering nog een ingezonden stuk, waarin voor den geootvollen avond aan het fanfarencorps en zijn geachten dircoteur in hooge mate lof werd toegezwaaid. Nu wij bovenstaand verslag hebben op genomen, meenden wjj, dat dit ingezonden stuk gevoegelijk kon vervallen. De Redactie. Staveninse. In een 11. Zaterdag 13 dezer alhier gehouden vergadering van den dijkraad der waterkcering van den calamiteueen O. E. H. polder, werd vastgesteld de om- eobrgving der gewone en buitengewone werken, dienst 1906/07. De gewone tot een bedrag van f 689 70 en de buitengewone ad f 8680 515. Onder de laatste som is begrepen een bedrag van f 3406 77 voor het maken van glooiing van gewapend beton, welko bij wijze van proef voor een lengte van 50 bij 8.4 M. zal worden aangelegd. St-Filipsland, 13 Jan. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zijn alhier gestaakt. Steeds verminderende belangstelling der jongelui is hiervan de oorzaak. Bij 't inheien van palen kreeg ééa der werklieden het heiblok met zoo'n kraoht op één der handen, dat een drietal vingers ernstig verwond werden. St.-Annaland. Vrjjdagvoormiddag werd aan den calamiteueen aSuzannapolder" onder deze gemeente, met goed gevolg gezonken een kraogstuk, lang 55 M. en breed 11 M. Yoor bestorting enz, moest worden geleverd 390 scheepston gewono steen en 390 scheepston afval van steen. Deze werkzaamheden hadden plaats ter voorziening in de sobade, ontstaan door de oeTerafscbuiving op 28 November 1.1. Middelburg, 13 Jan. Aan den gemeente raad is overgelegd de g6heele briefwisseling, gevoerd tusgchen Burgem. en Weth. en het bestuur van de ambachtssobool, om aih den raad voorstellen te doen tot het beschikbaar stellen van een terreiu voor een nieuwe ambachtsschool, tot het verstrekken van het benoodigde kapitaal en een subsidie uit de gemeentekas. Uit deze correspondentie blijkt, dat het bestuur aan den raad verzocht voor de oprichting van een 'nieuwe ambachtsschool een terrein befchikbaar te stellen van 4600 M2. verder een bedrag van f 113.000 in zoodanige termijnen, dat het bestuur der ecbool ia staat zal zijn den aannemiDgetermijn voor den bouw enz. te voldoen, en zulks tegen eea rente van 4 pCt., af te lossen in jaarlijksche ter mijnen van tenminste f 1000, en róó, dat het geheele bedrag binnen do 45 jaar is geres titueerd, en eindelijk een jaarlijkecho subsidie van f 6130. In zijn laatste schrijven aan Burgem en Weth. zegt het bestuur van de ambachts school nog het volgende: Wij mogen dit schrijven niet besluiten zonder uw college op de hoogt9 te stellen van ons voornemen om, wanneer wij binnen twee maanden, door uwe bepaalde toezeggingen, het gegrond nitzicht hebben, dat de nieuwe ambschtsschool in den loop van 1906, of desnoods in den aanvang van 1907, tot stand zal komen, hetgeen zonder de ingeroepen krachtige hulp van de gemeente niet mogelijk ia, onze verdere pogingoc op to geren, en aan het rijk en de provincie mede to deelen, dat wij niet aan de voorwaarden, waaronder ons hun geldelijke steun werd toegezegd, kunnen voldoen, en alzoo daarvan moeten afzien. Wij zullen dan overwegen, of het raadzaam zijn kan om de school nog eenigen tijd in haar tegenwoor- digen, op den duur onhoudbaren toestand te laten bestaan, dan wel of wjj aan de leden onzer Vereeniging moeten voorstellen om de Vereeniging te ontbinden, en een inrichting, waarvan het groote nut voor den werkenden stand in onze gemeente niet behoeft betoogd te worden, op te heffen. Het hierop door Burgom. en Weth. aan het bestuur der ambachtsschool gezonden sohrjjven luidt als ^olgt: Naar aanleiding van uw schrijven is door ons aan don raad der gemeente voorgesteld, aangezien een deel van het terrein, waarop eventaeel de ambaohts- school gebouwd zou wordsn, niet door de gemeente kan verkregen worden, aan u te berichten, dat ons geen tem ia van 4600 M2. bekeDd is, en u uit te noodigen ons te willen mededeelen, of n een dergelijk terrein bekend is. Dit voorstel is door den raad verworpen. Daar uit zijn midden geen ander voorstel is gedaan, kunnen wij u dus op uw boven genoemd schrijven geen antwoord doen toe komen. Wielrijden. De Wiolrijders-Vereenigiag T. A. Y. E. N. U. alhier heeft aan den gemeente raad een adres gericht, waarin zij zegt, dat zij dikwijls met verbazing gadeslaat, dat op fisfsen, bestemd voor ééa persoon, soms meer personen gezeten zijn, in dien vorm, dat kiodereD, soms oek volwassenen, op het stuur of op het frame zitten. Zij besohouwt dit als ten zeerste nadeelig voor de openbare veilig heid, en noemt zij het bovendien gevaarlijk voor de op die fists zittende personen. Do Vereeniging verzoekt daarom aan den raad een verordening te willen maken, waarbij het verboden is op een fiets, bestemd voor één persoon, m?er personen te vervoeren. Burgem. en Weth. dezer gemeente stellen aan den gemeenteraad voor, het aantal opzichters bij de gemeen te-fabricage met één te vermeerderen, en diens jaarwedde te bepalen op f 1000. Yoor de alhier in April of Mei te houden tentoonstelling van huisvlijt zullon de inzen dingen zeer groot zijn. Toen Donderdagavond eea heer en vier dames uit Weatkapelle van de markt huis waarts keerden, en Zoutelande een kwartier aohter den rug hadden, geraakten paard en rgtuig bij »Saabbeldorp" in de sloot. Een dor dames, dia spoedig onder water lög, werd door den heer, haar grootvader, eveneens kletsnat, met moeite boven water gehouden, terwijl de voerman J. M. onder het paard terecht kwam. De drie andere dames wisten zich met moeite uit het rgtuig te werken, en zij haastten zich daarop de hnlp in te roepen van de in do nabijheid wonenden. Spoedig waren deze op de plaats van het onheil, waar zij de drenkelingen uit hun benerde positie verlosten. Eerst 's avonds laat konden zij, evenwel met ander paard en gerij, huiswaarts kerren. Sohrik, een paar natte pakjes en een gehavend rijtuig uitgezonderd, liep het ongeval boven wonder nog batrekkelijk goed af. Vli88ingen, 13 Jan. Do scheepmaker C. Schroevers, die op de werf der Kon. Maatsoh. »le Schelde" alhier, door het springen van een slijpsteen (een z.g.u. Amerik. steeD) werd dco'geslagen, was slechts 33 jaar oud. Dö ongelukkige hat eon vrouw met 2 jeugdige kinderen achter. De bevolking dezer gemeente is thaDs tot 20000 gestegen. Op 1 Januari bestond de bevolkiüg uit 9786 mannen en 10216 vrouwen, of 20.002 personen. Van liberale zijde wordt als e&ndidaat voor lid van don gemeenteraad ia het lie district genoemd do beer H. C. Begerman, lid van de Kamer van Koophandel. Alhier is een afdeeliog van de S. D. A. P. opgericht. Tegen 1 Pöbrua*i a.s. is de heer J. Kooroman, opzichter bij den Rijks water staat alhier, verplaatst naar 'o-Hertogenbosoh. De EDgelsche stoomeohepon »The Emperor" en »The Marchioness" worden Woensdag alhier verwacht om een lading cokes in te nemen met bestomming naar Millom. Men sohrijft ons nit VliasiDgen Wegens gebrek aan plaatsruimte ic de havens te Antwerpen moeten tegenwoordig' grooto stoombooten op de rivier soms drie tot vijf dsgon ten anker komen, alvorens gelegenheid to krijgen om binnen te komen. Dit ia natuurlijk tot nadeel van hot loodswezen, daar de loodsen op die wijze geruimen tijd als het wafe aan den dienst onttrokken zijn. Bovendien levert deze opsenhoopicg van sohepen gevaar op voor aanvaring, en moeten reeds enkele groote rccders te kennen hebben gegeven op deze wijze hun sohepen voorloopig liever niet naar Antwerpen te zenden. Landbouw en Veeteelt. Do deelnemers in het waarborgfonds voor het verleden jaar te Yeendam gehouden Nederl. Landboiehoudkuodig Congres zullen binnenkort vernemen, dat meer dan 3/4 van hun garantie moet bijgepast worden. Dreischor. De Landbouwvereeniging alhier heeft in het jaar 1905 aangekocht: 128900 K G. Suporph. A 14 pCt., f 2891,73 99900 D 18 - 2615,26 5000 Amm. Superph. - 377 583 138300 Chiüsalpeter - 17604 225 59900 Kaïdiet - 1016,73 1800 Zwavelz. Amm. - 29919 49150 Lgomeel - 4693,11 2000 Grondeotenmeel - 200,725 65730 Katoen meel - 5495 90 3680 M»i« - 232 36 197 kar Steenkolen - 2864.155 179 M3. Griot - 344 485 Ia eon op 2 Februari te Holst te houden algemeene vergadering van den Kath. Boeren bond van Zeeuwsoh-Vlaaaderen, oostelijk deel, zal d9 heer F. Hombaoh, lid van dé Prov. Staten van Zeeland, een lezing houden over beetwortelcultunr en beetworteloontracten. Te Oud-Vossemeer heeft de dorpsver- eeniging over 1905 aan kunstmeststoffen en voerartikelen besteed een bedrag van f 18597,19. Uit het verslag over den toestand van deu landbouw in 1905 vanwege de afdeeling Tholen van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Yeeteelt, blijkt het volgende De uitkomsten van den oogst waren over het algemeen zeer middelmatig. De veehouderij gaf vrij bevredigende resultaten. Yan farwe waren stroo en graan middelmatig, bij de rogge was het stroo iets beter, gerst was zeer middelmatig, terwijl haver een goed gewas leverde, zoowel van stroo als van korrel. Van de peulgewassen kannen do erwten over bet algemeen slecht genoemd worden, maar bruine en witte boonen waren goed. Het koolzaad was tamelijk, karwij werd slechts weinig verbouwd, evenals oicborei en meekrap. De aardappelen waren zeer slecht, de E'gen heimers, die zich lang groen vertoonden, kregen later veel zieke knollen. Uien waren tamelijk, dooh over het algemeen genomen te klein van stuk. BBOITIIAKBK. Tegen 19 Januari is door den offioier van justitie voor de rechtbank te Dordtecht gedag vaard een directeur eener crediet-instelliog te Gorinohera. Hem wordt ten laste gelegd, dat, terwijl een notaris te Gorinchem een declaratie voor honorarium en versohot heeft opgemaakt tot een aanzienlijk hooger bedrag dan te dier zake aan dien notaris door de crsdiet-iusteliing is betaald, hij die declaratie opzettelijk gebruikt heeft als ware zij eeht en onvervslscht. De andere directeur, tegen wien oorspron kelijk terzelfder zake gerechtelijke maatregelen zijn genomen, is buiten vervolging gestold. De in deze zaak betrokken notaris, die naar aanleiding van zija bovenvermelde handel wijze mede gedagvaard was door deu officier van jaetitie, beeft tegen de dagvaarding verzet gedaan, zoodat zija zaak weder wordt onder zocht. De rechtbank te Arnhem'heeft tegen mej. Dwinkelierster aldaar, rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding, wegens de door baar gepleegde poging tot vergiftiging van haar echtgenoot. IÏK g MÏ8 P W», Beroepen bij de Herv. Gem. te Wolfaartsdijk ds. G. E. Meloen te Klosticge. Op 1 Jan. 1906 was het aantal vacatures in de Ned. Herv, Kerk 144 waarvan 11 in Zeeland. Op 1 Jan. 1906 bedroeg dat getal 142, zoodat het aantal vacaturen met 2 vermin derd is. Ia de gehouden zitting der Synode van de Ned. Herv. Kerk is besloten op de inge komen adressen tegen de door haar get omen beslissing in zake de bekende zaak-Ba hier niet in te gaan, en over te gaan tot de orde van den dag. Ia 't klooster der Fraters te Tilburg had ecu trffbed sterfgeval plaats. Op ééa uurtje, dat eenige Fraters in een gezellige ontspanning doorbrachten, gevoelde zich een hunner plotseling oawe), en cenige minuten later had bij hot tijdolijke met het eeuwige verwisseld. Het was Frater Saverinus, die dezen plot- seliogen dood trof na meer dan 50 jaren binnen"de kloostermuren te hebben doorgebracht. Mgr. do bisschop van Breda heeft den heer J. Jooren belaft met de opriohting eener nieuwe parochie to Bergon-op-Zoom. De nieuwe kerk zal gebouwd worden op bet'terrain aan de Aotwerpschestraaf, tegenover het koffiahuis x>de Yier Winden". Het 200 jarig bestaan der Israëlietiaohe hoofdsynagoge te Middelburg werd Zondag morgen j 1. eorat kerkelijk herdacht, terwijl verder het feit op feestelijke wijze werd gevierd met een Samenkomst ia bet loiel »de Miranda". O M B W IJ» Onderwijzers in Indië. Waarccbijnlijk ten gevolge van geruchten omtrent door de Regeericg te beramen maatregelen, welke van ongunstigon invloed zouden zija cp de positie en de promotie dor onderwijzora in Iodië ondervindt de aanvulling van het corps Indische onderwijzers bezwaren. Die geruchten aldas wordt uit Den Haag gemeld zija echter ongegrond. Met name tot vermindering van het aantal scholen eerste klasse zal niet worden overgegaan, en ook andere maatregelen, waarop gedoeld kan zgn. liggen niet in de bedoeling der Regeering. Hieraan kan worden toegevoegd, dat thans ook onderwijzers zondor hoofdakte, maar met éÓQö bijakte, voor den Indischen dienst worden aangenomen. De nieuwe winste. De Standaard wil, dat Zeeland nu ook bewerkt worde. Het vindt het zonderling, dat in do districten Middelburg en Goes, die beide een anti revolutionair efvaardigen naar de Tweede Kamer, maar enkele christelijke scholen zijn, en de bevolking over 't geheel aan de opeu- bare school blijft geheoht. Dat gaat natuurlijk niet langer. »Bij de stembus" zegt het blad, alle man in 't geweer te brengen om mannen van rechts in de Kamer te brengen het is uitnemend; maar hooger staat m. i. het voortdurend streven om de mensohen te winnen voor een school, die zioh door haar onderwijs aansluit aan het gezin I Eo die gezinnen moeten N.B. nog gewon nen d. i. bewerkt worden om iets voor die aansluiting te voslen 11 Terecht toekent dan ook De Kerkelijke Courant hierbij aanA Is men nu maar niet, vwanr.ear Zeeland overdekt zal zija met een net van christelijke scholen", spreekt van dringende behoefte en vurige beden van het Zeeuwsche volk, waaraan voldaan werd! Tot onderwijzer aan de Chr. school te Ouddorp (Flakkee) is benoemd do heer Tj Gielstra, te Leerdam. Ged. Staten van Zeeland hebben ver nietigd het besluit van deu gemeenteraad te 's-Heer-Arendskerke, waarbij aan den ouder wijzer met verpliohte hoofdakte, W. P. Mar- kuese, werkzaam aan de openbare school te Ouddorp, ontslag was gegeven in verband mot het aantal leerlingen, dat genoemde sohool bezoekt. Stavenisso. Den 3 Januari 1.1. was het 25 jaar geleden, dat do beer J W. H. F. Boyze alhier zija betrekking als onderwijzer aanvaardde. Ontrirg hij op dien datum reeds vele bewijzen vaa sympathie met zijn persoon, en waardeering van zijn werk, niet minder bleek dat Vrijdagavond op een gezellige bijeenkomst in het Hotel Van Dalen, waar den jubilaris met hartelijke toespraken namens vele ingezetenen een sierlijke vulkachel, en nameDs zijn collega's ia het eiland Tholen een gemakkelijke bureaustoel werden aan geboden. (Niet van onzen gewonen correspondent). Muziek- en Zanguitvoering door de leerlingen van den Heer en Mej. KLIMMERBOOM, op 12 en 13 Januari 1906. Een verslag te leveren van een in alle opzichten goed geslaagde uitvoering is een aan gename en dankbare taak. Dit mag in den volsten zin des woords gezegd worden van de bovengenoemde uitvoering. De heer en mej. Klimmerboom hebben daarmee groot succes behaald, en het bewijs geleverd, dat hun onder wijs goede vruchten afwerpt. Het programma op den voet volgende, komen het eerst in aanmerking de nos. 17, die, op no. G na, allen gewijd waren aan voordrachten op piano, 4- en 8-handig, in vereeniging met viool. Als soli8teo op laatstgenoemd instru ment lieten zich hooren de jonge juffrouw K. en de jongeheer L. De eerste, hoewel nog zeer jong, en beginnend leerling zijnde, toonde reeds veel muzikalen aanleg te bezitteo, en zal het bij voortgezette studie ver breDgen. De tweede heeft het aanwezig publiek in ver rukking gebracht door zijn zuivereü, mooien toon en flinken streek-. Zijn vaste en zekere behandeling van het instrument verdient een bizonder woord van lof, en belooft veel voor de toekomst, mits hij voortga met aanhoudende studie. In de nos. I, 3 en 7 deden zich leer lingen van verschillenden ouderdom en muzi kale ontwikkeling op de piano hooren Allen kweten zich tot tevredenheid van hunne taak. In zonderheid mag geroemd worden de groote gelijkmatigheid van het spel der vier jonge dames in no. 7. Het geleek meer op een 2-handig dan op een 8-handig spel. Ook het 4-handig no. voor piano (no. 3) werd flink gespeeld. De kindersymphonie voor piano, violen en kinder-instrumenten (no. 5), werd zeer aardig en correct vertolkt. De knapen hielden zich fik8ch, het invallen op verschillende tijden, voor hen een heele inspanning, liet niets te wenschen over. Met no. 6 trad mej. O. voor het voetlicht. Zij zoog 3 nos. voor sopraan, en het verdient vermeld te worden, dat zij groote stof tot te vredenheid gaf. Voor zocver bekend, was het de eerste maal, dat zij zich in het openbaar liet hooren, en wel op een wijze, die tot een weder optreden recht geeft. Zuivere intonatie en een sympathiek geluid zijn eigenschappen, waarop zij roemen mag. De hoofdschotel van den avond werd aan geboden in de Cantate voor Kinderkoor: ,/Vrij-af" met volledig orchest van den reeds ontslapen Henri van den Berg. Een 70tal jongens en meisjes zong met groote opgewekt heid. Ware het niet te veel gevergd geweest, men had het gaarne hooren herhalen. Er is in waarheid niets dan goeds van te zeggen. Trouwens, de cantate is rijk aan schoone ge deelten, en het zou moeielijk zijn eenkeu9uit de schoonste te doen. Om slechts eenige te noemen: het le koor uit de eerste, de meisjes koren uit de tweede, de m&rsch en vele ge deelten uit de derde afdeeling. Eén gedeelte verdient bizonder vermeldingn.l. het koor van jongens en meisjes in de 3e afdeeling »Bij 't spelen toog de zon naar 't West", dat zonder begeleiding gezongen, en volkomen in den toon bleef. Opmerking verdient het, dat de uitspraak der woorden door de meisjes zoo veel beter was dan die door de jongens. Het orchest verdient mede een woord van hulde en dank, de instrumenten illustreerden het werk op schoone wijze. Welk een moeite en inspanning het gekost heeft het zoover te brengen, behoeft nauwelijks vermeld te worden. De heer K. heeft met deze uitvoering een onmiskenbaar groot succes gehad. Na den afloop nam de heer Klimmerboom het woord, om de talrijk opgekomen menigte te bedanken voor bare tegenwoordigheid, het orchest voor zijn medewerking, en het kinder koor voor de vereeriDg met een krans aan zijn persoon. De laatste regels van de Cantate: «Hadt gij hier van avond ook somtijds wat pret, dat valt ons verbazend dan mee", waren woorden op hun pas. Er was niet alleen //pret", maar groot genot versohaft, en aan //verbazend meevallen" was geen twijfel. De heer K. moge naar aanleiding dezer naar wensch geslaagde uitvoering redenen vinden met nieuwen lust op den ingeslagen weg voort te gaan. Z, 15 Jan. 1906. L. Gemengd Nieuws. Voor de vacante betrekking van kastelein in de Buitensocieteit te Kampen hebben zich 200 liefhebbers aangemeld! Een tijdvers. Uit een Duitsch tijdschrift vertaalt De Nederl. den volgenden //galgen humor": Bankroet de onderneming; De directeur gepakt 'k Heb van de dure //stukken" Den kind'ren vliegers geplakt. Ik ga met hen naar buiten 'k Volg 't vliegerspel met 't oog. Zoo zie ik toch mijn stukken Nog éénmaal hoog, héél hoog! In zeker grensstadje woonden eenige gezinnen, wier familienaam //Pot" was. De hoofden der gezinnen oefenden verschillende bedrijven uit. Zoo was er ééu kantoorbediende, een ander herbergier, een derde zeeman, een vierde kruidenier, een vijfde deed in ijzer waren, terwijl no. 6 meststoffen verkooht. Om ze nu gemakkelijk te onderscheiden, noemde het volk den kantoorbediende, inktpot; den herbergier, bierpot; den zeeman, waterpot; den kruidenier, koffiepot; den handelaar in ijzer waren, ijzerenpot, en no. 6, den koopman in meststoffenmen mag het raden 1 Ingezonden «takken. Hoog water. Onder dit opsohrift vindt men in de groote bladen vrij wat treurige berichten omtreDt den watersnood in de rivierstreken van Brabant en Limburg. De oorsprong dezer klachten ligt in de natuur: 't is te hopen, dat die ramp zioh spoedig herstelt. Maar ook in Zierikzee is het weêr ongunstig gesteld. Sedert een paar dagen staan de grachtboorden van de Zoutegracht onder water: de alooten en binnenkanaaltjes staan er even kwaad voor. Hier is het niet de natuur, die het water beheerscht, maar de mensch. Het water in Sohouwen stond heden morgen 5 A 6 decimeter lager, dan in de gracht. Waren de dammen der gracht weggenomen, dan was men hier te dien opzichte in Abraham's schoot 1 Zierikzee, 15 Januari 1906. v. Mijnheer de Redacteur! Mag ik voor het onderstaande beleefd een plaatsje in uw blad. In De Zeeuw van j 1. Zaterdag staat het volgende te lezen: //St.-Maarteksdijk. De komst van den alhier beroepen predikant, ds. A. Prins te Papendrecht, zal een aanwinst zijn voor de anti-revolutio naire partij op ons eiland. In De Standaard toch komt het bericht voor, dat genoemde Ïredikant 18 Januari a.s. te Krimpen aan den Jsel in eene openbare vergadering met debat zal optreden om te spreken over: #Het oude en het nieuwe Ministerie". Een bericht, dat door velen op dit eiland met groot genoegen is gelezen. Tot nog toe had men hier, wat de actie voor de ohr. school en ook op staat- kunding gebied door woord en daad betreft, alleen te wijzen op ds. De Looze van Oud- Vossemeer. Het doet hier velen genoegen, dat Z.Eerw. zulk een ondubbelzinnigen bondgenoot op alle terrein belooft te zullen hebben in onzen beroepen leeraar. Onder de dorpen van ons eiland zal niet altijd Oud-Vossemeer de éénling zijn, die haar chr. school en anti revolutionaire kiesvereeniging heefi". Tot zoover het bericht in De Zeeuw. Aangezien De Zeeuw te St.-Maartensdijk slechts enkele lezers telt, en de Nieuwsbode van huis tot huis gelezen wordt, achtten wij het nuttig langs dezen weg al de ingezetenen van St.-Maartensdijk van het bericht kennis te doen nemeD, teneinde hen in staat te stellen een oordeel te vormen over den inhoud daarvan. Wij voor ons gelooven geen oogenblik, dat de inzender een ingezetene uit St.-Maartensdijk is. Wij kunnen ons geen politiek-ontwikkelde te St.-Maartensdijk denken, die zou kuDnen meenen, dat het hier velen genoegen doet, dat onze beroepen leeraar (ds. A. Prins) openlijk zou optreden als propagandist voor de aoti-rev. politiek met den aankleve van dien. Ieder, die meeleeft hier, weet, dat zeker 99/ioo deel van ken die tot de Herv. Kerk behooreD, wars zijn van alle politiek, en het gevoelen zijn toegedaan, dat een predikant zich daar liever buiten moet houden. De vorige predikant, ds. Six Dijkstra, heeft nooit met de daaddoch wel eens met het woord op politiek terreiD gearbeid, en laat hem eens getuigeD, hoeveel medewerking hij hierbij van zijn kerkgenooten heeft ondervonden. Neen, de menschen houden het hier liever, zooals zij het hebben; zij zijn hier meerendeels zeer conservatief. En wanneer eens een enkele iets werkt, dan geschiedt dat nog zeer bedektelijk. De Zeeuw drukte het vroeger in een verkiezingsnummer eens juist uit: Ze werken te St.-Maartensdijk nog in de loopgraven. En wat nu een politieken predikant betreft, daar zijn ze zeer benauwd voor. Wij zullen hierover thans niet verder uitweiden; mocht de inzender van bovenbedoeld bericht lust gevoelen tot tegenspraak op dit punt, dan hopen wij dit nog nader en duidelijker in het licht te stellen. Alleen dit willen wij nog zeggen, dat onze in de keuze van een predikant zeer voorzichtige kerkeraad zioh o. i. bekocht zou achten, indien wij in ds. Prins waarlijk een politieken dominéé mochten te wachten hebben. Met dank voor de plaatsing. St.-Maartensdijk. EEN LEZER. TBLHORillIIi Rotterdam, 15 Jaruari. GRANEN. Buitenlandsche zeer Tast. Meel f 11 50, handel redelijk. Bincen- landscbe Tarwe, f 8 40 A f 9.30. Rogge f 5 40 A f 5 90. Wintergerst. f 7 75 A f 815. Zomergerstf 7.75 A f 8. Chevalier gerst, f 8-50 A f 8.75. Haver,8 A f 8.70. Witte Booyien, f 10 50 A f 12 50. Bruine Booyien, f 8 A f 9 50 Erwten, f 8 A f 8 50 Mais. f 1.26 A f 1 27. Kanariezaad f 11.50 A f 13.50. Karwij- zaad, f 14.50 A f 14 75. Lijnzaadroimo aanvoer, kalm, f 9 50 A f 11. Vlas. Op het land goede handel, tot vaste p?ijzen. Op de markt aangevoerd 16330 steen blauw, 37 a 43 stuivers5500 stjen Groninger, 36 A 44 stuivers; 1440 steen wit, 34 A 40 stuivers, grooterdiels verkooht. Ajuin. Aanvoer 17000 balen, grootendeels op het land gekooht Verhar deld 500 balen groote bruine A f 185 de 60 KG,, aan den wal geleverd. Handel stil. Aardappelen onveranderd, weinig aanvosr. Eieren. Zeeuwsche f 4 80 A f 5. Over- maaseche f 5 30 A f 5.50. YEE Aanvoer 303 Runderen. 25 A 36 ot.r traag. 167 Kalveren, 40 A 52 ct. 874 Schapen 24 a 28 ct., Lammeren, 26 A 32 ct. 531 Varkens, 24 A 27£ ct., lichte 24 A 25 ot., gosde handel. CORRESPONDENTIE. J. J. y. d. B., Bruinisee. Als ingezonden stuk niet geschikt, wel als advertentie. De Redactie,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 2