ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 13 Januari 1906. Tweede Blad (Zi i o i* i Is. z e e s c h. e Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. Do prijs per 3 maanden ie f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, IndiS ens. versending eens por vreek, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8257. Directeur a, J". DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. AdvertentiSnvan 13 regels 30 Cto. meerdere regels 10 Gta., kannen uiterlijk tot des liaandags, Woensdags en Vrijdags middags 3 are besorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruirr'.e berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbunkel Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Afrika. Naar uit Nigeria gemeld wordt, ie daar een Engelsehe arte, Stewart geheeten, door kannibalen gedood en daarna opgegeten. De misdaad werd op een afstand van slechte twee dagmarschoa van Calabar gepleegd. Deze tijdicg is door den kapitein van een stoom schip van de Elder Dempster Lioie naar Liverpool gebraoht. Er werd een expeditie naar het binnenland uitgerust en dr. Stewart begeleidde haar op zijn rijwiel. Op den^terug- weg reed bij een weinig sneller dan de expeditie kon marcheereu ei verwijderde zioh op die manier van haar. Hij keerde niet terug en daarom werd naar hem gezocht, men vond slechts zijn rijwiel aan den kant van den weg liggen. Na een verder onderzoek bleek, dat de arts in een hinderlaag der inboorlingen gevallen wap, die hem gecfood k.n zjjn lijk opgegeten hobben, Deze negers staan als mensoheneters bekend en ofsohoon reeds ver schillende strafexpedities tegen hen zijn uit gezonden, verveen zij altijd weer in huu kannibalisme, zoodra zij zioh op* veiligen afstand van de Eigelsche regaeriog wanen. Indië. Controleur BurgdorfLr is wegena dood- slflg, gepleegd op den foselier Ulrioh, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. (In Augustus 1904 worden op de markt te Moeara Toto in Djambi wanordelijkheden gepleegd door eenige beschonken soldaten, die het oontroleurserf binnendrongen en een dreigende houding aannamen. Volgens de aanvankelijke beriohten scheen het, dat toen de controleor Burgdoiffar, die met zija revolver schoot en den fuselier Ulrioh doodelgk wondde, daartoe tot gewettigde zelfverdediging genoodzaakt was. Uit het vonnis blijkt, dat de reohter er anders over geoordeeld heeft) Spanje. Diusdag 11. werd te M?.drid met groote plechtigheid het huwelijks-contract tneechen de infante Maria Theresia van Spanje, de tweede zuster van koning Alfonsus, on prins Ferdinand van Beieren geteekend. Koning Alfonsus wordt nog steads met prinses Enna van Battenberg gedoodverfd, hoewel de beriohten omtrent het verblijf van de prinses ia Rome tot sfzweri&g v&n het protestantsohe en aanneming van het katholieke geloof beslist tegengesproken worden. Daar tegenover wordt verteld, dat de koning een jicht bestelde, dat »Eona van Bittenberg" zal hotten en het jonge paar in den wittebroods tijd zal herbergen. ItaliS. Tusschen 't Vaticaan en de Italiaansche Regeering is 't du tot een accoord gekomen betreffend de scbuld door Italië te voldoen aan de kerk op 't stuk van de onderdrukking der ga69tolgke orden en de seoularisatie van geestelijke goederen. De Italiaansche wet van 1873 had de jaarlijkeohe rente daarvan vastgesteld op 400,000 lire. In werkelijkheid betaalde Italië echter nooit meer dan 200 000 lire. Na iange b9sprekingen is de kwestie aldus geregeld, dat do Italiaansche R°geering jaar lijks 200,000 lire zal betalen en er op het grootboek der werkelijke schuld van het Rijk eea inschrijving plaits zal hebben vAn 3 millioen lire, tegen 3£ pCt. Zwitserland. Een storm heeft over geheel Zwitserland groote sohade aangerioht. Te Lausanne woeien do daken van versoheidone kleine huizen. Vrouwen en kinderen in de slraten werden door de kraoht van den wind tegen den grond geworpen. Te Montroux ging de orkaan gepaard met oen geweldigen regen en donder slagen. Het hevigst woedde het onweder in Midden-Zwitserland. Kort vóór de storm losbrak steeg de tempora tuur van min 10 tot plus 12 graden. Rusland. St.-Peteraburg, 11 Jan. Aangezien de vooraf noodige werkzaamheden veel tijd eiechen, zullen de afgevaardigden der Rijks- doema niet voor begin van April te St.-Petera burg kuanen bijeenkomen, wanneer althans de wanordelijkheden geen vertraging veroor zaken. In Reshitja zijn gisteren 15 aanvoerders dor Letten gearresteerd. De hoofdman ontsnapte. De toestand wordt rustiger. In Riga werd uit drie huizen op de soldaten gesohoteo. De troepen vuurden terug, namen 13 personen gevangen en vele wapens in beslag. De stad Temeol, in het district Walmar, is door troepen ingesloten. Ia Rastad is het kalm, het spoorwegverkeer is hersteld, de onlusten zijn blijkbaar onder drukt. Te Petereburg heeft men de autoriteiten gewaarsobuwd, dat cr een aanslag op het loven van den czaar zou worden gepleegd op een oogenblik, dat bjj het paleis zou verlaten. Bniteugewone voorzorgsmaatregelen zijn daarom te Sarskojs-Selo genomeu. Zweden en Noorwegen. Stockholm, 9 Jan. Naar het Svenska Dagbladet meldt, hebben de heeren Barke c.s. de Nobel-Btichtirg en den executeur-testamen- tair van Alfred Nobel opgevorderd tot be taling van 401,323 francs, die hun toekomen, op grond vau een reeks zaken, die in 1891 gedaan werden tUBBohen Nobel en de Italiaan- eohe Dynamiet-Maatschsppij. Engeland. De Losdensche Cily-reohlbank heeft de Liverpoolsohe boter-importeurs Lonsdale, be schuldigd van 127 uit Rotterdem aangevoerde stukken boter met minstens 15 pCt. vet te hebben vervalsoht, vrijgesprokennadat de gedaagden bewezen hadden, dat zij Hollandsohe conti óleboter hadden besteld, maar iets geheol anders ontvingeD. De gedaagden betoogden, dat do Hollandsohe vetzender der boter hen grovelijk had bedrogen. De rechtbank verklaarde, dat eene straf vervolging behoorde te worden ingesteld tegen de agenten iu Engeland van de verzenders dezer boter. Onder leiding van lord Rothschild is te Londen een bijeenkomst gehouden tot het protesteeren tegen de vervolgingen, waaraen de Israëlieten ia Rusland in den laataten tgd hebben blootgestaan. Brieven van iustemming werden voorgelezen van den aartsbisschop van Canterbury, den eersto-minister, den heer Balfour en den heer Chamberlain. Tot de sprekers behoorden de biesohop van Ripon, de R.-K. aarls-biaschop van Westminster, lord Milner, sir E. Clarke e. a. Frankrijk. Parijs, 9 Jan. In de Kamer is Doumer tot president herkozen. Hg kreeg 287 stemmen tegen Sarrien 269. Ia de Kamer zijn tot vice-president Locbroy met 344, Gerville Réaohe met 333, Guillain met 326 en Doumergue met 318 etemmen. Ouitschland. Het gevaar van do var uitstekende hoede- spsldeu der dames is opnieuw gebleken uit een ocgelnk te Berlijo. Een dame, die bij het uitgaan van den circus-Bosch ploteeling het hoofd omwendde, stak daarbij een achter haar loopende dame met haar hoedespeld in het oog, met het treurig gevolg, dat 't licht geheel verloren ging. Eanigo dagen geleden stortte door een onbekend gebleven oorzaak een gebouw van twee verdiepingen op de markt te Zoohopau in Saksen in. Ia dit gebouw bevond zioh een inriohting tot bet herstellen van talie. Een vijfentwintigtal jonge meisjes waren daar aan het werk, toen het ongeval plaats bad. Zij werden bgoa allen onder het neerstortende puin begraven, alleen een paar werksters, die aan de vensters zaten, vielen buiten de muren. Verscheidene meisjes zijn ernstig gewond, dooh wonder genoeg zjjn de meesten er met den sohrik en eenige lichte kwetsuren afge komen. Het is nog niet bekend of het gelukt is alle meisjes van onder de puinhoopen te voorsobijo te balen. België. In een bó'.el der 3a wijk te Antwerpen was over een paar dagen een Duitsoh koppel afgestapt, waarvan de man zegde dootor in de philosophic te zija. I Dezer dagen ging het koppel uit en braoht een bezoek aan den diamanthandelaar Fisher, Qainten Massysley, om diamanten te koopen. Zg vonden er geene naar hun keus en gicgen heen. Doch toen ze nauwelgks ver dwenen waren, bemerkte Fisher doverdwgoiog van een diamant van 600 fr. Hg zond oogenblikkelgk éón zgoer bedienden uit, op zoek naar het koppel, en deze had het geluk ze terng te vinden; hij achter volgde ze, en zag hen beiden in het hotel afstappen. Da politie werd verwittigd en braoht hen beiden naar het politiebureel, waar zg verklaarden, van don verdwenen diamant niets te weien, en als borg gaven ze reeds twee diamanten oorstekors, waarna men naar bet bureel ging van den diamanthandelaar, op zoek naar den verdwenen diamant. Bg kaarslicht werden alle hoekjes en kantjes doorzocht, en eensklaps had de vrouw vau den dokter den steen gevondeD. Do politie heeft dit nochtans zonderling gevonden, en vroeg naar b-ider nameo. Hg, een Duitscher', gaf een enderen naam op als dien, welke bg in het bc»iel had opgegeven en verklaarde verder, dat de vrouw: die hem vergezelde, zgne eohtgenooto was. De vrouw van haren kant zegde echter jonge doohter te zgn, en het ouderlgk huia te hebben ontvlucht. Gezien deze tegenstrijdige verklaringen, heeft men beiden ter beschikking van het gerecht opgesloten. Io hnn bezit vond men papieren op drie versohillende namen. Een conservatief Belgisoh blad bericht, dat koniog Leopold en prins Albert, zgn neef, een jamenkomst hadden met het oog op belaEigake besluiten, den staat betreffende. De koniÉg, zoo wordt gemeld, verlangt afstand doen van de regoariog, en die af te staan aan prins Albert. Hg zou dat voor nemen al gehad hebben Binds den dood van den graaf van Vlaanderen. Men gelooft, dat de koniog zeer ontmoedigd i- door de oppositie der meerderheid in zake ut leger voorstellen. In de haïen van Brugge heeft een hevige ontploffing plaats gehad aan boord van de j> Martha", geladen met naphta. De brandende vloeistof dreef over het water en bedreigde het nabggelegen en tie pot, dat evenwel, dank zg de pogingen van brandweer en troepen, gespaard bleef. Hongarije. Bij het opgraven van eon lijk in een Hon- gaarech dorpje vond men in de kist een sohat van 600.000 kronen. De eigenares, Sasanna Droppa, had dit geld vermoedelijk zelf in het hoofdkussen genaaid. Haar eenige erfge naam, een desertour, die indertgd naar Amerika vlochtte, kreeg van de autoriteiten verlof tot opgraven, daar men in het dorp er algemeen over verwonderd was, dat de als rijk be schouwde vrouw niets geen geld had nsgelaten. Goed overleg it het halve werk. Eerst verzonnen en dan begonnen; eerst denken en dan doen. En zoo zijn er nog tal van spreekwoorden, die ons doen zien, dat ons volk altijd wel geweten heeft, dat men, alvorens eenig gewichtig werk te ondernemen, moet nadenken en berekenen, hoe men het zal doen. De bouwmeester, die een huis gaat bouwen, de handelaar, die een onderneming op touw zet, allen maken eerst plannen. Ook de landbouwer moet dat doen. Hij moet eiken winter nagaan, hoe hij het volgende jaar de verschillende gewassen over zijn land zal verdeelen. Daarvoor is het nu de geschiktste tijd. Nu moet hij overwegen, waar hij aard appelen, waar granen, waar andere gewassen zal verbouwen. Natuurlijk moet hij daarbij rekening houden met verschillende omstandig heden. In de eerste plaats met de marktprijzen, want de landbouwer heeft geen ander doel dan veel geld verdienen. Dit jaar zal hij dan zeker het oog moeten houden op de aardappelen. De aardappelen zijn dit jaar overal, in alle streken, waar deze vrucht verbouwd wordt, zeer duur geweest, en het staat te bezien, dat zij vooreerst niet goedkoop zullen worden. Daarmede rekeniDg houdende, zal elk ver standig landbouwer het volgende jaar meer, ja op groote schaal aardappels verbouwen. Om niet bedrogen uit te komen, moet hij vóór alles voor twee dingen zorgen: lo. voor uitstekend pootgoed en 2o. voor geschikte mest. Zonder goede, nieuwe poters loopt men vooral dit jaar gevaar weder ziekte iu de aardappels te hebben. En zonder den geschikt- sten aardappelmest heeft men niet de hoogste opbrengsten. Nu is het bij iedereen bekend en nog door niemand weersprokendat Ohlendorfï'sche opgeloste Peru-Guano voor aardappels een uitstekende mest is. Deze Ohlendorffsche opgeloste Peru-Guano geeft zeer hooge opbrengsten, verbetert den smaak, en vermindert de kans voor ziekte in de aardappelen, zij is dus voor aardappelen de aangewezen meststof. Hevige stormen in den Atlantischen Oceaan, het Kanaal en op de Iersche kust. Alle te New-York aankomende mailstoomers rapporteeren in den Atlantischen Oceaan hevig stormweer ondervonden te hebben. De reuzenstoomer //Celtic", van de White Star-lijn, werd op eersten Kerstdag door een enorme zee getroffen, die over het stuurboords achterschip sloeg, en een groot gedeelte van de zware verschansing wegrukte. Een aantal lichtpoorten werden verbrijzeld. 15 vrouwelijke passagiers geraakten van de been en bekwamen kwetsuren. Kapitein Ranger zegt, dat het de grootste zee was, die hij ooit heeft gezien en ze veel weg had van een vloedgolf. Ware zijn schip niet zoo groot en krachtig geweest, dan zou het ongetwijfeld naar den kelder zijn gegaan. De Cunardlijner /Campania" arriveerde te New-York na de langste reis, die hij ooit maakte. De passagiers konden sleohts één dag op dek worden toegelaten. De 1ste stuurman werd door een stortzee, die over het promenadedek sloeg, gegrepen, en tegen de dekhut geslingerd, waardoor hij f>an den rug zwaar gekwetst werd. De Americanlijner «St. Louis" arriveerde te New-York twee dagen over tijd en met door zware overkomende zeeën verbrijzelde voorste reeling. De Fransche mailstoomer //Touraine" arri veerde 80 uren te laat. Gedurende drie dagen werd het schip door hooge zeeën geteisterd, die zelfs over het bovendek heensloegen. Zes passagiers werden gekwetst, eenigen zeer ernstig. Het schip leed schade aan verschansing, stutten en ventilators, terwijl het weinig scheelde of de geheele aohter-dekhut was weggeslagen. De //Patricia", van de Hamburg-Amerika-Lijn, kwam van New-York te Dover aan, twee dagen over tijd, en met gebrek aan kolen. Het Duitsche tankstoomschip //Pennoil", van Philadelphia naar Rotterdam, is te St.-Michaels binnengevallen met verlies van schoorsteen en booten, ingeslagen verschansing, zware schade aan de brug en andere dekschade. Het te Havre aangekomen stoomschip //Statia" ontmoette op 36 gr. 8 min. N. Br. en 11 gr. 14 min. W. L. de Amerikaansche bark //Edward L. Mayberry", met hout naar Philadelphia bestemd, welke op de lading dreef. Het dek lag onder water en de bemanning had een wijkplaats gezocht op het dak van de dek- kajuit. Daar de zee zeer hoog ging en de avond viel, bleef de //Statia" tot den volgenden morgen in de nabijheid, en toen slaagde men er in de tien schipbreukelingen uit hun hachelijke positie te redden en behouden aan boord van het stoomschip over te brengen. Zij zijn te Hiivre geland. De passagiers aan boord van den nieuwen turbine stoomer //Carmania", van de Cunard-lijn, die Zaterdagavond op zija tweede reis van Liverpool naar New-York vertrok, hebben nu juist geen pleizierig «Ouwe en Nieuwe" gevierd. De 20.000-tonner moest Queenstown aandoen om passagiers en mails voor Amerika op te nemen, doch kon wegens den hevigen storm de haven niet binnenloopen en seinde per draadlooze telegrafie, dat men zou wachten, tot de storm bedaarde. Eerst Maandagmorgen kon het schip, na den geheelen nacht in den storm op zee gekruist te hebben, de haven inkomen. Ongelukken hadden niet plaats. De schoener «Silver Spray", uit Fowey, met een lading Chinaklei van Charlestown naar Terneuzen bestemd, zocht voor den storm bescherming in Plymouth-Sound. Des avonds 11 uur, toen men goed en wel voor anker lag, werd het schip aangevaren door het van Plymouth naar Dublin bestemde stoomschip «City of Cadiz" en zóó zwaar beschadigd, dat het binnen drie minuten zonk. Gelukkig kon de geheele bemanning zich redden door op het stoomschip over te springen of te klimmen. De //City of Cadiz" kreeg schride aan den boeg en keerde naar Plymouth terug, waar de schipbreukelingen werden geland. De Eogelsche schoener «Mary", van Londen naar Milford met oude kanonnen, werd door den hevigen storm ten westen van den ingang der haven van Fowey op strand geworpen en sloeg onmiddellijk aan stukken. Alleen de gezagvoerder, kapitein Jones, kon gered worden, alle overige opvarenden kwamen om. De Engelsche schoener «Catharina Renney", uit Chester, met een lading dakpannen van Belfast vertrokken, strandde in bet hevigste van den storm op de rotsen, 1 mijl ten zuiden van Donaghadee. De reddingsboot van het eiland Mill ging uit, doch kon het schip niet bereiken. Het vuurpijltoestel van Groomsport schoot een lijn over het schip, dat tamelijk dicht bij bet hoogland zat, en deze werd aan den grooten mast vastgemaakt, maar voor nog iemand gered was, sloeg het schip aan stukken en alle opvarenden vonden hun dood in de golven. 3 lijken spoelden aan. De Engelsche driemastschoener Annie Park", is te St.-Govan's totaal verongelukt. Twee der opvarenden zijn gered, vier verdronken. De Fransohe schoener //Speranza", van Port Talbot naar Auray met kolen, verongelukte twee mijl bezuiden Wicklow Headhet schip had van Zaterdag af hulpeloos op zee rond gedreven. Eén der opvarenden verdronk, de overigen slaagden er in het land te bereiken. Te Portheawl bemerkte men Dinsdagmorgen, dat het Spaansohe stoomschip «Pepin", met een lading ijzererts van Bilbao naar Cardiff bestemd, op de Skerweather Sands was gestrand. Het schip zat in gevaarlijke positie, zware zeeëa sloegen aanhoudend er overheen en het brak al spoedig in twee stukken. De boeg zonk, maar het achterschip bleef drijvend. Kort daarna zag men twee booten het wrak verlaten en koers zetten naar de Kenfig Sands, waar de zee echter te ruw was om te kunnen landen. Ten slotte bereikte één der booten, waarin zes personen zaten, Port Talbot. De lieden waren geheel uitgeput. De opvarenden van de tweede boot, bestaande uit den kapitein, diens vrouw en kind en 14 man, werden met veel moeite door een loodskotter gered en eveneens te Port Talbot geland. De kapitein verklaart, dat dw zes man, nadat één der booten was weggeslagen, zich meester maakten van de reddingsboot en daarmede verdwenen, zoodat voor de achter- blij venden niets overbleef dan de kleine jol mét slechts één roeiriem. Het schip werd toen door zware overkomende zeeën getroffen en begon op te breken. De vrouw en het kind van den kapitein waren sleohts lioht gekleed en allen hebben in de kleine boot vreeselijk geleden eêr zij door den loodskotter werden opgepikt. De «Pepin" was voor 8000 p. st. verzekerd. Schip en lading zijn totaal verloren. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). Oudejaarsavond- en Nieuwjaars viering. Berlijn, 4 Januari 1906. »Ich wette, biitte man begossen M:t Milch des Fiiedens hebreu Sebluss Hiitt man nur Milch, stets Milch genossen, Der Frieden witr' aus einem Qnss. Denn nur bei Milch lernt fromm man deDken, Nur bei der Milch bleibt man ganz zahm. Und tat' man Jedem Milch eimchenken, Wüitt" nicht, woher dann Feindschaft kam". (1) (Uit iMilchmddch&i'b" Nieuwjaarswensch). Uit mijn jongenstijd herinner ik mij, dat op Nieuwjaarsmorgen een bord met guldens, kwarljes, dubbeltjes werd klaar gezet voor de vaste oomparauten, die ons in hoop van zegen huune goede wensohen zouden komen aan bieden. Dien dag stond de deur niet stil. En elk der direkte en indirekte gelukwenschers, brievenbestellers, lantaarnopstekers, vuilnis mannen, winkelloopers, krantenjongens, stove- zetsters, kerkeknechta en nog veel meer goed- gezinden kreeg zijn deel van de feestgave, alias feestbelasting, volgens de te voren opge maakte lange lijst, waarvan niet werd afgeweken. Jaar in jaar uit kregen we van sommige klanten, zooals van den lantaarnopsteker, een zelfden hoogdravenden Nieuwjaarswensch, op voddig papier gedrukt, en met een ouderwetsche houtsnee uit den tijd der patentlampen //ver lucht", als aequivalent voor onze feestgave. En tegenwoordig zal in dit opzicht wel alles bij het oude zijn gebleven, zooals voor dertig jaren. Ofschoon voor het grootste gedeelte een gloednieuwe stad, waar vooral de talrijke hier gevestigde Amerikanen zich dadelijk thuis gevoelen, is in het nieuwe Berlijn, evenals in het oude gedeelte hetzelfde gebruik van Nieuwjaarwenschen in zwang als in een Hol landsohe provinciestad. Ook hier fladderen op Nieuwjaarsmorgen allerlei hoogdravende, op stroopapier gedrukte gedichten onze woningen binnen. Het heeft er wel wat van, alsof ditmaal de diverse krantenvrouwen, melkjongens en meisjes hunne Nieuwjaarsverzen van denzelfden dichter- fabrikant hebben betrokken. Uit al de verheven poëmen, die mijn woning binnenfladderden, en op mijn schrijftafel belandden, hoor ik het wapengekletter van het onrustige oorlogsjaar 1905. De krantenvrouw, die dagelijks tweemaal de verschillende bladen, waarop ik geabonneerd ben, voor mijn étage-deur deponeert, heeft blijkbaar nog niet veel fidutie in den huidigen toestand. Zij loopt niet alleen trouw trap op trap af met haar zwaar beladen krantentasch, maar schijnt onderweg ook nog tijd te vinden om door de lektuur harer bladen op de hoogte te blijven van de wereldgebeurtenist m. Wan trouwend zingt zij op rose stroopapier: Wohl klingt der Ruf «die Waffen nieder" Noch unerhöret fort und fort, Von Kriegsgeechrei hallt 's laglich wieder, Das Grau'n wiilzt sich von Ort zu Ort. Maar langzamerhand keert het vertrouwen op een zalig uiteinde weer, en na verdere G hoogdravende coupletten eindigt zij met den vredigen wensch Nun noch einmal: Die Waffen nieder! O brücht das neue Jahr uns dies, Dann tünten ringsum Jubellieder, Es wllrd' die Welt zum Paradies 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5