ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag !1 Januari 1906. (Z ierib.zeesch.e Courant). STRAATMEST. Aangifte voor da Zeemilitie. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prjje per 3 maanden ia f 1,30franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, IndiS ons. venending tens per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8256. Dlreoteur A, J". DB LOOZ1B. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwe. AdvortentiSnvan 13 regele 30 Cto. meerdere regels 10 Ota.kannen niterlpk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore besorgd worden. Groot* letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fh£inkee, Nituwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Zij, die alsnog goed gesorteerde en met beer vermengde Straatmest van de gemeente Zierikzee wenschen te koopen, kunnen zich daartoe schrifte lijk of persoonlijk wenden tot den Burgemeester. Verhuring Pakhuis. Zij, die de voormalige woning in de Noordhavenpoort alhier als pakhuis wenschen te huren, kunnen hunne inschrijvingsbriefjes, met opgaaf van den te bieden jaarlijkschtn huurprijs, inzenden aan den Burgemeester, vóór 19 Januari 190G. Zeevarenden A. Smeden, Stokers, Machinisten en Bankwerkers. LICHTINGi 1906. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zier-kzee noodigen de lotehrgen van hunne gemeente, die voor volle lige oefening bij de zeemilitie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der hieronder vermelde beroepen uitoefenen en verlangen bij de zeemilitie te dienen, uit om zich vóór den 4sten Februari e.lt., ter Secretarie dezer gemeente, gedurende de kantooruren aan te melden of te doen opgeven. De bepalingen der wet, betreffende de zeemilitie, luiden hoofdzakelijk als volgt: 1°. de zeemiliciens kunnen in gewone tijden alleen dan voor den dienst buiten Europa worden bestemd, indien 's lands belang vordert, dat het schip, waarop zij voor eerste oefening dienen, onverwijld buiten Europa worde gezonden. Ingeval van oorlog of andere buitengewone omstandigheden kan de zee militie in het algemeen voor diensten buiten Europa worden bestemd; 2°. zij worden tot eerste oefening acht en een halve maand in dienst gehouden; iij, die dienen op een schip buiten "s lands, kunnen in buitengewone omstandigheden ten hoogste twaalf maanden in dienst worden gehoudèn; 3°. zij komen in het derde dienstjaar 'voor niet langer dan zes weken in werkelijken dienst voor herhalings oefeningen 4°. aan zeemiliciens, die verlangea in dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund; 5°. zij mogen zich zonder toestemming van den Minister van Marine niet langer dan drie achtereenvolgende maanden buiten 's lands ophoudende toestemming voor langer verblijf wordt aan hen, die met verlof en niet in verzuim zijn, in gewone tijden niet geweigerd 6®. hun wordt in gewone tij len vergunning tot uit oefening der buitenlandsche zeevaart en zeevisscherij verleend; deze vergunning wordt ook verleend aan hen, die zich voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet zijn aangenomen-; 7°. de dienst bij de zeemilitie duurt vijf jaren. De bovenbedoelde, door den Minister van Marine ingevolge art. 437 der Militiewet 4901 aangewezen he rroepen zijn de volgende: Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozenlichtmatrozen en joDgens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaar- tuigen en tonneDleggers. Diepzeevisschers en Noordzeekust- visschers. Stuurlieden, schippers en schip persknechts Kin Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. Stunrlieden, matrozen, schippers en schippersknechts van passa giers- en sleepbooten op binnen schippers wateren. j Zuiderzeevisschers. I Visschers op Zeeuwsche wateren I en op de groote rivieren. I Mossel- en oestervisschers. I Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. j Machinisten en machinist-leer lingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrich tingen. Stokers als boven. Machinedrijvers. Smeden en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketel makers vijleokappers en voorslagers. Electriciens. Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheeps makers). f Koek- en banketbakkers of 1 knechts. E. Koks en koksmaat», hetzij aan boo-d van schepen of vaar- tuigen, hetzij aan den wal. I Koffiehuis- en hótelbedienden. Hofmeesters en kellners op schepen of booten. 1 Ziekenverplegers. Bat bier s. Apothekersbedienden. H. Personeel van 's Rijkswerven. Overige ambachten. N.B. De personen genoemd ouder A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-matroos. De personen genoemd onder O komen allereerst in aanraerkitg voor inlijving als zeemilicien-stoker. De personen genoemd onder E komen in aan merking voor inlijring als zee-milicien kek De pesonen genoemd onder F komen in aan merking voor inlijving als zeemilicien hofmeester. De personen genoemd onder komen in aanmerking voor inlijving als zeerailicieu-zieken- verpleger. De personen genoemd onder II komen in aanmerking voor zeemilicien-matroos of stoker, al naarmate van het beroep dat zü uitoefenen. Zierikzee, den 9 Januari 4906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. De bekecde Boeren-voorman Smots komt als afgevaardigde der vereenigirg »Het Volk" Daar Engeland, om te trachten een voor de Boeren aannemelijker Grondwet en vooral Kieswet te verkrijgen. Men sobijot te denken, dat hij slagen zal. Amerika. President Roosevelt heeft gezegd, dat hij voortaan, als hij per spoor reist, zelf de kosten van zijn trein zal betalen, om onaf hankelijk te blijven, als hij wetgevende maat regelen op de spoorwegen voorstelt. Men verwacht, dat het Congres na aan den President 15.000 dollars 's para reis kosten zal toekennen, en de kotten zal maken voor het inrichten van oen presideotiëelen trein. Wilhelmina Bosch, dochter van een millionair bierbrouwer te St-Louis, verloor haar hartje aan Eduard Scharrer, luitenant bjj. een Wnrtembergech regiment. Papa's practiaoben zin konnende, en derhalve op goede gronden een «neen'" verwachtende, aüviseerde Wilhelmina haar Eduard haar te sohakeo. Aldaa geschiedde. Hot paartje vluchtte zonder oogt lakken naar Belleville in Illinois. Doch daar deed zich het verrassend geval voor, dat geen der civiele of geestelijke autoriteiten het huwelijk der gelieven wilden voltrekken, tenzij er toestemming van thuis gekomen was. Snel besloten, ijlde het ondernemende meisje naar de telefoon, beldo papa op. en vertelde hem kort en bondig het geval. Voor zooveel practischen zin bezweek de praotische papa, met het gevolg, dat hij adviseerde thuis te komen, en zich daar toelaten trouwen. Het paartje gehoorzaamde, en op bet oogenblik spitst St.-Louie zioh op een sohitterende bruiloft. Oostenrijk. Ia We6nen zija eenige mannen gevangen genomen, die valaohe vijftig-dollar-biljetten in omloop hebben gebracht. De historie vau den voornaamaten Bohuldiga, Michael Gdorgaecu, ie heel merkwaardig. Georgeecu, een jonkman van 28 jaar, m6t een bewogen leven, won C jaar geleden te Monte Carlo een kwart miliioen francs, maar na eenige maanden waa hij het geld do ar dwaze koopen en spalhartstocht weer heelemaal kwijt geraakt. Hij giog toen nog eens naar Monte Carlo, met het gevolg, dat bij het als bedelaar met een genadebijet van 1000 fr. verliet. Met het geld ging hij naar New-York. Dadelijk bij aankomst viel hij in banden van kwartjes vinders, die het geld ham onmiddellijk afhandig maakten door een waardeloos vijftig-dollar- biljet voor zijn franken te geven. Op deze wijze met de badriegerijen omtrent deze niet meer geldende biljetten bekend ge worden, besloot hij zijn geluk in Europa te beproeven. Hij keerde dus naar Europa terug, en ontving daar voor zijn biljet 250 fr. Met dit grondkapitaal liet hij in Amerika zooveel vijftig-dollar-biljetten aankoopen als maar te krijgen waren. Dit ging beet, 10 etuks voor 1 oentime. Toen bjj voor 100000 fr. bij elkaar had, zocht bij complot-genooten, die tot voor korten tijd met groot suooes werkten. Op den oudejaarsavond is op het trej ?ct Braila—Bukarest een wondorljjke historie af gespeeld. De laatste trein zou tusschen Taouvin en Berlad rijden. Yóór het vertrek uit Taouvin namen trein en locomotief-personeel een oudejaarsavond- versterking. Op het eerste halte-station gebeurde hetzelfde, terwijl ook de reizigers het voorbeeld volgden. Zoo ging bet op alle stations, ook op het laatste vóór het eindpunt. De trein, ver over tijd, werd nog behoorlijk gesignaleerd, en vertrok toen van het laatste station. Toen er lang over den tjjd van aankomst nog geen trein arriveerde, werd de bezorgde stationohef ongerust, zóó ongerust, dat hij eindelijk besloot op eeu reserve-locomotief den uitblijver tegemoet te rijden. Volgens het reglement werd onophoudelijk de stoomfluit opengetrokken. Eindelijk ontdekte men in de verte de lichten van de locomotief. Daar eohter geen antwoord volgde op het aan houdend gefluit, kroop dt' reserve-locomotief langzaam verdor, om eindelijk het volgende tooneel te aanschouwen: machinist en stoker slapend op de kolen, de conducteurs snorkend in de bagagewagen, de reieigere dito in hnn pelzen, terwijl 't locomotiefvunr smeulende wael Rusland. Te St.-Petersburg schijnt men zich geheel aan de Kerstvioring te willen wijden en voor het tegenwoordige voor andere zaken geen aandaoht te hebben. Ook te Moskau, Rostoff en Donetz is het nu rustig. In de Oostzee-provincie a en in den Kaukasas alleen houdt de strijd nog aan. Uit Odessa wordt bericht, dat men daar de hand heeft gelegd op de bom men werpers der laatste tijden. Daar on te Sebastopol weigeren de marine-matrozen den dienat op de transportschepen, die troepen naar den Kaukasus moeten vervoeren tot demping van don opstand aldaar. Bij Wenden, in Lijfland, hebben de op roerige boeren weer een groot landgoed in brand gestoken. Door hun groot aantal gelukto het aan de opstandelingen de tot ontzet gezonden kozakken terug te drijven. E'ders heeten versoheidene aanvoerders der opstandelingen in den strijd met de troepen te zgn omgekomen. Zij treden anders nog brutaal genoeg op. Te Li ban begint wegens de staking gebrek te heerechen, en dreigen de opstandelingen met brandstichting, wanneer niet van Staats wege in deo nood wordt vooraien. Io de provinciën Orel, Penaa eu Riavan heerscht Lijpee de bongorenevd. St.-Petersburg, 8 Jan. Het geruchts- gewijze verspreide bericht vao eenige fiaan- oieele bladeo, dat de onderhandelingen over een nieuwe Rassisohe leeniog in Parijs een volkomen fiasco zouden geleden hebben, is, zooals het Telegraafagentsobap uit betrouw bare bron weet, volkomen onwaar. Professor Mingoelin heeft een lijst op gemaakt van de verliezen, tot dusver iu Rusland geleden door de revolutie. Die lijst luidt als volgt: a. Reohtstreeksche schade 1. De brand van Bakoe: 100 miliioen roebels. 2. Vijfhonderd eigendommen verbrand 50 miliioen roebels. 3. De haven van Odessa: 50 miliioen roebels. 4 Induetriëale inrichtingen vernield: 40 miliioen roebels. 5 Zestig steden, dorpen en gehuchten geplunderd, Kit ff, Odessa en Rostoff inbegrepen, doch niet Moskou: 60 miliioen roebels. 6. Materiëele sohade, toegebracht aan leger en vloot50 miliioen roebelsdat is een totaal vao 350 miliioen roebels aan direote schade. b. Iadireote schade 1. Verliezen, toegebracht aan de spoor wegen, wegens vermindering van goederen transport: 40 miliioen roebels. 2. Verliezen aan loon, door de werklieden geleden, wegens de staking200 miliioen roebels. 3. Overbrenging van Russische kapitalen n^ar het buitenland door de vluchtelingen 200 miliioen roebels. 4. Verliezen, door faillissementen veroor zaakt: 100 miliioen roebels. 5. Terugtrekking van kapitalen200 miliioen roebelsdas een totaal van 740 miliioen roebels aan indirecte sohade. De daling van Russisohe waarden schat de professor op minstens één milliard roebels, zoodat, naar zgn raming, de revolutie den Russen het grapje van zoowat twee milliard roebels kost. Engalando Een gemakkelijk op te volgen raad voor het bereikon van een hoogen leeftijd, geeft con vrouw te Londen, die de vorige week 102 jaar oud geworden is: Zoekt iets niet, waar 't niet verloren is", zegt zij, sen wees altjjd vroolijk". sik werd even na nieuwjaar 1804 geboren, en ik heb ieder nienwjear en de dagen, die er tusschen lagen, met vreugde begroet". sik bon nooit ziek geweest in mijn geheele levenals mij iets hinderde, bleef ik moedig, en het liep altijd beter af, dan het zioh eerst liet aanzien". Zij is er trotsch op, dat zij geleefd beeft onder vijf regeeriogen, van George IU, George IV, Wil'Um IV, Viotoria en Koning Edward. Zij herinnert zich, dat het roemrijke nieaws van Waterloo aankwam te Londen. Zij ver haalt van weiland op de plaats, waar nu de sloppen zgn van Whitechapel en Mile End, en als men haar van de verandering vertelt, die daar heeft plaats gehad, dan sohudt zij haar onde hoofd. Een zuster van de oude vrouw stierf op twee-en-negen tigjarigen leeftijd, en sgroot- mama" zeide: sik heb altijd wel gedacht, dat zij niet ond zou worden". De 102-jarige zrif brengt het einde van haar dagen in rast en goede verpleging door. 't Is nog altijd een vroolijke ziel, en ze vindt niets heerljjker dan het zien van jonge ge- I zichten om haar heen. Luxemburg. Ia de stad Luxemburg haersohen de zwarte pokken. Het aantal gevallen neemt toe. De autoriteiten hebben krachtige voorzorgemaat regelen genomen. Nederland. Arnhem, 8 Jan. Als verdaoht van ver giftiging op haren man is naar het hnis van bewaring alhier overgebracht mej. D., geb. 8., wonende te dezer stede. Omtrent bovengemelde poging tot ver giftiging kan nog gemeld worden, dat mej. D. reeds bekend heeft zioh te hebben scholdig gemaakt aan het leggen van centen in den drank van haar man, doch niet met het plan hem te dooden, alleen wilde zij hem zieker maken, om hem zoodoende te noodzaken het bed te houden, daar hij steeds naar beneden 1 wilde en dit met het oog op zgn toestand niet toegelaten kon worden. Een bevel tot voorloopige aanhouding is tegen haar afgegeven. H. Mhet meisje op wio op den Ameterdamsohen weg alhier door J. B. een moordaanslag werd gepleegd, heeft Zateidag j.l. als geheel hersteld het Diaconessenhuis. waarin zij werd verpleegd, verlaten, zoodat zij 16 dezer als eerste getuige tegen J. B. ter terechtzitting kan optreden. Amsterdam, 8 Jan. Een bekend straat type, wonende in een gangetje in de Willem straat, die met eon poppenkasije langs de straten trok om de liefdadigheid op te wekken, is in het Binnen-gasthuis overleden. Naar algemeen beweerd wordt, moet Poppenkasije" een vermogen van f 27.000 hebben nagelaten. In de Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Amsterdam8ohe Kamer van Koophandel werd omtrent de diamantnij verheid alhier gezegd, dat meer dan 8000 werklieden daarin hnn brood vinden. De betaalde arheidsloonen in 1905 worden op meer dan f 21.000 000 geschat, waardoor met inbegrip van molenhnnr, sebgven- sohurer, het inkomen van commissionairs, kooplieden en fabrikanten, kan gezegd worden, dat door den diamanthandel en de diamant nijverheid dit jaar ongeveer f 25.000 000 in Amsterdam is gebraoht. Amerika blijft in toenemende mate een groote afnemer van de te Amsterdam bewerkte diamanten. Het bedrag der verzendingen, welke direct van uit Amsterdam aia het Amerikaaneoh consulaat aldaar, Daar Amerika hebben plaats gehad, toont eohter, dat het jaar 1905 een reoord is. De verzendingen via dit consulaat bedroegen toch in 1905 f 24 000.000. De vermeerdering van den geheelen invoer in de Veroem'gde Staten in 1905 tegenover het jaar 1904 was f 20.000.000, in welke vermeerdering Amsterdam voor f 10.000.000 deelt. De Dordr. Crt. meldt, dat één der on regelmatigheden, welke door den directeur der Hollandsohe Hypotheekbank, jhr. De Geer, gepleegd werden, o. a. hierin bestond, dat bij bij den drukker der oorspronkelijke pand brieven nieuwe pandbrieven nabestelde, met hetzelfde nummer als de oorspronkelijke stuk ken voorzien. De Amsterdamsohe brandweer heeft Zaterdagavond weder een proeve gegeven van grooten moed en omziohtigheid. Het stormde dien avond, hevige rukwinden gierden tusschen de huizen en klapperden met denren. In de buurt van de Eilandskerk bemerkte men, dat een groot stak lood, aan den bovensten torenkoepel losgewaaid, dreigde omlaag te storten, zoodat de veiligheid op straat gevaar liep. Men riep de hulp van de brandweer Wofsperploin io, bij onderzoek bleek no, dat dicht kg het haantjo de loodhedekking bad losgelaten, door den wind heen en weer werd geslingerd, en elk oogenblik dreigde los te laten, om op straat neer te ploffun. Één der wakkere mannen liet zich. niet tegenstaande den storm, langs een lijn aan den bnitenkant van den toren zakken tot het heen en weer slingerend lood, dat na ver soheidene verge8f«ohe pogingen, eindelijk met een touw ïgevangen" werd, het gevaar was overwonnen. Voorzeker een koen stukje! Utrecht, 8 Jan. Bij den beer A. Bonwman, Israëlietisoh onderwijzer, wonende op den Springweg no. 186 alhier, is Zondagavond op een zeer geheimzinnige wijze ingebroken. Het dienstmeisje, dat de hoofdrol in de geheele geschiedenis gespeeld heeft, geeft een zeer sensatiewekkend relaas van het gebeurde. Het meisje was met het jongste kind alleen thuis en ging zioh omstreeks tien our over tuigen of dit wel rustig sliep. Toen zij in het benedenvertrek terugkeerde, bevond zij zioh plotseling van aangezioht tot aangezicht tegenover 2 woeet uitziende kerels, die laDge valsche baarden droegen en maskers voor het gezicht hadden. Voordat zij zioh nog goed en wel van den schrik had kannen herstellen, had het tweetal haar reeds aangegrepen, gekneveld en geblinddoekt en op die wijze volkomen machteloos gemaakt. Bovendien werden haar de kleeren gedeeltelijk van het lijf gescheurd en geraakte zij onder de rnwe behandeling van de beide bandieten bewuste loos. Van hetgeen er verder gebeurde, kan zij niots mededeelen. De koster der Iersëlietiscbe Kerk, de heer S., wonende aan de overzijde, moet eohter onraad gemerkt hebben. Het breken van een rnit trok zgn aandaoht. Hij ging vervolgens op zgn beurt co woning hinonn en joeg daarmede onmiddellijk de ongure bezoekers op de vlnoht. Waarecngulijk ia door den tuin een goed heenkomen gezocht. Het dienstmeisje lag languit en gedeeltelijk ontkleed in nog altijd bewusteloozen toestand op den grond. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp gehaald en na twee nar kwam het weder eenigszins op verhaal. Na onderzoek bleek, dat de inbrekers geen gelegenheid gehad hebben om een goeden slag te slaan. Sltohts wordt een spaarbankboekje vermist en een heel gering bedrag aan klein geld, dat aan het overvallen meisje toebehoorde. De politie is zonder dralen van het gebenrde op de hoogte gebraoht en stelt een ijverig onderzoek in. Vsn de daders is tot na toe eohter niet het minste spoor ontdekt. Een kleine aanwijzing is miseobien, dat op een avond van de vorige week plotseling met veel geweld aan de bel getrokken werd en een stem naar binnen riep: Doe maar open, want ik weet, dat er niemand thuis is". Of een en ander echter direct met elkaar in verband staat, zal afgewacht moeten worden. Duistere purten zgn verder, hoe de daders zgn binnengekomen en later weer vertrokken zgn, zonder een enkel veertje achter te laten. Gouda, 8 Jan. Ook deze gemeente heeft zij a fiaancitële catastrophe. Eenige weken geleden overleed daar een aanzienlijk notabele, die voor een aanzienlijk bedrag van anderen onder zgn berusting had. Thans moet gebleken zgn, dat er een aanzienlijk tekort bestaat en wel van vier ton. Men verwaoht een failliet-verklaring van de nalatenschap dooh vreest, dat hiervan niet veel zal tereohtkomen, wij! resds een paar jaar goled&n een aanzienlijk bedrag belegd zou zgn als eene lijfrente van de weduwe. De N. Rott. Crt. meldt omtrent deze oatastrophe het volgende In de eerste plaats bedraagt het tekort geen 4 ton, hoogstens kan er van een passief tot dat bedrag sprake zgn, waartegen eohter een, zij het dan ook miadcr, maar toch nog verrö van onbelangrijk aotief over staat, welks volle omvang echter nog niet kan worden vastgesteld. In de tweede plaats kan van een failliet verklaring geen sprake zgn, daar daartoe geene termen bestaan. Dat er, ten slotte, eenige jaren geleden een aanzienlijk bedrag zou zijn omgezet in een lijfrente voor de wednwe, is beslist onwaar. De lijfrente dor weduwe ia zeer gering, en versohaft haar zelfs goen onaf hankelijk bestaan. 's-Gravenhage, 8 Jan. Donderdagochtend a.e. ten 11 are vertrekken van hier de heeren G. van der Hoeven, W. van der Hoeven en F. Miga, allen Hagenaars, die een reis om

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1