ZIERIKZEESCHE Hl NIEUWSBODE. Dinsdag 2 Januari 1906. Couran t). Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (25 ieriltzeesclie Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prgs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending mm per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8252. Directeur j3L, ar. DEI L002U3. A. FRANKEL. J. WA ATE, alleen voor het biirnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren AdverientiSnvan 13 regel» 30 Cta. meerden regel. 10 Ota.kannen uiterlijk tot dee MaanJtg», Woensdag» en Vrijdag» middage 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar iplaattrunnte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNXEL, Nieuwe Boogerdslraat 213, Zierikzee. De Kinderwet. VIII. De wet geeft aan den officier van justitie bevoegdheid om in het belang der kinderen bij voorbaat maatregelen te nemen. Wanneer toch hem bekend is, dat feiten zieh hebben voorgedaan, die tot ontzetting van de ouderlijke macht kunnen leiden, zoo vermag hij, wetende, hoe die maatregel vaak tijd vordert, meer dan goed is, zelfstandig (om niet te zeggen eigen machtig) in te grijpen, en de minderjarigen voorloopig te onttrekken aan de macht van hem, wiens ontzetting moet worden uitgelokt. De officier vertrouwt het kind dan toe aan den voogdijraad, welke laatste het in zijne hoede neemt, totdat door den rechter in de ouderlijke macht zal zijn voorzien, of wel in de voogdij (wanneer deze daarvoor in de plaats moet treden) of ook totdat door den rechter een negatief resultaat is immers niet uitgesloten zal zijn beslist, dat geene voorziening noodig is. Somtijds toch zal uit het onderzoek blijken, dat vader en moeder inderdaad niet moet wor den ontslagen. Maar ook de officier mag de zaak niet sieepend houden. Wanneer hij derhalve tot den maatregel overgaat, alvorens door wien dan ook, een vordering of een verzoek tot ontzetting bij den rechter ingediend werd, is hij verplicht, zonder verwijl nu zelf een daar toe strekkend requisitoir te nemen. De rechterlijke uitspraak, houdende ont heffing of ontzetting, wordt door den griffier van het collegehetwelk daartoe besloot onmiddellijk medegedeeld aan hen, op wie de uitoefening der ouderiijke macht nu overgaat, of die, (na het vervallen van deze, b. v. zoo de andere ouder reeds te voren ontzet was) met de voogdij belast zal zijn. Gelijke kennisgeving geschiedt aan den voogdijraad. Het spreekt wel van zelf, dat hij, die van de ouderlijke macht is ontheven of ontzet, daardoor niet wordt ontslagen van de ver plichting om de kosten van het onderhoud en der opvoeding zijner kinderen te betalen. Het middel om van dien lastpost af te komen zou wat al te gemakkelijk zijn! In tegendeel krijgt zijne verplichting daartoe nu een scherperen vorm. De voogdijraad tooh is van stonde af verplicht, een uitspraak van den kantonrechter uit te lokken, waarbij deze vaststelt het bedrag, dat de ontslagen ouder voor dat onderhoud en ten behoeve dier opvoe ding verstrekken moet. Hij hoort de bloedverwanten en aangehuwden der minderjarigen alsmede degenenonder wier ouderlijke macht of voogdij zij alsnu zijn gesteld, en bepaalt behoudens hooger beroep op de rechtbank het bedrag, hetwelk wekelijks, maandelijks of driemaandelijks door den ont slagen vader of moeder ten behoeve van het kind moet worden uitgekeerd. Moet worden uitgekeerd aan den voogdij raad. Dit laatste stelt zeer zeker een even opvallenden, als hoogst doeltreffenden maat regel daar. De ontslagene moet uitkeeren niet aan zijnen opvolger in de ouderlijke macht, maar gelijk gezegd werd aan den voogdij raad. De grond dezer regeling, afwijkend van elke wettelijke traditie, is ongetwijfeld de over weging, dat zulk een opvolger (gemeenlijk de voogd) allicht een familielid van den ontslagene is, b. v. een broeder. Aan zulk een bloedverwant nu zal het, wanneer de ouder met de vervulling zijner verplichtingen in verzuim blijft, meestal moei lijk vallen, hem door een gerechtelijke ver- oordeeling en door executie tot betaling te dwingen. Maar al te ;lioht zou hij de zaak laten rusten. Niet om die bloedverwantschap alleen, neen, ook om een andere oorzaak, t. w. dat de rechts gang zoo moeielijk is voor iemand, die nooit daarmede heeft kennis gemaakt. Ongewoonte om te handelen zou allicht tengevolge hebben, dat van de nitkeering niets kwam. De voogdijraad daarentegen heeft zijn bureau, dat dergelijke zaken geregeld behandelt. Voor zulk een college is die maatregel dus een veel eenvoudiger aangelegenheid, waarbij ook schroom, als hierboven bedoeld, geen rol speelt. Voorts is de procedure zelve heel wsvt ver gemakkelijkt. De beschikking toch van den kantonrechter is uitvoerbaar bij voorraad //Op de minute" gelijk het heet, dit wil zeggen, zonder dat een afschrift door den griffier be hoeft te worden vervaardigd. Voorts zonder beteekening en zonder bevel tot betaling, gelijk Lhet Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering elders dit als regel voorschrijft. Ook de tijdroovende en altijd min of meer kostbare maatregel van registratie is hier uit gesloten. Vooral ook de executie tegenover derde personen is niet weinig vereenvoudigde Wan neer toch iemand bekend is, die den ontslagen ouder geld zou *yn verschuldigd, 'p. v. een werkgever wegeDS wedde of Iood, zoo kan de voogdijraad zich wenden tot dezen. Gezegd college stelt van de rechterlijke beschikking hem in kennis. Alsnu is hij verplicht om, zoolang de voogdij raad zulks doeltreffend oordeelt, aan dat college te betalen de wekelijksche, maandelijksche of driemaandelijksche uitkeering, door den kan tonrechter bepaald, hoogstens tot het bedrag der geheele wedde of van het loon. Die utt- betaling kan hij doen gelden in mindering op dit laatste, zooals hij het krachtens contract, gesloten tusschen hem en den ontslagen ouder, aan deze verschuldigd zou zijn geworden. Het spreekt bijna wel van zelf, dat in het, aldus door den kantonrechter vastgesteld, bedrag wijziging kan worden gebracht, zoodra deze laatste door de billijkheid wordt voor geschreven. Gesteld b. v. dat de ontslagen ouder door het verkrijgen eener erfenis of door eene andere wending in de fortuin plot seling veel rijker zou geworden zijn. Of ook integendeel, dat de behoeften van het kind verminderen, b. v. doordat hij, vroeger ziekelijk en alzoo aan eene kostbare verpleging onder worpen, vervolgens weder gezond wordt. In het eerste geval is vermeerdering, in het tweede vermindering der toelage een eisch van goed recht. Op verzoek alzoo van den schuldplichtigen ouder of weder op dat van den voogdijraad kan de kantonrechter (ook hier behoudens hooger beroep) na inachtneming van al de formaliteiten, die ook gelden bij het eerste verzoek, alsnog het cijfer der toelage wijzigen. West-lndië. Onze West meldt, dato 24 November: Per 8 s. d Albina" werd gisteren uit Marowijoe de tijding ontvangen van een afgrijselijk drama, afgespeeld op korten afstand van Albina. Vermoedelijk verbitterd over de uit levering van déporté3 (waaraan een premie verbonden is) zijn door twee dezer Fransche vlnohtolingen vier Indianen vermoord op een vestiging nabij Albina, te weteneen mar, een vrouw, een opgeschoten meisje en een kindje van twee jaar. De arme menschen moeten door bun moordenaars letterlijk ih stukken zijn gehakt. Twee opgesohoten jongens, die ook in 't kamp waren, wisten het bloedbad te ontkomen. Zij alarmeerden de naburige bevolking, die zich aanstonds opmaakte, en de beide moordenaars in een boot aohterra zette tot op den Franscheu oever, waar het tweetal onmiddellijk gearresteerd werd. Vermoedelijk zal van HollaBdsche zijde de uitlevering der beide moordenaars worden gevraagd. De bevolkiog van Albina heeft aanstonds een reqaeat opgemaakt aan den Gouverneur, om meerdere bescherming te vragen tegen de Fransohe vluchtelingen. De waarn. districts-commissaris van Maro wijoe heeft tijdelijk een post geplaatet ter hoogte, waar het drama is afgespeeld. Het blad De Surinamer sobrijft rog: Later zijn de vlnohtolingen door de Fransche politie gearresteerd. Naar gezegd wordt, zullen zij daar worden onthoofd, omdat volgens de Fraceobe wet déportéj, die op vreemd grond gebied zioh aan een groote misdaad sohuldig gemaakt hebben, des doods schuldig verklaard wo; den. De Indianen aan den Hollandechen oever verkeeren in vreeselijk opgewonden toestand over den moord op hun etamgenooten gepleegd en het is te vreezen, dat wij Bpoedig zullen vernemen van moorden op Franeche déportéa gepleegd, die in hnn bereik komen. Tot nn toe leverden zij hon nit om de toegezegde 10 frs. te verdienen, maar nn dreigen zij hen te vermoorden. Spanje. Zondagavond te acht nur, op 't oogenblik dat Z. F. kardinaal Casanae de kathedraal verliet de Barcelona, heeft een anarchist ge tracht hem dood te steken. Een der hem volgende priesters kon, door den aanvaller bliksemsnel een klap in 't gezioht te geven, den stoot doen afwijken, zoodat de aanslag mislukte. Oamiddellgk gegrepen, bleek de dader de 49 jarige Jozé S*les Comas te zijn, een wever .en chef eener anarchiatenafdeeling. Mea vond in zijn bezit een revolver, een dolk en een flesobje vergif. Nauwelgks had de gouverneur van Barce lona van den aanslag gehoord of hij ijlde ter plaatse om persoonlijk den aanrander in ver hoor te nemen. Bij nauwkeurige fouilleering werd daarop nog op hem gevonden een brief, waarin hg de drijfveer van zjjn misdaad uiteenzette en mededeelde, dat hij na den moord op den kardinaal zichzelf zon vergiftigen met den inhoud vac het gevonden flsecbj"1 Algemeen gelooft men, dat deze aanslag 't gevolg is van 't lezen van allerlei lasterlijke aantijgingen, die zekere pers zioh in den laatster! tijd tegen Z, E. Caeanas veroorloofde. Onmiddellijk na den aanslag wee Z E. 't voorwerp van stormaohtige huldebetuigingen van het volk, dat onder de woning van den kardinaal te hoop liep en niet ophield alvorens Z. E op 't baloon was verschenen en van daar zijn zegen had gegeven aan de verzamelde menigte. Bij 't verhoor verklaarde Comas koelbloedig dat hij dm kardinaal verattwoordelijk achtte voor den slechten socialen toestand daar te lande. »En'\ voegde bij er aan toe, »ik heb alleen maar spijt, dat ik den revolver niet heb ge bruikt in plaats van den dolk". Een later telegram deelt mede, dat Comas reeds overleden is, tengevolge van het vergif, dat bij kort vóór den lanslag bereids had ingenomen. Italië. Uitgekomen is een Witboek van den Heili gen Stoel, houdend 300 pagina's in octavo en getiteld: »De scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. Uiteenzetting en documenten". In een korte voorrede wordt verklaard, dat de ontstane breuk elleen op de verantwoor delijkheid kan gesteld worden van de Franeohe Rogeering en niet op die van den Heiligeu Stoel. De eerste drie hoofdstukken bespreken de anti-religieuze politiek gevolgd door de laatste Franeche kabinetten. De volgende behandele? de tegen den Hei ligen Stoel ingebrachte bn ."hnldigingen. Een aanhargsel eindelijk gaat na 't katho lieke proteotoraat van Frankrijk in 't Oosten en 't Verre Oosten. De publicatie van dat alles heeft noch ten doel om te antwoorden op persoonlijke be ledigingen. nooh wien dan ook te kwetsen, zelfs niet Frankrijk, dat de Heilige Stoel ons nog steeds beeohouwt als de oudste dochter der H. Kerk. Alleen ia het Witboek er op gerioht de publieke opinie ia te liohten, speciaal die in Frankrijk, en te beletten dat de historische waarheid in zulk een belangrijke aangelegen heid zou verminkt worden. België. Uit de gevangenis te Luik is op zeer handige wijze iemand ontsnapt, die den toe- passelijken naam van Rapidius draagt. De directeur der gevangenis kreeg berioht, dat men in een zijstraat een reep linnen aan den muur zag wapperen. Dadelijk werden, door 't kijkgat van de deuren, alle oellen nagezien, en men bevond, dat allen sliepen en niemand ontbrak. Da directeur begaf zioh toen zelf in de oellen om de zaak nader te onderzoeken. Toen men aan die van Rapidius kwam, antwoordde de slaper niet op htt geroep. Men girg tot aan de slaapstede, en men zag, dat er een groote pop, gemaakt van allerhande vodden op het bed lag. Rapidius zelf was verdwenen. De gevangene had ijzeren staven van zijn venster losgewrongen. Vandaar had bij zich op het dak geheecben, en is vervolgens over l de daken van de vrouwenafdeeliog en der kapel tot aan den buitenmuur geraakt. Daar I heeft bg aan de gootbuis een langen linnen band, gemaakt van zgn in reepen gescheurde beddelakece. vastgemaakt, en zich in de straat laten afglijden. Alle pogiDgen om den vluch- i teliDg terug te vinden, zgn tot nn toe I vruchteloos gebleven. Saccharine ook een landbouwbelang. Er worden van verschillende zijden pogingen aangewend, om in Nederland zoodanige belas tingheffing te verkrijgen op de saccharine, dat zij voortaan met de gewone suiker niet meer kan concurreeren. Wanneer men bedenkt, dat zuivere saccha rine een zoetmakend vermogen heeft, dat wan neer zij goed bereid is, 500 maal grooter is dan dat van suiker, en de suiker belast wordt met 27 ct. per kilogram, dan zou de belasting, of wil men accijnsop saccharine moeten be dragen minstens f 135 per E.G. Maar velen onzer lezers weten niet, wat saccharine is, en daarom willen wij hun aan de hand van een brochure van dr. M. Gres- hoff: Geen saccharine in de huis houding! uitgegeven door den anti-suiker- accijnsbond, daaromtrent eenige nadere inlich tingen geven. Voorop stellen wij, dat saccharine evenzeer als analine, carbol en creoline een product is, dat men vervaardigt uit koolteer, een neven product bij de bereiding van lichtgas, en als zoodanig één van de gevaarlijkste vijanden van den Zeeuwschen landbouw, want na de ont dekking der analine door Bunge, in het jaar 1836, heeft men zich meer en meer toegelegd op een goedkoopere bereiding dier kleurstof, en ten slotte heeft het a n i 1 i n e - r o o d of fuchsine de meekrap vervangentengevolge waarvan de meekrapteelt, eens een bron van welvaart voor het grootste deel van Zeeland, nagenoeg geheel verdwenen, en door het ver bouwen van andere gewassen vervangen is. C. Fahlberg, een Duitsch scheikundige, had voor een vijf en twintigtal jaren opgemerkt, dat er een zwavel- en stikstofhoudende ver binding van toluol bestaat, die overweldi gend zoet smaakt. Hij bereidde dat langs een toenmaals nog zeer omslaehtigen weg uit steenkolenteer, en gaf daaraan den naam van Saccharineafgeleid van het Latijnsche woord Saccharum, dat suiker beteekent. Overigens heeft saccharine niets gemeen met suiker dan den naam en den zoeten smaak, i Suiker, zoowel de riet- als de bietensuiker, heeft zeer groote waarde als genotmiddel en ook als voedingsmiddelzij is een hoofdbron onzer spierkracht, en één der beste hulpmiddelen, den mensch geschonken, om zijn lichaam ge zond te houden; de Saccharine daarentegen heeft niet alleen hoegenaamd geene voedende waarde, maar volgens den Groningechen hoog leeraar P. C. Plugge, die met volkomen zuivere saccharine verscheidene proeven genomen heeft, werkt het gebruik van deze stof, zelfs met I kleine hoeveelheden genomeD, vertragend op de vertering der spijzen, zoowel in den mond als in maag en darmen. Zelfs een zeer gering gehalte saccharine, zegt dr. Greshofï, heft de werking van het speeksel op zetmeel geheel en al opl Het is of men zijn brood oogekauwd naar binnen slokt. De Duitsche geleerden Stift en Rashko- vitsch oordeeldendat saccharine volkomen uit den handel diende geweerd te worden, en Statzer toonde duidelijk aandat die zoet- makende stof het maagsap onwerkzaam maakt. De eerstgenoemde nam proeven met konijnen en bevond, dat een gift van 0,4 gram saccha rine per kilogram lichaamsgewicht, dagelijks in huu voedsel toegediend, den dood tengevolge had. Dat men zich met saccharine niet ver giftigt als met rattekruit of met strychnine, zal door niemand worden tegengesproken, maar zelfs het geregeld gebruik van kleine hoeveel heden moet op den duur nadeelig werkeD. En dat geregeld gebruik sohijnt algemeener te worden, want in tal van winkels en win keltjes heeft men voor 3, hoogstens 3 7, oent, een pakje met 100 kleine saccharine tabletten, volgens opsohrifi gelijk staande met 100 X 8,/a gram beste suiker, een hoeveelheiddie in den laatsten tijd met de 27 eenten aan accijns, 45 tot 50 cent kostte. In de eerste plaats zal dus de saccharine, wanneer dat door een hooge belasting niet belet wordt, als goedkoope suiker den weg vin den in die gezinneD, waar men op de kleintjes moet zien; maar ook in de huishoudens, waar men zioh eenige weelde kan veroorloven, schijnt de saccharine ingang gevonden te hebben. Dienstmeisjes loopen met een doosje «saccha- rientjes" of //zoetjes" in den zak. «Het is zoo makkelijk, weet uéén zoo'n dingetje in een kopje koffie of thee, of in een^of andere meel spijs en je bent klaar Maar dat gebruik van tabletjes, wanneer het niet overdreven wordt, is nog zoo erg niet. Het groote gevaar bestaat in het misbruik, dat door de nijverheid van deze zoetmakende stof gemaakt wordt. Dr. G. W. Bruinsma heeft aan de brochure van dr. Greshoff «Geen saccharine in de huis houding", een overzieht toegevoegd over de saccharine-wetgeving in verschillende landen. België verbiedt invoer, bereiding, behalve voor industriëele doeleindenverzendingin voorraad houden of verkoopen van saooharine en alle bereidingen, waarin saccharine voor komt. Straf bij overtreding van dit verbod 4 maanden tot 2 jaar hechtenis, boete van 1000 tot 5000 francs. Frankrijk laat de bereiding toe onder onmiddellijk toezicht van de ambtenaren der belasting en de aflevering aan apothekers, die verplicht zijn boek te houden van koop en verkoop. Een straf van 3 maanden tot 2 jaar hechtenis, een boete van 500 tot 10000 francs wordt bedreigd tegen hen, die tegen de bepalingen der wet saccharine vervaardigen of eetwaren uitstallen of verkoopendie met saccharine vermengd zijn. Duitsohland verbiedt op poene van hoogstens C maanden hechtenis en 1500 mark boete het vervaardigen van saccharine, en het bereiden van voedings- en genotmiddelen met saccharine; eveneens om die artikelen uit het buitenland te betrekken. Voor industriëele doeleinden kan het vervaardigen of invoeren toegestaan worden, maar nimmer ter vervan ging van suiker. In O o s t e n r ij k-H o n ga rij e, in Luxem burg, in Servië, Spanje, Grieken land, Rusland ook in Japan is het ver boden saccharine te gebruiken in dranken en voedingsmiddelen voor verkoop bestemdook het in voorraad houden van zoodanige artikelen is strafbaaren in Nederland? De uitvoer van Duitsohland naar Nederland (industriëele doeleinden) bedroeg in 1899: 2000, in 1900: 2800, in 1901: 4100, in 1902: 4900 en in 1903: 11700 E.G. Die uit België (ook al industriëele doeleinden) in 1903 3379 EG., zoodat in 1903 in Neder land gekomen zijn 15079 EG. saccharine, die naast vergiftigende eigenschappen een zoet makend vermogen hebben gelijk aan 7 millioen Eilogram suiker. Waar zijn nu de duizende Eilogrammen saccharine voor gebruikt? Dat laat zich bewgzen, zegt dr. Gresham, uit de treurige ervaring, die bij 't onderzoek van voedings- en genotmiddelen voor den dag komen. Het zijn in de eerste plaats de nieuwer- wetsche zoete dranken, waarin vaak saccharine schuilt: stropen, limonades, vruchtenwijnen, alcoholvrije likeuren, enz. Steeds heet het, dat het niet zoo erg is, maar zoo vaak in onze steden de limonades onderzocht worden, zoo vaak vindt men in sommige saccharine, aniline, saponine, amylacetaat en andere foezelaohtige essences. De eerlijke fabrikant is ten slotte daarvan de dupe; hij moet èn zijn vruohten óo zijn suiker duur betalen, en het groote publiek, dat alleen let op goedkoopte, gaat zijn deur voorbij, en koopt het vervalschte bocht. Niet anders is dit met de jam, gelei- fabricage, en ook de koek- en suikerbakkers maken een heimelijk gebruik van saooharine. Zoo komen de 15000 ingevoerde kilogram men in Nederland aan den man. «Een vermoedelijk recept voor schuimende vruchtenlimonadep, zegt de schrijver, is waar schijnlijk wel het volgende: voor het zuur zivavelsuur, voor de kleur anilinevoor het zoet saccharine, voor de stroperigheid glycerine, voor het schuim saponine en voor den geur amijl- valeriamaat. Dat alles vereenigd tot een schoon vocht, gedronken uit onreine glazen, met bacteriën- houdend ijs verkoeld, en dan door een goor strootje laDgzaam opgezogen om het infeete vocht toch vooral dddx te brengen, waar het op de zachte slijmhuid van mond- en keelholte het meeste nadeel kan aanbrengen". (Pharm. Weekbl. 1904 blz. 369). Wij zijn uiteraard tegen alle bescherming, wanneer zij moet dienen om de ééae industrie te bevoordeelen tegenover een andere. Toen de aniline meekrap en indigo verving, was daartegen niets (e doen, omdat zij dure verf stoffen verving door nagenoeg evengoede goed koopere. De teelers droegen de nadeelen. het veel grootere publiek oogstte de voordeelen. Dat de margarine optreedt als concurrent van natuurboter, dat deugnieten haar zelfs gebrui ken ter vervalsching, geeft hoegenaamd geen recht om de fabricage van dit op zich zelf beschouwd uitstekend surrogaat te belemmeren door een minder gewenscht toevoegsel. Maar dat aan de suiker, een product van Indië en van onze kleistreken, een oneer lijke concurrentie wordt aangedaan door een fabrikaat uit het buitenland, waarvan de ver koop en het gebruik om gezonhaidsredenen in de landen van herkomst verboden is in Dnitschland, onze voorraadschuur, is iemand strafbaar, die bevonden wordt in 't bezit te zijn van 50 gram saccharine daartegen moet ieder zich verzetten, wien de volksgezondheid lief is. maar bovenal de landbouwer, wiens bedrijf door den invoer van dit goedkoop zoet makend middel in hoogo mate bedreigd wordt. Eunnen wij in 't belang van het suikerge- bruik, den accijns, die zoo belemmerend optreedt, niet afgeschaft krijgen, dat we dan eensgezind alle pogingen aanwenden om de saccharine, behalve voor geneeskundig gebruik te weren, omdat ze niets anders is dan de oorzaak van een grof gezondheidbenadeelend bedrog. {Midd. Crt.) EEN UITSTEKEND IDEE Onder de punten ter beeohrgvicg van de algemeene vergadering van de aMaatschsppg tot Nut van 't Algemeen" komt er ééa voor, dat de bizondere aandacht verdient. Zooala gemeld is, zal die algemeene ver gadering gebonden worden den 28 Februari a.s., in verband met de herdenking van den lOOsten sterfdag van Jan Nieuwenhugzen. Het hoofdbestuur heeft gemeend in deze vergadering het volgende voorstel te moeten doen lo. a. bgeen te brengen: een door het hoofdbestuur te beheeren Nieuwenhugzenfonda voor onderwgs; l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5