Uit Stad sa Prsviwci». Een pleidooi Mr. Patljn kippen hadden in den maar van dat vertrek een groot deel van de kalk weggepikt en toen waa er een gat voor den dag gekomen «waarin men ieta had aien blinken". Er bleek, dat dit een verborgen bergplaata waa en dat 't volgepropt lag met gouden en zilveren voor werpen! De nienwe bewonera hebben deze ontdekking voor aioh gebonden, en hadden op het oogenblik, dat de knaap met den ring werd aangehouden, reeda andere voorwerpen nit die vindplaata te gelde gemaakt, en voor de opbrengst meubelen gekocht. Toen de politie in het huis in de Driehoekstraat een onderzoek instelde, waa de buit verdwenen. Het mocht haar echter gelukken bjj een familielid op Eechtboomaloot, 67 gouden en zilveren horloges, eenige kettingen en een aantal gouden ringen op te sporen, die uit de Driehoekstraat derwaarts waren overgebracht. Gisterenmorgen is bovendien uit het IJ bij den Weeterdoksdijk een zak opgeviaoht, welke 60 gouden horloges, een aantal ringen en kettingen bevatte, welke sak door een ander lid van de familie H. daar waa weggeworpen, toen men bemerkte, dat de politie baar op het spoor waa. De heer Noaoh heeft al het goud en zilver herkend als uit zijn winkel afkomstig. In verband met deze zaak zgn eetr achttal personen in hechtenis genomen. 19 Deo, Hedenochtend te aoht uur ontstond een zware uitslaande brand in de Rapenburgeratraat in een huis, bewoond door den bakker Thya, de eerste verdieping door diens moeder, de tweede door het gezin Zwalb, man, vrouw en 5 kinderen, en de derde door Kalm met vrouw en kind, alle drie doofstom. De laataten konden de woning langs de trap niet verlaten en daarom schoof de vrouw haar kind op een matras de woning uit en sprong daarna op straat. Alle drie zgn zwaar gewond naar het Israëlietiaob ziekenhuis vervoerd. Hun toestand, ofeohoon zeer zorgwekkend, is niet levens gevaarlijk. Het groote huis ia geheel verbrand. Behalve Zwalb waren allen verzekerd. De oorzaak is vermoedelgk het omvallen van een petroleum stel. 's-Gravenhage18 Dec. Hedennacht werd ten huize van een familie aan den Stationsweg alhier een ijzingwekkend drama afgespeeld. Tegen den morgen, omstreeks vijf uur, werd de geheele omgeving gealameerd door het hulpgesobreeuw van een dienstbode, die uit het dakraam van genoemd perceel, in nachtgewaad, op het dak was gevlucht, en onder veel misbaar en gehuil de sterren ver klaarde, dat de zoon des huizes (die alleen thuis was) door dieven was vermoord. Het duurde niet lang, of ook dienstbode no. 2 kwam, en profond négligé, het dak opgesneld, inmiddels baar stemgeluid ter beschikking stellend, teneinde de hulpkreten meer kracht bij te aetten. Daar intusaohen door onthutste buren de politie was gewaarschuwd, versoheuen na verloop van een kwartier drie agenten op het tooneel. Na eerst de beide meiden, die heen en weer op het dak snelden, te hebben aangeraden vooral niet «naar benejen te donderen", waarvoor aelfs één met sjjn revolver dreigde, besloot het drietal tegen het baloon op te klimmen. Vervolgens werd onder rinkelend geraas een groote spiegelruit iogetimmerd en langs dien weg da ontdekkingstocht in hois aangevangen. Het eerst was natuurlijk de koera naar de slaapkamer van den «vermoorde", en wat bleekHet slachtoffer lag doodrustig te droomen van de pret, die bij tot laat in den naoht gemaakt had met een troep vrien den. Tableau I Het alot vau de geschiedenis is dan, dat de drie agenten weer rustig zijn afgetrokken, het huis met een stukgeslsgen ruit prijkt, de meiden sioh een aware koude op den bals hebben gehaald, en de bureo een slapeloozeu nacht hebben gehad. Hedenmorgen ten 9 nre zgn H. M. de Koningin en de Prins in de residentie teruggekeerd. Dadelijk o& aankomst brachten zij een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder. Amerikaansohe bladen berichten over het optreden van mrj. Henriëite Kuyper (dochter van den Nederlandsohen oud-minister) «een zeer belangwekkende bezoekster van Amerika", Mej. Kuyper trad dezer dagen als spreekster op in groote vergaderingen te Boston en gaf daar een ovexaioht van het geneeskundig zendingswerk op Java, verricht door het Zendingsgenootschap, waarvan zij voorzitster is. De bladen getuigen, dat miss Kuyper de kunst van het woordvoeren verstaat, evenals haar vader. 19 Deo. Tweede Kamer), In de heden gehouden zitting bjj het debat over het hoofdstuk Landbouw beloofde de minister aan den heer Reyne overweging van het denk beeld om allen gediplomeerden veeartsen, bevoegdheid te verleeneo ia spoedeisohende gevallen als plaatsvervangend veearts op te treden. De door de heereu Beokers, Roessingh en Sehaper bepleitte aanvulling van het Kou. besluit van 2 Sept. 1904 ia het belang van meer afdoende bestrijding der tuberculose onder het vee, aal de minister overwegen. Zich met den heer Brants verheugende over de werking der rgks-serum-inrichting te Rotterdam, hoopte de minister, dat algemeen bekend zou worden, dat de entstoffen gratie worden verstrekt. Voor eenzijdige subsidietoekenning voor eeu internationale tentoonstelling te 's-Gravenhege in 1907 behoeft geen vrees te bestaan. De minister beloofde een onbevangen onder soek van den wensch van den heer Schaper tot instelling van een facultatief examen voor machinisten. Bij de afdeeling mgowezen drong de heer Nolens aan op bespoediging der totstandkoming van den bestuursmaatregel betrekkelijk de veiligheid van den arbeid in de mijnen, op merkende, dat in den laataten tijd ongevallen tamelijk veel voorkomen. Spreker gaf tal vau wenken in het belang der mijoarbeiders. De minister zal een bestuursmaatregel en iovoering van de mgowet bespoedigen, en de wenken van den heer Nolens overwegen. Het staatstoeaicht droeg geen schuld aan het ongeval in de mijn «Lanra". De minister verwachtte van de Limbnrgsche kolen goeden afzet, mits men goede recht- •treeksohe tarieven heeft. Vandaar, dat bij hoopte op medewerking der spoorwegmaat schappijen. Aan den heer Schaper, die wijziging der sohipperawet had bepleitantwoordde de minister, dat de bezwaren van de kleine scheepvaart tegen de wet worden onderzooht. De minister verklaarde niet te kannen voldoen aan den wensch van de heeren Van Asch van "Wjjok en De Waal Malefijt, die het a/gebrande paviljoen voor magnetische waarnemingen niet te De Bildt, maar elders wilden herbonwen. De heer Van A«ch van Wgck stelde een amendement voor, waarvan de strekking was het afgebrande paviljoen niet op de onde plaats te herbouwen. Dit amendement werd aangenomen met 57 tegen 14 stemmen. Stellendam. Aan den rjjksveldwaohter brigadier titulair J. Zoon, alhier, is vanwege den Algemeenen Nederlandsohen Politiebond de verguld zilveren medaille nitgereikt wegens 30 jarigen trouwen politiedienst. Zierikzee, 19 Deo. Door de vrijzinnige propsganda-olnb «De Jonge Vrijzinnigen" alhier werd Maandagavond in do beneden- ztal van het Café Adriaanae de gewone maandelgksche vergadering gebonden. De vergadering, die goed besocht was, werd geleid door den heer Vroljjk, secretaris der vrijzinnige propaganda club. Na opening werden de aanweaige nieuwe leden welkom geheeten. Met algemeene stem men werd daarna besloten tot aansluiting bjj den Bond voor Vrgsinnige Propaganda Clnbs en tot aanachaffiig van de Handelingen der 2a Kamer. Er hadden ziob 11 nienwe leden opgegeven, die na ballotage allen werden aangenomen. De fnngeerende voorzitter deelde de ver gadering het hengelijke nieuws mede, dat de propaganda-club 28 nieuwe donateurs bad verkregen. Het ledental bedraagt thans reeds 71het aantal donateurs 63. Nienwe leden en donateurs bljjven evenwel altgd welkom. Na afdoening van nog eenige huishoudelijke zaken verkreeg de heer M. B. Smits, voor zitter der vereoniging, het woord, die in een boeiende rede aan de aanwezigen het stand punt der vrijzinnigen uiteenzette. De geachte spreker oogstte veel bijval. In debat kwam de heer N. van den BoutNs., student te Amsterdam, op versoek van één der bestuursleden gtïatrodnoeerd, die na eenige opmerkingen te hebben gemaakt omtrent het gesprokene, nog wees op het weinige, dat de spreker gesegd had over de sooiaal-demo- oratie, en de leden waarsohuwde voor de schoone beloften der socialisten en hnn toe komst-ideaal. Toch erkende bij het goede door hen verricht, door het steeds nitoefenen van oritiek. Na repliek van den spreker werd bij de omvraag nog even het woord gevoerd door den heer Jhr. J. F. Schuutbeqae Baeije. Het door dezen gesprokene bevatte een wenk aan het Bestnnr. Hierop werd de vergadering gealoten. Gisterenavond waren verschillende inge zetenen, waaronder ook vier dames, die door het bestnnr der afdeeling Zierikzee van den Volksbond, Vereoniging tegen Drankmisbruik, waren nitgenoodigd het oomité te vormen voor de alhier te honden Tentoonstelling van Hnisvlgt, tot een vergadering, te bonden ten huize van de wed. Kanaar, opgeroepen. De voorzitter, mr. H. Potvliet, opende de ver gadering, heette de opgekoroenen hartelijk welkom, on betnigde hnn zgn dank, dat zij aan de nitnoodiging, deel van het comité nit te maken, hadden gevolg gegeven, waardoor sij tot zgn genoegen tevens het bewijs leverden, dat zij met het doel van de tentoonstelling instemden, zoodat dit niet behoefde uiteen gezet te worden. Hij verklaarde hierop het oomité voor geïnstalleerd. Het comité koos tot leden van het dagelijksoh bestuur de heeren mr. H. Potvliet, ds. H. W. Lenderink, en jhr. J. F. Sohunrbcqne Boeije. Tot eere-voorzitter werd benoemd de burge meester dezer gemeente, die zioh bereid heeft verklaard het eere-voorzitterschap te aan- vaarder, zgn atenn ten behoeve van de ten toonstelling toezeggend. Bepaald werd, dat de tentoonstelling óf in April óf in Mei zal worden gehonden. De door den voorzitter ontworpen circulaire, die te dezer stede eerstdaags zal verspreid worden, werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Bij de gemeentelijke gasfabriek aan de Ltaaaeusstreat te Amsterdam is een pas ge bouwde reusachtige gashouder bij het beproe ven ingestort. Toen de noodige drie niillioen Liter water er in waren gelaten, maakte bet inwendige van den gashouder een draaiendo bewegicg, en er vertoonden ziob terstond groote scheuren. Het water liep bij stroomen wég. Het orgelnk is voor rekening van de firma K'öase te Doidmu&d, die dezer dagen ket werk zon opleveren. Te Utreobt viel ongeveer 15 jaar geleden een dergelijk geval voor, en in 1899 te New-York. Ons werd medegedeeld, dat diezrifde firma met betrekking tot bet plaatsen van den gas houder te deaer stede een advies gegeven heeft, io het opvolgen waarvan de oorzaak wordt gezien van de buitengewone werken, die nu aan de gasfabriek alhier verrioht moeten worden. Met ingang van 1 Januari 1906 worden verplaatst de kommiezen bij 's Rijks belastingen M. Hogensteio, 2e kl., van Middelburg naar Vlissingen (haven)L. C. Adrisansen, le kl., van Vlissingen (stad) naar MiddelburgJ. Beerens, 2e kl., van Middelbnrg naar Blnis I. M. Loog, 2e kl., van Sluis, naar Vlissingen (stad)A. Bodderg, 2e kl., van Nenaen naar MiddelbnrgA. Beun, 2e kl., van Renesse (gedetacheerd te Brouwershaven) naar Neuzen J. van der Werf, 2e kl., van Ellewoutsdijk naar Brouwershaven M. G. J. Contant, le kl., van Nenzen, naar Ellewontsdgk F. Rgstenbil, 3e kl., van Nenzen (tijd.) naar Honteniase D. C. Verpoorte, 2e kl., van Axel naar Neuzen P. Melis, 3d kl., van Sas van Gent naar Axel D. dn Pree, 3s kl., van Sas van Gent naar NenaenJ. Kesteloo2e kl., van Oostbnrg naar Nenaen L C. van Splnnter, 3e kl., van Kauter naar Nensen J. M. van Ogen, 3e kl., van Sta van Gent (tijd.) naar SioisM. Bootiema, 3a kl., van Sas van Gent naar Oostbnrg A. I Cambier, 3e kl., van Sas van Gent naar Zniddorpe, en J. J. Swemmelaar, 3e klvan Sas van Gent naar Kanter. Als tjjdeljjk deurwaarder der direote belas tingen voor de gemeente Middelbnrg is met genoemden datum aangewezen de daarheen verplaatste kommies 2e klasse A. Bodderg en voor de gemeente Vlissingen de kommies 2e klasso I. M. Loog. De nieuw gebouwde stoomboot «Wester- schelde" van den prov. stoombootdienst op de "Wester-8chelde, beeft Dinsdag op de roede van Vlissingen opnieuw proefgestoomd, en thans aan alle gestelde eisohen voldaan, aoodat de boot na io dienst wordt gesteld. De gemeenteraad te Zaame'.ag heeft besloten een geldleeniog van f 13,500 aan te gaan, rentende ten hoogste 4 pCt. Het voornemen bestaat om de soldij van een adjndant-onderoffioier met ingang van 1 April 19C6 te verboogen met 25 oents per dag, de aergeanten-msjoor-admiDistratcars zonden dan ee* aaovsng-soldjj krijgen van f 1.72 per dug, na 3 jaar f 1 87, en na G jaar f 2 02, ierwgl de soldjj van een sergeant- fourier met f 010 zal wordon verhoogd. Renesie. In een gisterenavond gebonden vergadering heeft ziob, evenals verleden jaar, een commissie gevormd, bestaande uit 7 leden, die sioh dezen winter drie avonden beschik baar znllen stellen tot het bonden van populaire voorlezingen en voordrachten voor de iogeaetenen deaer gemeento. Waar vorige jaren de leden een zeer dankbaar gehoor vonden, znllen zij zich beijveren de belangstelling meer en meer op te wekken voor deze zoowel aangename als nnttige avonden. Ooaterl&nd, 19 Deo. Alhior io, vermoede lijk door een hond, op twee plaatsen een ware moordpartij aangerioht onder de kippen. De gedoode dieren lagen hier en daar ver spreid over de akkers. Naar men zegt, wordt het getal vermiate kippen op 25 k 30 gesob&t. Stavenisse. Blijkens de nagekomen lijsten bij de commieaie is er nog ingekomen voor de Jodenvervolging in Roeland van Sint- Annaland f 80, en van Sint Philipslaod f 58, zoodat er in het geheel f 529 (waaronder f 9 voor Eliro) aan de boofdoommissie is overgemaakt. De commissie kan met voldoening o haar gedaan werk nederzien. St -Maartensdijk. Was het tot heden voor dezen winter in onze gemeente nog vrij stil op het gebied van kunstgenot, een paar zwakke nntsavondj98 en een weinig bekend geworden nitvoerinkje uitgezonderd, zoo langzamerhand beginnen zioh Weer meer teekenen van ont wakend kunstleven te openbaren. Twee programma's, te gelijk van vereohillende uit voeringen, werden den ingezetenen deze week aangeboden. Die voor de uitvoering in de zaal van den heer Polderman bereikte ons te laat om er nog tijdig de aandacht op te vestigen. Een zuiver sprekende en zingende gramophone, afgewisseld door voordrachten, vormen het menu voor den avond, 't Een en ander zal hoogstwaarschijnlijk den toehoorders een aangenamon avond versobsffen, dooh zooals wij zeiden, ons woord van opwekking en aanmoediging om te gaan boorer, zal voor dezen knnstavond te laat komen. Anders is het eohter mot de aangekondigde tooneel- nitvoering in het lokaal van den heer De Ruiter. Deze heeft na de Kerstdagen plaats en belooft den ingezetenen een genoeglijken avond te verschaffen, 't Is wel een nog jeugdige Ver- eeniging, doch naar wjj vernamen, nemen de werkende leden van «V. Z. O. S." het ernstig op met de inetndeoring hnnner rol. Eo daar wij het genoegen hadden den premier der Yereeniging wel eens te hooren voordragen, me8nen wij wel to durven aanrsdon brm vooral ook eena te gaan hooren op het tooneel. Opgevoerd znllen worden Een drama, get «De tieHoh of de gevolgen der dronkensohap", baLevens een kluoht, get.«Een zevenvoudige moordenaar". Wij wentohen deze jeugdige Yereeniging succes toe, opdat zij daaria een spoorslag moge vinden tot verdere oefening, welke ook onbetwist voor baar meerder kunst zal baren, Colijnspl&at, 19 Dec. Benoemd tot bode van het «Groene Kruis" M. P. Slimmen, alsmede tot magazijnmeester, op een jaarwedde van f 15, J. J. de Krijger, beiden alhier woonachtig. Er bestaat hoop, dat, door rentelooze voor schotten geholpen, weldra de vereeniging een mooie, degelijke collectie van verpleginge- middelen zal bezitten, ter waarde van pl. m. f 400. Door de vereeniging znllen een 100-tal broohnres voor de leden, die daarvan gediend kannen zgn, getiteld: «Reinheid, rast en regel maat", een uiteenzetting hoe moeders hare kinderen moeten verzorgen, worden aacgeeohaft. De vereenigirg telt thans 136 leden. Kortgene, 19 Deo. Met de benoeming van den heer Danckacrts tot burgemeester, hebben we weer gekregen een geboren Kortgenenaar, iemand, hier woonaohtig, af stommeling van een familie, van oude hier ingezeten. Men moet vele jaren terngg&an, sedert dit ook van één zijner voorgangers kon worden gezegd. Dat zou a.s. Donderdag met do indienst treding van onzen burgemeester, hier wel eens een gloeiend feest kannen worden. Dat saakja is aan de «Kerijeenaere" toevertrouwd. Een lijst tot 't verzamelen van materiaal om te feesten heeft pl. m. f 200 opgebracht, terwijl naar wij vernemen, de nieuwbenoemde zorgt voor 't onthaal van schoolkinderen enz. De feestcommissie voor de installatie bestaat nit de heeren D. B Wegenaar, voorzitter, M. C. Maas, secretaris, L. Maas. penning meester, J. K. van Nieuwenbngsen, M. F Zuijdweg, A. Maas, L C. Ssloroó J. van der Linde, L. W. van Holst en J. Kesteloo. Middelburg, 19 Deo. Uit goede bron V6rre3mt men, dat q q aan het Yerpleeghu;s io de Ltngeriele alhier esne gift is toegezegd van f 10 000, «nit bewondering en sympathie voor de werking dier imiohtirg". Bjj Kon. besluit ia aan mevr. J M. E van 8eters, wed. A. A. J. van Beters, oo&trolenr van het kadaster te Middelbnrg, pensioen verleend ad f 828 'ejaars. Aanbestedingen, Verknopingen ena. Bij de Zaterdag te Bergen-op-Zocm door het beatnnr der vissobergen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomeo gehouden openbare verpachting van verschillende visecherij-perceelen was de totala opbrengst f 6445. Yoor de pereoclen in de Zandkreek werd geboden f 4219. in de Eendracht f 510, in de Oostersohelde f 1216 en io de Grevelingen f 500. Aan het gebonw van het prov. beetunr van Zeeland te Middelburg werd heden (Woensdag) aanbestaed: bet onderhond van het Nederlandsoh gedeelte van het kanaal van Terneuzon, met bjjbehoorende werken, gedurende 1906, 1907 en 1908. Raming f 23,950 per jaar. Minste inschrijver was de beer A. Tbolens Ds. te Tementen, voor f 20,300. RECHTSZAKEN. Do Haagscbe rechtbank veroordeelde Maan dag 1.1. dei man en de vronw, die in bet Qaageche Bosoh een Fransohman bestalen, respectievelijk tot 2 jaar on 6 maarden en tot 9 maandenden gewezen politie agent aldaar, die getraoht had zgn vronw met een revolversohot te doodeo, tot 9 maanden. Voor de rechtbank te Middelbnrg beeft Dinsdag 1.1. terechtgestaan zekere E. E. V. D., wegens het schrijven van brandbrieven aan de burgemeesters van Middelburg en Ylissirgen. De offioier van jaetitie achtte hst feit wettig bewezen. De beklaagde was eohter op het tijdstip zijner daed niet normaal, en spreker vond bem niet geschikt om in de maatschappij terng te keeron. Hij vroeg zijne plaatsing voor een proeftijd van een jaar io een krank zinniger gesticht. Do verdediger achtte het feit niet bewezan on vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 29 dezer. K B H KM I N I! W Beroepen bij de Herv. Gem. te Vrouwe polder, ds. J. van der Ylugt te Coavorden. Beroepen bij de Geref. Gem te Koude- kerke (Walcheren) ds. L. van Loon te Zegwaard. Zonnemaire. Met groote meerderheid zgn de beide aftredende kerkeraadsleden, de heeren M. v. d. Werf en M. L Sohilperoort, respec tievelijk als onderling en diaken, in de ver gadering van 18 Deo. II., herkozen. De beer L. van Loersnm legt met 1 Jannari a s. zijne betrekking van diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier neer, zoodat spoedig eene nieuwe keuze zal moeten worden gedaan. O N D E B W IJ 8. Bonoemd tot onderwjjz9r aan do openbare lagere school in de kom der gemeente Arne- muiden de eenige sollicitant de hoer J. van Loo te Middelburg. i;t Tot onder wijser met verplichte hoofd- acte aan de O. L 8. hooi te Oostorland ii benoemd de heer Oldec burger, thans onder wijzer te Lanteren. Naar Het Volk verneemt ia ook het overig peraonerl van school T., te Amsterdam, waar ca do onder wijzers Edelman en Traan- berg ontslagen zgn, reeds io verhoor genomen en wel door dsn inspeotenr Fabins en den arrondissement schoolopziener Gnnning. De beide ontslagenen worden als getuigen gehoord. Nog deze maand zal te Meliekerke (Walcheren) een christelijke school worden geopend. VA N voor de verheffing van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Zierikzee tot Rijki Hoogere Burgerschool. In bet telegram, dat Maandagavond in ons blad werd opgeoomsn, deelden wij onzen Iezera me Je, dat de Minister van Binnenlandeohe Zaken, de heer Rink, in de Twoede Kamer de toezegging deed bet volgend jaar een voorstel omtrent de Hoogere Burgerschool te Zierikzee te kannen doen. Die toezegging geaohiedde naar aanleiding van een rede, die onze geachte afgevaardigde, mr. R J. H Pat go, bij de behandeling van de afdeeling Middelbaar Onderwijs van hoofdstak V der SUatsbegrooting, Zaterdag io de Tweode Kamer beeft gehonden. Wij zallen die rede, waarvan de inhoud voor do bevolking van Schouwon Dniveland ia het algemeen, en voor die van Zierikzee in het bizonder van groot gewicht ia, in haar geheel onzen lezers mede loeien. Mijnheer de Voorzitter I Ia het Voorloopig Verslag is aangedrongen op overneming door het Rijk van de gemeentelijke hoogere burger- sohool te Zierikzee. De Minister verklaart in de Memorie van Antwoord, dat de toestand van 's Rijks financiën voorehands uitbreiding van het aantal Rijks hoogere burgerscholen onmogelijk maakt. Ik ben door dat antwoord teleurgesteld. Na hetgeen ik hier enkele weken geleden in het midden heb gebracht, zal wel niemand mij verdenken een te rooskleurigen kijk te hebben op den toestand van 's lands financiën. Maar dat neemt niet weg, dat, naar het mij voorkomt, de finanoiëele exceptie alléén niet alles afdoende is. wanneer groote belangen, die in onmiddellijk gevaar verkeeren, en met betrekkelijk kleine offers zijn te redden, in het spel zijn. Dat is bier het geval. Ik zal op dit late uur niet in den breede ontwikkelen de gronden, waarop ik meen, dat de Regeering tot overneming dier scholen moet besluiten. Ik wensch alleen te noemen het m. i. beslissend element in deze quaestie, en dat is, dat die school formeel wel is een bloot gemeentelijke instelling, maar feitelijk hoe langer boe meer is geworden de hoogere burger school voor het geheele eiland Sohouwen i Duiveland. Zierikzee heeft steeds zijn onderwijs op hoog peil weten te houden. Men vindt daar een avondschool voor vakonderwijs, een ambachts school, een hoogere burgerschool. Al die onderwijs-inrichtingen en dat geldt trouwens ook voor de lagere scholen zijn toeganke lijk ook voor leerlingen van elders. Tot voor korten tijd waren dat nagenoeg alleen leer lingen uit de gemeenten, grenzende aan of gelegen in de onmiddellijke nabijheid van Zierikzee; maar in de laatste jaren is dit ver anderd. Door den aanleg van de stoomtram Zijpe—Brouwershaven komen nu op de Zie- rikzeesohe scholen kinderen van het geheele eiland. Dit geldt in bet bizonder voor de hoogere burgerschool. Van de 88 leerlingen, die het volledig onderwijs aan die school volgen, zijn er reeds 4-0, dus bijna de helft, elders woonachtig. Ieder jaar stijgt het aantal leerlingen van die school, en ieder jaar stijgt het percentage der leerlingen uit andere ge meenten. Hieruit vloeien natuurlijk allengs hoogere kosten voort, en nu staat men eenvoudig voor het feit, dat de toestand op die wijze Zierikzee te machtig wordt. Zierikzee is een plaats van pl. m. 7000 inwoners; men ziet er, zooals op meer plaatsen voorkomt, de gegoeden wel vertrekken, maar er zich niet vestigen; de gemeente heeft het onderhoud van een lange en dure haven. Kortom, ik zal niet in een lange uiteenzetting van de gemeente-financiën van Zierikzee treden, maar wensch mij er toe te bepalen te constateeren, dat de draagkracht er gering is, de lasten er hoog zijn. Onder deze omstandigheden ie het voor Zierikzee onmogelijk te blijven voorzien in de steeds klimmende onderwijsbehoeften van het geheele eiland. Met de hoogere burgerschool is men nu reeds getreden in een periode, dat men eigenlijk niet meer voldoet aan behoorlijke eisohen. Dat is zeer jammer; het is altgd een goede school geweest, die onder leiding staat van een uitnemenden directeur. Maar men moet zich steeds meer gaan behelpen. Een volgend jaar znllen onvermijdelijk parallelklassen moeten gevormd worden, en zal zijn te voor zien in eenige uitbreiding van het scheikundig laboratorium, maar de gemeente kan dit niet bekostigen. Grijpt de Regeering niet in, dan zal men vermoedelijk nog enkele jaren traohten voort te sukkelen met in deugdelijkheid steeds achteruitgaand onderwijs, doch dan zal het binnen korten tijd tot opheftiog dier school moeten komen. Dit ware een ramp. niet alleen voor Zierikzee, maar voor het geheele eiland Sohouwen en Duiveland. Zooals het daar ligt, aan alle kanten door zeearmen omspoeld, kunnen de ouders van daar hun kinderen niet elders heen op school zenden. De gemeente Goes, waar een R\jks-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 3