ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 31 October 1005. (Z ierikzeesche Courant). -■I i LANDWEER. Inspectie van Verlofgangers. NIEUWSTIJDINGEN. Versehjjnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Da prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie ens. verzending •aai per week, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8226. root Directeur i arj DB LOOZiBL A. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenL nieuws. Redacteuren Adrertentiënran 13 regels 30 Gis. meerdere regels 10 Cis., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrgdags middags 2 ore besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de ge meente Zierikzee roepen bij deze op at de in deze gemeente zich bevindende verlofganger» van de Land weer, met uitzondering van hen, die in dit jaar over eenkomstig art. 11 der Landweerwet onder de wapenen zpn geweest, en van hen, die krachtens art. 15 der Landweerwet van den werkelyken dienst ontheven zijn, om op Vrijdag 17 November u.k., des voormiddags te O uren, in het gemeentehuis te Zierikzee tegenwoordig te zijn, teneinde overeenkomstig art. 29 der Landweerwet 1901 door den Landweer Districts commandant te worden onderzocht, en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Landweerwet: 1®. de verlotganger van de landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de landweer of na dien, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, by den burgemeester zijner woon plaats aan, teneinde deze den verlofpas, hem bij de landweer of laatstelijk by de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zyn vertrek met verlof buiten het Ryk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termya zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter alteeke- mng toezenden aan den burgemeester zijner laatste woonplaats binnen het Ryk. De verlofpas wordt hem door dien burgemeester bij aangeteekenden brief teruggezonden (Art. 24); 2®. de verlofganger van de landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigengeeft daarvan kennis aan den burgemeester zyner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop bij komt in de gemeente, waarin hy zich vestigt, meldt hij zich aan by den burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 25); 3®. de verlofganger mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende een jaar buiten 's lands begeven (Art. 27); 4®. de verlofganger, die de artt. 24, 25 ol 27 niet naleeft, wordt in werkelyken dienst geroepen, en daarin gedurende ten hoogste één maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 28); 5®. de verlofganger van de landweer verschijnt by het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij ziju vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (Art. 31); 6®. het Crimineel Wetboek en het Reglement van krygstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op het personeel van de landweer, dat zich onder de wapenen bevindt, van toepassing, en, met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op het geheele land weerpersoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn: a. zoolang het zich in werkelijken dienst by eene afdeeling van de landweer of bij één der korpsen van het leger bevindt; b. gedurende den tijd, dies het in Art. 29 bedoeld onderzoek dnurt; e. in het algemeenwanneer het in uniform is gekleed (Art. 21); 7®. behoudens het bepaalde bij Art. 21, ian een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastby zijnde huis van bewaring door den DLstricts-Commandanl worden opgelegd aan den verlofganger: a. die zonder geldige reden niet by het onderzoek verschijnt; b. diedaarbij verschenen zijndezonder geldige reden niet voorzien is van de by Art. 31 ver melde voorwerpen; c. wiens kleeding- en uitrustingstukken by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; d. die Meeding- of uitrustingstukkenaan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 32) 8®. onverminderd de straf, in Art. 32 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Districts-Commandant te bepalen tijd en plaats, en op de in Art. 31 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 34); 9®. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4°. van Art. 32 bedoeld, of niet overeenkomstig Art 34 voor den Districts- Commandant verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sob 2®. en 3°. van Art 32 vermeld, wordt in werkelyken dienst ge roepen, en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Mi nister van Oorlog bepaald (Art. ?;5); 10®. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art 36). Zirrikzêk, den 26 October 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAM SNELLEN, Secretaris. Indië. Aan de N. Rott. Ct, wordt geseind: Kraëog Boroangin en ecfartgenoote hebben zioh onderworpen. Zij beweren, dat in de verslagenheid na het treffen van Pakatto de vijand de geweren op laat van den vorst heeft weggeworpen. Het blad teekent hierbij a«n Kraëog Boroangin ie de rijksbestuurder van Goa en de aiel van het verzet. Zijne onder werping is das van beteekenis. Ook in Goa ie bot inleveren van geweren een bepaalde eiscb, vandaar, dat de rijks bestuurder een verklaring geeft waarom hjj er geene kan doen inleveren. De waarheid van *ija bewering aal wel ondergoobt worden. Amerika. New-Orleana, 27 Oct. President Roosevelt is aan een groot gevaar ontsnapt. Om aan de laetigo quarantaine-maatregelen te ontgaan, bad de president besloten den nacht door te brengen op de Miaaisaippe aan boord van de vMagnolia". Even na middernacht had er tnsechen dit vaartuig en een met groenten geladen atoomboot een aanvaring plaats, waar door de «Magnolia" tóó zwaar beschadigd werd, dat zij korten tjjd daarna zonk. Ge lukkig had de president nog jaist gelegenheid over te klimmen op een ander vaartuig. Spanje. President Loubet heeft, volgens zijne ge woonte, te Madrid wser allerlei geschenken meegebracht. Voor de Koningin-Moeder een tafelver siering van Sèrres met 48 figuurtjes, ver schillende dansen voorstellende. De twee kinderen van Don Carlos kregen opzettelijk voor hen vervaardigd, bizonder fraai speelgoed. Het Prinsje groote looden soldaten, bij honderden, al de wapens van 't Fransche leger voorstellende, het Prinsesje een sprekende beweegbare pop, ter grootte van een meter, met toebehooren. Een en ander in kisten met laden, met Fransche vlaggen versierd. Voor de waardigheidsbekleders aan bet Hof waren allerlei kanatwerken: Sèvres, ivoor, sohilderijen, enz. Aan de stad Madrid eindelijk heeft de President eene «vaas van Albi" mede nit de fabriek te Sèvres, geschonken, anderhalvan meter hoog en met bronzen versieringen. Donderdag, na eene nieuw jachtpartjj met Koning Alfonso, ditmaal op patrijzen on {zien tea, beeft president Loubet toob nog het Dinsdag uitgestelde stierengevecht bijgewoond. Hjj bleef echter slechts kort on zag slechts één stier dooden, zeggen sommige bladen vergoelijkend, alsof dit iets afdoet aan de sohending van het beginsel. Na terugkomst ontviog bij in het Fransche Gezantsohapsgebouw de leden der Fransche kolonie te Madrid. Daarna vertrok President Lonbet naar Lissabon. De President ia ook daar schitterend ontvangen. De straten waren fraai versierd te zijaer eer en het wemelt er van menschen. De Koning, de Kroonprins, Infant Alfonso, de Ministers, het diplomatenoorps en vele militaire en burgerlijke autoriteiten waren aan het station om den gast te begroeton. Men reed door de stad in de oude Koninklijke koetsen, welke tot de prachtigste van Europa behooren, en de troepen van het garnizoen stonden in rijen gesohaard langs den weg van den stoet. De President logeert in het paleis te Belem, waar ook Keizer Wilhelm verblijf heeft gehouden. Reeds bracht de heer Loubet een bezoek aan het Aardrijkskundig Genootsohap. Daarna deed hij een rijtoer door de stad. De politie nam extra maatregelen en zij liet 18 Spanjaarden en 3 Italianen, die haar verdacht toeschenen, de stad uitzetten. Versoheiden e spotbladenonder welke Parijsche oaricaturenwerden in beslag genomen Zoo slecht als de Preident het in Spanje had, zoo prachtig treft hg het te Lissabon met het weder. Ook de ontvangst der bevolking laat niets te wensohen over. Een koor van 1500 kinderen zong hem de Marseillaise toe, wat den President blijkbaar verraste en ziohtbaar ontroerde. De heer Rouvier ia reeds weder vertrokken, maar Loubet blijft nog den Zondag over en gaat dan met den Koning naar Cintra. Zweden en Noorwegen. Stockholm, 27 Oot. De koning besloot in den Staatsraad van heden van nu af aan den volgenden titel te voeren: «Wij Oscar, bij de gratie Gods, koning der Zweden, Goten en Wenden". Verder verklaarde de koning, dat bij, nu de scheiding van Noorwegen tot stand was gekomen, in plaats van de leus: «Voor het heil der broedervolken", die «voor het heil van Zweden" zou aannemen. Rutland. Van alle deelen van het uitgestrekte keizerrijk blijven de berichten toestroomen, die er op wjjzen, dat de revolutionaire beweging, begonnen met de stakiog der spoorwegarbeiders, nog voortdurend om zich heen grijpt. Het aantal dergenen, die op het oogenblik in de staking van spoorwegen, fabrieken ea werkplaatsen betrokken zij", bedraagt, naar hst heet, ten millioen. Dat beteekent, dat wanneer er niet gauw een einde aan komt, een millioen menschen weldra gereed zullen star n om aich met geweld datgene te verach.ffen, wat hun tot oog toe onthouden is. Ia de hoofdstad des rjjka, St.-Peteraburg, vreest men, dat de vlam van het oproer zal uitlaaien; te Moskou acht men den toestand van dien aard, dat de revolutionairen er meester zijn van het terrein; te Charkofl ia de gouverneur van de stad gearresteerd en is een voorloopige regeering ingesteld; in Polen eindelijk staan ■takers met wapenen in de hand tegenover de troepen, en er zijn telegrammen, die er zelfs op wijeen, dat hier troepen, geroepen om san de troebelon een eind te maken, gehoorzaamheid hebben geweigerd, en dat de politie-dienaren er in massa ontslag nemen. Waarlijk, de reactionnaire raadslieden van den czaar hebben hem kostbaren tijd doen verliezen. Zij hebben gemeend, dat het volk zioh zou laten ontwapenen door vage beloften van politieke hervormingen, maar bet volk was daardoor niet meer in toom te houden, en aolfa de aanstaande benoeming van den heer Witte als minister-president is niet in staat geweest de gemoederen to kalmeeren. Toch zijn er omstandigheden, die er op wijzen, dat in het tegenwoordig stadium van het verzet het voor de regeering nog altjjd mogelijk ia het land tot rust te brengen door op korten termija de hervormingen in te voeren, waarmee de menschen al maanden lang zija gepaaid. Al komen er uit enkele deelen des lands beriohten van ongeregeld heden, in hoofdzaak verloopt de beweging heel wat kalmer dan bjj een eigenljjke revo lutie bet geval pleegt te zjjn. Eb duiken er geruchten op, dat do menigte zioh bezig is te wapenen, het grootste doel van degonon, die op het oogenblik in ataking zijn, ver wacht blijkbaar meer heil van een Ijjdeljjk verzet, waartoe ongetwijfeld de leiders wel zullen aangespoord hebben. De proclamatie van Trepof ia St-Petersburg en soortgelijke op andere plaatsen de wereld ingezonden, doen ten duidelijkste zien, dat ongeregeld heden op eoht Russische wijze te keer gegaan, m. a. w. dat zij in bloed gesmoord zonden worden. Zoolang de czaren regeering leunen kan op de geweren der Kozakken, is van een half gewapend verzat van het volk niet veel heil te verwachten. Oadertussohen is de opwinding natuurlijk groot. Ia 8t-Petersburg vreest de bevolking, dat er weldra gebrek aan de eerste levens behoeften zal komen, en in koorteigen haast worden allerlei eetwaren ingeslagen. De winkels hadden het zó6 drnk, dat het publiek tot buiten op de atraat stond. Doordat het verkeer stilstaat, is er werkelijk al behoefte in de groote stedende prfjzen rijzen voort durend. De artillerie staat in de hoofdstad tot uitrukken gereed. Dat het brievonvervoer geheel stilstaat, ia te begrijpen. In St.-Petersbnrg liggen o. a. 4320 pond postpaketten en 3960 pond brie ven te wachten. Op de spoorwegstations worden brood en vleesoh uitgedeeld aan de reizigers, die hun wag niet konden vervolgen. In een r.taiion worden op deze wijze 700, in een ander 1400 mensohen gespijzigd. In Moskon wordt voor eiken reiziger eerste klas 2| gulden toegestaan, en voor eiken reiziger van de mindere klassen de helft. In Odessa konden 12 Eogelsche schepen geen lading krijgen. Wegens de schaarechte van het vleesoh is men begonnen aan de garnizoenen gepekeld vleesoh te verschaffen. Teekenend voor de heersohende verwarring is de wijze, waarop de Prnieieohe prins Fried- rich Leopold nit St.-Petereburg naar Duitsch- land is gekomon. De treio, waarin hg zat, was nit vrees voor de stakers geheel donker gehouden en overal stonden gewapende troepen laogs de baan. Het leek wel, of de czaar een reisje maakte. De stations wsren afgezet, en zesmaal werd gestopt, omdat men onraad vreesde. Generaal Trepof beweert uit goede bron te weten, dAt op 2 November, verjaardag der troonsbeklimming van den ozaar, een Grondwet zal uitgevaardigd worden. Aan de dagbladen wordt verder uit St.- Peteraburg gemeld, dat de regeering bereid is buitengewone consessies te doen; de ozaar zou besloten hebben, een Grondwet te ver- leenen, in den trant van de Dnitsohe. De Times verneemt nit St.-Petersbnrg, dat de revolntionnairen van plan zijn, hun toerJnobt tot de wapens te nemen. De regeering wil drie gebouwen besobikbaar stellen voor het houden van meetings. Generaal Trepow zal dan de vergaderingen in de Universiteit uiteen doen gaan. De Standard verneemt nit St.-Peterabnrg, dat het Hof met het oog op den ernst van den toestand het keizerljjk jacht onder stoom gereed bondt, en dat als het noodig wordt, de keiterljjke familie onder geleide van oor logsschepen naar Denemarken gebraoht aal worden. De journalisten te St.-Petersbnrg organiseeren een bnrean om bet beaohikbare nieuws te verzamelen en de redigeeren, omdat de censuur alle dagbladen, behalve de Swejt, verbiedt. Zij zgo overeengekomen, hetzelfde nieuws tegelijkertijd te publioeeren. De stakers zijn kalm, de regeering is dreigend. Trepow heeft gezegd, dat er, vóór de grondwet kwam, een bloedbad zou komen. De laatste beriohten nit St.-Peteraburg, te Berljju aangekomen, laiden zeer verontrus tend. Ia den afgeloopen nacht moeten geheime vergaderingen gehouden zgo, waarin tegen Maandag tot een gewapenden opstand besloten ia. De beriohten omtrent een vlucht van den tsaar zijn nog verward. Aan de I-okal-Anzeiger wordt nit St.- Petersbnrg gemeld, dat feiteljjk de staat van beleg heerscht. In den afgeloopen nacht hebben 60.000 menschen, werkzaam in ver schillende beroepen, vergaderd, waarbij zelfs reserve-vaandrigs tegenwoordig waren. Het revolutie-oomitó verkoopt revolvers en bjj elk wapen 25 patronen. De waterleiding in de arbeiderswijk is afgesloten wegens gebrek aan werklieden. De Evening Standard verneemt uit Odessa Er loopt oen gerucht, dat eohter nog niet bevestigd is, dat de Duitache gene rale staf 100.000 man troepen naar de Russische grenzen heeft gezonden. Er is te Odessa een buitengewone vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarin sympathie betuigd is met de volkseisoheu. Er hebben in genoemde stad verscheidene botsingen tusechen kozakken en etndenten van beide seksen plaats gehad. Van de laataten zgo 80 gewonden in het gaethnis opgenomen. Moskou, 28 Oct. Alle banken, kantoren, winkels, restaurants en sobonwbnrgen zijn gesloten. Er is geen beurs gohoudeo. De gasfabrieken staakten den dienst. De sluitiog van de Universiteit wordt verwaoht. Het telegrafiwh verkeer met Warsohau is verbroken. In Lods dreigt hongersnood nit te breken, daar alle neringen zijn gestaakt en gesloten, uit rrees voor plundering. Alhier hebben de vertegenwoordigers van een aantal politieke partgen besloten, zioh te vereenigen teneinde een eigen regeering te kiezen en zelfstandig te handelen. De eleotrioiteitawerken staan stil. Het laatste magazijn van het brandewijn-monopolie iz gesloten. Warschau, 27 Oct. De algemeene staking is geproolameerd. Morgen wordt alles gesloten. De krijgswet is afgekondigd, zooals deze loidt voor een stad van den derden rang. Na 8 uur 's avonds mag zioh niemand meer op straat vertoonen. Ia den afgeloopen nacht is tengevolge van kortsluiting in het plaatselijk telegraafkantoor brand uitgebroken. Men slaagde er in, het vuur meester te worden, doch het telegraaf- verkeer was tien nnr lang onderbroken. Alle fabrieken staan stil. Er is een levendige agitatie op touw gezet om alle kantoorlokalen te sluiten. Het verkeer op straat is als gewoon lijk. Ia Lods is de algemeene werkstaking reeds ingetreden. Reval, 27 Oot. De werkstakers hebben de wapenmagazijnen bestormd, en maakten zich van de geweren meester. Na het planderen der wapenwinkels trokken de arbeiders naar de fabrieken, om daar het werk te doen neerleggen, en deze te planderen. Troepen zijn gearriveerd. De winkels zijn gesloten. Saratow, 27 Oot. De winkels in het midden der stad zijn geslotende troepen bewaken de banken en het telegraafkantoor. Het volk heeft de werklieden in de indnstrieele bedrjj ven gedwongen het werk neer te leggen. De gouverneur maakte bekend, dat alle rust verstoringen en volksverzamelingen met geweld van wapens zullen worden onderdrukt. Duïtschland. Duisburg, 27 Oot. Hedenmorgen om 6 nnr 30 min. is de Irein HamburgKeulen aan 't station te Duisburg op den daar stsan- den sneltrein Oberbausen—Aken geloopen. De laatste wagens van dezen laatsten trein werden vernield. Twee personen werden onmiddellijk gedood, terwijl drie zwaar gewonden, nadat zij in het gasthnie waren opgenomen, overleden. Boven dien zgn er nog 7 andere min of meer ernstig gewonden. De matorieele sohade is groothet verkeer ondervond vertraging Het ongeluk wordt toegesohreven aan een verkeerden wisselctandin verband hiermede ie de jongste beambte van het Daisbnrgerstation in arrest genomen. Omtrent dit spoorwegongeluk wordt nog gemeld dat de sneltrein te OberbausenAken juist stil hield, om op den aansluitenden snel trein Hamburg—Keulen te wachten, toen deze achter in den sneltrein naar Aken read. Door den schok werden de beide achterste wsgens van dien trein ineengedrnkt. Als oorzaak van de botsing wordt verkeerde bediening van het blok aangegeven. De schul- dige ambtenaar was bekend als een flinke man. Hg had echtjr een zwaren nachtdienst achter den rug en beging inderhaast een nood lottige dwaling. Het aantal dooden en gewonden is, zooals gewoonlijk in de eerste sensatie gebeurt, te hoog opgegeven. Een dame en een heer werden gedood, on twee conducteurs werden zwaar en éóu conducteur en één paesagier licht gewond. De Dniteche bladen bevatten een baast ongelooflijk klinkend relaas over het weder varen van twee jonge Pruisen, die een wandeling hadden gedaan langs de Russische grens. Een Kozak dreigde op de jongelieden, die op Pruisisch gebied waren, te zullen schieten, indien zij niet bij hem op Russisch gebied kwamen. Daar zjj uit ervaring wisten, hoe ganw de grenskozakken met schieten zijn, gaven zij aan het onredelijk verzoek gevolg. Eenmaal op Russisch gebied, werden zjj van de eene gevangenis naar de andere gesleept, I waar zij met het gemeenste boevenpak moesten samen zgn. De Russisobe gevangenen I aten hun middageten op, beroofden hen van bun onderkleeren en mishandelden hen op den koop toe. Na een paar ellendige dagen werden zg eindelijk in vrijheid gesteld en I konden zij de Duitscbe grens weer over g*an, zonder dat hnn nog dnidelgk was geworden wat zij misdreven badden. i De Duitsohe politie, aan wie zij verslag deden van hun schandelijke behandeling, j antwoordde hun, dat zij hun klachten aan den regeeriogspresident te Oppeln zou overbrengen, maar dat de zaak verder wel geen gevolgen zou hebben. Natuurlijk, roept eon Duitsch blad uit, tegenover Rusland laat men het bij papieren vertoogen. Als daarentegen Venezuela, Haïti of een andere roofstaat, Duitsohe onderdanen zoo had behandeld, zon er flake een oorlogs- cohip uitgezonden zgn. België. Te Brussel is ten nadeele van de «Société Générale" een diefstal gepleegd door een ambtenaar, belast met den dienst der fondsen. De schuldige ambtenaar eigende zich Zaterdags 31 stukken Belgische Staatsschuld toe, elk 10.000 frs. groot. Het bestuur bemerkte eerst des Dinsdags den diefstal. De politie is den schuldige nog niet op het spoor. Dezelfde instelling is voor eenige jaren ook bestolen. De vermoedelijke pleger van den diefstal is zekere D., 33 jaar ond, die 7 jaar bij de «Socióté" kantoorbediende was, en als een levend, zelfs gierig persoon bekend stond. Hij heeft zgn daad eohter met groote koelbloedigheid volbracht. Zaterdagsavonds hij het sluiten der kantoren had bij de twee kassiers geholpen gelijk hij overigens alle dagen deed de pakken effecten in de brandkasten van den toren" te sluiten. Van de gelegenheid eener lichte onoplettend- I heid der kassiers moet hg op dit oogenblik gebruik hebben gemaakt, om 31 stukken j van 10.000 fr. elk uit een liasse te trekken, I waar 100 zulke stukken in waren, en die 1 met ongelooflijke behendigheid tussohen zgn I kleeren te moffelen. I Één der stukken was gevallen, en een kassier zag hem het papier oprapen en het met de grootste kalmte bp de liasse voegen, alsof er niets ongewoons was gebeurd. 's Maandags kwam op het kantoor van de «Société Générale" een telegram melden, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1