ZIEBIRZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 October 1005. Courant). Eerste Blad. Algesias* Overzicht Uit Stad sn Provincie. (2S ierilizeesclie Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prgs per 3 malden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTranar aal, Indië on*, verzending wsi per week, f 10,per jaar* 62ste JAARGANG. No. 8225. Directeur, ar. db loozel A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenL nieuws. Redacteuren: Advertentiënran 1—3 regels 30 Cta. meerdere regela 10 Cta.» kannen uiterljjk tot dee Maandags, Woensdag* en Yrgdags middags 2 are besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend, Alle betaling-en inoeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitkaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbönxel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Spoediger dan man heeft knnnen rerwaohten heeft ona nieuw Ministerie, trouw aan zgn in de Troonrede gedane aankondiging, een staatscommissie tan zeven mannen ingesteld om te onderzoeken, of behalve de grondwettige artikelen, die betrekkiog hebben op de regeling der kiesbevoegdheidonze Grondwet nog andere wijzigingen behoeft. Zal de instelling van die staatscommissie duizendan in den lande verheugen, omdat daardoor tevens de weg geopend wordt een gewiohtige kwestie tot klaarheid te brengen, die in den laafsten tijd reeds Tele gemoederen verontrust, en vele pennen in beweging heeft gebraoht, ook haar veelzijdige samenstelling kan niet andera dan bij schier alle partgen, met uitzondering van de socialistische, een gevoel van bevrediging opwekken. Immers talentvolle mannen van nit'enloopende politieke riobtirg hebben, dank zg den vasten wil van dit Miuiaterie, zooveel mogelijk rekening te houden met al de groepen van onze bevolking, in die commissie zitting. Wel mist men daarin het aocialistische element, maar vermoedelijk hebben gewiohtige politieke beweegredenen de Regeering tot uitsluiting daarvan genoodzaakt. In geheel Europeesch Rusland is thans oen werkstaking uitgebroken, zooals in de geschiedenis der volkeren nog niet is voor gekomen. Io bijkans geheel Earopeesob Raai and is het verkeer per spoor stop gezet. Al de beambten, van den hoogeren af tot den weg werker toe, weigeren eenigen arbeid te ver richten, voordat de Regeering aan het volk gegeven heeft staatkundige rechten en vrijheden, en een volksvertegenwoordiging, gesohoeid op den grondslag van het algemeen stemrecht. Van de door de Regeering in te stellen Rijks- doema wil men terecht niets weten, omdat het slechts een sebgnvertegenwoordiging is. Deze atakiog, die hoogst merkwaardig is, èi om haar politiek doel èa om haar rensaohtigen omvang, beperkt ziob niet tot het verkeer, maar heeft aich, voor zoover wij nit de beriohten, die tot ons komen, kannen nagaan, thans ook tot den handel, het fabriekswezen, den post en telegraaf, en tal van takken van bedrijf en nering uitgebreid. En als dat zoo doorgaat, dan zal het een werkstaking worden, die de geheele Raesischo samenleving zal omvatten. Men wil de Regeeriog op deze wgze dwingen haar absoluut stelsel, waaraan verbonden is al wat slecht, verfoeilijk en gemeen is, op te geven, en een toestand in het leven te roepen, die op orde en gerechtig heid, op waarheid en vrijheid gebaseerd is. De beruohte opper-procurator Pobjedonossef, die op den Czar en zgn Regeering een over wegenden invloed oefende, ie afgetreden. Ook de grootvorst Wladimir, die op den 22en Januari van dit jaar bevel gaf op het volk te varendat onder aanvoering van den priester Gapon naar het keizerlijk paleis trok om den Czar een petitie te overhandigen, zoodat pleinen en straten met tal van lijken en gewonden overdekt waren, heeft, volgens een beriobt nit Petersburg, 't tooneel, waarop hij een zóó bloedige rol vervuld heeft, verlaten. En Witte is eerste Minister geworden. Zal deze de man zijn, die zija vaderland zal redden uit den poel van verderf, waarin de antokratie het gestort heeft? Zijn daden znllen het antwoord op die vraag geven. De Zwarte-Zeevloot heeft bevel ontvangen Sewastopol te verlaten, en naar de Anatolisohe kasten te vertrekken, teneinde in verband met de Maoedonische kwestie een betoogiog te houden. Na de geweldige nederlagen, die de Russische vloot geleden heeft, ware het beter en waardiger die laffe betooging, nn de herinnering aan die nederlagen nog kersversoh in het geheugen ligt, thans achterwege te laten. Of heeft zij soms ten doel de Russische natie af te leiden Als dat zoo is, dan zal het Gouvernement bedrogen nitkomen, want zelfs het sluiten van den vrede met Japan heeft het verbitterde volk onverschillig gelaten. Of wensoht men de revolutionaire bemanning der vloot van het opgestane vaderland te verwijderen, teneinde te voorkomen, dat zij met het volk gemeene zaak maakt, en den loop van haar geweren rioht tegen hen, die duizendvoudig den dood verdiend hebben. Het laatste komt ons als het meest waarsobgnlgk voor, indien althans Renter's borioht blijkt juist te zijn. Louis Napoleon, die om de orde in den Kankasus te heratellen, tot gonvernenr er van benoemd was en met groote gestrengheid zijn ambt waarnam, moet voornemens wezen zijn waardigheid ntu? te leggen. Vermoedelijk is hij huiverig voor een luohtreis door middel van een bom. Prins Karei van Denemarken schijot thans een ernstige candidaat te wezen voor den troon van Noorwegen. Wel geeft een groot deel der Noorweegsehe bevolking aan een republiek de voorkeur, maar in toon gevende kringen aoht men den monarchalen staatsvorm meer in 's lands belang. Men meent, dat de jeugdige staat tegenover het buitenland zioh in een veel sterkere positie zal bevinden, als het een Koning heeft, ge sproten nit vorstelgken bloede, en verwant met een regeerend stamhuis, dan wanneer het een president heeft. De vraag, of de natie Prins Karei van Denemarken tot Koning wensoht, zal aan een volksstemming onder worpen worden. De Belgische Kamer hondt zioh bezig met de bahandeling van het wetsontwerp op de militaire en maritieme werken van Ant werpen. De regeering wil van deze handelstad een krachtig versterkte plaats maken, waar mede evenwel millioenen guldens gemoeid zjjn. Loubet, de President der Fransche Repu bliek, heeft het bezoek, dat de jengdige Spaansche vorst aan Parijs gebracht heeft, met een contra-visite te Madrid beantwoord. Aan festiviteiten, diners, mooie toespraken en toasten ontbrak het nataurlijk niet. Van groote politieke beteekenis kan men dat bezoek niet beschouwen. Zierikzee, 27 Oot. Heden namiddag werd in tegenwoordigheid van kerkelijke autorit iten en vele belangstellenden, waaronder wg opmerkten den schoolopziener, den heer H. Slot, door den pastoor te dezer stede, den Zeer Eerwaarden heer C. Tholenaar, in één der reeds gedeeltelijk opgetrokkene maren van de Katholieke school, een gedenksteen geplaatst, waarin met vergalde letters zija naam is iogebeiteld. Bij die gelegenheid werd door Zijn Eerwaarde, die gebruind door de zon van het Oosten eerst kortelings van een naar Jeruzalem ondernomen pelgrimsreis was teruggekeerd, een toespraak gebonden, waarin Zijn Eerwaarde deed uitkomen, dat de Katholieken alhier al bijkans dertig jaren gestreefd hebben naar het bezit van een eigene school, die, dank zij hnn volhardend pogen, thans verrijzen zal. Men beoogt, zeide spreker, met deze school geen daad van vijandschap tegenover onze medeburgers. Wij wensohen alleen aan de Katholieke kinderen een opvoeding te geven overeenkomstig de beschouwing van de Katholieke kerk. Elke godsdienst toch heeft zijn eischen, zijn ver plichtingen. Een jaar of wat geleden werd gezegd, dat de soholen der gemeente te klein werden. Weina, met den boaw van onze school ontlasten wij ook eenigszins de gemeente. Spreker dankte het Kerk- en Armbestuur voor hunne tegenwoordigheidde dames- oolleotanten, mej. J. van Loon, C. Panlnssen en T. Jongmans, voor haar ijverige bemoei ingen gelden voor de sohool bijeen te lubben gebraoht, den eohoolopziener, den heer Slot, voor zija aanwezigheid, de leden van do Vinoentin8-vereeniging, benevens allen, die doo? hnn bijzgn van hun belangstelling blijk gaven, en ten slotte den bouwmeester en de werklieden, dat zij, ondanks den velen regen in den laatsten tijd, reeds soover^mtt hnn wetk gevorderd waren. Wijzend op de steenen in stoffelijken zin, hoopte bij eens te mogen wijzen op vele steenen in figunrlgken zin, op geestelijke kinderen, opgevoed tot eer van de Katholieke Kerk. Herinnerend aan hetgeen zgn voor gangers gedaan hebben, wekte bjj allen op mede te werken de kinderen op te voeden tot nattige leden van de maatsohappg, waarop de Kerk met trots kan neerzien. Na deze toegejuiehte toespraak begaf men zioh naar het Patronaatsgebouw, waar men, nadat de heer Roodhaert den heer Pastoor voor het gesprokene bedankt had, nog een poos genoegelijk bijeen bleef. In de Woensdag gehouden raads vergadering werd, bij de behandeling van de gemeente-begrooting, door den heer Koopman de asndaoht gevestigd op het inderdaad lage traotement van f 400 voor den bode Kramer, waarvan nog 5 pCt. afmoet voor het Pensioen fonds. Hij geeft Bnrgem. en Weth. in overweging een voorstel te doen om dit salaris, zoo het dit jaar niet kan, het volgend jaar te verhoogen. De voorzitter zal de se zaak overwegen. Bij Hoofdstuk IV Politie werd door den heer Fokker voorgesteld om een som van f 200 nit te trekken voor de aanstelling van een gemeente-veldwaohter. Met 9 tegen ,4 stemmen werd dit voorstel verworpen. In de avond vergadering werd de behandeling der bejrooting voortgezet. De heer Van der Lek de Clercq stelde voor de belasting op de bonden te verdubbelen. De heer Schunrbrque Boeije zon de belasting willen geregeld zien naar de grootte van de bonden, zooals in Den Haag. Eerstgenoemde zal, daar zjjn voorstel bevat een wijziging van de verordening op de honden, overeenkomstig den wenk van den voorzitter, schriftelijk een voorstel tot wijiigiog indienen. De post voor onverziene nitgaven werd vastgesteld op f 1301,766. De begrooting werd in ontvang en nitgsaf geraamd op f 43071.045 Bjj de omvraag zeide de beer De Mnralt, dat in de middagziftiog het volgend adres in handen van Bargem. en Wetb. waa gesteld ter afdoening: Zierikzkk, 24 October 1905. Aan den Gemeenteraad van Zierikzee. Geeft met versohuldigden eerbied te kennen de Afdeeling Zierikzee van het Aigemeeu Nederlandsch Werklieden-Ver bond, dat door enkele barer leden in de jongstleden Zaterdag gehouden vergadering het voorstel is gedaan, aan den Raad dexor gemeente het beleefd verzoek te richten om in de bestekken, waarin de gemeentewerken worden omsohreven voortaan het uurloon van de versohillende werklieden iets hooger te stellen. Deze maatregel zou dan tevens aan leiding kunnen wezen, dat de werkgevers voor particulier werk den loonstandaard voor hun ondergeschikten konden ver hoogen, daar deze in vergelijking met andere gemeenten zeer laag is. Dit voorstel is in genoemde vergadering met algemeene stemmen aangenomen reden waarom de Afdeeling, voormeld beleefd verzoek aan het oordeel van den Gemeenteraad onderwerpt. Namens de Afdeeling voornoemd, (w.g.) O. J. LUNENBERG, Voorzitter. M. VAN DER PLOEG, Secretaris. Spreker, die het loon ook laag vond, gaf in overweging op dit besluit terng te komen, en het adres in banden van Burgem en Wetb. te stellen om praeadvies. De voorzitter zeide, dat dete aangelegenheid, krachtens een vroeger raadsbesluit, behoorde tot het departement van het Dagel. Bestnur. Ia de bestekken worden die loonen door Bargem. en Wetb. geregeld, nadat daarover dcor de Commissie van Fabrioage advies is nitgebraoht. Hij was bereid de beslissing van Bargem en Weth. op het request aan den Raad mede te deelen. De Raad ging hierop in geheime zitting over. De openbare zitting werd na haar heropening onmiddellijk gesloten. In verband met de mededeeling van den heer De Muralt, dat de loonen hier laag zijn, kannen wij mededeelen, dat in Goes, een gemeente van ongeveer gelijke grootte als Zierikzee, het loon bedraagt 14, 15 k 16 ot. per nar; in Middelburg bet minimam loon voor pzrtioalier werk 15 k 16 ot.in Deventer 21, 22, 23 tot 25 ot. Van groote gemeenten als VGravenhage en Amsterdam zullen wij geen opgave doen, omdat het •tandaardloon met het oog op de meerdere behoeften daar veel hooger is. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester van Barendreoht de heer D. Wijoker- held Bisdom, thans bnrgemeeester van Kortgene. Aan de bmggekneobts en bruggebasen, alsmede aan de sluiswachters in dienst bjj 'b Rjjks waterstaat werden tot dusver alleen uniformpetten en jekkers verstrekt. Bjj be schikking van den minister van waterstaat is thans bepaald, dat hnn in 't vervolg ook wollen trnien, broeken en zomer jassen zullen worden 1 versohaft. De wollen trnien ontvingen zjj reeds I de vorige week. Naar Uet Centrum beweert, is met spoed- behandeling bij den Raad van State aanhangig gemaakt een regeeringsvoorstel tot wjjsiging van art. 65 der Drankwet. Een zestienjarige jongen uit Ieraeke, die Dinsdag met de Iereekeohe lotelingen naar Kapelle was gegaan en met enkelen van deze is teruggekeerd, is niet bij zijn ouders thuis gekomen. Men beeft den beelen nacht en dag naar hem gesoebt, doch tot heden zonder gevolg. Men vreest hat ergste. De vader van een loteling te 's Heer- Abtskerke, welke gemeente dit jaar gecom bineerd is met 's-Gravonpolder, heeft verzet aangeteekend tegen de Maandag gebonden loting en een nienwo loting aangevraagd, omdat 's-Heer-Abtekerke heeft geloot na 's-Gravenpolder. De loteling in kwestie trok no. 2, een dienstpliobtig nummer. Bruinisze. De gemeente-rekening over het zfgeloopen j»ar 1904, is door Gedep. Staten goedgekeurd den 6 October j.l. en de gemeente begroting voor het volgende jaar 1906, den 20 October daaraanvolgende. In de Woensdag gebonden raads vergadering werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen atnkken. Yan Gedep. Staten was beriobt ontvangen van de goedkeuring van bet snppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag en van het suppletoir kohier van de hondenbelasting. Goedgekeurd was ook de snbsidie ad f 1200 voor bet Burgerlijk Armbestuur orer 190G. evenals de gemeente-rekening over 1904. Wegens vertrek nit de gemeente werd aan een pasr belastingschuldigen afechrijving van den Hoofdeljjken Omslag verleend. Besloten werd den heer J. Reynhout deel te doen nemen aan een cnrsns over ontsmetting! - met Inde, die 31 Oct. en 1 Nov. te Middelburg gebonden wordt. Op een verzoek van de vereeniging «Christiaan de Wet", om een gratificatie, werd besloten de beslissing daarover te verdagen. Op een schrijven van de Getondheids- oommissie, om gezamenlijk met andere gemeenten een deakundigo te benoemen, wordt besloten daarop niet in te gsan, daar van gemeentewege reeds een deskundige, do gemeente-opziohter, is aangesteld. Besloten wordt den aannemers van ver schillende gemeentewerken te doen uitbetalen, behoudens f 25 aan óóa der aannemers, die nog verantwoordelijk is voor het onderbond van óón der werken. Een verordening zal gemaakt worden om de reinheid der oesterputten te bevorderen, en daarbij te verbieden onreine stoffen te brengen tnsschen paal 25 en 43. Aan Gedep. Staten zal kennis gegeven worden, dat de onde begraafplaats gesloten is. De tuinen en grasettingen zullen als gewoon lijk voor 7 jsar verhaard worden, met uitsondering van de tainen bij het telegraaf kantoor, die voor 1 jaar verhaard snllen worden. Het gemeenteverslag wordt aangeboden, en ter visie der leden gelegd. Stavenizse. De 49-jarige C. 8t. alhier, die lijdende was aan vallende ziekte, kreeg hedenmorgen, toen zij een eind bniten de gemeente was, weder zoo'n toeval en geraakte in een sloot met water. Hoewel nog levend, toen zij er uitgehaald werd, is zij spoedig daarop bezwekon. Een andere ingezetene brak hedenmorgen bij bet opstaan den pols. Het sohip «Da 2 Gebroeders", schipper J. Schouwman, van Groningen, dat verleden week reeds op de plaat tnsschen hier en Yiane omhoog gevaren is, is door te weinig water nog niet vlot gekomen. Scherpeniaae, 26 Op de kade alhier stonden twee geladen wagens met peeën tegen elkaartoen de óón weggeduwd werd, begon de andere te loopen in de riohting van de haven. Te laat werd dit opgemerkt. De andere kwam tereoht op het schip van J. Hartog. De wagen was veel beschadigd, maar de schnit kwam er goed afomdat de wagen jaist naast de roef viel, is er een groot onheil voorkomen, wijl daarin eenige vronwen waren. OudrVossemeer. Een landbonwerskneoht alhier bad bet ongeluk, dat bij met een jong paard op weg zijnde, hetwelk hjj by den teugel leidde, het dier op eens terugsprong, terwijl de teugel om de vingers was gewikkeld; één der vingers werd gedeeltelijk afgerukt. Jammer maar, dat de Ongevallenwet ook voor personen in het landbonwbedrgf werk zaam nog niet is tot stand gekomen. Door het Weezen-Armbeetanr alhier zal ook weder voor de volgende jaren, wanneer goedkeuring Tan hoeren Gedeputeerde Staten kan verkregen worden, ec bijdrage aan de gemeentekas worden gegeton in de kosten van den geneeskundigen dienst en in die van het lager onderwijs. 's-Hoerenhoek. Eigenaardig ii bet tegen woordig in de omstreken van ons dorpje om te zien. 't Is allemaal water, wat men ziet staat de Weel onder, de zoogenaamde blikken (weiden) staan ook blank, zoodat alles als 't ware in één zee hersehapen is, terwgl de Rgkebuurtacbeweg reeds op twee plaatsen is doorgespoeld, en de be won ars aldaar hunne woningen met laarzen aan moeten bereiken. L'uke tafereeltjes als giechelende meisjes, op den rag van flink gelaarsde, niet voor niets, werkende jongens, onde vronwen met knorrige geziohten, drukke mannen, alles in het werk stallende om het water in zgn gang te statten, doen zioh dagelijks voor. Ja, 't is een ware watersnoodzelfs staat bg een bewoner de planken vloer mder water, en hc9ft een arbeider zgn varken moeten slachten, daar het bgna in sgn hok moest zwemmen. Onden van dagen kannen zich niet her inneren, dat er zooveel water is geweest. Middelburg, 26 Oct. In de gisterenavond gebonden vergadering van de Ngverheide- Yereeniging alhier, werd het dividend over het afgeloopen boekjaar vastgesteld op 4 pCt. Tot bestanrslid werden benoemd de hoeren J. J. A. Sprenger en P. W. H. de Kam; tot commissaris de hoeren W. P. de Back, H. P. van de Ree en P. J. Boogaert. Vliszingen, 25 Oct. De hedenmorgen binnengekomen nachtmailboot «Prins Hen drik" bad eenige vertraging, doordat onder Nienweslnis een wielplank defect raakte, wjjl de plank in aanraking kwam met een boei. De gemeenteraad alhier heeft in sgn hedenmiddag gehonden zitting aan de Ver eeniging Zeevaartschool een subsidie van f 600 per jaar toegekend voor een aan die aohool te verbinden maohinisten-onrsus. De Eigelsche barge «Rochester Castle", van Antwerpen naar Sboreham bestemd, is hier binnengekomen met averjj aan den seil- boom. De schade zal hier hersteld worden. De Eogelsohe stoomschepen »Itnna" en «The Dnobcss" zgn alhier binnengekomen om een lading ookes in te nemeneerst genoemd sohip met bestemming naar Wor- kinton; het laatste naar Dnblin. De herstelling van de dagmailboot «Willem Prins van Oranje", welke Dinsdag avond bg Nienweslnis op een berm liep, zal slechts enkele dagen doren, zoodat de boot de volgende week weer in de vaart kan komen. De le loitenant H. Christoffel, de groote held van Atjeh en Borneo, vertoeft voor enkele dagen te dezer stede. Luitenant Christoffel heeft bet in 5 jaren van onder officier, zonder examen, gebraoht tot len luitenant. Hg is gerechtigd tot het dragen der Militaire Willemsorde 3e klasse, en is bovendien eervol vermeld, terwgl hem de belooning van Borneo nog waoht. Bg Kon. besluit is het eere-teeken tot belooning van eervollen langdnrigen werke- lijken dienst bij de schnttergen toegekend aan: M. P. Roest, 2de lnit., N. Zandee, serg.-msj., Chr. J. Kesteloo, fourier, en G. de Smit, korp.-tamboer, allen bg de d.d. eohntteig te Ylissingen. Aan de scheepsbonwwerf «de Hoop" te Leiderdorp is door den heer Selienalagh te Antwerpen opgedragen het bonwen van een sleepkaan van 275 last. KIKKXIIPWt. St-Maartensdyk, 26 Oot. Bg de heden gehonden herstemming ter verkiezing van 2 leden in het kiescollege by de Ned. Herv. kerk alhier, waren nitgebraoht 216 geldige stemmen en 2 van onwaarde. Hiervan verkregen de beeren B. J. van Oost, 118 stemmen; A. Gelnk Jz., 115 stemmen; L. A B. Knook, 111 stemmen; A. Westerweel, 40 stemmen. Zoodat gekozjn fijn de heeren Yan Oost en Geluk, welke met 1 November a s. in dat ooilege zitting znllen nemen, bg aanneming banner verkiezing. Beroepen bg de Doopsgezinde Gem. te Midwolda o. a. (Winsohoten, Beert* en Meeden) ds. Spaans te Goes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1