ZIERIKZEE8CHE NIEUWSBODE. Dinsdag 3 October 1905. (Zi ierikzeesohe Courant). Eerste Blad. Veemarkt te Zierikzee Loting voor den dienst der Brandweer. AANBESTEDING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8214. Dlreoteuri A, J", DEI LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote leiter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fr;lnkki., Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand Ssptember 1905. Brieven. Zierikzee. Wed. W. VorbovenRenters, Hellevoetslnis. Briefkaarten. Zierikzee. Boin. Haag. op eiken DONDERDAG tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzse maken bekend, dat de jaarlijksche loting voor den dienst der Brandweer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoembare ingezetenen moet geschieden, zal plaats hebben in het openbaar op het Raadhuis, ter kamer van Burgemeester en Wethouders, op Maan* <len O October e.k<, te beginnen des voormiddags te 11 uur. Zij noodigen de ingezeten, die op de lijst van benoem baren zijn geplaatst, uit, bij de lotiog tegenwoordig te zijn, en herinneren hun, dat zij recht hebben zelve hun lot uit de bus te nemen, en dat voor de alwezigen door een der leden van het Dagelijksch Bestuur zal worden geloot. ZmtDtZEE, den 2 October 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Namens GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland zal, op DonAertlag IS October 1Ö05, des voormiddags te 11 uur, in de Abdjj worden aanbesteed: Het maken en plaatsen van twee beveiligings-dukdalven bij de ponton voor den Provincialen Stoomboot- dienst te Hansiveert. De aanbesteding zal bij enkele inschrijving geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg, bij den Hoofd-logenieur van den Provincialen Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Goes. Het is ter Provinciale Griffie verkrijgbaar met teeke- ningen voor f 1, en zonder teekeningen voor f 0,40, zoolang de voorraad strekt. De aanwijzing zal plaat3 hebben op Woensdag 4 October 1905, des namiddags te 3 uur. De inschrijviDgsbiljetten kunnen tot 11 uur voormiddags van den dag der besteding ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofd ingenieur en den Ingenieur voornoemd. Middelburg, 22 September 1905. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROEST, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Nederland. Sneek, 29 Sept. Met de tram, die 's avonds te 7.55 (Gr.) van Joure naar hier vertrekt, had hedenavond een treurig ongeluk plaats. Even buiten Joure maakte zekere Minne K., van Leeuwarden, die van de jaarmarkt te Joure terugkeerde, ruzie met mede-passagiers en wel zóó erg, dat bij met een mes begon te zwaaien. Mede-passagiers waren o. m. de familie V. van der Ley, van Oppenhnizen, die van een bezoek bij de familie te Lange- zwaag terugkeerde. De G3-jarige vrouw van den heer v. d. Leg met haar kleindochter van 5 jaar, werd het te angstig in den wagen, waarom zij en ook anderen een goed heen komen zochten op het balkon van den tram wagen. De oonduoteur had het seia tot stoppen gegeven, toen eensklaps met angst werd vernomen, dat de vrouw van den heer Yan der Leg met hare kleindochter van het balkou onder de tram waren gevallen. Het meisje werd gelukkig ongedeerd onder de tram weggehaald, maar met de vrouw was het treuriger gesteld; zij was zwaar aan het hoofd gewond. Het gouden oorijzer was totaal verbrijzeld, terwijl het ééne oor er bijna af was. De politie van Joure was spoedig ter plaatse, en legde de hand op K. Hij werd uit de tram verwijderd, en maakte de reis natuurlijk niet verder mede. De zwaar ge kwetste vrouw ging met de tram mede naar Sneek, waar zij per braneard werd vervoerd naar het St.-Antonie-Ziekenhuis. Hier ver leende dr. Bonma spoedig heelkundige hulp. De toestand vau de bejaarde vrouw is zorg wekkend. Hiiveranm, 30 Sept Domeis Nieuweohais is gisteren avond ten 10 ure hier aangekomen. 'a-Gravenhage, 30 Sept. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn heden morgen ten 6.16 u, via Utrecht, Arnhem en*, naar Dobbin (in Mecklenburg) vertrokken, om daar eenigen tijd te verblijven. De trein zal te 4 23 u. te Hamborg aankomen en daar 22 minuten vertoevendaar een deputatie van de aldaar gevestigde Hollaadsohe kolonie H.H. MM. aan het station zal komen begroeten. Vlaardingen. Op last van H. M. de Koningin is aan den burgemeester dezer ge meente een bedrag in geld overgemaakt om daarvoor aan te echeffon een wagentje voor Jan de Willigen, wonende in de Kwakelsteeg alhier, die door verlamming der beenen niet meer kan loopen. Maandag is het wagentje hier aangekomen en nu al een week ziet men den man zich bewegen. Met de éóae hand kan bg het voortbewegen en met de andere sturen. Rotterdam, 30 Sept. Bij het lossen van goederen aan boord van de aan de Ooatorkade liggende Zierikzeesche stoomboot «Eugenie" bekwam de 34 jarige dekknecht Hendrik "Wijnstekers, wonende te Hedei, een vrij ernstige verwonding aan de rechterhand, door dat de ijzeren baak van een zijner collega's uitschoot, en hem in de hand drong. In het Ziekenhuis werd hem heelkundige hulp vorleend. Nieuw-Vosaemeer. Woensdag 1.1, ie eon kind van den landbouwer Yan Tilbnrg willend met een zweep een appel*ja uit de sloot halen er iu gevallon, en verdronken. Zierikzee, 30 Sept. Gisterenavond werd ten huize vau mej. de wed. Kanaar de gewone jaarlijksche vergadering der Vereeniging «Schoolkindervoeding" gehouden. Uit het door den secretaris uitgebracht verslag bleek, dat in het vorig dienstjaar aan 86 kinderen gedurende 11 weken 2848 portion degelijk voedsel werd verstrekt. Volgens de rekening bedroegen de ontvangsten f 306 05 en de uitgaven f 281.035, zoodat deze sloot met een batig saldo van f25 016. Onder de ontvangsten was f 50.75 van de Rederijkerskamer «Concordia" zijnde de op brengst van een ten voordeele der VereeoigiDg gegeven voorstelling, waarvoor hsar een woord van dank werd gebracht. De Voorzitter, de heer J. A. de Bruyoe, bracht een woord van hulde aan de dames, die wederom met lust bare behulpzame band hadden verleend, en beval de Vereeniging verder in hare gewaardeerde medewerking aan. De vergaderiog, die als gewoonlijk door een zeer klein getal belangstellenden was bijge woond, werd bierna gesloten. Zaterdagnamiddag 1.1. had het 4-jarig zoontje van J. Boogerd het ongeluk in de Nieuwe Haven te vallen. Aangezien bij door spartelen te ver van den wal dreef, was het voor zijn zueje niet mogelijk hom te helpen. Op het hulpgeroep kwam een sohipper toe snellen, die hem van een wissen dood redde. Bij Kon. Besl. is aan Th. van Dijk, wed. van A. C. A. de Jong, knecht op een rijksvaartuig te Middelburg, verleend een pensioen van f 107 'sjaars. Wij vestigen de aandacht van alleD, die behalve de conrant ook nog eens graag een boeiend of nuttig boek willen lezen, op achterstaande advertentie van de Gebroeders Cohen te Amsterdamdie daarin bekende werken van beroemde auteurs, zoowel van romantisohen als van wetonsohappelijken aard voor een spotprijsje opruimer. Wij noemen slechte de namen van Felix Dabn, Thackeray, dr. Blink (Nederland, dit kostte vroeger f 24,75, en is nu voor f 5 te bekomen), Diekeos, Robert Hamerling, Stanley's reizen in Afrika's donkere wildernissen enz. Men profiteere van de gelegenheid. De badplaats Domburg had in 1905 een veel grooter aantal badgasten dan in voorgaande jaren, en dat niettegenstaande het laatste tijdperk van het seizoen tegenviel. Er waren mser bezoekers, in 't geheel 1579, meer zeebaden 4834 (2425 dames- en 2409 heerenbaden), meer binnenbaden 92» meer bezoekers van het badpaviljoen, 207 toegangskaarten werden genomen, eo meerdere ontvangsten van verteer, strandstoelen enz. I Met ingang van 1 October 1.1. is benoemd I tot commies te water, standplaats Hellevoetslnis, P. Stoel Dz., van Kerkwerve. De voor de provincie Zeeland op de werf der firma S. en K. Smit te Kinder dijk in aanbouw zijnde stoomboot »Weste rachel de", bestemd voor den prov. stoombootdienst op de Wester schelde, heeft de volgende afmelingeu lengte 49 M., breedte 6.6 M. en holte 3 3 M. Iu de dienstregeling der stoomtram Antwerpen—Bergen-op-Zoom—Tholen komen met 1 October de volgende wijzigingen: Tram 515 nm. van Tholen vertrekt dan 5 40 nm. en komt te Bergen-op-Zoom inplaats ▼an 5 50 te 6 20 aan Tram 6.40 nm. van Bergen-op-Zoom vertrekt dan G.45 van daar en komt te Tholen aan om 7.01 in plaats van 7.10. Minder gerieflijk is, dat reizigers, die namiddags per trein van 0 unr van Bergen- op-Zoom in de richting van Roeendaal willen vertrekken, reeds 3.20 Tholen moeten verlaten en 4 uur te Bergen op Zoom aankomen, daar de volgende tram eerst 6.12 aankomt. Het ia te hopen dat hierin nog verandering wordt gebracht. Ia verband daarmede wordt ook de post dienst van ThoJen veranderd. De post namelijk die tot heden per tram 5 15 word verzonden, gaat n1 October per tram van 7.20 van hier. De postkar vertrekt daartoe 4 40 van Stavenisee en arriveert 6.25 te Tholen, terwgl de post dan 7 05 het kantoor Tholen verlaat. De post van St.-Annaland vertrekt alsdan ook om 2.15 van daar. Yoor de verbetering van bet kanaal van Gent naar Terneuzen komt op de staata- begrootiog voor 1906 een bedrag van f 2.000.000 voor. Zooala bekend worden de kosten voor deze werkou door den Belgischen slaat betaald. Staveniase- Volgens don alhier vanwege het K. N. M. Instituut te Da Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in September 1.1. alhier 47 2 m.M. regen (io 15 aftappingen), tegen 40,9 in 1904 en 76,2 in 1903. De boogate barometerstand was 771, de laagste 754 m.M Goes. De typografische vereeniging «Steunt Elkander" heeft een prijsvraag uitgeschreven onder bare leden voor een dipfomakaart en een omslag van het reglement. Em jaiy van 5 leden, buiten de rereeniging om, ia benoemd. IJzendijke. Zaterdag werd in een ouitin- gewone vergadering van stemgerechtigde ir gelanden van don polder «De Pamgeule", het altredend bestuurslid, de heer Th. de Jaegher, als gezworen herkozen. Ia deze periodieke aftreding, gevolgd door een herbenoemiog, had in de gewone ver gaderiog van Mei voorzien moeten worden, doob 't was toen verzuimd. Vlisaingen, 30 Sept. Gisterenmorgen reed de eerste trein van de stoomtram «"Walcheren" van Vliaeiogen naar Domburg. Het was een ballasttrein, waarvan de locomotief ter eere van het heuglijk feit met vlaggen was versierd. Aan den rit word deelgenomen door de leden van het dagelijksoh bestuur, den aan nemer en den opziobter. Het werkvolk van de tram werd bij deze gelegenheid onthaald. Ia verband met een vroeger bericht, dat de tramlija in Januari wel zou rijden, deelt men ons mee, dat de datum daarvan voorals nog niet is te bepalen, maar daarvan niet veel zal afwijken. Voor de betrekking van gemeente secretaris te We8tkape)le bestaat de aanbeveling uit de heeren L. J. don Hollander, ambtenaar ter secretarie te Ylissingen, en M. Dhleman, onderwijzer te Westkapelle. Er zijn elf sollicitanten, j Het gemeentebestuur heeft aan de Prov. Staten van Zeeland een adres gericht, waarin de medewerking der Pror. Staten wordt verzocht voor de opriohting van een avondschool voor handwerkslieden in die gemeente. In het adres wordt gezegd, dat de toestand in de gemeente Ylissingen de oprich ting van een dergelijke school hoogst wensohelijk maakt; dat toch de bronnen van inkomsten van een zeer groot deel der bewoners, bestaan in de te dier stede gevestigde groote maatschappijen en instellingen bij welke tal van handwerkslieden zgn ge employ eerd dat het daarvoor van het hoogst belang moet worden geacht, dat die breede kring van personen in de gelegenheid zgn om een goede vóór-opleiding voor hun ambacht te verkrijgen dat deze reden de opriohting van een avond school voor handwerkslieden to Ylissingen dringend noodzakelijk maakt; dat de gemeente fhanoiëel niet bg machte is om een dergelijke inriohting alleen tot stand te brengen en zioh daarvoor tot het Rijk en de P/ovincie beeft gewend om fioanciëelen steundat blijkens schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken op de ontwerp staatsbegrooting voor 1906 een bedrBg van f 1500 ie uitgetrokken als Rijkssubsidie voor de op te richten sohool onder mededeeling, dat de eventueele tos- kenning dezer subsidie afhankelijk wordt gesteld van het eveneens toestaan van subsidie door de provincie; dat het gemeentebestuur zioh mitsdien veroorlooft bg dezen nogmaali een dringend beroep op uwe medewerking te doen, en u beleefd verzoekt om de gevraagde subsidie wel te willen rerleenen. Stoppeldijk. De zitting van den gemeente raad van Vrijda» gaf tot levendige diacusaiën aanleiding. Ia de zitting van 30 September was n.l. de gemeente-secretaris voor een maand geschorst, omdat hij zonder verlof de raadszitting niet bijwoonde. De voorzitter ■telde na voor den secretaris dtfioitief niet eervol te ontslaan, wijl het gebleken is, dat gedurende dezen aohorsingstgd de secretaris ziob nog voortdarend in herbergen ophoudt en veel misbruik maakt van Bterken drank en bij daardoor zijn werk niet naar bebooren verricht, wat duidelgk blijkt uit de herhaal delijk daarover inkomende klachten. Verschillende leden waren het niet eens met den voorzitter, op wiens handelingen als hoofd der gemeente zij ook nog al wat aan te merken hadden, on wilden daarom den secretaris nog niet ontslaan doch het nog eens aanzien. Het eind van de discumiëa was, dat eerat het foorstel om den aeeretaria weder voor een maand te verlengen om daarna over te gaan tot definitief ontslag, werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen, waarna werd aangenomen een voorstel van een ander lid, waarin besloten werd, dat de raad bg hot minste verzuim door den secretaris gepleegdhem onmiddellijk definitief zal ontslaan. AsabcitedlsKea, Verkasytaiea e». Ronesse Ten overstaan van notaris W. F. del Campo werden ten verzoeke en op de hofstede van don heer C. Boot alhier, publiek verkooht Kalfvaarzen voor f 165, f 181, f 141 en f 117. Een jonge vare koe voor f 118. Een tweejarige vaars voor f 112. U.jarjge 083en en vaaraen voor f9,1, f70 en f 88. Ten overstaan van den notaris Timmorman to St.-Annaland werd Zaterdagavond ten huize van den heer M. J. Ampt ingezet een heeren huis met koetshuis ad. f 2000 door den beer C. J. Sonke, en rijf tuinen door: no. 1, J. J. W. Pach, ad. f 525no. 2, id. f 225 no. 3, C. Feleus ad. f 215, no. 4 J. A. Dorst ad. f 220, no. 5, M. Rijnberg ad. f 210. bandboaw en Veeteelt. De varkensziekte breidt zich op het land van ter Goea meer en meer uit. Het nut der inspuiting blijkt daaruit, dat op weinig uit zondering na de ingespoten dieren in 't leven big ven, terwgl van de niet-iogeëote een groot percentage sterft. Op de weegbrug «Onderling" te Viano werd de vorige week een voor bieten, af komstig van den landbouwer T. Brouwer van Oosterland, gewogen. Het bleek, dat de volle wagen 3615 K.G. de ledige wagen 835 K G. woog, zoodat er een gewicht was van 2780 K.G. bieten. De fairbankweger, de heer A P. Bolle, heeft in de tien campagnes, die bij als weger medegemaakt heeft, nimmer een voer van zóó kolossaal gewioht gewogen. 2600 K.G. waa het hoogste, dat vrooger bereikt werd. Serooskerke. Waar verleden jaar 30 Sept. nog sleohts een paar wagenvrachten suikerbieten aan de haven van den Sohelphoek waren gebracht, bleek bet verloopen Zaterdag avond, dat er nu reeds meer dan 2 millioen KG. waren aangevoerd, voornamelijk op gehalte. Bg den buitecgewoon hoogen vloed, in d6D nacht van 30 Sept. op 1 Oct., die het geheele haven plateau overstroomde, «akten gelukkig geen petën in de haven. Schouwen, 30 Sept. Naar slle havens worden dagelijks groote hoeveelheden suiker bieten vervoerd; ook wijl er ditmaal zoo flink voor schepen wordt gezorgd. Naar algemeen wordt gezegd, is het gewioht goed te noemen't valt zeer mee. Het aantal met bieten bezaaide heetares is dit jaar buiten gewoon groot. Ofschoon het beetwortelgewas dit jaar uitstekend te velde stond, meende men toch slgemeen, dat deze vrucht niet mee zou vallen. Men grondde deze vrees voornamelijk daarop, dat de wortelen bg het nit den grond trekken zeer kort bleken te zgn. Meermalen hoorde men dan ook de klacht uiten, men kan de bieten wel nit den grond schoppen. Nu het rooien reeds ruim 1| week begonnen is, blijkt het, dat men wel wat vroeg bevreesd is geweest. Meerdere peroeelen, die het vorige jaar om dezen tijd nauwelijks 30 35 duizend kilo's per H.A. opbrachten, knnnen bet nu reeds tot van 40, ja zelfs enkele tot 50.000 kilo per hectare halen. Weet men nn, dat de prijs der beetwortelen de eerste week f 13 50 en de vorige week nog f 13 bedroeg, dan is het g6en wonder, dat de a&cvoor zoo kolossaal groot is. Scbreven wij in één onzer vorige nummers, dat voor ééne firma 8 groote aken op inlading liggen te wachten, dit getal is nog aange groeid tot 12, met een laadvermogen van 3.000.000 kilo, waarvan voorgaande week de helft vertrok. Naar wij vernemen, is ook de aanvoer .aan de tram en de versohiliende buitenhavens buitengewoon groot en ziet men hier en daar reeds hoopen verrijzen. Volgena de N. R. Ct. was de aanvoer in België zóó groot, dat de fabrikanten in Zeeuwech-Vlaandercn aangeschreven hebben de leverantie tijdelijk te staken, tot schade van de landbonwere, wijl volgena de contracten de prijs dagelgjks met 10 cent afaeemt en vele bieten reeds gerooid lagen. Het gehalte, dat eerat slecht was, begint met het drogo weder ook beter te worden. Gelukkig dat dit artikel, gesteund door de bruine boonen, goed bunnen maken, wat de andere gewassen te kort schieten, wijt het beschot der granen algemeen tegenvalt en vele aardappelen nauwelgk bet rooien waard zgn. K E tt K K I K l) W 8. Da. P. de Haas, te Leur (N.-Brab.) beeft het beroep naar de Herv. gem. te Zioriksee aangenomen. Alphabetize)) drietal voer de Ned. Herv. Gem. te Goes (vacature ds. Van Lely- veld) de heeren ds. J. W. Couvóe te Cortgene. J. C. Schalier te Ameroegen en J. de Voogd te St.-Annaland. Renense. Zondagnamiddag werd het in de Ned. Herv. Kerk alhier geplaatste orgel ingewijd en wel naar aanleiding van het tekstwoord «Looft Hem snarenspel en orgel" (Psalm 150, het 4de vers, laatste gedeelte). Het kerkgebouw was goed gevuld. De heer 8, Klimmerboom van Zierikzee bespeelde met bekwame hand bet orgel, dat, naar beweren van bevoegde egde, uitstekend geschikt,bleek voor hot vrij ruime kerkgebouw. Begeleid door orgeltonen werd het «Inwjj- dingelied" door de Gemengde Zang vereeniging van Reneaee gezongen, wat een heel mooi effeot maakte. Een woord van dank aan den heer Klim merboom voor zgne uitstekende begeleiding en aan de Zangvereenigirg voor zgne krachtige en welwillende medewerking kon en mooht ook niet uitblijven. IVIKW1II. Yoor de betrekking van leeraar in 't boek houden bij het herhaliogs-onderwgs te Goes (hoofd de heer A. van Sohelven) vacature W. Koeten, hebben zioh geen sollioitauten aangemeld. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere sohool te Thiel, mij. H, C. Heule, onderwijzeres te Kerkwerve. Benoemd tot onderwijzeres te Heinkens- zand mej. T. Braai van Vliuingen, en tot onderwjjzer do heer J. Kouwe te Retracohément.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1