ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 5 September 1905. Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië en*, verzending eens per week, f 10.par jaat. 62ste JAARGANG. No. 8202. Dlreotewt A.1 7- £>£3 L002tES. Redacteuren FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuwe. Advertentiën van 1—3 regels 30 Cte. meerdere regels 10 04?., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte, berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fmnkkl Nieuwe Boogerdstiaat 213, Zierikzee. Japan. Tokio, 31 Aug. Katsura en Ito ontvangen talrijke brieven en protesten tegen het vredes verdrag. Men blijft eene opmerkelijke ontstentenis van alle blijdschap bij het volk waarnemen. Men hoopte, dat de Conferentie op RnslandB weigering om te betalen, zon afspringen. De bladen zijn zeer ontevreden over de voorwaarden. De Jijishini zegt, dat zulke voorwaarden het volk nooit kunnen bevredigen. De Ilmainichi zegt, dat de eenige hoop nog ligt in de schorsing der Conferentie. Overwinnaar op hot slagveld, ia Japan in de raadzaal verelegen. De Nicht Nicht verwondert er zioh over, dat de vrede kon gesloten worden zonder dat Rusland Japans voornaamste voorwaarden aannam. Een der radicale bladen spoort het volk tot ernstig verzet tegen de overeenkomst aan en verklaart, dat alleen eene spoedige tnsachen- komst van het volk het land van oneer redden kan. indië. Batavia, 9 Aug. Te Buitenzorg zgn door een hevigen brand 64 Cbineeeohe - en 200 inlandeohe huizen in de asch gelegd. Drie kinderen worden vermist, Amerika. Portsmouth, 4 Sept. Namens de Japansche regeeriag heeft Komoera goedgevonden, dat onmiddellijk een wapenstilstand zal worden gesloten. Deze wapenstilstand zal achter pas in werking treden na de onderteekening van het vredes-tractaat. Japan heeft geweigerd in een onmiddellijke wapenstilstand toe te treden. Het telegramagentschap verneemt, dat volgenB een mededeeliog uit Portsmouth van den geheimraad Sohipoff, die den heer "Witte voor de finaneiëele aangelegenheden is ter zijde gesteld, alle geruchten over een of andere directe of vermomde betaling van schadevergoeding aan Japan volkomen onge grond zijn. Japan ontvangt sleohts het verschil van de werkelijke kosten voor het onderhoud der krggsgevangenen, die weliswaar nog niet zgn gemeld, maar die in geen geval groot kannen zgn. De door Rusland verworpen Japansche eisch tot schadevergoeding is een der hoofdoorzaken gewoest van de ernstige verwikkelingen en bijna had dit een afbreken van de vredes-conferentie tengevolge gehad. Rusland. In verschillende kringen maakt men zioh ongerust over den terugkeer van de ontevreden, nitgeputte en eleoht onderhouden soldaten uit Mantsjoerije. Men vreest, dat zij da revolu- tionnaire beweging nieuw voedsel zullen geven. Een medaille van Mantsjoerije", die de ozaar voornemens is te doen uitreiken, z*l zeker de ontevredenheid niet doen bsdaren, In Warschau moet de krijgsraad met gesloten deuren 46 agitatoren ter dood hebben veroordeeldzij hadden revolutionnaire propa ganda onder de rcoruten gemaakt. Op bet binnenplein der kazerne werden allen gefusil leerd. In Riga joegen kozakken een door 2000 personen op touw gezette betooging uiteen. Er hadden talrijke arrestaties plaats, ook vau vrouwen en jongens van 15 en 16 jaar. Het heet, dat Witte, die bovendien van den czaar den titel van graaf krijgt, in het nieuw in te stellen ministerie de rol van eersten minister te vervallen zal krijgen. St.-Petersburg, 2 Sept. HetPetersburgsche telegraaf-agentschap meldt, dat de shah van Perzië hedennamiddag om drie uurmet gevolg, op het Peterhof arriveerde, op het station verwelkomd door den tsaar en de grootvorsten. De keizer en de shah reden naar het groote paleis, aan welks ingang de hofminister, baron Frederiks, ter ontvangst aanwezig was. Daarna begaven de beide souvereinen zioh naar den salon der keizerin, waar de beide keizerinnen Alexandra en Maria Teodorowna met de grootvorstinnen den shah begroeten. Beval, 2 Sept. Heden staakten de arbeiders van op één na allo fabrieken. De veelvuldigheid der eischen, die door de stakers zgn gesteld, en die ieder uur ver anderen, vestigt den indruk, dat de staking een politieke beweging is. Eaorgische maatregelen zgn getroffen om de ouluetea den kop in te drukken. Gisteren warden op 'n kozakken-patrouille uit een troep arbeiders twee revolverschoten gelost. Een arbeider, die een dreigende houding aannam, werd gearresteerd en de menigte verspreid. Frankrijk. Maandagmiddag om half vier streek ten Oosten van Parijs, over Saint-Maur-des-Fosiés en Champigny, een cycloon neer. Men zag eensklaps een groote stofwolk, die uit de richting van Nogent met groote snelheid naderde. Eerst meende men, dat er brand was, en de brandweer rokte reeds uit, maar weldra bespeurde men den cycloon, die aan zienlijke schade aanriohtte. Dikke boomen werden ontworteld, uit den grond gerukt en neergeworpen. Daken werden van de huizen gesleept en op het kerkhof van Champigcy kruisen uit den grond getrokken en tot op grooten afstand weggeslingerd. Slechts één persoonlijk ongeluk is hierbij te betreuren. Een 23-jarige vrouw, Eugénie Cavier, uit Joinville, werd ernstig aan het hoofd vorwond door een vallenden boomcok brak zij beide beenen, en werd naar het hospitaal Saint- Antoioe vervoord. Ook uit andere deel en van Frankrijk honden de berichten vau slacht weer aan. Te Agen regent het reeds gedurende veertien dagen onafgebroken voort, tot groote ongeruetheid der landbouwers van Lot en Garonne. De vochtigheid brengt veel achado toe aan den wijnbouw. Op vele plaatsen is de oogst be schadigd, en zelfs geheel vernield. De boeren, die hun keren nog niet binnengehaald hebben, zion dit verloron gaan. De prnimen, dio dit jaar juist zoo overvloedig waren, zgn in groote hoeveelheden van de boomen gernkt' en door wind en regen meegesleurd. Te Anneoy is de temperatuur sterk gedaald, ten gevolge van den overvloedigen regen. Er is al sneeuw gevallen op de Tournette en de omliggende bergen. Op Saiat-Malo stormt het hevig, waardoor de eohepen niet in zee durven steken. Een schoener nit Prest afkomstig, is in de haven vergaan. Een geduchte hagelstorm beeft te Mont- mélian en omgeving gewoed, en daar aan zienlijke schade aangelicht, vooral aan de tabaksplanten. Duit.chl.nd. Hamburg, 4 Sapt. Ambtelijk wordt bekend gemaakt: De overheid beeft dadelijk alles gedaan, om de voorgekomen gevallen van cholera te stuiten. De Russische landverhuizers, die met den overledene in aanraking zijn geweest, zijo, voor zoover zij niet reeds de reis over zee hebben ondernomen, in het qaarantaine-hospitaal te Groeden afgezonderd. Met de bestrijding van de oholera verkeert men thans in een gunstiger geval dan ia 4892 en 1893. Voor ongerustheid is geen reden. Men mag verwaohten, dat de overheid er spoedig in zal' slagen, de epidemie te onderdrukken. 2 Sept. (Offioieel). Behalve do aan cholera lijdende Russische landverhuizers, waarover reeds mededeelingen zgn gedaan, is in het St.-Georgezickenhais een arbeider op genomen, bij wien zioh, nadat hij geïsoleerd was, eveneens oholera heeft geopenbaard. De ziekte sohgnt bij hem echter niet van ernetigon aard. Verdere gevallen zijn niet voorgekomen er is geen reden voor ongernBtheid. Russisoho landverhuizers zullen voorloopig niet meer in dezo haven toegelaten worden. ■ed.rland. Amsterdam, 1 Sept. Gisterenavond, tijdens het vuurwerk, is op den Ametel tegenover het voormalig Rechthuis vau Nieuwer-Ametel een ernslig ongeluk gebeurd. Aldaar lag, aan do Weeeperzijde, de Rijnaak «Ideaal", van den schipper Houthakker, die, evenals de eigenaars van andsre schepen, op het dek van zijn schip staanplaatsen verhaard bad aan liefhebbers om het vuurwerk te zien. Er waren zeker wel een honderd mensohen op het dek. Toen het vuurwerk begon, werd het sobip eenige meters van den wal af verlegd, met den aobtersteven naar het vuurwerk ge wend. Daardoor stonden de kijkers op een betrekkelijk kleine ruimte opeengehoopt, want zij naderden natuurlijk het vnurwerk zoo dicht mogelijk. Op een gegeven oogenblik brak de echeerb&lk, waartegen de glooiend oploo- pende luiken rusten, en vielen allen in het 2 80 M. diepe ruim. 't Was eea ontzettend gegil en gekerm, dat te akeliger klonk, omdat alles iu duisternis gehuld was. Gelukkig was op één der booten van den gondeloptocht een afdeeling van den Geneeskundigen dienst aanwezig met den directeur dr. Menno Hoi- zinga aan het hoofd. Deze laatste liet het schip onmiddellijk naar den wal brengen, en de brandweer seinen, ten 6inde zoo spoedig moge lijk licht te hebben. Toen deze een oogenblik later was aangekomen en de brand w eerfakkels het tooneel van de ramp verlichtten, werd dadelijk hulp verleend, 'fc Bleek, dat do meesten er goed waren afgekomen; zij hadden een buil cf een eohramp gekregen; doch konden, na aan wal gebraoht te zgn, op eigen beenen zich naar hun woningen begeven. Er waren echter negen personen, mannen en vrouwen, die ernstiger gewond waren. Zij hadden, met uitzondering van één, die een hoofdwonde be komen had, allen min of meer ernstige been breuken en moesten alten naar de nabijgelegen ziekeninrichtiugen vervoerd worden. Acht patiënten werden naar het O. Lieve Vrouwen- Gaathnis gebracht, een negende, op haar ver zoek, naar het Bnrger-Ziekenhoia. Deze laatste, een 50 jarige dame, was do zwaarst- gekwotste. Zij had een gecompliceerde been break en epn ernstige bloediDg; zij werd op ééi der luiken van het sohip weggedragen. 't Was natuurlijk, toen het ongeluk ge beurde, een verwarrirg zonder woderga, zoodat men zioh in de eereto oogenblikken niet juist rekenschap kon geven omtrent hetgeen er plaats had. Sommigen meenden, dat er ook eon plons in hot water vernomen werd en uitten daarom 't vermoeden, dat er ook iemand in het water zou sijn gevallen. Indien dit zoo is, dan is de ongelukkige onmiddellijk in de diepte veidwonon. Het onderzoek hiernaar leverde evenwel gisteren geen resultaten op. Het ongeval, dat op zoo trentige wijze don schoonen feestavond besloot, wekte groote deelneming in de omgeving. door te komen. Landbouwers, vertrouwt dus niet te veel op jnllie versohen stalmest, doch helpt het graan vooruit met een baal chili. Yersche Stalmest. Het is na onderband weer de tijd om de wintergranen te zaaien, de rogge, de tarwe en de gerst. En het is voor die wintergranen, dat de landbouwers ban stalmest gebrniken. Het is natuurlijk zaak voor eiken boer, om de bestelling van don akker zéé in te richten, dat de graangewassen vóór den winter, in elk geval vóór de vorst nog zoo ver gevorderd zgn, dat de planten de noodige ontwikkeling en stevigte verkregen hebben, om den winter goed door te komen en in het voorjaar zoo spoedig mogelijk den groei to kannen hervatten. Nu wou ik toch wel een enkel woordje zeggen over den stalmest, die gewoonlijk gebruikt wordt voor de bemesting van het rogge-, tarwe- en gerstland. Die stalmest is in de meeste gevallen lange, versohe mest, vooral daar, waar de koeien den geheelen zomer in de weide geweest eij o en de mest von den vorigen winter in het voorjaar en den zomer gebruikt is. Elke boor weet, dat versche mest niet zoo gauw werkt als onde mest. Dat komt, omdat de stikstof in den versohen stalmest daarin nog aanwezig is in den vorm van ammoniak en in den grond nog eerst omgezet moet worden in salpeter. "Want slechts stikstof id den vorm van salpeter kan door de planten opgenomen worden. Verder is het ook bekend, dat die salpeter- vorming in den bodem elecbta onder een bepaalde temperatuur plaats heeft, en daar in het najaar en den winter de temperatuur daalt en soms zóó daalt, dat de salpetervorming niet meer plaats kso hebben, zoo is het das duidelijk, dat die versche stalmest vóór den winter niet meer zooveel zal uitrichten. Ik raad daarom aan iets, wat trouwens zeer veal groote graanverbouwers ook alle jaren doen alle wintergranen in het najaar nog een zekere hoeveelheid chilisalpeter te geven Een halve baal of een baal per bunder is voldoende. Men zasie dit chilisalpeter uit over het graanland, zoodra de plantjes boven den grond staan. Waar de plantjes anders geen direct opneembare stikstof vinden, hebben ze dio nu wel tot buune beschikking on zgn zij dus in staat, in korten tijd veel te groeien. En dat is noodig, want de dagen worden korter en de zon wordt minder warm. "Wat in tijd ontbreekt, moet in kracht ingehaald worden. "Want noodig is bet, dat er vóór den winter nog een zekere mate van ontwikkeling bereikt wordt, om dat jaargetijde met succes Van armen klerk tot zwendelmillionair. 't Moet voor Bernadotti, den stamheer van 't Zweedsche koningshuis, een gemakkelijke taak geweest ego 't van sohoenpoetser tot koning te brengen, vergeleken bij wat thans zgn Fransche landgenoot, de Parijsehe klëik Gallay hoeft vermocht. Bernadotti bad alleen dapper te zgn Gallay moest alles en nog wat tegelijk wezen, om te geraken, wat hg dan nu is. Ziehier ziju merkwaardige geschiedenis. Gallay is do zoon vau een politie commis saris, en is vroeger eenige jaren reobercheur geweest. Daarna is hg gewoon klerk geworden aan een bank. Hg heeft tot na toe stilletjes geleefd, met vroaw en kinderen, in 'n weinig bekende wijk, en stond bekend als 'n droomer en denker'n man met een sacbt karakter, van wien men zeggen zou, dat hij zeer gemakkelijk om den tuin te leiden was. Den 4 sten Aug. j.L heeft bij 'n veertien dagen i verlof genomenis nit Parijs verdwenen, en sedert niet meer gezienook niet aan de echtelijke woning. Ziedaar alles wat Gallay betreft. Maar waar blijft nn zgn groot kunststuk? vraagt mon allicht. Peys een weinig't Zal wel komon. Nu ongeveer 'n paar jaar geledon trad in de hoogero Parijsehe kringen 'n zekere baron De Graval op. Hij was zeer in de mode. Men zag hem bij alle vermakelijkheden, en hij gaf grof geld nit, maar ia 't geheim was deze baron 'u oplichter, die valsche orders tot betaling aan groote handels- en bankhuizen deed, en ze zeer gemakkelijk «binnen" wist to krggen. Zoo schreef bij b v. op papier, dat op een haartje na geleek op dat, wat de firma, wiar faaudteekening hij namaakte, gewoonlijk gebruikte: «Zend mij poste restante naar Marseille, per aacgeteekenden brief, letters Q. Q., 80.000 fraDcs". Eenige dagen later sohreef hij dan een de postadministratie te Marseille: «Ik heb op mijn reis door groote haast uw stad moeten voorbijsporen. "Wil de aangeteekende stukken Q Q. doen zenden naar Parijs, poste restante". En te Parijs wiet bij door weer andere machinaties het geld te innen. Deze oplichtende baron kreeg kennis aan de ecboone vrouw van een achtenswaardig Parijeoh koopman, en nu werd het spelletje «tezamen en in vereeniging" voortgezet, tot men oordeelde genoeg tc hebben. Hoeveel invloed de baron had, blijkt uit het feit, dat bij eens, toen een instelling een door hem aangeboden cheque niet wilde honoreeren, omdat de identiteitspapieren niet io orde waren, den directeur, dien hij even buiten 't gebouw ontmoette, toevoegde: «Uwe employés maken bet mij wel lastig. Ik heb nog dezen avond de 600.000 fr. noodig, die ik innen kom, en nu weigeren ze mij de uitbetaling!" waarop de directeur antwoordde: «Komt u maar mee, mijnheer de baron, en zend mij morgen de identiteitsbewijzen, als ze werkelijk mankeeren; ik vertrouw u volstrekt". Tableau 1 maar 't mooiste komt nog. Den 4eten Aug. is de baron met de door hem bewonderde vrouw per automobiel naar Havre gereden. Daar lag 's barons voor 3 maanden gehaard jacht klaar, welbemand met 24 koppen, waaronder zelfs een dokter 1 Sedert is er van den baron en zgn liefje ook al weinig meer vernomenalleen weet men, dat sa reeds in de Zuid-Amerikaausche wateren dobberen. Of eigenlijk, men weet nog meer. Men weet nu ook, wat voor den lezer natuurlijk allang geen geheim meer is: dat de een voudige klerk Gallay en de rijke «baton" De Graval oen en dezelfde persoon zijn. Toen Gallsy's veertien dagen verlof om waren, en bij niet meer op het kantoor terugkeerde, begon men lont te ruiken. Maar 't edele leugen-p3«r had toen al een voorsprong van 'n 12-tal dagen, en is niet meer te achterbalen de waarheid, die belichaamd is in de Parijsehe politie, mag dan zoo bard loopen als ze wil. Over hot millioen heeft de «baron" mee genomen. Maar is 't niet verbazingwekkend Maandenlang verdubbelde deze persoon zich in één en dezelfde stad, zonder dat iemand het bedrog merkto, zonder dat zijn vroeger wapen: de recherche, die argwaa gekregen hod, en hem van nabij surveilleerde, te weten kwam, dat hij Gallay was, de arme klerk! De gewaande baron ie volgens de laatste beriohten te Bahia aaogekomen met zgn jacht, en daar ook dadelijk ingerekend. Gallay gaf den naam op van Jacques Grandef, zijn vriendin dien van Victoria Hansen, de meid dien van Marie Aulnier. Er wordt over Gallay nog verteld, dat hij aan een ongeneesbare ziekte Igdt, en zgn leven grandioos heeft willen eindigen. Gallay is een droomer, hij heeft boeken geschreven, en één zelfs met eucses uitgegeven, namelijk over luchtscheepvaart, automobilisme, enz. Mme Mereliy ie insgelijks letterkundig aangelegd. Toen de vlocht moest beginnen, verkooht zij allep, wat zij had, zelfe haar gehuurde meubelB 1 Alleen een bloempot bleef staan, en onder die bloempot vond men een onvoltooide roman, een dagboek in romanvorm, does een zijden Hnt bij een- ge bonden, en in een manven omslag. En die roman is getiteld: Het leven ie slechts een droom De politie te Babia heeft bij de gevangen neming van den oplichter Gallay, cfen voort- vlncbtigen beambte van het Parijsehe «Comp- tcir d'Escompte", aan boord van bet jacht «Catarina" een aom van 600,000 fr. in beslag genomen. Brazilië heeft geen uitleveringe-tractaat met Frankrijk. Maar dit beteekent volstrekt niet, dat een misdadiger daarom volkomen straffeloos blijft, zoodra bij in Brazilië is. Het beteekent alleen, dat de Regeering vrij is, een aanvraag tot uitlevering al of niet te weigeren. Haar geen beschaafd land zal de uitlevering weigeren van een misdadiger als deze. De matrozen van het jacht «Catarina" zgn lang niet gesticht over de gevangenneming van Gallay. Zij hadden nooit «oo'n heerlijk leventje aan boord gehad als met dien «milli- onnair", die licks en rechts goudstukken uitdeelde, en op fijne sigaren trakteerde. En eiken avond ging Madame Morelli aan de piano zitten, om de bemanning op mooie muziek te vergasten De mannen schreven er opgetogen over in bun brieven naar huis. en het spjjt hun, dat dit leventje maar zoo kort duurt. Gemengd Nieuws. Een aspirant-dierentemmer. Een olifant, die dagelijks in een Brusselschen schouw burg optreedtis ingekwartierd in een herberg aan den Gentecben Steenweg te 8t.- Jans-Molenbeek. Het beest is zeer tem eu het is wonderlijk hoe do kolos gehoorzaamt aan zgn meester, een klein ventje. Een BruBBelsar wbb daar zoo jaloerscb op, dat hij zich voorstelde den olifant ook wel te doen «werken." Donderdag trok hij ongezien den stal binnen en mot eenige slagen van een rietje op de knieën van Betey toegebracht, noodigde hij het dier uit te knielen Gnroeffl deed deze eerst. Maar daar de pseudo-temmer aandrong, nam Betey hem door middel van zgn slurf op evenals het beest een amandelnootje zou hebben opgenomen en stootte hom eenige malen tegen de zolderbalkon van den stal. Toen liet bij bet «ketje" zachtjes op het etroo vallen, snapte hem weer vast bij den rug en dweilde hem met het gezioht heen en weer langs den stal- vloer. Ten slotte deed bij zgn ongenoodigden meester een halve tuimeling maken, zoodat deze midden op de binnenplaats bleef liggen Bleek van schrik en rood van bloed, maakte de verschijning van den ongelukkigen temmer nog al voel sensatie in de herberg. «Ik was zoo verschrikt", vertelde bij, «dat ik niet eens kon roepen". «Al hadt gij kunnen roepen", ant woordde de herbergier, «ik kwam toch niet zien, nit vrees voor een zelfde lot". Kamerverkiezingen. Nu voor oe tussobontgds opengevallen plaatsen in de districten Arnhem, Rotterdam I en Rotterdam V voor de (oude) Tweede Kamer geen candidatenlgsten zgn ingediend, zgn nieuwe verkiezingen uitgeschreven op "Woensdag 6 September, stemming 41 Septem ber en eveutueele herstemming 15 September,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1