ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 31 Augustus 1905. "It (Z ierils.jzeesclx© Courant). Personeele Belasting. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG an ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië eni. renend ing nu per week, f 10,per jaar. 62»te JAARGANG. No. 8200. reoti Direoteuri J\., sr. x>Hi L005SEL FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuwa. Redacteuren Advocation, van 13 regela 30 Cta. meerdere regela 10 Cte., kennen uiterlijk tot dea MaandagsWoonedage an Vrijdag» middag» 3 ore beaorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKKL, Nieuwe Boogerdstraat *213, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op artikel 1 van het Koninklijk Besluit van 18 December 1896 (Staatsbiad No. 223) maken bekend: dat op de lijst, vermeld in art. 4 2 der wet op de per soneele belasting, alsnog is geplaatst de inrichting van de Vereeniging nPatronaats-Commissie te Zierikzee", gelegen aldaar, kadastraal bekend sectie A, no. 1832, plaatselijk gemerkt wijk A, no. 357, zijnde derhalve eene inrichting, bedoeld in artikel 4 ld der genoemde wet, waarvoor geene belasting naar den len. 2en en 3en grond slag verschuldigd is, behoudens voor die gedeelten, dienende tot woning van bestuurders, leeraren, beambten en bedienden. Een afschrift der deswegen ontvangen beschikking is voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter inzage Zierikzee, den 28 Augustus 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreflende de belasting op bedryfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1905/6, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 30 Augustus 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Japan. Tokio, 28 Aug. De conferentie van het Kabinet en van oudere staatslieden ie ver daagd. Twee van de deelnemers gingen naar het paleis, waar de conferentie werd voort gezet. Do keizer presideerde. Men gelooft, dat besloten zal worden den oorlog voort te zetten of vrede te sluiten. De stad blijft bnitengewoon kalm. Geen openbare manifestatie geeft blijk van den critieken toestand. Amerika. De vredesonderhandelingen. Portsmouth, 28 Ang. De Times verneemt, dat een hooge Russische autoriteit verklaard heeft, dat een nog machtiger invloed d m die van Roosevelt ten gunste van den vrede werkzaam is, namelijk Engeland. Het nieuwe ailiantie-traetaat van Engeland met Japan is namelijk eenige dagen geleden onderteekend. Dit is een reden, waarvan, de Russen gelooveo, dat een nieuw voorstel ter conferentie zal worden ingediend. New-York, 28 Aug. De Associated Press verneemt uit Portsmouth nit gezaghebbende bron, dat president Roosevelt eenige dagen geleden, geautoriseerd door Japan, heeft medegedeeld, dat dit den eiseh van schade vergoeding of teruggave van oorlogskosten heeft laten vallen, en dat Japan geneigd is het noordelijk deel van Sakhalin aan Rusland terug te geven tegen oen door een daarvoor te benoemen gemengde oommissie vast te stellen afkoopprijs. Men meent, dat Witte in principe dit voorstel heeft aangenomen, en dat bij do meening uitsprak, dat Rusland ieta meeat betalen in den vorm van een afkoopsom. In verscheidene gedeelten van dio Ver- eenigde Staten heeft een hevig onweer g'ewoed. De oogst werd op vele plaatsen bijkans geheel vernield, o. a. de tabaksoogst van New -Haven in den staat Conneoticnt. De stad Trinidad werd overstroom 3. De neervallende watermassa's vormden een itroom, die met woest geweld voortjoeg, d< )or de steden Verwend en Tobasco zich ee u pad baande, en alle gebouwen, die hem in den weg stonden, medesleepte. Talrijke me oschen kwamen om het leven. Te Brooklyn sloeg de bliksem in de katoensohuren, wa ardoor een groote katoenvoorraad verbrandde. To New-York staat woder een Blauw baard terecht; ditmaal een Zwitsersch schei kundige, dr. George Witzhoff genaamd. Hij moet achtereenvolgen» een aantal vrou wen getrouwd, en daarna beroofd hebben van al wat zij bezaten. Voor de Rechtbank werd Vrijdag gecon stateerd, dat Witzhoff elf vrouwen had- Maar men veronderstelt, dat hij er nog veel meer hadmisschien wel 50 onder welko do dochter van een oud-burgemeester van Now- York. Elsje Rooeevelt, de dochter des Presi dents, sedert eenigen tijd op de Philippijoeu, heeft den Saltan dar Sooloe- of Solo-eilanden zoozeer bekoord, dat bij om hare hand aan zocht. Zij tóonde zich even verrast als vereerd, raasc waagde de onderetelPng, dat Z. M. aan zijn half dozjjn gemalinnen wel genoeg zou hebben en bedankte. T urkije. Een rijke Armenisobe bankier te Constanti- nopil is door een Armeniër doodgeschoten. Men gelooft, dat deze daad geschied is op last van een revolutionnair comitéomdat de vermoorde weigerde geld te geven aan de Armenische oomité's. Vrijdagnacht zijn te Konopica in het vilajat Oeskjoeb door een afdeeliog van een Nisamregiment acht Christenen, een man, drie vronwen en vier kinderen, doodgeschoten en zes Christenen gewond. Volgens Turkeche mededeeling geschiedde dit tijdens een gevecht met Komitadjis; de inwoners echter verzekeren dat deze bewering Diet waar is. De gezanten hebben nu tot de Porte naar aanleiding van het gebeurde vertoogen gericht. Rusland. Petersburg, 27 Aug. Het departement van politie publiceert een mededeeling, volgens welke sedert het einde van 1904 groote activiteit heersoht onder de verschillende revolutionnaire partgen in het westelijk gebied. Esn Joodsche geheime vere?niging «Band" is volgens de politie aggressief tegen de Christenen opgetreden en de Pooleche revolutiepartg poogt door aanslagen en stakin gen verwarring te stiohten in de centra van Warsohau. De pogingen, om de opwiodiog tot bedaren te krijgen, blijven zonder resultaat, evenals een rondschrijven van den aartsbisschop van Warschau. Naar aanleiding van botsingen met militairen te Bialy Stook, berooving van openbare bank instellingen, on van proclamation om een algemeene staking te beginnen, is de krijgs wet te Warsohau afgekondigd. De beweging in de Oostzee-provineiëa heeft volgens bericht van de politie een geheel anarchistisch karakter aangenomen. In Sosnowice werd weder eens een bom in een fabriek geworpen. 't Gerucht gaat, dat Rasland den uit voer van graan gehoel zal verbieden met het oog op den dreigenden hongersnood. Het j gouvernement legt beslag op al het rollend spoorwegmateriëel, teneinde to kunnen voor zien in den hongersnood in 28 gouvernementen van Midden-Rnsland. Daarbij is de oogst in Zuid-Rusland al niet veel beter. De graanuitvcerhandel in de Zwarte Zee- j havens is totaal verlamd. De uitvoorhnizen van Odessa, Nioolajeff en RoBtoff doen geen aankoopen meer in de produotiestreken, en men voorziet een gevaarlijke crisis. Tarwe en rogge worden nu reeds duurder verfcooht te Odesea dan te Londen. De commissie, reeds indertijd benoemd door het ministerie van verkeerswezen te Sint- Petersburg ter overweging van de wenecbe- lijkheid van uitbreiding van hot rollend materiaal op de spoorwegen, heeft geadviseerd tot on- verwijlde bestelling van 8800 wagens. Engeland. De zwemmer Burgess ia Zaterdagmorgen om zes uur te Dover te water gegaan om nogmaals te beproeven het Kanaal over te zwemmen. Hij braoht het tot voorbij halfweg; maar toon moest hij het alweder opgeven, wegens de onstuimige zoe. Nederland. Groningen, 28 Aug. In verband met do beweerde mishandeling van een werkman der gasfabriek door den directeur en de mishandeling van bestedelingen dezer gemeente, is daar een protest vergadering gehouden, waarin de heer J. H. Schaper optrad. Aan het eind der vergadering werd de 'volgende motie met algemeene stemmen aan genomen »De groote vergadering van 25 Augustus in de «Toekomst", overwegende, dat het een scViande voor de gemeente is, als personen in hai en dienst of op haar kosten verpleegd, aan miahandeliog bloot staan, spreekt de hoop uit, dat de justitie ernstig zal pogen om het volle liohf te doen vallen op wat aan de gasfabriek en in cón der gezinnen met verpleegden van de Anmenzorg '8 voorgevallen, en vordert, dat door het gemeentebestuur, indien de ernstige vermoedens ook maar eenige- zins gegrond blijken, de strengste maatregelen worden genomen om de gewrackte feiten in de toekomst te voorkomen". De mishandeling van den we man r-an de gasfabriek werd Zaterdagmiddag ook in den gemsenteraad ter sprake gebracht door de socialistische raadsleden. Niet met het doel, zooals de heer Schaper zeido, om de quaestie in het openbaar in den raad te bespreken, maar alloon om te wetan, wat door Burgc-m. en Wetb. zal worden gedaau ten opzichte van den directeur, tegen wien thans een gerechtelijk onderzoek aanhangig is. De heer Rogge deed namelijk de vraag, of Borgexn en Weth., naar aauleidiog van het gerucht, dat de directeur van de gasfabriek een werkman heeft mishandeld, dienaangaande een onderzoek hebben ingesteld, en overwogen hebben, of de directeur mede in het belang van het prestige behoort te worden geschorst. De beeren Kranenburg en Bos en ook do voorzitter verklaarden zich er togen, dat de raad zich over deze qaaestie uitspreekt, nu tij bij de justitie in onderzoek js. De heer Bos stelde voor, de vrasg ter visie te leggen, met welk voorstel de raad zich vereenigde, met uitzondering van de eooisl'stische leden. Heerenveen, 28 Ang. Dat de levensdraad zeer spoedig kan worden afgesneden, is op nieuw bewezen. De heer P. d. Y. ging 'savonda naar boven naar zijn slaapkamer, doch kwam nog naar beneden terug om e«n glas water te drinken. Toen hij het glas in de hand bad, zakte bij ineen, en was oen lijk. Arnhem, 29 Aug. Zaterdagmiddag ge raakte in den Gelderschen IJsel nabij De Steeg, een motorbootje, behoorende bij het boothuiejscht «Annio" van don heer J. H. Herpel, uit Brussel, dat daar reeds eenigen tijd voor anker ligt, midden op de rivier in brand, vermoedelijk door hw,. vhm vatten van de benzine. De vlammen waren plotseling zoo hevig, dat aan blusschen niet te denkon viel; eon nat zeil, over het vunr geworpen, was terstond verteerd. Do eigenaar en een matroos, die san boord waren, en niet konden zwemmen, verkeerden in een baohelijke positie; or was 150 litor benzinne aan boord, die zon kunnen ontploffen. De heer Herpel wilde overboord springen, maar werd door don matroos tegengehouden, die onmiddellijk naar den oever had gestuurd. Na door de vlammen te zijn gegaan, sprongen zij dicht bij den wal in het water, wadende konden zij toen den cover bereiken. Beiden hadden brandwonden aan gelaat en handen gekregen. Het bootje brandde geheel uit en de romp zonk weldra. Apeldoorn, 28 Aug. Z. K. H. Prins Hendrik kwam hedenochtend om half aoht ure alhier aan. H. M. de Koningin, die, ondanks den hevigen regenhedenmorgen ton 6 ure in drie auto's van 8oe*tdijk was vertrokken, kwam ten 7.20 op Het Loo. Maastricht, 28 Aug. Ia deze gemeente hebben de zakkenrollers geducht huisgehouden. Ia het stationsgebouw ontrolden zij zelfs een gouden remontoir Waltham-horloge van den resident van Passoeroean, den heer F. G. van Delden. Dat horloge had bet nommer 2388 en droeg op der. bio nonkant de insoriptie Souvenir, aangeboden door de ambtenaren B. B. in de residentie Passoeroeao aan resi dent F. G. Van Deldeo, 1883-1886". Aan dit horloge bevond zich tevens een gouden vestketting, bestaande uit fijne schakels, waaraan een baak met medaillon, waarin portretjes van moeder en dochter. Eveneens werd in het stationsgebouw gerold een gouden remontoir heerenhorloge, groot en zwaar, met springdeksel, en in het midden een-glaapje om op de wijzerplaat te kunnen zien, benevens een zwaren gouden horloge ketting met medaillon. Voorts werden nog gerold, een gouden heeren cylinderhorloge met gouden ketting, medaillon en portret, een gouden cylinder horloge met gouden schakelkettiog en een gouden oachet, voorstellende een hondje, zittende op een voetstok met rood steentje. Zaandam, 28 Aug. Hedenmorgen arres teerde de politio alhier een tweetal Maandag houders, die blijkbaar in meer dan 24 uren geen bod hadden gezien. Zij maakten het in hun overmoed den burgers en den café houders wat al te lastig, en zouden daarom gelegenheid krijgen, wat uit te rosten. Op de wandelpier de volksnaam voor den kaai muur langs de Wilhelminasluis gekomen, rukte ééa hunner zich plotseling los en dook over de leuning in het tamelijk diepe sluis water. Dat gaf een algemeene verwarring en opschudding I Van alle kanten snelde men toe. De politie snelde weg, om dreggen te halen en de sluisknechta kwamen met reddingboeien aanloopen. Doch de drenkeling had die hulp niet noodig. Hg zwom als een rot en maakte voor bet saamgeetroomde publiek nog eenige buitelingen in het water. Daarop zwom bij rustig naar de ijzeren trap ten dienste der schippers, die hunne vaartuigen willen ver- latan, klom er bij op en werd onder daverend gejuich van het publiek nogmaals gearresteerd. Vóór 2 jaar met de kermis geraakte een heer zijn hond kwijt, zonder dat iemand wist, waar het dier gebleven was. Terwijl het bij de huisgenooten al lang ait het ge heugen was, stond dezer dagen plotseling het trouwe dier weer voor hem. Men vermoedt, dat het destijds door ééi der kermisreizigers is medegenomen, die nu toevallig weer de kermis bezoekt. De hond had zijn baas in al dien tijd niet vergeten. Oosterbeek, 28 Ang. Eenigen tijd geleden gingen drie jongelingen van hier, om een rondreis te doen door verschillende Europeesche landen. Zjj trokken er op nit met oen woon wagen en trachtten door hunne muzikale gaven zich levensonderhond te verschbffen. Aanvankelijk ging alles naar wensub, doch op den duur viel het zwerversleven, ook wat het fiosnoiëole aangaat, niet mee. Eón hunner, van beroep bakker, ratte zija ambacht weer op en is thans werkzaam nabij de Fransche grenzen, ter wij! de beide anderen hier weder zija teruggekeerd. Katwijk-aan-Zee, 28 Aug. Zaterdag middag had alhier aan het strand de beproeving plaats van do reddingsmiddelen van de N.- en Z.-H. R.-M., in tegenwoordigheid van éón der bestuursleden en vele belangstellenden. Over het algemeen bleek het noodige aller treurigst sleobt in orde te zijn. Tueechen het afvuren vsn den eersten en tweeden pijl verliep ongeveer een unr, en als men daarbij nog in het oog vat, dat deze proef natuurlijk onder de meest gunstige omstandigheden plaats had, dan vraagt men zich niet zonder zorg af, hoe het gaan moet, wanneer dit plaats moet vinden bij nacht onder storm en regen, met heel wat minder kalme menschen. Men twijfelt dan ook niet, of in een en arder zal ten spoedigste voor zien worden. Gouda, 27 Ang. Toen Zaterdagmiddag joist een trein uit Den Haag was gepasfeerd, werd alhier een heistelling, die daar geplaatst en werkzaam was voor den bouw van een nieuw seinhuis, omvergetrokken door een rangeerende locomotief, welker schoorsteenpijp aohter één der touwen haakte. Natuurlijk was de geheele heistelling, ter lengte van pl m. 30 meter, kort en klein. Was het een paar seconden eerder gebeurd, dan was het bepaald niet bij het breken der palen gebleven, daar ze dan waarschijnlijk waren neergekomen op den uit Den Haag komenden trein. Thans liep het zonder persoonlijke ongelukken af. 's-Graven ha ge, 28 Aug. Juist op het oogenblik, dat het verkeer op z'n drukst is, had er gieterenmiddag tusschen vier en vijf uur op deu Soheveningsohen weg bg den vroegeren tol, waar de lijnen elkander kruisen, een botsing plaats tusschen twee eleotrisohe trams. De wagen, van Scheveningen komende, reed tussohen den motor- met bijwagen op, die van de riohting Anna Pauwlonastraat aan kwam rijden. De botsing was róó hevig, dat de tusschen- en voorbalcons totaal verbrijzeld werden. Alleen een heer bekwam slechts lichte verwondingen. Het eerste onderzoek heeft uitgemaakt, dat beide bestuurders schuld aan dit ongeval hebben. De Scheveningsohe wagen had te veel stoom, en liep op dit gevaarljjke punt veel te snel, terwijl de Haageobe wagen niet voor bet kruispunt gewaoht heeft. Door dit ongeval was hot verkeer een half uur gestremd. Rotterdam, 28 Aug. Gisteren en heden nacht vielen ware stortregens aanhoudend neer, waardoor hier en daar in de straten verzakkingen ontstonden, kelders volliepen, enz. Ook was de bliksem bijna niet van de lucht. Dat door den hevigen regen brand gestioht wordt is zeker geen alledaagsch geval. Toch is dit in den vroegen morgen van Maandag alhier gebeurd. In een in aanbouw zijnd pand aan de Schalkburgerstraat wist een hevige regenbui zich een weg te banen tot een zioh daar bevindenden put met on- gebluvchte kalk. De brandweer kon dan ook in het geval niet zijn toevlucht nemen tot het gewone blus&cbingtmiddelwater, doch slaagde er in den brand met zand te blussohen, vóór aanzienlijke schade was aangericht. Maandagmiddag waren bij de in aan bouw zijnde rolb&sculebrug over de Ruige Plaat alhier, bij den Schiemond te Oud- Dslfabaven, een viertal werklieden, in dienat van den aannemer C. de Groot Azn., op een stelling gaan staan in den brugkelder. Deze stelling was niet voor die mannen bestemd, doch voor een monteur. Door hun gewicht verschoof de stelling, en stortten de vier werklieden yan eene hoogte van 6 meter ia den kelder. Eén der mannen klemde zieh in zijn val vast aan een brugspant, en bekwam daardoor geen letsel. De drie anderen bekwamen kwetsuren aan hoofd, armen en knieën. Nadat dr. Vuylsteke de eerste hulp had verleend, werden zij per rijtuig naar hunne respectieve woningen gebracht, te Ridderkerk, Alblarverdam en Oud-Delfehaven. De kneuziogen waren niet levensgevaarlijk. Zierikzee, 30 Augustus. Naar de N. Arrih. Ct. verneemtligt het in da bedoeling der regeering in de eerste plaats de Drankwet te herzien en de Onder wijswet Aan te vullen in dien geest, dat de waarborgen voor goed volksonderwijs ook bg het bisonder onderwijs aanwezig za'len zijn. Bg het j.l. te Kampen gehouden eind examen ia o. a. geslaagd voor luit.-kwartier- meester h. 1.1. de serg&nt H. J. Koole, van het 4a bataljon te Vlissingen. De soldaat J. E., van de 4e comp, 4e bat., hesft sinds Donderdag j.l. zijn garnizoen verlatan en is daarin tot heden nog niet teruggekeerd. De heer J. M. Sturm, geboren te Kats, is benoemd tot adjunct-ijker. Door het hoofdbestuur der schippere- verrenigirg «Schuttevaer" werden o. a. de volgende adressen verzonden Aan den minister van waterstaat, met her haald verzoek de spoorwegbrug over het Zoid-BaveJandech kanaal bij Vlake van esn twe;ie doorvaartopening te voorzien. Aan de Prov. Staten van Noord-Brabant, houdende verzoek het besluit om de bruggen over den Rozendaalsohen en 8teenbergscben Vliet tusschen 20 December en 15 September op Zondag gesloten te bonden, op te beffen. Haamstede. Aangaande het feestelijk her denken van den 25en verjaardag van H. M. de Koningin valt nog te melden, dat do harmonie «Witte van Haamstede" 's avonds eoa muzikale wandeling ral maken naar Burgh, en verder op Haamstede zelf eenige stukjes zal doen hooren. 's Avonds zal er illuminatie zija, vooral uitgaande van de leden der Wilhelmina-Vereeniging. Ook circuleert er een lijst om de schoolkinderen dien dag te onthalen. Bargh. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin zal Donderdagmiddag alhier aan de sohooJjeugd een feestje worden bereid. Bij goed weder zullen de jongens in de gelegenheid worden gesteld eenige spelen uit te voeren. Door versohillende bijdragen is men in staat gesteld de kiaderen in de school te tracteeren, terwijl voor elk een klein prijsje zal worden beschikbaar gesteld. Nieuwerkerk, 29 Aug, Ook hier zal op 31 dezer feest gevierd worden, en wel af gaande op de toebereidselen en de loopende geruchten, op een waardige wijze. Naar wij van de fecstoommissie vernamen, zullen eenige armen worden bedeeld, de sohoolkinderen onthaaldzal oen optocht worden gehouden met de muziek voorop, begeleid door ruiters, en bestaande nit de sohoolkinderen en enkele wagens met ver tegenwoordigers der verschillende bedrijven, verder zullen een ringrgderg en volksspelen worden georganiseerd. Des namiddags zoowel als des avonds zal een ooncert worden gegeven in een maziektont op hot feestelijk versierde en fraai verliohte schoolplein. Met vuurwerk en een fakkeloptooht zal het feest worden besloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1