NESTLE5 Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. KINDER-I ♦MEEL. Raadszilling van 18 Aug. 11. Ie Wissekerke Zierikzee, 21 Aug. Heden bezocht de Commissaris der Koningin van deze proviooie onze gemeenteverleende op het stadhuie audiëntie aan corporatiëa en particulieren, en vereerde de Ambaohtssohool met een bezoek. In de Minnebroeratraat alhier werd heden een geheel witte muaoh gezien, een voorzeker zeer zeldzaam voorkomend geval. Op de internationale tentoonstelling te 'a-Hage behaalde de Shangwsys Stekel van mevr. v. d. Lek de Clercq—Van Rappard alhier den kampioenprijt in de afdeeling stekel harige fox terriers, reuen. Voorts werden nog bekroond de heer J. J. de Jonge Jz. en J. de Wijs, beiden te Goes; de eerste behaalde twee prijzen in de open klasse, voor een wit Maltheeser Leeuwhondje een eersten en voor een zwart Leeuwhondje een tweeden prijs; de laatste verwierf met zijn St.-Bernhard een eersten prijs in de nieuwelinge- en een derden prgs in de open klasse. De groote bronzen medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin als fokkersprijs voor hem, die op de tentoonstelling met zelfgefokte honden de meeste punten behaalde, verwierf de heer Tb. Lange te Renesse. In de «Zeenwiohe Omtrekken", voor komende in de Aliddelb. Ct. van heden, lezen wij het volgende «Daar heb je de peperbos t" Jaren geleden bracht de brave kapitein Geriit Phsff een vaartuig zijner reederij veilig ter reede van Zierikzee. Het schip was den ondergang nabij geweest en de gezagvoerder stamelde als eenig toeken van nog niet geheel verloren bewust zijn bg zijn overbrenging naar den wal die woorden«Daar heb je de peperbos". De peperbos hiermede werd bedoeld de toren van Zierikzee die vaak zoo werd genoemd door de zeelieden, voor wie hg, als baak bij het nit zee komen, zeer nattig was. Werkelijk, die benaming is niet zoo gezooht; het model van den toren wettigt volkomen dien bijnaam. Toch, zoo schrijft men ons, er is aan dien toren voel bouwkundig schoon, in die mate zelfs, dat, toen er eenige jaren geleden sprake was van afbreken, omdat opgezien werd tegen een niet te vermijden kostbare reparatie, van rijkswege aangeboden werd het monumout over te nemen, mits de gemeente een aan zienlijke som bijdroeg in de kosten van herstel. Hiertoe werd overgegaan. Hoe is 't mogelijk, zal menigeen vragen, dat zulk een kunstproduct een zoo onoogelgk peperbusvoimig model heeft? Het antwoord is: men had oorspronkelijk het voornemen, den toren driemaal zoo hoog te boawen; men beoogde een sieraad, zooals Antwerpen aan de eene zijde van den ingang der Onze Lieve Yrouwekerk heeft. Men heeft dat plan niet kunnen volbrengen. De legende zegt, dat op óón nacht al de schepen, met materiaal voor den bonw, ver ongelukten en daardoor die bonw moest worden gestaakt. Waarschijnlijker is het, en dat nemen wij eorder aan, dat het geld was opgebruikt en dat men daarom niet verder kon. De bonw werd toen geëindigd met het plaatsen van een behoorlijke torenspits. Deze verbrandde eohter later, maar werd na een aantal jaren vernieuwd, evenwel niet in den ouden vorm, dooh als een vrij platten kap, die nog bestaat en aanleiding gaf tot den naam peperbos. Toen de overname door het rijk was geschied, is men gedurende eenige jaren den toren gaan herstellen, en werkelijk zijn daar weer mooie gedeelten aangebracht. Ook nu veroorzaakte echter de geldkwestie weer stoornis. Toen de bijdrage der gemeente, en waar schijnlijk ook de som, die van rjjkswege werd beschikbaar gesteld, was opgebruikt, is het werk opnieuw gestaakt en zag men zelden of nooit aan den toren iets meer doen dan het allernoodzakelijkste. De lezer oordeele. Een viertal jaren geleden begon de wind wijzer, een bos pijlen, den dienst te weigeren. Hg wees ia noordelijke richting en ging geen streek uit den koers, hoe de wind ook draaide. Die werkstaking heeft de windwijzer steeds trots storm en noodweer volgehouden; zelfs is 't voorgekomen dat een deel van deo pijlbundel wegwoei, maar de wijzer bleef tooh zooals bij nu reeds eenige jaren is geweest, steeds een kouden noordenwind wijzende. Met belangstelling wordt nu tegemoet gezien of bij het inslaan van een nienwen koers in het bestanr van ons land ook de windwijzer zal gaan draaien en, zoo niet met de veran derde omstandigheden, dan tooh met de heer- sohende winden zal meegaan. Het mag toch minstens hoogst onwaar scbjja- lijk geacht worden dat men, na sohatten te hebben besteed aan behond en restauratie van den toren, zon blijven terugdeinzen voor de geringe kosten van een bekwamen windwijzer. Indien 't eohter mooht zijn, dat men die nietige zaak niet in orde wil brengen, dan zou het aanbeveling verdienen al wat tot den windwijzer behoort weg te nemen, om te voorkomen dat op verkeerd compas gezeild wordt. Bij den landbouwer O., in den Dames polder te Rilland (Z.), werd Donderdagnacht een paard uit de weide gestolen. Op de paardenmarkt te Antwerpen werd het dier door den eigenaar teruggevonden. Te Westkapelle viel de lichtwaohter A. Poat van het wachthuisje aan den ijzeren vaartoren en brak zgn linker sohonder. Te Oud-Sabbinge, gemeente "Wolfaarts dijk, werd Donderdagavond j.l. de ruim 81-jarige arbeider P. Z. dood op 't land gevonden. Hg was derwaarts gegaan om eten voor de konijnen te halen; door het lang uitblijven kreeg men argwaan, dat er iets niet in orde was. Kanaal door Zuid-Bevéland. Door het Ministerie vau Waterstaat is aan de maohinefabriek «Utrecht" te Utrecht opge dragen het vervaatdigen van een paar gieren binnenvloeddeuren voor de groote schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland. Op de werf der firma P. Hoebee te Dordrecht is de kiel gelegd van een stalen Rgnschip van 225 last, voor rekening van den heer H. v. Maaren te Middelburg. Officieele verminking van oorlogs berichten. Naar men ons van een zijde, waarin wg reden hebben volkomen vertrouwen te steil an, werd medegedeeld, aohrijft de IV. Ct., is het telegram, Donderdag j 1 door het Departement van Koloniën gepublioeerd, betreffende den overval van het bivak te Rambong (afd. Tapa Toean, Atjeb), aan dat Departement opzettelijk verminkt. Het aan het ministerie ontvangen regeerings- telegram, zoo verzekerde men ons, was in hoofdzaak gelijkluidend met het berioht van onzen correspondent; doch op uitdrnkkelijken laat werd het gedeelte, betreffende het sneuvelen der zestien inlandsche soldaten geschrapt. Dat behoefde niet onder de oogen van het publiek te komen, vond men. Haamstede. Er worden alhier pogingen in het werk gesteld ter verwezenlijking van het loffeljjk plan om op 31 Augustas den 25sten geboortedag van H. M. de Koningin feesteljjk te herdenken. Men is reeds bezig gelden in te zamelen tot het houden van eenige festiviteiten op den gedenkdag. Anna-J&coba-Polder. Het vervoer van witte juin is alhier en in dezen omtrek zoo goed als ten einde. Nog 6enige gemeten zijo op 't veld van de heeren Aarnondse, en dan is het afgeloopen. Gedurende dit seizoen zijn door de stoomboot «Zijpe" vervoerd naar Dordrecht 4535 balen, terwijl door de atoomboot «Minister Lely" sija vervoerd naar Numanedorp en vandaar per tram naar Rotterdam 5824J balen. Afzoo te samen 10359} balen, ieder wegende 50 KG. St.-Filipsland, 19 Ang. Door den ge meenteraad ia benoemd tot lantarenopsteker in de plaats van W. Moeliker, die ontslag aangevraagd had, I. v. Nieuwenhuizen. VJissingen, 19 Aug. Bij gelegenheid van het bezoek der Koningin en Prins Hendrik op Dinsdag 29 Augustus zullen volksspelen plaats hebbon, zooals mastklimmen, turf- en eierenloopen, tonnetjes rijden en steken, sprietloopeuwieJrg lenwedloopen met hindernissen enz. Daarvoor worden prijzen uitgeloofd. De sp3len zullen plaats hebben op do Potteukade, den Steenenbf er en de Hooikade. Ook zullen, bij voldoende deelneming, ptgzen worden uitgeloofd voor een wedstrijd in versierde en verlichte booten, die in eerst genoemde kade sollen varen. Op verschillende plaatsen zullen versieringen worden aangebracht, en eenige eerepoorten opgericht; allereerst op den weg, dien het vorstelijk echtpaar nemen zal naar den Noord- zeoboulevard. Daar langs zullen verschillende vereonigingen zich opstellen. Muziekgezelschappen zullen uitvoeringen geven. Het Nederlandsobe barkschip «Admiraal Tromp", dat in de Marinehaven alhier een lading greenhart balken heeft gelost voor den Waterstaat, ligt nu hier in afwachting op orders. Op de schietbanen in het midden redait onder Ylissingenwaar de garnizoenen uit Ylissingeo en Middelburg zich oefenen, zullen voorloopig geen oefeningen in het snelvnnr gehouden mogen worden. De minister van oorlog heeft gelast, dat de banen zoo spoedig mogelijk verbeterd moeten worden. De tentoonstelling van hnisvljjt, vanwege de vereenigiog «Ylissingen Vooruit" valt eon drnk bezoek ten deel. Vooral op het gebied van houtsnijkunst is veel geëxposeerd. Wat op alöjd-oursussen sooal door de leerlingen vervaardigd wordt is in rnime mate vertegen woordigd, zoowel hout-slöjd als oartonnage en modellesren van klei. Verder zijo de meest uiteenloopende voorwerpen op deze tentoonstelling bijeengebracht, een dnidelgk bewijs gevende van wat zooal in ledige oren vervaardigd kan worden. Tei Neuzen. In de Westalui» alhier liep het ijzeren driemast-zeilschip sFulda" van de landzijde op den sluisdorpel, daar de diepgang van het eobip meer bleek te zij a dan de kapitein had opgegeven. Eerst toen 't water was opgezet, kon heteohip zgn reis vervolgen, waarmede geruime lijd verliep. De scbeep- vaatt ondervond hierdoor voel vertraging. Aanbestedingen, Verkooplngen enz, Renesse. Ten overstaan van notaris W. F. del Oampo genaamd Camp werd, ten verzoeke van mejuffr. wed. W. de Brojjne—Gaanderse, publiek verkooht: Een huis, erf en stalling, gelegen aan den Hoogensoom, ter gezamen- Igke grootte van 201} roeden, voor f 2300. Toebcding voor vruohtboomen en hout gewas f 150. Vrijdagnamiddag werd alhier ten over staan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp, ten verzoeke van den heer L. Fasol, publiek verkocht: 798 roeden lupinen aan den Nienwen Moolweg onder Renesse, voor f 50 per gemet (41 A. 68 o.A.) Landbouw en Veeteelt. St -Filipsland, 19 Aug. Deze week heeft de oogst der witte ajuin in den Ouden polder zgn beslag gekregen, tot spijt van den arbei denden stand, die gedurende eenige weken een aardig loon heeft kannen verdienen. Van 't voorjaar af, toen 't gewas boven den grond kwam, is er met wieden, optrekken, afdraaien en verdere werkzaamheden heel wat geld aan dit landbouwprodukt verdiend. Te verwon deren is 't dan ook niet, dat menig arbeider den weneoh nit, dat er in 1906 nog grooter oppervlakte met dit goedje bezaaid zal wor den. Dit jaar was 't alleen voor ééa firma rnim 30 gemeten. Onder verantwoordelijkheid tan den inzender). Van 1—5 regels fi,elke regel meer 0,20. |N\elkvoedselvoorKinderenenZieken.| IIKIIII1WI. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tegen 1 Oct aan dr. Helder, pred. bg de Ned. Herv. Gemeente te Zierikzee, op diens verzoek, eervol emeritaat verlemd. Sirjansland. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de beer J. M. v. d. Welle, notabele, in de plaats van wglen den heer Jan Bzl. Beroepen bg de Geref. Gem. te Dinleloord ds. C. Steketee te Middelharnis. Io de Donderdag door de Synode gehouden vergadering werd, uit naam van acht leden der Syaode, door den heer C. van Dis een verklaring voorgelezen, waarin werd geprotesteerd tegen en droefheid werd uit gesproken over de uitspraak van de Syoodns contract» inzake dr. L A. Biihler. Prof. Cannegieter verzette zich tegen het toelaten dezer verklaring krachtig en diende, mede namens 14 leden van de 22 waarnit de vergadering bestaat, de navolgende motie in, die werd ingeleid door de verklaring dat zij volkomen kannen begrijpen dat er bij sommigen droefheid over dio uitspraak bestaat: «do Syaode, overwegende dat een Synodos contract* volkomen bevoegd is tot een geheel zelfstandige behandeling der zaken, tot welker bereohtiog zg is geroepen, ver staande dat aan de volle Syaode geen be- oordealing van die berechting toekomt, dan alleen in die gevallen, waarin bij baar volgens de kerkeljjke wet herziening der nitsprsak eener contract* wordt aangevraagd, weigert de bij haar ter tafel gebrachte motie van de heeren O. van Dis o.s. toe te laten en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd na disoussie met 16 tegen 3 stemmen aangenomen. Io de Donderdag 1.1. gehouden vergadering der Algemcene Synode der Nederl. Herv. Kerk word het rapport behandeld over de vraag of een predikant lid van een der Kamers der Staten Generaal kan wezen en tegelijk sija betrekking waarnemen kan. Allereerst vnlt prof. Gooszen zgn rapport aan, zeggendedat de oommiasie abt gelooft, dat het verbod, in de adressen genoemd, onrechtvaardig zon zijn tegenover hen, die andere bezigheden vervullen. Prof. Knappert, al teekent bij protest aan tegen de bewering, dat de godedienst buiten de Tweede Kamer moet big ven, verklaart zich voorstander van de volstrekte onvereenig- baarheid. Eveneens prof. Cannegieter, die boven alle andere dingen wil gewezen hebben op den omvang van het ambt, en de eisohen, gesteld aan hem, die dat bekleedt, als aanduidende dat deze beide onvereenigbaar zgn. De kerk heeft te zorgen voor een behoor lijke waarneming van bet ambt. Er mag van dispensatie geen sprake zgn. In gelijken geest spreken de heer Loeff en de secretaris, ook de beer Chavannes; en de heer Van Dillen wil 't ovorlaten aan hat geweten der betrokken personen. De president spreekt de onvereenigbaatheid nit, de heer Griffijn aobt de regeling dezer zaak thans ontijdig. De heer Leenmans gaat daarmee niet mede, maar wil tooh op de mogelijkheid van dispen satie aandringen. Prof. Gooszen baantwoordt eenige beden kingen tegen de onvereenigbaatheid en de eonoluaie van het rapport ingebracht, waarop de vergadering naar drie adviezen met 17 tegen 2 stemmen de onrereenigbaarheid uit spreekt, met voorbehoud van dispensatie. Deze wordt thans verworpen met 12 tegen 7 stemmen. Prof. Cannegieter stelt voor, deze bepaling op te nemen in art. 3 van het reglement op de kerkeraden en zoo aan de provinoiale kerkbesturen en olaseioale vergaderingen aan te bieden. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te 's Heer Arendskeike, dat wegens de over levering nit de 12e eeuw dateert, zal geheel in den oorspronkelijken stijl worden geres taureerd. De restauratie zal geschieden onder toezicht van den architect D. Verheul te Rotterdam. Naar men verneemt mooht de eerwaarde pastoor J. P. Hunting te Ylissingen, die deze week zgn 25-jarig jubileum vierde als priester, het genoegen smaken behalve al het vele wat hg persoonlijk mooht ontvangen, een ruime som werd ter band gesteld of toegezegd van vereohillende zijner parochianen; men spreekt van 13 14 duizend gulden voor een fonds tot het bouwen cener nieuwe kerk; drar de tegenwoordige veel t9 klein blijkt te sgo. Volgens loopende geruchten zou er al omgezien zija naar grond, en wel een gedeelte der te dempen Pottenkade. OIDHBWUI, Benoemd tot hoofd der Chr. School te Brouwershaven de heer K. van der Wal, onderwgzer aan de Chr. Sohool te Workum. Geslaagd te Amsterdam voor hoofdaote J. J. Kluit, onderwgzer te Houtrijk en Polanen. St -Filipsland, 19 Aug. Te Amsterdam slaagde voor de onderwgzers hoofdacte, de heer A. H. G. de Wilde alhier. Feit es Telegrafie. Vlissiogen, 19 Aug. De heer A. Meerman, brievenbesteller alhier, hoopt met 1 September a.s. te herdenken, dat bij voor 25 jaren werd aangesteld bg de postergen. Met 1 Sept. 1880 begon hij zija loopbaan als postbode van Zierikzee op Brninisse. Op 15 Maart 1882 trad hg in dienst als besteller bg de posterijen alhier. Hg is tevens sedert 15 Februari 1884 hnisvader in het Militairen Tehuis. In beide betrekkingen heeft de heer M. zich vele vrienden gemaakt. Het zal hem dan ook op dien dag wel niet aan bewijzen van belang stelling ontbrekenwaar bij op znlk een eervolle, gezegende loopbaan mag terugzien. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Uit het procos-verbaal van katopneming bij den gemeente ontvanger a. i. bleek, dat overeenkomstig de boeken in k&a wat het bedrag, dat daarin moest zgn, f 2308.44. Ingekomen is van het gemeentebestuur van Kortgene de begrootiog van 1906 van bet post- en telegraafkantoor aldaar ad f 235, waaraan door deze gemeente moet worden bijgedragen f 94; van het Burgerl. Arm bestuur de rekening over 1904, waaruit bleek, dat was ontvangen f 1270.29 en uitgegeven f 881.87, zoodat een goed slot valt te oon- stateeren van f 388.42. De rekening wordt goedgekeurd. Van hetzelfde bestuur is ingekomen de begrootiog voor 1906. geraamd in ontvang en nitgaaf op f 1128 42met oen post voor onvoorzien van f 88.421 en een subsidie van f 700. Hierop word behandeld de wijziging der verordening op de begrafenierechten. Burgem. en Wetb. stellen voor, die ver ordening onveranderd te laten met weglating der bepaling om 60 ot. méér te rekenen voor hot delven van een graf, wanneer bij vorst voor het maken daar ran een bijl moet worden gebmikt. Vervolgens wordt besproken de uitbaggering der kaai, en besloten om met een paar per sonen, hiervoor geschikt, een acooord te sluiten. Namens BuTgem. en Weth. stelt de voor zitter voor, om aan L. Bakker tegen 1 Oct. as. eervol ontslag te verleenen als haven meester, en hem oen pensioen toe te kennen van f 50 'sjaars. De heer Maris had het beter geacht, dat Bakker zgn ontslag zelf had aangevraagd. De heer Schipper» zegt, dat Butgem. en Weth. in dezen correct hebben gehandeld, daar het zeer noodig is, dat er, vooral ook met het oog op de a.s. bieten-oampagne, een andere havenmeester komt. Wat betreft de wijziging der verordening op de heffing van kaai- en havengelden wordt alleen veranderd het tarief voor geabonneerden of vaste schippers, en berekent men, dat een zeilschip 20 reizen kan doen, waarvan sleohts 10 berekend worden, en een motorboot 40 reizen kan doen, waarvan mede sleohts de helft moet worden betaald, dus 20. De heer Schippers vindt die hcffiog zeer billijk, doch zou geen abonnementen aan nemen dan van ingezetenen, wat de voorzitter doet vragen, of hij, Schippers, te Rotterdam dan ook geen faveurtje genoot, wat deze erkent. Daarna wordt besloten om een schrijven te riobten tot den direotenr der postergen en telegrafie, waarin gemeld wordt, dat een vermeerdering van dienetnren op de telefoon kantoren te Wissekerke en Kamperland niet geweneoht is. De openbare zitting wordt hierop geschorst. Bij heropening wordt door den voorzitter overgelegd de gemeente-rekening over 1904, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 23226 69}, de uitgaven f 21918.15, zoodat er een goed slot was van f 1308 54.}. Als naar gewoonte zal de Raad" later in een aparte vergadering die rekening nazien. WITTE HAGE. KAMERVERKIEZINGEN. De Minister van Biunenlandsohe Zaken: Overwegende, dat de heeren mr. P. Rink, mr. D. Fock en mr. E. E. van Raalte, na, bg de verkiezing ter vervulling van de plaatsen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die met den derden Dinadag van September 1905 optreden, tot lid dier Kamer te zjjn benoemd, ingevolge art. 96 der Grondwet niet als leden der Staten- Generaal kunnen optreden, en dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaatsen, een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal moet plaats hebben in de kiesdistricten Arnhem, Rotterdam I en Rotterdam V; - haeft bepaald dat deze verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 30 Augustus e.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 7 September, en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 14 September e.k. PROV. STATENVERKIEZING. Door de benoeming van mr. P. Rink tot Minister vaoesrt een zetel in den raad van de gemeente Tiel, een in de Provinciale Staten vau Gelderland en de betrekking van seeretaris van bet polderdistrict Neder-Betnwe. Antirevolutionairen en Socialisten. In Het Vaderland komen tegenwoordig stukjes voor onder het hoofd »Uit de Friesohe Dorps pastorie", geteekend K. V. te W. Als de schrijver hiervan wordt gehouden de predikant K. Vos te Woudeend. In korte, echerp ge stelde artikelen, die in wijden kring de aandacht hebben getrokken, bespreekt hij verschillende punten uit de laatste crisis. In een der laatste nommers kwam van zijn hand een artikeltje voor van den volgenden inhoud: Algemeen bekend is het, hoe onder aanvoe ring van dr. Kuyper van antirevolutionaire zijde tegen de vrijzinnigen telkens werd uit gespeeld, dat zij neefjes van de socialisten waren. Het socialistische spook werd bij allerlei gelegenheden vertoond. Maar nu is dit het eigenaardige, dat de antirevolutionairen, als het er op aankomt, de socialisten telkens helpen om in de Kamer te komen, soms rechtstreeks, soms door thuis blijven, dus indirect. In 1888 werd zelfs een uitruiling van stemmen aan gegaan. In 1901 beproefde mr. T. de Vries, leider der Leeuwarder kerkelijken, hetzelfde, en in 1905 is zelfs door een hoogleeraar der Vrije Universiteit aanbevolen in distriot Hl mr. Troelstra in de Tweede Kamer te brengen, door den raad te geven bij de herstemming thuis te blijven. Daarom kan het geen kwaad, eens een lijstje te vertoonen: Door reeht8treek6ohe of zijdelingsohe hulp der kerkelijken werden gekozen: In 1888 Domela Nieuwenhuis te Schoterland. in 1897 Troelstra te Leeuwarden en Win- eohoten bij tussohentijdsche verkiezing Schaper te Veendam. In 1901 Sohaper te Veendam; Helsaingen te Loohem Melchers te Leeuwarden. In 1905 Troelstra te Amsterdam III; Van der Zwaag te Schoterland, doordat de oandidaat ds. Ankerman zich terugtrok; Tak te Franeker, doordat de antirevolutio naire candidaat zich terugtrok. Indien de antirevolutionairen den sooialist hadden willen weren bij de nieuwe stemming te Westslellingwerf, zouden zij door geen can didaat te stellen de verkiezing van Hugenholtz verhinderd hebben. Zonder verkozen te worden ontvingen hulp In 1901 Mendels te Zaandam, 400 stemmen; Polak te Amsterdam IH, 200 stemmen. In 1905 Wibaut te Leeuwarden, 140 stemmen Mendels te Zaandam, 500 stemmen. Ziedaar de resultaten! In veertien gevallen is de hulp te constateeren. Wat blijkt er uit? Dat het schermen met het socialistisch gevaar sleohts geschiedt om de onontwikkelde elemen ten onder het kiezersvolk bang te maken, een taktiek, die blykens onze ervaringen in een overwegend oonfessioneele omgeving ook be slist uitwerking heeft. Behandeling van zieke miliciens. Uit Katwijk t/d. Rijn sohnjft men aan het Leidsche Dagblad: De saak—Toering geeft stof tot bespreking van een geval te dezer plaatse, dat wel niet zoo'n treurigen tfioop heeft, dooh eveneens een eigenaardigen blik werpt op ons militairisme. Een verlofganger moest in Augustus onder de wapenen komen; wijl hij reeds een paar jaren lgdend is aan een sleepende ziekte en hem alle arbeid werd verboden, als niet bevorderlijk voor zijne genezing, wendt hjj zieb, onder overlegging van een geneeskundige verklaring van den aits Hueting alhier, tot den Minister ven Oorlog, met het verzoek, zoo mogelijk, vrij te worden gesteld van op komst, of, zoo daartegen beswaren bestaan, hem alsdan uitstel van opkomst te verleenen tot na zgn herstel, gelijk den vissoher steeds wordt toegestaan ni afloop der hzringvissoherij onder de wapenen te komen. Min parlementair uitgedrukt krijgt hij nul op het requett; zgn verzoek wordt afgewezen. Ter bestemder lijd gaat hg das, nit vrees voor ingrijpende gevolgen, naar zgn garnizoen, om daar in het hospitaal te worden opgenomen 1 Welk nat heeft na deze opkomst voor bedoelden verlofganger, die toeh geen dienst kan waarnemen 1 Bg uitstel van opkomst had in ieder geval zgn verblijf in de kazerne nit militair oogpnot van nnt kannen zgn. Thans is bg noodeloos nit zgn omgeving gernkt en tegen wil en dank hem een andere genees heer toegevoegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2