ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 Augustus 1905. (Z ierifczeesolie Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Courant). Verschijnt DIN8DAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs, per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG- No- 8195. Dlreoteuri A, J", DH LOOZiE, Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en huitenl» nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot de* Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruvnte berekend Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrÜnkel, Ni^jjwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Toelating leerlingen op school C te Zierikzee uit buitengemeenten. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat, zeer bijzondere gevallen uitgezonderd, in het belang van geregeld onderwijs, voor het vervolg kinderen uit andere gemeenten slechts in de le, 2e of 3e klasse als leerlingen in school C dezer gemeente kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 16 Augustus 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.0-Secretaris. Alqsmsss Overzicht. Den i2den Augustus zou door den Czar volgens de door de regeering verspreide berichten de voor hem en voor het Russische volk zoo gewichtige stap worden ondernomen, die een overgang zal vormen van het abBolnte tot het oonstitutioneele stelsel, en een einde zal maken aan antokratie en bureaukratie. Ook zouden tegelijkertijd aan 40 000 politieke gevangenen, die meerendeels in de mijaen van Siberië een bedroevend leven leiden, de vrijheid worden hergeven. Maar gelijk te voorzien waa, ia noch het een noch het andere gesohied. Zij, die in Rusland de macht in handen hebben, en die tot geen prijs willen verliezen, paaien het volk met liefelijke beloften, om het zoet te bonden, of tot rust te brengen, maar sohorten om tjjd te winnen, telkens da vervulling van die beloften op. Zij rekenen er op, dat als eenmaal de vrede met Japan zal gesloten zijn, de troebelen, die men tot dusverre in sohier alle deelen van het uitgestrekte rijk heeft weten te bedwingen door ze in stroomen bloeds te smoren, zich niet meer herhalen zullen. Maar zij verliezen daarbij éóo zeer voornamen factor uit het oog, en wel dezen, dat zoolang de oorzaken, die de troebelen deden ontstaan, niet zijn weggenomen, deze opnieuw zullen losbarsten, onafhankelijk van de omstandigheid, of de Czar in oorlog dan wel in vrede leeft. Aan de huidige bemanning der Zwarte Zeevloot, die, zooals men weet, voor het meerendeel uit revolutionairen bestaat, heeft de regeering een andere bestemming gegeven, De matrozen namelijk zijn als infanteristen bij de landmacht ingedeeld, en even zooveel infan teristen zijn in matrozen gemetamorphoseerd, en bij de Zwarte Zeevloot in dienst gesteld. Of dat nu eeo verstandige daad van de regeering is, betwijfelen wij. Immers de gewezene matrozen zullen, nu zij ia infante risten veranderd zijn, mst die uniforms-ver wisseling hunne beginselen niet hebben afgelegd, maar zullen die allicht overplanten bij het leger, waarbij zij zijn ingelgfd. Het gouvernement is van plan om in geheel Polen den staat van beleg af te kondigen. Geen commissaris van politie, geen agent van politie, geen regeerings-ambtenaar is daar zeker van zijn leven. Het geheime revolutionaire comité heeft vele politie-beambten, dia wille keurig en hardvoohtig tegenover de burgers zija opgetredendoen dooden, zoodat het verschijnsel zich voordoetdat althans te Warschau niemand politie-beambte wil zijn, en het de grootste moeite kost liefhebbers voor dit gevaarlijk baantje te vinden. De oorlog met Japan is, wat trouwens niet te verwonderen is, in. het algemeen bij het Russische volk hoogst impopulair. Het begrijpt, dat het, afgezien van de offers aan mensohenlevens, daarvan hoegenaamd geen voordeel, maar wel bitter nadeel heeft. Groot is dan ook het aantal van hen, die door OYer de grenzen te zija gevluoht, zich aan den militairen dienst ontrokken hebben, en niet minder groot is het aantal van ben, die reeds in dienst zijnde, daarvoor ongeschikt werden verklaard, omdat zij het gebruik van den wijsvinger, dien zij zelve hebben afgehouwen, missen. De vredesvoorwaarden, die Japan gesteld heeft, laten de natie vrg wel koud. Zg is, voelend, dat zij geen invloed op den gang der zaken heeft, in een toestand van onver schilligheid geraakt. Wel spreekt de Russische pers haar oordeel over die voorwaarden uit, die zij hard en vernederend voor een Mogend heid als Rusland vindt, maar men verlieze niet uit het oog, dat deze niet weergeeft de openbare meening, maar dat zij door de regeering geïnspireerd wordt. Wat de vredes voorwaarden betreft, over deze wordt thans te Portsmouth door Kamoera met Witte punt voor punt dagelijks onderhandeld. Die, waar over men het eens kan worden, werden aan genomen en van diewaarover geen eenstemmigheid kon verkregen worden, werd de beslissing uitgesteld. Zoo kan zich Rusland niet vereenigen met het beginsel eener oorlogsvergoeding aan Japan, den afatand van het aan petroleum velden rijke eiland Saohalin, dat de Japannera trouwens reeds bezet hebben, en de overgave van de g'ïaterneerde Rus sische oorlogsschepen aan Japan. Niemand kan nog met zekerheid zeggen, of deze ver schilpunten znllen leiden tot het afbreken der onderhandelingen. Er bestaat veeleer een vermoeden te gelooven, dat Rostand ten alotte in de voorwaaiden zal bewilligen. Terwijl de gevolmachtigden in Portsmouth beraadslagen, wordt in Mantsjourije de strijd voortgezet. Het Japansche leger doet dagelijks verkenningen, teneinde op de hoogte te komen van de gesteldheid van het Rus sische leger. De opperbevelhebber van het Japansche leger, Ojama, zal begrijpen, dat een stilzwijgende wapenstilstand gedurende de vredesonderhandelingen slechts aan Rusland tot voordeel zal zija, daar het dan de gelegenheid heeft het leger van Linjewitsoh geducht te versterken. Wil hij dit voorkomen, dan mag hij dd Russische legermacht niet met rust laten. De Koning van Engeland en de Keizer van Duitschland schijnen met elkander op gespannen voet te staan. Oom, die door Duitschland reisde, teneinde te Ishl den Keizer van Oostenrijk te ontmoeten, bracht aan neef geen visite. Dit toekent voor het oog van allen de onvriendelijke verhouding. Wij hopen, dat het spreekwoord in het maatschappelijk leven «familie kijven, familie blijven" ook in het politieke leven moge opgaan, zoodat de vrede tussohen de beide volken, waarover genoemde vorsten regeeren, geen oogenblik moge verstoord worden. Geheel gerust is men daaromtrent niet. Engeland heeft zioh met Frankrijk nauwer verbonden. Dit verbond, dat door het bezoek van de Fransche vloot aan Engeland, en door de geestdriftvolle ontvangst, die haar overal in Engeland ten deel viel, nauwer is toegehaald, ia blijkbaar tegen Duitsohland gericht. Ook de vertooning van een deel der Eogeleohe vloot in de Oostzee is in de gegeven omstandigheden geen vriendelijke daad, maar heeft veeleer het karakter van een manifestatie, al is het niet te ontkennen, dat de Dnitache pers zioh aan een verregaande overdrijving heeft schuldig gemaakt, tosn zij beweerde, dat de Eogelsche vloot in de Ooitsee thans een gevaar voor Duitschland opleverde. Welke beschaafde staat toch zal iu vollen vrede tegen een anderen staat zonder reden vijande lijkheden beginnen? In Berlijn zija in alle deolen der stad tegen de verhooging der vleesohprgzen druk bezochte protestvergaderingen gehouden. Men drong daarin aan op den vrijen invoer van vee over de grenzen. Tot hedon toe worden om de groote Duitsche landeigenaren te bevoordeelen door het rijk hooge invoerrechten van het vee gehevenzoodat tot groot ongerief der bcvolkirg, inzonderheid der arbeidende klasse, die zich nu van het eten van vleesch moet onthouden, de vleesohprgzen in Berlijn thans enorm boog zijn. In Noorwegen is een belangrijke volks stemming gehouden over de vraag, of de natie de unie met Zweden verbroken of bestendigd wenscht te zien. De uitslag er van is, dat meer dan 3C5000 burgers zioh vóór de ophef&og, en sleohtn 182 zioh voor het behoud der unie verklaard hebben. In Zweden zal men verstandig doen met deze volksuit spraak rekening te honden. ■edarland. Het Loo, 17 Aug. De Engetache zee officieren zija h8dennamiddag te 6,10 hier aangekomen in le-klasse-rijtuigen. Op het perron werden zij ontvangen door graaf Dumonceau en baron Sirtema van OroveBtins. Op het perron was een talrijk publiek aanwezig. De fraaie uniformen trokken veel aandacht. De officieren wandelden naar het paleis. Op den bassoconr van het paleis was de stafmuziek uit Amersfoort in de tent aanwezig. Te ruim 9 uren hedenavond zija do Eogelsche zee-offioieren weder van 'tLoo vertrokken, onder uitgeleide van de genoemde dignitarissen, alsmede van jhr. Van Geen en den intendant Van Stove Er was weder een talrijk publiek. Zutphen, 17 Aog. Zondagnamiddag stond de familie M. gereed om uit te gaan, toen de dienstbode, die aobter het huis aan de Berkel met iets bezig was, te water geraakte en in de diepte verdween. Één der doohfera des huizes, mevrouw v. R. uit Kampen, bedacht zich geen oogen blik, en sprong, ofschoon ze in chic wandel toilet was, de meid na, dook omlaag, kreeg haar te pakken, kwam met de verongelukte boven water, en bracht haar op het droge. De dienstbode was reeds bewusteloos, maar spoedig mocht het gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Oanoodig te zeggen, dat mevr. R.'i toilet totaal bedorven was. Maar zij was er goeds moeds onder. Een menschsnleven was gered. Haarlem, 17 Aug. De Eogelsche officieren maakten een rijtoer door de omstreken. Op Hartelust te Bloemendaal werd geluncht, 's Middags kwamen zij in de buiten sociëteit van »Trou moet Blijoken", in den Hout, waar de marine-kapel een concert gaf. IJmuiden, 17 Aug. Het Eogelsche eekader kwam Woensdagmorgen halfelf voor deze gemeente in het zicht, en stoomde in dubbele kiel-watercolonne tot voor de bavon. Op ongeveer 3500 M. van de kust werd gewend tot dubbele front-colonne en ankerden alle schepen in voorbeeldelooze orde op pl. m. 1400 M. van de «Evertsen". Het was een prachtig gezicht, en de indruk werd cog verhoogd, toen van het Eogelsche admiraal schip de 21 schoten vielen, welke beleefdheid oogenblikkelijk door het Holiandeche oorlogs schip beantwoord werd. Dan saluoerde de «Evertsen" mot 11 schoten voor den Britschen admiraal, en ook deze losbranding word op gelijke wijze door de «Exmouth" beantwoord. Dadelijk na de ankering giog de offioier van piket op de «Evertsen" naar de «Exmouth" om admiraal Wilson te begroeten. Het slot van het ceremonieel was een bezoek van de twee vlootvoogden aan elkander, Het weer was prachtig en aau boord van allerlei stoombooten, op de pieren en aan de kust, woonden tal van kijkers het maritieme schouwspel bij. De torpedovernielers kregen een ligplaats in de haven, aebter de kleine sluis. Da slagschepen aokorden benoorden de pier, de kruisers ten zuiden. Woensdagavond bood admiraal Wilson aan den aohout-bg-nacht Sweorts de Landas Wyborg en zes Hollandsohe officieren een diner aan. Amsterdam, 17 Aug. Een groot aantal kinderen, onder leiding van een aantal jonge dames en beerenmaakten van bier een wandeltocht aan den overkant van het IJ, om over de Oranjesluizen naar «Zeeburg" te gaan, alwaar hun oen traktatie waohtte. Toen de troep met wapperend vaandel, waarop «Kindergenot", over den dijk, die van de Oranjesluizen naar Zeeburg voert, toog, soheen, hoewel bet grootste deel der kinderen zioh tot 't einde toe behoorlijk bleef gedragen, bij velen de zoo lang ingehouden lust tot ongebondenheid te machtig te worden, en pleegden zij allerlei onbehoorlijkheden. De geleiders hadden handen vol werk, stonden soms totaal maohteloos, om de achterblijvende afdwalers als een troep onwillige sobapen na te jagen en op te drijven. Toen de glooiende Zuiderzeedgk in 't gezicht kwam, rende een troep 14- a 15-jarige bengels, zonder zioh ook maar eenigazioa om hun geleiders te bekommeren, naar den waterkant. Iu een oogwenk stonden ze daar spiernaakt en stortten ze zioh in het water. Sommigen zwommen zelfs een heel eind ver zeewaarts. De geleiders maanden hen dringend aan terug te keeren, doch stonden totaal maobte- loos tegenover den on willigen troep, die in Adams-costuum voor hun oogèn bleef door ploeteren. Ook de sluiswachter van 'tMerwede- kanaal had alle tegenwoordigheid van geest noodig om de bandeloose bende voor ongelukken te behoeden. Ten slotte kon men verder gaan, maar ▼oor geleiders en geleidsters was de pret er af, en alB ze nooit weder zoo'n wandeltocht ondernemen, zon het ons niets verwonderen. Katwijk aan Zee, 17 Aug. Een brutale opliohtster beeft blijkbaar hier haar stag weten te slaan. Dezer dagen nam een Daitsohe l dame haar intrek in hotel du Rhin. Zg deel allerlei inkoopen in verschillende winkels, o. a. kocht zg een horloge en eenige kleeding- stukken, zonder te betalen. Zelfs wist zg onder een voorwendsel van iemand een bedrag van f 300 te leenen. Ook van den hotelhouder, den heer Van Leeuwen, leende zij eenig geld. Vervolgens is zij, zonder zelfs haar hotelrekening te voldoen, met stille trom verdwenen. Achteraf bleek, dat zij, tijdens haar verblijf, eei familiare houding aannam tegenover de kellners. De politie heeft de zaak in handen. Utrecht, 17 Aug. Een bediende van een automobielen-handelaar te dezer stede ia in 't huwelijk gelreden. De toobt naar 't stadhuis en naar de kerk gesohiedde p:r auto; ia 5 automobielen bruid en bruidegom in een gesloten antomobiel werd getuftuft door de stad naar 't stadhuis, naar de kerk, naar den fotograaf en in den namiddag naar buiten. Scheveningen, 17 Aug. Ooze haven levert thans weder een gaosch anderen aanblik op. Was het laatstelijk daar doodstil wegenB bet uit zija en tamelijk lang uitblijven der vloot, nu ademt weor alles leven en vertier. Reeds zijn, bijeengenomen, in de jongste week een 80-tal loggers en bommen ia de haven bicnengeloopen, met goede vangsten en goede qualiteit van haring. In Vlaardingen en Maassluis liepen, bijoengenomon, slechts een 24 tal vaartuigen van de Sobeveningscbe vloot de bavan binnen. De prijzen houden zich goed, en, daar Duitschland en Schotland niet overdadig vangen, en ook Vlaardingen de markt niet overvoert, mag men hot er voor houden, dat bij ook den zser geleidelijken terugkeer van de Scheveningsoho vloot van de haring vangst, de prijzon op loonende hoogte zullen blijven. Ia doorstag zija de reeders over de uit komsten, tot dusver verkregen, bevredigend en vol moed voor den afloop van de gansobe teelt. Er zijn reeders, die reeds vier loggers aan hebben, met eene netto besomming van f 3400 k f 3500 per logger; weer anderen met besommingen tussohen f 2500 en f 3000 netto. Langzamerhand komt er ook teekening in het handelsverkeer, dat zioh voor de vangst der vloot te Scheveningen begint te conceu- treeren, en, hoewel er nog meerdere reeders zijn, die de vangst hunner vaartuigen zelf betrekken en als koopman zelf verhandelen, wordt er toch nog al haring aan de Soheveningscbe markt aan den man gebracht, gemakkelijker als dit tbans gaat door den verkoop van kleinere partgen. Tengevolge van dien gewijzigden toestand is bet zwaartepunt van het haringverkeer thans ook aan de haven. Daar wordt de haring gelost, op de loskaden gelegd, bewerkt en van daar naar de pakhuizen der reeders in het dorp gereden, daar de tonnen slechts een nacht en dag op den wal mogen blijven liggen. Dan wot den de vaartuigen weer geladen met zont, victualiën, tonnen water, welke aan de haven worden gevuld, enz. Hetgeen alles weer van de pakhuizen en erven met wagens wordt aangevoerd. Dóór zijn do bemanningen dag aan dag bezig om weer klaar te maken, komen de vrouwen en kinderon hun gezelschap houden en gaan de mannen en zoons 's avonds mode terug. Voor het gezin ie dus het gevolg van het tot stand komen der haven een versterking van den familiebanden een verbetering voor het gezinsleven. Maar een niet minder zichtbaar gevolg is, dat het vertier, dat men vroeger in het dorp zag, in het bizonder aan de Haven- en Hariogkade, sterk afgenomen is. In de Augustus-maand bad men daar dezelfde drnkte als thans aan de haven, want destijds braohten de binnensobippers den haring van de in Vlaardingen, Maassluis enz., binnen gekomen Soheveningsche vaartuigen, naar Scheveningen, waar aan beide kaden alles gelost en bewerkt werd. Thans is dit in veel minder mate het geval, en ondervinden de bewoners daarvan het aangenaam gevolg, dat beide kaden do frissche luoht behouden, welke daar steeds heersoht buiten den haringtgd. Woensdagochtend ongeveer 9 uur is de Engelsohe vloot, op weg naar IJrouiden, dicht onder de kost van Soheveningen gepasseerd, 't Waren voor zoover men ze tellen kon, 26 oorlogsbodems, die in 5 afdeelingen statig voorbijtrokken, 't Was een grootsche aanblik, die veel toesohouwers en badgasten aan ven sters en op balcons van hoteta, villa's enz., en naar bet Btrand lokte. De vaartoren was gevlagd en ook van de pier werden signalen met vlaggen gegeven, welke van het admiraalschip werden beant woord. Na t3n half nnr voor Soheveningen te hebb3n vertoefd, verdween de vloot gaande weg uit het gezicht. 's-Gravenhage, 17 Aug. H. M. de Koniogin heeft de afgetreden ministers en hunne eeht- genooten uitgenoodigd heden Vrijdag, ten paleize Het Loo te komen dejeunoren. De nieuwbenoemde ministers hebben in handen van H. M. de Koningin den ambtseed afgelegd. Dit gesohiedde ten overstaan van den direotenr van het kabinet der Koningin. De departementshoofden waren bg deze audiëntie niet in ambtsgewaad, maar droegen rok en witte das. Nu de leden der Tweede Kamer mr. D. Fookmr. E. E. van Raalte en mr. P. Rink tot minister zijn benoemd, moet er een nieuwe verkiezing plaats hebben in de districten Rotterdam IRotterdam V en Arnhem. Wij vernemen, dat de heeren Foek en Van Raalte niet een nieuwe candidatuur voor het Kamerlidmaatschap wensohen te aan vaarden. Hetzelfde wordt gemeld van den heer Rink. Uit den Haag meldt men, dat de ontwerp-Staatsbegrooting voor 1906 gisteren bg den Raad van State was ingekomen. Admiraal Wilson en zijn officieren zijn gisterenochtend nit IJmniden hier aangekomen. Allen waren gekleed in klein tenue. Admiraal Wilson begaf zich naar het Eogelsche gezant- schapehote), waar bij bleef tot even b&lf één, en vertrok daarna in een open rijtuig met den Engelschen gezant naar het Palace Hotel te Soheveningen. Middelerwijl had admiraal Wilson door een adjudant zijn naamkaartje doen afgeven bg den minister van iilarine a-n diens departement. Aan den Innch met admiraal Wilson en de officieren, die don opperbevelhebber der Eogelsche kanaalvloot naar Den Haag verge zelden, hem heden in bet Palace Hotel te Scheveningen door den minister van marine aangeboden, zaten behalve de gastheer aan:" in de eerste plaats de vice-admiraal Ellis, de op heden afgetreden minister van Marine, die, ook als tijdelijk minister van Buiteniandsobe zaken de ontvangst van het eskader hier te lande had geregeldvoorts de schout-bij-nacht baron Sweerts de Landas, commandant der marine te Amsterdam; kapt. ter zee Hissing, obef der afdeeliog defensiekapt. luit. ter zee baron Van Asbeok, chef van het personeel, beiden aan het Dep. van Marine; kapt.-luit. ter zee Smit, chef van het bureau van den Marine-staf; de luitenant ter zee 1ste klasse Bron, adjudant en chef van het kabinet van den Minister van Marine, en de luitenant ter zee 1ste klasse De Ranitz, werkzaam aan het departement. Rotterdam, 16 Aug. Hedenmorgen is alhier aan de Boompjes aangekomen het opleidingschip der Fransche marine «Bougain ville", commandant kapitein Riohard Ford. Het maakt deel uit ven een eskader van 4 schepen, die een kruistocht maken op de Noordzee. De «Bougainville" is een schip van 1400 ton met zeil- en stoom vermogen. Het is bemand met 262 koppen met 10 offioieren. Het doet dienst als opleidingsohip voor adelborst der Fransobe marine. De havenmeester en de marine-antoriteiten maak ten onmiddellijk hnnne opwachting aan boord. Daarna begaf de oommandant zich met zijn lsten offioier en adjadant naar het Fransche consulaat, en naar den burgemeester om zija opwachting te maken. Twee heeren uit Rotterdam, die gis terenavond van een toohtje per auto huis waarts keerden, werden door eenige kerels lastig gevallen en ergerlijk mishandeld. Met bloedende geziohten en gesoheurde jassen reden zij naar Zevenhuizen terug, waar één hunner, die eenige messneden in het gelaat had opgeloopen, verhouden werd en onder dak werd gebracht. De ander reed met den gemeenteveld wachter de woestelingen aohferop, met het gevolg, dat tegen den dader, zekeren G. W., uit Nieuwerkerk a/d IJsel, proces-verbaal werd opgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1