gevlucht, en de rijkssieraden in onze handen waren gevallen, heeft men daarna nooit veel meer van baar gehoord. Het buitengewoon anel en volledig snooes door onse expeditie behaald op bet in de oogen der inlandsohe bevolking zoo machtige Boni, aal ongetwijfeld een diepen indruk maken op de overige rijkjes van Zuid-Celebes, die, dank zij de zwakke en weifelende houding, zoo lang door ons aangenomen, van onse onmaoht om ons gezag te handhaven waren overtuigd geraakt, hetgeen zioh in hun onge past optreden van de laatste maanden genoeg zaam duidelijk had getoond. Te verwachten ia, dat, nu zij het bolwerk van hun verzat hebben zien vallen, geen harde slagen meer noodig sullen zijn om hen te doen begrijpen, welke plaats hun in het verband van het gouvernement Celebes toekomt. Maar toch zal onze invloed op die rijkjes aleohta weinig toenemen, wanneer wjj niet toonen vau onze behaalde overwinning gebruik te maken om dien te versterken. En zoo zal de tegen woordigheid onzer expeditionaire troepen in de vorstenlanden van Celebes nog wel een poos noodig blijven. Het schitterend succes, in zoo korten tijd, en met zulke geringe verliezen behaald, bewijst genoegzaam, dat de leiding der expeditie, zoowel wat het politieke als militaire betreft, in uitnemende handen is, en wettigt het vertrouwen, dat doeltreffende maatregelen sullen worden genomen om gezag, orde en rust op bestendigen voet te grondvesten. Op weg naar Bornholm! Van onzen Berlijnschen Correspondent). Sassnitz, 10 Aug. 1905. Ik geloof niet, dat ik te boud spreek, als ik beweer, dat het meerendeel mijner lezers ter nauwernood ooit van Bornholm gehoord heeft, laat staansou kunnen zeggenwaar het ongeveer ligt. Van de ouderen mag ik dit wel zeker aannemen; in den goeden ouden tyd maakte men op de scholen zoo bijster veel werk niet van aardrijkskunde, maar ook de jongeren «hebben het niet gehad" op school en moeten eerst op de kaart zoeken, zooals me een burgersohoher vertelde, die voor zijn eindexamen slaagde. Voor de hedendaagsche Duitsohers is de naam Bornholm geen klank meer zonder be- teekenis. En daartoe heeft voor een goed deel Keizer Wilhelm den stoot gegevenwiens belangstelling voor de Scandinavische rijken en jaarlijksche reizen naar Noorwegen niet zonder nawerking zijn gebleven bij zijn volk, dat in steeds grootere zwermen gedurende de vaoantie-zomerweken voor langoren of korteren duur neerstrijkt in de badplaatsen en hoofd steden der Scandinavische rijken of een zeereis onderneemt langs de Noorsche fjorden naar de Noordkaap en vandaar naar IJsland. Maar niet alle portemonnaies van vaoantiereizigers zijn bestand tegen duchtige onvermijdelijke aderlatingenwelke een reis met één der drijvende hotels langs de grootsche Noorsche kusten ten gevolge hebben. Gelukkig, dat er voor de liefhebbers van zeereizen ook meer in de nabijheid, in de, tengevolge der ge spannen verhouding tusschen Engeland en Duitsohland en de jongste zomerzeereis van den Duitaohen Keizer veel genoemde Oostzee, het «Mare Clausum" (gesloten zee voor vreemde oorlogsschepen) der Dnitsche chauvinisten, die de aanstaande komst der Engelsche vloot in de Oostzee met leede oogen aanzien, gelegen heid te over is tot het maken van grootere en kleinere zeereizen, deels van uit de talrijke badplaatsen aan de langgestrekte Dnitsche kust, deels van en naar Denemarken, Zweden en de Duitsehe eindstations der groote vaste- landslijnen KielWarnemündeSassnitz en Stettin. De Dnitschers, uit het Zuiden zoowel als «van den Waterkant", zijn groote liefhebbers van de zee. Ofschoon zy zelve over badplaatsen zonder tal zoowel op hun eigen eilanden aan de Noordzeekust als aan de lange kust der Oostzee en op de Pommersche eilanden Wollin, Usedom en RUgen beschikken, zijn zij het voornamelijkdie 's zomers onze Hollandsche zeebadplaatsen bevolken. Maar al wordt het aantal der badplaatsen aan de eigen kusten steeds grooter en al nemen sommige, bijv. Norderney, Ueringsdorf, Ahlbeek, Binz op het eiland RügenZoppot bij DanzigKolberg, Kranz eleganteinternationale allures aan tegen de Belgische en Hollandsche groote bad plaatsen moeten zij het afleggen. Soheveningen behoeft niet bevreesd te zijn, dat men zijn praohtige hotels zal laten leeg staan, tenzij ook de hotels 't voorbeeld der Soheveningsche roofbouwkaartenhuisjes zullen volgen en gaan bevendenderenwaggelenhetgeen voor de aandeelhouders der maatschappij waarlijk niet te wensohen is. De Berlijner, die de zeebaden wil gebruiken, die een afkeer heeft van mondain gedoe gedu rende de vaoantieweken en bovendien zijn hart wensoht op te halen aan de grootsche natuur van wilde rotsen en klippen, liefelijke dalen, steile bergen, diohte bosschen, gaat tegenwoordig zijn vacantie doorbrengen op het rotsaohtige Deensche eiland Bornholm, dat zes uur varens ten noordoosten van Rügen niet ver van de Zweedsohe kust gelegen, steeds meer in trek komt bij het Duitsehe publiek. Onge veer ter grootte van de provincie Utrecnt, geeft het interessante eiland een bizondere verscheidenheid van natuurschoonheden te genietenaan de westelijkenoordelijke en oostelijke kusten, wilde granietrotsen, hooge klippen, zware beukenbosBchenvriendelijke stadjes, aan de zuidelijke kust duinen, en in het hart van het eiland begroeide bergen en lieflijke dalen, een «Thtiringen" midden in de Oostzee De branding aan de Noordzee is doorgaans veel sterker dan aan de Oostzee. Het baden op zich zelf is daarom ginds aangenamer dan in de meeste Oostzee-badplaatsen, uitgezonderd aan de versohillende badplaatsen tussohen de steile granietrotsen van Bornholm, waar dikwijls een zware branding staat, zoodat het baden lang niet altijd geoorloofd is. Versohillende wegen «voeren naar Rome", de kortere route via Sassnitz op het eiland Rügen en de langere via Warnemünde—Gjed- ser—Kopenhagen respectievelijk Sassnitz— Trelleborg-Malmö-Cimbrishamn, (op Zweedsch grondgebied), van waar een Zweedsohe boot de reizigers in een paar uur naar Bornholm overzet. Wij kiezen voor de heenreis de kortere route over Rügen, waarmede toch nog ongeveer een dag gemoeid is, en wel via Stettin. Men kan het eiland Rügen langs twee wegen bereikenper spoor via Stralsund, en per boot, via Stettin. Sinds eenige jaren is de spoorweg dwars door het grillig gevormde eiland door- fetrokken, tot de hoofdbadplaats Sassnitz aan e Noordkust. In Stralsund wordt de Berlijn- sche D trein op een stoomveerpont naar het eiland overgezet en voert dan naar Sassnitz langs het hoofdplaatsje Bergen, vanwaar een zijlijntje gelegd is naar Putbus en het bad plaatsje Binz. Sassnitz is het uitgangspunt van de poststoombooten naar Trelleborg in Zweden. Zoodra het geweldige havenhoofd, uit massieve granietblokken gemetseld, iu Sassnitz gereed was, waaraan men versoheidene jaren gewerkt heeft, werd deze stoombootdienst geopend, welke Berlijn met de Soandinavische hoofdsteden verbindt, doch sinds verleden jaar in den veerdienst Warnemünde— Gjedser een geduchten concurrent heeft gekregen. Maakt de reiziger naar Bornholm van de spoorroute Berlijn—StralsundSassnitz gebrnik, dan kan hij 's morgens om 8 uur uit Berlijn vertrekken en om 2 uur in Sassnitz gearriveerd, nog joist de boot naar Bornholm pakken, die hem zes uur later in Hammerhaven, de voornaamste haven van Bornholm, brengt. Kiest hij echter de route viz Stettin, dan mist hij in Sassnitz de aansluiting en moet hier tot den volgenden dag waohten, waarvan hij dan gebruik kan maken om een praohtige wandeltocht naar Stubbenkammer te onder nemen. De zeereis via Stettin duurt langer, doch is ook interessanter dan de route Stralsund per spoor. Evenals de meeste hoofdsteden in Duitschland heeft Stettin zich na den grooten oorlog en voornamelijk, nadat de vestingwerken geslecht werdenverbazend uitgebreid. De bloei en vooruitgang werden door haar gunstige ligging aan den mond van den Oder zeer in de hand gewerkt. Aan bezienswaardige ge bouwen en fraaie onde gevels is de stad niet rijk. De oude stad beslaat slechts een kleine oppervlakte, daarentegen is het nieuwe gedeelte zeer ruim en breed aangelegd met geweldige huurpaleizen en monumentale gevels eveniiïs in Berlijn. Stettin maakt al dadelijk, wanneer men van het station langs den Oder de stad binnenkomt, den indruk van een rijke, wel varende koopstad. Aan de kaden en in de zijhavens heerscht drukte en bedrijvigheid. Hier aan hel water wordt gewerkt en geld verdiend. Verderop, voorbij de eigenlijke stad, in de voorstad Grabow, liggen de verschillende scheepstimmerwerven, in de eerste plaats de bekende groote werf Vulcan", waar de moderne pantsersohepen en de groote mail- stoombooten gebouwd worden. In de laatste twintig jaar heeft zich de Duitsehe scheeps bouwkunst op kolossale wijze ontwikkeld. Terwijl vroeger de Duitsehe stoombooteu hoofd zakelijk in Engeland gebouwd werden, loopen tegenwoordig van de Duitsehe partiouliere werven van Blohm en Voss in Hamburg, Vulcan" in Stettin en «Sohickau" in Danzig de grootste mail booten, pantsersohepen en tor pedo's vau stapel. De Duitsehe werven doen de Engelsche zelfs een gevoelige concurrentie aan, daar vele vreemde staten hier hunne oorlogsschepen laten bouwen. Langzaam gleden we tusschen de oevers van den Oder zeewaarts. Rechts liggen groene weilanden met grazend vee, links fabrieken en scheepstimmerwerven. Bij de «Vulcan" liggen verscheidene droogdokken. Tegen de helling Btaat een nieuwe mailstoomer in aan bouw. Welk een kolos! Elke nienwe boot wordt nog grooter dan haar voorgangster. En met den grooteren omvang moet een grootere snelheid hand in hand gaan. De «Freia" heeft de eigenlijke Oder achter zich gelaten en stoomt met volle vaart dwars door het Haft naar de eerste aanlegplaats Swinemünde. Het Hatï wordt naar de zijde van de Oostzee bijna geheel afgesloten door de twee eilanden Usedom en Wollin. Tnsschen beide eilanden is een smalle geul, welke voort durend door baggermachines op voldoende diepte wordt gehouden voor de grootste zee schepen. Usedom en Wollin vertoonen dezelfde eigenaardige formatie als het grootere eiland Rügen, dat verderop ligt. Aan de zeeayde zijn de hooge steile oevers overal bedekt met zware hoornen, terwijl de eilanden aan de landzijde vlak zijn zonder veel geboomte. Op deze drie eilanden liggen de bekendste Oostzee-badplaat sen. Misdroy op Wollin, Swinemiinde, Ahlbeek, Heringsdorf en Zinnovitz op Usedom en Gühren, Sellin, Binz, Sassnitz, Stubbenkammer en Lohme op Rügen. Tot nu toe hebben we aan den linkerkant steeds de kust in het gezicht gehad, doch nadat we Heringsdorf verlaten hebben, kiezen we het ruime sop eu zien ongeveer twee uur achtereen uitsluitend zee en luoht. Op de raderkast van de groote boot heeft men een praohtig nitzioht over de groene watervlakte, waarboven nu en dan sneeuwwitte meeuwen strijken. Iu de verte duikt een eenzame rots uit het water op, fel beschenen door de middag zon, een klein eiland, de Greifswalder Oie geheeten, met een paar woningen voor de bewakers van het kustlicht. Onze boot spoedt zich voort en gaat om half zes op ongeveer 500 meter afstand van de Riigenscne kust bij Güren, Sellin eu Binz, de drie groote bad plaatsen aan de Oostkust van Rügen ten anker. De «Freia" heeft te veel diepgang om de kust van hier te naderendaar ae oevers hier bijna overal steil zijn en zich nergens natuur lijke havens gevormd hebben, moeten de passagiers en de bagage naar het land geroeid worden. Alles klaar? vraagt de kapitein, die op de raderkast staande, het ausbooten, het vertrek van passagiers met hun bagage heeft gediri geerd-, dan vooruit! Het auker wordt weer gelicht; opnieuw doet zich het klepperen der groote raderen hooren en met een grooten Boog varen we om een drijvend baken heen, ditmaal naar het voorloopige einddoel der reis, Sassnitz, de haven en voornaamste badplaats van Rügen, yan waar de tooht morgenmiddag met een andere boot naar Bornholm wordt voortgezet. It. Gemengd Nieuws. Zondagavond is te Gastel, nabij Rozen- daal (N.-Breen hevige vechtpartij ontstaan tuischen een troep vechtersbazen uit Oudenboich en de politie. Op de Gaatelsche kermis komen elk jaar veoht- en snijpartjjen voor, waarvan de oor zaak gezocht moet worden in veeten tuseohen de bewoners der omliggende plaatsenzoo ook dit jaar en bij de uitbarsting daarvan moesten de gemeen te-politie en de maréohauacées handelend optreden. Den veldwachter B. werden met een mes verschillende ernstige kwetsuren toegebracht, vooral aan het hoofd. Ook ééa der maró- ohanstóee heeft men een messnede gegeven, terwijl hem zog de kleederen van het lichaam werden gerukt. Eéa der veohterabazen evenwel heeft ook een gedochte sabelhouw over het hoofd gekregen. Al de verzetplegere zijn gelukkig bij de politie bekend. De wonderdokter. Men schrijft uit Ginneken aan L. en V.: De wonderdokter, die sinds een jaar hier zgn tenten heeft opgeslagen, ontving gisteren zij a lO.OOOsten patio it. De wachtkamer en de stoel, waarop deze zieke, een onde boer, moest plaats nemen, waren met groen en bloemen versierd, en de man kreeg van den wonderdokter een kistje sigaren ten geschenke. Tal van bewonderaars en herstelde zieken hadden den wonderdokter bloemen en oadeanx gezonden. Te Heemstede is het rjjwiel geetolen van den veldwachter Sohotvanger, op het oogenblik dat deze een woning was binnen gegaan en daartoe bot rgwiel onbeheerd had moeten laten. Yan het kasteel »Zwyasborgen" te Helvoirt, thans eigendom van Jhr. M. B. W. do Jonge van Zwgnsbergen en dat door dezen weldra in publieke veiling zal worden gebracht, ia bekend, dat het van vele jaren her dag- teekent. In het jaar 1748 waa 'tin eigendom bij de familie Sloet, later ging 't over achter eenvolgens op de heeren Koningsmark en Barkemeyer, na welken laatate net aan de familie Jhr. De Jonge kwam. I<i het begin der 19e eeuw ia het kasteel door een der voorzaten van den tegen woord igen eigenaar zeer fraai herbouwd, net kasteel ii in een aeer schoone omgeving bij uitstek vriendelijk gelegen en een waar lnatoord. Een der Friesche oorrespondenten van De Tel. schrijft: Hij waa naar de landboawtentoonatelling te Wolvega geweest, sija koeien waren be kroond en op zijn open sjees aanvaardde bjj 'e avonds opgewekt de terugreis. Zijn paard was mak, kende den stal en daarop vertron- wande ging de boer dntteD. Het paardje had schijnbaar den stal ver geten, draafde hem voorbij, sloeg een ayweg in, totdat het niet verder kon. Vóór zich de Schoterlacdaohe Compagnonavaart, links de schutsluis, rechts de sluiswachterawoning. De boer wordt door het stappen wakker, meent, dat bjj thuis is, springt uit de sjees en komt met de leidsels in de band in de scbutalois terecht. Door het trekken aan de leidsels komt ook het gerij ia de sluis. Het was één uur 'snaohta, geen mensch meer op; een benauwde positie voor den boer. Hij schreeuwt uit alle macht, er komt red ding. Allee wordt op het droge gebracht en wonder boven wonder, er mankeert nieta aan. Enkel een bad genomen; de boer waa na voorgoed wekker. Te Zeelst (N.-Brnb.) beeft een treurig ongeluk plaats gehad. De weduwe v. d. W., een vroow van omstreeks 70 jaren, had voor oen oogenblik het toezioht op bet paard, dat de dorschmaohine in beweging bracht, terwjjl de zooes in de achaur bezig waren. Zij heeft toen over de lange atang willen stappen, dooh werd door de pen, welke beide ijzera verbindt, bij de rokken gegrepen en kwam te vallen, terwijl de stang, altijd door ronddraaiende, haar vreeaelijke wonden toe bracht, vooral aan het hoofd. Iotussohen bemerkten de zoons, dat het paard niet meer vooruitging. Zij gingen naar de oorzaak zier, en vonden hun boogbejiarde mooder in een allerdeerniawaardigsten toestand. Onmiddellijk baalde men geneeskundige hulp, dooh toen deze kwam, waa het leven al gevloden. Trouwens, de vrouw schijnt dadelijk na het ongeval te zijn overleden. De bewoner van eene villa te Hamburg werd deaer dagen midden in den naoht wakker door het spel van een blijkbaar bekwamen pianist op de piano, zijn piano in de aangrenzende kamer. Hij trachtte onopgemerkt te tien, wie bet was, die hem daar vergastte op een meeste rlijk uitgevoerd atnk van Hiiidels »Measiaa", maar hij kon niets ontdekken en toen hij, na een lange poos te hebben geluisterd, de deur van het salon opende, stond de pianist op en trachtte schreiend (e vluchten. Maar de heer des buizes belette hem dat. De pianiBt bleek een inbreker te zyu een musicus, die door tegenspoed vervolgd, in niteraten nood tot dit »vak" zijn toevlnoht nam. By was gekomen om te stelenmaar toen hg de mooie piano zag, was de kunste- naar in hem ontwaakt. Hg had niets gr zien dan die piano en door een onweeretaanbaren drang gedrevenwaa bg aan het spelen gegaan. De villabewoner waa getroffen door het verhaal van dien zonderlingen inbreker. Hy beloofde hem te zullen helpen om weder in de kunstenaarsloopbaan te komen en ten slotte verzocht hg hem dien naoht bg hem te gast te blijven en nog wat voor hem te spelen, aan welk verzoek de muzikale inbreker gaarne voldeed. Te Tonlon ia een politie-agent gevangen genomen, die aan bet hoofd eener iobrekers- bende bleek te ataan. Hij werd aangegeven door zyn van hem geecheiden levende vrouw, toen bij inbraak had gepleegd in een villa, waar zy huis bewaarster was. Een hevig gevecht met bgen ie dezer dagen te Pereng, in Hongarge, gevoerd. De paarden van een pas thoiigekomen boerenwagen, welke men een oogenblik zonder toezioht liet, wierpen bij bet zoeken van een beaebaduwd plekj bg ongeluk aeht bijen korven omver. De bgen vielen verwoed op de paarden aan. De boer en zgn vrouw trachtte hen te ver dedigen, maar zg werden zeiven deerlgk gestoken, en de toeeohietende knechts konden aleohta met behulp van de brandspuit de woedende bgen verjagen. De boer en zgn vrouw verkeeren in ceo niet onbedenkelgken toestand, en de twee paarden zgn bezweken. Te Albany, in den Amerikaanschen ataat New-York, is een huis ingestort, waarin het kleedermagazijQ der firma Meyer was gevestigd. Rsede zgn 75 mensohen uit den puinhoop te voorsebgn gehaald, meerendeela ernstig gekwetst. Men meent, dal er nog 50 msnschen onder het pain bedolven zyn. Te Sulphursprings, ia Texas, ie een neger, die verdacht werd van bet aanranden eener blanke vrouw, door een volksmenigte oit de gevangenis gebaald, gebonden, met petroleum overgoten, en levend verbrand. Cher pion beeft agn verzoek om de zaak in booger beroep te behandelen, o. m. gegrond op gebreken in den vorm van het procea, terwijl voorts de piccolo uit het hotel Mulder te Nymsgen aan Cberpion'a advooaat schreef, dat de bewnate verandering in de naohtlgat, waarover tgdena het prooea herhaaldelijk sprake was, werd aangebraoht door de vrouw van don hotelier en niet door Cberpion, van wiea werd aangenomen, dat bg getracht had zich daardoor een alibi te schoppen. In Doitsohland bereidt men zioh voor, om een niet-alledaagscb jnbilé to vieren. Hot zal namelgk binnenkort twee eeuwen geleden ayo, dat het gebrnik van de vork werd inge voerd in bet vaderland van Goethe en Sohiller. Eertyds deelt men aan een Franaoh blad uit Maagdenburg mede bedienden alle Dnifsobers, zelfs de aanzienlgksten, zich bg het eten aleobts van de vingers. Te Avenues bg Hoei was de hond van zekeren Romainville razend geworden. Hg beet eerst de drie zonen, die in een zand groef werkten, viel toen de moeder en de doohter aan, liep dan naar den stal, braoht er de koeien en de varkens wonden toe, en snelde dan het dorp in, waar talrgke bonden nog ago elaohtoftari werden. De familie Romainville rebgnt voor het ongelnk geboren te agn. Een der zonen werd onlangs gedood bg een irstortingeen ander stierf aan den (yphns, en oen derde was kort nadien het alaohtoffer van een moordpoging. De drie anderen, alsook de moeder en de doohter, worden in het geeticht Pasteur verzorgd. Het eiland Helgoland is aanhoudend aan het afnemen. Het was in 1890, toen het aan Duitsohland werd afgestaan, 3$ mgl in omtrek, en ia thans niet veel meer dan drie mglen. Dat «linken van het als badplaats zeer geliefde eiland is niet alleen toe te aohrgven aan het afbrokkelen van de knat, maar aan het langzaam zinken van den grond zeiven, en de werken om het tegen te gaan baten doe niet. Wist Engeland dit, toen het Helgoland voor grof geld aan Dnitaehland verkocht??? Een ontzettend drama ia afgespeeld in den vuurtoren van Stratford Shoals, bij Long Island (New-York). Die vuurtoren staat ver in zee, te midden van zeer gevaarlijke rotsen, en men had er, om zeker te zgn van een goede en geregelde bediening, ten behoeve van de vele daar voorbyvarende schepen twee wachters aan gesteld: Cpster en Hnlse. Maar nn is Coster opeens rasend kranksinnig geworden. Hg verbeeldde zioh, de aartsengel Gabriël te zijn, en bg viel met een mes ver woed op Hnlse aan, in wien hg een helsehen draak zag, dien bg dooden moest. Hulse moest telkens en telkens weder de woeste aanvallen van den krankzinnige weer staan, en ondertussohen in den dienst voorzien. Het kostte hem groote moeite Coster te beletten de lichten van den vuurtoren te vernielen maar hg was de sterkste, en hg wist hem in bedwang te honden. Dat annrde zoo een week lang, tot er een ■obip met mondbehoeften voor de vuurtoren wachters kwam, en Hulse helpers kreeg, d'e zioh van den krankzinnige meester maakten. De beide mannen waren uitgeput. Hnlse was zoozeer afgemat door inspanning en angst, dat het een dsg daurde, voordat hg kon spreken, en het verhaal van het gebenrde kon doen. Laatste Berichten. Portsmouth (V. 8.), 15 Aug. Na afloop van de ochtendzitting van de vredesbijeenkomst gaf Siebert, van het Russische gezantschap, de volgende ambtelijke mededeeling uit: In de ochtendzitting van heden heeft de conferentie artt. 4 en 5 behandeld. Art. 4 werd eenstemmig aangenomen. Over art. 5 niet tot een eenstemmige beslissing kunnende komen, besloten de onderhandelaars kennis te nemen van het verschil van inzioht en voort te gaan met de behandeling van andere artikelen. Naar men verneemt maakt art. 4 wel een einde aan de pacht van Rusland op het schier eiland Liaotong en de eilanden Blonde en Elliot, die bij de pacht zijn inbegrepen, maar slaat het niet op. Port-Arthur en Dalny, die in een afzonder!gk artikel worden behandeld. Naar men verneemt, staat Japan er op, althans voorloopig, Port-Arthur en Dalny te bezetten. Art. 5 slaat op den afstand van Sachalin. Er ia uitgelekt, dat art. 3 geen betrekking heeft op den afstand van den Chineeschen Ooster- epoorweg, maar op het herstel van het Chineesche bewind in Mantsjoerije. De afstand van den spoorweg wordt in een later artikel behandeld. In de middagzitting zijn de gevolmach tigden het over art. 6 volkomen eens geworden. Hoaltou, 15 Aug. Het boerencongree, dat hier met deelneming van boerenvertegenwoor- digers uit 22 gouvernementen gezeten heeft, verlangt voor de verkiezing van volksvertegen woordigers algemeen, rechtstreeks en geheim stemrecht van mannen en vrouwen van twintigjarigen leeftijd af; verder een constitu- eerende vergadering met recht van wetten voorstellen, van beschikking over finanoien, toezioht op het bestuur, onschendbaarheid der volksvertegenwoordigers enz. V er volgens spreekt het congres de noodzakelijkheid uit om het landbezit van boeren uit te breiden, verlangt het verplicht, kosteloos lager onderwijs met niet verplicht godsdienstonderricht, verwereld lijking van de school, kostelooze volksboekerijen en leeszalen. Petersburg, 15 Aug. Het Telegraafagent- schap meldt: Prokope, de moordenaar van den luitenant der gendarmerie Kramorensko te Wiborg, is tot den strop veroordeeld. Berlijn, 15 Aug. Zooals 't nu geregeld is, zal de Duitsehe vloot voor haar oefeningen de Kielerbocht eerst verlaten en door de Deensche wateren naar de Noordzee stevenen, nadat de Engelsche kanaalvloot reeds dit westelyk deel van de Oostzee door en in het oostelijke deel, op de Pommereohe en Oost-Pruisische kust ie. Daardoor wordt do Oostzee voorloopig de Engelschen voor hun herfstoefeningen vrij gelaten, terwijl de Duitschers in de Noordzee manoeuvreeren. By hun terugkeer uit de Noordzee stoomen de Duitsehe linieschepen door het Keizer-Wilhelmkanaal weder naar Kiel, en ontmoeten zoo ook later waarschijnlijk niet de Engelsche sohepen, die door de Sond en de Belt wegvaren. Aldus gaan de twee vloten elkaar stilzwijgend uit den weg, gelijk koning Eduard op zijn reis naar Marienbad het keizer Wilhelm doet. Want het geldt nu als ongetwijfeld zeker, dat keizer Wilhelm hoffelijk bereid was, met zijn koninklijken oom op diens reis door Duitsch land ergens samen te komen, wanneer koning Eduard den wensch kenbaar maakte. Dat dit het geval zou wezen mocht men hier ver- moeden, omdat koning Eduard door Duitsch land zou reizen en 't eerst Engelsche bladen met het plan voor de ontmoeting aankwamen en er gunstig over spraken. De Voemche Zeitung zegt nu: «Koning Eduard heeft dien wensch niet kenbaar gemaakt, de ontmoeting gebeurt niet en de verhouding, zooals zij tusschen Berlyn en Londen geworden is, blijft bij het oude". Dat wil dus zeggen: gespannen tusschen oom en neef! I1BKTBEB1C1TBI. Gorinchem, 14 Ang. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 423 rut deren, 15 nuchtere kalveren, 2 schapen, 35 vette varkens en 510 biggen. De handel was ditmaal een tegenvaller, behalve goede kwaliteit vaarzendie aan redelgke prgten werden verkooht. Met koeien was 't versohil nog grooter, daarin ging heel weinig om, zoodat de pryzen omlaag liepen. Jong vee begint weder te veraohgnen. De aanwezige graskalveren werden nog al happig omgezet. Men besteedde voor: Melkkoeien f 130 k f 190, kalfvaarzen f 150 k f 200, guiste vaarzen f 80 k f 120, 21-jarige oasen f 150 k f 160, 1-1--jarige ossen f 90 f 11, graskalveren 1 25 A f 45, nuobtere kalveren f 8 k f 14, vette varkens f 0.20 k f 0.24 per K.G.biggen f 9 A f 13. Rotterdam, 15 Aug. Op de veemarkt waren aangevoerd35 paarden, 1 veulen, 1275 magere en 483 vette runderen, 230 vette, 98 nuchtere en 238 graskalveren, 564 varkens, 48 biggen. Koeien en ossen 26 tot 36 o., stieren 25 tot 32 c„ kalveren 33 tot 45 o. per kilo, varkens 22 tot 25 e., liohte soort 20 tot 21 o. per 1 kilo. Melkkoeien f 115 if 275, kalf koeien f 165 a f 300, stieren f 65 i f 300, pinken f 60 k f 110, grsskalveren f 25 k f 55, vaarzen f 55 k f 120, alles mager vee; biggen f 6 50 k f 13, paarden f 55 k f 140. Nuchtere kalverenfok- f 14 f 21, slaoht- f 7 k f 10. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 3