NESTLE Uit Stad en Provincie. iBgezondsn Msdedeelisgsn. KINDER-I -MEEL. Ala men haar aannemelijk had willen maken, zoo schrijft bij in het Hbld., had men die Centrale een paar nar «top kannen netten. Men heeft dit niet gedaan, omdat men wist, dat die Centrale reeds in Jani van 't vorige jaar Ijjn 9 in beweging braoht, en omdat de klachten eerst sinds 'n maand of drie gerezen zgn. Ik voor mg, ben innig overtuigd, dat deze beving met vloed en eb der zee in verband staat. Telkens bg vloed vooral, meen 'k de bevingen sterker waar te nemen. Zoo b.v. waa er Donderdagnacht j 1. te drie nar, bij absolute mat in 't dorp, een zeer waarneem bare sohommeling. Men heeft den zandbodem, vlak aan zee, waarsobgnlgk te zwaar belast, ook door den swaren strand muur, die mogelijk een dam ia tegen het grondwater, dat sioh gevormd heeft. Men heeft daar in vroeger jaren nieta van gemerkt, aooals het mor gaat met nadeelige gevolgen, die zich niet dadelgk openbaren. Er ia iets bjjgekomen. Ie te, dat meer harmonieert met de beweging der huizen, meer met het begin der klachten, dan de hypothecs der Centrale. Ik bedoel de opening van de vlachthaven, die de dainemeekt heeft verbroken, en de roering ven vloed en eb sterker het land indriogt. Dit ia allea hypothese van 'n leek, die z'n gezond verstand gebruikt. Maar die leeken-bypotheee, die niet gegeven sou behoeven te worden, ela zij vroeger hadden gesproken, voor wie spreken plicht is, verklaart beter 'n beweging op groote schaal, beter 't scheuren van muren, beter 't stutten van deken, dan wat wij er over hebben hooren verluiden. Blijkens het mg gebraoht bezoek van den gemeente-werk man, was er tot 31 Jnli geen sprake van ernstige en wetenschappelijke studie, nam men de uren van eb en vloed niet waar Botterdam, 9 Aug. Twee jongelui gingen op den Kralingschen plu met een gehuurd bootje zeilen. Zij hadden van zeilen geen verstand, en omstreeks één nur ging het met hnn bootje verkeerd. Één der jongens, wiens vader iu Den Haag woont, klom toen in den maat, wat tot gevolg bad, dat het vaartuigje geheel omsloeg, en beiden te water geraakten. De ééne jongen verdronk voor de oogen van zijn makker, die zich zwemmende wist te redden. Het lijk is nog niet gevonden. Zierikzee. De aanbeveling voor gemeente- architect te Busaum bestaat uit de heeren: J. Grootenhuis, gemeente-bouwkundige alhier; M. J. C. van Eyok, opzichter van gemeente werken te Dordrecht; P. Kolpa, gemeente- architect te Stad-Almelo en P. J. Pieters, bouwkundige te Amsterdam. Programma van het Tweede Zomer- Conoert, te geven door het Harmonie-Geselschap «Kunst en Eer", directeur de heer B. Klim merboom, op Donderdag 10 Augustus, des avonds te 8 uur, in den tnin der Sociëteit Concordia", bij den heer Van Meteren: 1 T.a Rion V#nn, VaNnh A Cowi*-f. 2. Ouvert. d'Haben Hassan, C. Af. v. Weber. o ci. Tour Eifel-Valse J. Steenebrugen, b. Pompadour, Gavotte A. Preckher. 4. La Gentilesse, Fantaisie Ch.de Charmant. 5. Een avond bjj de mei kevers, Hum. Fantaisie, Af. Krein. a. Aankomst der genoodigden b. Signaal van voorstelling; c. Dana der spinnen; d. Voorbijtrekken der slakken e. De sprinkhanen; f. De rupsen g. De meikevers doen hunne genoodigden uitgeleide; h. De genoodigden verwijderen zich, zingende Ihnsoir I 6. Réponse k Amonreuse, ValseA. Ilaring. - a. Bagatelle-Polka A. Govaert. b. La Suéioise, Mazurka, J. J. Kr ever. 8. Bouquet de Mélodies, Fan taisie V. J. Benoodt. Hedenmiddag werd het nieuwe sluiswerk te Viane ingewijd in tegenwoordigheid van het bestuur van den polder Ooster- en Sir- Jansland. Met een toepast alijk woord wensobte de uitvoerder, de ingenieur jhr. De Muralt, het bestuur geluk met den goeden sfloop van het voor den polder zoo belangrijk werk, waarop de dijkgraaf den ingenieur, aannemer en werklieden eveneens hulde braoht voor het geleverde werk. De sluis werd gebouwd door den aannemer Van der Valk te Zierikzee, wien, sooals ons werd verzekerd, wel een woord van lof in dezen toekomt. Haar wij vernemen, had de looiing van het boezemwater tgdens de uitvoering van het werk plaats door een noodleidiog; zoodat de polder vau kwelwater steeds op tijd werd ontlast. Langs gcadkoopen weg werd een dure tijdelijke holpbemaling sooals men eerst van plan was biermede ontloopen. Op een vraag of de seoretaris eener Gezondheidscommissie tevens lid van den Gemeenteraad mag zijo, heeft de Redaotie van de Gemeentestem geantwoord, dat de Gezondheidscommissie rekenpliohtig is aan den Raad en dos een aan bet Gemeente bestuur ondergeschikte administratie, zoodat haar seoretaris, die aan haar rekenpliohtig is, onder de uitsluiting van art. 23g der Gemeente wet valt. Wanneer Gedeputeerde Staten van Zeeland deze zienswijze dealen, kunnen wg in onze gemeente weer spoedig een verkiesiog tege moet zien. Uit het Noorden van ons land ontving één onzer lezers een sohrjjven, naar aanleiding van den heide- en boschbrand in Drente. Dat sohrjjven luidde als volgt: Omstreeks elf uur 's morgens van den 2en Augustas zagen we het in de verte al rooken, waar aanvankelijk geen aoht op geslagen werd. Vandaar dat de parade voor de militairen doorging. Na de parade werd de toestand ernstiger. Allerijl werden dzn ook wielrijders uitge zonden ter verkenning. Ze kwamen in 't kamp terug met de bood- sohap, dat er niets aan te doen was. Kapitein Thomeon, gekozen kamerlid wensobte er heen te gaan, om naar b9vind van zaken te handelen. De bataljons-commandant gaf toestemming, en in nauwelijks 5 minuten tijds waren de soldateo, meer dan 300, op marsoh, gewapend met schop en veldtieeoh, donh zonder middagmaal. Om half 2 zou het etenstijd zjjo, en een half uur te voren msreheerden de militairen af van Diever naar het terrein van den brand. Rnim 2 uur hebben we alzoo schrijft één der militairen hard geloop en. Hoe dichter wg het vuur naderden, hoe harder er geloopen werd. Doodvermoeid waren we, toen wij er aankwamen. Wat was dat een prachtig geziobt de heide te zien branden, en dan vooral die bossohen met de vlammen boven uitl 't Waa een aanblik om nooit te vergeten. Niettegenstaande we zoo vermoeid waren, en dus doornat van 't sweet, togen we onmiddellijk aan den arbeid. Vjjf uren aohtereen is door iedereen hard gewerkt. Aan blnsaohen viel niet te denken; alleen hadden we kans den brand te stuiten door een loopgraaf van 4 meters te maken. De loopgraaf had een lengte van 2000 M., d. i. ruim een kwartier uur gaans, 't Deelde vlammen meester te worden, werd echter bereikt. Om één uur afgemarcheerd, kwamen wij om half negen thois in 't kamp, allen natnurlgk uitgehongerd. Toch hadden we allen het prettig gevonden om te werken in de nabijheid van den brand. Tot den minsten soldaat toe begreep een ieder, dat hier althans geen doelloos werk verricht werd. Bargers uit de omgeving werkten dspper mede naast de offioieren en soldaten. Alleen mjjo kapitein, die de leiding had, liep van lioks naar reohts om de noodige >rde orders olt te geven. Somtijds waren we midden in den rook, zoodat we moesten wgken. Ongelukken vielen niet voor, één der manschappen brandde een weinig zgn voet. Wolken rook verduisterden bijwijlen de zon. Wij kwamen juist in tijds. Nu werd verhinderd, dat meerdere bosoh- perceelen en enkele woningen nf brandden, waarvan de bewoners reeds hun inboedel op een veilige plaats bezorgd hadden. De laatste soldaten kwamen eerat na middernaoht in 't kamp terug. Den volgenden morgen ging uuae marsoh nsar Steen wijk wst zagen de soldaatjes er zwart nitt In Steenwjjk hadden we natuorlgk veel bekjjks, en zelfs ook nog in Leenwzrden, waar we om 2 nar aankwamen. Den voratelgken jaardag, 2 Angnstos, was ditmaal zonder volksspelen of wedstrijden, zonder traotatie van bier voor ons voorbij gegaan, en toch zal de herinnering met zelfvoldoening ons bijblijven. Één van de dtie kampen is voorbij. Yrjjdag a.s. gaan we naar Harskamp en in September weer naar Diever. Tot grooten spijt van ons allen vertrekt 20 Angoatas onze ohef naar Deo Haa?. Zoo'n kapitein, vader van zjjo soldaten algemeen geheeten, krijgen wg niet weer. Noordgouwe, 7 Ang. De gemeenteraad verleande heden aan dr. J. L. C. Wortman, wegens aanstaand vertrek naar Utrecht, eervol ontslag tegen 1 September a.s. als gemeente geneesheer, en benoemde met a)geme?no •temmen als zijn opvolger dr. L. M. Metz, geboortig van Waddinxveen, laatst woonachtig te Gorinchem. Goes. Niet uitvlakken s. v. p. Een bewoner van één der woonhoizen aan de Groote Kade, zich naar bed willende begeven, ontwaarde plotseling een man, die over het dak der baren loopende, zich plotseling voor zijn dak venster vertoonde. Zioh ontdekt ziende, ging de dakwandelaar aan den haal, miseohien is wel door een dakgoot hier of daar in den regenbak terecht gekomen. Wat die eenzame dakbeklimmer-gotenwandelzar in het sohild voerde? Dat wordt onderzocht. Maar natuur lijk moet men hem eerst hebben? Voor het stadiejaar 1905—190G is benoemd tot assistent aan het pharaaceutisch- chemiech laboratorium aan ae academie te Amsterdam de hear P. C. J. van Kalmthout, geëxtmineerd apotheker alhier. De heer L. M. van Campen, burge meester van Kattendjjke o. ais op zijn verzoek tegen 1 Oot. a s. eervol als zoodanig ontslagen. Het aantal burgemeesters, dat te Goes resideert, is daardoor weer met één verminderd. Thans houden hier nog sleohts verblijf de burgemeesters van Heinkenssand, Hoedekens- kerke en 's-Heer-Arendskerke. Middelburg. De uit de villa van den heer H. A. van Adriohem Boogaert alhier onlangs gestolen vier kostbare sohilderijen zijn tereent. Zjj rijn te Brnssel door den eigenaar voor een belangrijke som teroggekooht. Vlissiogen, 8 Ang. Volgens een offioiol bericht zal H. M. de Koniogin niet Maandag 28 maar Dinsdag 29 Angnstos te dezer stede komen, voor de begroeting van het eskader. Er is hier een commissie gevormd die dien dsg tot een feestdag wil maken. Het Engelsch koninklijk jacht «Victoria and Albert" wordt Maandag 14 dezer alhier verwsoht met koning Eduard aan boord. De koning aal van hier per extra trein zijn reis naar Marienbad vervolgen. Bij Kon. besluit ie, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen eere- penniog voor menscblievend hulpbetoon en een loffelijk getnigsohrifc toegekend aan de heeren C. C. Lzgaay, sigarenmaker en L. E. Gombert, Icndcleerling bij het Belgische loodswezen, beiden te Vlizzingen woonachtig. De eerste redde op G Jani met levensgevaar een knaap uit de Dokharen en de ander op 29 Juni een aldaar in zee zwemmenden jongen. Van de draadlooze telegrafie aan boord van de dagmailboot «Duitsohland" wordt dcor de passagiers een vrij druk gebruik gemaakt. De telegrammen worden opgenomen door bet atation voor draadlooze telegrafie te Seheve- ningen en dan verder geseind. (Onder verantwoordelijkheid tan den inzender). Van 1—5 regels f 1,—elke regel meer 0,20. |Melkvoedsel voor KindereneaZieken Landbouw en Veeteelt. Aardappelziekte. Men schrgft uit BommelerwaardDe gevreesde aardappelziekte, die bier en daar op enkele struiken reels voorkwam, breidt sioh merkeljjk uit. Een kwalijk riekende geur langs sommige velden verraadt reeds vele aangetaste planten. Door veel vochtig, bedompt, broeiend weder bestaat gevaar, dat niet alleen de stengels en bladeren, maar ook de knollen aangetast worden. Bg het rooien van vroege aardappelen vond men reeds zieke. Het zon wel te be jammeren zjjo, als «de plaag" hare beruchte verwoestingen moest aanriohten, wijl het aardappelgewas algemeen buitengewoon ichoon stond en een rijken oogst belooft. Een tweetal beursen langs de Wsal zijn reeda aangevangen met den verkoop van de Geldersobe kralen. Hoofdzakelgk wordt door de schippers geladen voor Den Haag, Rotterdam, Gouda en Amsterdam. Te Brakel werd deze woek verhandeld ongeveer 5000 H.L. voor een prijs varieerend van f 2 tot f 2.25. Zuilichfim verkooht de laatste digsn or ge- veer 1000 H.L. voor f 2.05 k f 2,22$. De markt was in 't eind van de week slggend. - Vrees voor een slecht kooljaar. De koolbouwers aan den Langendjjk en de om liggende plaatsen vree zen voor oen sleeht kooljoar. «De gebreken" in de kool vertoonen zich in erge mate. Alle wetenschappelijk ondersoek on de aangewende middelen ter bestrgdiog hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. De koolakkers zien er over 't algemeen op een afstand oit, alsof in de bladeren met hagel is ingesohoten. Een bezoek aan de akkers, zoodat men de planten nauw keuriger kan waarnemen, geeft ae overtuiging, dat eon zeer groot deel der planten geen kool zal leveren. Hier ziet men bet hart geheel door rotting verdwenen, elders zjjn de hsrtblzderen verdraaid en verschrompeld. Het inboeten van duizenden en duizenden planten beeft weinig gebaat. Vele akkers zollen geen half beschot op leveren, op sommige akkers znllen zelfs meer dan der planten geen kooien vormen. Wanneer de koolprijzen niet bepaald hoog zgo, dan zullen vele landbouwers io deze omgeving een sleoht jaar hebben. Ia de laatste helft der vorige maand weiden langt de grenskantoren van Zeeuwzcb- Vlaanderen nasr België gezonden G9 melk en kalf koeien en wel langs Holst 3, langs Clioge 49, langs Yeldzioht (gem. IJzendijke) 7 en langs Sas van Gent 10 atnks. Lings al de grenskantoren werden in de laatste helft der vorige maand naar België geionden 480 melk- en kalf koeien tegen 498 in de eerste helft. EI1EI1IVWI. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Zieriksee, door ds. G. H. Loloama te Bergen-op Zoom, i I 9 I I W II l> Yoor de hoofdaote is Zaterdag te 't-Graven- hage o. a. geslaagd mej. S. de Yriese van Oosterland. Bij Kon. besluit is benoemd tot Ieeraar aan de R. H. B. S. te Middelbnrg de heer L. M. Klinkenberg, thans tijdelgk Ieeraar aan die school. - Benoemd tot leerares in de Engelsohe taal- en letterkunde aan het gymnasium te Leeuwarden mej. G. Marwits, leerares san de H. B. S. te Zierikzee. Yoor de acte Franocb slaagde de heer G. J. Boot, onderwijzer te Rotterdam, geboren te Oosterland. Be benoeming van den heer Wirtz. Uit Winschoten deelt men mede, d*t in dit dietriot stemmen opgaan om krachtig te protesteeren tegen de benoeming van den heer J. C. Wirtz tot diatriots-sohoolopziener. Het plan wordt overwogen om een protest-ver gadering van openbare onderwijzers te honden, waarna men dan een door zooveel mogelijk onderwjjzera geteekend stak tot den heer Wirtz zal riohten, waarin hem verzocht wordt thans nog te bedanken voor deze betrekking, waarin hij zoo weinig op zijn plaats ïi. Past nn Telegrafie. Met ingang van 1 Jnli 11. is bet traetement van den postbode op Oosterland en Sirjsneland, C. A. Westslrate, met f 35 verhoogd en alzoo gebracht op f 560. Eenige proeven in mijn tuin. Ik had het goedje nn tooh eenmaal in huis ik bedoel de Patentkali, dat ik gebruikt heb bij mijn bloemen, en dat daarop zulk een praohtige uitwerking gehad heeft ik wilde er nog meer proeven mede doen. Ik haf joist in mijn tnin twee bedden met stamsuiker- boonen staan, die vrijwel aan elkander gelijk waren, alsook twee bedden met erwten, die ook niet veel verschilden. Daar beide gewanen, zoowel de erwten als de boonen, echte kali- roovers zijn, daoht ik, dat een bemesting met Patentkali in geen gsval rohaden kon. De vier bedden waren alle met stalmest voorzien en de boonen of liever de grond, voor de boonen bestemd, was daarenboven ook nog gebeerd. Twee bedden, ééa met boonen en één met erwten, liet ik verder groeien, zoonls het won, Doch de beide andere zouden mg moeten santoonen, in hoeverre Patentkali de erwten en boonen verbeteren zou. Toen de erwten even boven den grond kwamen kijken, nam ik een pijpgieter en begoot de bedden, om de planten zóó, dat het water de planten niet of weinig aanraakte. Ik deed dit om den anderen dag, zes mul achter elkander, en gaf aan eiken vierkanten meter telkens ongeveer 5 liter water, waarin een gram Patentkali opgelost was. (Op voebtigen, lagen grond kan men nataarlgk minder water nemen). Op dezelfde wjjoe ging ik later bij de boonen te werk. Gedurende de eerste weken zog ik weinig verschil tuseohen do aldus begoten bedden en die, welke ik geen Patentkali gegeven had. (Ik bsb vergeten te zeggen, dat ik deze laatste, om de andere omstandigheden zoo geljjk mogelijk te maken, toch ook begoot, doch sleohts met zuiver regenwater). In het earet zag ik dus geen verschildoch omstreeks den bloeitijd waren de met Patentkali bemeste erwtenbedden ver voor. Ze bloeiden weliger. Eu se zga voor gebleven, en ze hebben ook meer opgeleverd. Yan de boonen kan ik op het oogenblik niets meer zeggen dan dat ze hoogor van stengel en rijker in bet blad staan dan die, welke geen Patentkali gehad hebben. Dooh mgo proeven hebben mij reeds bewijs genoeg gegeven, dat ook in den tnin de kaüzouten veel nut kunnen doen. Ik ver- j moedde dit trouwens verleden jaar al, toen i ik ongeveer 1 K.G. Patentkali had uitgestrooid op het bed, waarop ik mijn selderijplan ten heb nitgeplant. Vorige jaren is mgo selderij tooit zoo dik van knol geweest als verleden j jaar. Ik zal dit jaar de proef nog eens nemen op selderij, en u den uitslag later mededeelen. Waterschoot van der Gracht, lid der Eerste Kamer. De stichting wordt onderhouden door de iukom8ten harer goederen en kapitalen; voorts door contribution van belangstellenden, vrijwillige bijdragen, erfstellingen, legaten en liefdegiffen, door bijdragen van hen, die de lessen der bizondere hoogleeraren of der leeraren aan eene bizondere Katholieke Uni versiteit volgen, en eindelijk door eventueel van Rijks-, provincie- of gemeentewege te verleenen subtidiën. Het bestuur aal noodig of wenschelijk bi zondere regeling treffen, maatregelen nemen of reglementen vaststellen ten aanzien van de middelen hierboven tot onderhoud en bevor dering van het doel der stiohting aangegeven. De redactie vau De Tijd betuigt hare groote ingenomenheid met deze stichting, waardoor de //grondslag is gelegd voor de meest grooteche stichting, welke na het herstel der Bisschoppelijke hiërarchie door het Katholieke Nederland zal worden tot stand gebracht". Echter laat zij daarop volgen//De grond slag, de eerste steen is gelegd, ook niet meer", en geeft dan een uiteenzetting van de hooge eiscnen, welke heden ten dage aan een goed ingerichte Universiteit behooren gesteld te worden. Ook volgens de wijziging van de Hooger Onderwijswet moet een nieuwe Uni versiteit terstond kunnen beginnen met drie faculteiten, elk met ten minate drie hoog leeraren. En daarvan is vooreerst nog geen sprake. De «/Katholieke Universiteit" blijft dus wel einddoel;, maar voorloopig zal men zioh vooral hebben te bepalen tot het steunen van den arbeid van jonge katholieke geleerden en het stichten van bizondere leerstoelen aan de bestaande Openbare Universiteiten. BONI. Aan de Telegraaf werd uit Batavia geseind: »De hoofden van Zuid-Boni boden hus onderwerping aan. De gouverneur eirohte de uitlevering van sieraden en wapenen. De rotsvesting Pasempa werd verlaten bevonden. Yeel volk komt zioh onderwerpen". Nu hier ipuke is van de uitlevering van sieraden en wapenen, meet zeker worden gedacht aan de rjjkssier&den, de regalia, waartoe niet alleen voorwerpen van ver schillenden aard, maar ook allerlei wapenen behooren. Yoor een groot deel zgn deze kroonsieraden io de oogen van Europeanen niet meer dan waardelooze prullen, maar voor de inlandsohe bevolking is dit niet het geval. Ook in andere rijken van Zuid-Celebes hebben die regalia een groote beteekenis als teekenen van het gezag der vorsten. Toen eenmaal de vorst van Boni zioh had meester gemaakt van het «rijkszwaard", dat behoorde tot den kroonsohat van Gowa, erkenden vele onderdanen van dezen laafoten vorst niet langer zgn gezag, maar berobouwden zich als onderdanen van Boni, en vandaar een langdurige opstand. Yolgene een volksoverlevering kan Boni niet worden onderworpen, zoolang Paeempa «het sterke" en Pamptnoewa «bet rijke" niet zijn veroverd. Met de bezetting van Pasempa is dus aan dezen eisoh reeds gedeeltelijk voldaan. Evenals Katholiek Hooger Onderwijs. Dé Tijd bevat in haar nummer van Zaterdag avond de stichtinge-akte der 3T.-RADBOUD-3TICÏITING ter bevordering en uitbreiding van het Katholiek bisonder Hooger Onderwijs. Zij zal gevestigd zijn te Utreoht. De akte is den 31 Juli j.l. opgemaakt door den notaris jhr. W. E. Bosch van Oad-Amelis- weerd. De opriohters hebben voor deze stiohting f 3000 bijeengebracht als grondslag voor het bovengenoemde doel, hetwelk men zal traohten te bereiken door A. voor te bereiden en zoodra de omstandig heden en de middelen dit zullen toelateD, te vestigen en te stichten een bizondere Nederlandsohe Katholieke Uni versiteit; B. voor zoover de Rijkswetten of gemeente lijke verordeningen dit znllen toelaten en zoo lang het doel sub A nog niet is bereikt, bizondere leerstoelen te vestigen aan de Nederlandsche Rijks Universiteiten en de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; C. finanoieelen en zedelijken steun te verleenen aan jonge mannen van bizonderen aanleg om hunne studiën te vol eindigen en voort te zetten D. zoodanige verdere maatregelen te nemen en middelen aan te wenden, als de omstandig heden wenscheljjk zullen doen voorkomen. Zoodra tot de zaken, hiervoor sub A of B vermeld, kan worden overgegaan, zal dat bij afzonderlijk reglement woraen geregeld. Bestuurders zijnde Aartsbisschop van Utrecht, de bisschoppen van Breda, 's-Her- togenbosch, Roermond en Haarlemen voorts de heeren mr. J. W. van den Biesen, lid der Eerste Kamer; jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, lid der Eerste Kamer en burgemeester van 's-HertogenbosehJ. M. L. Keulier, professor van het Groot Seminarie te Roermond; jhr. mr. P. J. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland; en mr. W. S. J. van in 1860 geschiedde, zal nu waarsobgnlgk ook geopercard worden tegen Pampanoewa en, evenals toen, allicht door een geoombincerde aotie, te land v»n Pasempa uit en te water langs de rivier Tjenrana, die voor lichte vaartuigen en dus ook voor gewapende sloepen goed bevaarbaar is. Een. bezoek bij den vont wan Boni. Aan het Bat. NU. van 7 Juli is het volgende ontleend. Blijkbaar een verhaal van ouderen datum, vóór de tegenwoordige expeditie, maar thans tooh actueel omdat het een indruk geeft van zulk eene, echt inlandsohe huishouding. In den vroegen morgen ligt het stoomsohip op de Oostkust van Boni, tegenover Badjowe, voor anker; de ondiepe zee noopt om tot 5 K.M. uit den wal te blijven. Vlug onze bagage gepakt, een uur geroeid, een balf uur tot over de enkels in de modder en dan staan we in het armzalige vissohert- dorp Badjowe. De flink gewapende bevolking komt met gepaste nieuwsgierigheid ons bekijken. De havenmeester geeft ons een plaatsje in aiju eenvoudige woning en schenkt het traditioneele kopje thee. Renboden gaan naar den kraton, om den koning van onze komst te verwittigen, en na vele uren gewacht te hebben, komt een lid van den Rijksraad met eenige opgetuigde paarden om ons te halen. Onze bagage wordt door de bevolking in heerendienst gedragen; zij zal van de geldelijke belooning, door ons aan een der lagere hoofden gegeven, wel nimmer iets ontvangen hebben. In een onbewoond huis worden wij onder gebracht van versterkingen geen spoor te zien. De hoofdplaats is een gewone ijle Indische kampong, waaromheen de oude aarden wallen liggen, die in het jaar 1860 niet geslecht zijn. Geen poort of deur verspert den toegang, de ingang wordt gevormd door coupures in den wal. Zijne Koninklijke Hoogheid Tapawawooi slaapt nog; h(j heeft den vorigen nacht ver scheidene opiumpijpen gerookt en staat eerst in den namiddag op. In den vooravond gebruikt hij zijn ontbijt en verleent des avonds te 10 uur audiëntie. Op dat uur zijn wij in gal. naar de gesloten voorgalerij van s koninge woning gewandeld. Een eerewaoht, nagenoeg in Nederlandech-Indische uniformen gekleed en met beaumontgeweren bewapend, staat aan de bouwvallige trap, waarlangs wij met levens gevaar naar boven gaan. In de op palen gebouwde houten voorgalerij zitten 200 tot 300 mannen op den grond. Wij worden naar aohteren geleid en nemen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2