ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 Augustus 1905. Tweede Blad. Kermis te Zierikzee. EERETEEKEN NIEUWSTIJDINGEN. Gemengd Nieuws. (25 ier ife.zeesclie Courant). Vorarfiijnt DINSDAG, DONDERDAG e» ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,-^ per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8189. Dlreoteur, A, JT, Dia LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: AdvertentiënTan 1—3 regel» 30 Cta. meerdere regels 10 Cte., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 1 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. J. WAALE,'alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Sehuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Faa-VKix, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. De BURGEMEESTER enlvETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de gewone jaarmarkt ot kermis alhier zal aan vangen Mtuuulaj; ilcu 4 September et.U. en elf dagen duren zal; dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen, enz. moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór den tlO Auj^ustus o.Ir., in te zenden bij den Marktmeester, den heer II. VAN DUKE Ji.; en dat geen hardloopei's, kwakzalvers, berenleiders, planeetlezers, horoscooptrekkers, rijfelaars, Joterijkrarners, dobbelaars en houders van draai- en werpborden op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee, den 2 Augustus 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Wetbn B. JAN SNELLEN, Secretaris. voor oorvollon lnug<1urig;oii en worlteHjUon dienst b(j <lo Sohuttery. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 19 Januari 1832 (Prov. blad no. 11), in verband roet 'L M. besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no. 149), houdende Installing van een Eereteeken voor eervollen Icing- durigen en werkdijken dienst bij de Schutterijen; Roepen bij deze op, de leden der Schutterij dezer gemeente, die in de termen van voornoemd beslnit ver- keeren en het Eereteeken verlangen, orn zich vóór den 15 Augustus e. k., met overlegging van dienststaten, ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Zierikzee, den 4 Augustas 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1." B. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. Tse Tai-Sjan, een Chinese, die als tolk dienat deed voor het arbeidadepnrtement te Johannesburg, en voor de »Eaat Rand Mine", heeft zijn ontslag genomen, omdat hij niet langer de barbaarache behandeling van zijn laadgeaooten in Zuid-Afrika wilde ziett. Zij a verhaal ia een aanvulling van de onthullingen hieromtrent eenigen tijd geileden in het Hooger- huis gedaan. Deze azoon van het Hemelache rijk" verklaart, dat de arme koeliea voor het minate vergrijp tot bloedens toe gegeeaeld worden. Hun mager loon wordt, a la ban Engelaohe meesters er maar een reden voor kannen vinden, nog ingehouden. De arme, uitgezogen mijofcoeiies 'werken zoo goed als voor niets, terwijl de atbudeelhondera schatten gelds verdienen. Bovendien worden de Chineezen schandelijk slecht gevoed. Geregeld zija de hospitalen opgepropt met «leken. Het mooist van al eohteor is, dat een reus achtige bedriegerij de grond is van heel dit afschuwelijk stelsel. Tae-Tsi-Sjan zegt, dat de agenten, die in China de koelies werven, voorwenden, dat arbeid op een beganen grond plaats heeft en niet duizend voeten in de aarde. Komen ze dan iö Zuid-Afrika aan, en ontwaren ze bodrogen te zijn, zoo willen ze zich natuurlijk verzetten. Maar dan is het te laatde En/jelsche overheid en politie komen frusachen beide en dwingen hen den arbeid te hervatten. Amerika. President Roosevelt beleeft nog eens pleizier van zijn dochter, din te Tokio op bezoek bij den Mikado ia. Gelijk een prinses galt ze thans door Japan. Wanneer ze uitgaat in de straten van Tokio, dah loopt het straatvolk te zamen, schreeuwt haar banzai 'tf' toe, en juioht als gold het een vorstenkind. De Japansohe prinsen «jtf prinsessen houden cours en oercles te barer eare. De Japansohe ladies en hooge offioieren buigen voor haar neer. En du kranten geven telegrammen over baar succtfc, van in de taohtig regels. Nooit heeft de doohter van een' staatspresident een rol gespeeld, als deze kloek i jonge dame. Miss Alice Boosevelt e n Taft, de Amerikaan8ohe minister van oorlog, zijn Dinsdag uit Nagasaki naar Manila vertrokken. De overheid en veel volk dedaa» hun uit geleide. "Witte heeft, in een onderhoud op de zee reis, het gewicht van de Russische •atderlagen verkleind, welke nederlagen, volgens hem, niet meebrachten, dat Rusland z \jn vroegere macht had verloren, of dat Japan «sttlk een overwiobt had verkregen, dat Rus! »od het als een weikelgken geduebtan vijand was gaan beschouwen. Witte merkte op, dat de .Japanners vier malen zoo ver hadden moeten oprukken als thans, teneinde den vrede te kunnen opdringen. Het gros van de Russen hechtten aan den oorlog niet het gewioht, dat Europa er aan toeschreef, maar bekeken hem als een verren kolonialen oorlog, die de veiligheid des lands niet bedreigde. Niettemin zou hij alles doen om vrede te sluiten, maar de Japanners moesten overtuigd zijn, dat vrede voor Rusland wel wenschelgk, maar niet onmisbaar was. Rusland zou nimmer voor waarden aannemen, welke ook maar den schijn hadden van zijn eigenliefde te kwetsen. Bij zijn aankomst te New-York heefc Martens aan de persmannen een verklaring van Witte voorgelezen, waarin deze de hoop uitsprak, dat de kennismaking tussohen twee ridderlijke v ij inden, die op het slagveld begonnen was, zou rijpen tot een blijvende vriendschap. Maar Rasland moet beoordeeleo, of de aangeboden voorwaarden aannemelijk zijn, alvorens over te gaan tot formeele ouderhandelingen. De aanneming van Roosevelt's nitnoodiging door den Tsaar, zegt Witte verder, welke de ongewone handelwijze meebracht, dat de onderhandelaars benoemi werden, voor zelfs de groote trekken van 's vijands voorwaarden bekend waren, ie een welsprekend bewg* van de vriendschappelijke gevoelens, welke Rasland jegens de Vereenigde Staten koestert. Naar de New-Yorksche correspondent van de Lokal'Anteiger meldt, beeft Sato, de spreek buis van Komoera, zich gisterenochtend laten verleiden tot een nitval tegen Rusland, die met het oog op zgo zending verbazing wekt. Nadat hg in het licht had gesteld, dat zelfs Roosevelt slechts de grove trekken van de Japaosche voorwaarden kende, noemde hij de verklaringen, die Witte bij zija insohepiag gedaan had, bluf en vervolgde: Ik zou er nadruk op willlen leggen, dat de Japansohe eischen in overeenstemming zijn met de wenechen van het volk, waarmede, volgens de grondwet, rekening dient gehouden te worden, terwgl de Russische vertegenwoor digers de afgevaardigden zijn van oen regeering, die haar volk over de gebeurtenissen op het oorlogsterrein in het onzekere laat, en de meeningen van dat volk minacht. Rusland. De, Daüy Telegraph verneemt uit Peters- borg Ignaliëf is van een inapeotiereis in zuidelijk Rusland teruggekomen, en heeft te Peterhof de bevestiging gebracht van den onrustbarenden staat van zaken. Hij voorspelde een bloedige omwenteling, als de verlangde hervormingen nitbleven of niet verder giDgen dan Boelygio's ontwerp. Ignatiëfs verklaringen hebben indruk gemaakt te Petorhof. De Tsaar gaf er eohter zijn meoning niet over te kennen. De direetie der fabrieken van Somorvo heeft besloten deze voor onbepaalden tijd te sluiten, omdat de arbeid door de werk stakingen aanhoudend stilstaat. Nbworoasik, 2 Aug. Aan het spoorweg station alhier is bloedig gevoohten tusschen werkstakende spoorwegarbeiders en kozakken. De arbeiders gingen op het spoor liggen, om het afrijden van een trein te beletten en toen sg weigerden gehoor to geven aan het driemaal herhaald bevel om daar van daan te gaan, schoten de kozakken en hienwen op hon in. Er waren vele dooden en gewonden. Engeland* Nu het wetsontwerp in zake werkver schaffing gevaar loopt, beginnen de werke- loozen zioh te roeren. Trouwens in het Lagerhuis ia reeds met wanordelijkheden gedreigd, voor 't geval er niets gedaan werd om in den nood te voorzien. Maandag is 't te Manchester tot een botsing met de politie gekomen. Een optoobt van werkeloozen gedroeg zich, naar 't schijnt, niet ordelijk, en de politie viel toen aan. Er werden o?er en weer harde slagen uitgedeeld, en verscheidene menschen uit de menigte moesten naar het gasthuis gebracht worden. Eenige leiders werden in heohtenis genomen. Frankrijk. Aan het Duitsche gezantschap te Parijs ia afgegeven een nota van de Fransohe regeering betreffende het programma van de Marokkaansche conferentie. Zij bevat een op somming van de maatregelen, welke Frankrijk buiten de besluiten der conferentie om wenscht toegepast te zien in Marokko en de meening van de Fransohe regeering over practiache hervormingen voor Marokko. De voornaamste der behandelde hervormingen hebben betrek king op de veiligheid van persouen en de zekerheid voor geldelgke zaken. Iets over Meissen en haar beroemd produet. (Een kijkje in de Kon. porseleinfabriek) Van onzen lierlijnschen correspondent. Meissen u/Elke, 27 Juli '05. Toeristen, die Dresden en de Siichsiscke Schweiz bezoeken, laten gewoonlijk het rivier- vak beneden de stad links liggen. Eerst wordt Dresden /afgewerkt"; na een herhaald bezoek aan de beroemde Gallerie, komen „Zwinger", Koninklijk Slot met het „Griloe Gewülbe" (waar de enorme Kroonsohat aan edele steenen wordt bewaard) aan de beurt. En als men dan van het fraaie uitzicht op de rivier van af de vermaarde Brühl'nke Terrasse heeft genoten, (welke haar naam ontleent aan den bernobten Minister uit het tijdperk van „den- sterken August"), geflaneerd beeft langs de voornaamste winkelstraten: Schloss-, 8ee-, Künig Iohann- en Pragerstrassen, en een rijtoertje gemaakt door bet prachtige park „den Köoiglichen Garten", kan de tocht per boot of spoor ver volgd worden naar Schandau, om van uft dit mooi gelegen centrum uitstapjes te maken door de Saohsische Schweiz. Wie behalve dit vaste program „afgewerkt" te hebben, nog een extra tochtje naar het schilderachtige oude Meissen heeft gemaakt, waarmee niet meer dan een halve dag gemoeid is, zal er geen spijt van gehad hebben, ook eens stroomafwaarts poolshoogte van de streek te hebben genomen. Werkt het weór eenigs- zius mede, dan maakt men de reis het best met één der booten, welke tusschen Dresden en Meissen heen en weer varen, en van de aanlegplaat* beneden de eerwaardige Augustus- briicke in Dresdenvlak bij het bekende Bellevue-hótel, vertrekken. Na een vaart van ongeveer 2 uur door h»t liefelgke, breede dal der Elbe, met uitzicht op de vrij steile hellingen van het hoogplateau, komt de eeuwenoude Albrechtsburgt in het gezicht, het stamslot van het Saksische Koningsgeslacht Wettin, dat op een vooruitspringenden bergtop gelegen, de grauwe met roode pannendaken gedekte oude huizen van het stadje aan zijn voet beheerscht. Bet maakt nog een antieken, maar tevens zeer welvarenden indruk, het schilderachtig in twee dal cd gelegen stadje, antiek in weer wil van uitstekend plaveisel en elektrische tram. Bijna huis aan huis mooie, goed onder houden oude gevels, meest in rococostijl. Allesbehalve ville morte, want met hare vele fabrieken van allerlei aard, neemt Meissen de vierde plaats in de rij der steden van het Koninkrijk. Midden in de stad, langs verschillende zig zag-straten langs steile steegjes en hooge steenen trappen te bereiken, op een vrij boogen heuvel, de oude, geheel gerestaureerde Albrechts burgt met aangrenzende Domkerk en tal vau andere onde gebouwen, mark tpleinge wijs daaromheen gegroepeerd, een schilderachtige stad op ziobzelf, in den trant als het nHradscJiin in Praag, doch kleiner van omvang. Uit de verschillende zalen van het slot en uit den aardigen slottuin heeft men een verrassend mooi uitzicht op het wijd uitgespreide stadje aan den voet met zijn puntige bruin-roode dakeD, de kronkelende Elbe, en de begroeide heuvels rondom. Twee hoofdbezienswaardigheden heeft Meissen haar bezoekers voor te zetteD, n.l. dan Albrechts burgt, de middeleeuwsehe vesting, en stamslot van het regeerende Koningshuis "Wettin, en „de fabriek". Wanneer men in Meissen komende, den weg vraagt naar „de fabriek", weet het kleinste kind, weU:e fabriek bedoeld wordt, ofschoon aan fabriekssohoorsfceenen ïn - en om de stad waarlijk geen gebrek is. De fabriek bij uitnemendheid, waarop elk rechtgeaard Meissenaar niet zuinig trotsch is, de wereldberoemde „Königlich Süchskche Por- zellan-Manufaciur" (staats-poreeleinfabriek) ligt even buiten de stad, en beslaat met hare hooge gebouwen en verschillende binnenplaatsen een groote oppervlakte. Ruim 160 jaar lang had de fabriek zich moeten behelpen met eenige localiteiten in den Albrechtsburgt, doch in het midden van de vorige eeuw bestond zóó groote behoefte naar uitbreiding, dat tot den bouw van afzonderlijke fabrieksgebouwen werd over gegaan, welke in 1863 in gebruik werden genomen. Bijna 200 jaar geleden, den 6 Juni 1710, begon de gewezen apotheker Böttger op hoog bevel van den prachtlievenden „sterken August" op kleine schaal in één der kelders van den Albrechtsburgt met de fabricage van porselein. Sedert is de kleine fabriek steeds het eigendom gebleven van den Staat, nam voortdurend in den loop der eeuwen in omvang toe, en heeft tegenwoordig een 600-tal werk lieden (mannen en vrouwen), en een 400-tal beambten en kunstenaars (beeldhouwers, vormers en schilders) in haar dienst. Oorspronkelijk hadden BOttger en de sterke August heel andere plannen gehad. In die dagen vin Cagliostro en Mesmer werd overal „naar goud gezocht", en August, die voor al zijn maitressen heel wat goud gebruiken kon, deed ijverig mee aan het goud-zoeken, waar voor zijn hof-alchimist Bcttger aan het werk werd gezet, die in het laboratorium, dat de Koning in het slot te Dresden had doen inrichten, als resultaat van al zijn chemische proeven weliswaar geen goud vond, maar wel de fijne porselein-aarde-verbinding, welke, tot het prachtige bekende Meissener porselein verwerkt, feitelijk wel degelijk goud waard is. In deze kunst-fabriek wordt de handen arbeid nog naar waarde geschat, behalve de machines tot het malen en vermengen der grondstoffen (kaolin, veldspat, kwarts, kalk, marmer, kalksteen en krijt) en de tallooze ovens, waarin de verschillende vormen worden gebrand, zal men in de verschillende zalen van de uitgebreide gebouwen tevergeefs uit zien naar machines. Het geheele bedrijf is gebaseerd op handenarbeid van kunstenaars in hun vak. Daar de ervaring geleerd heeft, dat het absoluut noodig is, de te branden porseleinen voorwerpen tegen de direkte inwerking van de vlammen te beschermen, worden de voor werpen al naar gelang van hun soort, afzonderlijk of bij meerdere tegelijk (b.v. kopjes en schoteljes, borden enz.) verpakt in luchtdicht gesloten roode „doozen" van „Chamottesteen"ter grootte van twee op elkaar gelegde Leidsche komijnekazen. Zóó verpakt (figuren, tafelstukken, spiegel lijsten, candelabrea, groepen, vazen enz. worden niet in-hun geheel gebrand, doch tevoren in afzonderlijke stukken ontleed en □a het branden saómgevoegd), wordt het porselein in zijn kap chamotte-doos verpakt, welke op haar beurt wordt opgestapeld in de spitstoeloopende ronde ovens van drie ver diepingen. Alle voorwerpen, welke de porselein-ovens verlaten, zijn een zesde kleiner in omvang, tengevolge van het verbrandingsproces. Bij het vormen wordt hiermede natuurlijk rekening gehouden. Op een gang door het labyrinth van zalen, waar de voorwerpen (bijna alles op bestelling) worden gevormd, geboetseerd, geschilderd, gepolijst, om niet eens van de (alrijke overige interne kunstbewerkingen te spreken, kan men er zich van overtuigen, dat de rococo-vazen, tafelstukken, groepen, candelabres, de herders en herderinnen, goden en godinnen, edellieden met degen en driekanten hoed, dansende, flirtende, kussende, zittende en staande met 17e eeuweohe dames in enorme hoepelrokken, nog steeds tot de specialiteiten van de fabriek behooren, evenals de bekende donkerblauwe kopjes en schotelfjes, en de lichtblauwe tafel serviezen. Welk een bewerking moet aoo'n ridder of dame ondergaan, vóór hij of zij in het veelkleurig, prachtig kostuum, gereed is ten dansl Hoevele kunstenaars hebben zioh met hen moeten bezighouden! Maar ook de nieuwe tijd komt in Meissen tot zijn recht, dank het voorbeeld en den invloed van de Kopenhageoscbe porselein fabriek. De moderne kunstvoorwerpen, allen naar eigen ontwerpen van aan de fabriek verbonden kunstenaarsmunten uit door goeden smaak, fijne, uiterst teere kleur- schskeeringen en hooge prijzen, zooals trouwens ook de roeoco-riddera en edel vrouwen. Betrekkelijk goedkoop zijn feitelijk alleen de bekende lichtblauwe tafelserviezen. K. Men sohrijft van Teasel: Deze week waren drie Ghristen-Demooraten naar ons eiland gekomen om propaganda te maken voor den heer Staalman. Te Oudeschild liepen ze de straten rond en deelden den «Open Brief' uit, tevens de goegemeente toesprekende en betoogende hoe nuttig het zou zijn wanneer Staalman weer in de Kamer kwam. Er werd op afr&at een formeel debat gevoerd. Vrouwen en mannen namen er aan deelen het ont brak zoo nu en dan niet aan min of meer gepeperde uitdrukkingen. Het slot was, dat de heeren bot vingen en maar spoedig hun biezen pakten om ten minste met geen ge voeliger tegenkanting, kennis te maken. In Amerika hebben twee stoutmoedige zwemmers, de heeren "William Glover en C. Grahamom een weddenschap de snel- stroomingen van de Niagara overgezwommen. Zij waren nog nauwelijks te water, of zij irerden door den ontzettend snellen stroom n ledegeeleept met zulk een vaart, dat de kiQBohouwers op den oever niet anders dachten of zij zouden tegen de rotaen worden ver pletterd of in de draaikolken omkomen. Maar beiden kwamen behouden aan de overzijde. Graham kwam het eerst op het droge kilometer stroomafwaarts van de plaats, waar bij te water ging. Eenige oogenblikken later kwam Glover aan. Hij was zóózeer uit geput, dat men hem onverwijld naar het ziekenhuis moest brengen, en hij verklaarde dat bij voor goed genoeg heeft van de Niagara. In de oentrale gevangenis te Stein (Neder -Oostenrijk), waar 4500 veroordeelden opgesloten zitten, is Vrijdagnacht brand uit gebroken. De vlammen, ontstaan in een werkplaats vlak bg het hoofdgebouw, werden aange wakkerd door een hevigen wind, en de machinezaal, welke een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen bevatte, liep groot gevaar. Allee sliep in de gebouwen. Maar een tering-lijder, die in de ziekenzaal lag, ont waakte door den gloed, en by maakte onmiddellijk alarm. De directeur gaf toen last, dertig veroor deelden, die zich door goed gedrag onder scheidden, te laten helpen bg het blusschen. Die mannen snelden naar de maobinezaal, en met levenegevaar gelukte het hun met in spanning van alle krachten het gebouw voor een geweldige ontploffing te bewaren. Terwgl de gevangenen aldus werkten, waren zg geheel zonder (oezioht. Maar geen van hen daoht er aan daarvan miabruik te maken om te vluchten. De directeur vroeg voor alle dertig veroor deelden gratie of vermindering van straf, en verlof om den teringlijder, die alarm maakte, onmiddelljjk vrg te laten. Te Praag is de 28 jarige Bozena Piataner met het oogmerk om zelfmoord te plegen uit een raam van hare op de vierde ver dieping gelegen woning gesprongen. Ze bleef met verbrijzelde ledematen op straat liggen. Zij had een onechten zoon van vier jaar, wiens vader, een millionair en groot-induatriëel uit Praag, voor de opvoeding van zijn kind 20000 kronen betaald had. De renten van dit kapitaal kreeg de moeder. Het was in de buurt algemeen bekend, dat de moeder haar kind slecht behandelde. Eenigen tgd geleden had het knaapje een gebroken arm, die van toen af aan verminkt bleef. Daar de moeder van deze verminking verdaoht werd, bemoeide de justitie zioh ermee. Er kwam evenwel niets van een onderzoek, daar het aan voldoende bewgzen ontbrak. Ongeveer vijf weken geleden bemerkten de buren aan den kleinen George duidelijke sporen van mishandeling op zgn gt zicht. Men vertelde, dat de moeder de oorzaak der mishandelingen was, doch zg ontkende, toen zg nog eens ter verantwoording bg het gerecht geroepen werd en de knaap bevestigde de woorden zyner moedor evenals in het vorige geval, zoodat het onderzoek weer gestaakt moest worden. Zooals de boren vertelden moest de knaap dikwijls honger Igden en sg stopten hem voortdurend, zonder dat de moeder het merkte, een stak brood toe. Het was sedert eenige jaren de gewoonte van Bozena Piataner naar oen Oostenrgksche badplaats te reizen. Ook dit jaar was tij er met don kleinen George heengereisd. Voor eenige dagen keerde zg zonder bet kind terng. Zij vertelde, dat het kind te Hall gestorven was en dat het te Praag begraven zou worden. Werkelgk kwam spoedig daarop het lijk van het kind te Praag aan en de toebereidselen tot de begrafenis werden gemaakt. Het gerucht, dat het kind geen natuurlijken dood gestorven zou zija, hield aan. De officier van justitie stelde een onder zoek in en belastte een commissie van onder zoek met de schouwing van het lijk. De reohter, belast met bet onderzoek, zond daarna een opzichter vau het kerkhof naar de moeder van het kind met het verzoek om op het kerkhof te komen om over de teraarde bestelling te spreken en om de identiteit van den knaap voor dan doódichouw vast te stillen. Nauwelijks bad zich de opzichter na bet vervullen zijner opdraoht verwijderd of Bozena Piataner, door haar geweten gekweld en nit vrees dat door de ontdekking van de ware oorzaak van den dood sg in de gevangenis zou komen, wierp zich van de hoogte barer woning op de straat. De dood- sohouw bevestigde de verdenking tegen de moeder. Het onderzoek van het lijk van den kleinen George toonde aan, dat er zes ribben waren gebroken, verder was de eene hand verbrijzeld en bovendien was het lichaam met talrijke andere wondeD overdekt. Het motief tot deze afsobuwelijke daad j meent men gevonden te hebben in het doel van do moeder om alleen in het bezit van i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 5