Aanbestedingen, Verkoopingen ens. Zierikzee, 2 Aug. Ten overstaan van notaris W. F. del Cam po gen. Camp weed ten verioeke van den heer H. van der Zande te Broinisse publiek verkocht: 1 H.A. 26 A. 40 o A. tiendvrjj bouwland, aan den Lagemaireweg onder Ooaterland voor f1000 1 H.A. 3 A. 50 o.A. tiend vrij bouwland, daarnaast voor f 926; 63 A 80 o.A. tiend vrij bouwland, daarnaaat voor f 990. Allee per Duivelandeoh gemet of 40 A. 33 o A. Voorte 3 H A. 96 A. 90 o.A. weiland, in het Pfü^jebevang onder Eliemeet voor f 511, per 41 A. 68 o.A. of Sohouweoh gemet. Brninisae. Bij den verkoop van den ge meentelijken mesthoop aan dpn atraatweg, werden koopera: le perceel de heer Ganre- man f 322e perceel id«m f 333e peroeel de heer A. EUge f 25; 4* peroeel idem f 25; 5e peroeel de heer J. v. d. Berge Js. f 25; 6a parceel idem f 20, totaal f 160. Bij de aanbesteding der straatferliobting werd ingeschreven door M. M. Bal voor f 296, J. Zoeter Tr f 294, L. v. d. Berge f 289 75, welken laatste de verliohting werd gegund. Aan de firma J. A. van Laere te Amsterdam ia door den minister van marine opgedragen de levering van een gegoten stalen voorsteven, een achtersteven met bijbehooren, 2 schroefaskokers *n 2 sohroefaaatoelen, voor een som van f 11605. Aan de firma Burkon A Son te Amsterdam ia opgedragen de levering van een centrale verwarminga-ioatallatie voor het in aanbouw zijnde marine-inatituut te Den Helder. R80ITIIAKBI. Op deu avond van 16 Juni atonden er groote menachenmaaaa'a voor de veraobillende kranteobureaux op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam om den nitalag der verkiezingen te vernemen. Velen werden toen dupe vau behen dige zakkenrollers, die onderscheidene borlogea en portemoonaies aan argelooze toeschouwers ontfutselden. Drie werden er betrapt en beden door de reohtbank veroordeeld, n I. J. H. M. tot jaar, O. den B. en J. G. elk tot 6 maanden gevangenisstraf. De vergiftigingszaak Van der Kaag. Men herinnert ziob, dat indertijd door de justitie ia verband met deze geruchtmakende zaak een oproep werd gedaan tot alle apo thekers en drogisten, om aangifte te willen doen ingeval ziob iemand ten hunnent had vervoegd om arsenionm te halen. Deze oproep hondt de justitie nog immer bezig. Dezer da;en deed dr. Muller uit Zwolle aan bet parket te Amsterdam de mededeeliog, dat op den 8an Ootober 1904 een omstreeks 40-jsrig persoon bg bem kwam informeereo naar de werking van arsenionm en vervolgens zeer uitvoerig wenachte ingelicht te worden naar de werking van een eventueel toe te dienen tegengif. De eohtgenoote van dr. Maller was hierbij tegenwoordig geweest. Zaterdag j.l. waren beiden op het parket te Amsterdam aanwezig, om met eenige personen ta worden gehoord. Opgeroepen waren de heeren D. van der Kaey (broeder van den verdachte) en Hoekstra (vroeger boekhouder van de firma Van der Kaay Co Geen van deze twee werden door den heer en mevrouw Muller herkend, die zeiden den bewasten persoon zonder twijfel zoowel aan uiterlijk als aan stem te kannen terugvinden. Nadat door den snbet.-officier, mr. Qaintas, proces-verbaal van het verhoor was opgemaakt, begaven de heer en mevrouw Maller zioh in gezeisohap van dezen ambtenaar naar bet hnis van bewaring, waar zg met den ver dachte werden geconfronteerd. Is men goed ingelicht, dan moet ook bier geen herkenning hebben plaats gehad. Intnsschen zijn nog meer personen voor oonfrontatie geroepen, zoodat net onderzoek voortdnart. Naar aanleiding van dit verhoor, moet, naar men verneemt, de verdaohte verzocht hebben een belooning uit te koeren aan dengeen, die in deze qnaeatie méér lioht kan ontsteken. KIBK111VWI, Door den heer P. J. Hage, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Vrouwepolder, is het beroep naar Doeveren bg Heneden aangenomen. Beroepen bij da Ned. Herv. Gem. te St.-Maartensdjjk ds. J, C. Klomp van Hille- gersberg. Goes. De minister van fiinanoiën heeft aan den kerkoraad der Ned. Herv. Gemaente handsopenicg verleend tot het beroepen van een derden predikant, vao. Van Lelyveld. QRBIIWIJIi Te Utrecht is geslsagd voor het staats examen B, de heer R. Koole Mz., geb. te Zierikzee. BONI. De regeering heeft heden het volgende telegrefinche bericht ontvangen i Watampone en Palakka zijn zooder weer stand genomen. Vele voorraden en munitie zjjn door den vijand achtergelaten. In Balangnipa drong ejn talrjjke vijand op, doch werd teruggedreven. PHEDIK.BEURTBN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag O AL u g u t u 1 V O 6. Ghr. Gerei. Kerk te Zierikzee: De Gerei. Kerk te Zierikzee: 'g Voorm. tien ore en avonds zes ure: ds. De Jonge van Dordrecht. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Seroookerke: 's Voorm. hail tien nre: ds. Mossel. Herv. Kerk te Borgh: Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Jagher. (Inwijding van het nieuwe orgel). Herv. Kerk te Renassa: 'a Voorm. half tien ure: ds. Onnet. Herv. Kerk te NoordwaUe: 's Nam. twee ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: 'a Voorm. half tien ure: da. Brouwer. Gerei. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Üud-Geret. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Her*. Kerk te Eiker*** 's Voorm. hall tien ure: dhr. Vdn Walsum, eend. tot den Heiligen Dienst te 's-Grmveodeel. Gerei. Kerk te Eikenee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Broek. Gerei. Kerk te Brouwershaven Voorm. hall tien ure en 'snam. twee ore: ds. Horjus. Her*. Kerk te Znnnemaire 'a Nam. twee ore: ds. Blankert van Kerkwerve. Gerei. Kerk te Zoonemaire Voorm. hall tien ure en 's nam. twee ureds. De Jonge. Herv. Kerk te Noords-ouwe: 's Voorm. half tien ore: ds. Meyer. Herv. Kerk te Oreiachor 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Griend; 'snam. twee ure Geen dienst. 's Voorm. half tien ore, 's nam. twee ore en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te öuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kars. Herv. Kerk te Nieuwerkerk 's Voorm. hall tien ore: ds. Vdn der Linden. (Be diening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. (Nabetrachting). Qeref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Cramer. Oud-Gerei. Kerk ta Nieuwerkerk: 'a Voorm. 9 ure's nam. 1 ure en 'a avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. kwartier over negenen: ds. P. F. v.d.Berg van Zierikzee; 's nam. twee ure: ds. v. d. Griend van Dreischor. Geref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. hall tien ure en 'snam. twee nre: ds. C. Staal; 's avonds zes nre: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjajoslaod: 's Voorm. half tien ure: geen dienst; 'snam. 2.15 ure: ds. Schouten van St-Filipsland. Herv. Kerk ie Bramuee: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Bediening H. Avondmaal); 's nam. twee ureIdem. (Nabetrachting. Doops bediening). Geref. Kerk te Bruinnge: 'g Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Ond-Gerel. Kerk te Bminisse: 's Voorm. negen ure's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Beversluis van Rotterdam. Evangelisatie BruinBeei 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst Evangelisatie Jeruèl 'g Voorm. tien ure, 'g nam. drie ore en 's avonds acht ure: Het Bestuur. ta van l Auq. 1,1, le Wissekerke. Afwezig de heeren Nieuwenhnijze en Schippert. De voorzitter zegt, zllez te hebben ont vangen, wat noodig ia tot toelating van den nienwbenoemden gemeente-ontvanger, den heer J. B. Wisse, en stelt diens beöedigiog aan de orde. De heer Wisae, door den secretaris binnen geleid, legt in handen van den voorzitter de vereisebte eeden af. De voorzitter wenacht hem van harte gelnk. Z.E.A. hoopt, dat bg zijn betrekking tronw «al waarnemen, en bg zal treden in de voet stappen van zjjn voorganger. De heer Wisse betnigt den voorzitter en den Raad zija hartelijken dank, hoopt tronw en eerlijk zijn betrekking te vervullen en vraagt den stenn en voorlichting van den voorzitter. Iogekomen zija: van Gedep. Staten de akte van aanstelling van den heer Van Nienwenhngze als zetter; van het bestaar van den Csmperlandpolder een schrijven, waarin wordt gemeld, dat bet niet op den weg van het bestaar, maar op dien van de gemeente ligt om een balie of paaltjes te plaatsen aan den draai van den Grintdijk bij Dieleman, daar het onderbond van dien weg geheel door de gemeente dient te gesohieden. De vooriitter zegt, dat dit werkelijk zoo is. Hij zal overleggen, of daarin verbetering is te brengen door het plaatsen van paaltjes of een balie. Bij omvraag niemand meer 't woord ver langende, wordt de vergadering gesloten. WITTE HAGE. Mededeelingen van een landbouwer over da bemesting der stoppelvruchten. Zooals enkelen van jullie zeer goed weten, heb ik wel wat te kleinen stal voor het land, dat ik onder den ploeg heb. Ik heb dus zeer zuinig te ziju met den stalmest, dien ik maak, en ik moet alles goed uitrekenen, wil ik geregeld overal eens komen, ik denk, dat dit bij u allen ook wel ongeveer hetzelfde zal zijn. Een gevolg hiervan is, dat ik liefst geen stalmest neef aan mijn stoppelgroen en spurrie, vooreerst heb ik in dien tijd niet heel veel stalmest en daarenboven moet ik bewaren voor de rogge en voor mijn zwaardere peroeelen, waarop ik natnnrlijk zooveel mogelijk stalmest breng. Toch waag ik"*het er maar niet op, om af te wachten, of het ook niet zonder mest gaan zal. Dat nooit. Ik wil den Kond dwingen zooveel mogelijk op te leveren, heb in het eerste jaar een proefveld aangelegd, dat in drie gelijke veldjes verdeeld was. Het middelste van mijn drie veldjes liet ik onbemest, één der twee andere gaf ik twee baaltjes super (per Hectare of Bunder); daar mijn veldjes maar klein waren, elk een paar Are, had ik niet zoo heel veel noodig. Ditzelfde veldje kreeg ook nog in het geheel (ik zaaide het in twee keer uit) een baaltje Chili per Hectare. Dit tweede veldje kreeg dus fosforzuur en Btikstof, maar geen kali. Eu nu het derde veldje. Dit gaf ik denzelfden mest en ook nog patentkali. Dit kreeg dus een volledige bemesting met kali. Ziehier den uitslag, lste veld, kunstmest zonder kali, 34,250 K.G. knollen; 2de veld, onbemest, 22,960 K.G. knollen; 3de veld, kunstmest met kali, 44,500 K.G. knollen. Is deze bemesting voordeelig, vroeg ik me af. Het eerste veldje kostte me 2 maal f 2,30 en nog f 16,60. Daarvoor had ik 11300 K G. knollen. Voor eiken cent, dien ik aan bemesting had uitgegeven, kreeg ik dus 6'/a K G. knollen, ongerekend het groen, want ik had de knollen zonder het blad gewogen. Het derde veldje,, dat met de volledige bemesting, kostte me 2 maal f 6 meer, dus f 23,60. Daarvoor had) ik 21,550 K.G. knollen meer. Voor eiken oent, dien ik aan de bemesting uitgaf, kreeg ik hier dus ongeveer 71/» K.G. knollen. Maar er was nog meer voordeel. De bodem was door de bemesting met super en patentkali in heel wat betere conditie dan het naastliggende onbemeste peroeel. Dat bemerkte ik bet volgende jaar aan de haver, die er toen op groeide. Het was toch niet toevallig, dat juist op de plaats, waar perceel III had gelegen, de plaats dut, waar ik de kalibemesting had gegeven, de haver aanmerkelijk beter stond, dan op het overige deel van den akker, veel langer uitgroeide, en in 'tgeheel n^t onderhevig was aan legeren. Dat kon niet anders toe geschreven worden dan aan het gebruik van net kalizout. Dat ik dus op dien weg voort moest gaan, was voor mij een uitgemaakte zaak. Het volgende jaar nam ik op een anderen akker weer drie proefveldjes en verdubbelde de hoeveelheid kali. Wel had ik ook nu uitstekende uitkomsten en groeiden de knollen, dat het een lust was, maar naar evenredigheid was mijn zuivere winst minder. Wel kon ik het volgende jaar zien, dat er toch niets verloren was. De rogge op het perceel stond praohtig. Waar andere rogge omwaaide en zwak stroo had, stond deze rogge als een hos omhoog, rechtop, zonder een aartje te laten vallen. Intusschen berekende ik, dat ik tooh de grens van de hoeveelheid kunstmest voor mijn grond overschreden had en verleden jaar nam ik twee akkers naast elkander, elk 25 Aren groot. Drie had ik er niet meer noodig, want ik had al lang gezien, dat zonder kunstmest de opbrengst zoo gering was, dat ik die schade niet meer wilde hebben. Daar ik uit de proeven, die ik genomen bad, ook de overtuiging had gekregen, dat in elk geval kali een onontbeerlijk bestanddeel van den knolleomest was, besloot ik alleen een proef te nemen, om de hoeveelheid patentkali te bepalen, die op de knollen de grootste winst gaf. lste veld. Groot 25 Aren of 175 Roeden. Bemest met: 50 K.G. patentkali. (200 v per Hectare). 50 u superphosphaat. (200 h per Heoiare). 25 ti Chili-salpeter. (100 h per Heotare). 2de veld. Groot 25 Aren of 175 Koeden. Bemest met 75 K.G. patentkali. (300 n per Heotare). 50 h superphosphaat. (200 h per Hectare). 25 Chili-salpeter. (100 u per Hectare). Laat ik vooruit zeggen, dat ik de kali en het super op het stoppelland had gezaaid en gelijk met den stoppel ingeploegd en dat ik de helft van bet Chili-salpeter een week, nadat de knollen boven waren, uitgezaaid heb en de andere helft twee weken later. Deze bemesting kostte mij: lste veld. per 25 Aren. per H.A. kali 4 f 6,25 f 3,12" f 12,50 super 4 - 2,20 - 1,10 - 4,40 chili 4-11,50 - 2,90 - 11,50 f 7,12» f 28.40 2de veld. per 25 Aren. per H.A. kali f 4,69 f 18,75 super - 1,10 - 4,40 chili - 2.90 - 11,50 f 8,69 f 34,65 En nu de opbrengst. lste veld. 2de veld. 10650 K.G. knollen. 15592 K.G. knollen. Ongerekend de bladeren, lste veld dus per H.A. 42600 K.G. 2e un n 62376 n Voor eiken cent, dien ik aan bemesting uitgaf, leverde het eerste veld me dus 15 K G. knollen en het 2de veld 18 K.G. knollen op. Voor f 6,25, die een H.A. meer kost aan bemesting, zou ik dus gehad hebben 2000 K.G. knollen. Dat deze bemesting niet duur is, blijkt nog, als men nagaat, dat een vierkante roede slechts 5 centen kost, als men per H.A. 300 K.G. patentkali, 200 K.G. super en 100 K.G. Chili-salpeter geeft. Ik ben van plan om mijn stoppelknollen op deze wijze te bemesten, en ik kan op grond van mijn genomen proeven het jullie ook aanbevelen. Wat de Bpurrie aangaat, ook daarmee ben ik bezig proeven te doen. Ik kan nu al mededeeleo, dat ik alle redenen heb om te gelooven, dat men met 200 K.G. patentkali volstaan kan, wat de kali aangaat. Men geeft dus op spurrie: 200 K.G. patentkali, 200 K.G. superphosphaat, 100 K.G. ohili. De bemesliug kost dan ongeveer 4 ets. per roede en dat mag men voor de spurrie wel over hebben. Ik heb nu alleen gesproken over de 'be mesting van spurrie en knollen, maar ik weet heel goed, dat er onder jullie zijn, die ook koolrapen als stoppelgewas verbouwen. Ik heb daarmede nu wel geen bemestiogsproeven genomen, maar ik geloof, dat ik jullie wel een raad kan geven, hoe ge deze planten bemesten moet. Koolrapen zijn eigenlijk zusjes van -de knollen, wat betreft het voedsel, dat ze noodig hebben. Ze vragen n.l. in de eerste plaatB veel kali, als alle wortel- en koolgewassen. Ik zou jullie daarom aanraden, voor kool rapen op het stoppelland denzelfden meBt te geven, dien ik voor knollen heb aangeraden, dus per H.A.300 K.G. patentkali, 200 K.G. super en 100 K.G. ohili. ik wil u nog even zeggen, dat ge in plaats van super op lichte gronden misschien even zoo goed slakkenmeel kunt gebruiken, hoewei superphosphaat gemakkelijker opneem baar fosforzuur levert. En hiermede heb ik gezegd, wat ik te zeggen had over de bemesting van de stoppel vruchten. Het lot der haringviascher». Er is een boekje versobenengetiteld •Onder de hariogvissohers", van de hand dee heeren L Hijm&n, predikant te Koude- kerke, wat wel de aaodaoht verdient. Hij beschrijft daarin zijne herinneringen aan de reis in den zomer van 1903 met het hospitaal-kerkschip »De Hoop", gedaan met bet doel belangstelling te wekken voor de haringvissohera in het algemeen en voor de Nederlandsohe Vereenigicg ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit. Vzo 't leven aan boord der haringschepen zegt hg o. m. »U de kajuit te beschrijven, waar de negen perzonen (een bom is altijd met negen, een logger, die veel grooter is, met dertien koppen bemand) ik zeg u de kejnit te besohrijren, waar deze negen mannen samen ban sobs ft- en rusturen doorbrengen, is mij onmogelijk. Een onooglijke vierkante ruimte, zoo groot, dat juist eren de negen mannen op in bet rond geplaatste banken naast elkander zitten kunnen, rondom een vierkante kachel, waarop alles gekookt en gebakkon moet worden. Io bet rond, meer in de hoogte, eveneens de legers, waar de mannen op rusten en waarvan we ook begrijpen kunnen, dat er zindelijkheid ontbreken moet, als we weten, dat er te midden van den zwaren arbeid ■leobts luttel tijd en last overblijft om zich te reioigen en d&t men bij slecht Wfër zich dikwyls onuitgekleed er op neerlegt. Veelal wordt aan het eind dor teelt, eer men aan wal komt, bet beole bed (ioder visscherman beeft zjjn eigen beddegoed en moet daarvoor zorgen) io zee geworpen. Ia die kleine ruimte geschiedt na alles. Daar ook slaapt men, daar eet men, daar bakt en kookt men alles, zoodat eigenljjk altijd de atmosfeer er be zwangerd is met 'n onaangenamen reuk, maar die doordringend scherp wordt en n bepaald op do longen slaat, als voor 't schaftuur de pot er gokookt en de visch in de olie gebakken wordt. Sterke longen zijn er noodig om dat te kannen uithouden. In de ksjoit slijt de viascher, voor zoover bij niet op het dek is, zijn levon. Hij slaapt er, eet er, bjj brengt er zijn gezellige aren ia door en rookt er met zijn makkers genoeg!jjk ago pijpje, al ia de tabak niet van de fijeate qualiteit. Voorts moet in deze ruimte geborgen worden, alles wat ieder der mannen aan lijfgoed beeft. De oliejassen, oliebroeken, zuidwesters en waterlaarzen der verschillende personen ziet ge mede op een rij langs de wanden hangen. Het liobt komt door bet trapgat en een paar geslapen glazen in het dok. En deze ruimte, lezer, zonder kleur, en dikwerf geheel zonder verf, is gedurende ongeveer zoven maanden hot r»te haia" voor de viaachete. Zien we er onze woning maar eens op na, betzij die weelderig of meer beaoheiden is ingeriofat, en vergelijken we dan!'' »In krankheid is de visscherman op zee recht te beklagen; dan vooral mist hg veel; hij mist, mag men vggen, alles. Mensohe- Igkerngze gesproken, men kan op zoo'n vaartuig niet ziek zijn. Denken wjj bet eens in krank liggen mot koorts in zoo'n kooi, zoo oozitdclijk, zoo onfrisoh en waarin soms nog een of twee andere manschappen liggen moeten, blootgesteld tevens aan alle schokken en slingeriogen, welke de eenwige deining der zee met ziob medebrengt. Bovendien, het is niet een aparte krankenkamer, waarin bij ligt, ware het nog een afgesloten ruimte, hoe klein ook. Maar de kranke moet liggen in diezelfde met alle vnile dampen besmette kajait, waar in een kleine ruimte acht of tien andere mannen wonen, eten, praten, hun tabak rooken en waar tevens het eten gekookt en de visch gebakken wordt. Het is eenvoudig I voor een kranke niet om uit te houden en wie zal zeggen, hoevele dier mtnnen in den loop der tijden gestorren ago, die, als ze tehuis in den kring der bunnen door teere liefdehanden hadden kunnen verzorgd worden bg zindelgker ligging, frisscher lnoht en jnister oppassing waren hersteld geworden". Ten slotte dringt bij aan op meer wettelijke bescherming voor de viasohers en stelt daarbij Dnitsohe toestanden ten voorbeeld. Een tragisch incident aan boord van een mailboot. Statig kliefde het schip de aanschietende zeetjes, die door een fritseben bries op de oppervlakte vao het water waren te voorschijn geroepen. De inaohine dreunde onafgebroken haar voorgeschreven aantal slagen cn alles ging beneden ego geregelde gangetje. Op de vuurplaat werkten de stokers voortdurend om de ketels te dwingen dea stoom te leveren voor het hijgende monster in het aangrenzende compartiment. Het werk was voornamelijk voor de tremmers zwaar, want de kolen rolden niet meer voor de schuiven, en zij moesten zioh door de schnifopeningen in de hokken begeven om de kolen voor te halen. In een der mimen waren deze niet geregeld bij bet opgebruiken van de zijden naar beneden ge rold, doch waren nit de hooger gestuwde kolonhug naar omlaag gestort, zoodat zioh langzamerhand een hol had gevormd in het ruim, wasrnit met pook, riek en schop voort-* durend de benoodigde hoeveelheid werd los gebroken, en voor de schuiven gebracht. Men was reeds verscheidene dagen in zee, en alle pogingen om de kolen op regelmatige wijze te doen voortrollen hadden niet mogen baten, zoodat bet gevormde hol in de kolen langzamerhand grooter afmetingen had aange nomen, zoodat men eigenlgk ia de ruime werkte als een kolenmyo, doch zonder d voorzorgen in aoht te nemen, die men daari steeds betracht door het zetten van stutten. Men maakte zioh intusschen in bet geheel niet ongerust, want deze omstandigheid deed zich herhaaldelijk voor, en de ondervinding had geleerd, dat door het ontstaan van scheu ren, en bet vallen van gedeelten kolen uit de laag die de zoldering vormde, steeds tijdig gewaarschuwd werd van het neerstorten van dit dak, en men trachtte dit dan te bevorderen, door van uit de schnifopeningen er tegen te atooten en dan stortte spoedig alles in elkander, waardoor men dan weer voor een psar dsgen van de tijdroovende eo vermoei nde bezigheid van het kolen voorhalen af was. Zoo ging het ook ditmaal en de verschijnselen waren ingetreden, die het neerstorten der kolen voorspeldep. De voormiddsgwaoht was efgcloopen en joiat waa de nieuwe ploeg stokers beneden, toen het noodig bleek voor vocdirg der varen weer een nieuwe hoeveelheid steenkolen voor te balendaartoe begaf zich een der man schappen in het ruim, waar zich de verscbijn- aelen van een naderende instorting der boven laag hadden voorgedaan. Zijn kameraden waarsohnwden bem en riepen hem toe dicht bij de opening te big ven en te trachten met bet lange gereedschap kolen naar ziob toe te htlen of andera kolen bg te brengen nit een ander rnim, maar de man wilde niet naar deze raadgevingen luisteren. Hij was een jonge maneerst betrekkelijk korten tijd soheepatremmeren bad mitsdien weinig ervaring. Zonder zioh aan de waarschuwingen zijner oudere en meer ervaren makkers te storen, waarbij nog een groote mate van waaghalzerij en onverschilligheid kwam, begaf bg zioh mat een mand in den veraten hoek van de kolen- spelonk, en begon deze met zijn schop te vullen; wel vielen voortdurend «tukjes kolen naar beneden, en liet zioh een omineus kraken hooren, maar daar bg eenmaal de raadgevingen in den wind had geslagen, wilde bij niet weggsan voor zijn mand gevuld was, nog een schep en de mand zon vol zjjn, toen plotseling met een donderend geraas de bovenlaag in stortte, en bij geheel oader de kolen bedolven werd. Op bet laatste oogenblik had bg instinct matig de armen boven het hoofd uitgestrekt om dit lichaamsdeel voor de neerstortende kolen te beschermen, en ia deze houding moest hij onbewegelijk blijven staan, daar het hem onmogelijk was om een vinger te verroeren. Vlak voor zija aangezicht was een groot brok neergevallen, dat zioh in sobnine richting naar hem toe, boven zijn hoofd uitstrekte, en dit behoedde hem voor verstikking, vlak voor zga hoofd had hij een kleine ruimte, waarin hg, hoewel met de grootste moeite, nog cenigszins adem bon balen. Groote ontsteltenis heerschte op de vnnrplaat, en dadelijk rende een der stokers weg, die den wacbthebbenden machinist in de maobine- kamer waarschuwde. Deze, die zjjn post niet verlaten kon, gilde hem toe onmiddellijk den hoofdmaohinist te waareohnwen. Io de salon zaten de passagiers juist aan tafel, waarbij de kapitein presideerde, toen plotseling de chef van de maohinekamer binnen kwam staiven, gevolgd door een zwarten en bezweoten stoker, die in korte woorden den kapitein het ongeval mededeelde. Zijn ondergeschikten had de hoofdmaohinist dadelijk, toen bij het vernam, toegeeohreenwd, 't Inik aan dek open te leggen, en kolen nit te nemen. Dadelijk stond de kapitein op, gevolgd door alle passagiers, daar ieder wilde traobten er iets toe bg te dragen, om den ongelnkkigen man nit zjjn benarden toestand te helpen vorlossen. Aan dek had men het Inik reeds opengesmeten, en zonder een oogenblik te verliezen, ging ieder aan het werk, de kapitein, de stuurlieden, de maohinisten, de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2