ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 25 Juli 1905. Courant). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (55 i e X" i It z e c s c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG an ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord- AmerikaTranar aalIndie ens. torsend ing aana per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8184. Directeur A» JT- DB LOOZR Redacteuren: nXKKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adtertentiën, tan 13 regels 30 Cta. meerdere regela 10 Cta.kannen uiterlijk tot de» Maandag», Woensdags en Vrijdag» middags 2 ore besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend g'eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkfx, Nieuwe Boogenlsfraat 213, Zierikzee. Rusland—Japan. Tokio, 21 Juli. Offioieel wordt mede gedeeld, dat zich op verschillende plaatsen van het eiland Sacbalin 461 Rassen aan de Japanners hebben overgegeven. Daaronder zijn begrepen een kolonel en veertien andere officieren. St.-Petersbuïg, 22 Juli. De correspondent van de Roexskoie Slovo te Gorjoeline telegra feert, dat de Japanners brieven onder de» voorposten tan het leger van generaal Mit- chenko werpen, waarin gewezen wordt op het onnoodige om elkander nu nog in schermutse lingen af te maken, nu de trede verzekerd is. Zuid-Afrika. Het congres der Yrgstaatache Boeren, te Bloemfontein, nam een motie aan, waarin het antwoord, door de Eogelaohe regeering gegeven, op de moties vau het congres te Brandfort (2 en 3 December) betreurd, en verklaard werd, dat samenwerking onmogelijk zijn zal, als aan de wenechen der bevolking van de kolonie niet werd tegemoet gekomen. Voorts nam bet een motie aan, ten gnnste van de oprichting tan een verbond, dat ten doel zal hebben, goed zelfbestuur te krijgen en de volksbelangen te behartigen. Amerika. In de voornaamste Amerikaansohe steden tusschen de Rocky Mountans en den Atlan- tisohen Oceaan zijn Dinsdag niet minder dan 50 mensohen door de warmte gestorven, te New-York alleen 23. Woensdag zijn te New-York 27 mensohen aan zonnesteek overleden. In den namiddag brak er een onweder los en de lucht werd daardoor ietwat verfrisobt. Maar dat dnnrde slechts kort; weldra was het weder drukkend warm. Te New-York is de temperatuur al honderd graden Fahrenheit geworden. In het geheel stierven Woensdag in de Oostelijke steden der Vereenigde Staten weder 90 menschen door de warmte. Het lijden der New-Yorksche bevolking wordt nog vergroot door eene staking der koetsiers en voerlieden, die weder tengevolge heeft dat het voor de bevolking tot eene be hoefte geworden ijs niet vervoerd kan worden. De New-Yorkeoho millionnair en pbilan- throop James Phelps Stokes is dezer dagen te Noreton, in Connecticut, getrouwd met een eenvoudige sigarenmaakster, Rose Pastor ge naamd. De bruiloftspartij was wat men noemt zaer jgemêleerd", want onder de 500 gasten waren zoowel de rijke en voorname familieleden en vrienden van den bruidegom als de eenvoudige bloedverwanten en vrienden der braid, en de broertjes en zusjes der jonge millionairsvrouw, gewoon in een armoedige achterbuurt te spelen, renden nn, vroolijk genietend, door de lanen van het park der braigomsmoeder, met de kinderen der voornaamste lieden van New-York. ItaliS. Vrijdagnacht wisten eenige personen in den dom van Milaan door te dringen en de met edelgestoente bezette kroon van het Madonna beeld van de Rozenkrans te ontvreemden. Behalre historische waarde werden de edel- steenen op 50,000 lire geschat. Twee administrateurs van de kerk zijn, als verdacht van den diefstal, in hechtenis genomen. Turkije. Gednrende de plechtige Selamlik-ceremonie op het binnenplein van de moskee te Constan- tinopel ontplofte Vrijdagavond, zeer nabij den sultan, een dynamietbom. Veertig personen, soldaten en inlanderp, werden bij deze ontploffing gedood, doch de saltan zelf keerde gelukkig geheel ongekwetst en volkomen kalm ten paleize terug, alwaar hij spoedig daarop den Oostenrijksoben gezant ontving. Talrijke arrestaties hadden bereids plaats, maar algemeen wordt vermoed, dat de dader zelf ook bij de ontploffing gedood is. Konstantinopel, 22 Juli. De ontploffing had tegen zes nur plaats. Het publiek en de autoriteiten zijn zeer onder den indruk. Men vermoedt dat de moordenaar door de troepen heen geslopen is om zijn bom te werpen op het oogenblik dat de afzetting minder sterk was, tijdens het verblijf des Sultans in het inwendige der moskee. Rusland. Te Szamara zijn onder geheimzinnige om standigheden op een kerkhof kisten kostbaar heden on 600.000 roebel aan geld ontdekt, blijkbaar gelost nit een nit het Verre Oosten aangekomen spoorwegwaggonvermoedelgk van diefstal afkomstig. De Bloten maker Okrzeja, die den 24en Juni j.L ter dood veroordeeld werd, terzake, dat bij den 26en Maart j 1. eene bom geworpen heeft op de binnenplaats van het politiebureau te Praga, waardoor zes personen gewond werden, is Vrijdag terechtgesteld. Vrijdagmiddag omstreeks half vier vuurde een man, Kella Croorop8 genaamd, op de Wiborg-esplanade, te Heleingfors, twee revol verschoten af op den luitenant der gendarmerie Kramorensko en verwondde hem zwaar. Enkele uren later overleed de gewonde. De dader is bereide gearresteerd. De matrozen van de Zwarte-zeevloot hebben onder de marine en het leger het volgend manifest verspreid: •Broeders en soldaten I Waarom staan wij niet pal als één man? Waarom leeren wij dat niet van onze vijanden, van onze meer deren? Wij verzoeken u, opmerkzaam het doen en laten van uw vijanden na te gaan, op welke wijze zij hun belangen verdedigen. Waarom kannen wij niet hetzelfde doen? Wanneer wij iets stuk makeD, een ruit in werpen b. v., dan worden wjj streng met arrest gestraft. Daarentegen zegt men niets tegen een overste, wanneer hij een geheel schip doet zinken. Wij brengen ons zeiven in de gevangenissen, wij bewaken ons zeiven in de gevangenissen, wij schieten ons zeiven dood, wij voeden ons met bedorven spjjsen, wij betalen ons zeiven kleine loonen enz. Wij zeiven dragen de sobnld van ons lijden en geen ander. In onze handen ligt de gebeele vesting en wij verstaan het niet, haar te benutten tot eigen welzijn. Genoeg broeders, met de bescherming van de belangen onzer vijanden I Laat henzelf de geweren in banden nemen, om zoo hunne belangen te verdedigen. Wij, soldaten, moeten ons tot één aansluiten om onze belangen te behartigen. Zij zijn machtig en groot alleen door ons. kleine en arme menschen, want ons leven i'b hun vesting en ons Igden hun genot. Wanneer wg op- honden elkaar gevangen to nemen, op elkaar te schieten, dan worden ook onze vijanden machteloos, en hnn veratand zal hen niet helpen. Genoeg broeders, Boldaton en matrozen, met het lijden, dat wg tot nu toe gedragen hebben 1 Genoeg, met het bedorven voedsel waarmee men ons, als honden gevoed heeft. Het is hoog tijd, dat wij ontwaken, onze belangen verdedigen en ons wreken aan onze vijanden 1 Broeders, wg hebben reeds veel onheil gesticht. Ia dit jaar hebben wij onze vaders en moeders, broeders en zusters ver moord, en wanneer wij naar huis teruggaan wat zegt dan ons hart, wanneer tot ons gezegd wordt: Gij zijt de moordenaars van uw eigen bloedverwanten? Broeders, vereenigt u en richt do geweren tegen het absolutisme, om het te vernietigen, want zoolang het absolutisme bestaat, zoolang hebben wij geen orde! Weg met den oorlogl want bij maakt bedelaars van ons! Weg met het absolutisme, want dit Jegt ons belastingen op en zuigt het RuBsisohe bloed nit! Leve de vrede, de vrijheid en de republiek!" Engelaitda Londen, 20 Jnli. De Regeering leed met 199 tegen 196 stemmen de nederlaag bij de beraadslagingen betreffende de Iersobe landakte. De oppositie barstte in luid gejuich los op Balfonrs nederlaag. Balfonrs zou naar de bedoelingen der Regeering vragen totdat hij tijd had gehad over den nieuwen toestand te beraadslagen. Onmiddellijk nadat de uitslag van de stemming in het Engelsohe Lagerhuis was bekend gemaakt, vroeg Campbell Bannerman aan Balfour wat hg van plan was te doen. Balfour antwoordde, dat hij natuurlijk tham nog geen beslnit kon nemen. Redmond vroeg heftig of Balfonr van plan was deze vernedering te slikken, zooals hij vorige vernederingen had verduurd. Balfonr antwoordde dat tot dusver de Regeering den steun had van een groote meerderheid in het Hnis. »Wij zullen ni6t beproeven ons in onze funotiën te bandhaven, tenzij wg het waardig kannen doen. Wij denken er over het Huis te vragen op het genomen besluit terug te komeD, maar voor ik eenig beslnit bekend maak, wensoh ik mijn collega's te raadplegen. Den 24en zal ik een verklaring afleggen". De vergadering, die «eer opgewonden wae geworden en waar de toejuiobingen als overwinnaars beantwoord werden met teekenen van afkeuring, werd daarop verdaagd. De nederlaag van de Regeering kwam geheel onverwacht. De debatten hadden hun normalen loop. Redmorr* en de andere lersche nationalisten hernieuwden hun aanval op de lersche landwet. Teneinde zgo ontevredenheid nit te drnkken stelde Redmond voor, de geraamde uitgaven te verminderen, de gebruikelijke parlementaire wijze om afkenring nit te drnkken over de politiek der Regeering. Yan de ministerieelen waren niet velen in de zitting tegenwoordig, niettegenstaande de waarschuwing van Balfour. Toen de leden terugkeerden van de wacht kamer, waar zij de stemmen noteerden, steeg j de opwinding en toen het duidelijk bleek dat de Regeering was verslagen, stonden de liberalen en nationalisten op, wuifden met de hoeden, schreeuwende aftreden, aftreden I Het gejnich werd steeds weer herhaald, toen de volledige uitslag der stemmen werd bekend gemaakt. Op verschillende vragen aan de ministers gericht over den aankoop van de kolenmijnen in Znid-Wales door een Daitsch syndicaat, is geantwoord, dat dit kolengebicd gelegen was buiten het gebied, waar kolen geschikt voor zee-gebrnik werden gevonden en dat boven dien de verkoop van ondergeschikte beteekenis was en de tusschenkomst van de regeering niet noodig maakte. Duitschland. Het Gothasche Tagebl. deelt de volgende nota mee: •Prins Philip van Coburg heeft zooeven, nadat de Parijsehe geneeskundigen zijne vronw, prinses Lonise van Cobarg, geboren prinses van België, voor gezond van geest hebben verklaard en nadat de opperhofmaarschalk te Weenen de carateele over de prinses opgeheven heeft, een proces tot echtscheiding tegen zijne gemalin bij de rechtbank van Gotha aanhangig gemaakt. Deze rechtbank is bevoegd, over de reebt- geschillen tu«sohen leden van het hertogelijke hnis uitspraak te doen. De openbare behandeling zal in October plaats hebben". Prins Philip en prinses Louise zgo getrouwd te Brussel op 4 Februari 1875 dus meer dan 30 jaar geleden. De prins is nu 61 jaar, de prinses 47. Zij hebben een zoon van 27 en eene dochter van 24 jaar, die zelve reeds een kind heeft. België. Brussel, 21 Jnli. Hedenmorgen bad een plechtig te Deum plaats in de St.-Gndule. De koning heeft, in antwoord op de vader landslievende rede van kardinaal Malinez, in herinnering gebrsoht welk een groot deel de geestelijkheid heeft in de atiohtiog der natie. De koning voegde er bij, dat bij altijd traohtte te handelen voor het welzijn van het landhij zal daarmee blijven voortgaan zoolang God hem het leven laat. De koning zegde de Belgisohe missionarissen dank voor de vestiging van een apostolaat van den Kongo. Naar aanleiding van koning Leopold's wensch, te Brussel bij de feestelijkheid op het Podiert-pleio uitgesproken, dat de volks vertegenwoordiging het ontwerp betreffende Antwerpen zal aannemen in 's lands belang, zegt het Handelsblad van Antwerpen: De redevoering des konings zal heel het land door een geweldigen indrnk te weeg brengen. Zijne Majesteit heeft op de meest uitdruk kelijke wijze, in een historisch oogenblik, de vaderlandsohe noodzakelijkheid van de stemming der werken van Antwerpen doen nitscbijnen. De koning heeft zioh gericht tot het land, tot de gansche bevolking van België. Hij heeft de verklaringen zijner ministers willen versterken door de stellige belofte van zijn koninklijk woord: het ontwerp van Antwerpen zal de lasten met geon centiem en het contingent met geen man verhoogen. Na deze afdoende verklaring, na deze pleohtige verbintenis, die de vorst tegenover zgo volk heeft aangegaan, meenen wij, dat de Belgische natie met meer wijsheid en bezadigdheid haar oordeel zal uitspreken. "Wg zijn overtuigd, dat de volksvertegen woordiging thans van een hooger standpunt het regeoringsontwerp zal beschouwen. Het zal voor Antwerpen, voor België, do schoonste bladzij wezen in bet gedenkboek der feesten van 1905. Wat er van zij, van heden af kunnen wij den koning, bij zijn bezoek aan Antwerpen, eene ontvangst voorspellenzooals Zijne Majesteit er nooit eene in de Soheldestad is to heart gevallen. ■ed.rland. Roermond, 21 Juli. In de zitting van het kantongerecht is de heer P. J. van den Broek, opzichter provinciale waterstaat, die gehoord moest 'worden, plotseling ineen gezakt ea na eenige minuten overleden. Nijmegen, 22 Jnli. Ze waren met hun drieën, hadden zsnd gebaggerd in het Yoseegat en zonden nn ban lading lossen even boven Millingen. Zeker was de aak te zwaar geladen, althans 't vaartuig kreeg water binnen, zonk al spoedig en de opvarenden verkeerden in doodsgevaar. Twee ervan wisten zich door middel van een »boom" en een roeiriem drijvende te honden, tot ze door een sloep van een afvarende zeeboot, die het ongeluk had zien gebeuren, van een wissen dood werden gered. De derde, de jonkman B. 8., uit Millingen, die meer voor zjjn vgenopgen" eens een reisje had willen meemaken, ver dween in de diepte. Zgo lijk is nog niet ge vonden. Egmond aan Zee, 22 Jnli. Toen Donder dagavond de tram van Alkmaar naar hier, waarmede de lijn geopend was, ongeveer kwart vóór tienen alhier terugkeerde, ont spoorde bij den eersten wissel vóór het station de locomotief. Yan de twee wagens liep de eerste tegen de machine aan, welke daardoor kantelde. Op de looomolief bevonden zich, behalve de machinist J. A. van Heyningen, de stoker A. Holemann en de opzichter van den loeomotief- en treindienst, de heer Nonwen. De machinist kwam onder de m&ohine, met het treurig gevolg, dat bij dadelijk een lijk was. De stoker en opziohter werden, de eerste vrg ernstig, de laatste lichter gewond. Zg zgn opgenomen in het Wertheim-Paviljoen te dezer plaatse. De overige personen, die in de wagens aaten, twee Btokers en de hoeren dr. Schipper en Gonda, van hier, bekwamen geen letsel. De machinist laat een weduwe met 6 kinderen achter. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Een ondertoek zal worden ingesteld. De machine werd belangrijk beschadigd en van één wagen is het bordes geheel iogedrokt. Amsterdam, 22 Jnli. Een minnaar kreeg gisterenmorgen om oogeveer elf unr op de Leidsohestraat twist met zgo aangebedene. Een heftige rnzie ontstond tusschen beiden en het slot van do woordenwisseling was, dat het meisje zioh losrnkte en plotseling pardoes te water sprong. Hevige ontsteltenis op eens. De verliefde jonge man Bchreeuwde om hnlp en van alle kanten kwamen nienws- gierigen aangeloopen, maar niemand dnrfde 't blijkbaar aan de drenkelinge na te springen. De groentenhandelaar Ruckert, die reeds vijf-en-dertig maal mensohen uit het water gered heeft, met gevaar voor zijn eigen leven, zag uit de verte het oploopje. Hg liep er naar toe, werd gewaar wat er aan de hand was, en sprong, zonder zioh maar een oogenblik te bedenken, gekleed te water. De monaohenredder slaagde er ook nu in, de drenkelinge op het droge te brengen, 't Was lang geen gemakkelijk werkje voor hem geweest ditmaal, want het meisje spartelde erg tegen. Bovendien werd hem neg dnidelijk, dat er veel waars ia in het spreekwoord »Oadank is werelds loon". Toen de juffrouw goed en wel weer op vasten grond stond on bijgekomen was, ontstak ze opnieuw in woede. Io plaats van haar redder de hand te drukken, vloog tij op hem toe en beet hem vinnig in de hand, waardoor een wonde ontstond van dien aard, dat er een dokter bij te pas moest komen. Het meisje geraakte in zulk een overspannen toestand, dat zij ten slotte naar het Gaethnis vervoerd moest worden. Ruokert, de groentenhandelaar, heeft thans wel een bijzonder aandenken aan zijn edel werk. Woensdag ontstond, vermoedelgk door een ongeval bij een kaohel, een binnenbrand. De vrouw des huizes geraakte in brand, en werd door een buurman naar het Israël, ziekenhuis gebraoht. Een eenig zoontje, dat ernstige wonden aan bals en rechtervoet kreeg,is eveneens in genoemd ziekenhuis opgenomen. Een 12 jarige jongen, die bij het reddingswerk behulpzaam wilde zijn, en rook en vunr niet langer kon verdragen, is nit het raam der 2e verdieping op straat gespron gen en verkeert dientengevolge in bewuate- loozen toestandeen tweejarig doohtortje bekwam een brandwonde aan den arm. Men ziet dikwijls wielrijders, die de onvoorzichtigheid hebben kinderen vóór of achter op hun fióts te laten meerijden. Op den AmBterdamschen straatweg onder Ylenton reed Dinsdagmiddag een jongmenaoh van 19 jaar, liefst met een meisje vóór op het atuur en een jongetje achter zich! De gevolgen blwvdn Lioi, ail. liét Uidipje geraakte met één der voetjes tnsschen de spaken. Daardoor viel de bestuurder boven op het kind, dat ééa harer armen brak, terwijl de bestuurder zelf verwondingen in het aangezioht kreeg en het achteropstaande jongetje z'n wang openscheurde. Een les voor anderen 'a-Gravenhage, 22 Jnli. De sergeant van het regiment grenadiers en jagers, V., die als menagemeester-ondercffioier bij het le bataljon de menageboeken valschelijk had bijgehouden, en zich daardoor gelden van die menage had toegeëigend, en ten eigen bate besteed, ia ge arresteerd en, ter beschikking van den waar nemend auditeur militair, naar het Hnis van Bewaring alhier overgebracht. Rotterdam, 21 Jnli. Bij den gemeenteraad is ingekomen van burgem. en weth. een voorstel om f 545,000 toe te staan voor de voltooiing van de Maashaven, uitgezonderd de kaaimuren, alsmede een voorstel om f 50,000 op de begrooting te brengen voor aanleg en onderbond van straten. De raad heeft eervol ontslag verleend aan H. G. van Harrevelt, als hoofdkenrmeeBter van het Openbaar Slachthuis, en als zoodanig benoemd G. G. J. Westholz, keurmeester le klasse te Amsterdam. Waalwijk. De algemeene bond van Neder- landsche schoenfabrikanten, waarvan de hoofd zetel alhier is gevestigd, is, naar wjj vernemen, voornemens een oommissie te benoemen voor sociale wetten. Zierikzee, 24 Jnli. Tot den hoofd-cursas zijn toegelaten de sergeants A. Dominions van het instr.-bat. te Kampen en J. Weber van Breda, beiden geboortig van Kruiningen. De zomervergadering der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid en Noord-Beveland zal dit jaar op Vrijdag 4 Augustus 1905 te Dordreoht gehouden worden. Den leden wordt een boottocht rond het eiland Dordreoht met een uitstapje naar Gorioohem nit de kas aangeboden, daarna zal een gemeenschappelijke maaltijd in het hótel Ponsen te Dordreoht plaats hebben. Jagen. Aan Gedep. Staten van Zeeland is door verschillende jagers uit Zaamelag en omstreken een adres gerioht, waarin verzocht wordt om niet, zooals reeds eenige jaren, de jacht op patrijzen een maand voor die op hazen te openen, doch deze gelijk tijdig te openen en wel zooveel mogelijk op denzelfden tijd als de opening van de jaoht in België. De gemeenteraad te Philippine heeft besloten een leening van f 8000 tegen. 4 p.Ct. aan te gaan bij de Maatschappij van Gemeente- orediet. Later zal dan nog een leeniog van f 5000 worden gesloten, znlks in verband met de werken tot verbetering der haven, die iu het geheel op f 13000 zijn geraamd. Zijpe. Zaterdagnamiddag 1.1. arriveerden alhier in de tramhaven zes Hollandsohe pleizierjachten, teneinde zich te begeven naar Antwerpen, alwaar, volgens mededeeling, dezer dagen een zeilwedstrijd zal plaats hebben. De opvarenden bielden de baart tot laat in den avond drnk bezig door de werking van een phonograaf. Per sleepboot zijn ze allen naar Antwerpen Tertrokken. St.-Filipsland, 24 Jnli. Toen de timmir man M. L., die op een stelling van een in aanbonw zijnd hnis Btond, een kan met drink water wilde aanpakken, greep bij mis, verloor zijn evenwioht en viel naar beneden, waarbij bij één zijner beenen ernstig kneusde. Scherpenisse, 23 Juli. Vrijdagavond werd het nieuw gekozen raadslid, den WelEd. heer dr. F. Sneepels, een serenade gebraoht door de heeren Blanue, die allen muzikanten zijn, en nog altijd door omstandigheden van Pinksteren af alhier vertoeven. Tot Iaat in den avond bleven zij in den geïllnmioeerden tuin spelen. Yele ingezetenen gingen het nieuwe raadslid féliciteeren en bleven bij de feest vreugde. Onder het afsteken van eenig vuur werk en het spelen van de muziek, was er een opgewekte stemming onder de aanwezigen. Ierseke, 22 Jnli. Bij besluit der Rijks verzekeringsbank, is aan de wednwen der op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1