NESTLE I KINDER*! -MEEL. Verkiezing leden Gemeenteraad. was een ramp voor deze gemeente, die door deze stichting vergoed wordt. Botterdam10 Juli. De verdaohten intake de in ons vorig nummer vermelde inbraak en poging tot doodslag in de Speel- manatraat alhier zijn allen, wegens gebrek aan bewijs, vrggelaten. Pieter Landegent alhierdie door een inbreker in zijn huis met een revolverschot in den buik getroffen werd, is gisteren in het Ziekenhuis overleden. Yan den dader heeft men nog geen spoor ontdekt. De overledene heeft nog op zijn sterfbed verklaard, dat het hem onmogelijk zon tyn don man te herkennen. 'a-Hertogenbosch, 10 Jali. Naar de N.-Brverneemt, zal H. M. de Koningin- Moeder bij haar bezoek aan dote stad op "Woensdag as, vergezeld worden van de Hertogin-weduwe van Albany, haar zuster. De Koningin-Moeder komt Woensdag 12 Juli a.s. met den trein van 11,45, begeeft zioh van het station naar het gouvernements- hdtel en zal daar déjeuneeren. H. M. tal alhier bezoek brengen aan een liefdadige instelling, aan do Kathedraal, en aan de tentoonstelling in de sociëteit Casino. Daarna zal H. M. weder in het gouvernements hotel thee drinken en vervolgens weder vertrekken met den trein van 5.34. Uit Stad ss Praviscis. Zierikzeo, 12 Jali. Bij het heden te 's-Gravenhsge gehouden notsriëel staats examen is voor net tweede gedeelte geslaagd o. a. de heer G. J. Lunenberg Jr. alhier. Benoemd tot Bidder in de Orde van Oranje-Nassan Mr. L. A. Byban, secretaris der gemeente Delft, vroeger burgemeester van Colijoeplaat, Cortgene en Cats. Haamstede, 11 Jnli. Voor de op 21 Juli alhier te honden veiling zijn ongeveer aan gegeven 600.000 bollen. Als eerste begin is dat aantal das nogal groot, 't Is te hopen dat te goed moge slagen, tot welzijn van onze streek. St-Filipsland, 10 Jnli. Door het om trekken van een ketel met kokende koffie, die onbedachtzaam op den vloer gezet was, kreeg een kind van 10 maanden tnlke brandwonden, dat geneeskundige hnlp moest ingeroepen worden. Alhier is benoemd tot assistent van den agent der rijksversekeringbankde heer C. v. Bendegom, beambte ter seoretarie. Colijnsplaat, 11 Jali. Gisteren bracht het muziekgezelschap «"Wilhelmioa" alhier, onder eene talrijke schare van ingezetenen, eene serenade bij eene 90-jarige. Het ondje zat omringd van bijna de geheeld familie zeer opgewekt en was zeer voldaan over de haar bewezen attentie. Nog tamelijk kras en goed van geheugen, bezoekt zg na en dan nog enkele ingezetenen. Hoewel een bedeelde van het Hervormd Diaoonie-Armbeatuur, ontbrak het haar op den feestdag aan niets. Daarvoor werd ruim- aohoots gezorgd. Voor de tweede maal in dit seizoen moohten de ingezetenen dezer gemeente eene uitvoering hooren in de tent, bestemd tot uitvoeringen door de muziekvereenigiog Wilhelraina", van de zangvereeniging »01ymphia" alhier. Dat die uitvoeringen evenals de musiek zeer in den smaak vallen, bewijst het talrijke publiek, dat zioh telkens daarbij vertoont. Goes. Niet kerhsch. Toen sich Zondag tegen den avond een zwaar onweêr boven de stad ontlastte, begon enkele minuten vóór zes uur, als gewoonlijk, de kerkklok te luiden. Iemand, alleen om het onweêr denkende, loopt naar buiten en vraagt aan een voorbij ganger, waar de brand is. De brand? Ja, de klok luidt toch? O, 't is waar, de brand is in de kerk. In de kerk? Ja, om zes unr begint de avonddienst. Oooo I Bij den tol tassohen Goes en Kloetinge kwam een fietser in aanraking met het rjjtuig van een huurkoetsier en de fiets^kwam onder de paarden tereoht. De beesten sloegen het tuig stuk, maar vernielden ook geheel hun mededingster, de fiets, die in stokken en brokken van tussohen de pooten der paarden moest worden getrokken. De fietser zelf leed liohamelijk geen letsel. In de Poel is een hooistapel door den bliksem getroffen en verbrand. Vlimingen. Bij wijze van proef zal voortaan vanwege het gemeentebestuur Zon dagsmorgens van 6—9 ure aan minvermo genden gelegenheid worden gegeven tot het nemen van zeebaden f 0,10 per bad, waarvoor enkele badkoetsen beschikbaar zullen worden gesteld. bszdbouw ea Veeteelt. Verwachtingen van den oogat in Schouwen—Duiveland. Tarwe stsat over het algemeen teer goed te velde; droog weer is echter voor dit gewas gewensoht, daar door de laatste regens vele akkers zijn gaan legeren, wat aan do kwaliteit geen voordeel kan zijn. Bog ge wordt weinig uitgezaaid, daar de prijzen in de laatste jaren niet hoog genoeg waren om deze cultuur honend te maken wat echter uitgezaaid is belooft een goede opbrengst. Gerst is niet zwaar, doch kan nog een goed beschot opleveren, Haver staat over het algemeen zeer goed en belooft een goede opbrengst te sullen geven. Erwten ajju minder uitgesasid dan het vorige jaar en de verwachting van het uit gezaaide is niet hoog, daar zij op sommige perceelen reeds beginnen te sterven, wat geen groote opbrengst voorspelt. Bruine boonen zijn meer uitgezaaid dan in de laatste jarende goede prijs, die verledeu jaar voor dit artikel was te bedingen, zal hiervan vermoedelijk de reden zijn. Het gewaa staat prachtig te velde, doch droog weer is noodzakelijk om een flinke opbrengst te kunnen geven. Aardappelen worden, evenals bruine boonen, moer verbouwd dan in vorige jaren. De stand van het gewas is middelmatig; op koude gronden liet de opkomst nog al wat te wenschen over. Suikerbieten en Mangelwortela zijn voor de meeste landbouwers wel de hoofd schotel. Door het natte wcêr in den zaaitijd is de opkomt op enkele plaatsen slecht geweest en moesten enkele perceelen worden over- gezaaid en deze tyn daardoor achterlijk. Aan vele perceelen kan men ook zien, dat niet behoorlijk schoonhouden en te laat op maat zetten voor den landbouwer schadelijk agn. Zoo zjjn ook velen nog te zuinig met Chili- salpeter-bemesting. De verwachting is middel matige opbrengst. Het Vlas, waarvan in den beginne de beste perceelen voor flinke prgzan zijn ver kocht, laat over het algemeen veel te wenschen over; dit is door het late uitzaaien en de vele regena nog al beneden het mindelmatige ge bleven. Karwgsaad, Koolzaad en Blauw Maanzaad worden hier bijna niet verbouwd. Aanbestedingen, Yerkoopingen enz. Goes, 11 Juli. Heden werd aanbesteed in de Sooieteit «Van Ongenuohten Vrij", de uit voering vao zinkwerken en stoenbestortingen zeewaarts en terzijde van het oeverwerk van Spieringpolder, polder Caraperlacd. Hiervoor was ingeschreven door de heeren B. A. den Exter v. d. Brink, Krabbendijke, voor f 19.800; P. A. v. d. Velde, Tementen, voor f 18.960; Jan Roskam, Dordrecht, voor f 19 431; J. B. Koch, Hans weert, voor f 19.660; J. de Bourgraaf. Wemeldinge, voor f19.745; Jan de Bree, Terneuzen, voor f 17.835; C. de "Wilde Az., Kattendgke, voor f 18 690; W. Volker, Sliedrecht, voor f 49,540. De raming was f 20.000. Aan den laagsten inschrijver gegnnd. Ingezonden Mededeelingen. Onder verantwoordelijkheid t an den inzender Van 1—5 regels 1,elke regel meer 0,20. Melkvoedsel voor KinderemnZieken BECHTSZAKEN. Jsgen zonder akte of zonder vergunning en wat daarmee verband hondt kostte weer aan vier personen een veroordeelend vonnis van den kantooreohter te Goes, terwijl niet minder dan 42 vonnissen in zake leerplicht overtredingen werden uitgesproken, waaronder 6 gulden boete of 4 dagen hechtenis. De bekende Leidsche giftmengster, Maria Catharina Swanenburg, huisvrouw van J. van der Linden, door het gereohtshof te "s-Gravenhage bij arrest van 1 Mei 1885 tot levenslange tuohthuisstraf veroordeeld wegens vergiftiging drie malen gepleegd en die haar straf thans in do gevangenis te Oorinchem ondergaat, heeft nu bij den Hoogen Raad herziening aangevraagd van dit arrest. De moord in de Scheveninysche Boschjes. Voor de Haagsohe reohtbank werd Dinidsg behandeld de vaak tegon den 18-jarigeo Arnoldus Albertns Marie Brouwers, beklaagd van moord op Jacoba Cornelia Pot, weduwe Krüsman, gepleegd op 9 November 1904 in de Soheveningsoho Boeohjea achter de Bataaf. Een vrij talrjjk publiek woonde de behandeling der «aak bij. Voor zoover waarneembaar was de beklaagde j bet binnentreden der zaal ce?r kalm. Brouwers, door den president ondervraagd, deed het bekende verbaal van de ontmoeting met sjjn slachtoffer, dat hem op 9 November in de Boscbjea naar den weg vroeg. Dadelijk kwam toon de gedachte bij hem op, haar te dooden. Reeds vóór dien datum bestond bij hem aandrang iemand van het leven te berooven, zóó nog in October van het vorig jaar, loopsnde in de Wagenstraat, maar toan ion hij er nog weerstand aan bieden, omdat hij aan God daoht en zijn beter ik bovenkwam. Beklaagde vertelde verder van zzjo jeugd, van een doorstane hersenziekte en van zijn verblijf in Amerika, waar hij een meisje lief kreeg, dat bij gehoopt had te trouwen, en van zijn terugkeer iu ons land met een bitter gemoed en een wrok tegen de mensohen. Brouwers vertelde verder hoe op 8 Nov. den aandrang om iemand te dooden weer krachtiger werd. Op 9 November ging bij in plaats van les te gaan nemen naar de Boscbjes en na het plegen van zijn misdaad wss hij big en bad hij een gevoel van verlichting. De twee volgende nachten sliep bij rustig, eerst Zaterdag, den dag zijner aanhouding, was hg weer angstig geworden. Op desbotn ffande vragen antwoordde bij nog, dat het hom vooral op 9 November onmogelijk j was langer weerstand te bieden aan den drang om iemand, wie dan ook te dooden. Hg stootte daarom met zooveel kracht toe. Duidelijk omeohrijven hoe het gevoel telkens bij hem opdoemde, kon beklaagde niet. Hij moest ismand dooden; hoe, dat deed er niet toe. Het vreeseigke van sjjn drad zag bij niet in en hij kon zelfs de verzekering niet geven, dat hij niet nogmaals hetzelfde zou doen. Daarna begon het getuigenverhoor. De doctorenbelast geweest met de schouwing, meenden dat de dood het gevolg is geweest van de toegebraohte steken. Dat de slagaders zijn doorgesneden is een toeval, maar de geneesheeren verklaarden dat een steek in den hals altijd gevaarlijk is. Drie getuigen werden daarna gehoord, die mevr. Pot 9 Nor. in de Bosobjes hebben gezien. De deskundigen dra. prof. Jelgerema en Rosenatein handhaven hun rapport, waarin zij ooncludeereu dat Brouwers lijdt aan een ziekelijke storing zjjoer verstandelijke vermogens en gebrekkige ontwikkeling. Onder een bepaald ziektegeval kunnen zij hem niet brengen. Hij verkeert in nerreuse, melanoholisohen toestand, geneigd tot dwanghandelingen, waartoe de neiging kan terugkeeren. Op een vraag van ééa der reohtera verklaarde prof. Jelgersma nog, dat beklaagde is een gedegenereerde en hereditair belast. Volgens opgave van dr. Roeenstein - zya er bij beklaagde geen lichamelijke afwijkingen, evenmin op sexueel gebied. Aan epilepsie lijdt Brouwers niet. Het Openbaar Ministerie vorderde tegen Marias Brouwers, na het verhoor der deskundigendie tot ontoerekenbaarheid oonolndeerdeo, ontslag van rechtsvervolging en plaatsiog in een krankzinnigengesticht voor een proeftijd van hoogstens 1 jaar. KIIKIIIOWI. Da. P. F. van den Berg, pred. bij de Herv. Gem. te Zierikzee, herdacht gisteren (Dinsdag), den dag waarop hij vóór 30 jaar het predikambt aanvaardde. Zoowel uit sjjoe vroegere, als uit zijae tegenwoordige gemeente, ontving de geachte jubilaris zeer vele blijken van belangstelling. Op het prachtig gelegen «Heerenhof" onder do gemeente Ooeterhnd werd heden (Woensdag) de vierde Noordelijke Zeeuwsohe Zendiogsdag gehouden. Begunstigd door heerlijk wcêr, waren vele belangstellenden aanwezig. Ten half twaalf ure werd het feeet geopend door ds. P. van der Linden van Nienwerkerk, ter vervanging van ds. P. F. van den Berg, die door ambtsbezigheden verhinderd wkb. Z.Eerw. sprak een «inleidingswoord", en opende bet feest met gebed. De «openingsrede" werd gehonden door de. J. de Voogd van St.-Annaland, waarna ds. A. de Visser van Wolfaartadijk sprak over «Wereldrijk en Godirjjk". Na de pauze sprak ds. J, J. Homburg uit Groede, die tot onderwerp bad «Het volgen van Jezus", terwgl de volgende spreker, de heer Kloot Msyburg uit Prios9nhage, de pertinente vraag aan de aanwezigen stelde: «Vóór of tegen Jezua". Na de laatste p-\nse sprak ds. M. ton Broek van 's Heorenboek, terwij! het slot woord werd gesproken door ds. H. P. Stogenga, van Middelburg, die de bijeenkomst met dankzegging sloot. De liederen werden begeleid door het mnziekgezelsobap «Oosterlsnd's Fanfare", dat op waardige wijze zijne taak volbracht. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te 8t.-Maartenedijk door ds, C. J, Leenmanb te Bennekom. Beroepen bij de Geref. gem. te Vfia-_ singen ds. Ploos van Amstel te Zwolle. Tweetal bij de Goref. gem. te Kruiningen ds. C. Dekker te Ooltgensplaat en ds. R. 8. Sybrandi to Blokzijl. In de generale Synode der geref. kerken, welke dit jaar te Utrecht gehouden zei worden, hebben voor Zeeland als primi zitting do heeron Littooy en dr. Wagenaar, predikanten, en de ouderlingen Mulder en Yerhage. De oud-hoogleeraar dr. W. C. van Ma nen te Leidon (vroeger pred. te Zierikzee) die reeds langen tijd lijdende was naar liohaam en geest ie thans zeer ernstig ongesteld, zoodat zjjn einde wordt tegemoet gezien. Burgh. Naar aanleiding van een in het voorgaand nnmmer voorkomend bericht, kan met zekerheid wordon bericht, dat de inwijding van het nieuwe orgel in de kerk alhier niet op 16 dezer zal plaats hebben. Daar de commissie bet orgel geheel gereed aan de kerk wensoht aan te bieden en het sobilder- werk nog niet is afgeloopan, kan de inwijding nog niet plaats hebben. Vermoedelijk heeft dit plaats Zondag 6 Augustus a.s. X P H R W II I. Door mej. W. L. de Vrieze, onderwijzeres aan de openbare school te Bruinisse, is tegen 1 Sept. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Bij Kon. besluit is aan den heer A. Prince, direoteur van en leeraar aan de burgersohool te Vlissingen, verleend oen pensioen van f 386. Mej. D. Beijerman, hoofd der openbare school D te Vlieeiogea, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. -r De voordraoht voor hoofd der openbare eebool te St.-Lanrens bestaat uit de heeren A. de Jong, hoofd der school to Andyk, J. G. Geluk, onderwijzer to St.-Filipsland en J. van den Eodo te Aagtekerko. Bestemd voor onderwijsor bij het lager onderwjjs in Ned.-IodiÖ, de heer A, van Gjjsel, te Nieuw-N amen (Olinge). Poet ea Telegrafie. De heer J. Padmos, geboortig van Bruinisse, klerk der postel yen en telegrafie te IJmuiden, is met ingang van 1 Jali benoemd tot oommies titulair der postsrjjen en telegrafie. Kerkwerve, 12 Juli. Met ingang van 16 Juli a.s. is aangesteld als hulp in de buitenbestelling Joost Rotte alh:er. Haamstede, 10 Juli. Bij de heden plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den Gemeenteraad, vaoatnre-De Vlieger (reeds kortelyk per telegram medegedeeld), werden uitgebracht 95 geldige steromen, en wel op de heeren Bijlevold 28; Boot 38; en Dalebout 29 stemmen, zoodat herstemming moet ge schieden tussohen de lieren Boot en Dalebout. St.-Annaland, 10 Juli. Aan de stemming voor twee leden van dec gemeenteraad namen 284 kiezers deel. Iogeieverd waren 280 geldige biljetten. Het aftredende lid de heer L. Polderman Hz. werd herkozen met 163 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tussohen de heeren A. van Loijk Cc. Jr. en J. Zandee, die respectievelijk 409 en 96 stemmen verkregen. De heer J. van Luijk Nz. verkreeg 94 en de heer E. J. Gunst Jbz. 39 stemmen. De herstemming is bepaald op Woaredag den 19 Juli a.s. Middelburg. Bij de gisteren gehouden stemming voor den gemeenteraad werden in het Ie kiesdistriot herkozen de heeren J. F. van Dnnné (lib.) mot 451 en L. K. van der Harst J Jt. (lib.) met 418 van de 534 uit gebrachte geldige stemmen. Op mr. G. W. Sannes (soo.-dem.) waren 110 stemmen uit gebracht. Ia het Ille district werd herkozen de heer mr. A. A. de Veer Gz. (anti-rev.) met 369 stemmen en gekozen de heer P. J. Boogaert (lib.) met 365 stemmen. Het aftredend anti-rev. lid, mr. P. Dielemsn, verkreeg 298 stemmen en D. Bimmel (soo.-dem.) 240. De vrijzinnigen, die één zetel hebben ge wonnen, zijn na door 14 leden iu den raad vertegenwoordigd en de anti revolutionairen door 3 leden. Openbare Raadsvergadering te St-Maartenadijk, op Dinsdag 11 Juli 1905. Tegenwoordig al de leden. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter legt aan den Raad over do rekening der inkomsten en uitgaven over 1904, en deelt mede, dat de rekening een goed slot aangeeft van f 2899,27, wat in vergelijking met bet goed slot 1903 op een vooruitgang der fiaanciëa wijst van ruim f 600. De rekening wordt ter fine van onderzoek gesteld in handen van een commissie. Daarna herinnert do voorzitter aan eene mededoeliog in eeno vorige vergadering gedaan, dat Gedep. Staten bij L'rov. blad 45 van dit jaar in overweging hebben gegeven, de vastgestelde bouwverordening in te trekken en een nieuwe van gelijken inhoud vast te stellen, daar de afkondiging alleen heeft plaats gehad overeenkomstig art. 1 van het Kon. beal. 28 Jnli 1902, 8t.b). no. 160, en zij volgens nadero opvatting van voornoemd college ook dient pleats te hebben volgens ait. 173 Gemeentewet. Met algemeene stemmen wordt daartoa besloten. Eveneens wordt met algemeene stemmen besloten aan D. v. d. Rhee vergunning te verleenen op bet plein der Bewaareobool oen priraai te stichten en hem niet meer te binden aan een vroegeren eieoh, dat toestemming werd verleend indien er minstens 4 werden geplaatst. Verder gelezen een bezwaarschrift van W, M. Rijnberg, tegen do verkiezing van 3 leden van den Raad op den Gen dezer, en een schrijven van Gedep. Staten, waarbij worden toegezonden eenige stokken betrekkelijk die verkieziog. De voorzitter deelde mede, dat dit alles thans niet kan behandeld worden, doob moet blijven rusten tot bij de behandeling der geloofsbrieven van de gekozen leden ia eene volgende vergadering. Na bespreking der a.s. verpaohtiog der gemeontegoederen wordt besloten deze verpachting weder in hot publiek te doen plaats hebben. Dit beslnit werd genomen met 5 tegon 2 stommen, die der heeren P. Charpentier en A. Kloet. Met algemeene stemmen wordt aan L. de Wilde vergunning verleend in het optrekje aan de Oostpoort (gemeente eigendom) eoc liobtraampjd te plaatsen. Verder deelt de voorzitter mede, dat den timmerman A. Rijn berg ie opgedragen een onderzoek naar den toestand van den toren-opstand en het den voorzitter ia gebleken bij wegneming van de looden omkleeding, dat een degelijk herstel noodzakelijk was, hetgeen burgemeester en wethouders aan voornoemden (immerman hebben opgedragen. De Raad verleent hieraan algemeen zijne goedkeuring. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Kunstmest in den Tuinbouw. 2. Met hoeveel kunstmest moet de tuinier zijn bedden bemesten Laat ons eerst de kalk nemen. Om de twee jaar moet de tuinier aan eiken vierkanten meter 2 ons landbouwkalk geven, in het voorjaar uit te strooien en onder te werken. Wat de andere vier aangaat, de hoeveelheid, dien men daarvan geven moet, hangt natuurlijk af van den aard van de vrucht. Gij begrijpt we), dat koolsoorten, als roode kool, witte kool enz. eenigszins andere behoeften hebben dan uien, peetjes, sla enz., toch is er wel een gemiddelde aan te geven, dat men zoo ongevet altijd nemen kan. Dat gemiddelde is: Chilisalpeter on8 Per vierkanten M. Patentkali Superphosphaat H Kaïaiet2 p p n Vergist u echter niet: waar gij patentkal geeft, behoeft ge geen kaïoiet te geven e omgekeerd, als gij kaïniet op de bedde gestrooid hebt, kunt gij de patentkali misse Ik zal dat aanstonds nader uitleggen. Alvoren echter verder te gaan, wil ik u eens ws zeggen. Gij zult misschien voor de verschillend tuinbouwgewaisen, die gij in uwen hof vei bouwt, wel eens wat meer in bizonderhede de bemestingswijze willen leeren kennen. Dl is gemakkelijk. Er bestaan boekjes, waari alles, wat gij er van weten moet, tot i kleinigheden beschreven staat. En het mooist van de zaak is, dat gij die boekjes voor niet krijgen kunt, als gij er om vraagt. Gij neem daartoe een gewone briefkaart van 3 ets. O de adreszijde schrijft gij het volgende: Landbouwkundig Bureau Utrecht, Oude Gracht 48bis En op de andere zijde«Zend mij s.v.p. d boekjes over de bemesting van de tuinvrnohten' En daaronder natuurlijk uw naam en u' juist adres. Uit die boekjes kunt gij met juisthei leeren, hoe alle gewassen in bizonderhede moeten behandeld worden. 3. Nu zal ik nog met een enkel woor zeggen, wanneer bet Chilisalpeter, de patentkal het kaïniet en het superphosphaat moet gegeve worden. Van de kalk toch hebben we da reeds gezegd. Onder de eigenlijke tuingewassen zijn e slechts weinig, die het best met kaïniet bemes worden, zoo onder andere de koolsoorten. Men geeft dit kaïaiet aan het land gedurende den winter of in het voorjaar. De bemesting van het koolland kan niet gauw te sterk zijn. Er is geen gewas, dat zulk een vruchtbaren grond eischt. Alle andere meststoffen, dus Chilisalpeter 2)atentkali en superphosphaat, geeft men, bij het laatste bereiden van de bedden, dus kort vóór het zaaien. Eerst de patentkali, dan het superphosphaat en het laatste het Chilisalpeter, Het Chilisalpeter kan men ook, als de planten reeds uitkomen, tusschen de plantjes voorzichtig uitzaaien. 4. Hoe de kunstmest gegeven moet worden Het is reeds gedeeltelijk gezegd, doch ik wil er nog een enkel woord bijvoegen. Het is niet noodig, dat het C/nlisalpeter, het superphosphaat en het patentkali worden uitge zaaid of uitgestrooid. Men kan de vereisohte hoeveelheid (zie onder no. 2) ook uitgieten. Maar dan moet men de genoemde stoffen natuurlijk eerst oplossen in water. Men neemt daartoe b.v. acht dagen vóór het zaaien de patentkali die men noodig heeft, en lost die op in zooveel emmers water (van 10 Liter) als men onsen noodig heeft. Is de grond erg droog, dan is het geen bezwaar de hoeveel heid water grooter te nemen. Is het zout goed opgelost dan giet men de oplossing over het zaaibed, of over het bed, waarop men poten of planten moet. Op 'P dezelfde wijze doet men vier dagen voor het zaaien of planten met het superphosphaat. Doch de Chilisalpeter-oplossing giet men in drie porties over het bed. Het eerste gedeelte een dag na het zaaien, het tweede gedeelte, als de plantjes goed en wel uitgekomen zijn, en het derde gedeelte eenige weken later. Wan neer de hoeveelheid water aan den aard van den grond geen schade doet, kan men de op lossingen een weinig verdunnen. De oplossing van het Chilisalpeter mag echter niet te veel verdund worden. En na de voordeelen van deze bemesting? Behalve de reeds genoemde nog deze-. Op den duur is het goedkooper. Het bedrijf wordt gemakkelijker en zindelijker gevoerd. Allerlei ongedierte, worm, vlooi, luis enz., die bjj het gebruik van stal- en straatmest, en vooral bij beer zoo vaak de tuinvruchten beschadigen en vernielen, zullen veel minder voorkomen. Mij dunkt voordeelen genoeg. Men neme de proef. Onweêr; Zoodag sloeg te IJzendgke do bliksem ia eon huis. Hg vernielde den sohoorsteen ge deelte! ijk zoowel in- als uitwendig, alsmede eenige ornamenten. Brand werd niet veroor zaakt; ook werd in de kamer niemand ge troffen, hoewel zg een oogenblik een vaurzee geleek. Zondagmiddag sloeg do bliksem in den schoorsteen van een huis te Aagtekerke, terwgl de eigenaar buiten stond. Verscheidene pannen werden afgerukt of gelioht, do eigenaar zelf door den drnk neergeworpen, zonder zich echter te kwetsen. Gelukkig vond de bliksem een uitweg, zonder brand te veroorzaken. Op de Ceintuurbaan te Amsterdam is Zondagavond een tramwagen door den bliksem getroffen. De wagen geraakte defect. Persoon lijke ongelakken kwamen niet voor. To Zeist is Zondagavond in de leger plaats een soldaat door den bliksem gedood; een ander, met wien hij stond te praten, werd aan den arm verlamd. Op den Voorhen vel aldaar werd een kind, dat buiten speelde, door den bliksem getroffen en aan den arm geeohroeid, evenwel niet ernstig. In de Emmaetraat Bloeg de bliksem in het woonhuis van den heer Z., zonder eohter brand te veroorzaken. Een op Urk aangekomen viesobers vaar tuig, de »U. K. 97", is dezer dagen in de Noordzee door den bliksem getroffen. De top van den mast werd afgeslagen en stortte rakelings langs een der opvarenden naar be neden en droog in de pleoht. Het hemelvuur nam zijn weg langs het stag naar den voor steven, waar de heide andere opvarenden, die daar eenig werk verriohtten, bewusteloos neer zegen. Gelukkig kwamen tg later weer bij, zonder eenig letsel verkregen te hebben. Bg Diljon is Vrjjdag de bliksem ge slagen in een hooiberg, waar een aantal vtldarbeiders schuilden voor het onweder. Drie mannen werden terstond gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2