ZIERIKZEESCHEÉÉI NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Joli 1905. Eerste Blad. j (525 ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prga per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-Amerika, TransvaalIndië ens. versending mis per week, f 10,per jaar. 61ste 1AARGAN8. No. 8(80. Directeur al, 3. DB LOOzaa. Redacteuren: j FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Ote.kunnen uiterlyk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING^ De BURGEMEESTER van Ztmukzee btengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op NXaan<la«jr «Ion 17 Juli e.lf.des namiddags te uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t.w.: 1°. Resumtie notulen; 2®. Brief vaa Ged. Staten, houdende terugzending van het door ben goedgekeurde kohier van den hoofde- lijken omslag voor 1905; 3°. Brie! van den secretaris van den Raad van State, betreffende een ingesteld beroep inzake het onder houd van den straatweg Zierikzee—Brouwershaven 4®. Brief van den heer J. J. Lecker, houdende bericht, dat hjj z\jne herbenoeming tot tydelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool aanneemt; 5®. Brief van den heer K. de Haan, houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan schooi B aanneemt; 6®. Rekening van het Harmoniegezelschap vKunst en Eer" over 1904; 7®. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen vau afschrijving van boofdelijken omslag; 8®. Aanbieding der gemeenterekening over 1904; 9®. Voortel van Burgem. en Weth. inzake reorganisatie der Commissie voor de Grindwegen in Schouwen; 10®. Brief van Gedep. Staten inzake de door den Raad vastgestelde Verordening, bedoeld bij de Woning wet, met voorstel van Burgem. en Weth.; 11°. Onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen Raadsled* n. Enz. Zkrikzee, den 13 Juli 1905. De Burgemeester 00. W. VERMEUS. Algsmsss Overzicht. Do meoBch. tot welke natie, tot wat geloof uf richting hij ook moge behoorer, aai. aJa in ago gemoed aleehts een sprank ja gevoel aanwezig ia, bij het lezen van de ontzettende, hartverscheurende gebeurtenissen in Rusland een kreet van verontwaardiging moeilijk kunnen onderdrukken. Hot despotisme in Rusland baadt zioh in een zee van burgerbloed, teneinde de tot wanhoop gebrachte en in opstand gekomene bevolking, die aan zijn aller verder lelijkst bestaan een einde wilde maken, te kunnen bedwingen. In Odessa werden in het nachtelijk uur 7000 mensoben ellendig vermoord. Men had hen door een 150 van regeeriDgswege betaalde ageots- provocateurs, die in volksvergaderingen het tafereel der volksellende in gloeiende kleuren haddea geschilderd, in een zoodanigen op gewonden toestand gebracht, dat zijin woede ontstoken, voor niets meer terugdeinsden, en al de regeeringBgebouwen met de pakhuizen verwoestten en aan de vlammen prijsgaven. De militaire maoht, versterkt door de bande- looze, gewoonlijk stomdronken Kozakken, omsingelde hierop de menigte, vuurde haar geweren en kanonnen op haar af, en maakte toen oharges. Afgrijselijk tooneel I Grijsaarde, vrouwen en kinderen werden mcódoogenlooa neergesabeld. Met de bajonet werden honderde zieltogendeo en gewonden afgemaakt. Niet alleen de burgers, maar ook de tot slaven van het absolutisme gedrilde soldaten komen in opstand tegen het gezag, dat in strijd met zijn roeping niet op gereohtigbeid, maar op willekeur en geweld gegrondvest is. Een eigenaardig, merkwaardig schouwspel bood in dit opiioht aan het Russische oorlogsschip vPotemkin", waarvan debemanning ter sterkte van 750 man de revolutievlag heesch, na haar officieren over de kling te hebben gejaagd. Aan den admiraal Krieger, die over het Zwartezee-eskader het bevel voerde, werd de last verstrekt de oproerige bemanning tot rede te brengen, maar hij vermocht het niet, hetzij dat zijn mansohappen weigerden op hun kameraden te varen, hetzij dat hij den oorlogsbodem niet wilde in den grond boren, maar voor Rnsland behouden. Hij keerde met zijn eskader onverrichter zake naar Sebastopol terug. De «Potemkin" gaf zioh, vermoedelijk wegens gebrek aan kolen, aan de Rumenisohe regeering over, die de toezegging deed, dat zij baar niet aan Rusland zou uitleveren. Ook op andere oorlogsbodems van het Zwartezee-eskader ziet het voor de Russische regeering niet roos kleurig uit. Heerscht er al geen volslsgen oproer, toch is een tijd van verzet waar te nemen. De ontevredenheid is hoofdzakelijk een gevolg van de sleohte behandeling. Laag is de soldij, en slecht is het voedsel. De officieren daarentegen worden ruim betaald, en voortreffelijk gevoed. Zij brassen en leiden een leven ala van een prins. De regeering heeft voor zulke toestanden geen oog. Het volk moge lijden, wanneer haar autokratieobe regime maar blijft bestaan. Maar dit loopt gevaar, wanneer het leger met het volk eens gemeene zaak gaat maken. Ei die tijd zal komen. Reeds is men in het leger in hooge mate ontevreden over den impopulairen oorlog met Japan, en over de verregaande misbruiken, dia daarbij aan het lioht zijn gekomen. Van die ontevredenheid gaf het reeds ondubbel zinnige blijken. Zij die opgeroepen worden tot den strijd, deserteeren in grooten getale, en zij die dienen, gevoelen den aandrang het slaverjuk af te werpen. De regeering in Rnsland wandelt niet op rozen. Maar wie wind zaait, zal storm oogsten. De strijd, dien zij in het binnenland zal to voeren hebben ter onderdrukking van den vrijheidsgeest, zal blijken zwaarder to zgn dan de kamp, dien zij met Japan heeft aange bonden, en waarin zij ter zee en te land zóó is lamgeslagen, dat zij naar de totstandkoming van den vrede reikhalst. Zooals wij reeds vroeger hebben vermeld, zal over de voor waarden ervan te Washington onderhandeld worden. De twee oorlogvoerende partgen heb ben haar gevolmachtigden reeds getond* d. Inmiddels heeft Japan, dat geweigerd heeft gedurende do onderhandelingen een wapen stilstand te sluitenzich voor een groot deel van het eiland Sachalin meester gemaakt De voorwaarden, die het zegevierende Japan zal stellen, zullen voor den overwonnene vermoe delijk zachter zijn, dan men denkt, daar ook Japan, hoewel overwinnaar, voor zijn verdere ontwikkeling, io economisch opzicht, een spoe- digen vrede noodig beeft. Het gaat met de staten als met de iodividuen. Is iemand fortuinlijk, dan heeft bij veel vrienden. Vervolgt hem echter het ongeluk, dan wordt hij gemeden. Ton opzichte van Rusland geldt dit ook. Nu het door Japan verslagen is, is de liefde van de Fransche maagd voor den Rnssischen ijsbeer aanmerkelijk bekoeld. Zij gevoelt, dat zij niet langer kan steunen op een rijk, dat zijn militair prestige in den eersten tijd verloren heeft. Door het bondgenootschap met Rnsland kou zij eertijds, toen dit Tijk schijnbaar cog in volle kracht was, tegenover Dnitsobland een andere houding aannemen, dan nu het geval is. Nu moet zjj tegenover haar nabuur wat toegefelijker optreden. Dit blijkt uit het geschil over Marokko. Frankrijk had dit gaarno ingepalmd. De Duitsobe Keizer echter heeft er eeD stokje voor gestoken. Een goscbil hierover is met de Duitsche regeering gerezen, die nu is bijgelegd. Tengevolge van dat geschil, dat volgens den Dnitsohen rijkskanselier, Vou Bülow, een boog ernstig karakter droeg, is men overeengekomen, dat een congres zal bij eenkomen, teneinde de Marokkaansohe aan gelegenheden te regelen. Maar die regeling, die geen afbreuk mag doen aan bestaande ver dragen, zooals dat van Engeland met Frankrijk, beoogt het behoud der soevereiniteit des Sultans de onschendbaarheid van het Marok kaansohe grondgebied, en de toelating van de open deur, dat is dus de economisohe vrijheid, zonder eenige bevoorrechting. Frankrijk heeft, teneinde in vrede mot Dnitsobland te kunnen leven, zijn Minister van Buitenlandsohe Zaken, Delcaseé, opgeofferd, en dezen doen vervangen door Rouvier, die, begrijpend, dat bij water in den wijn moest doen, een zeer tegemoet komende houding tegeno ver Dnitsohland aannam De wet op de scheiding van kerk en staat is ia Frankrijk aangenomen, zoodat de republiek nooh bezoldigt, nooh salaricërt eenigen eered-'enst. Allo uitgaven biervoor znllen vervallen. De verschillende kerkgenoot schappen zullen dus loeren op eigen beenen te staan. De nota van Prins Von Bülow, den Duitschen rijkskanselier, aan den Dnitsohen gezant te Parijs, waarin verzocht werd démarches te doen, teneinde den sooiaal- demokraat Jaurèj af te houden een politieke rede te Berlijn over don wereldvrede te houden, heeft algemeen de aandacht getrokken. Naar aanleiding van deze nota beeft Jauiès zijn plan laten varon, maar heeft zijn rede in de Vonvarts en in de Ilumanitè gelijktijdig doen afdrukken, zoodat betgeen de rijks kanselier met zijn nota beoogde, oen avereobtecbe uitwerking had. Uit Stad sz Prsviacis. Zierikzee, 14 Juli. Gisteren werd in het lokaal «Parklast" met omliggend terrein de gewone jaarlijkscbe feestvL.'.cg der Sociëteit »Tot Nut en Genoegen" alhier gehouden. De muziekuitvoeringen werden gegeven door de Stafmuziek van het 3de Reg. Inf. van Bergen-op-Zoom. De matiióa werd geopend met den Feeti- valmarsch, door den heer Kiimmerboom ge componeerd voor de réonie van harmonie korpsen op den 2en Pinksterdag 1.1. Onder het achttal nommers van dit matinee-program verdienden de nrs. 6a en 6b de bgzondere aandacht. De soirée was evenwel rijker aan schoone stukken. Alvorens tot het tweede gedeelte van bet programma over te gaan, deelde de voorzitter van »Tot Nat en Genoegen", de heer H. C. van den Ende, aan het publiek mede, dat de bovengenoemde FcsUvalmarsch op uitgedrokt verlangen nogmaals zou uitge voerd worden, en dat de heet K. de eer genieten zou zijn marsoh zelf te dirigeeren, waaraan deze gaarne voldeed, onder ver nieuwde toejuiching van de toehoorders. Nu was de beurt aan nr. 5 »Rollon" ouverture dramatique, welke bij gelegenheid van den onlangs gehouden wedstrijd tuescben de 8 stafmuziekkorpsen te Tilburg het ver plichte nr. was. Het 3a Reg. verwierf toen den 4en prijs. Het seer moeieljjk uit te voe ren stuk werd hier met schoon samenspel, keurige afwerking en correcte uitvoering ge speeld. Onder de overige nrs. van de soirée moeten nog in bet bijzonder genoemd worden de nrs. 2, 4, 6 en 8 De soitéa, die zeer druk bezocht was. werd besloten met een vuurwerk, vervaardigd door de Kon. Ned. Pyr. Fabriek to Utrecht, waarbij ■oboone nrs. voorkwamen. Begunstigd door prachtig wtér, waardoor ook de illuminatie uitstekend slaagde, gaf deze zouée voor velen een genotvollen avond. Aan de uitbreiding der gasfabriek te dezer stede, welk werk tot dusver een zeer gunstig verloop had, had heden een treurig ongeluk plaats. Bij het plaatsen van den nieuwen gas houder, welk werk reeds ver gevorderd is, week thans één dar palen, waarop de stelling rnstte, uit, waardoor twee werklieden violen. De éóo, Hendrik de Jong, van Rijaoord, gem. Ridderkerk, werd zwaar gewond aan bet hoofd, aan de armen en beenen, en ia naar het Yerplegingabuis overgebracht, terwijl de ander, Mart. IJeselstein, van Bolnes, mindere verwondingen aan armen on beenen verkreeg. Benoemd tot tjjdelijk adjunct-ingenieur bij de werken tot verbetering van bot kanaal van Gent naar Terneazen de oiviel-ingenieur A. do Mooij A.Cz.thans assistent in de waterbouwkunde aan de Teobnisehe Hooge- school te Delft. Gedurende de afgeloopen week, van 5 tot en met 11 Juli, kwamen io Zeeland 3 gevallen van besmettelijke ziekte voor, en wel 1 van diphtheritis te Goes en 2 te Oosterland. Door het hoofdbestuur der sohippers- vereeniging aSohuttevaer" zgn o.a. de volgende adressen verzoudon Aan den minister van binnenlandsehe zaken, houdende verzoek aan de billijke wenschen der schipperij, vervat in eon adres von 13 Mei 4904, tegemoet te willen komen on do regeling van het scbippersbedrijf in de Ongevallenwet zóó te willen wijzigen als de eigenaardigheden van dit bedrijf dit niet alleen wenschelijk maken, maar, naar de meening der vereeniging, vorderen. Aan den minister van waterstaat, met ver zoek het daarheen te willen leiden dat het draaien der machines van stoombooten tijdens het aanleggen worde verboden en aan de kaoaalbeambteD worde opgedragen op de handhaving van dat verbod toe te zien. Te Hoek is een 3-jarig kind in een waterput geraakt en korten tijd later daaruit levenloos opgehaald. j Men meldt ons uit Antwerpen d.d. 12 Juli j.l. Uit het programma der Jubel- en Geraeente- j feesten door het College van Burgemeester en Schepenen der stad Antwerpen vastgesteld, neem ik het volgende over, denkende daardoor aan vele lezers der Nieuwsbode aangenaam te zijn. Zaterdagavond 22 Juli. Militaire en burgerlijke fakkeltooht. Zondag 23 Juli. Wapenschouwing van het leger en van de burgerwacht, 6chooloptocht, j Te Deum in de hoofdkerk, uitvoering in de Beurs van de cantate «Prinskenzdag", wieier- feesten in de wielerbaan, 's avonds algemeene verlichting der huizen door de inwoners. Maandag 24, Dinsdag 25 en Woens dag 26 Juli. Internationale regatten op de Schelde. Donderdag 2 7 Juli. Bezoek van Z.M. den Koning. Opening van de tentoonstelling Jordaens. Zondag 13 Augustus. Optocht en prijskampen der maatschappijen, ecbermwed- strijd, prijskamp van straat versiering, prijsvlncht voor duiven, verlichting en vuurwerk in den tuin van de Koninklijke Harmoniemaatschappij, lichtstoet. Maandag 14 Augustus. Loopwed- strijden, opstijging van 2 luchtballons, verlichting der kaaien, groot vuurwerk op den linkeroever der Schelde. Dinsdag 15 Augustus. Wielerfeesten op het St.-Jansplein, om 8 ure Venetiaansch feest in het Park, verlichting en concert, ver lichting der middenleieu. Woensdag 16 Augustus. Uitvoering van het oratoria «Lucifer" van P. Benoit, 2e uitgang van den grooten lichtstoet. Zaterdag 19 Augustas. 2e uit voering van het oratorium „Lucifer" in de zaal van den Dierentuin, militair concert en ver lichting der Groenplaats, volksbal op de Beurs. Zondag 20 Augustus. Uitgang der prachtige en wereld beroemde processievan O.L. V.% Hollandsoh-Belgische zeilkoerseo, zwemwed strijden in het Zwemdok, prijevlucht voor duiveD, krijgsfeest op het oefeniogsplein, 3e uitgang van den lichtstoet. Donderdag 24 Augustus. 4e uit gang van den lichtstoet. Zondag 27 Augustus. 5e uitgaDg van den lichtstoet. Om niet te veel van het geduld der lezers te vergen heb ik geen melding gemaakt vau de conoerten, het Destendig festival, de ban ketten, muzikale wandelingen, prijskampen van volksliederen, schouw burg vertooningen, ont vangsten op het stadhuis, lichtbeelden, het beiaardspel enz. Het zij genoeg te zeggen, dat van 22 Juli tot 2 September dagelijks iets te genieten valt. Geen twijfel, of deze feesten zullen een aantal bezoekers naar Antwerpen lokken. Brtrinisse. Io de Woensdagavond gehou den vergadering van den gemeenteraad werd voorlezing gedaan van verschillende ingekomen stukken. Aan mej. De Vrieze, onderwijzeres aan de openbare school, werd tegen 4 Sept. osrvol ontslag verleend. Versohillende posten van af- en overschrij ving op de begrooting van 4905 werden goedgekeurd. Aangeboden werd do gemeente-rekening sluitende met een goed slot van 284S.575. Tot het nazien der rekening werd een com missie benoemdbestaande uit de heeren HoogerheideGoudzwaard en Van Vessem. Evenzoo werd aangeboden de armenrekening en de armenbegrootingwaarvoor dezelfde heeren de commissie van ondersoek vormen. De pogingen om alhier een Vereeniging op to richten van jonge vrijzinnigen zgn aan vankelijk geslaagd. Een voldoend aantal jon gelingen traden toe. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren 0. A. d. Burg. voors W. Elenbaas Mz„ geor., F. C. M. v„ Pope- ring, penningm., J. Nijsse en L. Olree. Goes De heer 8. v. d. Pijl, direotenr der fabriek »La Vitesse", had Dinsdagavond zgn geheele personeel, de gehuwden met hunne vrouwen, de ongehuwdeu met hunne meisjes, in de gelegenheid gesteld een concert bij te wonen van het muziekgezelschap «Hosanna" in den prachtigen tuin >Van Oogenachten Vrij". Het plan is de werklui ook uit te noodigen tot een conoert van «Euphonia". Middelburg. De matroos C. de Buck, die bij een expeditie naar Boni op de reede van Badjowa is vermoord, is een jongmensch van 19 jaar, laatst wonende te 'tZand onder deze gemeente. De alhier wonende jongeling J. G., die dezer dagen, verdacht van diefstal ten nadeelo van zijn vader, in arrest werd geno men, is heden morgen weder op vrije voeten Biervliet» 13 Juli. In den naobt van Woensdag op Donderdag tussohen 12 en 1 uur stond de smederij van Bliek in laaie, die geheel afbrandde. Onder een afdak was het kippenhok, waarin 16 kippen, dat een prooi der vlammen werd. i Een klamp hout naast de smederij ging ook in vlammen op. De brandweer wat spoedig op het terrein en wist het belendende woon huis te bewaren. De meubelen waren al bg de buren gebracht. Dat is in dit jsar al de tweede smidse, die in deze gemeente is afgebrand. Alles is verzekerd. IIKXIBVWI. De heer K. van Anken, oandidaat te Urk, hoopt Zondag den 24 Sept. zgoe intrede als predikant bij de Geref. Gem. te Heinkens- zand fe doen. Door het hoofdbestuur der Algemeene Protestanten-Vereenigiog ie een adres gezonden aan de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk, waarin op verschillende gronden ook wordt verzocht niet dan bg uitzondering toe te laten, dat dienstdoende predikanten bet lidmaatsohap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanvaarden. De Eerkei. Ct. geeft de volgende statistiek van het aantal belijders der ver schillende kerkgenootschappen In 1830 telde de R.-K. 390 harer leden op 1000 inwoners. In 1869 was dit getal reeds tot 367 en in 1899 tot 352 geslonken. ThanB heeft men 350 R.-K. op de 1000 Nederlanders, zoodat dus 35 pCt. van al de bewoners van ons vaderland R.-K. is. Wst de Protestanten betreft: in 1849 waren er op de 1000 inwoners 549 Ned. Herv., 13 Cbr. Afg. Geref. en een half Remonetrant. In 1869, toen de Chr. Afg. Geref. met de Gereformeerden onder het Kruis zich vereenigden: 550 Herv., 30 Chr. Geref. en 1^ Remonstrant. In 1899, dus na de vereeniging van de Chr. Geref. met doleerenden, was het: 486 Herv., 82 Geref. en 4 Remon stranten. Hieruit blijkt een gestadigen achter uitgang van de Herv. Kerk in zielental en een toeneming van de Geref. ©enerzijds en de Rem. anderzijds. Sedert 1899 is de toeneming ▼an Rem. nog vergroot door velen, die van de Hervormden fot de Rem. overgingen. Io de derde plaats moet worden opgemerkt, dat het getal van beu, die tot geen kerk genootschap behooren, zeer is toegenomen. Io 1849 vond men er één op de 1000 en thans is dit getal reeds vijftien. Een van de oudste kerkgebouwen in Zeeland, de Ned. Horv. kerk te Biervliet, is nu ook in het bezit van een kerkorgel. Het is ook bier weer de bekende firma A. S. J. Dekker te Goes, die dit flinke orgel heeft ge leverd. Qet apart gemaakte front ziet er ook keurig uit, en het geheel strekt den vervaar digers tot lof. Op Zondag 23 Juli zal de ingebruikneming plaats hebben. Fsst sa Telegrafie. Stavenïsse Door het rgkstelefoonkantoor alhier werden in het 2e kwartaal dezes jaara verhandeld 1161 berichten, n.l. 535 ontvangen, 626 verzonden. In 1904 waren deze cijfers 651, 280 en 371, en in 1903 bedroegen ze 818, 436 en 382. 8 F O B T. Op 24 Juli wordt een groote zeilwedstrijd gehouden van Oslonde naar Vlissingen, ver deeld in 4 klassen. Vertrok Ostende 's morgens 10.45, aankomst Vlissingen tussohen 4 en 7 uur. Den volgenden dag is er een wedstrijd van Ternenzen nasr Antwerpen. 9 I 9 I R W IJ I. Bij het toelatings-c-xamen aan de H. B. S. te Zierikzee zgn geslaagd: C. T. Loewer, T. W. C. Ledeboer, J. Klompe, T. C. Bouman, L. C. vau Balie- gooijen, A. H. de Graaf, N. C. M. Zaaijer, M. W. de Bruyne, C. W. Heule, J. A. GelegnseH. P. BarendregtA. J. van Bendegom, L. H. de Vos, H. Everwgn. Twee her-examen in de Fransche taal. Van de le klasse gaan over naar de 2e I. M. G. Spruijt, J. O. P. A. van de Garde, N. C. Timmerman, M. P. Zoeter, H. C. van de Zande, A. J. Smits, J. A. van Os, W. O. de Graaf, C. Boot, J. Onderdijk, W. Hoogvliet, J. J. Constandse, J. Boogerd, J. J. de Rijke, M. Hornomann, C. H. Ooht- man, H. W. Koopman, T. A. van Poortvliet, T. ten Haaf en A. W. Verhsge Voorwaardelijk 2; niet ovor 3 leerlingen; over de toehoorder P. P. J. Loewer; niet over 2 toehoorders

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1