ZIERIKZBESCHB NIEUWSBODE. Dinsdag 11 Juli 1905. (Z ierikzeesohe Courant). RECLAMES. Tiende-Vruchten. Afsluiting Passage. Verslag van dan toestand der gemeente over I904. HEUWSTIJPIMCEI1. Uit Stad en Provincie. Versohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië onz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8178. Dlreoteuri A, sT, DEI LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEt, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. 15 regels T'ö ct». Elke regel meer lö cts. Hot Holtroioii van Uintloroudie overvloedig rnet onverdunde melk gevoed worden, vindt meestal zijn oorzaak in haar te groot gehalte aan kaas- stof, dat in de maag van het kind eene grove stremming van de 'koemelk tengevolge heeft, terwql door de gisting in de ingewanden de buik opzet, zoodat de kinderen lastig worden. Door byvoeging van Kufoko's I£in«let*mool verminderen de grove stremming der kaasstof en de stoornissen in de ingewanden, waar van een gemakkelijke stoelgang het gevolg is. Velling van De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzik brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de openbare Veiling der TIENDE-VRUCHTEN, aankomende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 4905 zal plaats hebben op DonOertlag Hen ÖO «Juli «i.lc*, des voormiddags te 10 uur, op het raadhuis dezer gemeente. Zierikzee, den 10 Juli 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. jan SNELLEN, Secretaris. Da BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Doiulordaff «leii 13 .Jnli e.l£., het gedeelte der wandeling tusschen de Noordhavenpoort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zijn afgeheind, voor het pnbliek ^"sloten zal zijn. Zierikzee, den 10 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het jaarlijksch verslag van den toestand dezer gemeente (over 1904) in druk verkrijgbaar is gesteld ter Gemeente-Secretarie, tegen 50 cent per exemplaar. Zierikzee, den 10 Juli 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Rusland—Japan. Uit Tokio wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat officieren uit Mantsjoerije berichten, dat de troepen buitengewoon ternedergealegen zijn door het nieuws van de ramp die de Baltiache vloot getroffen heelt. De muiterij in de Zwarte Zee en het openen van de vredesonderhandelingen brachten heftige beroering onder de officieren, omdat manschappen wien de oorlog onverschillig is, in 't bijzonder Polen en Ieraëlieten, aan het muiten sloegen en zich aan den vijand over gaven, wanneer daartoe de gelegenheid maar was, in verband met de berichten over de uitstekende behandeling van de gevangenen in Japan. Oproerige geschriften werden kort geledon verspreid onder de troepen door Russische offioieren, die door Linevitoh ter dood werden veroordeeld. Japan. Yokohama, 8 Jnli. Komoera en de andere vredes-gevolmachtigden vertrokken vanmiddag aan boord van het stoomschip «Minnesota" naar Amerika. Zij werden bij hun vertrek uit Tokio enthousiast toegejoioht. De raad der onde staatslieden, de mi? inters, admiraals en generaals deden hun uitgeleide. Een ont zaglijke menschenmenigte riep Banzai". Komoera heeft het volle vertrouwen van de natie, die zich verheugt in het vooruitzioht van den vrede. Rusland. St -Petersburg, 8 Juli. De Regeeringsbode publiceert een voorstelling van de onlusten to Lodz, waarin het heetDe onlusten werden door agitatie van de revolutionnairen te voorschijn geroepen en brachten door voortdurende opstanden de economische ver woesting van de provinoie Polen. De beweging, die economisch geen grond had, leidde tot de onlusten van 20 tot 23 Juni, die op laatstgenoemden datum in open strgd met de troepen en in het opriohten van barricaden haar hoogtepunt bereikten, bg welke gelegen heid 160 opstandelingen gedood en 452 gewond werden. Buitendien werden bg de onlusten één officier en drie soldaten gewond, twee agenten gedood en versoheidenen gekwetst. De czaar ontving een deputatie, waar onder zich het Zemstvolid Narischkin van hot gouvernement Orel bovond, alsmede een aantal kooplieden, landedellieden, oud-geloo vigen e. a., die een adres overhandigden en den czaar de toewijding van de groote massa van het volk verzekerden, dat voortzetting van j den oorlog wenscht en streeft naar een volksvertegenwoordiging op oud-Russischen grondslag. De czaar dankte hem voor do aanhankelijkheid aan oudo tradities; hij zei dat de staat alleen dan sterk kon zijn, wanneer de oude tradities trouw bewaard bleven. De Russen zelf hadden hiertegen gezondigd en waarschijnlijk heeft God hen daarom gestraft. De czaar besloot met den wensoh dat alle aanwezigen hem zeker helpen zouden om den vrede en de rust in het land te doen wederkeeren en hem hiermede den dienst te bewijzen, dien hij van alle onder danen verwachtte. Odessa, 7 Jnli. De toestand blijft onrustig en de staat van beleg werkt verlammend op den handel. Er is geen enkele vreemdeling in de verlaten hotels; iedereen vreest naar Odessa te komen en er zaken te doen. De politie arresteert iaderen nacht honderden personen en spaart ook de notabelen niet. Een groot aantal personen is uitgewezen. Het gerncht loopt dat de Israëlieten, die meer dan twee derden van de inwoners vormen, aangevallen zullen worden, daar zij aan sprakelijk worden gesteld voor de onlusten. De Israëlieten wapenen zich met revolvers om eventueel weorstand te bieden. Tiflis, 8 Jali. Toen beden verscheidene arbeiders zonden worden gearresteerd, word een bom geworpon, waardoor een politie officier werd gedood en twee andere werden verwond. In de stad waren de gemoederen zeer opgewonden en alle winkels worden ge sloten. De couranten verschgnen niet meer, terwijl alle handelsverkeer stil staat. Ia de gouvernementen Wladimir en Tifls zgn in groote massa's rovolutionnaire proclamaties verspreid. In Batoam hebben de scheepsagenten den dienst gestaakt en alle winkels zijn gesloten. Hedenochtend vertrokken de personentreinen ond^r bescherming van spoorweg brigades. Ia Iwanowo-Wosmerenek, in het gouverne ment Wladimir, hebben de stakende arbeidors de telefoon- on telegraafnotten vernield, win kels geplunderd en vele malen brand gesticht. De bevolking verlaat de plaats. In Korono veroorzaakten ongeveer 400 Joden straatonlasten en wierpen in vele haizen de glasraiten in. De troepen hebben do orde weder hersteld. België. Io de kolenroija Gendebien do. 4, nabij Anderlnes, bad Vrijdagmorgen om 9 uur een ontploffiog van granwvnur plaats in een galerij, 650 meter diep. Een aardstorting volgde daarop, zoodat de arbeiders, in die galerij werkzaam, voor een deel werden afgesloten. Onmiddellijk wendde meu kraohtigo pogingen aan om hen te redden, die men tot laat ia den namiddag onverpoosd vooit- zette. Reeds zgn 14 lijken boven gebracht en 5 gewonden, waarvan één zoo ernstig, dat er geen hoop meer voor hem bestaat. De meeste omgekomenen zgn vaders van gezinnen. Men weet nog niet met zekerheid, waaraan de ramp moet worden toegeschreven. Donderdagochtend keerde de visohsloep «O. 31" te Ostende terug ter ontsobeping j van het lijk van één der manscbsppen, genaamd A. Vilain. Deze persoon kreeg, toen op de reede door den wind de pet van den schipper was te water geraakt, den dwazen inval om over- boord te springen, teneinde den eigenaar bet hoofddeksel terug te bezorgen. Weldra werd hij door een congestie bevangen. Na veel j moeite slaagde men er io, hem te redden I doch zgn toestand was van dien aard dat hij, ondanks de pogingen aangewend om hem in het leven te behouden, eenige oogenbükken later den geest gaf. Medsrland* Leeuwarden 8 Juli. Naar men verneemt, bestaat voorloopig 't plan bij H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden om Maandag, Dinsdag en Woensdag 25, 26 en 27 September in Friesland te blijven. Maastricht, 7 Juli. Eon treurig ongeval had te Valkenburg plaats bij het jaarlijksoh koningvogeleehieten der schutterij. Het 8-jarig zoontje des hoeren N. kreeg op onverklaarbare wijze een «ohot in 't oog, dat doordrorg tot achter in 't hoofd. Het oog is geheel vernield. Bij hetzelfde vogelschieten kreeg het lid der oude Koninklijke Schutterij V. oveneen» een schot in den arm, gelukkig niet heel erg. Amsterdam, 7 Juli. Gisterenavond onge veer tien uur waren twee jongeljoa op het Damrak aan het spelen met een wiel van een wagen. Hoe 't gobenrde ligt vrijwel in 't duister, maar plotseling lagen beiden met wiel en al te water en zonken in de diepte weg. Da heer W. Visser, inspecteur van de havenpolitie, die voorbij kwam en het ongeval zag, slaagde er met moeite in éóa der knapen nit do modder, waarin bij wa» weggezonken, op te halen. Op den wal liggend, met hot hoofd ondor water, zocht hij na naar den tweede, dien bg eveneens op het droge mocht brengen. De knaap zat als het ware in het wagenrad vastgeklemd. De knapen zonden «eer zeker in de modder zgn gestikt als de heer Visser niet door zija tijdig en doortastend optreden, hen van een wissen dood had gered. 8 Juli. Het stoffelijk oversobot van het nieuwgekozen Kamerlid van Den Helder, den heer C. V. Gerritsen, is heden van hier naaf Hamborg ter verbranding vervoerd. Aan het WeesperpoortBtation waren zeer veel nieuwsgierigen en belangstellenden, onder de laatsten de bnrgemeesterde wethouder Sarrurier en enkele raadsleden. Een 10-tal kransen dekton de lijkkist. Gedachtenis- en afscheidswoorden worden gesproken door do heeren Wiersma, raadslid, en mr. Van Embden, die schetsten, wat de overledene in het openbaar leven was. Een broeder van den overledene dankte. Mevrouw Gerritsen (dr. Alette Jaoob») maakte de reis mede. Ia den regel word vroeger aan het personeel der Nederl. Centraal Spoorweg Mg. por jaar 14 dagen verlof gegeven. Thans is het personool dier Maatschappij medegedeeld, dat het in 't vervolg slechts 7 dagen verlof kan krijgen. Deze bepaling heeft onder het personeel, dat bad gehoopt op een wettelijke vaststelling van 14 dagen verlof per jaar, groote ontevredenheid verwekt. Temeer, daar dio ongunstige bepaling niot van toepassing is op hen, wier dienst niet bij de wet is geregeld, die das een geregelden en korten arbeidsdag hebben. '8 Gravenhaga, 8 Juli. De boer Van Uattnm van Ellewontsdgk, lid van de Pror. Staten van Zaid-Holland, is gisterenmiddag aan een dreigend gevaar ontsnapt. Uit de Herderstraat kwam zgn conpeetje rijden over den Gcdempten Bargwal, toen het vorige paard schrikte van het schel ge fluit van de stoommachine bij de rioleering aldaar in gebruik. Het paard sloeg op hol en rende o»er den oogebaanden weg den Gedempten Bargwal over, terwijl het rijtuigje vreeselijk slingerde on tot tweemaal droigdo om te slaan. Gelukkig behield de koetsier zgn tegenwoordigheid van geest en wist zgn paard, geholpen door voorbijgangers, bij do Wagen straat tot staan te brengen. De heer Yan Hattnmhoewel hevig verschriktkon nu ongedeerd uitstappenterwijl koetsier en palfrenier ook met den schrik vrijkwamen. Na een kort verblijf in het buitenland, begaf zich hedenmorgen mr. H. Goeman Borgesins naar Het Leo, daartoe nitgenoodigd door H. M. de Koningin, om ook dezen staatsman te raadplegen. Bij het depattement van Marine is telegrafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. pantaersohip «Hertog Hendrik", dat op reis naar Boni op een ril was vastgeloopen, afgobracht is. Het heeft over eene lengte van 40 meter vastgezeten. De oorzaak van de stranding was de foutieve plaatsing van een booi op de baart. Een bezoeker van bet Koninklijk Kabinet van Schilderijen in Den Haag beeft Vrijdag van een onbewaakt oogenblik gebruik gemaakt om de spijkers, waarmee een kleine sobilderg van Frans Hals bevestigd was, om te bnigen, bet schilderij uit de lijst te nemen en onder zijne kleeren mee te nemen. De diefstal werd ongeveer om kwart voor elven ontdekt, toen enkele bezoekers, die in dat oogenblik in dat museum aanwezig waren, z'oh nog herinnerden het eobilderij'je dien ochtend te hebben gezien. Het stuk, voor- I stellende een mansportret met grooten zwarten I hoed en rijk versierden kanten krasg, is op paneel geschilderd. Het behoort tot de jongste Aanwinsten van het museum, aangezien het eerst in 1898 te Amsterdam word aangekocht. I De waarde ervan wordt op f 20.000 geschat. Scheveningen, 8 Juli. Hedenochtend te 11 uren braeht een hoer, later berkend als eigenaar van een groot magazijn te 's-Graven- hage, den strandboulevard nabij do Pier in opschudding. Hij vloog plotseling aan op eene Frangaise, voormalig artiste der Fransche opera, met wie hij een hevigon twist voerde. Hij pakt9 en rukte haar eensklaps eene portemonnaie uit de hand, waarmede bg het op een loopen zette over het Gevers Deyooot- pleiu heen. De Franchise en anderen zetten hem aohterna. Op het hierdoor ontstaan gerucht opmerk zaam geworden, vervolgde de brigadier van het posthuis op ziju rijwiel den vluchtenden Hagenaar en bad hem dra ingehaald. Met de Franc lise werd bij toen naar het posthnie overgebracht. Na verhoor werd procesverbaal wegens straatroof tegen hem opgemaakt. Te Bcheveningen is berioht ontvangen, dat door schipper Croonenborg van den stoom trawler YM 99 op zee drijvende is gevonden bet lijk van den tweeden luchtreiziger vau den onlangs verongelukten luchtballon Flogel van Remscheidt. Als eenig herkenningsteeken heeft bij den thermometer medegenomen. Het lijk werd bezwaard over boord gezet. Rotterdam, 7 Juli. De 16 jarige A. van V., onder zgn kornuiten welbekend als 't Schipper tje, is beden uit het arreetantenlokaal aan bet politiebureau in de Lange Torenetraat, waar bg opgesloten was ca zich schuldig gemaakt te hebben aan verduistering van geld en diefstal ten nadeeie van den schipper in wiens dierst bij wts, ontvlucht. Daar hij reede meermalen op dat politiebureau opgesloten was geweest, was hij met de lokaliteit goed bekend. Van een onbewaakt oogenblik maakte bij nu vanmiddag gebruik om te ontsnappen. Na op eon binnenplaats gekomen te zijo, wist bij zioh tegen een mnur op te werken en van daar op een dak bij de baren te komen, waar bij door een zolderraam op een zolder terecht kwam. Door de bewoners ontdekt, beweerde bij naar eene weggeloopea kat te zoekendit werd geloofd en bij kreeg nu aitweg naar de straat, waar hij bot terstond op een loopen zette. Eerst ging hij naar bet Maasstation co daar onlmootto hij een vreemte- lirg. dien hg als wegwijzer naar de Boompjes diende. Daarvoor ontving hg een fooitje, en na was zijn oerste werk een pet te koopen, want blootshoofds was hij gevlucht, en daarna kuierde bij, met den stuiver dien by nog rijk was, naar het Park. Zgn vrijheid wa» even wol van korton duur, want natanrlijk was men spoedig in de weer om den vluchteling op to sporon, en zóó werd het Schippertje oen paar nur later gesnapt door een politie agent, toen hg eene aan do Parkkade liggende roeiboot trachtte los te maken om er mede weg te roeieo. Opnieuw is hij naar hetzelfde politiebureau teruggebruobt, om waarsobg olijk morgen ter besobikking der jastitie gesteld te worden. In de Koningshaven te Feyenoord werd gisterenavond een roeiboot overvaren, waarin zevon bootwerkers, door de sleepboot «Broe- dertrouw Vijf'. Een hunner verdronk, do overigen bekwamen liohto kwetsuren, dooh werden spoedig gered. Gisterenavond is door onbekende oorzaak te 9 uur brand uitgebroken in de fabriek «Rotterdamsche Glashandel" voorheen Yan Immerzeel «Sc Co., Tweede Lombardstraat 3 11 albier. De brand is ontstaan op den zolder, dienende tot berging van spiegel- en vee at. r- gl&s en glas in lood. Door bet vlug optreden der brandweer werd het vuur beperkt tot deze verdieping. Drie spuiten werkten. De waterschade beneden is vrij aanzienlijk. Alles is geassureerd. 8 Juli. Ia de Speelmanstraat no. 143 alhier, nabij den Beneden Ooatzeedijk, woont io het benedenhuis P. Landegent, die daarin een wiokel in boter, kaas, eieren on melk uitoefent. Do deur van dien winkel is in een portiek gelegon, zoodat iemand, die zich in die portiek opstelt, moeilijk gezien kan worden. Aohter den winkel, door eon glazen schot daarvan gosoheiden, is een woonvertrek, waarin Landegent met zgn vrouw, drie kinderen en een tijdelijk bij hem logeerende zuster verblijf houden. Yannaoht omstreeks 2 uren werd de vrouw des huizes gewekt door onraad in den winkel, waar plots een hevig gestommel zich hooren liet. Zij wekte haar man en deze begaf zioh, gewapend met een stok van een ijzeren gas- arm naar voren, om zioh zoo noodig te kunnen verdedigen. In den winkel gekomen ontmoette bij daar een hem onbekend man, die op zijn vraag: Wat doe jij hier? geen antwoord gaf, maar dadelgk, op nog geen meter afstand, een revolveraohot op Landegent loste, die in don bnik getroffen werd en achterover sloeg. Voor bij weer op de been wbb, wa» de dader reeds verdwenen langs denselfden weg, dien hij gekomen was, namelijk door het tuimelraam. Hij verschafte zioh toegang tot don winkel door met het eene been op den deurknop te gaan etaan, zioh vervolgens op te trekken en het andere been door het tuimelraam te steken en te zetten op een kaasstelling in den winkel, waarop bij een steunpunt vond. Op die stelling lagen eenige houten kazen en stonden enkele bussen. Toen nu de inbreker zgn voet er op zette en met zgn gewicht op de stelling drukte om binnen den winkel te komen, sloeg de stelling om en vielen de dzarop uitgestalde voorwerpen met groot geraas in dien winkel op den grond, betgeen, gelijk gemeld, de vrouw des huizes deed ontwaken. Op zgn vlucht moest de inbreker denzelfden weg volgen, want de winkeldeur was met twee knippen en een sleutel, die Landegent in zgn zak had, gesloten. De zwaar gewonde winkelier had nog de tegenwoordigheid van geest om zgo boven buurman, den heer L. R. Schot, te wekken, dooh toen zakte hij door bloedverlies ver zwakt ineen. Kort daarna breekt men bem naar het Ziekenhuis, waar zijn toestand levens gevaarlijk geoordeeld wordt. De dader wordt door hem beschreven als een klein persoon van omstreeks 20 jarigen leeftijd, met een pet op Gestolen is er niets, want daartoe is de inbreker te spoedig ontdekt. Terstond werd de politie gewaarzobuwd en dadelgk is er door den commissaris van politie, den beer L. J. C. Vuijk, met den inspecteur, den heer J. Postmus, een onder zoek ter plaatse ingesteld, waarbij men te weten kwam, dat een paar bewoners der Speelmanstraat con tweeden persoon op het zelfde tijdstip in de Speelmanstraat gezien hebben. Deze tweede man stond klaaiblijkelgk op den uitkijk. In den loop van den nacht zgn eenige personen aangehouden, doch ook weder vrij gelaton op twee na, zekere O. en zekere K die gisterenochtend ia de Wijde Broederstceg door twee rechercheurs zijn Aangehouden, op vermoeden in dezen moord aanslag batrokken te zijo. Zij zullen gecon fronteerd worden met de beido bewoners der Speelmanstraat, die een onbekende op den uitkijk zagen. De zwaar verwonde P. Landegent is van- naobt in bet Ziekenhuis door den commissaris van politie, den heer L. J. C. Yuijk, nog ondervraagd, om zoo mogelijk van bom eenige inlichtingen te verkrijgen. Overigens tast men vrijwel in het duister, daar ieder spoor tot das ver ontbreekt. De toestand van P. Landegent was van middag naar omstandigheden redelijk. Dordrecht» 8 Juli. Een zeer droevig ongeluk heeft hedenmiddag hier plaats gehad. Het 3 jarig kindja van Z. is aan de Merwede- kade in de Oade Maas gevallen. Een schippers knecht «prong bet onmiddellijk na, dooh de snelle stroom sloopte bet mede en het ver dronk. Eerst drie kwartier later werd het lijkje opgevischt en bij de bedroefde ouders thuis gebracht. Middelharnis Benoemd tot notaris albier de heer P. A. van Buoron, oandidaat-notaris en kantonreohter-plaatsvervanger te Sommeli- dijk. Zierikzee, 10 Jnli. Naar wij met ingenomen heid vernemen, is door dc gemengde zang- vereeniging «Polyhymnia" alhier, direoteur de heer J. II. Letzer, op den zangwedstrijd, gohouden te Breda, den vierden prijs behaald, niettegenstaande zg in het krijt trad met vereenigingen van elders, die vroeger reeds meermalen, tot zesmaal toe zelfs, bekroond waren. Het beeft maar ééne stem gescheeld of aan «Polyhymnia" wss den derden ptgs toegekend geweest. Er was ten taak gesteld één verplioht koor en één koor naar keuze. Overgeplaatst naar den gewestelijken en plaatselijken geneeskundigen dienst in de 1ste militaire sfdeeling op Java te Batavia van ohirurg en leeraar in obirnrgie aan de sobool voor inlandsohe artsen, de officier van ge zondheid le kl. dr. P. J. de Vlieger van Padang, geboren te Noordgouwe. Zaterdagnacht is te Waarde een sohuur afgebrand, waarbij de geheele hooi-ooget verloren ging Serooskerke (8.) De kermis behoort weer tot het verledene. Een tamelijk druk bezooht panorama vergoedde het gemis van een carrousel, die tot grooten spijt der jeugd dit jaar was weggebleven. Overigens was het kermisbezoek minder dan op vorige jaren; evenals op de meeste andere plaatsen gaat dat gestadig achteruit. Noordwelle. Benoemd tot ontvanger der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1