ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 Juni 1905. i t Derde Blad. (Za ierikzeesche Courant); Verschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ii f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8171. •oot Dlreoteuri A, J. DH LOOZK FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woenodags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Füünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. H6EÜK?gTIJHIMGEM. Nederland. Arnhem, 20 Juni. De 100 jarige mevr. de wed. 3. Jnta, geb. G. M. de loa Dolores Valley Oxfiia alhier, genoot gisteren op haren eeuw-dag eene te begrijpen belangstelling van familie, vrienden en goede gebaren. De salons, waar zij nog zeer opgewekt en in de beste stemming, receptie hield, geurden van den schat van mooie bloemen, die men haar vereerd had, en daaronder versoheidene stokken, waarin de Spaansohe kleuren de overhand hadden. Aan de Rijnkade waren vele hnizen met vlaggen getooid. Kenschetsend voor den levenslust der honderdjarige is het volgendeDe eerwaarde moeder van het St.-Elisabetha-gesticht had de jubilarease een bloemstuk gezonden en gevraagd of zij voor den a.s. bazar ten bate van h8t gesticht, een handwerkje zou willen vervaardigen. Het antwoord luidde: met heel veel pleizier. En mevrouw Juta ia aan een handwerkje begonnen! Ti el, 21 Juni. Gisterenmiddag is te Hei en Boecop, onder deze gemeente, door zekeren v. d. B. doodslag gepleegd op zijn schoonzoon De W. De laatste was bezig zijn sikkei te scherpen, waarmee bij op het land arbeidde. Onder voorwendsel te willen zien, of het gereedschap scherp was, nam v. d. B. het zijn schoonzoon ai en sneed hem door buik eo ingewanden, zoodat de dood kort daarop volgde. De dader is aangehouden en hst lijk ge schouwd. De beide mannen hadden dikwijls onge noegen nit politieke verdeeldheid. Amsterdam, 21 Jnni. Het debat tUBschen de heeren Treub en Van Dalaum over de vraag »van waar moeten de millioenen komen?" zal plaats hebben in eeoe openbare vergadering, alhier te houden op Zaterdag a.s. Rotterdam, 20 Jnni. Te half vijf arri veerde aan d8 Wilhelminakade alhier de Javaboot »Gedé" met een detachement koloniale troepen onder commando van den segeant-staftamboer H. G. Muf kens, ridder Militaire Willemsorde, geboortig uit Tilburg, terwijl zich mede onder het detachement bevond de korporaal J. Boeghorn, geboortig uit Deventer, eveneens ridder Militaire Willemsorde. Behalve het ridderkruis ver wierven beide kranige militairen nog andere eereteekenen en medailles voor langdurigen dienst Ter verwelkoming bevonden zich op het terrein der Javalijo de garnizoens-commandant, overste A. P. Timmers en verdere officieren der mariniers en van het korps Kon. Scherp schutters, alsmede de muziekkapel van dit corps. Bij aankomst begaven de autoriteiten zich onmiddellijk aan boord om het detachement en de beide ridders geluk te wenscheu bij den terugkeer in het vaderland. Sergeant Mufkens behaalde het ridderkruis den 3en Februari 1901 met de bestorming van Batee Ilië, toen hij zioh onderscheidde door den compagnies-commandant kapitein Corneliese ter zijde te staan bij het door dringen der versperring en het beklimmen der borstwering en, ofschoon door een lans steek gewond, moedig te blijven deelnemen aan het gevecht, zoo ook aan het hand gemeen in de binnenruimte en zioh daarbij bijzonder te onderscheiden. Den 23 October 1901 bij Kon. besluit no. 59 werd hem het ridderkruis geschonken. Generaal Van Heutsz commandeerde het geheel, terwijl de marine met een ladings- diviwe deelnam onder kapitein Gouw, die zwaar verwond werd en eveneens het ridder kruis verwierf. Korporaal J. Boeghorn verwierf het eere metaal tegen Mei 1902, toen hij deelnam aan een nachtelijke patrouille en zich onder scheidde bij het afslaan van een klewang- aanval in de binnenlanden van Atjeh te Pelok Sewamé. Bij Kon. besluit van 16 Februari 1903 werd bij tot ridder benoemd. Beide ridders gaan vermoedelijk den militairen dienst verlaten met een flink pensioen en riddersoldij. Met het stoomsohip »Gedé" werd gisterenmiddag gevankelijk alhier aangebraoht een fasilier, die wegens insubordinatie was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf en daarvan nog 3\ jaar moet ondergaan in de strafgevangenis te Leeuwarden. Tevens werden aangebracht twee marine matrozen, die voor Indië dienstweigering j gepleegd hadden en hunne geweren overboord hadden geworpen. Dordrecht, 21 Juni. Zaterdag is een milicien van het korps pontonniers alhier een ernstig ongeluk overkomen. Bij de zwem- oefening in de garnizoenszwemplaats bemerkte de sergeant-zwemmeester, dat genoemde milicien op eenigszins vreemde wijze dook. Een ongeluk vreezende, sprong de sergeant onmiddellijk te water en vond den pontonnier met het hoofd in de modder steken. Hij braoht den man boven water en hoewel deze slechts een paar seconden onder water was geweest, was hij reeds bewusteloos. Hij kwam spoedig bij, maar bleek gedeeltelijk verlamd, ten gevolge van een inwendige kwetsuur aan de halswervels, waarom hg in het militair hospitaal werd opgenomen. Hier is hij Dinsdagmorgen overleden. De man be hoorde te Rotterdam thuis en was sedert eenige weken gehuwd. 'a-Hertogenbosch, 21 Juni. Sedert zes dagen werd alhier vermist de sergeant der infanterie H. Men zegt, dat deze zioh ver wijderd had, omdat bij van ééa zijner officieren een aanmerking had ontvangen op het geven van intructies aan de miliciens. Hedenmorgen is zijn lijk opgehaald nit het water in de Lunetten, in de Vuobterheide. Breda, 22 Juni. Den 3 Juli komt H. M. de Koningin met den Prins te 12 uur alhier aan. Na voorstelling der autoriteiten vertrekken de hooge gasten naar de Koninklijke Mili taire Aoademie, waar zij big ven tot 3 uur. Dan heeft de onthulling plaats van het monument in het Valkenberg. Vervolgens bezoeken de hooge gasten bet Begijnhof, de Groote Kerk en het Diaoonessenhnis en zullen om 5 uur op het gemeentehuis arriveeren, waar de raadsleden zullen worden voorgesteld. Ongeveer 6 uur vertrek van de Vorstelijke personen naar het station, alwaar o. m. ook een eere-compagnie van cadetten der academie zal aanwezig zijn. Alhier zijn gisteren door den burgemeester aan verschillende leerlingen der openbare scholen en de ambachtsschool, die door ijver en gedrag hebben nitgemunt, ingevolge het testament van wijlen dr. Van Cooth, spaar bankboekjes nitgereikt, tot een totaal bedrag van f 1500. Nieuw-Vossemeer. Tot genoegen van vele burgers alhier is dezer dagen een ateen- kolenvereeniging opgericht. Benoemd is tot secretaris-penningmeester de heer Van Loen- hout, terwijl de heer Ooms de leiding op zioh heeft genomen. Men zegt, dat de leden de steenkolen nu voor pl. m. 30 prooent minder kunnen bekomen, dan zij gewoon waren te betalen. Velen zijn als leden aanvankelijk toegetreden. V erkiezingsstrijd. Man schrijft uit Draohteo aan Het Vader land: »Had men reeds bij de Kamerverkiezing van 1901 sterke vermoedens, dat het fanatisme enkele anti-revolutionairen in Tiet- jerkateradeel tot minder oirbare handelingen, zelfs tot strafbare omkooping van kiezers en opkooping van stemmen dreef, bij deze ver kiezing hebben die gevallen zich weer, en wel, naar men grond heeft te vermoeden, op ongekend brutale wijze herhaald. Een kiezer alhier verklaart, dat een ander hem met f 5 heeft omgekooht om op den heer Talma te stemmen. Nu hem na 't uitbrengen van zijn stem f 1 in plaats van de beloofde f 5 werd uitbetaald, braobt zijn ontevredenheid over zulk «christelijk" handelen de zaak aan het lioht. Bij den offioier van justitio te Heeren veen is reeds een aanklaoht ingediend". De heer C. A. A. Dudok de Wit kwam expres voor de verkiezingen uit Brussel te Amsterdam terug; de heer Rad. Lehman, consul van Griekenland, kwam er voor van Parijs, waarheen hij weer terugkeerde en dr. A. Bredius, de directeur van het Maurits- huia te 's-Graveuhage, kwam heel uit Milaan, uitsluitend om zgn kiezersplioht te vervullen. Iets nieuws in ons land is de ver- kiezings-totalisator. Blijkens een advertentie in de Amsterdamsche bladen is in de hoofd stad ergens een kantoor geopend, waar men wedden kan, wie na afloop der herstemmingen voor de Kamer op 28 Juni de meeste zetels zal verkregen hebben, de rechter- of de linkerzgde. Totalizator f 2,50.- In de plaatzdgke bladen van het district Sittard leest men de volgende advertentie: Mijn besten dank aan de heeren kiezers, die hunne stem op mij darfden uitbrengen, zoowel als ik den boel aandatfde, trots die wijnbom van den oude-markt dien zwarten ecbümpsteen uit den vuileu crater van den Mont Pelé. J. J. AUG. KAMPS, »Alte". Brieven uit Zeeuwich-Vlaanderen. LXI. Geachte Redacteur! De laatste liberale burcht in Zeeland moet veroverd worden, sprak Dr. Kuyper in euvel moed; éón der pooten van Henneqnin'a zetel begint reeds te kraken, schreef het anti-revo lutionaire orgaan dezer grensstreek, en met 1765 stemmen meer dan de tegenpartij, n.l. 4375 tegen 2610 op den hoer Blum, bleef Mr. Henntquin gehandhaafd in het liberale bolwerk Ooatburg. Wij verheugen ons over dien uitslag. Zal nu het gezond verstand der kiezers ia Sohou- wen-Duiveland eu vooral io Flakkee de aan vankelijke zege ook tot een volkomen over winning voleindigen? De opkomst in 't Zeeuwsohe deel van het district Zierikzee laat niets te wensohen over, doch behoort bij de herstemming niet minder flink te zijn, wil men slagen. De tegenpartij zil niet stil zitten, en beschikt over midde len. die de vrijzinnigen steeds missen. In Flakkee kan nog heel wat gewerkt worden bg de liberale thuisblijvers. Aan de liberale actie is het te danken, dat Oostbnrg zoo'n schitterend figuur maakte, want de coalitie heeft zich de uiterste krachtzinspan ning getroost, Mr. Henneqain te doen vallen. Predikanten, zelfs nit Utrecht, pastoors en paters traden op in kerken en scholen, in herbergen en andere lokalen, met of zonder gebed, al naar gelang het den spreken in hun kraam te pas kwam. Hoe fel de pastoors en kieikapelaans in en buiten den tempel optraden voor de ooalitie- caodidaten, toch mogen wij niet verzwijgen, dat het roomsche kiezersvolk zioh niet tegen natuurlijk dwingen laat. In katholieke gemeenten, als IJzendijke, Philippine en Sas van Gent verkreeg Henne qain de helft meer stemmen, dan de anti revolutionaire. De geestelijkheid der coalitie-partijen heb ben een gevaarlijk, hoogst gewaagd spel ge speeld met haar ingrijpend optreden, en niets dan wrange vruohten zullen zij daarvan laten inoogaten. Te meer vermelden wij dan ook met ge noegen, hoe vele Nederlandsche Hervormde predikanten, die niet vrijzinnig zgn, zieh neu traal hielden, en niet optraden als propagan disten voor Knyper's bewind, dat zoovelan zelfs onder de confeesioneelen tegenzin begint in te boezemen. Ook onder de katholieken. Ia het niet opmerkelijk, dat in zuiver roomsche gemeenten als Koewacht en St.- Jansteen, waar liberale actie van geen ia- vloed kan zgn, de Katholieke Fruitier eu de Liberale Van Deinse evenveel stemmen ver wierven Is het niet opmerkelijk, dat roomsch- kstholieke kiezers telegrammen van geluk- wenscben Mr. Henneqain toezonden! Is het niet opmerkelijk, dat juist in de gemeenten, waar de anti-revolntionaire leiders onhebbelijk optraden als te Hoek, Biervliet, Zasmslag enz. hun candidaat vele stemmen verloor Veel verkiezirgeijver is in onze grensstreek aan den dag gelegd. In één onzer dorpen kwamen de twee metalen-kruisdragers, 9i en 92 jaar ond, deel nemen aan de stemming. Een kiezer, stijf van rhnmatiek, moest in en uit een rijtuig gedragen worden, hoewel elke aanraking hem erg pijnlijk was. Kiezers, een of moer uren afstand ver huisd, ontzagen dien afstand niet. Een kiezer nit gene zijde van Amsterdam, kwam te IJzendijke zgn kiezersplicht vervullen, ten eiode een steentje bg te dragen omaanKoy- per's schrikbewind een einde te maken. Te IJzendijke scheurde de kapelaan in bjjzgn van anderen de aanplakbiljetten van den liberaal van de muren. De heer Bos, direoteur van bet post- en telegraafkantoor aldaar, die als een zeer vrij zinnig man te IJzendgke arriveerde, doch thans zitting beeft in 't bestuur der anti revolutionaire kiesvereeniging, moest een laster lijke verklaring ten opzichte van een liberaal ij veraar door hem afgelegd, herroepen en zich excueeeren, wijl hg op een praatje zijner dienstmeid was afgegaan. Ds. van den Berg uit Terneuzen, een echte oalvinistisohe oolporteur van Dr. Kuyper, en die steeds slagvaardig aan weerskanten van Braakmao en Sohelde optrad, hield nog een politieke lezing aan den vooravond der ver kiezing in de hoofdplaats van 't district n.l. te Ooatburg. Daar had hij als verdediger van Kuyper'a politiek een onaangename taak. Behendig wist hg de aanvallen op de bizondere school, als geen verdraagzaamheid aankweekende, af te wenden, tot bij het gehouden debat het bekende stembuslied ter sprake kwam. Een der onderwijzers aan de school met den bijbel te Oostbnrg had den scholieren het lied loeren zingen en doen schrijven op papier, opdat ook de ouders er van kennis zouden nemen. PHEDIBLBEUHTEN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 2 6 Juni 1 O O 6. De Geref. Kerk te Zierikzee: 'g Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Laman. Herr. Kerk te Kerkwerre: 's Voorm. half tien ure en 's nam. half drie ure: ds- Blankert. (Doopsbedicning). Horv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Mossel. Herr. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herr. Kerk te Renesse: Geen dienst. Ilerv. Kerk t« Noordwelle: 's Nam. twee nre: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Brouwer. (Doopsbediening). Geref. Kerk t« Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk t« Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Elkeriee: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Elkeriee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. Onnes van Renesse. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. hall tien ure en 's nam. twee nre: ds. De Jonge. Herv. Kerk te Noordgonwe: 's Voorm. half tien nre: ds. Meijer. Herv. Kerk te Drelschor: 's Voorm. kalf tien nre en 'snam. twee nre: ds. Van der Griend. (Geen Doopsbediening). Ohr. Geref. Kerk te Zierikwe: '8 Voorm. half tien nre, 's nam. twee ure en 's avonds zes nre: ds. Bakker van Maassluis. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Nouhuys van Zierikzee. Herv. Kerk te Nienwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nienwerkerk: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Cramer. Oud-Geref. Kerk te Nienwerkerk: 's Voorm. 9 nre's nam. 2 nre en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien nre en 's nam. twee ureds. Ruysch van Dugteren. Geref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. C. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te SirjanolanA: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Kam steeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Brninisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Ond-Geret. Kerk te Brninisse: 's Voorm. negen nre's nam. twee ure en 'i avonds half zes ore: ds. Kievit uit Axel. Evangelisatie Brninisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Een hoogst treurig pleit voor de bijzondere school, 't Leek wel of het hoofdzaak wordt daarin politiek onderricht te verstrekken. z-Borgesius en Troelstra en Van der Vlugt met Sim. ha, ha! Zij hosfleboeseB, hop sa sa enz." Zulke versregelen zullen waarlijk niet erg veredelend op de kinderharten werken, laat staan dat de-gelijke kinderstudie wijst op een grove paedagogische fout der onderwijzers. De vergadering eindigde met kreten als: weg met Blum enz. als in navolging van die te Philippine, waar men de sprekers niet aan 't woord liet komen, zoodat zij onverrichter zake moesten vertrekken. De katholieken en liberalen te Terneuzen zullen samengaan bij de aanstaande raads verkiezing. Zoo'n samenwerking wijst ook al niet op den innigen band, die de coalitie bijeenhoudt. Zierikzee en Ooatburg zgn de liberale distrioten voor de Provinciale Staten. Ze kunnen het zgn ook voor de Tweede Kamer. Kiezers, opgepast en van ganscher harte fóliciteert U dan Zelandicus. KBBKIIBI7WR. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Kamper veen de heer W. J. Roscam Abing, cand. te Middelburg. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te St.-Maartensdijk, ds. C. J. Leenmans te Bennekom (Geld.) Een deurwaarder uit Amsterdam heeft (ingevolge vonnis van het kantongereoht) beslag gelegd op huisraad en inboedel, van 5 leden der Ned. Herv. Gem. te Durgerdam over het IJzij waren nalatig gebleven in het betalen der kerkeljjke belasting. De heer Bahler, predikant te Ooster- wolde, die geschorst werd met behoud van salaris, zal Zondags in z&ne standplaats toch godsdienstoefeningen houden in eene zaal. De predikanten van den ring zullen, tijdens de schorsing, die zeker heel lang zal kannen duren, wij! de heer Bahler beslist zal big ven weigeren het bewuste stak te onderteekenen, ia het kerkgebouw de godsdienstoefeningen leiden. OIDKBW1J1. Ev&ng«lu*t»i Jernêl 's Voorm. tien nre, 'g mm. drie art en avonds acht nre: Het Bestuur. Bedankt voor de benoeming te Bolnes en benoemd te Axel aan de ohr. school mej. S. M. ven Wel te Wolfaartsdgk. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het somi-oand. examen in de theologie de heer F. J. v. d. Ende, geb. te Wolfaartsdgk. Benoemd tot leeraar in de Engelsohe taal en letterkunde aan de Hoogere Burger school te Veendam, de beer W. Timmermans Dz. te Amsterdam, geboren te Ouwerkerk (Zeeland). De algemeene onderwijzers-vergadering in het arrondissement Tbolen zou bepaald zgn op 14 Juli a.s.; Breda zou de plaats van samenkomst zgn. De heer K. Veenstra te Makkum heeft bedankt voor zgn benoeming tot onderwijzer aan de o. 1. s. te St.-Annaland. VIS8CHEBIJ-BEBICHTEN. Oesteronderzoek. In 1903 werd door den voorzitter van het Viesoherijbestuur op de Zeeuweche stroomen eeu onderzoek ingesteld naar den toestand der oesterputten en per- oeelen, ten opzichte van mogelijke besmetting door rioolwater. Dit onderzoek werd in 1904 door hem herhaald, met uitbreiding ook tot de mossel perceelen. In verband daarmede werd mej. E. F. van Aken werkzaam gesteld voor het baoteriologisoh onderzoek van schelpdieren en monsters water aan het laboratorium te Bergen-op-Zoom. Dat onderzoek wordt voortgezet, en zal vermoede lijk nog versoheidene jaren in beslag nemen. Voor de campagne 1904/1905 zgn 885 certificaten van onbesmetheid afgegeven. AKETBBRIOl TBI. Zierikzee, 22 Juni. Tarwe was het eenige dat nog aangevoerd werd, andere artikelen kunnen als opgeruimd beschouwd worden. Tarwe f 7 f 7.75. Middelburg, 22 Juni, Wegens de heden gehouden paardenmarkt was er totaal geen aanvoer van granen; en ia er dientengevolge geen noteering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 7