ZIERIRZEESGHE NIEUWSBODE. Zaterdag 17 Juni 1905. (525 ierikszeesohe Tweede Blad. NI EU W ST1J Dl N G EN Courant). Vsmihgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prije pet 3 maasden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8168. ■eot a: J.' Directeur i Al, j. DH looze. FRAKKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuw3. Redacteuren: Advertentiënv.n 13 regels 30 Cf». meerdere regels 10 Cts.kecoec uiterlijk tot des Unaodags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groole letter uiordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. F run kei. Nieuwe Boog-erdstraat *213, Zierikzee. Amerika. Washington, 14 Juni. Hedenmiddag had graaf Cassini, Russisch gezant, een onderhoad met president Roosevelt. Hij weigerde echter iets mede te deelen omtrent den stand der vredesonderhandelingen. Na een tweede conferentie met president Roosevelt heeft de Russische gezant Caasini de inzichten van Japan met betrekking tot de plaats van aamenkomst en het aantal gemach tigden aan Rusland medegedeeld. Vermoedelijk zal da czaar de door Japan aan te wijzen plaats van samenkomst voor do besprekingen goedkeuren. Griekenland. Athene, 13 Juni. Toen de heer Delyannis heden da Kamer wilde binnengaan, bracht een man, Gherakaris geheeten, hem een mes steek toe in den onderbuik. De wonde ia zeer ernstig. De menigte wilde den moordenaar lynehen. De man werd gearresteerd. De operatie, ondernomen om de bloeding te stelpen, is niet gelukt. Delyannis is stervende. 14 Juni. Het onderzoek braobt aan het licht, dat de moordenaar destijds ook zijne vrouw vermoordde, voor welke misdaad hem een gevangenisstraf van aohttien jaar werd opgelegd. De dader verklaarde te hebben gehandeld uit wraak jegens Delyannis, omdat deze onlangs order gaf alle speelhuizen te doen sluiten. Het geval heeft algemeene ontsteltenis verwekt. Hedenavond wordt Ministerraad gehouden. De Koning ontving, op reis zijnde, eerst laat bericht van het gebeurde. Hjj keerde raar Athene terng en belastte den Min. van Binnenl. Zaken mot de porte feuille van den overledene. Spanje. Gibraltar, 14 Juni. Tijdens een oefening met het kanon aan boord van de i» Magnificent" ontplofte in het kanon een zes inch granaat, waarbij 18 personen gewond werden, waar onder de luitenant van de battery. Elf ernstig gewonden werden hier aan land gebraoht. Oostenrijk. Er is weder een lid der familie Rotheohild overleden, namelijk baron Nathaniel Rothschild, broeder van den chef der firma 8. M. van Rotheohild te Weenen. Rusland. Petersburg, 14 Juni. (Petersburgsche telegraaf-agentschap). Naar uit Washington gemeld wordt uit kringen, waarin ook de Russische gezant verkeert, heeft Den Haag zeer groote kans, het ontmoetingspunt te worden van de Russische en Japansohe gevolmachtigden, daar deze stad de zetel ie van bet internationale eobeidsgericht en daarbg niet de hoofdstad is van een groote mogend heid, zoodat zij meor dan andere steden voor diplomatieke invloeden gevrgwaard is. Zweden. Stockholm, 13 Jnni. Een der bladen pablioeert eea brief van Koning Osoar aan dee president van het Nooracho Storthing, waarin de koDing verklaart, dat de eed dien bij bij het aanvaarden der regeering aan hot Noorsobe volk heeft afgelegd, hem tot plicht •telt niet te berusten in hetgeen de Noorsohe Staatsraad besloot op grond van 's koniogs weigeriog de consulaatwet te sanotioneeren. De koning ga at daarna op bet vraagstuk in zijn geheel in, bespreekt de crisis en zegt: nadat de leden van den Staatsraad in het Storthing hun ambt hadden neergelegd heeft ook het Storthing deze inbreuk op de grond wet goedgekeurd en heelt deze daardoor het besluit dat de wettige koning van Noorwegen heeft opgehouden te regeeren en dat de Unie tasachen de twee vereenigde rgken is verbro ken, tot een revolutionnaire handeling gemaakt. Het staat thans aan Zweden en aan den koning als Uniekoning te beslissen of de aanval van Noorwegen op de bestaande Unie tot een wettige ophtffiog van die Unie behoort te leiden. Engeland. Een jonge Eogelsohe werkman, Edgar Wilson genaamd, heeft zich een paar reusachtige vleugels gemaakt, waarmee hij beweett te kunnen vliegen. Eergisteren wou bij er het publiek van overtuigen. Hij verscheen met zijae vleugels op do Weatminaterbrug te Londen, ontkleedde zich tot zijn midden on ging de vleugels vastbinden aan ziju schouders, doch toen kwam de politie, die van geen Ioarnskunsten weten wou. Wilson moeat maar gauw zijne vleugels op vouwen. Dat deed bij ouder beklag, dat de politie wetenschappelijke proéfaemiagen" belet, maar hg verzekerdo, dat hij tooh binnenkort op zijae vleugels door de laoht zou zworen. België. Eea Hollander stond Dinsdag te Verviers terecht wegens wildstrooperg. Hij werd be trapt, terwijl bij de stroppen nazag, door hem geplaatst over eene longte van 3 K.M. op het grondgebied van drie verschillende lauden het HolUndsche, het Duitecha en het Belgische gedeelte van Moresnet. In Duitsohland werd bij aangehouden maar van te voren was er in België reeds proces verbaal tegen hem opgemaakt. Ia DuitschJand werd hij veroordeeld tot zes wekea gevacgonie. Voor het Belgisch gerecht viel te bezien of hg eene tweode maal kan veroordeeld worden om later in Nederland misschien nog eens terecht te staan. Het openbaar ministerie was van gevoelen, dat bij in België eene tweede maai veroordeeld moest worden. De raohtbank vond echter het vonnis, door de Duitsche rechtbank uitgesproken, voldoende en sprak den man vrij. Brieven uit Berlijn. (Van omen Correspondent). Een napraatje over de bruiloft. Berlijn, 8 Jaui '05. »Hoe warm het was en hoe voif" (Varianten op Hddebrand's »Onde kennissen"). //Alles kann der filensch ertragen, nur nicht eine Reihe von sohüaeo Tagen", zegt een Duitfch spreekwoord. Tegen «schone Tage", zooals we hier de laatste acht dagen beleefd hebben, zou zelfs de meest robuste persoon op den duur niet bestand zijn. Niet alleen de hoofdpersonen en de overige gedwongen deel nemers aan de feesten, maar ook de onver moeide «men on the street" zullen een zucht van verlichting geslaakt hebben, toen op den avond van den drukkend hceten huwelijksdag een malsch regentje eindelijk wat verademing bracht na de onmeëdoogcnlooze broeiings- temperatuur, waaronder het feestvierende Ber lijn zoo vele dagen gezucht had. De zon meende het wel wat al te goed met de in gouden galakostuums besloten en meter- lange sleepen van statie-toiletten torsende bruiloftsgasten en met de steeds nieuwsgierige toeschouwers, die in weerwil der gloeiende hitte zich toch altijd opnieuw geduldig uren lang aan een trottoirrand der geblakerde Linden lieten gaar stoven, in de hoop, zij het ook van uit de verte, iets te zullen zien van de pracht en heerlijkheid der Keizerlijke hof houding. Zij zijn met zoo weinig tevreden, de brandend nieuwsgierige, kijkgrage Berlijners. Al waren het zuivere hoffeesten, de festiviteiten ter eere van het huwelijk, zich bepalende tot ontvangsten, diners, cercles in het slot, gala voorstelling in de opera en dergelijke, al gebeurde er niets voor het volk, toch namen honderdduizenden Berlijners door een leger van politie-agenten in compaote massa's op elkaar gedrongen langs straten en pleinen, er van verre aan deel. Sinds gisteren geniet het jonge paar de wel verdiende rust in het stille jachtslot «Huber- tusstock" op een goed uur sporens van Berlijn, waar het de «B'litterwochen" zal doorbrengen. «Endlich alleinl" Want hier zal de nieuw benoemde grootmeesteres haar functie wel niet mogen uitoefenen, evenmin als de hofdames en kamerheeren, die deel uitmaken van de nieuwe hofhouding. In Hubert uastock" zullen de jongelui eindelijk eens hun dagen kunnen indeelen naar eigen goedvinden, zullen zij eindelijk eens knusjes alleen kunnen zijn met hun beidjes, waaraan zij wel evenyeel behoefte zullen hebben als het eerste liet beste verliefde paartje in de wittebroodsweken. Want ook voor den jeugdigen kroonprins en zijn mooi vrouwtje geldt het bekende woord van Teren- tius«Homo sum; kumani nihil a me alienum puto" (menscb ben ik, niets mensehelijks is mij vreemd). De 19-jarige kroonprinses Cecilie (klemtoon op de tweede lettergreep volgens het Duitsch spraakgebruik, dat de i en de e der laatste lettergreep elk afzonderlijk tot hun recht laat komen) is een bekoorlijke, met zwart haar en lachende donkere oogen, slanke verschijning, fk had tweemaal gelegenheid, haar van zeer nabij nauwkeurig te kannen opnemen, voor het koninklijk slot op den intoehtsdsg, zooals zij naast haar aanstaande schoonmoeder in de sprookjeskoets gezeten, langzaam voorbij reed, en bij de gala-voorstelling in de prettig ver sierde opera, aan de zijde van haren jongens- achtigen bruidegom. Er is nog iets hoekigs in de bewegingen van het hoog opgeschoten bruidje, dat wel spoedig zal verdwijnen, wanneer zij zich meer thuis gevoelt in de nieuwe omgeving, waarin zij zulk een voorname plaatB zal innemen. Beiden waren nog wat h'nka, zooals zij als eerste paar in den eindeloozen stoet van vorstelijke gasten naar voren getreden tot aan den rand der Koningsloge, met een rukkend buigingkje dankten voor de diepe buiging van het «gansche huis"; de meer dan slanke bruidegom, dien men in weerwil van zijn 23 jaar hoogstens negentien zou geven, rood, verlegen; zijn in zaohtblauw avondtoilet ge doste slanke bruid, een halve hand grooter, veel minder bevangenrondkijkende met lachende zwarte oogen. Daar achter de Keizer met de veel besproken bruidsmoeder Anastoria, nu fanée, doch wie men het aan kan zien, dat zij vroeger zeer mooi is geweest; dan de hoog slapkeKeizerin in rose satijn, wier sneeuwwit hoofd met prachtige diadeem, wier reeds ouwelijke trekken sterk contrasteeren met het bijna meisjesachtig slanke figuur, aan den arm van den nog grooteren eenigen broeder der braid, den groothertog Friedrioh Franz IV van Mecklenburg-Schwerin. Andere paren volgen, aan beide zijden geflankeerd door een «staal kaart" van troonopvolgers, regeerende vorsten en vertegenwoordigers der Kroon uit binnen- en buitenland, waaronder links in de eerste rij Prins Hendrik in Hollandsche admiraals uniform naast zijn zwager, den groothertog van Oldenbnrg. De hoofdpersonen, met uit zondering van den Keizer, bleven niet tot het einde der gala-voorstelling. Tegen 10 uren, na afloop der vrij lange pauze, gedurende welken tijd in den schitterend gedecoreerden foyer cerole was gehouden, vertrokken alle vorste lijke personen om zioh te sterken voor den vermoeiden laatBten dag, behalve de Keizer, die onopgemerkt in een hoekje van de linker zijloge gezeten ook de opvoering der derde akte uit Meistersinger bijwoonde. Van mijn plaats in het parket kon ik hem toevallig zien zitten, doch het meerendeel der aanwezige genoodigden, generaals, leden der hofhouding, diplomaten met hunne dames, excellenties van verschillende pluimage, moet bepaald in het idee hebben verkeerd, dat het Seheele hof vertrokken was. «Als het hek van en dam is, loopen de koeien uit de wei". Vermakelijk was het te zien, hoe telkens één of meerdere hooge officieren opstonden, voor- ziohtig hun sabel vasthielden om het rinkelen te voorkomen, en etiekum uitknepen door de geluidloos achter hen dichtvallende klapdeuren. Op het balkon en in de loges der diplomatie gaapten na de pauze eveneens vele bedenke lijke hiaten. Men maakte van de gelegenheid gebruik en bekortte het bezoek aan de gala voorstelling, dat door dc betrokken personen zuiver als «dienst" wordt beschouwd. Tot de weinige diplomaten met hunne dames in schitterend avondtoilet, die de warmte trot seerden en de voorstelling tot het einde bij woonden, behoorden de heer en mevrouw Van Tetz van Goudriaan. Naar ik hoor, moet de Keizer zich braaf geërgerd hebben, toen hij zag, dat zoovele zijner officieren en overige gasten het hazenpad kozen, in de raeening verkeerende, dat hij evenals de overige gasten zijn hielen gelicht had I De laatste loodjes wegen het zwaarst. Na de emoties en vermoeienissen van den trouw- dienst in de hofkapel, de defiliercour, het korte trouwdiner, moest het jonge bruidje den volgenden dag bij een tragische drukkende hitte nog door een «heel zure appel bijten", vóór zij met haar jongen echtgenoot eindelijk naar de appartementen werd geleid. Volgens traditioneel gebruik werden de huwelijks feestelijkheden met den zoogenaamden «Fackel- tanz" in de Witte Zaal van het Koninklijk slot besloten, waarbij bruid en bruidegom elk afzonderlijk met alle aanwezige vorsten en vorstinnen een polonaise-tour door de zaal maken. Vroeger werd bij deze gelegenheid de stoet geopend door de Pruisische ministers, elk een grooto brandende kaars dragende. Zelfs de groote Bismarck kon zich hieraan niet onttrekken, hoe graag hij ook gewild bad. Ditmaal had men echter in zoover een wijzi ging aangebracht in den «Fackeltanz", dat niet de ministers, maar twaalf pages, twee aan twee brandende kaarsen op zilveren borden dragende, bij eiken rondgang den stoet openden. Er waren ditmaal zoovele vorsten en vorstinnen van den bloede aanwezig, met wie bruid en bruidegom een tour moesten maken, dat de dans meerdere uren zou geduurd hebben, wanneer het bruidspaar met alle vorstelijke gasten afzonderlijk zou hebben «gedanst". Men verzon er dus waf, anders op. Voor den eersten rondgang steeg de jonge kroonprinses op ver zoek van den opperceremonieraeester, graaf Eulenburg, van den troon en noodigde haren gemaal ten dans. Deze nam haar bij de hand. De vier hofdames dragen de meterlange sleep. Rechts van de jonge bruid gaat de groot meesteres. Zoo gaat de stoet op de maat der muziek in pleohtigen optocht langs de diep buigende aanwezigen. Nu «danst" de bruid met haren schoonvader, daarachter de bruidegom met zijn moeder, wier rose fluweelen sleep even eens door vier hofdames wordt gedragen. Zonder een oogenblik van rust wordt dezelfde ceremonie wel meer dan twintig maal herhaald, steeds de zaal in het rond, langzaam, rhyth- misch op de maat der muziek, zooals in den schouwburg het Brautkor uit Lohengrin. Van den dertienden rondgang af wordt de kroon prinses links en rechts door twee prinsen begeleid, evenals de Kroonprins gelijktijdig met vier prinsessen, twee aan elke zijde «fackeltonrt". Langzamerhand hebben beide echtgenooten zoo'n virtuositeit gekregen in dezen dans, alias polenaise-wandeung, dat het ook met zes prinsen en prinsessen tegelijk gaat, drie links en drie rechts. Het «verschot" was al te groot. Bij één der latere „touren" was de Japansche prins Arisugawa de partner der bruid, een andermaal de veelbesproken Ferdinand van Bulgarije. Eenmaal «danste" de bruid gelijktijdig met haar drie jongste zwagers, terwijl haar echtgenoot twee tantes van ouderszijde aan de hand leidde. Het jonge bruidje houdt zich dapper en zwoegt lachend onvermoeid in het rond, steeds voorafgegaan door de twaalf pages en begeleid door haar grootmeesteres, meer dan een uur lang! Of ze in haar «heart of hearts" niet dacht ik won dat het voorbij wasl Maar aan alles komt een eind. Ook aan deze vermoeiende ceremonie. Eindelijk hebben alle gasten, die in aanmerking komen, een beurt gehad. Nu vormt zich de stoet opnieuw en voorafgegaan door herauten van wapenen en de «fakkel- dragende", pages gaat de stoet langs galerijen en verschillende zalen naar de vertrekken der jonggehuwden, waar de grootmeesteres het Kroontje uit het haar neemt van de jonge brnid. De stoet wordt ontbonden. Rnim een half uur later reed het jonge paar in open rijtuig naar het Stettiner station op de huwelijksreis. «Endlich alleinI" K. Gemengd Nieuws. To Parjjs ia Zondag bij een hevig onweder het voorstadsstation »Gare de ;la Chapellb" overstroomd, coodat er geen treinen meer kondon rijden. Ia verscheidene wgken waren kelders onder- geloopen. In sommige schouwburgen ging het elec- trieoh licht uit. Te Qaoenstown is in een oirous ge durende een kindervoorstelling een leeuwin uit haar hok losgebroken en midden onder bet publiek gesprongen. Er ontstond een paniek. De ontstelde toe schouwers drongen naar de uitgangen en in het gedrang worden vele kinderen gewond. Een knaapje word door de leenwio gedood en een ander gewond. Het wilds dier liep daarna de straat op en het werd niet zonder veel moeite eindelijk weder gevsngon. Bij de Vrijdag gehouden oiviele zitting van bet kantongerecht te Emmen zakte een persoon uit een naburige gemeente, van wien do burgerlijke eed werd gevorderd, na het sfl'ggen daarvan plotseling ineen en was terstond een lijk. Alweer lotenzwendelDe knecht van don veehouder H. te Diemen had f 2500 uit de verloting to Opmeer getrokken. Toen hg deze som wilde gaan balen, kwam hg tot de ontdekking, dat het bedreg niet beschik baar was. De justitie is hiermede in kennis gesteld. Royale boer. Een landbouwer uit Barneveli verloor een portefeuille met f 200 san bankpapier. Golukkig kwam het geld in de handen van oen eerlijk man, zoodat de boer zga f 200 terugkreeg. Ia een opwelling van dankbaarheid bood de boer den eerlgken vinder als belooning een glaa bier aan! IIet onweer over de grenzen, Geheel België heeft opnieuw te Igden gehad onder hevige onwereneen groot aantal personen zijn er gedood, en er werden verschillende woningen getroffen. Te Ieperen zgn oen vrouw en drie kinderen door den bliksem gedood. Te Gent werd veel scbado aangericht en een 46 jarige vrouw werd aan den arm lam geslagen door den bliksem. Te Verviers liep een jonge koopman in gevogelte, toen de lucht met onweer dreigde, in het open veld. Eensklaps zonder dat het een druppel regende, klonk ern vervaarlijke donderslag. Do wandelaar draaide als een tol rond en viel dood neer. Zgn kleeren waren van het lichaam gescheard. Te Holven is een 25-jarige jonge vrouw getroffen toen zg op haar kamer zat met haar kind op schoot. Het kind bleef onge deerd, maar do moeder is 's nzohts aan de gevolgen overleden. I Uit verscheidene andere plaatsen kwamen berichten van brand. i Ia de Ardennen waren de onweers ala bet ware niet van de luoht. Zaterdagavond is het bar weer geweest te Pargs. Tegen vier uur stegen er aan den hemel pikzwarte wolken op. Tooh deed niets znlk een bevig onweer voorzien, want bet waa noch heet Eooh drukkend. Het begon te regenen met zware druppels en woldra was het een eohte zondvloed, welke de smalle straten in etroomen, do pleinen in meren verandorde, wat natuurlijk zeer veel ongerief veroorzaakte. In twee Ecbouwburgen werd de voorstelling afgebroken omdat hot eleofrisoh licht niet wilde branden. In 't noordelijk gedeelte der stad viel boven dien een hevige hagel, waardoor veel ruiten gebroken werden. In eenige minuten was de grond overdekt met eene dikke laag hagel- steenen. Vooral de rue Boohechouart werd erg geteisterd. Tallooze ruiten zijn daar stuk geslagen. IIBKTBBBIOHTEX. Zierikzee, 45 Juni. Aanvoer geriEg en bestond alleen uit enkele partijtjes tarwe, die prgshoudend van de hand gingen. Tarwe f 7 k f 7.75. Middelburg, 15 Jani. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren van alle granen zeer gering. De notoering is als volgt: nieuwe Waloh. tarwe f 7,40 a f 7,60; haver f 4; paarde- boonen 11 f 7,40; kroonerwten f 8,20 k f 8,40. Overige granen opgeruimd. Weekmarkt te Zierikzee, 15 Juni 1905. Bolerprijien: De Boter is verkocht voor f 0,45, f 0,52 J ƒ0,55 en f 0,60 do 5 Hectogr. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,65, f 0,85, f 0,90 en f 0,95 per 25 stuks. Kleine Kip-Eieren voor f 0,50 per 25 stuks, Eend-Eieren voor f 1,per 25 stuks. IT0UH100TDIHH9T MIDDELBURG--ZILRIKZEF. Juni. AM8TERDAMSCHE TUD. Van Middelburg: Van Zierikzee smorg. Zaterd. 17 7,30 Zondag 18 7,30 Maand. 19 7,30 Dinsd. 20 7,30 WoenB. 21 7,30 Dond. 22 7,30 Vrijdag 23 7,30 Zaterd. 24 7,30 'smidd. 4, 6, 4, 4,30 4,30 4,30 4.30 4,30 'smorg. 7,— Zaterd. 17 Zondag 18 6,30 Maand. 19 7,."" Dinsd. 20 Woens. 21 Dond. 22 Vrijdag 23 7,30 Zaterd. 24 7,30 7, 7,30 6," 'smfdd. 3 5,30 Des Zondags zullen Xletonrhfil- jeften worden afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag. Middelburg, Zierikzee v.v. 1ste klasse f ft.ÖO, 2de klasse f A, Tosschenveren v.v. Ie klaese f f ,SO. 2e klasse f 0 *0 Indien reizigers ven Zierikzee neer Goes, btf deu Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtcndreizen op den voomfgaauden avond, vóór 8 unr) plaats nemen voor den wagon van Catscba veer, zal om een bijwagen naar Goes worden getelegrafeerd. ADVERTENTIE!!. Zoo de Heere wil en zij j levenhopen onze geliefde Ouders j Behuwd-, Groot- en Overgrootouders ANDRIE8 DE GRAAF CORNELIA MARIA DEURLOO op Maandag 19 Juni a.s. hunne i 60-jarige Echtvereoniging te j herdenken. St.-Maartensfijk, 16 Juni 1905. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- o- en Achterkleinkinderen. Kléin- Géborén JOZINA MARIA Dochter van I ARTE CORNELI8 v. NIEDWENHUIJZEN en KAATJE ADRIAN A v. NIEUWEN- HUIJZEN. Steenrf.roiw, 15 Juni 1905.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 5