Mr. R. J. H. PATIJN. Uit Stad as Praviacia. geschreven ie, toen door de vrijzinnigen de Leerplichtwet was ingevoerd, met behulp van twee katholieke Kamerleden. Met grooten omhaal van woorden werd er zoodanig over geaohreven, dat de kiezers op de gedachte moesten komen, dat die gehate wet door het Christelijk Ministerie spoedig zou worden ingetrokken. Wat is daarvan geworden? Nieta. Het ia big toe, dat de liberalen in zake den Leerplicht de kastanjes uit het vuur hebben gehaald. Nu staan daar weer twee beloften, die eigenlijk nieta zeggen, en waarvan men zioh later weer gemakkelgk kan vrgpraten, als er weer niets van komt. Kiezers, zult ge u weer in de luren laten leggen, evenals in 1901 Jhr. Pompe gaat met het Ministerie— Kuyper door dik en dun. Dat blijkt uit zijn voorstemmen van alle voorstellen, die vanwego het Ministerie gedaan werden, en uit zjjn tegenstemmen vau alles, wat door de linksche partgen werd voor gesteld. Het komt er niet op aan of het meer of minder gewenscht is. Wat de Minister looft, prijst hg. Valsche beschuldigingen. Telkens kan men in christelijke bladen en op lezingen hooren verkondigen«de liberalen hebben 60 of 50 jaar geregeerd, en hebben niets gedaan op sociaal gebied. De anti revolutionairen, in de nu vierjarige periode veel meer". Uit de woordjes veel meer blijkt, dat de liberalen dus wel wat gedaan hebben, Ea de eerste sooiale wet van het Christ. Ministerie moet nog in het Staatsblad komen. En dan, zijn de Leerpliohtwet, Ongevallen wet HinderwettenWoningwetde oude Yacoinewet enz., door de liberalen ingevoerd, geen sociale wetten? Maar bovendien, de sociale wetgeving komt paa in de laatste 10 k 15 jaren voor op de programma's der staatkundige partgen. De liberale partij stond er das het eerste voor om daaraan te beginnen. Voor haar zal het dus wel bet moeilijkst geweest zijn om er aan te beginnen en haar zal het wel het meeste werk hebben gekoBt. Toen na 4 jaar dit Chr. Ministerie aan het bewind kwam, vond zij dus reeds een deel van de tafel gedekt. Zij kon veel gemakkelijker op dezen ingeslagen weg voortgaan. Maar toch deed zij het niet. Wel partij wetten in baar eigen belang, maar niet in bet belang van het geheele land. En dan ten slotte. Is het verminderen van drukkende belastingen ook iets op eooiaal gebied Dan zouden wij aan iedoreen, vooral ouden van dagen, willen vragen: Herinnert ge n nog, hoeveel ge vroeger moest betalen per jaar aan belasting op het gemaal, op het varkensgeslacht, weet ge, wat ge op moest brengen aan accijns op zout en zeepWat moest niet betaald worden aan patent en personeele belasting en meerderen? Wie hebben die drukkende belastingen van den kleinen man afgeschaft Niet de man der kleine luyden (die alleen dien naam draagt), maar de gesmadegehate en uitgeworpen vrijzinnigen. Gij arbeiders, denkt daaraan en ook gij middenstand en kleine landbouwers. Waarom zullen wij op Mr. PATIJN stemmen? Omdat hij is een man voor het volk, die den moed van zijn overtuiging heeft. Hoewel dr. Kuyper in zijn lijforgaan, De Standaard gedreigd heeft hem uit de hooge betrekking, die hij bekleedt, te zullen ontslaan, gaat hij in het belang van land en volk rusteloos voort zijn beginselen te verkondigen, en tegen eiken tegenstander dapper te ver dedigen. Omdat hij is een man, geheoht aan de kerk. Belijdend den Hervormden eeredienst draagt hij zijn geloof niet in politieke vergaderingen ten schouw, want gedachtig aan het Goddelijk verbod: «gij zult den naam des Heeren uws Gods, niet ijdel uitspreken", zou hij Dien tot geen prijs ter bevordering van zijn ver kiezing willen gebruiken. Omdat hij is een intelligent man, die van God de gave van het woord ontvangen heeft. Wie hem gehoord heeft, staat verbaasd over zijn schitterend redenaarstalent en zijn grondige behandeling van de staatkundige en maatschappelijke vraagstukken. En eindelijk omdat hij is een eerlijk, waar heidlievend, beginselvast man, die zijn hart op de tong draagt, en pal staat voor de reobten en vrijheden van ons volk. Hij zal niet dulden, dat die reohten en vrijheden zullen vervreemd of verkort worden, maar dat zij zullen blijven ons kostelijk goed, voor de verkrijging waarvan onze voorvaderen goed en bloed geofferd hebben. Om dat alles, kiezers, zullen wij aanstaanden Vrijdag onze stem uitbrengen op Y erkiezingsstrij d. In het district Zevenbergen is door pro- testantsohe kiezers tot oandidaat gesteld de heer mr. W. H. E. baron van den Borch, (christ.-hist.), voornamelijk op grond hiervan, dat de Katholieke Kiesvereeniging den heer W. H. Bogaardt, vroeger protestant, heeft gesteld. Den heer Van den Borch is gevraagd, of hij zijn candidatuur zou willen intrekken, doch hij zeide, hiervoor geen reden te hebben, nu de heeren Bogaardt en Van Vuren, beiden buiten het district wonende, eveneens waren gecandideerd. Was alleen de heer A. G. J. Mastboom, die met de toestanden in het district volkomen is bekend, gesteld, dan, zoo ver klaarde de heer Van den Borch, zou hij onmiddellijk zijn oandidatuur intrekken. De heer mr. P. C. J. Hennequin, af gevaardigde voor Oostburg, is in enkele g taatsen van het distriot als spreker opgetreden, [et tegenwoordig regeeringsbeleid keurde hij beslist af, en hij deed dit op verschillende door hem breedvoerig aangetoonde gronden. Hij verklaarde een candidatuur opnieuw te hebben aanvaard, omdat hij meende, dat men Zeeuwsoh- Vlaanderen weinig anders kent dan om er belastingen te henen, en er tooh zooveel is, dat de aandacht vraagt. Verder gaf hij zich andermaal, met het oog op den ernstigen politieken toestand. Zierikzee. Zondag namiddag 1.1. arriveerden alhier 2 zeiljachten van Antwerpen. De be doeling was echter niet de haven van Zierikzee binnen te loopen, doch aangezien de lacht niet best stond, was het raadzaam een veilige haven te kiezen. Niet minder dan 25 zeiljaohten waren van morgen onder den wal van Colijnsplaat zeilende naar het Veergat. Vermoedelijk behoorden al de jachten tot een zeilwedstrijdwelke van Antwerpen door het Kanaal van Wemel- dingen langs Middelburg en Vlissingen over de Hont of Westersohelde terug naar Ant werpen plaata had. Het baggeren in de Nieuwe Haven is afgeloopen. De maohine met haar geheele equipage is Zondagmorgen vertrokken. Vrijdag namiddag 1.1. arriveerde alhier een Belgieoh zeiljacht van Antwerpen. De bemanning bestond hoofdzakelijk uit teekenaars. Het jacht bleef bier eenige dagen gemeerd, terwijl de opvarenden sohetsen maakten van stadsgezichten. Vrjjdagavond werd vanwege de Christ.- Historische en Anti-Revolutionaire Kies- vereenigiogen in de Concertzaal alhier een openbare vergadering gehouden, waarin de heer dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer, een staatkundige rede uitsprak, die door de anti-revolutionairen warm werd too- gejuioht. Aan het debat namen deel de heeren J. A. de Bruyne, A. Geluk en mej. C. de Moo'j, die allen door spreker beantwoord werden. De zeer talrijke vergadering, die door den heer D. Mulder werd geleid, word met gebed geopend en gesloten. Bij beschikking van den Minister van Bincenlandsehe Zaken is, met ingang van den dag waarop hij na 30 Juni 1905 zija betrekking zal aanvaarden, benoemd tot directeur-geneesheer der klinieken voorohirnrgie, obstetrie en gynaecologie aan de Rjjks- Universiteit te Utrecht J. L. C. "Wortman te Noordgouwe. Ter beantwoording van een vraag, door de vereenigiog Volksweerbaarheid" gesteld, diene, dat wij in de gegevene omstandigheden een voorstander zjjn van een volkelegor. Wij maken belanghebbenden attent op een in dit blad voorkomende annonoe van den heer De Troije, die voor zijne wanmolens op do laatst gehouden tentoonstelling te Kortgone den hoogsten prijs ten doel viel. Do constructie van zijn fabrikaat schijnt do vol maaktheid bereikt te hebben, daarom is bet ook niet te verwonderen, dat zijn tentoon gesteld exemplaar reeds spoedig een kooper vond. Men schrijft aan De Zeeuw In de zoo treurige zaak van don beer C. W. Lamain te Wissenkerke valt inderdaad geen vergissing aan de zijde van den benoemden en teleurgestelden gemeente-ontvanger, maar een zonderlinge en voor den belangstellende hoogst grievende en schadelijke mecnings- verandering te constateeren aan de wijde der regeering. Op 6 Mei ontving de boer Lamain een ministerial schrijven krachtens koninklijke machtiging dat tegen inwilliging van zijn ver zoek om bij de betrekking van brievengaarder die van gemeente-ontvanger te mogen ver vullen, bezwaar bestond. Hierop richtte de heer L. een sohrijven aan den direoteur-generaal, waarop 14 Mei ten antwoord kwam dat op de afwijzendo be schikking niet meer kon worden ternggekomen. Vanzelf was toen de heer L. genoodzaakt om ingevolge die beslissing voor die benoeming te bedanken. Den 5 Juni daaraanvolgende werd een ander benoemd; en zie, den 7 Juni ontvangt de hoor L. een ministeriösl sohrijven dat met intrekking van de afwijzende be schikking de gevraagde toestemming alsnog werd verleend. Zoo is de zaakde heer Lamain heeft der halve niet anders kunnen handelenon wij kunnen niets anders dan met hem betreuren dat de autoriteiten op zoo nonchalante wijze met zijne belangen hebben omgesprongen. Een pertinente weigering gevolgd door een even pertinente toestemming die twee dsgen te laat komt, is zeker in de ambtenaarswereld iets ongehoord». In hoever de heer Lamain in zjjn aanvraag, buiten hem om, kan tegengewerkt, of niet of niet-voldoende meegewerkt kan zijn, staat niet aan ons te beoordeeleo, Wij weten er niets van, al hebben wij er onze bepaalde Sedaohte over. Maar de ervaring is voor den eer Lamain diep grievend en voor den Raad die hem benoemde zeer onaangenaam. Tot burgemeester der gemeente Zuid- zande is benoemd de heer J. Leenhouts. Zaterdag werd te Yerseke bericht ont vangen, dat te Veere een lijk was aangespoeld. De vader der drie op 13 Mei verongelukte broeders Koster ging terstond derwaarts en heeft het lijk herkend als dat van zjjn jongste zoon. Hot zal te Yerseke begraven worden. Zondagavond is te Axel een man, die te hard had geloopen, om vóór de zware onweersbui thuis te zijo, dood neergevallen. Toon hg onderweg in een wagenhuis op een hofstede zioh nederzette, gaf hij na eenige oogenblikken den geest. De geneesheer, die ia allerijl was geroepen, kon slechts den dood constateeren. Op verzoek is eervol ontslagen als burgemeester vau Sluis, onder dankbetuiging, de heer J. H. Hennequin. De heer J. de Neef Win ontvanger der loodsgelden te Vlissingen, is aangesteld als commies van aanneming der marioe aldaar. In verband met de nieuwe organisatie wordt 1 Juli eene belangrijke promotie bij bet wap3n der infanterie verwacht. Door de Tuinbouw-Vereenigiog //Wal cheren" zal vau 13 tot 15 September te Middelburg een tentoonstelling worden gehouden van planten, bloemen, vrachten, groenten enx. Wij hebben reeds gemeld, dat aan de Kon. Maatsch. //De Bohelde" door het Ministerie van Marine is opgedragen de vervaardiging der stoomwerktuigen en ketels voor het in aanbouw zijnde pantserschip. Wij vernemen nader dat deze leverantie is aangenomen voor een som van f 500,000. Zonnemaire, 10 Juni. Gisterenavond hield do vereenigiog «Onderling Hulpbetoon" hare jaarigksohe algemeene vergadering, die door de deelgerechtigden zeer aleoht bezocht was. De penningmeester, de heer P. Verieput, deed rekening en verantwoording van zijn beheer over 1904—1905. Het bleek daaruit, dat door deelgerechtigdeu aan contribution was betaald f 285, terwijl aan ziektegeld was uitbetaald f 125 90. Door beguustigors was bijeengebracht f 153. De bezitting der vereenigiog bedroeg op 30 April 1905 de kolossale som van f 2119.02. Voorzeker verkeert de vereenigiog wat de fiaanciëo aangaat in bloeienden staat. Negen nieuwe leden traden toe, zoodat het ledental is gestegen tot 82, doeh 5 begunstigers hebben door vertrek of om andere redenen bedankt voor verdere bijdragen. Om het bezoek op de algemeene vergadering te bevorderen, werd besloten den deelgerechtigden 10 oent presen tiegeld per vergadering nit te keeren. De voor zitter deelde aan het eind der vergadering mede, dat dr. Wortman binnenkort een voor dracht zal houden over de ingediende «Ziekte verzekering". Deze voordracht aal op alge meen verlangen op een Zaterdagavond worden gehoaden. Voor een overvolle zaal trad hedenavond de candidaat der vrijzinnige partij in dit district op. Iogeleid door don voorzitter der liberale kiesvereeniging, den heer Van Bnnren, hield de heer Patija een boeiende improvisatie, die het kiezerscorps meesleepte en in uitbundig gejuich deed losbarsten. Van den inhoud dier improvisatie is reeds na de vergadering te Zierikzoe een uitvoerig verslag gegeven. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de beeren Bijl, hoofd der chr. sobool te Langerak, en De Jonge, ger. pred. alhier. Van vrijzinnige zijde bezion beant woordde de heer Patija de beide debaters op zoor afdoende wijze. «Dat de avond van 16 Juni ons een gelukkige tijding brenge" waren sprekers met applaus begroete slotwoorden. Io den naeht van Vrijdag op Zaterdag 11. ontsnapte de laatste tram, die van Brouwershaven komt, aan eon groot gevaar. Ter hoogte van den landbouwer de Vlieger onder deze gom oen te kreeg de tram een feilen schok, zoodanig dat de lampen uitdoofden. De maohinist stopte onmiddellijk, en ontdekte bij onderzoek een groote ijzeren moer tusschen de oontra-rails. De zaak is reeds in handen van de politie. Het is te. hopen, dat de daders worden ontdekt. Brouwershaven. Vrijdag arriveerde alhier par tram van Zij po de stoomwals, teneinde onder deze gemeento en Boharendgke eenige rijwegen vast te rijden. Als men weet, dat de maohine 9000 K.G. weegt, zal er niet anlk een langen tjjd noodig zijn om een weg ge makkelgk rgbaar te maken. Scharendijko, 9 Juni. De smidskneoht v. IJ. alhier, nit Zierikzee afkomstig, was een dezer dagen aan den arbeid met de boormachine, toen zijn vinger bij dat werk gegrepen werd door de raderen. Toen hij dit bemerkte, trok hg dit liohaamsdeel met kraoht terug, waarbij een stuk van den vinger werd afgerukt. Haamstede, 12 Jani. Zaterdag hield de afdeeling Westelijk Sohouwen, der algemeene bloembollenvereeniging een vergadering bij den heer J. Bom alhier. Er werd besloten om op 21 Jnli een droge veiling te honden en de aangifte van de partgen te doen plaats hebben op 8 Juli bij het bestuur in de herberg van J. Bom. Op nauwkeurige opnaamatelling der te veilen bollen werd aangedrongen. Westelijk Schouwen. Mot het rooien der vroege soorten bloembollen is reeds een aanvang genomen. Aangezien de bollen vroeg tijdig gestorven zjjn en de verwaohting van don oogst naar gedachte beneden het middel matige zou wezen, bljjkt tooh dat de teelt nog al meevalt. Kwaliteit en kwantiteit z(jn boven verwaohting. Dewijl de groene veilingen van bloembollen niet aan de gowenschte resultaten beantwoordden, wil de Bloembollen- vereeniging te Haamstede dit jaar een proef nemen met het veilen van droge bollen. De veilingsdag is bepaald op 21 Juli e.k. Burgh De vorige week verloor een arbeider-veehouder alhier kort op elkaar zijne beide kooien. Met toestemming van den heer burgemeester is hem toegestaan met eene lijst te oirenleeren, teneinde althans eene zoodanige som te verzamelen, dat bij in staat worde gosteld ééne koe te koopen. Dank zij de milddadigheid van vele ingezetenen van Burgh en Haamstede zal dit doel worden bereikt. Dreischor. Voor een volle zaal trad hier j 1. Vrijdag op de heer Mr. Patijn, na ingeleid te zijn door den voorzitter der Liberale Kiesvereeniging. In een keurige, zaakrijke rede behandelde bij het onderworp: «De Stembusstrijd". Met een opwekking aan de kiezers hunne stem uit te brengen op de oandidatendie de vrijzinnige beginselen voorstaan, besloot hg zijne rede, die warm werd toegejuicht. Van de gelegenheid tot debatteeren werd geen gebruik gemaakt. Nieuwerkerk, 9 Juni. Io de hedenavond gehouden vergadering van de burgerkieB- vereeniging «Gemeentebelang" zijn tot oandi- daatleden voor den gemeenteraad bij meerderheid van stemmen gekozen de aftredende leden de heeren C. van Oeveren en D. A. Labrijn en voor de vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Mol, de heer P. N. van Nieuwenhuijzen. Sirjansland, 14 Juni. Met ingang van 1 Juli is de heer Joh. de Ronde (geboren alhier) verplaatst van Oostburg naar Delft, als Rijksambtenaar bij de belastiogen. Bruiniaae. Zondag werd deze gemeente bezooht door ruim een honderdtal reizigers uit Brussel, die met eene stoomboot in de tramhaven arriveerden. Zij doorkruisten het dorp en brachten een bezosk aan de her vormde kerk. St-Filipaland, 14 Juni. Iemand alhier kreeg dezer dagen van een broedsel van 10 eieren, 10 kiekens, waarvan er een met 2 koppen en 2 halzen. Oud-Vosmeer, 10 Juni. Albier heeft Zaterdag 1.1. een vreeselijk onweder gewoed, dat op niet minder dan acht versohillende plaatsen is ingeslagen zonder evenwel brand te veroorzaken. De hevige plasregen en de hagel hebben veel schade veroorzaakt, o.a. moet een kavel van 10J gemet vlas omge ploegd worden, daar het gewas vernietigd is de regenval was zoo groot dat alles onmid dellijk, zoowel op den akker als in de straten, blank stond. Gotroffen werd o. m. de kerktoren, die in 1899 hetzelfde lot ondergiog. Tholen, 11 Jani. Zaterdag heeft alhier een hevig onweder gewoed, dat ongeveer 3 uren aanhield. De bliksem verbrijzelde de mast en boegspriet van een hoogaars in do haven, beschadigde het dak van de villa «Ostrea", toebehoorende aan don heer J. W. Wsgtho, alosg 3 schapen dood van Jhr. J. van Vreden- buroh, verbrijzelde eenige boomen buiten de gemeente, verwoestte oen gedeelte plantsoen in de plantsge, vervolgens is hij ook ingeslagen op de hofstede «De Ksroemelkspot", doch zonder brand te veroorzaken. Er viel zooveel water, dat eenige straten blank stonden, en dat in sommige hoisen het water binnenliep. Onden van dagen kannen zioh niet herinneron ooit zulk een zwaar weer boren Tholen ge hoord te hebban. Gelukkig is er niet veel hagel gevallen. IJzendijke, 12 Juni. Zaterdag 1.1. woedde hier een hevig onweór. Onder de gemeente Biervliet z|jn de twee gebroeders C. door don bliksem getroffen en gedood. Onder dese gemeente sloeg de bliksem bij eene vronw in haar winkol, juist toon rij deze had verlaten; er werd eobter heel wat schade veroorsaakt. HET FESTIVAL. Eindelijk was de lang verbeide dag aan gebroken, waarop het met zooveel zorg en iospanniog voorbereide Festival zijn baslag zonde krjjgen. Wie eenigszins na- en doordenkt over de veelvuldige werkzaamheden, die aan de organisatie on totstandkoming van een Festival voorafgaan, kan niet anders dan lof toezwaaien aan bet wakker bestuur, dat veel tijd eo arbeid ten beste heeft gegeven om het Festival in te richten en zooveel mogelgk aan sijn bestemming te doen beantwoorden. Het bestunr, bestaande uit de heeren H. C. van den Ende, jhr. R. R. L. de Muralt, A. G. Kijo, J. van Os en C. A. de Looze, heeft dan ook den dank der burgerij ten volle verdiend, die, doordat het Festival, dank zij het uitmuntende weer, zoo praohtig slaagde, niet alleen een aangenamen, maar ook een zeer voordeeligen dag heeft gehadwant duizenden hebben dien dag Zierikzee bezooht. Zaterdag en Zondag, de dagen die aan het Festival voorafgingen, kwamen reeds vele vreem delingen por boot of tram hier. De groote vloed kwam echtor Maandag. De Nieuwe Haven, beschenen door de volle lentezon, terwijl een frisoh koeltje woei, leverde met haar vlaggen- rjjke booten en sobepen, die door een dichte menigte werden opgewacht, een betooverenden aanblik op. Het Harmoniegezelechap «Kunst en Eer", met zjjn mooi vaandel, haalde met volle muziek het muziekkorps der dienstdoende schutterij van Middelburg, dat met de Spoorboot aankwam, in. Brachten de booten verschillende muziekkorpsen en tal van bezoekers aan, ook met de tram kwamen onderscheidene korpsen en bewoners van deze eilanden. Zoodra als een muziekkorps wan afgestapt, werd het door éóu der oommiesarissen toegesproken, namens het bestuur in Zierikzee welkom geheeten, en geleid naar de baan der rijwiel- school achter de Kleine Kerk, waar aan de executanten verversohingen werden aangeboden. Toen ruim twaalf uur bgkans alle Harmonie- en Fanfarekorpsen daar ter plaatse vereenigd waren, nam de heer H. G. van den Ende, voorzitter van het bestnur, het woord, en sprak deze aldus toe: Het zij me vergund u allen op dit oogenblik een hartelijk welkom toe te roepen. Ik dank u mede uit naam van ons oomilé, en zeer zeker ook wel namens do gansche burgerjj T,n Zierikzeedat gjj aan onze uituoodiging gevolg hebt gegeven, en naar onze oude veste zijt gekomen, om door uw medewerking aan dit Festival dezen dag voor onze gemeente te maken tot een feestdag. Niets zal ons aangenamer wezen, dan dat wederkeerig deze dag, voor u, heeren direoteuren en uw korpsen, een dag van genoegen, een dag van uitspanning worden moge, waaraan gij later nog dikwijls in aangename herinnering zult kannen terugdenken. Tevreden zijn wij, dat wij hier flinke muziekgezelschappen met een groot getal executanten bijeen zien, dat belooft voorzeker een goed geheel. Toch was het nog een teleurstelling voor ons te moeten vernemen, dat Vlissingen, Moerdijk en Fijnaart verhinderd waren in hun voornemens hier te komen om aan ons feest te kunnen deelnemen. Ik vertrouw echter wel, dat die ledige plaatsen zoo weinig mogelgk zullen opgemerkt worden, en als ik zoo rond mij zie, en een blik werp op al die ijverige executanten, dan houd ik me overtuigd, dat zij allen, geleid door hun niet minder ijverige direoteuren, hunne muzikale krachten dubbel zullen ten beste geven, opdat het gemis van genoemde korpsen niet gevoeld worde. Eveneens vertrouwen wg, dat gij allen met ons zult willen medewerken om de goede orde van ons Festival te helpen handhaven, opdat daardoor alle belangstellenden znllen kannen genieten van hetgeen uwe corpsen onderling, maar bovenal vereenigd, zullen doen hooren. Aller oog wordt daardoor en onwillekeurig geveatigd op den Directeur van ons muziek gezelschap «Kunst en Eer," den heer S. Klimmerboom, die straks voor enkele oogen blikken uw aller leidsman zal wezen. Van harte hoop ik, dat een sohitterend succes aan de uitvoering van het door hem go- oomponeerde ensemblestnk zal ten deel vallen, en dat znlks voor hem, maar ook voor u allen de grootste belooning mag zijn voor de vele moeite, die daarvoor zeker belangloos ge geven is. Hierop werd de eerewijn aan de heeren aangeboden. Vervolgens werd, nadat de heor 8. Klimmer boom in zijn qualiteit van Directeur in warme bewoordingenallen had welkom gebeeten en toegesproken, een repetitie van het en- semblestuk gehouden, die, behoudens een paar opmerkingen van den leider, goed van stapel liep. Vervolgens toog men ia optocht naar het met een oompacte menigte bezette Haven- plein, waarvan het middengedeelte was vrij gehouden voor de uitvoering van den door den beer Klimmerboom geoomponeerden Festivalmarsch. Overweldigend sohoon was die niet alle- daageohe door den heer Klimmerboom ge leide uitvoeringwaaraan een 400 execu tanten deelnamon. Algemeen was men onder den ontzettenden indruk er van. De heer De Muralt kweet zioh namens de leden van bet Comité van de aangename taak den heer Klimmerboom harteljjk dank te zeggen voor de kranige wjjze, waarop bij het ensemble- stuk heeft uitgevoerd. Geen moeite iB u te veel geweest. «Groote inspanning", zeide spreker, «hebt gij u getroost om den hoofd schotel voor dit Festival te doen gelukken Wij waardeeren zeer uw belanglooze hulp iu deze. Aangenaam is het ons u als een be wijs van onze hulde een lauwerkrans te kun nen aanbieden. Onder daverende toejuichingen der duizende omstanders werd met een lau werkrans de heer Klimmerboom omhangen. Deze bedankte diepgetroffen voor het hem ten deelgevallen huldeblijk. Alsnu werd de optocht opgesteld. Daarmede gereed trok men, terwijl het bestuur iu oon driotal rijtuigen gezeten was, met muziek en baaioren door een groot deel der met vlaggen ver sierde Btad langs den in het program aan gegeven weg. Overal werd men door een feestelijk gestemde menigte begroet. Wij merkten in den optooht op, de Fanfarekorpsen «Nu met Hope" en «Exoelsior" van Bruiniaae, bet Harmoniegezelsobap «Creeoendo" van Dreischor, het Harmoniegezelschap «Enphonia" van Goes, bet Harmoniegezelsohap «Witte van Haamstede" van Haamstede, het Fanfare korps «Mozart" van Ierseke, het Fanfarekorps «Eendracht maakt Macht" van Kruisingen, het Muziekkorps der dienstdoende scbotterij van Middelburg, het Fanfarekorps «Oefening en Uitspanning" van Nieuwerkerk, «Ooster- land's Fanfarekorps" van Oosterland, het Fanfarekorps «Concordia" van St.-Philipsland, hst Harmopiegezelschap «Kunst en Eer" van Zierikzee, en het Harmoniegezelsohap «Nut en Uitepanuing" van Zonnemaire. Nadat de te volgen weg was afgelegd, werd èa in Parklnst, èo in de Sociëteit van den heer Verwer door elk der deelnemende gezelschappen ten aanhoore van een talrijk auditorium ecu zelfgekoren muzieknummer ten beste gegeven. Ten vijf ure had in Par klust de uitreiking der herinneringe- medaillee aan de deelnemende gezelschappen en de verloting der uitgeloofde prijzen plaat*. Nieuwerkerk behaalde den lsten en Dreischor den 2den prijs. De heer De Muralt betuigde namens het Festival-Comité den direoteuren van de Harmoniegezelsobappen en Fanfare korpsen zijn hartelijken dank voor de welwillende wijze, waarop zij allen mede gewerkt hadden dit feest te doen slagen. Deze dag zal voor Zierikzee een onvergetelijke dag zijn en in de annalen worden aangeteekerd. Des avonds werd in Parkluot, dat met illumineorglazen en lampions feestelijk verlioht was, door het muziekkorps der dienstdoende schutterij van Middelburg onder directie van den heer Jan Morks een keurig concort gegeven. Met een groot vuurwerk werd het feest, dat met zeldzaam mooi weer werd begnn- stigd, gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2