ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 Jnni 1905. (Z ierilizeesctie C o u r a n t). Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. v Verschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franoo per poBt f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8164. Dlreoteuri A, «T, DEI LOOZEl A. FRANKEL. Redacteuren: J. WA.ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adverientieovan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbönkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Rusland—Japan. Aan de Times wordt uit Tokio geseind, dat de Mikado de vrijheid gelastte van admiraal Nebogatoff, opdat hij den Tsaar persoonlijk verslag kunne geven van den zeeslag en van de door Rusland geleden verliezen. Aan de Daily Telegraph wordt uit SaBebo geseind, dat de admiraal binnen eenige dagen naar Petersburg vertrekt. Naar uit Petersburg gemeld wordt, zullen vier nieuwe legercorpsen georganiseerd worden, teneinde den oorlog met Japan door te zetten. Japan. Tokio, 2 Juni. E9Q hevige aardbeving heeft het binnenland van Japan geteisterd; de sohok strekte zich uit van Hiroshimo tot Simonoaeki. Het aantal doodeu en de aange richte schade ia nog onbekend, maar men vreest dat zij aanzienlijk zijn. Indië. De lait.-kolonel van het wapen der artillerie G. C. F. van Daalen ia benoemd tot gouver neur van Atjeh op sen tracternent van f 1500 's maands en f 20 daggeld. Batavia. De heer H. M. Vierhout, hoofd redacteur van De Locomotief, wordt vervolgd en ia gegijzeld, wijl hij weigerde zijn zegsman te noemen inzake een artikel in De Locomotief. Amerika. Washington, 2 Jani. Cassini, do Rus sische gezant alhier, werd gisterenavond bij Roosevelt ontboden, die de hoop uitsprak dat Rusland spoedig zou trachten vrede te sluiten. Een voortzetting van den oorlog zou de Japan8che eiechen slechts kunnen verhoogen, omdat Rusland moeilijk op een overwinning zou kunnen hopen. Daarom bood Roosevelt, alleen door menschelijke gevoelens daartoe bewogen, zijne diensten aan als tusschenpersoon of bemiddelaar om te komen tot een oplossing, die in elk geval voor Rusland aannemelijk zou behooren te zijn. Cassini antwoordde, dat hij geen instructies had, maar persoonlijk geloofde dat Rusland den oorlog zou voortzetten, omdat het tijdstip nu niet gunstig was voor de bespreking der vredesvoorwaarden. Hij beloofde echter den Tsaar Roosevelt's meening en aanbod te zullen overbrengen. Spanje. Barcelona, 2 Juni. Gisterenavond te 5 uur ia in het paleis van den militairen gouverneur eea bom ontploft. De schade is aanzienlijk. Tien personen zijn gevangen genomen, w.o. twee Italianen. ■edarland, Zwolle, 2 Juni. Woensdag is te Balkbrug een vreeselijk drama afgespeeld. De landbouwer van 't O. had een perceel land gekooht tueschen zijn huis en de vaart, tegenover 't gesticht «Veldzicht" ongeveer. Zonder vergunning had hg een brug gelegd over 't kanaal. Deze werd weggebroken, maar v. 't O. bouwde een nieuwe en versperde metoen bet kanaal door een dam. Tussohen zijn huis en deze brug is bij bezig een nieuw huis te bouwen. Daar waarschuwing niet hielp, werd door den offioier van jastitie aan den heer G. Kamp huis, aannemer alhier, opgedragen brug en dam te verwijderen. Woensdagmorgen 9 uur was het noodige werkvolk pluB gereedschappen aan de Balkbrug aanwezig. Daar gewapende tegenstand gevreesd werd, hadden een 20-tal rijksveldwachters, onder leiding van den majoor-distriota-com- mandant en in tegenwoordigheid van den heer Wijt, burgemeester van Avoreest, de woning omsingeld, de deuren vastgebonden, na vooraf van 't O. gezegd te hebben, dat brug en dam zouden worden verwijderd. Van 't O.'s zuster kwam daarop buiten en dreigde met doodslag, waarop ze na veel moeite werd overmeesterd en weggevoerd. Twintig minuten had men gewerkt, toen plotseling een sohot knalde en na eenigen tijd weer twee. Wat was gebeurd? Zooals Istor bleek had de onverlaat zijn woning in staat van verdediging gebracht en een tweeloops jachtgeweer, eenige bussen kruit en grove hagel en een beaumont-geweer plus 200 scherpe patronen aangekocht. Toen de zuster niet torngkwam hakte van 't O. een gat in zijn voordeur en begon op nieuw te aobieten. Bijna waren de commissaris en een veldwachter, de laatste achter een hoop steenen, tussohen de huizen verborgen, de dupe geworden. Een veldwachter ging toen in d9 privaat van 't in aanbouw zijnde huis en aohoot door het raampje tweemaal in de opening der voordeur. Tegelijk stormden eenige veldwachters van achteren 't huis binnen. De moeder van Van 't O. was door een schot de onderkaak verbrijzeld en had den kogel in den schouder gekregen. Niet zoodra ziet evenwel Van 't O. zich overrompeld, of hij grijpt een geweer, zet het op de borst vau den veldwachter en trekt af. Gelukkig had bij een (jfgeeoboten geweer gegrepen. Op 't zelfde oogenblik sloeg de veldwachter Olde j&ns hem het hoofd in met de kolf der karabijn. De gewonde oude vrouw greep toen een geladen geweer en niet dan met groote moeite gelukte het, haar dit wapen afhandig te maken. Nauwelijks is dit gebeurd of ze neemt een mestgreep, stormt als een razende naar buiten en ziet een zestal loopen op zich gericht. Na een vrij hevige worsteling werd ze aan handen en yoeten gekneveld. Men vond bij haar nog een groot slagersmes tusschen de kleeren verborgen. Naar het gestioht over gebracht, werd za verbonden door den dokter van Avereest, die ook den kogel uit den schouder verwijderde. De gewonde Van 't O. werd nog dienselfden dag aan een verhoor onderworpen en 'a avonds naar deze stad overgebracht. Enschedé, 3 Jnni. Gisteren deed J. V. een poging, zich door ophanging van het leven te berooven. Qet werd nog bjjtjjds bemerkt door zjjn vrouw, die het touw doorsneed. De man, woedend dat zjja poging verijdeld was, greep een mes en stak zijn vrouw daarmee eenige malen in den rug. De toestand van de 7rouw is zeer beden kelijk; de man is in hechtenis genomen. Maastricht, 3 Juni. Hemelvaartsdag was een ongeluksdag voor deze gemeente. De tram Maeseyk—Glons heeft in het nabnrige Neerharen eene vrouw, welke voor de in voile vaart zijade tram wilde door- loopen, vermorzeld. Op de werkplaats van den heer Laan nemer alhier, heeft een werkman, bezig aan een zaagmachine, door ongeluk twee vingers verloren. Bniten de voormalige vestingwerken alhier, vonden twee kinderen, resp. van 5 en 8 jaar, een flesch, waarin zich naar hun eohsen een «zoet" vocht bevond. Beiden dronken er van, met het noodlottig gevolg, dat voor het leven van de twee kinderen, welke zich thans ia 't gasthuis bevinden, gevreesd wordt. 's Gravenhage, 3 Juni. Toen gisterenmorgen een bewoner van de Van Limburg Stirumstraat van een uitstapje uit Amsterdam in zija woning trad, bleek hem dat er was inge broken. Een raam stond open en uit een kast, die eveneens geopend was, werd een bedrag van f 600 vermist. In het Westeinde, nabij de Loosdninsche brug, werd gisterenmiddag door oen jongen een brandende lucifer geworpen in een riool- put. Het gevolg was een ontploffing van rioolgaa, waardoor het deksel van den riool- put stuk sloeg en twee kinderen, die er bij stonden verwond werden, één zelfs vrij ernstig. Beide kinderen werden in het R.-K. Zieken huis opgenomen. Rotterdam, 3 Juni. Gisterenavond 11 uur zijn drie kneohts van den stoomoaroussel van L. v. Bergum, staande in den tuin van oafé Den Burg aan den Kraliogschen weg, in een roeiboot op den Kraliogschen Plas gaan varen. Ze hadden al eenige herbergen bezooht en namen bovendien een flesoh jenever mee, zoodat zij al heel gauw boven hun theewater waren. Den heelen naoht zwalkten zij op den Plas rond en tegen het aanbreken van den dag, omstreeks 3 uur, schijnen zij aan 't schommelen te zijn gegaan, met 't ge volg dat de boot omsloeg. De werklieden G. de Bruin en A. Dekker, wonende resp. Korte Kade 553/1 en 626, hoorden hun hulpgeroep en begaven zioh in een roeiboot naar de plaats des onheils. Daar lag de om gekantelde boottwee der kneohts, de 25-jarige J. "W. en de 30-jarige L. H., hadden er zioh aan vastgeklemd, maar de derde, de 32-jarige Albert Smits, was in de diepte verdwenen. Nadat de andere twee gerea waren werd naar den vermiste gedregd, doch tot heden is zijn Igk nog niet opgevischt. Eea hevige brand heeft gisterea gewoed te Rhoon, ruim een uur gaans van Rotterdam. Een geheel blok woningen, midden in bet dorp, door een rieten dak gedekt, is iu de vlammen opgegaan. Weldra sloegen de vlammen over naar den 40 meter hoogen toren der Hervormde kerk, waardoor ook de kerk zelve in gevaar ge raakte; deze is echter gelukkig behouden gebleven, doch de torenspits en het uurwerk werden vernield. Hulp werd verleend door spuiten uit Chariois, (wijl Rotterdam niet telephonisch te bereiken was). De burgemeester heeft een streng onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand; één der mannelijke huisgenooten ia in voor- loopige hechtenis gesteld. Het verbrande was verzekerd. Nader meldt men nog: Na een scherp verhoor hebben L. Bachman en diens broeder J. Bachman, timmermans knecht te Rotterdam, bekend den brand gestioht te hebbenin de schuur naast hunne woning, op een oogenblik toen zij daar alleen waren. De gezamenlijke inboedel van de familie Bachman was voor f 11.000 verzekerd, terwijl het slechts eene zeer eenvoudige dorpswoning met rietendak betrof. Hedenochtend zijn de gebroeders B. naar het huis van bewaring te Rotterdam over gebracht. Gisterenmorgen 11 uur werden aan het landverhuizorshotol aan de Wilhelmina- kade alhier, aangehouden twee Rnmeeneche Joden, 19 en 20 i«ar oud, komende nit Budapeeth, die op het punt stonden naar Amerika te vluchten en zich te Budapeeth hadden schuldig gemaakt nan diefstal van 1700 kronen, een spaarbankboekje met 850 kronen, verschillende briljanten, een gouden armband enz. Zij waren monteurs van beroep en sedert 26 Mei voortvluchtig. Hun aa ahouding was telegrafuoh verzocht. Bij hun arrestatie trachtten zg te vluchten, betgeen eobtor mislukte. Met het stoomschip «Rotterdam" van de HollandAmerikalijn vertrokken Vrijdag nacht 1149 landverhuizers van hier naar New-York. Steenbergen. Zaterdagnamiddag IJ. werd alhier een kind door een fists zoodanig overreden, dat noodzakelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het kiod is dientengevolge thans ernstig ongesteld. Maandagmorgen heerschte alhier een groote drukte. Een groot aantal vrouwen en meisjes vertrokken met de eerste tram naar Rozendaal, om vandaar per trein naar Scher- penbeuvel in België te reizen. Aangezien de reis lang is, keert de stoet pas morgenavond terug. Het gezelschap bestaat uit bedevaart gangers. Landbouw ea Veeteelt, 10 April in een sobaft- of bierhuis in de Kerkstraat te Amsterdam, Toen kregen ze ruzie over familie-aangelegenheden. W. gzf M. een «kopstoot" en beet hem vervolgens een stuk uit de onderlip. «Hoe heb ik mij gehouden?" vroeg W. aan zijn broeder". «Goed", antwoordde deze, «maar waar hebt je bet stak gelaten?" «Dat heb ik opgegeten", luidde het antwoord. De wond, die vreeeelgk bloedde, werd in het gasthuis genaaid en later door een dokter verbonden. W., die thans voor de rechtbank te Am sterdam terechtstond, kan zich van het voor gevallene niets herinneren, hij was een weinig besohonken. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. Voor de Haagsche rechtbank werd Maandag behandeld en Dinsdag voortgezet de rechtsvervolging, ingesteld tegeu P. J. J. B., 38 jaar, assuradeur, beklaagd in Mei 1904 met het oogmerk tot wederrechtelijke bevoordeeling, J. v. d. Schuit bewogen te hebben tot afgifte van f 1500, althans t 1400, door hem tot verzekering der terugbetaling dier som als onderpand te geven 7 aandeelen of obligaties Crédit Foncier (Foncière), welke verkregen waren door diefstal te Parijs en elders, welke stukken wareD frappé d'opposi- tion en alzoo niet verhandelbaar, terwijl de coupons niet inwisselbaar waren Tegen beklaagde werd 3 j&ar gevangenis straf geëieebt. In bet faillissement der Gebr. Gratama te Leeuwarden zal aan do crediteuren (aan wie in Febr. 20 pCt. werd uitgekeerd) ver moedelijk half Juni a.s. nog *0 pCt. worden betaald. De slotuitkeering, die slechts enkelo peroen ten zal bedragen, kan eerst in 1907 plaats vinden. Zierikzee, 4 Juni, Zaterdag vergaderde te dezer stede in het »Hais van Nassau", de Afdeoling Zierikzee der Maateohappij van Landbouw eu Voeteelt in Zeeland. De voor zitter, mr. H. C. Moolenburgh, opende de vergadering, die niet druk bezocht wae. De lezing der notulen werd wegens ongesteldheid van den secretaris tot een volgende ver gadering aangehouden. De voorzitter bracht verslag uit van de laatste gehoudeno hoofd bestuursvergadering, en lichtte dit nader nog toe. De vergadering stemde in met de door den heer Welleman voorgestelde wijziging van verschillende artikelen in de statuten der Maatschappij. De wijziging bestaat hierin, dat in hoofdzaak de Afdeeliogen blijven bestaan, maar zullen verdeeld worden in kringen, om daardoor zoo mogelijk een meer algemeen toetreden tot de Maatschappij te bevorderen. De algemeene vergadering zal den 7den dezer te Cortgene gehouden worden. Gezorgd zal worden, dat zij, die deze vergadering wenschen bij te wonen, nog dienzelfden avond hier terug kunnen zgn. Niets meer aan de orde zijnde, en niemand het woord verlangend, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. BBOIIIIAKRI. Een memcheneter. F. W. en A. M., bewoners van een woonwagen, bevonden zioh KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Wijokel de heer N. J. Roscam Abbing, candidaat te Middelburg. Beroepen bjj de Chr. Geref. Gem. te Arnhem, ds. M. den Boer te Zaandam, (geb. te Eikerzee), die voor het beroep Daar Does burg heeft bedankt. Staveniase. Ter voorziening in de vacature van notabele, ontstaan door het benoemen van den heer A. Tuijoman tot kerkvoogd, werd Zaterdagavond alhier door de stem gerechtigde manslidmaten dor Ned. Herv.. Kerk, met 35 van de 50 uitgebraohte stemmen tot notabele verkozen de heer A. F. Hanssens. Door heeren kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk is benoemd tot president-kerk voogd de heer L. J. Dorst, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M. van Lnljk. A.s. Zondag, 11 Juni, des namiddags ten 4 uur, zal in de Ned. Uer7. Kerk te Zonuemaire eene vergadering worden gehouden van stemgerechtigde manslidmaten tot be spreking van 't beroepiogawerk. Y erkiezing8strijd. Te Terneuzen is een vrijzinnige Propagznda- olub opgericht, welke zioh zal aansluiten bij den Boud van vrijzinnige Propaganda-clubs in Nederland. De kath. Kiesvereeniging to Bergen- op-Zoom heeft in een de vorige week gehouden vergadering tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer gestold het aftredend lid, den heer L. D. J. L. de Ram. Do liberale Kiesvereeniging te Axel heeft tot candidaat gesteld het aftredend lid, mr. P. C. J. Henneqnin. Voor de kath. Kiesvereeniging te Middelburg trad Zondag als spreker op mr. Thijseen uit Haarlem, bestuurslid van den Bond van katholieke Kiesverenigingen in Nederland. De vergadering was slechts toegankelijk voor leden der Kiesvereeniging en genoodigden, zoodat van hetgeen de heer Tbgssen heeft verteld, geen verslag kan geleverd worden. Gemengd Nieuws. Een tragisoh afgeloopen dnel heeft weer eens de aandacht gevestigd op bet feit, dat deze middeleeuwsohe instelling nog altgd bloeit in het «moderne" Dnitschland. In een «"Weinstube" in de Leipziger Strasse, te Berlijn, zat een jong planter uit Dnitooh- Zuidwest-Afrika, de heer Zipplit, 25 jaar oud en sinds een half j&ar gehuwd, met een paar vrienden te sonpeeren. Binnen komt een Russisch ingenieur, Von Kobylinsfey genaamd, 24 j&ar oud, werkzaam in een fabriek te Berlijnin gezelschap van een jonge dame. De jonge dame kent den heer Z., ze hebben elkaar vroeger wel eens bij weder- zijdache kennissen ontmoet, en zoo groeten ze elkaar beleefd. Tegen middernacht staat de heer Z. op om zgn echtgenoote, die ergens op bezoek is, te gaan af balen. Hem volgt de jonge dame, met verzoek haar naar huis te willen geleiden, daar de heer Von K. zich onbehoorlijk tegenover haar gedroeg. Z. stemt natuurlijk toe, doch intusschen is Von K. ook buiten gekomen, maakt ruzie met Z., geeft hem een por, en daarop worden «natuurlijk" de kaartjes gewisseld. De weder- zjjdsohe getuigen doen alle mogelijke moeite om het gesohil in der minne bij te leggen. Z. is daartoe bereid. Von K. eohter niet. Deze st&at op zgn duel, en wel onder de zwaarste voorwaarden. In de Jungfernheide heeft hot duel plaats. Z. geeft het eerste schot. Ofschoon goed schnttor, schiet hij mis, vermoedelijk opzettelijk, om zgn tegenstander te sparen. Deze echter kent dergelijke gemoedsbezwaren niet. Hij schiet direct raak. Schot door maag en iever. 'e Avonds was Z. een lijk. Een man, die te Londen in het Lyceum Theatre een voorstelling met honden en katten geeft, werd onlangs voor den politiereohter gedaagd, op aanklacht van de Vereeniging tegen dierenmishandeling. Een der toeren, die de man vertoonde, was, dat hij een kat met de voorpooten op den rug vau een stoel en de achterpooten op den rug van een anderen stoel zette en dan honden over het beest liet heen springen. De honden sprongen dikwijls niet boog genoeg en dan werd de kat tegen den grond gesmeten. Het beest was blijkbaar zeer beangst en bezeerde zich, maar de ver tooning mo8st voortgang hebben. De rechter veroordeelde den vertooner tot honderd gulden boete. Tractementen van Kamerleden. De Italiaansche Kamerleden worden niet naar hun zin betaald. Zij ontvangen 4000 lire (2000 gld.) per jaar, en verlangen 7000 lire. In Groot-Brittanje genieten de volksvertegen woordigers in het geheel geen toelaag, en ze hebben ook geen enkel voorrecht; zelfs niet dat van parlementaire onschendbaarheid. Ook de leden ven den Duitschen Rijksdag worden niet bezoldigd. Zij hebben alleen het recht van vrij reizen. In België ontvangen de Kamerafgevaardig- den 4000 franos (f 2000). Ia Nederland ook f 2000. Ia Griekenland f 1000. Ia Zwitserland ontvangen zij slechts een toelage gedurende de zitting, en wel van 20 francs per dag. In Frankrijk trekken de Afgevaardigden heel wat meer. Daar genieten zg een trakte ment van -9000 franos per jaar en hebben voorts vrij reizen op al de spoorwegen. riTLOTINGEN. Rotterdamsohe Sohouwburgloten van 1894. Trekking 2 Juni. Betaalbaar 15 Juli. Serie 1130 No. 55 f 750. 866 83 - 125, ii 1109 99 - 50. 899 54 - 25. Serie 471 No. 88, Serie 1281 No. 23, Serie 1804 No. 23 en Serie 2113 No. 32, elk met f 12.50. Met f 10: Serie No. Serie No. Serie No. Serie No. Serie No. 118 85 2921 28 3116 9 3539 27 *3898 29 733 20 3037 94 3279 95 Met f 5: 382 29 1129 34 1817 71 2633 37 3397 93 615 28 1431 12 1934 81 3054 73 3919 65 1118 93 1679 62 2041 97 3292 65 Voorts verder nog uitgeloot 45 nummers, ieder met f 2.50, terwijl voor geheele aflossing werd uitgeloot serie 2725. CORRESPONDENTIE. Onze correspondent te Nieuwerkerk stelt er prijs op, dat wij hier verklaren, dat het beriohtje in ons nummer van 1.1. Zaterdag, betreffende het geschenk aan ds. P. van der Linden, niet van hem afkomstig is. Gaarne voldoen wij aan dezen wensoh. De Redactie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 5