ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 Juni 1905. (525 ierilizeesche C o u r a n t). Eerste Blad. BERICHT. KEURING verhuurd wordende Rijtuigen. Voorbereidend militair onderricht. Naar de stembus. Mr. H. C. M00LENBURGH, Mr. H. C. M00LENBURGH Anti revolalionaire manieren. Uit Stad ss Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijz per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië ens. verzending eens por week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8164. Dlreoteur ar. dk loozk Redacteuren A. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buiteni. nieuws. AdvertentiënTan 13 regelt 30 Cta. meerdere regelt 10 Cta.kunnen uiterlijk tot dei Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkkt, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die elch mei t Juli a.s. op deee Courant abonneer en, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummer* gratis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonnemen ten aan. Be Btrecteur, A. J. BB MjOOZB. der De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Yerordening voor deze gemeente; Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag1 den ÏO J uni e.k. des namiddags te 3 aar, aan de Balie eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende JRp- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daar voor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bg de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 5 Juni 1903. De Burgemeester ea Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op 5 der Regeling van het voorbereidend militair onderricht; Brengt ter kennis van belanghebbenden; dat van hoden af tot on met 30 Juni e.lc* ter Gemeente-Secretarie gelegenheid bestaat tot inschrijving van jongelieden van 1G—g4-jari- gen loetttfd, die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, hetwelk kosteloos wordt gegeven van ongeveer half October ak. tot ultimo Februaii d. a.v. Met het oog op het groote belang, dat er voor den eventueel in te Ijjven loteling in gelegen kan rijn, om ingedeeld te worden bij het Korps en in het garnizoen zjjncr konze, ztf er hierbij aan herinnerd, dat op dat voorrecht alleen die loteling uitzicht heeft, die in het bezit is van het getuigschrift model W, dat o. a. kan worden verworven, door gedu rende de twee wintertijdperken, welke voorafgaan aan de inlijving als milicien, met vracht aan dit onderricht deel te nemen. Zierikzee, den 5 Jani 1905. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Deze tuaaohen tijd ache Statenverkiezing it voor odi eilandbewoners het voorspel tan de groote Kamerverkiezing. Zij aal in zekeren zin de thermometer zijn, die zal aanwijzen, of wij in Sohonwen Dniveland bij de uitbreiding van hot kiezers korps al of niet terrein gewonnen hebben, en zoo ja, hoeveel wij wel voornit zijn gegaan. Het is das dringend noodig, dat al onze partijgenooten en geestverwanten morgen, Dinsdag, ter stembus opkomen om hnn stem nit te brengen op den oandidaat der liberalen en vrijzinnig- democraten, den Wethouder van Zierikzee, en den Voorzitter der Afdeeling Zierikzee van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, die doorkneed is in de gemeente lijke administratie, en volkomen bekend met de behoeften van den landbouw, den man, die hier geboren en getogen, de kaart van het land goed kent, zoodat hij gekozen, in de Staten met volkomen kennis van zaken over onze gemeenschappelijke belangen kan •preken. Niemand blijve tehuis of op het land, denkendo, Mr. MOOLENBT7RGH zal bet wel halen. Men herinnere zich, dat bij de stemming in 1901 voor de Provinoiale Staten de anti revolutionaire kiezers, hoewel in de minder heid, tooh vrij talrijk waren. Wel slonk bij de stemming in het vorig jaar voor genoemd college dat getal aanzienlijk, maar nu in deze dagen van strijd onze streek door dominé's overstroomd wordt, die liever politieeeren dan catbeohiscsren, Iievor van den katheder spreken daar van den kansel preeken, na is oppassen de boodschap. Men badenke daarbij, dat de anti-revolutie naire kiezers de lofwaardige gewoonte volgen om bg elke stemming als één man op te komen. Houdt dit goed in het oog. Spiegelt u, partijgenooten en geestverwanten, in dit opzicht aan hen. Komt ook trouw ter stembus op, en maakt het onderste witte vakje van het stembiljet, dat den naam van aanwijst, met het dikke potlood zwart. Jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, anti revolutionair candidaat, heeft een tocht gemaakt door het eiland Goedereede en Orerflakkee. Op versohillende plaatsen trad hg daar als spreker op. Maar nergens werd door hem gelegenheid tot debat gegeven. Op de meeste plaatsen was de vergadering slechts alleen voor geestverwanten toegankelijk. Mr. Patijn is eveneens in onderscheidene plaatsen op Flakkee en SchouwenDniveland opgetreden. Maar de liberale oandidaat liot vrijelijk debat toe. De anti-revolationairea maakten van die vrijheid dan ook een rnim gebruik. De liboraal gevoelde zich dus blijkbaar heel wat sterker dan de anti-revolutionair. Maar het ergste is, dat de heer Pompe van die uitsluiting van debat misbruik heeft gemaakt om den kiezers op de grofste wijze wat op de mouw te spelden. Te Stellendam o. a. verkondigde hij, in de kerk nog wel, zooals wij in ons jongste nummer vermeld hebben, dat de liberalen de kindoren tot hun 18de jaar op de school willen honden. Waarlijk! de heer Pompe deed niet on verstandig om voor debat te bedanken, als bij voornemens was dergelijke ongehoorde beweringen, waarvan de eerste de beste de onwaarheid had kannen aantoonen, aan den man te brergen. Mr. Sybrandy had ook beter gedaan met geen debat toe te laten, toen bij elders en ook hier sprookjes verhaalde, en onlangs to Amersfoort zijn befaamde mededeeling van de drie katholieke notarissen in Noord- Brabant deed. Als men zulke dingen zegt, en er is debat, dan zit de waarheid de leugen te dioht op de hielen. Op andere plaatsen toonen de anti-revolutio nairen al even veel vertrouwen te stellen in de kracht van hunne beginselen als de beer Pompe blijkbaar heeft. In liet Vaderland althans leest men omtrent Gouda het volgende: «Op den gisteren te Gouda gehouden anti revolutionairen distriotsdag, werden twee ver gaderingen gehouden. De middagvergadering, waar de he3r H. de Wilde als spreker optrad, was alleen toegankelijk voor anti revolutionairen, terwijl bij de avondvergadering alleen zij tosgang hadden, die instemden met de beginselen der christelijke partgen. Hier traden als sprekers op de heeren mr. 8. de Vries Ct. en mr. A. baron van Wijnbergen. Beide vergaderingen, voor de pers niet toegankelijk, waren druk bezocht". Mooi zool In geheime vergaderingen, waar de pers geen toegang heeft, kan men immers ver kondigen, wat men wil. De politieke manieren van de anti-rev. gaan er niet op vooruit. De kiezers zullen echter wel ksscffen, welke de beste beginselen zijn, die, welke in het openbaar verdedigd worden, of die, waarvoor men tegenover de tegenpartij niet durft uit komen. De kiezers van Zierikzee tullen wol toonen, dat zij Mr. Patijn, die het rond en eerlijk tegenover ren icier voor zijn z'sndpnnt durft opnemen, verkiezen boven jhr. mr. Pomps van Mc3rdervoort, die als can lichhchuwe door het distriot trekt, vrc azend zijn woorden tegenover can tegenstander ta moeten waar maken. Zierikzee, 4 Juni. Vrijdagavond trad in de Concertzaal alhier alt epreker op bet be kende Kamerlid, Th. M. Ketelaar, hiertoe uitgenoodigd door de besturen van de Afdee ling Volksonderwijs te Zierikzee, der Afdeelingen Zierikzee, Duiveland, Oost- en West-Sobouwen van het Nederl. Onderwijzersgenootschap, en der Afdeeling Sohonwen en Duiveland van den Bond van Nederlandsche Onderwgters. Jhr. De Muralt opende de talrijke ver gadering, waaronder wij ook vele dames opmerkten, met een inleidend woord. Hierop verkreeg de heer Kotelaar, die tot onderwerp gekozen had »De Openbare School en de hernieuwde Schoolstrijd", het woord. Hg zeide, dat de tegenstanders twee stellingen trachten te verdedigen, en wel deze 1°. neutraal onderwijs is voor de kinderen nadeelig 2°. neutraal onderwijs bestaat niet. Deze twoe stellingen sgn met elkaar in lijnrechten strijd, vormen een onderlinge tegen stelling. Na dit aangetoond te hebben, trad spreker in een historische ontwikkeling van het openbaar onderwijs, dat, zoolang de repu bliek der Vereenigdo Nederlanden bestond, een andere strekking had alt dat van den tegenwoordigen tgd. Zoo stond in een Zeeuwaobe verordening van 1583, dat de jeugd onderwezen moest worden in de vreezo en in de rechte kenniaie Godt. Een Utreohteoh plakaat van dien tgd bepaalde hetzelfde. In 1596 vaardigden de 8taton-Generaai het ver bod uit de scholen der katholioken te bezoeken. In 1055 werd een schoolverordening uit gevaardigd, waarbij aan de onderwijzers word opgedragen te zorgen, dat de kinderen zich niet aan baldadigheden schuldig zoudon maken, wel een bewijs, dat kinderen, zelfs wanneer zij op de school godsdienstonderwijs ontvingen, zich onordelijk en baldadig kannen gedrAgen. De school van die dagen stond onder den onmiddelltjken invloed van de predikanten. Er werd echter steen en boen geklaagd over het gebrekkige onderwijs. Toon dan ook h6t Nut tot 't Algemoen werd opgeriobt, stond verbetering van het onderwijs op het program. Godsdienst mcoht wel onder wezen worden, maar niet Termengd mot eenig dogmatisch onderwijs. In 1806 kregen wij de esrste wet op hot Lagor Onder wgs. Ia die wot werd hot leerstellig onder wgs verboden. Men kreeg do openbare school voor alle gezindten. De autoriteiten hebbon destijds een goed inzicht gehad in den toe stand van ons land, dat een gemergde be volking heeft. In 1840 werd een Kon. besluit uitgevaardigd, waarbij aan de geestelijken van verschillende gezindten het reebt gegeven werd toezioht te houden op de leerboeken. Vonden zij er iets in, wat strijdig was met den godsdienst, dan klaagden zij daarover bij den President van de Schoolcommissie, en dan werd het boek verboden. In 1848 werd het geven van onderwgs vrij. Vroeger was dit niet vrij. Wilde men een bizondere sohool opriohton, dan had men aan allerlei formaliteiten te voldoen. Tevens werd be paald, dat het openbaar onderwgs een voor werp van de aanhoudende zorg der regeering zou zijn, en dat overal van overheidswege voldoend openbaar onderwgs zal worden ge geven. Zeven jaar na de herziening van de Grondwet kwam een nienwe onderwijswet tot stand. Art. 33 daarvan zegt, dat de kinde ren onder het aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden moesten worden opgeleid tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Spreker sohetate hierop de oppositie, die van lieverlede tegen de openbare school zich ver- hief. Waren de katholieken aanvankelijk voorstanders van de openbare school, er kwam J bij hen een kentering, toen zij door een amendement van de bisschoppen werden uit- j genoodigd hunne kinderen van de openbare school te nemen. In 1898 kwam onder het Ministerie—Mackay de pacificatie tot stand. Aan de bizondere scholen werd een subsidie gegeven uit 'a lands cchatkist. Onder het I Ministerie—Goeman Borgesios werd eon wets- ontwerp ingediend tot verhoogicg van de sub - sidie aan de gemeenten. In die verhooging deelden ook de bizondere eoholen. In de Troonrede van 1901 werd door Dr. Koyprr vooropgesteld, dat men het onderwgs in al zijn vertakkingen weneobto vrij te maken, j Tengevolge van de aanneming der ondeiwjje- novelle zal 2} millioen gulden voor het bizocder onderwgs gegeven worden. De tegen standers van het neutraal onderwgs op de openbare sohool mogen wel bedenken, dat de neutraliteit niet ter wille van de ouders, maar ter wille van het kind is. Alles, wat dogma, wat leerstellig is, kan door kinderen van 6—12 jaar nog niet worden begrepen, en is daerom voor het kind niet dienstig. (Toe juiching). Het kind is niet in staat dogma's en leerstellingen te beoordeelen, waarover mannen vau beteekenis hun geheele leven hebben nagedacht. Spreker toont aan, dat de bizondere school leidt tot onverdraagzaam heid. Niet, dat zg er behoudens enkele uit zonderingen, gepredikt wordt, maar zij is een noodtakelijk gevolg van den aard van het onderwgs. Als de neutrale openbare sohool zoo sleoht is, ah tegen standers beweren, waarom zenden dan bekende figuren van onze tegenpartij hun kinderen naar de openbare rehool. Komt con protestantsche vader in een katholieke streek te wonen, hij vertrouwt sgn kinderen niet aan de bizondere jhool toe, maar zendt ze naar de openbare school. Omgekeerd doet een katholieke vader hetzelfde. Van 1857 heeft mon van de andere zgde de openbare neutrale sohool genoemd de moderne •ecteschool, waaruit volgt, dat zij de orthodoxe scctcschool had. Do openbare school is vol gons epreker de sohool, die de eenheid van het volk bevordert. Toejuiching. (Pauze). Slot in het volgend nummer). Gisterenmiddag 4 dezer arriveerde alhier de stoomboot No. 397 van de firma Braak man A Co. van Rotterdam, met een groot aantal pleiziergaston van Antwerpen. Om 4 uur heeft de boot weder de haven verlaten. Den 3 Juni 1.1. werd alhier opgericht een Gymnastiekvereniging, genaamd «Rust Roest", onder leiding van den heer J. J. Meije- rink, leeraar in de Gymnastiek aan de Hoogere Bargorechool, aanvankelijk met 9 werkende leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Verhage, vooizitter; A. Willemse, vice- voorzitter; D. C. van der Kreke, secretaris en C. Hoogenboom, p3oniDgmeester. W. van de Velde te Zierikzee is benoemd tot buitengewoon opsiohter bij bet uitvoeren van baggerwork in het Haringvliet. Aan het verslag van de Spaarbank van bet Departement Zierikzee der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" over het dienstjaar 1904 ontleenen wij het volgende: In het jaar 1904 werd ingelegd f 189.483 665 1904 uitbetaald-201.426.53 zoodat meer werd uitbetaald dan ingelegdf 11.942.865 Het aantal inleggers bedroeg op 31 Deomber 1904: 2689. Saldo-winst over 1904 bedraagt f 6G48.826 het totaal dor bezittingen beloopt - 949181 12 het «te goed" van 2689 inleggers - 842282 83 zoodat het reservefonds bedraagt f 106898.29 De Vereeniging «tot Wering van Armoede" te Zierikzee hield hare jaarlijkeche ver gadering in de koffiekamer ran de Concert zaal. De rekening van den penningmeester, den heer A. Verhage, werd goedgekeurd: in ontvang opf 555,20G u uitgaaf - 326.40 alzoo een goed slot van 228,80B Onder de uitgaven komen vooronder steuning aan gezinnen bij ziekte f 110,75; geneesmiddelen, versterkende middelen en instrumenten voor kinderen f 141,75; school- feld en verpleging f 40; waaruit het doel der 'ereeniging «voorkoming van armoede en steun bij ziekte" duidelijk blijkt. De rekening der Hulpbank werd eveneens goedgekeurd in onvang op f 142,73 (intrest) rt uitgaaf ft - 140,05 (adm. kosten) Voordeelig saldo f 2,68 De winst is gering, doch het doel, het leenen van kleine kapitalen aan handelaren als tijdelijk bedrijfskapitaal, wordt volkomen bereikt. Wegens periodieke aftreding van den voor zitter, den heer jhr. mr. j. W. C. de Jonge van Ellemeet, die zich niet meer verkiesbaar stelde, werd benoemd tot voorzitter de beer J. Gloude. In diens plaats werd benoemd tot bestuurslid de heer mr. G. W. Th. baron van Dedem. De heer S. Ochtman, wijk-commissaris, ver zocht wegens hoogen leeftijd ontslag als zoodanig. In zijn plaats werd benoemd de heer L. Ochtman. Aan den aftredenden voorzitter en den heer 8. Ochtman werd in de meest hartelijke bewoordingen dank gebracht voor het vele goede, dat zij voor de Vereeniging gedaan nebben. Vooral de heer s. Ochtman, die bijna 50 jaren lang lid van 't bestuur is geweest, werd in 't bizonder herdacht, en onder instem ming der vergadering zijn ODtslag op de meest eervolle wijze gegeven met de beste wenschen voor zijn verdere levensjaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN, bg 's-Rijks-Kustverlichting te Westensohouwen, gedurende de maand Mei 1905. In de maand Mei riel alhier in 11 regen dagen bg 11 aftappingen 38.6 m.M. regenwater. Verder blgkt uit de gehouden aanteekeningen dat we gehad hebben: 2 mral hagel; 2 maal dauw; 2 maal mist; 1 maal nevel en 2 maal onweer. De luchtgesteldheid was: 12 maal helder; 23 maal licht bewolkt; 4 maal bewolkt; 20 maal zwaar bewolkt; 11 ma&l betrokken. Windrichting 11 maal N.16 maal N.-O.; 6 maal O.3 maal Z.-O.6 maal Z.9 maal Z.-W.11 maal W. en 1 maal N.-W. De kraoht van den wind steeg eenmaal tot storm. Het stormsein stond tweemaal bij. Bij de overgangsexamens aan de Kon. Mil. Academie te Breda is o. a. overgeplaatst van het 2de naar het 3ie studiejtar (infanterie hier te lande), W. Ridder van Rappard, van Zierikzee. Bij kon. beel. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervangor in het kanton Tbolen, met ingang van 15 dezer, do beor B. A. Overman, directeur der Zeeuwsche Oester- maatschappij en lid van den gemeenteraad van Tholen. Ingelanden van den Clarapolder te IJzendijko hebben besloten een geldleening van f 32000 aan te gaan, rentende 4 pCt. De nienwe stoomboot tWalroorden" voor den prov. stoombootdienst op de Wester- Scheldo dienst Walzoorden-Hansweert is in dienst gesteld. De persoon, die onlangs op een kassiers- kantoor te Hulst een bankbiljet van 100 dollars inwisselde, welk biljet later waardeloos bleek te zijn, is te Henegouwen (België) gearresteerd. Noord gouwe. De propaganda-vergadering, uitgeschreven voor de kiezers van Kerkwerve en Noordgouwe, is goed geslaagd. De beer Wortman behandelde de antithese, de hooger onderwijswet en de tariefwet; de heer Prinse besprak de beginselen der staatkundige partijen, inzonderheid die der anti-revolutionaire partij en der liberale, en de lager onderwijs-novelle. De tijd was nu te ver verstreken om nog meer onderwerpen te behandelen, en werd er gelegenheid gegeven tot debat of om vragen te stellen. De heer A. de Graaf, anti-rev., deed een drietal vragen, welke door de sprekers uitvoerig beantwoord werden. Bij den aanvang der vergadering deed zich een incident voor. De heer Coumou van Zierikzee, de bekende debater, wenschte, niet tegenstaande er uitdrukkelijk in de courant vermeld was, dat alléén kiezers uit Kerkwerve en Noordgouwe toegang hadden, in de zaal toegelaten te worden. Hij moest die verlaten, waaraan hij protesteerende gevolg gaf, zjjn partijgenooten uitnoodigende met hem heen te gaan. Niemand voldeed aan die uitnoodigiag. Bij den heer Coumou was de bescheidenheid Zaterdagavond vrij wel zoek. Kerkwerve. Alhier zal in de herberg op Woensdag 7 Jnni, 'a avonds half acht, ©en politieke lezing worden gehouden, door den heer Van der Wielen, waarbij gelegenheid is voor debat. Dreischor. J.l. Donderdag vierden de heer H. der Weduwen en mej. W. van Bloois alhier hnn 50-jarig huwelijksfeest. Vóór hunne woning was een fraaie eerepoort opgerioht, terwijl van vele woningen de vlag wapperde, 's Avonds bracht het muziekgezelschap «Cres cendo" het gouden paar een serenade, wat een massa menscben op de been braoht. In verscheidene gezinnen was een aangename verrassing bezorgd, terwfjl de leden van «Cres- cendo" en sjj, die voor de versiering hadden gesorgd, ruimschoots onthaald werden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1