ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 3 Juni 1905. 11 AANBESTEDING. Tweede Blad (525 i e r i Is. z e e s c tl c Courant). Venchyot DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8163. ■eot Dlreoteuri A, J, DEI L002SK FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: AdvertenliSnvu 13 regel. 30 0t<. meerdere regela 10 Cta.kannen niterljjk tot dee Maandags, Woensdag. en Vrgdage middega 2 ore beaorgd «orden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FsaNKEL, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lgst van onbekende brieven enz. over de maand Mei 1905. 1. Meerdink, Arnhem/Amsterdam, (van Zie- riksee). 2. A. L. Vroon, Stavenisae, (ran idem). 3. H. J. Nouhuya, Zierikzee, (van idem). 4. De Vrieze, Poortvliet, (van Brouwershaven). 5. Schenk, Amsterdam, (van Zierikzee). 6. Maatschappij de Kampioen, Amsterdam, (van idem). 7. P. H. M, Botterdam(van idem). NIEUWSTIJDINGEN. Rusland—Japan. Het blijkt, dat de strijd, of laten we liever zeggen het drama dat in de Straat van Korea is afgespeeld, nog niet in zijn geheelen omvang bekend is. Zeker is het echter thans, dat de Russische vloot bijna totaal verslagen is. Dat dit voor Japan eeno overwinning van ba teekenis is, zal men begrijpende Russische macht eerst verdreven ter land, waar de Japanners het wonnen door hunne krijgskunst, hebben zij ook thans getoond, ter zee de macht te hebben. Van de zoo kolossale Russische vloot, die de schrik der Japanners had kunnen zija, is slechts een getal van 4 groote en 5 kleine schepen overgebleven. Wel is Rusland machtig, doch door dit en vorige verliezen op Aziatisch gebied onder vonden, zal het toch rekening moeten gaan houden met den vooruitgang op elk gebisd, waarvan Japan heeft geprofiteerd. Londen, 31 Mei. De Japansohe Legatie maakt de volgende nadere berichten van Togo openbaar De torpedojager sSazam&mi" veroverde op 27 Mei 's avonds, ten Zniden van het Urleung- eiland den Rusaischen jager «Biedovy", aan boord waarvan Admiraal Rodjestvensky werd gevonden. Ook een ander Admiraal bevond zioh aan boord. Beide waren ernstig gewond. Nog waren 80 andere Russen aan boord, onder welke de officieren van den Staf, van den op 27 Mei gezonken Sa war off". Zij werden allen gevangen gemaakt. Rusland verloor in het geheel 22 schapen, te zamen metende 153411 ton. Onze verliezen zijn cog niet opgerekend. Die der eerste divisie zijn over de 400 man. Admiraal Miau is licht gewond. De «Sisao i Velikoi" is hedenmorgen ge- zonken. De zeeslag. Een Russische lezing over den zeeslag. St-Petersborg, 1 Juni. Het avondnummer van de Birzjewija Wjedomosii bevat het vol gende rapport over den slag dat de kruiser Almas naar Wladiwostok heeft gebraoht en dat ontleend ie aan de Moskonsobe Roeskoje Slowo Op den eersten dag van de botsing, 27 Mei, opende 's ochtends bij het versobijnen van vier niet gepantserde Japansohe kruisers het linie- sohip Imperator Nikolaj I het vuur, waarna de Japansohe krnisers er met volJe vaart van door gingen. Het Russische smaldeel zette daarna z(jn tocht door de zeeëogte io kielzog- kolonnes voort. Rozjeetwenski formeerde het eskader in orde van gevecht en opende den strijd, terwijl hij op den vijand aanstoomde. De Japanners traohtten, al manoeuvreerende, het eskader van Rosjastwenski te omsingelen. Het pantsersohip Soeworof vocht wanhopig. Vijfmaal brak er brand aan boord uit ea vijfmaal werden de vlammen gedoofd. Voor treffelijk streden ook de Nawarin, de Admiral Senjawio, de Apraxin en de Oesjakof, die op dezen dag onbeaohadigd bleven. De hardnekkige en meedoogenlooze strijd begon 's middags om 1 unr en dunrde tot laat in don avond. Hij bood het volgende schouwspelDe hulp- kruisers Roes en Oeral zonken en de be manningen werden door de andere schepen opgenomen. De Nikolaj I kenterde geheel, goodat de kiel naar boven ligt. De Orel, welks sohoorsteenen en masten zijn weggeschoten, staat in vlammen. De Awrora wordt her haaldelijk getroffen en verliest eveneens hare masten. Twee eohepen van het type Borodino gaan over stag, maar kannen zioh nog houden. Admiraal Nebogatof geraakte in krijgs gevangenschap, omdat de Nikolaj I kenterde. Admiraal Rozjeatwenski gaf in den slag op Zaterdag reeds tegen den avond het sein om j het Bchiet6n (e staken. De vijand trok toen terug. De torpedo aanvallen begonnen 'e caohls. De zee ging boog, zoodat do beschadigde schepen ondergingen. De commandant van de Almas zag een Japansohe kanonneerboot kenteren en een I Japansoben kruiser zinken. Amepika. Een voor de wetenschap belangrijk proces is thans te New-York hangend. Een rechts geleerde werd beschuldigd van moord, met bet doel om zioh, met behulp van een vervaleoht testament, een vermogen van vijf millioen dollars toe te eigenen. Hij zou z'n slachtoffer, dat zich in slapenden toestand bevond, een doek, gedrenkt met ohloroform, onder den seua gehouden en zoo den dood veroorzaakt hebben. Deze feiten werden bevestigd door den bediende van den vermoorde, de juiy achtte alles bewezen en sprak het doodvonnis uit. Na veel moeite wist de rechtsgeleerde revisio te krijgen, legde zioh in dien tijd toe op het choloroformvraagstuk en wist nu te bewijzen, dat men een slapenden niet zonder meer door chloroform kan dooden of verdooven, dooh dat het slachtoffer integen deel ontwaakt, zoodra men hem de ohloroform onder den neus houdt. Uit verschillende getuigenissen van genees- heeren blijkt dan ook, dat iemand in slapenden toestand chloroformiseeren slechts in enkele zeldzame gevallen gelukt. Intusschen ia in wetenschappelijke kriogen de belangstelling voor die interessante vraag weer levendig ge worden. Eng«lando In een winkelhuis te Market Drayton brak Maandagnacht een brand uit, die noodlottige gevolgen had. Het lijk van den bewoner werd boven aan de trap gevonden, en in een der slaapkamers lagen verstikt twee kinderen en de dienstbode. De vrouw en de oudste zoon sijn, voor 't oogenblik althans, ontkomen de eerstgenoemde viel door een verkoold deel van den vloer van de slaapkamer in het ver trek daaronder, en de jongen liep in zija ontsteltenis de brandende trap af en kwam nog levend beneden. Hij is echter zoo ernstig in het gelaat verbrand, dat men voor zijn leven vreesten ook de moeder is door hsar val ernstig gekneusd. Frankrijk. De schipper van de boot «Marie Louise" zat Maandag roetig op bet dek van zija schip, liggende in het kanaal St.-Martin te Parijs, en rookte na het avondeten op zjju gemak zijne pijp. Zijne vrouw was kort te vorou weg gegaan, onder het voorwendsel, eenige bood schappen in het quartier te moeten doen. Plotseling hoorde de sohipper een doordringen den gil en vlak daarop het vallen van twee lichamen in het water. Hg trok jas en veat nit, snelde naar de plaats, waar het ongeluk gebeurd was en zsg een man en eene vrouw met de golven wor stelen. Hij sprong in het water en redde eerst deu man en toen de vrouw. Eerst toen bjj ze op het droge had gebraoht, ke6k bij ze aan en herkende in de vrouw zijae eigen wederhelft en in den man een zijner vroegere gezellen, dien hij had afgedankt, omdat bij haar liefdesverklaringen deed. De beide schuldigen bekenden den va a woede bovenden redder, dat zij elkaar aan den wal hadden ontmoet en gearmd samen wandelden, toen de voet der vrouw uitgleed en zij in het water viel. De schipper hoorde die verklaringen sohni- mend van woede en riep toen«Ik heb u beiden het leven gered, zooals het mijn plicht was. Thans heb ik het reoht, mij te wreken". Daarop stiet bij zijne vrouw een dolk in de borst. Zij werd zwaar gewond naar het hospi taal gebraoht, doch den dader liet men voor- loopig op vrije voeten. Men heeft in het Gare de Lyon te Parijs Maandag een koffer met niet-geladen bommen gevonden, met het adres van een werkman te Narbonne. Op de bommen is beslag gelegd en de werkman is gearresteerd. Men brengt deze bommen in verband met een aanslag op hot leven van den jmgdigen koning Alfonso XIII van Spanje. Koning Alfonso van SpaDje kwam Dinsdagmiddag te Parijs aan en word er met geestdrift ontvangen. Aan een middagmaal op het Elytée werd an tussohen President Loubet en den gast der natie hartelijke toespraken gewisseld. Toen de koning door Parijs reed, snelde op den hoek der «Avenue Malakof' en de «Avenue du Beis de Boulogne" een man het koninklijk rijtuig na, een dolk zwaaiend en schreeuwend: «Weg met den tiran! Weg met de Inquisiteurs Hij werd onmiddellijk io hechtenis genomen en naar het politie-bureau gebraoht. Het is zekere Garnery, secretaris der syndicale kamer van den diamanthandel. Hij was een paar jaren geloden betrokken bij een aanslag tegen een patroon. Het voorval werd bijna niet opgemerkt en men beschouwt het niet als een ernstig be doelden aanslag. Parijs, 1 Juni. Op het oogenblik dat koning Alfonsus uit de opera kwam is op den hoek van de rue Rohan en rue Rivoli een hevige ontploffing gehoord. De koning nooh president Loubet zgu geraakt. Mr. J. A. Levy te Middelburg; debat met mr. F. Dieleman. Ia het Schuttershof te Middelburg trad Woensdagavond voor de vrijzinnige propaganda- club als spreker op de heer mr. J. A. Levy uit Amsterdam, met het onderwerp: „Het clerical© gevaar". Op zeer scherpe wijze critiseerde mr. Levy het tegenwoordig Kabinet, dat heel wat twee dracht in den lande had gebracht. De uitingen van den leidenden Minister, die zich niet ontzag in de eerste vergadering des lands beleedigende bewoordingen te slingeren naar het hoofd van dat deel des volks, dat nu juist niet belieft te denken naar zijn smaak, en de verdeeling in „paganiaten" en //christenen" werd door spreker in het juiste Iioht aangetoond. Nu doet men het voorkomen, alsof men ran regeerings- wege daarmede geen beleedigende bedoeling heeft gehad, dat er slechts was gesproken van het reageer en van paqanistische factoren, doch spreker maakt duidelijk, dat dit hetzelfde is. Ook het op den voorgrond stellen van de antithese, de beruchte antithese, werd door mr. Levy aan een scherpe en rake oritiek onderworpen. De heillooze vermenging van godsdienst en politiek is door deze regeering doorgevoerd; heilloos, omdat deze vermenging noodzakelijk de verdeeling van ons volk in twee kampen moet tengevolge hebben. Yan de zijde van de vrienden dezer Regeering wordt nog altijd vol gehouden, dat er vryheid van godsdienst bestaat; dat er geen sprake is van gewetens dwang, en dat juist dit Kabinet de verdraag zaamheid heeft bevorderd. Mr. Levy bewees met verschillende citaten van gezaghebbende woordvoerders der gecoaliaeerde partijen, dat dit evenwel in strijd met de waarheid is. Zeer uitvoerig wees mr. Levy verder op het clericale gevaar, dooh wij achten het niet noodig hierbij langer stil te staan. Alleen melden wij nog, dat spreker de hooger- en lager-onderwijswetten als partijdige wetten schetste, en genoegzaam be wijs-materiaal voor deze zjjn meening bijbracht. Met een aanhaling uit een werkje van bet vroegere kamerlid mr. Farncombc Sanders, destijds sohool-inspecteur in de provincie Utrecht, toonde mr. Levy aan, waar het met de thans aangenomen lager onderwijs-novelle heen moet. Niet de kundigheden, die zullen moeten strekken om de algemeene ontwikkeling van het kind op hooger peil te brengen, zullen het hoofddoel vormen van het onderwijs, integendeel zal de godsdienst hoofdzaak zijn, en bet eigenlijke onderwijs bijzaak worden. Verder zette de heer Levy uiteen, dat het peil van het onderwijs eveneens noodwendig moet dalen door de vele kleine schooltjes. De geleerde spreker eindigde zyn keurige en heldere voordracht met een krachtig beroep op alle vrijzinnigen, om ons land voor iedere tweedracht te bewaren, en een opwekking om te trachten ook in dit distriet de zege te bezorgen aan den vrijzinnigen candidaat. Een luid applaus viel mr. Levy ten deel. Van de aangeboden gelegenheid om met den spreker in debat te treden, werd gebruik gemaakt door den heer mr. P. Dieleman (anti- rev.), lid van de Prov. Staten en van den gemeenteraad te Middelburg. Op verschillende Eunten trachtte hij het gesprokene door den eer mr. Levy te weerleggen. Hij traohtte een andere uitlegging te geven van de antithese en de verdraagzaamheid, en verschillende citaten haalde hij aan om steun aan zijn meening te geven. De hooger - en lager onderwijswetten werden van anti-rev. standpunt verdedigd. Hij aohtte het niet noodig met de invoering der onderwijswetten op de volks- beslissing te wachten. Wat de hooger onder wijswet betreft, deze was reeds inzet bij de vorige Staten-verkiezingen, toen het volk met groote meerderheid de tegenwoordige regeerings- meerderheid had gestennd. Mr. Dieleman trachtte eveneens de aanneming der onderwijs- novelle te verdedigen. De godsdienst was, volgens den debater, door de liberalen verwaar loosd, en bij meende, dat, indien zij anders hadden gehandeld, de politieke strijd ook een geheel ander karakter zou dragen. Mr. Levy repliceerde op krachtige wijze. Vooral kwam hij met klem op tegenjle reeds zoo vaak gehoudene bewering, dat de liberalen den godsdienst hebben verwaarloosd. Dat is een beschuldiging, waarvoor de bewijzen niet worden bijgebracht, dus loopt deze beschuldiging in de richting van laster. Wel degelijk wordt door de liberalen ook voor den godsdienst gewaakt; de Grondwet biedt hiervoor de waar- orgen aan. Doch er wordt voor gewaakt op een andere manier dan aan de anti-revolutio nairen welgevallig is. Mr. Levy kwam er verder tegen op, dat de debater zich steeds op godsdienstig zaken heeft beroepen, terwijl er toch een staatkundige strijd wordt gevoerd. Mr. Levy noemde dit een bewijs, dat het onwaar is, dat de politiek feheel wordt vrijgehouden van de kerk, doch at wel degelyk de heillooze vermenging van religie en politiek plaats heeft. Nogmaals wekt mr. Levy de aanwezigen op om pal te staan voor de vrijzinnige beginselen, waarna de vergadering, met een woord van dank aan den heer Levy, door den voorzitter der vrijzinnige propaganda-club werd gesloten. V erkiezingsstrijd. Dinsdagavond was er een maaaa volk saam- gestroomd vóór en in den tuin van oafó ÖolJandia te Rotterdam. De rerkieaiBgereolame braoht er iets nieuws. De liberale propaganda club district II had nl. tot aanbeveling van de candidatuur van het aftredend Kamerlid, dhr. D. de Klerk, een fists- en automobieltocht georganiseerd. Onder de talrijke deelnemers-propagandisten waren ook dames. Onder een oorverdoovend gejubel zette de vrjj lange stoet, met een anto als voorhoede, zich omstreeks negen nur in beweging en zoo ging het, begunstigd door het praohtige zomeravond-weer, met een rustig gangetje het district door. Langs de straten was veel belangstelling, die zelf tot gejuich overging, wanneer geest verwanten opschriften als«Kiest D. de Klerk", «Geen tiriefverhooging", enz op transparanten lazen. Na een paar unr trappens werd de toobt, in de beate orde volbracht, bij Hollandia weder ontbonden. Partijdige benoemingen. Dr. Kuyper aan 't woord op 7 Februari j.J. «Van partijdigheid bij de be noeming van Bu rgemeeateri is geen sprake bij mij geweest". (Handelingen Eerste Kamer, bl. 344, 2e kolom, 13e en 14e regel van beneden). Als m8Q maar ontkent, gelooft de goe gemeente dat wel; of de waarheid ook te kort gedaan wordt, is bijzaak voor het christelijk geloof. Yoor de zevon zaideljjke provinciën van ons land, waarvoor de opgaven in de N. R. Ct. achtereenvolgens geplaatst zgu, vindt men; Yan de 130 nieuwbenoemde burgemeesters 56 katholiek. 58 anti-revolutionnair. 3 ohristelijk-historisch. 13 liberaal. Uit die getallen blijkt duidelijk, dut bet geen dr. Bronsveld schreef in de Stemmen voor W. en V.«Wordt door de verkiezingen het Kabinot bestendigd, dan staat dr. Knyper en zijn medestanders niets meer in den weg, om in den lande allee om te zetten naar ago wil, en de overmacht in alle regeoringsoolleges te brengen in handen van anti-revolutioonairen*) en roomrehen", waarheid worden zal. Waar de heer H. de Wilde te Terneazen bestreden werd met de gegevens door mij verstrekt, liet hij de bonoemingen van school opzieners te Brielle, te Ginneken, te Loenen, die het bewijs leveren van nepotisme in optima forma, onbeantwoord. Wat nu de burgemeestersbenoemingen betreft, ontkende bij, dat daarbij partijdigheid aan het licht komt. Ik ben, zoo sprak hij, in al die gemeenten goed bekend (nog al sterk) en ik weet zeker, dat de inwoners bebooren tot de antir. partij, in weerwil dat de raden over wegend liberaal zijo. Dat dit laatste zoo is, komt alleen daardoor, dat men in die gemeenten bij gemeenteraads-verkiezingen de politiek niet too op den voorgrond zet. (Ik zou or zelf bijvoegenvooral doleerenden). Alleen te Smallingerland, gaf bjj toe, be hoorde een liberaal benoemd te zjjn. Wat zijn die anti-revolutionnaireu toch poeslief, voor de liberalen f Men moet maar durven. Laat nu do heeren toch eens met getallen bewijzen, dat zij de waarheid spreken; mjj duokt, zij hebben er toch lang genoeg den tijd voor gebad. Maar met getallen moeten ze voorzichtig zijn, nu 8ybrandy maar 3 katholieke notariaaen in Noord-Brabant opgaf, en ook nog ateada niet opgehelderd is, hoe dr. Koyper tot de wetenschap kwam, dat er ia 1901 in Zuid- Holland bijv. 162 liberale burgemeeaten waren, terwjjl er in 't geheel maar 140 waren van alle politieke kleur bij elkaar. Met ge fingeerde cjjfera, sou de Standaard zeggen, kan men gemakkelijk iets bewgzen. Dat is zoo t Terdorg. A. VAN RIJ. Burgerlijke Stuud vaa Zlerlkaee. geboren: 96 Mei Een zoon van J. A. Krakeel en O. Oillesss. 27 dochter M. Thien en M. H. J. Zurlohe. 27 «II. J. Slegt en A. H. Kam. 1 Juni. P. Manni en E. den Hum. 2 L. Berrevoets en J. van Westervoort. overleden: 26 Mei. A. vzn Steyn, 64 jman van M. de Vos, (overleden te Noordgouwe). als levenloos aangegeven: 28 Mei Een dochter van F. A. v*n Bevaren en M. Verburg. ADVERT ENT I EN. Getrouwd MARINÜS DULPER OORRY DE JONG, diemede namens wedersjjdsohe Familie bunnen dank betuigen voor de vele bewjjaea van belangstelling bij hun Huweljjk onder vonden. Den Haag, 2 Juni 1905. Heden overleed na een ongesteldheid van 14 wekenmijn hartelgk geliefde Eohtgenoot, de Heer Albertus Eliza wan Et, in den ouderdom van 65 jaar. Rotterdam, 30 Mei 1905. Jacob Catastraat 127. J. L. BRANDENBURG, Wed. A. E. van Es. Ondergeteekende, A.v.d SANDE, Veearts te Oud-Vomemeer, bericht, dat hg eiken Donderdag van 11£ tot 12 uur, te consolteeren is bjj den Heer M. Polderman te St.-Maartensdijk. A. v. d. 8AVDE, Veearts. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. AfdeoHng ZIERIKZEE. Vergadering op Zaterdag 3 Juni, ten II'/a uur» in het van Nassau" te Zierikzee. Te behandelen: Voorstel verandering statuten enz. De Secretaris, M. C. MULOCK HOUWER. Tea beboer, ren den Heer L. KNOOK te Oud-Voeiemeer iel, op Woemdsg den 14 Juni si, «nnbegteed wordent Het bouwen van DRIE Burger-W oonhuizen. Bestek, teekening en voorwaarden liggen van heden ter iozage in de Herberg van Pu. Havermans aldaar. Inlichtingen worden desverlangd verstrekt door P. HAGE, Timmerman te Oud-Vosaemeer. TB KOOF: Een fraaie PENDULE met twee COUPES, zjjnde de 27ste prijs der Zierikzeesehe Paar- deoloterij. Te bevragen Papiermagazijn van MP R. W. J. OCHTMAN,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 5