In Vooruit, het orgaan tan Flakkee, lezen wjj: Dinsdagavond hield Mr. Jhr. Pompe van Meerdervoort te Stellendam een rede in de Gereformeerde kerk aldear. Debat werd niet toegestaan, daar soo'n politiek steekspel den heer Pompe niet aanstond; alleen werd ge legenheid gegeven een vraag te stellen. Hier van werd door iemand gebruik gemaakt, die als zijn meening te kennen gaf. dat de sub sidie voor het bizonder onderwjjs lang niet hoog genoeg was genomen. De liberalen waren er tooh tegen, of men f 1 of 20 gulden vroeg. Dos had men beter gedaan door maar eens flink uit de keB te geven. Dit natuurlijk naar aanleiding van de sohoolwetnovelle, door den heer Pompe behandeld, en waarbij de openbare sohool het verschrikkelijk moest ont gelden. Over de waarborgen" gesproken, vroeg de spreker, of de openbare sohool die dan gaf, of dit een waarborg was, dat dui zenden onderwijzers socialist waren, en velen onder hen do leer van Multatuli zijn toe gedaan. Spreker zeide verder, dat bordeelen zouden worden opgeheven, lichtte toe een pensioenfonds voor viesohers. en sprak ten laatste nog over een verandering in de Leer plichtwet en wel een verandering, die ten goede zou komen aan de ouders, en eindigde er mee, dat, als men zijn kinderen tot hun achttiende jaar op school wilde laten, men een liberaal moest stemmen, zoo niet, dan moet men natuurlijk een anti-revolutionair hebben. De vergadering was niet druk be zocht, en was spoedig afgeloopen. Wij noodigen Mr. Pompe van Meerder voort uit diezelfde redevoering, die hij in Stellendam heeft uitgesproken, ook te dezer stede te houden, evenwel niet in een kerk, want die plaats is te heilig om door de politieke propaganda, die de heer Pompe tot behoud van zijn Kamer zetel maakt, ontwijd te worden, maar b.v. in de Concertzaal, waar bjj dan behoorlijk aan zijn tegenstanders gelegen heid tot debat geeft. De Redactie. Scharendijke, 30 Mei. Voor een volle zaal trad heden alhier Ds. Van de Yoort van Zijp op. Hij deelde den aanwezigen mee, dat het aanwakkeren van de geloofsverdeeld heid komt ten laste der vrijzinnigendat volgens de liberale beginselen de kinderen geen gehoorzaamheid meer aan de ouders verplicht zijnen het lEert uw vader en uw moeder" voor hen zgn waarde heeft verloren dat de heiligheid van het huwelijk bij de liberalen niet meer veilig isdat de sonde door hen niet meer wordt gestraft, en de liberaal eerst onderzoektof de misdadiger wel toerekenbaar isdat tengevolge van het heidenech bestuur de Christel, partijen genoodzaakt waren zich te vereenigen. Bewijs voor deze beschuldigingen, die, onwaar, den predikant ontsieren, die zo uitspreekt, bleef dagen ook met meer noodig te zpn. De Drankwet, waarover duizenden in den lande ontevreden zgn, werd uitbundig geprezen, ook de Tariefwet, die, als zij aangenomen wordt, de levensbehoeften in prijs aanmerkelijk zal doen stijgen. Mr. Patijn zal niet kunnen zeggen, wat hjj van het kiesrecht denkt. Dit behoeft ook niet, want het vraagstuk is thacs niet aan de orde. »Wie nog eenige liefde heeft voor den Christus en het Vorstelijk Huis, die stemme niet op de Roode Coalitieriep Bfreker met stemverheffing. (Boem Zoo ooit een Minister de rechten van het Koningschap met voeten vertreden heeft, dan is het Dr. Kuyper geweest. Bargh, 2 Juni. Gisterenavond trad alhier voor eene goed bezette zaal, van wege bet centraal bestuur der anti-rev. kiesvereenigicg als spreker op, de heer Wielinga van Assen. Nadat de vergadering met gebed geopend was door den heer Mulder van Zierikzee, verkreeg de heer Wielinga het woord, die, wijzende op het politiek leven ook in deze streek, de vraag behandelde: »Zijt gij vóór of tegen het miaisterie-Kuyper?Ia zijn betoog ter verdediging van dit ministerie, behandelde de spreker achtereenvolgens de onderwijenovelle, de sociale wetgeving, de spoorwegstaking, de flaantiëale kwestie, de partijen links, en de beschuldigingen tegen het ministerie ingebracht, om met een aanbeveling voor den candidaat der anti-rev. partij, zijne rede te eindigen. Van de gelegenheid om met den spreker in debat te treden, werd gebruik gemaakt door de hoeren Brester, Reieinger en Olree van Haamstede, en Schoof? en Leeuwe van Renesse, die na verschillende onderwerpen te hebben behandeld, door den spreker werden beantwoord. Met een dankbetuiging, zoowel aan den spreker als aan de debaters, sloot de heer Mulder met gebed de vergadering. Nieuwerkerk, 2 Juni. Woensdag werd, ter gelegenheid van ago huwelijk, aan den weleerwaarden heer ds. P. van der Linden, door de leden der Nederlandsch Hervormde Kerk een fraai eikenhouten buffet aangeboden, dat in de meubelfabriek van den heer K. Ph. Zevenboom te Zierikeee gemaakt is. Het is een mooi stuk werk, dat solied afgewerkt, den vervaardiger er van tot eer strekt. Bruinisse. Voor de Anti.-Revol. Kies vereniging trad Woensdagavond alhier op de heer Wielinga, arr.-schoolopziener te Assen. ZEd. schetste eerst, hoe men vroeger kandi daat gesteld werd door een kringetje, bestaande uit groote grondbezitters, notaris enzhoe dat thans anders was geworden, dank zij het politieke leven, dat ontwaakt was door mannen als Groen, Thorbecke en bovenal dr. Kuyper. Hij klaagde over de oneerljjke middelen, die vooral in dit district den verkiezingsstrijd onzuiver maakte. Zoo wees hg er op, dat in de Zierikiee8che Nieuwsbode in een verslag van de leziog van ds. Klomp, die aanspoorde om met »eerljjke middelen" te strgden, die uitdrukking met groote letter# gedrukt was. Hij hield verder eeue beschouwing over het MinisterieKuyper met betrekking tot het onderwijs, de sociale wetgeving, de flnanciëa,. de groote werkstakingen, de antitheso. Bij het onderwijs o. a. wees hjj de bewering af, dat de grondwet gesohooden werd door de oaderwijanovelle met de opmerking, dat de wet van 1857 niet het onderwjje gaf, wat in 1848 bedoeld werd. Hij gaf eenige cgfers ten beste met betrekking tot de sohoolgeldheffiog, vond, dat de kleioe scholen nog zoo kwaad niet zjjn. Bij het Hooger onderwijs laakte hg het zeer, dat in de Zierikzeesche Nieuiosbode vermeld was, dat de Vrfle Universiteit f 100000 per jaar kreeg, terwjjl die som slechts betaald werd in 25 jaar. Hg vreeede ook niet, dat de Gereformeerde Kerk ia eea bevoorrechte positie zou komen. Bij de sociale wetgeving wees bij op de ingediende wetsontwerpen, gaf eenige voorbeelden, hoe de invaliditeitsverzekering zou werken, en meende, dat meer tot stand zou gekomen zjjo, als er minder gepraat was. De tariefwetten werden door hem verdedigd, de bezwaren tot een minimum teruggebracht. De duurte der petten b.v. zou niet zoo hinde ren, hij deed zelf wel 4 jaar met een pet. De belastingplannen van prof. Treub werden afgekeurd. De stakiogswetten besprekende, zoide bij, dat het mede de schuld der Unie liberalen en vrijzinnig-demoeraten was, dat de tweede staking was uitgebroken. De antithese behandelende, wees hg er op, dat de minister slecbts van paganistisohe factoren geeproken had, die werkelgk voorhanden waren in ver schillende zaken, door woordvoerders van liberalen voorgedaan. De liberalen werden door de rede geleid, wel was een deel der vrijzinnigen nog godsdienstig, maar tg dwaalden, daar zij den godsdienst van de politiek wilden scheiden. Spreker eindigde met de coalitie te verdedigen. Het verbond met de Katho lieken, die in godsdienstig opzicht wel dwaal den, werd daarmede verdedigd, dat zij, evenals de anti-revol., geloofden in den Christus. De Yoorcitter dankte den spreker voor zijne ge houden voordracht, waarna de heer Wieliüga de bijeenkomst met gebed eindigde. Yao de gelegenheid tot het stellen van vragen of het voeren van debat werd geen gebruik gemaakt. Wij verkeerden ten aanaien van do f 100.000, die aan do Yrjje Universiteit op Gereformeerden grondslag werd toegekend, in dwaling, en na wij daarop opmerk zaam worden gemaakt, haasten wij ons baar te erkennon en te herstellen. Wij hebben de aansporing van ds. Klomp om mot Deerlijke middelen" te strijden, opzetteljjk met vette letters doen drukken, opdat de anti-revolutionaire woord- en penvoerders h-iar ter harte auuuou ueiufoii, uaar ty ue* guuucjyK gebod, »gij zult niet valscheljjk getuigen" telkens overtreden, etelsolmatig de libe ralen verdacht maken, en de feiten op zettelijk averrechts voorstellen, wanneer dit in hun kraam te pas komt. Wij maken den heer Wielinga op merkzaam op het in dit blad voorkomend verslag van de Staatkundige rede, die ds. Van de Voort van Zijp te Scharen dijke heeft uitgesproken. Die rede is de beste weerlegging van zgn beweringen. De Reoactie. Staveniase. Daar van bet Ziekenfonds al hier, waaruit aan zieke en zwakke menschen, op medisch advies, versterkende middelen verstrekt worden, in den laatsten tijd veel gevergd was, zoodat de uitgaven do inkomsten verre overtroffen, had er in de laatste week alhier eene buitengewone inschrijving voor dat fonds plaats, met het gunstig resultaat, dat er voor ciroa f 350 is ingeschreven. Vanwege het K. N. M. IostituuOe De Bilt bij Utrecht, is alhier sedert jaren een regenmeter geplaatst. Volgens dezen regen meter viel er albier in Mei I.l. 44 G m.M. regen (in 7 aftappingeo), tegen 71.9 in 1904 en 40.7 in 1903. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 774, de laagste 754 m.M. Oud-Vossemeer. Er wordt medegedeeld dat ds. Van der Valk te Oad-Beijerland hier voor de kiezers hoogstwaarschijnlijk niet meer zal optreden. Het aantal kiezers voor den gemeente raad bedraagt 339; voor do Tweede Kamer 331 en de Provinciale Staten 329. Het vorige jaar waren deze cgfers respectievelijk 229, 234 en 234. Kolynsplaat. Het Amerikaansohe hont op de kade alhier zal nu Vrijdag 9 Juni a.s. door den deurwaarder, den heer Gelner van Kortgene, publiek worden verkoobt, nadat de eerst aan gekondigde verkooping op 24 Mei a.s. was uitgesteld. Op de kade is men nu druk bezig eerst alle spijkers uit dat hout te halen, daarna zal men het in kokend sodawater ontsmetten. Daartoe zgn reeds bakken in gereedheid ge maakt en staat een kookmaohine op de kade. Een gedeelte van het ontsmette hont zal van hier naar Kamperland vervoerd worden, om daar Dinsdag 13 Juni a.s. verkocht te worden. Zulk hout zal voortaan niet meer mogen worden ingevoerd, daar de hooge Regeering dit met ingang van 15 Mei 1.1. verboden heeft. Goes. Door de Vereeniging »Handels- belang" zal bg gelegenheid van het Koninginne- feest oen étalage-wedstrgd worden gehouden. Tevens heeft die Vereeniging besloten een adres te zenden aan Burgem. en Weth. over de jaarlijksche stremming der scheepvaart, tengevolge van het aflaten van het water uit j de haven. Na eenigen tgd van stiletand om de jaarlijksche schoonmaak heeft ons oarillon zgn taak weer hervat, en klinkt boog boven ona 1 uit: »Des Maiohen# Klage". De melodie kennen de meisjes aleen lied zonder woorden 's-Heer-Arendskerke, 31 Mei. Heden morgen vond men bg den wachtpost 49 te dezer plaatse het lijk van den spoorweg wachter J. M. Hjj is door den laatsten trein gegrepen en gedood. Oostburg- De katholieke kiesvereenigiog te Eede beeft tot candidaat gesteld den heer J. H. Blum, candidaat der anti-revolutionairen. Hoek. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer W. Geelhoedt (lib.), met 193 stemmen. De heer J. Bakker (anti-rev.), verkreeg 148 stemmen. lubestetii|s>VerkMflziea ems. Te Oud-Vossemeer is door het bestuur van bet waterschap Oud-Voasemeer aanbesteed, de levering van 55 kar Duitsohe machine- kolen, ten behoeve van het stoomgemaal de »Drie groote polders". Iatcbrijrora waren de heeren J. \Y. Romeijn te Ouwerkerk, f 14,10 per kar; J. C. Wolff Co. te Rotterdam, f 13,25 per kar; Van der Vjjg te Bergen-op-Zoom, f 13 per kar; J. C. van der Stel te Tholen, f 12,98 per kar. Aan den laageten inschrijver werd do levering gegund, terwijl voor het vervoer van de haven naar het stoomgemaal werd ingeschreven door J. J. Bevelander, voor 5 cent per H.L. Het gemeentebestuur van Ierseke heeft do levering van 520.000 waalstraatklinkera opgedragsn aan den heer B. den Oaden te Opgaen, voor f 16 90 per 1000 stuks. Het vernieuwen en het- en bestraten, het maken van trottoirs in verschillende straten met bet uitvoeren van daarmede in verband ataande werken te Bergen-op-Zoom, is door hot gemeentebestuur gegund aan de firma De Mol en Keg aldaar, voor f 28650. Door de directie van het Waterschap >De Breede Watering bewesten Ierseke is in een aantal perceelen (o. a. bet zuiveren der waterleidingen in 46 perceelen) aanbesteed bet onderhoud der waterkeeriogen, water gangen, enz., in dat Watereohap, welke voor eenige procenten boven of beneden bet be staande tarief zgn gegund. Hut onderhond der sluizen, gebouwen, booten en peilsohaien is gegund aan W. v. d. Linde to Kattendjjke, voor f 1175. Het verlagen van de bodems van twee atcenen heulen aan W. v. d. Linden te Kattendgke, voor f 2060. nuatu \Tiya»g) 2 Juui nrnJ duur Let Bestuur der Visechergen op do Schalde en Zeeuwsoho Strooman, in het »Cafó Adriaanso" to Zierikzee publiek verpacht bet reebt tot weghalon van mosselzaad van de hoofden nabjj de sOude Hoeve" (Sohouwen), in 8 perceelen, tot 31 Maart 1906. Gezamenlijke pachtsom f 654. Daarna word door het Dagel. Bestuur van hot Waterschap Schouwen verpacht het recht tot hot weghalen van mosselzaad van de hoofden op het Noorderstrand en de oever- werken langs Scharendijke. Langendjjk on Brouwershaven, in 4 perceelen, dio to tamen opbrachten f 561. OIDE1WUII. Te Oud-Vosiomeor heeft zioh na herhaalde oproepingen één sollicitant aangemeld voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte, welke vacature roods duurt van 1 Oot. 1.1. Zeven deelnemers nit Zuid Baveland hebben zioh aangemeld voor don eerstdaags te Goes te openen oursus voor landbouw onderwijs. Do hoer J. do Zomer te IJzecdjjke, benoemd tot onderwijzer aan de Christ, sobolen to Axri en Ooltgensplaat heeft voor Axel bedankt en de benoeming te Ooltgensplaat aangenomen KERKNIEUWS. Te Haarlem is een eigenaardig oonfliot gerezen tusaoben den predikant van de Romon- strantsche gemeente, ds. A. H. Haenfjans en den kerkeraad, daar do predikant plotseling in orthodoxe riohting stuurt, en de leer van Hegol aanhangt. De kerkeraad, die naar aanleiding daarvan was afgetreden, heeft Maandagavond in een ledenvergadering zgn mandaat weer opgevat, nadat een motie van vertrouwen in het bestuur was aangenomen. Het gesohil is nu in handen van het hoofd bestuur der Remonstr. Broedersohap, van wiens besluit partgen beroep hebben op de algemeene vergadering. Woensdag werd te OudVossomeer een verkiezing gehouden voor notabel bjj de Ned. Herv. Gem. in de plaata van wijlen den heer W. Barendse Lz. De uitslag was, dat uitgebracht zgn 76 geldige stemmen, waarvan 58 op dan heer L. M. Friderichs, terwijl de andere op verrchillende personen waren uitgebraoht. Nieuwerkerk. Door heeren kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk is benoemd tot hun secretaris de heer Joh. Lette, kerkvoogd. De predikaiit van de Geref, Gem. te Oldekerk ia Groningen heeft bedankt voor zgn lidmaatschap vau de Geref. kerken in Nederland. FRBÜIBLI in onderstaande Gemeenten van I Zondag 4 De Geref. Kerk te Zierikeee: 's Voorm. tien ore en 's tronds res ure: ds. Laman. Oat. Zondag 18. Herr. Kerk te Kerkwarn» 's Voorm. kalf tien ure: ds. Blankert. Herr. Kerk te Serooskarkt; 's Voorm. half tieu ure: ds. Mossel. Herv. Kerk te Borgh: 's Nam, twee ure: ds. De Jagher. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Renesse: Geen opgaat ontvangen. Herr. Kerk te Noordwelle: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ureds. Brouwer. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Elkertee- 's Voorm. hall tien ure: ds. De Leur. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Elkertee: 'a Voorm. tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman Herr. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Nam. twee ureds. De Leur van Elkenee. (Doops bediening). Geref. Kerk te Zonnemaire: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee nre: ds. De Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Meijer. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. kalf tieu ure: ds. Waardenburg van Bruinisse. VtöSGHEBlJ-BEBICHTEN. Men schrijft uit De Lemmer De haringvangst is afgeloopen. De uit komsten waren bevredigend, voor sommigen zelfs winstgevend. Ook de vangst van ansjovis valt, vergeleken bg andere viaecbersplaatsen, niet tegen. In de laatste dagen der week werden goeds cgfers gemaakt. De prijs daalde van f 7.10 op f 6 70 per 1000. Nog werden aangevoerd eenige belangrijke hoeveelheden bot van prima kwaliteit, waar voor boogo prjjzen worden bedongen. Do aangevoerde geep was vol en dnur. Laatste Berichten. Londen, 1 Juni. De Tokiosche correspon dent van de Daily Telegraph seint over den zeeslag een verslag over, dat hij gekregen heeft van een oorrespondent, die op de Japansche vloot was. Daaraan is 't volgende ontleend De Russen voeren Zaterdagochtend om vijf uur de Basjistraat in. De vereenigde Japansche vloot had toen haar steunpunt verlaten. Een smaldeel werd afgezonden om de Russen naar het eiland lki te drijven, maar de vijand stoomde het eiland in volle vaart voorbij. De Japansche hulpvloot stak hem toen de loef af, en de slag begon. Togo's schepen met vol maakte nauwkeurigheid manoeuvrecrende, nam de Russen niet alleen van voren in het vuur, maar aan beide boorden. Een tijdlang be schoten de twee partijen elkander schot om schot. Bet was een schouwspel van grootsche pracht. Binnen de 2 uur was Rosdjestwenski feitelijk reeds verslagen. Er kwam aarzeling in de tak- tiek van zijn vloot. Dat was het voorspel van een volkomen wanorde. Toen de Japanners begrepen, dat 't beslissende oogenblik naderde, verdubbelden aij hun pogingen. De beschie ting bereikte om 2,10 nam. haar toppunt. Al dien tijd stoomden de Russen langzaam noordwaarts; de Japanners bewogen zich in gelijke richtingwaarbij de slagorde bleef gelijk zij van den aanvang was, met smal- deelen in het O., W. en N. De Russen werden aldus in een cul-de-sao gehoudenwaaruit geen ontkomen was. Tusschen 3 en 5 uur zonk een kruiser van het type Admiraal Nachimof en de Kamtsiatka, nadat het bovendeel der schepen reeds tot splinters geslagen was. Daarna vielen de Russen in wanorde uiteende eene steven westwaarts, de andere oostwaarts wijzende. Van dat oogenblik was 't duidelijk, dat Rozd- jestwenski volkomen verslagen was. Nu kwamen de Japanners diohterbjj, waar door hun vuur nog doodelijker werd. De Ruisen geheel ontsteld, vormden geen vloot meer, zij waren gesoheiden in een aantal afzon derlijke smaldeelen, die langzamerhand op de kust van Nagato werden gedrongen. Togo waagde niets en verloor niets. De wind was nu gevallen en do zee kalm. Bet was een prachtige avond. De Russen zochten nog het Noorden, terwijl de Japanners hun den weg versperden. Het dagwerk was voorbij, nu begon het nachtwerk. Met de duisternis kwamen de torpedojagers en torpedobooten als een zwerm sprinkhanen vooruit om den vijand te steken en tot zinken te brengen. Bun vooruitdringen werd gedekt door een hevig vuur van de groote Japansche schepen, terwijl ontelbare zoeklichten neen en weer vlogen. Er werd den vijand geen rust gelaten. Geen oogenblik verstomde het schieten. Kort na tweeën werden de torpedobooten op nieuw losgelaten. Bet nachtwerk had tot uitslag, dat in den grond werden geboord: de „Alexander IU", i/Osljabja", f/Nawarin", »Orel" en drie kanon- neerbooten. Toen de Zondag aanbrak kwam de Japansche vloot nog dichterbij. Den geheelen dag woedde met onverminderde hevigheid de slag. De Russen waren eohter in geen strategisohe orde om goeden tegenstand te bieden. Bier breekt het verslag af. Parijs, 1 Juni. Bij de ontploffing is het paard van kapitein Schneider van het tweede regiment kurassiers, dat rechts van het rijtuig stapte, gewond. Bet dier kreeg de scherven in de linkerzijde. Ook het paard van kapitein Gamier, aan het linker portier is gewond. De beide offioieren vielen van hun paard, dooh stonden weer opslechts lichtelijk bezeerd. IETJRTE3V chouweu en Duiveland. runi MO OS. Ghr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avond* zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kart. Herv. Kerk te Nieuwerkerk 's Voorm. half tieu ureds. Kamsteeg van Sir- Jansland; 'snam. twee ure: geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Cramer. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure en 's nam. 2 ore: ds. L. Boone. (Doopsbediening); 'savonds 5.30 ure: Idem. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.15 ure: ds. Van den Berg van Zierikzee; 's nam. 2 uregeen dienst. Geref. Kerk te Oosterland: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. C. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 's nam twee ure: ds. Kamsteeg Herv. Kerk te Bruinizse: 'sVoorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Gar af. Kark ta Bruinissa: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vyf ure: ds. De Jager. Oud-Geret. Kerk te Bruiniaae: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 't avonds half zes ure: ds. Geerts van Schereningen. Evangelisatie Bruinisse 's Voorm. half tien nre ta 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël O: 's Voorm. tien nre, *s nam, drie ure en 's avonds acht ure: Het Bestuur. Nog enkele andere menschen liepen wonden op. De Koning kwam 5 minuten na half één in zijn paleis terug. Kleine stukken van den bom zijn op den grond gevonden. De prefect heeft een onderzoek geopend. De stukken van de bom zijn opgeraapt. De directeur van het laboratorium past ze aan elkaar. Er zijn 5 gewonden: een brigadier, twee agenten, een vrouw en een kind. Een paard van de republikeinsche garde is gedood, 6 paarden zijn gewond. Bet geruoht loopt, dat er 3 personen in hechtenis zijn genomen. De bom zou uit een huis geworpen zijn. Op het oogenblik van de ontploffing bewaarde de Koning zijn koelbloedigheid. Bij groette de menigte, die hem uitbundig toejuichte. Een dame; die als getuige is gehoord, verklaarde dat zij drie personen heeft gezien, bezig het springtuig aan te steken onder een portaal van het hótel du Louvre. Een van de drie scheidde zich af en wierp een bom in de richting van het koninklijk rijtuig. Meu kent den naam van dezen persoon niet. Bij is ge kleed als werkman, en is gewond aan het rechteroog, maar men weet niet of hij is ge wond door de ontploffing dan wel door de menigte. Bij weigert te spreken. Bij ziet er uit als iemand vau 20 jaar. De Spaansche anarchist Volina, den 26 Mei gevangen genomen, zegt, dat hij een aanslag voorbereid heeft. Hij had uit Bar celona vijf ongeladen bommen ontvangen en ze in het bosoh van Viroflay verborgen. Morgen zal hij de plek aan den rechter van onderzoek aanwijzen. Er zijn drie kameraden van Volina in hechtenis genomen. I8LBGBAII8I. Wissenkerke, 2 Juni. Bij de heden plaats gehad hebbende aan besteding van de jaarlijksche onderhoudswerken aan den Vlietepolder, was laagste inschrijver de heer Dronkers te Kapelle voor f 7500. 'z-Gravenhage, 2 Juni. De Eerste Kamer heeft na oen korte die- cussie, waarbg de heer Vening Meinesz vooral bezwaar opperde tegen de pensioneering van ouderwijzers aan niet gesubsidieerde scholen, de onderwgzerspensioen wetten aangenomen met 33 tegen 5 stemmen. Voorts werden o. a. aangenomen de verbeterde traktement# - regeling voor post- en telegraaf beambten, de pensioen regeling voor den loodsdienet, wette lijke bepalingen betreffende de loterijen, en een rijkebijdrsgo aan d j Carnegie stichting. De Kamer is uiteengegaan tot 13 of 14 Juni. Alvorens do vergadering te sluiten, her innerde de voorzitter aan den betreurens- waardigen aanslag te Parijs gepleegd, en maakte bij zich tot tolk van de geheele Kamer door zgn levendige voldoening uit (e spreken, dat de aanslag niet heeft mogen gelukken, si valt te betreuren, dat er tooh slachtoffers door gevallen zgn, waarop het niet gemunt is geweest. De voorzitter ver zoekt den Minister van Buitenlandsehe Zaken de gevoelens van de Eerste Kamer over te brengen aan de gezanten van Frankrijk en Spanje. De Minister Van Weede, deelend den afschuw en verontwaardiging van den voor zitter, verzekerde niet io gebreke te znllen blijven de gelukwenechen van de Kamer aan de gezanten over te breDgen. Ingezonden Stukken. Voorbereidend militair onderricht en reservekader. Wordt in herinnering gebraoht, dat tg, die aan het voorbereidend militair onderrioht ge durende de a.s. wintermaanden wenschen deel te nemen, zioh zoo spoedig mogelijk, dooh vóór 1 Juli, moeten aanmelden bij den com mandeerenden officier ter plaatse of in andere gemeenten bij den burgemeester. De overige Zeeuwsohe bladen worden ver- zooht het vorenstaande te willen overnemen. L. G. E. KALSHOVEN, Kapitein der Infanterie. Middelburg, 1 Juni 1905.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2