Ingezonden Mededeelingen. De heer Wagtho, rentmeester Kroon-Domein, en v. d. Yelde, uit Tholen, waren van gevoelen, dat het beter was vooraf den algemeenen toestand der waterleidingen te onderzoeken; van dat onderzoek een rapport op te maken, om dan in een zoo spoedig mogelijk te beleggen vergadering besluiten te nemen tot het verbeteren van die water leidingen, welke blijkens dat rapport verbetering noodig hebben. Mocht het dan blijken, dat na een zoo goed mogeiyke verbetering der waterleidingen sommige polders tooh nog te veel last van het water hadden, dan kon altgd nog tot plaatsing van een stoomgemaal worden over gegaan, daar het toch vaststaat, dat in elk geval de waterleidingen goed behooren te zp. Ook door den heer J. L. Qroenewege werden uitvoerige beschouwingen geleverd over het zint van droge gronden voor den landbouw. Na afloop der besprekingen werd met 31 tegen 13 stemmen besloten voorshands geen verdere stappen te doen tot het plaatsen van een stoomgemaal, maar te handelen in den geest van het voorstel van den heer Wagtho, zooals boven omschreven. Yerder werd met algemeene stemmen besloten, het delven der waterleidingen voortaan te doen uitvoeren voor rekening van de polders. Het tractemsnt van den waterb.- ambtenaar, den heer B. J. van Ooat, werd vervolgens met f 100 's jaars verhoogd. Dit beslnit werd genomen met algemeene stemmen op één na. Aan een ingekomen verzoek van den heer W. de Wilde, om voortaan de vergadering om 10 uur te laten beginnen, teneinde de zaken meer grondig te knnnen bespreken, hechtte de vergadering hare goedkeuring. Dezelfde ingeland besprak ook nog de wenschelijkheid van pensioen te rerleeoen aan onde vaste dijkwerkera. Oud-VoBaemeer. In de vergadering van het Waterschap ia deze week vastgesteld de rekening over 1904/05 en de begrooting voor het dienstjaar 1905/06. Voor 't Öemeeneland bedroeg het kwaad slot f 4087,65; voor de Vier kleine Polden f 879,49; voor de Drie groote Polders het goed slot f 226,03; voor den Polder Slabbecoorn het kwaad slot f 45,79®, voor &1 de andere polders het goed slot, wat betreft Oud-Kijkuit f 62,54; Leguit f 104,01Vogelsang f 140,216 Hikke f 54,78 kwaad slot; Kerke f 40,33 goed slot; Ond-Yossemeer f 75,775 goad slot, en de drie groote Polders, wat het atoomgemaal betreft f 1589,10® g09d slot. Maandagavond half acht ure treedt alhier op de heer G. A. Yorsterman van Oyen; alle kiezers hebben vrjjen toegang, niet-kiezers betalen f 0,10 entrée. Vrij debat wordt natuur lek toegestaan! Koljjnsplaat, Hoezeer dniven aan hare oude woonplaats hechten, kan blijken uit het volgende. Een ingezetene alhier had in zijne hoenderren eenige dniven, waarvan hij na 't weg doen der ren een tweetal overhield, die zp kinderen eerst in eene kooi deden, maar later vrij lieten uitvliegen. Een dezer kwam geregeld geruimen tijd eiken avond in hare kooi terug, doch eenige maanden geleden verdween zij, zoo men dacht, voor goed. Deze week eohter kwam zij terug, ruim vao merk- teekenen voorzien, die zij vroeger in 't geheel niet had. Om haar xeohterpoot was een aluminiumringetje, waarop stondP. B. 1904 1119; om haren linkerpoot een dubbel elastisch rood bandje, op vijf slagpennen van den linkervleugel stond met blauwen inkt duidelijk gestempeldj>L, Joris Lillo" en op een der slagpennen van den linkervleugel ook eens die stempel. Geregeld vliegt de dnii weer uit en komt 'e avonds weer naar haar kooi, terwijl ze nog blijkbaar met genoegen naar de stem van het joogete meisje luistert, daar de duif, als zij ze roept, evenals vroeger geregeld naar haar toe komt loepen. Alleen is ze wat vermagerd van hare Belgisohe tournóe teruggekeerd. Middelburg. Uit goede bron vernemen wij, dat naar aanleiding van de sluiting van de flrma v. d. Leyé Co., alhier, een commissie is sasmgesield, bestaande uit mr. M. J. de Witt Hamer en mr. H. O. A. Jaoobsa Boudewijnse, advocaten en P. Damon Tak, kassier, ten einde den toestand te onderzoeken, met het oog op de mogelgkheid eener minneljjke Bohikking". VÜMMingen. Ba tg. en Wetb. stellen den gemeenteraad voor gunstig te beschikken op bet verzoek van de naamlooze vennootschap stoomtram Walcheren om de voorwaarde, waar mede voor den stoomtramweg Middelburg YlissingeuDomburg gedurende 20 jaren f 1000 subsidie was toegekend, zoodanig te wjjzigen, dat de tram eerst 1 Juni 1906 in exploitatie moet zijn (aanvankelijk was het 1 Juni 1905). Terneuzen, 19 Mei, De gemsenteraad heeft onlangs een commissie uit zijn midden benoemd om nogmaals bij den Minister van Waterstaat aan te dringen om onze gemeente ter hulp te komen. Zonder van pessimisme beschuldigd te mogen worden is er werkelijk reden te over om don toestand van onze haven donker in te zien. Wanneer de groote en grootsohe werken tot verbetering van het kanaal Terneuzen—Gent geheel voltooid zijn, bestaat er veel kans dat de grootera schepen, die thans nog te Terneuzen lossen, naar Gent zullen doorvaren om daar te losBon en te laden. De haven van Terneazen heeft nu al gebrek aao losplaatsen en een vluohtbaven en wanneer deze niet gemaakt worden, wat laat zioh dan gemakkelijker begrijpen dan het feit, dat de moderne inrichtingen en havens te Gent zullen geprefereerd worden boven die dor primitieve te Terneuzen. Wij hopen dat de oommissie uit onzen Raad den minister zal weten te overtuigen van de dringende noodzakelijkheid van verbetering, vooral met het oog op de toekomst. Verleent de Staat zijn steun niet, waar de arme gemeente Terneuzen daartoe zelf niet in staat is, dan is er werkelijk reden genoeg om de toekomst van onze haven donker in te zien. laabMtediaceaVerksepligei su. Dreischor. Aanbesteding van 24800 K.G, obilisalpeter voor de landbouw vereeniging alhier. Ingeschreven was door: Dordtsche fcunatmeutfabriek, voor f 13,05; A. Snelleman, voor f 12,99; J. Koatense, voor f 12 95; Maatsch. Dordrecht, voor f 12,94; Glerum Co., voor f 12,87; A. Kole, voor f 12 84; P. G. Adriaansens, ▼oor f 12.76. Aau den laageten inschrijver werd de levering opgedragen. Scherpenisse. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. hebben aanbesteed bet herstellen van het Diaconiehnis. Hiervoor is 1 biljet ingeleverd voor metselwerk door J. Mullor, voor f 340. Voor timmerwerk 3 biljetten, door: J. van Dalsen, voor f 742; J. Buurland, voor f 739; C. Geluk, voor f 735. Voer schilderwerk 3 biljetten, door: A. Westmaas, voor i 141.25; H. C. Verkerke, voor f 109 J. L. Noom, voor f 92.50. Voor smidewerk 2 biljetten, door: H. D. Klos, voor f 0.19 de kilo; wed. W. Kerpestein, voor f 0.10 de kilo. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Woensdag 1.1. werd aan het gebouw van bet gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed Het bonwen van een arbeiderswoning bij de haven aan Willempolder, behoorende tot de werken van de tramweghavens aan het Zjjpe. Raming f 3160. Ingeschreven word door de heeren P. Vink, Noordgouwe, f 3470, Gebrs. Bax, Zierikzee, f 3374, P. M. Panny, Zierikaee, f 3299 en A. Voster, Willemstad, f 3097. St.-Maartensdijk, 18 Met Ten overstaan van notaris Van Seters werd hedenavond alhier in publieke veiling verkocht, het in 1899 nieuw gebouwde, in uitstekenden staat ▼erkeerende gieren tjalkschip iOp Hoop van Zegen", groot 80 tonnen, met al zijn toe- behooren, bevaren wordende door schipper A. Heg boer, voor de som van f 3300. Eiudboaw ea Veeteelt. Zierikzee, 19 Mei. Wat de zomerprodaoten betreft, deze zitten in deze omstreken zoo goed als in den grond. Ten aanzien van de opkomst, zooals haver, gerst en paardeboonen, deze is zeer bevredigend. Do uien en bieten, die wat vroeg gezaaid zgn, geven op sommige plaatsen wel redonen tot klagen. Vooral van de uien, die met de machine gezaaid zijn, is op vele plaatsen de opkomst te dun. Die met de hand gezaaid zijn, staan beter. De opkomst der bieten is eveneens op vele plaatsen niet best; vooral die wat vroeg gezaaid zijn, maken zeer weinig voortgang. Sommige landbouwers zijn dan ook al bezig met het overzaaien. De aardappelen, waarover de landbouwers zioh wel wat ongerust hebben gemaakt, en waarvan zij meenden, dat er vele door het koude nat in den grond zouden gerot zijn, staan goed, aangezien de eerst gepote goed opkomen. De laatst gepote zullen van zelf, aangezien deze niet zooveel met het koude nat te maken gehad hebbon, ongetwijfeld goed zgn. Het is te hopendat de noordenwind spoedig vervangen moge worden door een zaohten zuidenwind, wat in hst belang der kleine vrachten zeer gewenscht is. Pont en Telegrafie, Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Juni a.s. benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Maastricht, de heer E. van Driesten, thans in gelijke betrekking te Middelburg. VI88CHEBIJ-BEBICHTEN. In April werden uit Zeeland verzonden: door Bergen-op-Zoom 21.812 K.G. oesters en 5053 K.G. mosselen, door Krabbendijke 4734 K.G. oesters, door Krniningen—Yerseke 148.648 K G. oesters en 1600 K G. mosselen, door Vlake 26,446 K.G. oesters, en door Bruinisse 9735 K.G. oesters en 352.280 K.G. mosselen. Te Philippine werden aangevoerd 162.500 K.G. mosselen. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Serooskerke (Walcheren) door den heer A. B. te Winkel, oand. te Utrecht. St -Maartensdijk, 18 Mei. Na afloop der vergadering van het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk gisteren avond, deelde de heer J. J. de Jonge, onverwacht, aan dat college mede, dat hij ontslag nam als president-kerk voogd en tegelijk ook als kerkvoogd. Ongeveer 30 jaren was de heer De Jonge kerkvoogd, en sedert verscheidene jaren president-kerkvoogd. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier, da. H. A. Heijer te Staphorst. In de voor dit beroep bijeengekomen vergadering van het kiescollege, deelde de beer J. J. de Jonge m9de, dat hg ook bedankt voor lid van 't kiesooliege. PHEDIK.BE3UHTBN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 91 Mei 19 OS. Dé Qeref. Kerk te Zierikue: 's Voorin, tien ure en 's zvouds zes ure: ds. Lam an. Get. Zondag 17. Her». Kerk te Kerkwerre: 's Voorin, half tien ure: ds. Blankert. Herr. Kerk te Serooskerke: 's Voorna. half tien ure: ds. Mossel. Herr. Kerk te Btu-gh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. (Collecte voor het orgel). Herr. Kerk te Renesse: 's Voorin, half tien ure: ds. Onnet. Herv. Kerk te Noordvrelle: 'sNam. twee ure: ds. Onnet. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorn», half tien ure: de heer U. A. C. Snethlage, cand. te Amsterdam; 's nam. twee ure: Zendiags- samenkomst, sprekers ds. Blankert van Kerkwerve en ds. Brouwer. Qeref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Qeref. Kerk te Haamstede: Driemaal Lee&kerk. Herv. Kerk te Eikenee: 's Voorm. tien half ure: ds. Van den Berg van Zierikzee. Oeref. Kerk te Elkerzee: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: da. Baman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: da. v. d. Broek. Qeref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien are en 's nam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Nam. twee ure: ds. De Jagher van Burgh. Qeref. Kerk te Zonnemaire: '8 Voorm. half tien ure en 'snam. half drie ure: ds. De Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe 's Voorm. half tien ure: ds. Meijer. Ghr. Qeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Dreischor; 's Nam twee ure: ds. Van der Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kart. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sNam. twee ure: ds. Waardenburg van Bruiuisse. Qeref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Cramer. Ood-Qerei, Kerk te Nieuwerkerk; 's Voorm. 9 ure's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskeik. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Hu&sch van Dugteren. Qeref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. hall tien ure en 's nam. twte ure: ds. C. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien are ea 's nam twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruiniaae: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg; 's nam. twee ure: Leeskerk. Qerei Kerk te Broinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds rijf ure: ds. De Jager. Oad-Qeref. Kerk te Bruiniaae: 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Qewone dienst Evangelisatie Jeruêl fl: 's Voorm. tien ure, nam. drie ure eu 's avonds acht ure: voorganger de heer J. Straub van Kloeting*. RECHTSZAKEN. Bij beveleohrift der Brrondissements-recbt- baok te Middelburg zijn naar de openbare terechtzitting verwezenD. J., ond 20 jaar, J. M. v. D., oud 23 jaar, J. C. de P., ond 21 jaar, en A. 8. H ond 24 jaar, allen bootwerkers te Neuzen en te Middelburg gedetineerd, ter zake van het openlgk met vereenigde krachten geweld plegen tegen personen en goederen. Aan de beklaagden is ambtshalve als ver dediger toegevoegd de heer mr J. de Witt Hamer, advocaat te Goes. De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrjjdsg) uitspraak in de zaak tegen J. C. C.t 37 jaar, koopman te IJzendgke, gedetineerd te Middelburg, beklaagd vao als getuige in een strafzaak voor het gereohtshof te 's Gra- veshage, opzettelijk een valsche verklaring onder eede te hebben afgelegd. Hg werd, overeenkomstig de vordering van bet O. M., veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf, met mindering van den tijd in ver zekerde bowariog doorgebracht. Bij bevelsohrift der rechtbank te Middel burg is naar de openbare terechtzitting van genoemde rechtbank verweten: A. J. de C., 36 jaar, koopman te Iiaensdonok (België), ter zake van diefstal van vee. Aan den beklaagde is mr. J. F. van Doinse, advooaat te Middelburg, ambtshalve ais ver dediger toegevoegd. De proc.-gon. bij 't gereohtshof te 's-Hage eisohte Donderdag 11. bevestiging van bet vonnis der rechtbank aldaar, waarbfj de gewezen lste klerk van de rekenkamer tot 9 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, wegens het zioh tos eigenen van obligatiëa. Naar wij vernemen, hebben de deskundiger, dio een onderzoek instelden naar de geest vermogens van den 17-jarigen B., verdacht van moord op eene dame in de Sohevenicgsche Bo3cbj>«, hom ontoerekenbaar verklaard. Verboden te vloeken. Het openbaar ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van iemand, door de reohtbank te 's Hertogenboich tot C dagen hechtenis veroordeeld wegens »hot te Werkendam misbruiken van Gods Heiligen Nasm op den openbaren weg". De rechtbank to Antwerpen beeft uit spraak gedaan in hot prooes inzake de aan- variog tusiohen hot Noorsche stoomschip »Uto", on het Engelech stoomschip >Hudde»flold", waarbij 23 menschen bet leven verloren. De reohtbank achtte kapitein M. Sorrensen, gezag voerder van de »Uto", sohuldig aan de aan varing en veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf. De commissie zal, in verband met velo ge brekkige toestanden hier ta lande, den arbeid niet uitsluitend riohten op bet leerplan dier i scholen, doch ook in behandeling nemen de inrichting en versiering der schoolgebouwen, de hygiëne, enz. Het rapport der oommissie zal door het bestuur v&n bovengenoemde veroeoigiog worden uitgegeven. Door de sohoolonderwgzere-weduwenbeurs in Zeeland werd in 1904 ontvangen f 3195 50 ea aitgegerea f 3071.53, waarvan f 2870 aan 31 weduwen of hare erven, zoodat er een roordeelig saldo is van f 123 97. Het aantal leden bedroeg 78. Voor 4905 bedraagt de begrootiog ia ontvang en uitgaaf f 3329.47 waaronder f 3070 voor pensioen aan 32 weduwen en de erven van ééne weduwe. Het aantal leden is thans 74. Overeenkomstig art. 11 alinea 4 en art. 36 van het reglement der Beurs, zal aau Gede puteerde Staten een subsidie uit de provinciale fondsen van f 307.50 worden aangevraagd. Het bestuur bestaat thans uit de heeren J. H. Blum, Vlisaingen, voorzitter, J. Drabbe, Domburg, vice voorzitter, en A. A. C. de Mol, Middelburg, socretaris-rentmeester. De overige leden van het rijksschooltoezicht io Zeeland vormen met de twee eerstgenoemde heeren samen de Commissie van Bestuur over de Beurs. (Onder verantwoordelijkheid tan den inzender). Van 15 regels f 1,*—elke regel meer 0,20. BRPRlWUIi Schoonheidsbeginsel in het Onderwijs. Op initiatief van de Vereeniging tot Bevordering van het Schoonheidsgevoel in het Onderwijs", gevestigd to 's-Gravenhage, heeft zich een commissie gevormd, die in opdraeht heeft een normaal leerplan te ontwerpen, ten dienste van het avondvakonderwije hier te lande (Bargeravondeoholen, Avoadtcekensoholen, Am- baohteavondecholon, of wolken naam men aan die inrichtingen dsn ook geven wil). Lid dier oommissie is o. a. de heer G. Boogert, directeur der Ambachtsschool en Burgeravondschool te Zierikzee. Over het beschermen van hout. Door de groote bedrijvigheid in het bouwvak is het hout in de laatste jaren voortdurend in prijs gestegenzoodat verbruikers moeten trachten zijne duurzaamheid zoo groot mogelijk te maken. Dit wordt op doelmatige en goed- koope wijze bereikt door het echte Avenariue- Carbolineum te gebruiken. Zijne uitwerking is in eene praktijk van 50 jaar proefhoudend gebleken, en ook hier in het land zijn met Avenarius-Carbolineum sleohts goede onder vindingen opgedaan. Men mag niet te zeer op scheikundige attesten afgaandaar de maatstaf van de kwaliteit van een Carholineum de bewijzen uit de praotijk zijn en in dit geval kan Avenarins-Carbolineum op bewijzen bogen, zooalB geen ander Carbolineum. Wie hout in of boven den grond tegen ver rotting wil beschermen, zai juist handelen dit met Avenarius-Carbolineum, het echte Carbo- lineum te bestrijken, en daarop te letten, dat bij ieder origineel vat het oertifxoaat van oor sprong met overeenstemmend vatnummer af gegeven wordt. Het Avenari8-Carbolineum iB verkrijgbaar bij Gebr. DE VOS, Verfwaren, Zierikzee. De officier van den heer Boodhuijzen. De Middelh. Ct. sohrijft onder bovenstaand opschrift Wij bebböD tot heden gezwegen oYer al het hatelijk gesohrijf van anti-revolutionnaire zijle in onze omgeving aan het adres van den heer Roodhuijzen. Wij weten nn eenmaal, dat in het belasteren van de openbare sobool en in het verdaoht maken van liberalen en vrijzinnigen de pers van die zijde haar weerga niet vindt en bet bestrijden daarvan zoo goed is als vechten tegen de bierkaai. Maar nu men de bewering van den afge vaardigde van Brieile in de Tweede Kamer omtrent het doopen van zgn drie kinderen door een officier, terwille van de promotie, in ver band brengt met een dergelgk geval, dat sioh in Vlisaingen voordeed, willen wij slechts even opmerken dat een en ander niet met eikaar in betrekking staat. Uit Vlisaingen verzekert men ons stellig, dat de gelijktijdige doop der drie kinderen van dien offioier in geen enkel opzioht verband houdt met een eventueele promotie. Mag hieruit nu eohter zoo schrijft men ons de conolusie worden getrokken, dat deze buitengewone doop zioh nergens heeft voorgedaan ten aanzien van de kinderen van een acder officier, al moge zulks niet zijn bekend geworden Zal men nu durven beweren, dat de beer Roodhuijzen aau geen enkel officier een nega tieve mededeeling deed Of ligt de onderstelling niet veeleer voor de band, dat bij niet genegen is in 't publiek bekend te makeD, dat hg d-?n Vliesisgecben offioier niet bedoelde, om te voorkomon dat daardoor het onderzoek der militaire inqaisitie zou worden vergemakkelijkt Hetgeen toch aan het licht is gekomen gedurende de behandeling der interpolatie Merchant over de zaak Rei tem r ia de Tweede Kamer, is waarlijk ziet bevorderlijk aan bet stellen vao vertrouwen in het optreden der militaire autoriteiten, wanneer van hoogerhand een onderzoek naar eenig incident wordt bevolen. Vooral wanneer dat optreden wordt ge steund door eene meerderheid als die, welke do tegenwoordige Minister van Oorlog achter zioh heeft. Tr agiec h-komiach Door de R. K. kiesvereenigiog Grave is Dinsdag mr. D. Kooien met ruim 500 stemmen osndidaat gesteld. Op den heer Friesen en op mr. J. J. Harte werden elk ruim 100 stemmen uitgebracht. De vergadering had, naar men meldt, een teer rumoerig verloop. Het land van Oss, het land van Cuyk en het land van Grave zullen hoogstwaarschijnlijk mr. Harte candideeren. Friesen in elk geval af 1 Er ie ia bet Gr a vescbe gebeuren iets tragisoh- komischmerkt Land en Volk op. De heer Prieeen heeft vier jaren lang mr. Harte e stoel warm gehouden, zijns ondanks wellicht. De hoer Harte rekende er op weer kalm te gaan zitten. Ea nu is het de heer Kooien, die met Grave gaat strijken. Zonder hatelijke vergelijking de oude ge schiedenis van de twee honden en het been. Gemengd Nieuws. Te Oldtboorn (Pr.) is na een zoer kort maar hevig lijden overleden de heer J. Tangsma, predikant bij de Gereformeerde Gemeente aldaar. Als oorzaak van zgn dood wordt vergiftiging genoemd, na het eten van rha- barber. Het kan zgn, dat in de uit zgn eigen tuin geplukte bladen een vergiftige plant is geweest. Ook is bet mogelgk, dat de oorzaak gelegen if in de pan, waarin gekookt ia. De oogenschijnlijk krachtvolle 33-jarige man wae bij zgn dorpsgecootcn, ook van andere gezindten, algemeen geacht en bemind. Twee Christen-Japanners aan 't woord. Zater dag hebben te 's-Hage, op uitnoodiging van een comité uit de hoogste standen o.a. wae de vrouw van een der ministers er lid van de twee Japanners gesproken, die het inter nationaal congres van christelijke jongemannen, dit jaar te Zeist gehouden, hadden bezooht. De heeren Ibuka en Honda, beiden presi dent van een inrichting voor Hooger Onderwijs te Tokio, deelden belangwekkende bizonder- heden mede over het christendom in hun land en zijn verhouding tot den oorloc. Eerst sprak de heer Ibuka. Lang is het belijden van het christendom verboden in Japan, zegt Spr., 't werd zelfs met den dood gestraft, tot onder dezen mikado die strafbepalingen zijn afgeschaft. Het Nieuwe Japan heeft ze verwezen naar het Oude Japan. Volgens de statistieken zijn er in Japan 45000 protestanten, 58000 katholieken, 27000 Qrieksch-katholieken, 1000 ohr. kerken, 1000 missies, 200 ohr. scholen met 20000 leerlingen en 66 versohillende vereenigingen van jonge lieden. 't Is een reusachtige verandering bij 40 jaar geleden, volgens Spreker. De heer Ibuka besprak nu de kwestie der z.g. oppervlakkige beschaving van Japan, da», xooals beweerd, steeds een Oostersch-beschaafit land zal blijven, welke bewering hij ten sterkste tegensprak. Ook het z.g. „gele gevaar" ont zegde hij eenigen grond. Integendeel, even vóór Spr. en zgn vriend Honda uit Japan ver trokken, hebben ze den Japanschen premier en den minister van buitenlandsehe zaken met voordacht gevraagd wat de politiek van Japan zou zijn na dezen oorlog. En beiden hebben zóó beslist mogelijk verklaard, dat de politiek van Japan zou zijn die van de „open deur". En Spr. kwam het voor, dat in de toekomst niet Europa het gele gevaar zou te vreezen hebben, maar veeleer Japan het witte gevaar. Tot slot verdedigde Spr. den tegenwoordigen oorlog, dien de Japansohe christenen betreur den, doch waarvan ze de noodzakelijkheid inzagen. Ook de heer Honda verdedigde den oorlog, dien Japan op 't oogenblik voert met Rusland. En in dien oorlog zijn, door de werkzaam heden der chr. vereenigingen aan het front der troepen in Mantsjoerije, waartoe de opper bevelhebber ze permissie had gegeven, vele duizenden soldaten tot het christendom gekomen. T m L K» B A llfil, middelbars, 19 Mei. Voor de rechtbank werd heden met gesloten deuren de zaak behandeld van een persoon uit Rilland-Bath, gedetineerd alhier, beklaagd van ontuchtige handelingen. Beklaagde werd overeenkomstig de vordering van den offioier onmiddellijk vrijgesproken, en terstond op vrije voeten gesteld. 's-Gravenhage, 19 Mei, De Koningin en de Prins bezochten heden, vergezeld van den Commissaris der Koningin in Overijsel, per automobiel Vriezenveen, om persoonlijk den omvang van de ramp te leeren kennen, en de maatregelen tot huisvesting der slachtoffers in oogenschouw te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2