SANGUINOSE Drie jaar geleden A. J. P's AMANDELTJESPUDDING Hl? ïüi* Sfe£- A A MIDDELBURG-ZIERIKZEE. ADVERTENTIE!!. zuiver plantaardig. Wordt door ieder verdragen. Helpt snel en zeker in alle gevallen van Bloedarmoede en Zenuwzwakte. Merle's G-Veevoeder (voor Varkens) Merle's G-Vee voeder (voor Melk- en ■egwrwA» gggg A. E. HÖLTY Co. Heeren- en Kinderkleeding Heeren-Colbert-Costumes 200 tot 300 last harde Brikken rijpen vroeg en hebben een laag zetmeelgehalte. De bladeren der plant blijven klein en zijn verschrompeld. Ze vertoonen kleine roestkleurige vlekken, krullen op en maken geheel den indruk van half verdorde, oudachtige planten- deelen. Wat het graan betreft, dit ziet er bij kaligebrek, in het voorjaar eenigszins geel uit. Het 8troo blijft op lateren leeftijd slap en het vertoont neiging om gemakkelijk te legeren. Ook bij de boekweit is het kaligebrek van den bodem, waarin de plant geteeld is, soms zeer duidelijk waar te nemen. Ook hier ver toonen zich geelachtig bruine vlekken, die weldra een witachtig aanzien krijgen. De bladeren krullen zich op, en verschrompelen evenals bij de aardappelplant. Zeer duidelijk is dit ook te zien bij koolrapen, knollen, suiker bieten enz. De oudste bladeren vertoonen het eerst bruine, geelachtige vlekken, die later witachtig worden. De knollen zelf blijven klein, //En is dat nu altijd zoo", ging mijn onder vrager voort, vis dat nu altijd zoo, als er te weinig kali in den grond is?" z/Ik zal niet zeggen, dat al deze verschijnselen zich voordoen", was mijn antwoord weer, «als er te weinig kali in den grond is, doch als de hoeveelheid kali bepaald onvoldoende is, of geheel afwezig, dan doen zich zeker boven genoemde verschijnselen voor. Intussohen kan het wel eens gebeuren, dat gij al die verschijn selen niet zoo duidelijk kunt waarnemen, en dat gij u toch zeer veel voordeel kunt doen met een kalibemesting. Dat kunt ey ontdekken door proeven te doen, zooals ik straks heb aangegeven". En dat laatste zeg ik ook tot de lezers van dit opstel. Alleen door zelf proefvelden aan te leggen, door twee akkers op versohillende wijzen te bemesten en de uitkomsten te ver gelijken, kunt gij weten, wat uwakker mankeert. Doch dit is zeker, als de gewassen boven genoemde verschijnselen vertoonen, kan een blinde zien, dat er kali ontbreekt. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). Van een bruidje en haar tentoon gestelde „Courschleppe". Berujn, 4 Mei 1905. //Himmlischl Entzilckend! Zu schöo! Wunderbarf Grosaartig!" klonk het onop houdelijk fluisterend nit den dichten drom van vrouwen en meisjes, meest uit de volksklasse, die voetje voor voetje voorbijschuifelden. Als zij maar gedurfd hadden, dan zouden zij aan hare verrukking wel luide uiting hebben ge geven; maar ten overstaan der uniformen der surveilleerende beambten, en in de plechtige omgeving van het museum, waagden zij niet hardop te spreken, de bakvisobjes, wier voca bulaire van enthousiaste exclamaties heel wat rijker is dan dat van hare Hollandsche zusjes, die met «leuk'', «snoezig", «schattig" al een heel eind komen. Met een mengeling van diep ontzag, bewon dering en op een levenloos voorwerp geën dosseerde vereering staarden de schuifelende bezoeksters, die altijd maar weer door dichte drommen van buiten gevolgd werden, omhoog naar een uitstalling in een groote glazen vitrine, in het midden van de hal. Werd hier voor enkele dagen een reliquie uit overoude tijden tentoongesteld P Neen, de duizenden en dui zenden, die op gewone dagen het interessante mnseam voor kunstnijverheid onverschillig voorbijgingen, doch nu gedaldig aren lang quene maakten buiten op straat, tot aan haar de beurt zou zijn gekomen om het gebouw binnen te treden, werden door een magneet van wereldsohen, profanen aard aangetrokken. Zij zouden het liefst, wanneer zij eindelijk de vitrine genaderd waren, zijn blijven staan om het tentoongestelde voorwerp heel nauw keurig van alle kanten te bekijken, maar de opdringende nakomers rekten reeds de halzen. «Niet stilstaan klonk het op bevelenden toon uit den mond der talrijke Cerberussen, die den levenden stroom in zijn bedding moesten leiden. Nog een laatsten blik op het rose-fluweelen gevaarte, luchtdicht besloten binnen de glazen vitrine, en de bezoeksters schuifelden voldaan voort in de richting van een anderen uitgang, zonder de permanent tentoongestelde kunst voorwerpen rondom en op de bovenzalen met een blik waardig te keuren. Van het museum zelf kan men immers altijd nog een kijkje gaan nemen? Slechts enkele dagen duurde de tentoon stelling der «Courschleppe" van de aanstaande Kroonprinses, doch van den korten tijd heeft het vrouwelijk Berlijn zeer vlijtig partij ge trokken. Het prachtstuk van kunstnaaldwerk, waarvan het patroon werd ontworpen door den kunstschilder Emil Doepler Jan., een ge schenk van de aanstaande keizerlijke schoon ouders, werd misschien daarom opzettelijk te kijk gezet, om te doen uitkomen, dat ten minste de ouders van den bruidegom aan iinnenlandsche kunstenaars en toilet-ateliers de voorkeur hebben gegeven, in tegenstelling met de moeder der bruid, die de geheeie uitzet harer dochter, met uitzondering van het boven staande cour-toilet, in Parijs liet gereed maken. Wanneer het Tageblait goed is ingelicht, zou Groothertogin Anastasie niet te bewegen zijn geweest om de «klandisie" voor de leve rantie der toiletbenoodigdheden der bruid aan Berlijnsche huizen te gunnen, hoeveel moeite het Berlijnsche hof ook gedaan heeft. De eenige concessie, waartoe de Groothertogin- Weduwe, die zich nog steeds geheel en al Russische Grootvorstin voelt, was te bewegen, bestond hierin, dat zij het kunstnaaldwerk voor het bruidskleed in Berlijn liet vervaar digen. Voor populariteit voelt Hare Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid, die zioh nooit veel aan hare Meeklenburgers gelegen liet liggen, al heel weinig. Het liefst vertoeft zij in Cannes of Parijs. Haar voorliefde voor de eerste plaats moet zelfs zóó sterk zijn, dat zij naar alle waarschijnlijkheid niet bij de huwelijksvoltrek king in Berlijn zal tegenwoordig zijn. Wellicht kan de trotsche weduwe van Friedrich Franz III het niet verkroppen, dat de huwelijksplechtigheid der Pruisisone Kroon prinsen steeds in hunne eigen residentie en niet aan het hof van de ouders der bruid plaats |heeft. Volgens de vox populi zijn de betrekkingen tusschen Groothertogin Anastasie en het keizerlijke hof van uiterst koelen aard. Veel sympathie geniet de eerste hier niet, trouwens evenmin in Mecklenburg. Het trok i indertijd bijzonder de aandacht, dat zij bij 1 gelegenheid van het eerste ofïiciëele bezoek van Koningin Wilhelmina aan Schwerin, niet uit Cannes was overgekomen, ofschoon zij als moeder van den toen nog ongehuwden jongen regeerenden Groothertog Friedrich Franz IV toch «die nachste dazu" zou zijn geweest, om met Tru Pastern uit Olie Kamillen te spreken, aan de zijde van haren zoon de honneurs waar te nemen bij de ontvangst der «Holiandisohen Herrschaften". Dan is hare stief-sohoonmoeder, de algemeen beminde Groothertogin Marie, weduwe van Friedrich Franz II en moeder van Prins Hen drik, een geheel andere vrouw. Gedurende de Paaschweek waren bruid en bruidegom hare gasten op Rabensteinfeld, het liefelijk gelegen landgoed aan het Schwerin-meer, waar men van uit de groote glazen veranda der gezellige woonkamer van Groothertogin Marie een verrukkelijk uitzioht heeft op het prachtige Sohweriner slot, dat in de verte als een „Miirchensohloss" op het water schijnt te driven. Hier in Rabensteinfeld met zijn heerlijk park, zal het bruidje waarschijnlijk de laatste weken van hare «vrijheid" bij hare stief— grootmoeder blijven logeeren, tot de dag voor haren plechtigen intocht binnen Berlijn is aangebroken, waarheen Groothertogin Marie haar zal vergezellen. Ongeveer honderd jaar geleden, deed een andere Mecklenbnrgsohe Prinses, de later op de handen gedragen Koningin Luise, geboren PrinBes van Mecklenbnrg-Strelilz, en bet overgrootmoeder van den buidigen bruidegom, haar plechtigen intocht binnen Berlijn van uit het Tiergarten-slot Bellevue langs den zelfden weg, dien ook nu het brnidje uit het verwante Mecklenburg-8chwerin zal volgen. Tot dusver hebben de Berlijners hunne aan staande Kroonprinses, die naar de portretten te oordeelen een aardige versohijning moet zijn, even groot van gestalte als haar zeer slanken, blonden bruidegom, met donker haar en lachende donkere oogen, nog niet in levenden lijve aanschouwd. Dat de belangstelling en nieuwsgierigheid groot zijn, laat zich begrijpen, en blijkt o. a. uit den enormen aandrang van het vrouwelijk Berlijn gedurende de vier dagen der tentoonstelling in het Kunstgewerbe- museum. Waar het «surrogaat" reeds zóó groote aantrekkingskracht uitoefende, zal de «werkelijkheid" dit in nog veel meerdere mate doen. Niet minder dan 55.000 personen hebben haar «bedevaart" naar het museum volbracht, teneinde «die allerhóchste Courschleppe" in oogenschouw te nemen, waarvan verreweg de meeaten hoogstwaarschijnlijk te voren niet eens wisten, dat Berlijn een museum voor kunstnijverheid rijk is. Gewoonlijk zijn alle musea hier des Maandags gesloten. Ditmaal bad het bewuste museum, waar daags te voren gedurende enkele middag uren nog 10,000 bezoekers langs de «aller hoogste coureleep" defileerden, een «groote beurt" meer dan noodig. De 55,000 schuifelaars hadden zoo ongelooflijk veel stof mee naar binnen gebracht, dat maren en kasten een donkere kleur hadden aangenomen. Wanneer de glazen vitrine niet hermetisch gesloten ware geweest tegen het indringen van stof en vuil, zou men het rose prachtstuk wel dadelijk naar Bpindler hebben kannen staren (den Berlijaschen «Palthe"), om chemisch gereinigd te worden! Jammer, dat men voor deze speciale gelegen heid de bezoekers geen kleine entree heeft laten betalen! Weliswaar is het bezoek der musea bijna overal kosteloos. Doch waar voor de tijdelijke Menzel-tenfoonstelIiDg in de National-Galerie een entree van 1 Mk. (Dins dags zelfs 2 Mk.) wordt geheven, had men voor een liefdadig doel en speculeerende op de nieuwsgierigheid van het publiek voor de tentoonstelling in het Kunsfgewerbe-museum, evengoed een kleine entróe kunnen heffen. De toeloop zou misschien nog grooter zijn geweest! Het bedrag van 55,000 Mark aan entréegelden had een aardig «fonds" kunnen vormen voor een nit vrijwillige bijdragen te vergrooten som ter bestrijding van volksfeesten of het uitkceren eener extra-bedeeling op den a.s. huwelijksdag, 6 Juni. Doch van zoo iets is hier geen sprake. Ik vergat voor een oogenblik, dat wij hier niet in Holland zijn, waar het geheeie volk, rijk en arm, deelnam aan de vorstelijke bruiloft, waar in elke gemeente coraité's en sub-oomité's maanden van te voren ijverig werkten aan de voorbereidselen voor de feestelijkheden, waar elk burger naar zijn vermogen, al was het met nog zoo'n kleine inteekening, mocht bij dragen aan het huwelijksgeschenk, terwijl hier niet de ingezetenen zelve bijdragen, doch de kosten (400,000 Mkvan het te schenken zilveren tafelservies met pronkstuk eenvoudig pondspondsgewijs over de versohillende ge meenten worden verdeeld en de bijdragen komen ten laste van de gemeentekas. De bevolking zelve wordt geheel buiten de feestviering gehouden. Zij levert op eer biedigen afstand achter een haag van soldaten en politie-agenten, de toeschouwers. Hossen en zingen? Maar wij zijn immers niet in Amsterdam! K. 1ABKTBEB1GHTEH. Zierikzee, 11 Mei. Tarwe was het eenige dat nog al ruim aangeboden werd en kon 10 15 cent meer opbrengen dan vorige week. Tarwe f 6.85 A f 7.50; chevaliergerst f5.75 f 5.90; wintergerst f 4.60 A f 4.85zomergerst f 4.50 A f 4.75; rogge f 5 A f 5.40; haver f3 ii f 3.75; erwten (kleine) f 6.75 A f 7.10; kroonerwten f 7 A f 7.20; brnine boonen f 10 A f 11. Aardappelen f 3 A f 3.50. Middelburg, 11 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren van alle granen en peulvruchten gering en bestond hoofdzakelijk uittarwe, rogge, winter- en zomergerst. Witte boonen zijn opgeruimd. De noteering is als volgt: nieuwe Walch. tarwe 20 ct. hooger, f 7,40 A f 7,60; haver f 4; ronde bruine boonen onveranderd, f 10,50 si f 11; lange dito 50 ct. hooger, f 11 af 11,50; paardeboonen f 7 a f 7,10; tuinboonen f 6,50 ;i f 6,60; kroonerwten 50 ct. hooger, f 8 A f8,25. St.-Maartensdijk, 11 Mei. Bij de heden alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 11 biggen en 18 stuks hoornvee. De biggen werden verkocht van f 10 tot f 13. De handel in hoornvee had weinig te beduiden; waar schijnlijk ook al wegeüs te geriDgen aanvoer, en dit schijnt weder zijn grond te vinden in de omstandigheid, dat de veehandelaars veelal de hofsteden bezoeken om vee te koopen, waardoor de veemarkten eigenlijk min of meer overtollig zijn geworden. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren! 5 Mei. Een dochter van W. Berrevoets en M v. Dongen. 8»i a J. van Alinkerk en E. P. Kloet. 8 P. Regoort en J. Manni. 8 zoon J. van Schendel en M. I. van der Velde. b i J. Ringelberg en C. de Ruijler. b b J. L Cashoek en J. Walkier. 10 b b b 10 Mei. I Bastiaanse, 6 Mei. 10 b oebowd: 29 j.( jm. en J. v. Gemert, 25 j., jd. overleden: M. G. Rombouts 57 j., ongeh. dochter. S. Goedegebou-e, 84 j.wed. van M Heijboer. M. Locbmana, 63 j., echtgexioote van C. Waller. H. Bos, 15 m., d. Burgert. Stuud van Scherpenlase. Over April 1905. geboren: 16 April. Jan Johannes, zoon van Jacob Bolier en Maria Bolter. 4 Leve> loos aangegeven kind, vrouwelijk geslacht, van J. J. J. de Lange en O. A. van Troogep. gehuwd: 12 b L. M. van Geet en M. J. Kaashoek. Weekmarkt te Zierikzee, 11 Mti 1905 BoterprijzenDe Boter ia verkocht voor f 0,42^f 0 50, f 0,52£ en f 0 55 de 5 Hectogram. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,60, f 0.72 J, f 0,75 en f 0,77 J par 25 stuk*. Kleine Kip-Eieren voor f 0,50 per 25 atoka. Eend-Eieren voor f 0,95 en f 1,per 25 atnks. •TOeaiOOTDlHSBT Mei. AMSTERDAM8CHE TIJD. Van Zierikzee Van Middelburg: '•morg.l'smidd. Zaterd. 13 7,30 I Zondag 14 7,30: Maand. 15 7,30 Dinsd. 16 7,30 Woens. 17 7,30 Dond. 18 7,30 Vrijdag 19 7,30 Zaterd. 20 7,30j Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bjjj den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, voor de ochtendroixen op den voorafgaanden avondvóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catscbe veer, zal om een bgwagen naar Goes worden getelegrafeerd. 'smorg. 'smidd. Zaterd. 13 3 Zondag 14 2,— Maand. 15 3.— Dinsd. 16 3 Woens. 17 3 Dond. 18 3,— Vrijdag 19 3.— Zaterd. 20 3 14 Mei aanst. hoopt do Wedawe L. VAN DER KLIPgeb. de Kok, haar Sisten Geboortedag to herdenken. Oud-Vossemeer, don 13 Mei 1905. M. DEN ENGELSMAN. Ondergeteekendo, J. JANSSENS, kan niet nalaten openlijk zijn dank te betuigen aan de Brand verzekeriog Brusselsche Maat schappij(Hoofdagent voor Zeeland de heer F. Moelker), voor de ruimo betaling zijner schade door 't inalaan van den bliksem ver oorzaakt. Halsteren, 10 Mei 1905. J. JANSSENS, aPalingbnia". De ondergeteekendebenevens zijne kinderen, betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling dezer dagen ondervonden. Inzonderheid aan de Familie AALBREGTSE voor de goede behandeling, die ondergeteekende roim 36 jaar mocht ondervinden. Zierikzee, 13 Mei 1905. Uit aller naam, IZAAK LIJB A ART. teekende JACOB MARINUS VAN DEN BOUT te Zonnemaire met eonige vrienden, Protest aan tegen de onderhandecbe verkoop der Zuivelfabriek, waaraan bij zelf persoonlijk hadt medegewerkt (getuige zijne handteekening onder da verkoop-overeenkomst). Nu vraagt zuster Anna in dezenaziet ge nog niets komen'. EEN NIEUWSGIERIGE. Magazijn van Grafmonumenten en Marmeren Schoorsteenmantels Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluiaeu en Gebouwen, Slijpsteenen en Straatkeien. AUG, VAN DYCK—PETIT, Stationstraat L 5 en 6, Bergm-op-Zoom. heet daarom Amandeltfjespudding om aan te toonen, dat zij gemaakt is van gemalen zoete amandelen en das niet verward mag worden met de versohillende bestaande soorten Amandelpudding, die met werkelijke amandelen niets anders gemeen hebben dan de geur. Alleen echt wanneer uitgewogen in zakjes waarop onze naam: A. J. POLAK, Fabrikant, Groningenanders beslist weigeren, want dan is 't bedrog. Prijs per ons 15 cent. In Maart 1903 schreef de Heer M. WOUDSTRA, Sohoenmaker te Bolsward aan een vrienA: Wat ben ik dankbaar voor uw raad om de 8ANGUINOSE te gebrui ken I Ik heb drie ilessehen gebruikt, en mijne zwaarmoedigheid en zenuwachtigheid zijn geheel overwonnen. Die last van zenuwen heeft kan ik de SANGUINOSE aanraden. M- WOUDSTRA. En in Maart 1905 schreef hij aan denzelfden vriendToen ik de SANGUINOSE nog niet had gebruikt kon ik nergens heen, naar geen kerk, naar geen vergadering, of het was mis met mij, dewijl ik zooveel Jast van zenuwen had. Maar ik heb nooit beter middel gehad dan de SANGUINOSE. Maak het maar méér en meer bekend, ik sta aan uwe zijde. m. WOUDSTRA. De JSCKntsia-lXXOSe is beslist het beste middel in al zulke gevallen; want de zwakste magen en de teerste gestellen verdragen haar. Maagpijn, gebrek aan eetlust, gebrekkige spijsverteering, hoofd pijn met brakingen, benauwdheid, moedeloosheid, slapeloosheid, gebrek aan kracht en aan energie, worden snel en afdoende overwonnen door de Sangulnose. In de meeste gevallen is tweemalen per dag een eetlepel (15 gram) voldoende. Dan duurt een flacon tien dagen, en kost U de behandeling slechts 12l/s of 15 ets. per dag. Dat is goedkooper dan eenig ander dergelijk middel. Prijs per fl. f 1,50, 6 fl. f 8,—, 12 fl. f 15,—. Te Zierikzee bij M. S. POLAKte Tholen bij J. GROENEWEGENte Middelburg bg JOH. DE ROOS, Vlasmarkt en W. HUBRECHTSE, Drogist. VAKT DAM cfc CO Den Haag. GBBR.UIK.T: 33 JNT Dam B 369, Zierikzee. B Safe® Bi IS ©og-SSB ENORME KEUZE f 6.75, f 7.50, f 9 50, f 11.50, f 12.50, f 15, f 18, f 20, ene. Jongeheeren- en Kinder-Costumes in ongeëvenaarde keuze. Solide Stoffen, prima afwerking, zeer lage prijzen. Versoli 5 a 6 pond. Aanbevelend, J. VAN DER VALK. Te KOOP liggende te Bergen-op-Zoom (ook bij partjjen te bekome») Te berragen bij BAKKER, Havenstraat aldaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 6