ZIERIKZEESCHE NIEIWSBODE. Zaterdag 13 Mei 1905. Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. (S2 ierilisseesolie Courant). Veraohgnt DINSDAG, DONDERDAG an ZATERDAG. De prija per 3 maanden ia f 1,30, fran<o per poet f 1,60. Noord-AmerikaTranaraal, Indië enz. verzending aena per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8154. Directeur J. DEI DOOSZEL A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Adyertentiënvan 13 regela 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kannen uiterlijk tot des Maandag*Woensdags en Vrjjdags middags 2 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünxel, Meelstraat 3S6, Zierikzee. Rusland—Japan. De Straitabladen van 7 tot 10 April schrijven Nog nooit heeft Singapore zulk een indruk wekkend schouwspel genoten ala Zaterdag middag, toen de Russische Oostzeevloot voorbij stoomde op haar weg naar htt Oosten. Vier- en-veertig groote ooriogsstoomers zoohten hun weg langs ons eiland, waarvan echter slechts zestien inderdaad oorlogssohepen waren. Ook de vijf hulpkruisera zagen er echter fier genoog uit, ofschoon een ieder weet, dat hun geveehtawaarde slechts gering is. De snelat- varenden moesten waohten op de minder vluggen en ook de eerstgenoemdan werden in hun vaart belemmerd door de bossen zee wier en gras, die langs de boorden zwierden tot ver boven de waterlijn. Uit Tokio wordt aan do Daily Mail gemeld, dat de vloot van admiraal Tago zich concentreert in de Straat van Korea en dat een deel dezer vloot Wladiwostock bewaakt. De Times-correspondent te Parijs aeint, dat in Russische kringen aldaar het gerucht looptdat het Japansohe admiraalschip vMikasa" vergaan is in de Straat van Korea. Volgens de eene lezing zou het schip gestooten zijn op een drijvende mijn, volgens een ander bericht zou het tengevolge van den mist op de rotsen geloopen zijn. Amoy, 0 Mei. Hier aangekomen schepen berichten tusschen Amoy en Hongkong ver scheidene Japacsohe vaartuigen gezien te hebben. Enkele dezer oorlogsbodems doen ge regeld Amoy aan, dikwijls in den naoht, met het doel communicatie te onderhonden met Formosa. Ten zuiden van dit eiland moeten de Japanners een veikenningslinie bebben, die zich uitstrekt tot in den Stillen Oceaan, terwijl andere verkenningsschepen zich ophouden tegenover Tamsoei. Engelsch-Indië. Bombay» 9 Mei, (R. O.) Op den 25sten April heeft een ernstige aardbeving plaats gehad in Bunderabbae, waar do Kubgands- berg, 200 yards achter de stad, neerstortte, waardoor 50 personen werden bedolven. Ia de stad Baoderabbas schudden de huizen op de grondvesten, zoodat verschillende torens en huizen instortten. Er hadden echter weinig ongelukken plaats. Vijf sohokken werden in den namiddag gevoeld, en dagelijks worden schokken waargenomen. De bevolking is door een paniek aangegrepen en woont in hutten buiten de stad. De stad Sarn, ten westen van Bunderabbas, heeft eveneens ernstige schade geleden. Amerika. Uit Chicago wordt aan Daüy Chronicle gemeld, dat de werkstaking aldaar de stad per week een schadepost van 2J millioen dollars berokkent. Bij de straatgevechten zijn ook mensohen- levens verloren gegaan en niet minder dan 320 personen werden min of meer ernstig gekwetst. De staking omvat ruim 250,000 arbeiders. Een wervelstorm heeft Dinsdag te Mar quette, in Kansas (Ver. St.) veel verlies van menschenlevenB en verwoesting aangerioht. Een aantal huizen, alsook de Lutbersohe, Zweedsche en Methodistische kerk, het Opera gebouw enz. zijn geheel vernield. Vier-en-twintig mensehen werden daar ge dood en 35 gewond, en ook op andere plaatsen in den omtrek moeten vele slachtoffers van de cycloon zijn gevallen. Harrisbnrg (Pennsylvania), 11 Mei. De Eastern Express, uit Chicago, die om 1,15 'a nachts bier aankomt, kwam in botsing met een goederentrein, waarin twee wagens met dynamiet stonden. Er volgden drie vreeaelijke ontploffingen, die alle rniten in de stad deden springen. Beide treinen geraakten in brand. Het is nog niet mogeigk het aantal dooden vast te stellen, waarsobijnlijk bedraagt het 50. Zwitserland. Bij de beklimming van den Fölsstein, een top van de Hoohsohwabgruppe, zijn drie personen verongelukt: prof. Viktor Wolf von Glanvell, boogleeraar in het kerkelijk reoht, aan de universiteit te Graz, dr. Petritsob, docent Mn diezelfde universiteit, en Gottlieb Stopper, ambtenaar, ook uit Graz. Alle drie zijn dood aan den voet van den rotswand gevonden. Prof. Wolf was da schrijver van een gids voor toerieten in de Dolomieten en een beroemd bergbeklimmer. Rusland. St.-Petersburg, 10 Mei. Uit Schitomir wordt uit particuliere bron gemeld, dat de al daar plaats gehad hébbande vervolgingen van de joden den 6en Mei begonnen, toen chris tenen met steenen wierpen naar Israëlieten, die op de »Tebéref boot" voeren. De Israëlieten antwoordden met echoten, waardoor eenige mensohen werden gewond. Het geruoht van het voorgevallene verspreidde zioh dadelijk door de stad. In de voorstad Panlikofko kwam het tot botsing tusschen joden en christenen. De onlusten werden onmiddellijk onderdrukt. Een Israëliet werd toevallig door een paard gedood. Den 7eo Mei werden bij een botsing, op het hoofdplein der stad, tusschen christenen en joden, twee christenen en eenige joden gedood. Eveneens werden te Ponola eenige joden ge dood en gewond. De menigte werd door de troepen uiteengedreven, waarbij 40 christenen in hechtenis werden genomen. Op den 8en Mei pleegde het gepeapel eenige moorden. Zij verwoestte de eigendom men der joden, vooral in de buitenwijken. Den volgenden dag was de stad kalm, doch een jood werd mishandeld en twee joodsche huizen in de voorstad Kraschna werden ver woest. Het garnizoen van Schitomir bestaat tegenwoordig uit 3 regimenten infanterie, een batterij rjjdende artillerie en 2 van elders ge komen escadrona oavalerie. 11 Mei. In de safa-inriohtiog van het Moskonsche bankhuis Dshamgarof werden 6 bommen van een pond gevonden. Toen de hoarder van een safe-kastje, een revolutionair, in hechtenis werd genomen, werd een tot Mei geldende huurkwitantie op hem gevonden. Beval 10 Mei. In een buiten de stad door duizend fabrieksarbeiders gehouden bijeenkomst, waaraan gedelegeerden nit St.-Petersburg en gemaskerde personen deelnamen, werd besloten, in verband met hot vieren van het Meifeest, drie dagen te staken en aan de fabrikanten nogmaals eischen te stellen, op de niet-ver vulling, waarvan binnen 12 unr brand gesticht zal worden in de fabrieken. De vergadering zong op de wijze van Een vaste bnrobt is onze God, het lied Niet door den ozaar, maar door eigen kracht komt bnlp. Om de ver zamelplaatsen waren wielrijders opgestfli om de komst van de politie te melden. Deze zocht echter door valsohe mededeelingen de bgeenkomst op een geheel andere plaats. Duitschland. De fabriek van Krnpp beeft het thans zoo drnk met de vervaardiging van oorlogstuig, dat zij pas hare achtste kanonnengieterij heeft geopend. En binnenkort wordt nog een negende Te Berlijn verscheen een boek, dat niet- onaardige onthullingen bevat over hetgeen in de Dnitsche regeeringskriogen achter de schermen voorvalt. Het boek bavat de mémoires van Freiberr Von Hammerstein, den bekenden hoveling en hoofdredacteur van de hoogconservatieve Kreuz. Ztg., wiens schitterende loopbaan ten slotte een jammerlijk einde nam, toen bij, wegens oplichting en verdnistoring, werd ge arresteerd. In het boek vindt men brieven van allerlei personen, die in het conservatieve kamp eene rol hebben gespeeld of nog spelen: o. a. van don ^opperhofmeester" Freiherr Von Mirbaob, den held van het Mirbaoh-sohandaal. Uit het boek blijkt ook, dat kort na den val van Caprivi als rijkskanselier, in regeeringa- kringen een aanslag op het algemeen kies recht werd beraamd. De keizer had namelijk het rijkskanselierssohap aangeboden aan graaf Eulenborg en deze wilde het slechts aan nemen, indien het algemeen kiesrecht voor ten minste eenige jaren geschorst werd. De invloedrijkste leiders onder de conser vatieven wilden er eohter niet aan, en zoo viel het plannetje in duigen. Kort daarna werd Von Hammerstein in heohtenia genomen. Nederland. Leeuwarden, 10 Mei. Het getal Merita- eieren, dat in het afgeloopen seizoen is ge vonden, wordt gesohat op 140.000 k 150.000, wat, tegen een gemiddelden prjjs van 18 oent per stuk, een bedrag mankt van ruim f 26.000 aan zuiver arbeidsloon, ongerekend nog het groot getal eieren van griet, tjirk, snip, kemphaan enz., welke niet zoo behaald go- zocht, doch in het voorbijgaan medegenomen worden. Niet meer dan een derde van den voor raad eieren bleef in het land, de overige werden naar het buitenland verzonden en ter markt gebracht, voornamelijk naar Engeland, Frankrijk en Belgiëook hadden, op bestelling, verzendingen plaats naar Ween en, Petersburg en Konstantinopel, zelfs naar Algiers en Egypte. De hoogste prijs der kievitseieren was in het begin van het seizoen in het laatst van Maart n.l. f 2 per stok. In dien tijd zijn geen eieren naar het buitenland ver zonden, omdat men daar dien hoogen prijs er niet voor overheeft. De laagste prijs was 10 cent, Vrijdag j.l. Amsterdam, 10 Mei. In de Oostenburger Middenstraat alhier woont het kinderlooze echtpaar G., dat een jaar of zes geleden een twee-jarig meisje ter veraorging tot zioh nam, dat door baar moeder, volgens de baren, mishandeld werd. Eenige jaren ging het nu goed. De pleegouders verzorgden het kind voorbeeldig en het meisje, dat eerst zeer zwak was, groeide flink op. Nadat het kind vgf jaar bij baar pleegouders had doorgebraoht, vroeg onverwacht de vader, die met den pleegvader samen op de Landswerf werkte, het kind terng. De pleegouders moesten natuurlijk aan het verzoek voldoen, sij het ook noode. Een jaar was het kind bij haar ouders terng, toen op straat gisteren het kind naar haar vroogere pleegouders toekwam, huilende en verklarende, dat het niet terng wilde, want dat moeder het zoo sloeg. Bij onderzoek bleek het kind werkelijk bont en blauw geslagen te ago en had het daarbij pgn in den rug. Het kind verhaalde, dat moeder haar op den grond wierp en dan trapte. De vroegere pleegouders hebben, naar het N. v. 2V. meldt, nu oen klaoht over deze mishandeling ingediend aan het politiebureau op Kattenburg, doch de buren moeten gisteren avond een dreigende houdiog hebben aan genomen tegen de ontaarde moeder, die zioh wijselijk niet liet zien, maar door haar man heeft laten zeggen, dat zij het kind wel geheel wilde afstaan. Het onderzoek inzake den moord in de Driehoningenstraat alhier wordt nog altijd voortgezet, en hoe langer hoe meer blijkt, dat de arrestatie van de familie Wagenaar en De Haan, afgezien van het feit, dat het bewijs geleverd is, dat zij de daders zijn van vele belangrijke diefstallen, een zeer gelukkige is geweest. Uit de naspeuringen is toch gebleken dat zij voor de weduwe Oerlijn geen onbekenden waren en vóór den moord tot haar in betrekking stonden. Ia verband hiermede en met het vinden van een sleutel in hun woning in de Driehoek straat, die paste op het slot van de hniadenr van de woning van do vermoorde, en ook met het feit, dat zij getracht hebben bun alibi te bewijzen, hetgeen niet is gelukt, wint de overtuiging veld, dat zij medeplichtig zgn aan den moord. Der jastitie wacht in dezen nog een moeilijke taak, daar de verdachten zeker niot zullen bekennen. Bij het verhoor weigeren zij dikwijls alle inlichtingen, terwijl hetgeen zij verklaren, zoo wonderwel in elkander past, dat het allen schijn heeft, of vooraf in den brecdo is beraadslaagd over hetgeen er bij een eventneele arrestatie gezegd zou worden. Rotterdam, 10 Mei. Aan een op het hoofdbureau van politie dienstdoend hoofd agent alhier is het gelakt de lang tevergeefs gezochte ouders op te sporen van het 3-jarig knaapje, dat den 17 Deoember j.l. bjj P. P. Stolk in de Oost Maaslaan aldaar werd achter gelaten door een man en een vronw, nadat dezen een week kostgeld voor het kind hadden betaald. Dien politie-beambte ia ge bleken, dat de vader, moeder en kind onver zorgd achterlatende, naar Amerika is vertrokken, terwijl de moeder, die in den Zwaanshals alhier woont, zioh uit armoede van haar kind, ook om het voor honger te vrijwaren, ontdeed. Gisterenavond kwart vóór elven rokte de brandweer met vgf stoombrandspniten en tien sectiespuiten naar de Parkkade, alwaar eene partij van 50 pakken visohoetten, met de Harwiohboot »Peterboro" van Hudig en Pieters gisterenochtend aangevoerd, op den wal door broeiing hadden vlam gevat; etn stoomspuit blucohte het'vuur. De loodgieter M. G., wonende in de Crispgnlaan alhier, had al meermalen woorden gehad met zgn meisje, dat in de Bagijnen- hofetraat woont, omdat zij, wanneer bij ver hinderd was, met den bootwerker M. V. uitging. Dit wekte in hooge mate zijn jaloezie op. Maandag ontving dat meisje eon brief, waarin haar o. m. geschreven werd dat M. G. sop haar leven liep". Den bootwerker M. V. werd van dezen brief mededeeling gedaan. Hij zoeht M. G. op, beiden kregen woorden en omstreeks half elf Maaudagavocd op het Groote Kerkplein gekomen, loste laatstgenoemde, zoo men zegt uit zelfverdediging, een revolverschot op den bootwerker, die hem reeds eerder mishandelde. Het schot, gelost uit een wapen van zwaar kaliber, trof geen doel en onmiddellijk daarna nam de schutter de vlucht, maar op het Moriaansplein gegrepen, is bij naar het politie bureau in de Lange Torenstraat gebracht en daar opgesloten. Het wapen, nog met een vijftal scherpe patronen geladen, werd in zgn bezit gevonden. Breda, 10 Mei. Officieel is thans bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin op 3 Jali a s. in deze gemeente zal komen ter bijwoning der plechtige onthulling van bet monument, ter herdenking van het 500-jarig bestaan van het Huis van Oranje-Nassan als Hoeren en Baronnen van Breda. Tevens zal een bezoek gebracht worden aan de Kon. Mil. Academie. Hoogstwaarschijnlijk zal H. M. vergezeld zgn van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Pnttershoek, 10 Mei. Hedenmiddag is de stoomtram der Rolt. Tramweg-Maatschappij ter hoogte van Blaakschedijk Tol ontspoord. Do machine ligt geheel ondersteboven boneden aan den spoordijk, de bagagewagen is eveneens ontspoord en staat met het voor eind onder aan den dijk. Persoonlijke ongelukken cgn niet te betreuren. De maohinist had zioh eenigezins bezeerd, terwjjl bij van de machine werd geslingerd. Het verkeer naar Strijen is gestremd. Men is bezig den weg vrij te maken. TWEEDE KAMER. Regeling der vissohergen. Omtrent dat visscherg-ontwerp valt nog het volgende te vermelden Onder ïzeeviescherij" verstaat het de viseoherij in open zee, in de Zuiderzee langs de Noordelijke kusten van Friesland en Groningen en in de Zeeuwsche en Zuid- Hollandscbe stroomen, met uitsondering van de zalm-, elft- en steurvisecherij. Onder »zoetwatervissoberij" wordt verstaan de vissohergen in de wateren des Rijks, niet in het eereto lid vermeld, alsmede de zalm-, elft- en steurvisecherij. Zeevisscherij. Bg algemeenen maat regel van bestuur worden bepalingen vast gesteld betreffende: de keuring van gekaakte haring, hetgeen moet worden gedaan met opgehaalde visschen, kleiner dan een te bepalen afmeting, de handhaving der orde en de bescherming der teelt van viscb, het tegengaan van het vangen en dooden van robben van alle soorten, gedurende een te bepalen tijd des jaars. Zoetwatervissohetg. Het is, behoudens het bepaalde bg het vierde lid, verboden te visBchen, tenzij voorzien van een door den Commissaris der Koningin uitgereikte akte. De akten worden verleend voor één jaar, van 1 Juni tot 31 Mei d.a.v. Het verbod van het eerste lid geldt niet, voor het visschen met den hengel in de hand, voor hen, die den houder eener akte, daarbij zelf tegenwoordig, behulpzaam zgn in het hanteeren van een vischtuig, dat door één persoon niet kan worden beheerd, voor hen, die de zalm-, elft- en steur- vissoherij uitoefenen met zegens, drijfnetten of fuiken, in dienst van den ondernemer der viseoherg. Voor het bevieschen door den eigenaar of rechthebbende van binnen een besloten eif gelegen visohwater; Voor het visschen door inwonende kinderen beneden den leeftijd van aohttien jtren, in gezelschap van hnn vader of hnn moeder, met het visohtuig, vermeld in de aan dezen uitgereikte akte. Bg de uitreiking eener akte wordt betaald voor een groote visobakte tot het gebruik van alle geoorloofde vieohtuigen, alsmede tot uitoefening der zalm-, elft-, en eteurvisscherij, vgf gulden; voor een kleine vischakte tot bet gebruik van ééa daarin genoemd vischtuig, óóa gulden vijftig oents. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt o. a. pepaald hoe gehandeld moet worden met opgehaalde viBsohen, kleiner dan een te bepalen afmeting hetgeen noodig is tot bescherming van paaiplaatsen. Onder den Minister van Waterstaat wordt de zorg voor de bevordering der belangen van de vissohergen opgedragen aan een College voor de vissohergen. Dit geeft voorlichting aan de regeering omtrent alle, met de vieaoherg in verband staande onderwerpen, en traoht de ontwikkeling daarvan zooveel mogeigk te bevorderen. Het bestaat uit vijftien bg kon. besluit te benoemen leden. Onder de strafbepalingen komt o. a. voor dat mat gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 600 galden wordt gestraft, hij die opzettelijk, zonder daartoe gerechtigd te zgn, in eens ander* visohwater vischt. De Kamer behandelde Donderdag 1.1. de pensioenregeling voor zeeloodsen en hunne weduwen en weezen. Verworpen werd, nut 53 tegen 16 stemmen, een door den heer Sohaper van mr. Lucasse overgenomen amendement om vol peneioen te geven na 30, in plaats van 35, jaren diensttijd. De Minister had dit amendement onaan nemelijk verklaard. Ook werden verworpen, met 42 tegen 18 stemmen, het amendement van den heer Verheij om de loeftijdsgrese voor ontslag wegens ongeschiktheid, met het oog op den leeftijd, te brengen van 50 op 55 jaren, en het amendement van den heer Roodhuijzen om binnenloodsen, tevens loods naar zee, en voor loodssobippers 2e klasse bet peneioen te Terhoogen van f 700 tot f 805. Nog werd verworpen een amendement om deze verhooging toe te kennen aan de binnen loodsen te Vlissingen. Voorts werd verworpen eon amendement- Luoasse om aan loodsen, die wegens ver mindering van geziohtevermogen worden ontslagen, minstens J van het vol pensioen- bedrag toe te kennen. Overeenkomstig het amendement van de commissie van rapporteurs werd aan het ontwerp terugwerkende kraoht verleend tot Januari 1902. Het ontwerp is aangenomen. Waardoor een blinde zeift het Kaligebrek moet zien. Onlangs had ik in een landbouwvereeniging een lezing gehouden over het gebruik der verschillende meststoffen en de behoefte van de verschillende grondsoorten aan stikstof, kali en phosphorzuur, toen een oud boertje naar mij toekwam en mij de opmerking maakte „Dat is nu allemaal goed en wel, mijnheer, maar hoe kunnen we weten, of het land kali noodig heeft. Stikstof en phosphorzuur hebben wij in deze streken al lang gegeven. En we weten nu ongeveer wel, welke planten chili en super moeten hebben. Maar ik kan toch van mijn verschillende meten geen monsters nemen, om die te laten onderzoeken om zoo te weten te komen, hoe het met de kali staat". De man had gelijk, en ik zei hem ongeveer het volgende: „In het algemeen is de beste manier, om te onderzoeken of een grond gebrek aan kali heeft, of ten minste kali zou kunnen gebruiken, eens probeeren of met de bemestiDg zooals men die gewoonlijk geeft, vermeerderd met de een of andere kalimest, de opbrengst hooger is dan gewoonlijk. Wanneer ge dus van een akker of van grootere uitgestrektheden gronds wilt weten, of een kalibemesting er voordeelig zou werken, dan gaat gij zelf zoo genaamde proefvelden aanleggen. Ge verdeelt alles in tweeëD. De ééne helft bemest ge met en de andere zonder kali. Zoo ge voordeel in de kalibemesting ziet, dan gaat ge er mee door, en ik verzeker ie, dat in de meeste gevallen het voordeel duidelijk in 't oog springt". „Ja, maar" antwoordde de boer me „ja maar, zoo meen ik het niet. Kan men, wanneer de grond werkelijk gebrek aan kali heeft, dat niet van buiten aan de planten zien P" „Zeer zeker kan men dat", antwoordde ik, „nemen we b.v. de aardappels. Aardappels op kali-armen grond blgven gewoonlyk klein. Ze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 5