NESTLE Ingezonden Mededeelingen. te O o a t b a r gop Zaterdag 17 Juni, en ingeval van herstemming op Donderdag 29 Juni, beide '5 middags 12 uur; te Hon te nis ee: op Maandag 19 Juni, en ingeval van herstemming op Vrijdag 30 Juni, beide 's voormiddags 9 uur te Zieriksee: op Maandag 19 Juni, en iogeval van herstemming op Vrgdag 30 Jgni, beide 's voormiddags 9 uur. By Kon. besluit ia toestemming verleend aan H. 8. Gratama, burgemeester van Hoofd plaat, om tot 1 Mei 1906 te Breskens te wonen. Scharendijke, 10 Mei. Voor een vrij talrijk publiek trad heden alhier op de heer Vliegen met het onderwerp: «Het arbeidende volk aan de stembus van 1903". Nu hier voor het eerst een socialistische spreker optreedt, besprak hij evenwel vooraf uitvoerig en zaakrijk de punten: //Wat de S. D. A. P. wil, wat haar grondslag en beginsel is". Zij, zegt spreker, stelt zich ten doel de arbeidende klasse te organiseeren, een zelf standige politiek te voeren, met het gevolg deze klasse in beteren doen te brengen, door de kapitalistische maatschappij van heden te vervangen door de socialistische. In dit ver band schetste spreker 0. m. de gevaren voor de vele klasseD, gelegen in 't bezit der mijnen in handen van enkele groot-kapitalisten; van de trusts in Amerika, de syndicaten van olie, koper, kunstmeststoffen, geconserveerde groen ten enz. Vervolgens onderwerpt hij aan een vernietigend 'oordeel, wat deze regeering van Dr. Kuyper heeft gedaan en zal doen. Zij heeft, zegt spreker, de belangen der arbeidende klasse verwaarloosd, niettegenstaande hare be loften ten behoeve der arbeidende klasse in de troonrede van 1901. De ongevallenwet voor den veldarbeider, zegt spreker, is geworden //een paradepaard" en precies zoo de pensioens verzekering. Deze is bovendien een bespotting voor ons, wat uit spreker's uitvoerige uiteen zetting blijkt, dat de arbeider letterlijk alles zal moeten betalen, in den vorm van premie, korting door patroon en tariefwet, die hij met felheid geeselt, wat hij ook doet met de ziekte verzekering; de arbeider betaalt het gelag en de werkgever wordt ontlast. Met de meeste scherpte veroordeelt spreker de stakingswetten, het militairisme van deze regeering, de belas- tingpolitiek. Hij zegt ten slotte, dat elke stem op den socialist een zweepslag is tot voort- drijving in de richting der democratie, terwijl er in deze politieke omstandigheden natuurlijk geen sprake van kan zijn om de regeering, verzonken in het moeras der reactie, te steunen. De heer burgemeester Fokker treedt in debat en wijst o. a. er op, dat de vrijzinnige partijen, ook door haar beloften, hebben getoond, hoe warm haar hart klopt voor de belangen der arbeiderspartij. Konden de socialisten eens hun doel bereiken, ook dan zou de kleine kapi- list zijn weinige bezittingen zien opslokken door den Staat, om staatsambtenaar te worden. Bij toont ten slotte aan, dat ook zelfs in de socialistische partij de verdeeldheid is door gedrongen. Uitvoerig en omstandig dient spreker van repliek. Na op warme wijze het algemeen kiesrecht te hebben verdedigd en aangespoord te hebben tot het getuigen aan de stembus voor de democratie, wordt de vergadering gesloten. Benesse. Ingeleid door den heer Ringel - berg van Brouwershaven, hield de heer W. H. Vliegen voor een goed gevulde zaal eene rede over: De arbeiders bij de stembus van 4905". Dewijl de heer Vliegen den vorigen avond te Soharendijke over hetzelfde onder werp heeft gesproken, verwgzon wij naar het van deze rede aldaar gehouden verslag. Aan bet debat werd deelgenomen door den beer Del Campo voor algemeen kiesreoht door den heer Dormaar over het blanco-artikel, terwijl de heer Onnes vreest voor de uitbrei ding en vermeerdering van de maoht der Roomschen door algemeen kiesreoht. Met een woord van dank aan de opgeko- menen voor de belangstelling, wordt de verga dering gesloten. Haamstede, 11 Mei. Hedenavond werd door den heer Mulder van Zierikzee hier een vergadering geopend, waarin ds. Vunderink als spreker optrad. Spreker begon met de bestrgdingswgze der vrijzinnigen ten scherpste te laken. Het woord paganisten, dat nooit door dr. Kuyper is gezegd, doet altgd nog dienst. De wetgevende arbeid van dit kabinet werd nagegaan, en vergeleken met dien van liberale ministeries, waar het dan zeer gunstig bij afstak. Getuige b.v. de ontwerpen van wet, die pas zijn ingediend, en die zeker al verder zouden gevorderd zgn, hadden de vrijzinnigen zioh 'niet zoo lang in de Kamer bezig gehouden met het schoolwetje. De tariefwet werd met de bekende argu menten verdedigd, en gewezen op het gomis aan overeenstemming bg de liberalen, waar het aankwam op finantiëele politiek. In den breede wordt het conoentratieplan aan be schouwingen onderworpen en aangetoond, dat veel reeds door sga partij daarvan is tot stand gebracht. Spreker bestreed nog even den schoolstrijd zooali die door de liberalen wordt gevoerd, en trachtte het goed reoht der bizondere school aan te toonen. Hij wees op het smaohtend verlangen van het volk naar Christelijk onderwijs, en kwam vooral op voor het recht van den arme, om niet door hoog eoboolgeld gedwongen te worden zijn kinderen naar de openbare school te zenden. Na de pauze was er debat, waaraan deel namen de heerenDe Muralt, Olree en Reisinger. De heer De M. bespreekt nog eens de oude plunje, en het woord paganist. Yerder zegt spreker, dat de liberale wetten daar zijn, om te bewgzeu wat zij hadden uitgevoerd, terwjj! de aoti-rev. partjj de ontwer pen van wet als verkiezinge manoeuvre laat dienen. De schoolwet streed met de grond wet en de pacifioatie, en leidt, door de weinige waarborgen, tot een verlaging van het peil van onderwijs, ook doordat zg het ontstaan van kleine schooltjes in de hand werkt. De heer Olree toonde aan, dat de ooalitie een onding was, daar beide partgen volgens bli. 35 van Ons Program »niet één waren, niet één zijn en nooit één zullen worden". Ook uit den syllabus van 1364 toonde hij aan, dat de partgen niet mochten samengaan. Overeenstemming blgkt dan ook niet te bestaan in de eedrquaestie, de doodstraf enz. Debater rekende uit, dat de Roomsche scholen jaarlijks bg deze wet f 400.000 winnen. Hij kwam vervolgens op voor 't goed recht der openbare sohool, en noemde staaltjes van »dat smaohtend verlangen" en de kerkelijko bestrijding. De heer Reisinger kan kort zgn na de vorige debaters. Hij bespreekt de tariefwet en doet zien, dat de eerste levensbehoeften veel duurder worden. Ook bg strjjdt voor de openbare school en betreurt de weinige waar borgen gesteld aan de bizondere. Nog enkele opmerkingen worden gemaakt over het vrouwenkiesrecht, waarvan spreker zioh met een ui had afgemaakt. In 't breede beant woordt spreker de debaters, en traoht hunne argumenten te weerleggeo. Te 42 uur werd deze drukbeiochte ver gadering met gebed gesloten. Sirjansland. Door den WelEerw. heer ds. J. H. C. Kamsteeg zga, ter gelegenheid van zgn huwelijkje schoolkinderen getracteerd op chocolade en koekjes. Staveniaae. Reeds jaren lang geeft het hoofd der robooi alhier aan de leerlingen de gelegenheid om in de postspaarbank te leercn sparen. In het afgeloopen schooljaar weid op die manier door eenige leerlingen f 160 bespaard, van welk bedrag anders zonder twijfel het grootste gedeelte in de snoep winkeltjes zou zgn terechtgekomen. Wissenkerke, 12 Mei. Bg de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad tuesohen de heeren H. Meulen- berg Da. en P. den Boer, werd gekozen de hear H. Meulenberg Dz. met 141 stemmen. Uitgebraoht 209 stemmen. Van onwaarde 1. Goes. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in bet district Goes heeft den heer jhr. mr. A. F. de Savorain Lobman definitief candidaat gesteld. Bij Kon. besluit is een pensioen van f 70 verleend aan J. K. Barbier, laatstelgk concierge in het gebouw van de hypotheken en het kadaster te Goes. Te Heinkenszand kreeg Dinsdag een boerendieastmeid van een melkkoe, die zij voortdreef, zulk een slag tegon het hoofd, dat sij bewusteloos neerviel en een hoofdwond bekwam, waarvoor geneeskundige hnlp noodig was. Te 's-Heerenhoek is een 3-jarig meisjs al spelende in oen put gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Te Oudelande is de man, bij wien Zaterdag de pokken werden geconstateerd, overleden, terwijl oen nieuw geval, no by een vrouw, zich heeft voorgedaan. Middelburg. Ia de Woensdtg alhier gehouden raadszitting is de heer P. Dieleman als lid gtïastalleerd. Besloten werd in atrgd met het voorstel van burgem. en weth. den marktdag van 31 Augustus niet te stellen op 1 September, maar op Woensdag 30 Augustus. Aan de koningin zal vrgstelling gevraagd worden van het verbod tot het toelaten van personen beneden 16 jaar in zoogenaamde gecombineerde bedrijven. Het kohier voor de plaatselgke belasting naar het inkomen over 1905, is vastgesteld op f 130.700 91. Het percentage bedraagt 5 20 pCt. Het gaat steeds hooger; voor 1904 was 4 96 pCt. - De katholieke kiesvereeniging »Recht voor Allen" te Middelburg, heeft besloten den candidaat der anti-rev. to steunen. Vlieaingen, 11 Mei. Prof. mr. M. W. F. Treub trad Donderdagavond voor de vrijzin nige propaganda-club als spreker op in het Conoertgebouw. De zaal was geheel bezet. De heer Treub toonde de onoprechtheid der anti-rev. politiek aan, vooral in verband met de doodstraf, de leerpliohtwet en de quaestie der hnwelgkseenheid. De tariefwet werd uit voerig gecritiseerd, en daartegenover gesteld sprekers belastingsstelsel, dat veel evenrediger werkt. De sohoolquaestie werd eveneens be sproken. Yan de gelegenheid tot debat werd gebrnik gemaakt door den heer J. H. Blum, candidaat der olerioalen in Alkmaar en Oostburg, die prof. Treub op verschillende punten trachtte te weerleggen, waarop door prof. Treub weer uitvoerig werd geantwoord. De te Leiden gebouwde stoomboot Walsoorden" voor den dienst Hansweert Walsoorden is gisteren hier gearriveerd. De boot wordt niet vóór Juni in dienst gesteld. AsabestedlissaTsrkstflifra Bruinisso. Door het bestuur van de waterkeering van het calamiteuee waterschap »Bruinisse" is Woendsg 1.1. aanbesteed het jaarlgksch onderhoudswerk. Ingesohreven werd door do heeren P. v. d. Linde, van Scharendjjke, voor f 9950 J. Geluk Js., van Tholen, voor f 9920; C. B. Hoek, van Oud-Gastel, voor f 9900; L. v. Popering Dz., van Bruioisee, voor f 9895; H. J. Romegn, van Burgh, voor f 9890H. M. v. Bezoogen, van Scherpenisse, voor f 9880; L. v. d. Velde, van Bruioiese, voor f 9820; C. Bolier Cz., van Bruiniese, voor f 9790; M. Kleppe, van Scherpenisse, voor f 9789 en J. Dugobouwervan Scherpenisse, voor f 9781, aan laatstgenoemde is het werk gegund. Bg de door burgem. en weth. van Serooskerke (8.) gehouden aanbesteding van het af breken van de bestaande en het opnieuw bouwen der onderwijserewoniog aldaar, is aannemer geworden de heer E de Rijke te Haamstede voor de som van f 2600. St.-Maartensdijk, 11 Mei. Ten overstaan van notaris Yan Seters werd hedenavond alhier in publieke veiling verkocht: Een huis met tuin aan de Poort te St.-Maartensdijk, groot 1 are 57 centiaren, voor de som van f 2405. De verkooping geschiedde ten verzoeke van mej. de wed. Abr. de Wilde Cz. Ten overstaan van den notaris Van Steenbergen te Tholen en ten verzoeke van den heer J. va^Ls te Scherpenisse werd in de herberg vanV^ Rijstenbil geveild en ver kocht een woonhuis en erve Yoor een som van f 1285. Onder verantwoordelijkheid tan den inzender). Van 15 regels f 1,— elke regel meer 0,20. I Melkvoedsel voor KinderenenZieken RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft uitrpraak gedaan in de zaak van L. C. Th., 29 jaar, slagersknecht te Middelburg, gedetineerd aldaar, beklaagd van den bekenden diefstal van zih6ren voorwerpen enz., ten huize van mrj. Sprengor te Middelburg, het vorig jiar September gepleegd. Bekl. werd, overeenkomstig de vordering van het O. M., veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf, met mindering der preventieve heohtenis. De rechtbank te Rotterdam deed Donderdag 1.1. uitspraak in een onltngs voor gevallen, zeer veel geruoht gemaakt hebbende zaak van misdrgf tegen de zeden. Zg veroordeelde vjjf personen uit Rotterdam, Spgkenisse en Den Haag tot 4, 2 jaar, 15 maanden en 9 maanden gevangenisstraf. Van een minderjarige werd opzending naar een rgks-opvoedisgsgesticht bevolen. Voor de Rotterdamsohe reohtbank stond Dinsdagmiddag terecht F. 8. W. G., 47 jaar, zonder beroep, vroeger burgemeester van Gouderak, wegens valschheid in geschrifte en verduistering. De valschheid in geschrifte bestond in het maken van afaohriften van proces-verbaal van de opneming der gemeentekas, bestemd voor Gedep. Staten van Zuid-Holland, welke op neming niet bad plaats gehad. Het O. M. achtte de verduistering niet bewezendoch vroeg veroordeeling tot 2 maanden gevangenisstraf wegens drie xnis- drgven van valschheid in geschrifte, het tweemaal vervnlscben van authentieke akten en het tweemaal maken daarvan. De verdediger, mr. A. Fruin, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hg o.a. er op wees, dat do bedoelde stukken niet onder authen tieke akten gerekend konden worden. Het waren sleohts afschriften, waaruit men geen strafbasr feit kan distilleeren. De straf was z. i. te hoog en hg drong er op aan, de preventieve heohtenis in mindering te brengen. De uitspraak is bepaald op over 14 dagen. Y1SSCHEBIJ-BEB1CHTEN. Men cchrgft uit Zeeland aan de iV. R. Ct. Al de weervissohergen op de Ooster-Schelde, de stallen op de Grevelingen en de weer- vissoherg op de Wester-Sohelde geven dit jaar al oren sleohte uitkomsten als het jaar 1904. Nóch haring, cóoh ansjovis bezoekt de fuiken en als men nagaat wat het onderhoud van het weer, want, netten, manden enz. kost, laat het zioh begrgpen, dat bg de meeste der weer?is8ohera bet vaste voornemen op komt om voorgoed de vissohery te laten varen. Ons wordt verzekerd, dat een aantal weer- vissohers, die tot voor eenige jaren in goeden doen waren en boven andere viseohers uit staken, thans zoo zgo verarmd, dat zg zelfs het grootste deel hunner bezittingen er bg ingeschoten is. Terwgl tot voor eenige jaren zeer hooge pachten werden betaald, is de regeering zeer vrggevig geweest in het ingeven der perceolen, maar ondanks de verlaagde paohten is het in de laatste jaren zelfs oa- mogelgk geweest een schamel stuk brood te verdienen. KRRKIIfitlWI. PREDIK.BBURTBN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 1 4 Mei 1 9 O S. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zgn Donderdag 1.1. tot het predikambt in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren A. Goethart, candidaat te Utrecht en B. de Jong, candidaat te Leiden. D« Geref. Kerk te Zierikxee: 's Voorm. tien ore en 's avonds zes ore: ds. Lam an. Cat. Zondag 16. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Nam. twee ureds. De Jagher van Burgh. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. hal/ tien ure: ds. Mattel Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ore: ds. De Jagher. Herv. Kerk to Reneese: 's Voorm. half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk to Noordwelle: 'sNam. twee ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: *8 Voorm. half tien ure: ds. Brouwer. (Collecte voor de Militaire-TehuizeD). Qeref. Kerk to Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oad-Gtref. Kerk to Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk to Eikerzee: 'sVoorm. tien ure: Zondagsschool'snam. 2 ore: ds. Brouwer \an Haamstede. Geref. Kerk to Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Raman. Herv. Kerk te Bronwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Broekpredikant te Zoelen. Qeref. Kerk to Brouwershaven 'a Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk to Zonnemaire: Qeen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk to Zonnemaire: '8 Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. W. F. van Dam van 's Gravendeel. Herv. Kerk te Noordgouwe: '8Nam. twee ure: ds. Lenderink, Luth. predikant te Zierikzee. Ohr. Geref. Kerk te Zierikxee: 's Voorm. half tien ore, 's nam. twee ore en 's avonds zes ure: ds. L H. Beekamp van Delft. Herv. Kerk to Dralschor: 's Voorm. half tien ore: ds. Van der Griend. Herv. Kerk to Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kars. Harv. Kerk te Nienwerkerk '8Voorm. half tien ore en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieowerkerk: 's Voorn, half tien are: Leeskerk; 'saam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Cramer. Oud-Gerei. Kerk to Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.10 ore's nam. 2 ore en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oos tor land: 's Voorm. half tien ureds. Ruijsch van Dugteren. Geref. Kerk to Oostorland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. C. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Harv. Kerk to SirjanslaEd; 's Nam twee ureds. Ruijsch van Dugteren. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ore: Waardenburg. (Doop3bediening). Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vyf ure: De Jager. Oud-Garei. Kerk te Bruinisse 's Voorm. negen ore, 's nam. twee ore en 's avonds vyf ure: Leeskerk. Evangelisatie Brainiaee 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. ds. ds. Evangelisatie Jeruël H: 's Voorm. tien ore's nam. drie ure en 's avonds acht ure: voorganger de heer R. v. Oosten, evangelist. O I P R I W IJ I Akte-Examens in Zeeland. Vrge en orde-oefeningen der gymnastiek. Donderdag werden geëxamineerd 5 vrouwe- Jgke oandidaten. Allen slaagden, te weten dj dames: M. Verhage en M. de Vlieger, Zuidzando; E. J. Viseer, Hontenisse; A. M. Yonhoot, Oostburg, on L. E. Woittiez, Breskens. Aan de thanB geëindigde akte-c-xamens in Zeeland werd deelgenomen door 70 mannelgke eu 47 vronwelgke oandidaten. Yan hen werden afgewezen 23 m. ea 13 vr. oandidaten, een bad zich teruggetrokken, en alaagden 47 m. on 33 vr. Voor de vrfje- en orde-oefeningen der gym nastiek legden 8 m. en 12 vr. oandidaten examen af. Van deze werden 2 m. en 1 vr. afgewezen en slaagden 0 m. en 41 vr. Voor de nuttige handwerken werden 4 oandidaten geëxamineerd, van wie er 1 werd afgewezen en 3 alaagden. De voordracht voor bewaarsohool- honderea te Wemeldinge bestaat nit de dames Chr. den Breejen to Ngmegen, D. Bak te Rotterdam en Job. van Geel te Zwgodrecht. Landboiw eu Veeteelt. Men meldt nit Oud-Vossemeer Io den Slnispolder liggen thans ongeveer 33 gemeten met lncerne bezet, welke binnen kort publiek zullen geveild worden, verdeeld in 15 peroeeloo, zoodat een aantal belang hebbenden zioh zullen knnoen voorzien. De grootere vraag naar dit artikel in de laatste jjreo doet verwaobten, dat het wel van de haod zal gaan. Ia de laatste jaren werden de gewassen in dezen polder groeiende bg publieken verkoop tegen booge prgsen door poreonen nit deze en omliggende gemeenten, als St.-Annaland, Poortvliet en St.-Maartens- dgk gekocht. Grondwettelijke vrijheid. De Standaard schrijft in een driestar van onmiskenbare signatuur het volgende: In het district Zierikzee doet zich het geval voor, dat men van Links een candi daat stelt, die ambtenaar is op het Departement van Financiën. Tegen die candidaatstelling bestaat op zich zelf geen bezwaar. De heeren De Stuers en Idsinga waren ook Departementale ambtenaren, toen zij zioh candidaat lieten stellen tegen het toenmalig Kabinet. Doch anders komt de zaak te staan, indien zulk een oandidaat bij zgn optreden den strijd niet slechts over de beginselen aanbindt, maar ook rechtstreeks het Kabinet aanvalt. Immers hoe kiesch men dit ook doe, het wordt op die wijs altoos een openlijk optreden tegen het bewind, dat men dient; en hoe kan dan het vertrouwen onge schonden blijven tusechen den Minister en zijn ambtenaar, indien straks die oandidaat op het bureel terugkeert? Waarbij nog dit komt. Een hooggeplaatst ambtenaar weet aller lei, wat het publiek niet weet. Nu zal zulk een candidaat natuurlijk er niet aan denken, om wat geheim moet blijven, mede te deelen. Maar toch kan hij niet ignoreeren wat hij weet, en dat geeft allicht aan zijn spreken een bepaalde kleur, een bepaalde wending; althans zoodra hg zich niet bepaald tot een oandidatuur van beginselen maar ze omzet in een candid atuur die tegen het Kabinet is gericht. Ons komt dan ook voor, dat mr. Patijn ten deze niet gelukkig was en geen voor beeld gaf dat navolging verdient. Had hij eerst zijn ontslag als ambtenaar genomen, zoo had hij niet enkel de be ginselen der tegenpartij, maar ook het Kabinet zelf kunnen aanvallen. Thans was dit misgezien. Gelijk het nu toeging, was bet een res mali exemplidie onhoudbare toestanden in het leven roept. Wij geven dit even listiglijk als oneerlijk atukje onverkort weder, omdat het aan allen die de grondwettelijke vrijheid liefhebben, leeren kan wat er op den duur van die vrij heden tereoht komt onder een clericaal bewind. Er is een organiek besluit regelende speciaal de verhouding van departementale ambtenaren tot den Staat, wanneer zij tot lid der Kamer worden gekozen. Blijkt hieruit reeds, gelijk trouwens uit de Grondwet, de vereenigbaarheid der beide functiën het zou dus zijn een paskwil maken van den geest der Grondwet, indien een ambtenaar, Kamer-candidaat, niet als vrij man in een vrij land zou kunnen zeggen wat bij wilde. Zoo hebben ook de heeren De Stuers en Van Idsinga in 1901 kunnen doen, toen zij, hun beginselen verdedigend, bet zittend Kabinet, dat andere beginselen beleed, bestreden. Want hoe 't een mogelijk is, zonder het ander te doen, is een raadsel, zoo&le De Standaard er z/als er Juni-gebeurtenissen in uitzicht zgn", meerdere voor het Christenvolk onverklaard laat. Men zou aan het orgaan van een minister, die, als het hem lust, steeds, tegenover zijn collega's zelfs, zijn persoon soheidt van zijn ministerschap, kunnen aanvoeren dat te Zierik zee niet de ambtenaar maar de persoon Patijn sprak, gelijk niet de ambtenaren Blum, Ooster- baan en Svbrandy, maar de personen van die namen overal optreden. Doch bovendien mr. Patijn sprak zoo zuiver zakelijk, dat de anti-revolutionair Mulder hem daarvoor hulde bracht. Bestreed hij de tariefherziening het was met de gebruikelijke vrijhandels-argumenten. Wat hij beter dan elk ander kende, de dessous van de financieele politiek in het algemeen, roerde hij met geen enkel woord aan. De Standaard, zal hebben duidelijk te maken waarom aan een liberaal ambtenaar een andere maatstaf moet worden aangelegd dan aan de heeren De Stuers en Van Idsinga. Omdat hij liberaal is? Dat men het zegge ronduit. Dat men erkenne, hoe onder clericaal bewind zeker terrorisme over de ambtenaren gewenscht voorkomt. Res mali exempli! Land en Volk). Laatste Berichten. Tokio, 11 Mei. Het ministerie van buiten - landecbo zaken heeft een mededeeling openbaar gemaakt, dat er sedert bet geval in de Kam- ranhbaai door de Fransobe regeeriog herhaalde orders zgn gegeven san baar ambtenaren, om elke inbreuk op de neutraliteit van Frankrgk te voorkomen. Nisjni Novgorod, 11 Mei. De eerste- lnitenant der gendarmerie Greschner, die te middernacht nit den schouwburg thuis kwam, is aan den ingang van zgn huis vermoord door revolverschoten. De concierge van het buis is zwaar gewond. De moordenaar is gepakt. Hy noemt zioh een edelman, Nikoform. TBLHfiKAIIBX. Middelburg, 12 Mei. Voor de rechtbank werd heden een jaar geëischt tegen een koopman uit iJxendijke, gedetineerd alhier, die als getuige voor het gerechtshof in Den Haag valsohe verklaringen onder eede allegde. 'a-Gravenhage, 12 Mei. De Tweede Kamer behandelde de wgti- ging der Provinciale wet. Op voorstel der regeering werd met 53 tegen 11 stemmen besloten, dat geestelgke en praktizeerende advokaten benoembaar zij a tot leden van Gedeputeerde Staten. Een amendement der commissie van rap porteurs om geestelijken nit te sluiten werd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2