Het feest zal Maandag a.s. plaats hebben. De klokken zallen geluid, de armen bedeeld en een optocht door de gemeente gehouden worden, terwijl de turnvereeniging »Medio- burgum" van Middelburg een uityoering zal geren, en 's avonds het muziekgezelschap Apollo" zich zal doen hooren. De straten en pleinen zullen versierd en 's avonds geïllumineerd worden. Door de feestcommisaie zal ten raadhuize aan den jubilaris een geschenk worden aan geboden. Dinsdag hebben een optooht en onthaal van tohoolkinderen plaats, en zullen verschillende volksspelen worden gegeven. Men schrijft ons: Schorren. Waar men elders spreekt van gorzen, kwelders of pollen, daar duidt men in Zeeland de nog niet bedijkte aan- geslijkte gronden aan met den naam schorren. De oudste kleilanden in Zeeland zijn aan- geslikt aan de boorden van nog bestaande of van reeds verlamde atroomen; oorspronkelijk hebben zij hetzelfde aanzien gehad als de tegenwoordige rijpe schorren, a. i. ongeveer twintig tot vijftig centimeters boven gewoon hoog water gelegen. Zij waren in den eersten tijd niet tegen de hooge vloeden beschermd door dijken, en daarom hadden de eerste bewoners dezer gronden hier en daar terpen of vliedbergen opgeworpen, waarop zij in tijden van gevaar met have en vee de toe- vluoht namen. Op de oude gedeelten worden dan ook nog overal sporen of overblijfselen van vroeger bestaan hebbende vliedbergen aangetroffen. Hebben de gronden de hoogte bereikt, dat zij ongeveer half vloed liggen, dan ontwikkelt zich in het voorjaar een soort van bronraad, conferva, die het bloeien van het slijk ver oorzaakt. Hebben die gronden vervolgens een hoogte bereikt van circa 20 o.M. beneden H. W., dan vertoont zich de z.ekraal, ook wel krabbekwaad, zeegrappe of hanepoot, ook wel de vertakte zeekraalspoedig daarna komt de lamsoor of meloenkrnis, bet schor- bloempje en dezulke. Daarna begint lang zamerhand zich het sohorgras te ontwikkelen, dat in Zeeland haargras wordt genoemd, met nog tal van andere schorplanten, als de zoo genaamde zoutenelle en zeeweegbree. Beginnen de laatstgenoemde planten zich welig op de aangeslibde gronden te ontwikkelen, dan noemt men het schor rijp. Over da afleiding van het woord sohor h men het niet eens: maar hoe dit woord ook moge ontstaan zjjn, er wordt algemeen mede aangeduid gronden, die zich reeds boven water verheffen en welke door aanslibbing zija ontstaan, terwijl zjj alleen aan den invloed van hoogere vloeden bloot gesteld zijn. De kleigrond van de Zeeuwsche schorren, die onder gunstige omstandigheden ingedijkt zijn, levert voortreffelijk bouwland en bestaat uit negeu deelen bewerktuigde stoften en water, twaalf deelen koolzure kalk en zestig deelen zand en klei. De bsdijkiog der sohorren gaat nog regelmatig voort en in de laatste jaren heeft men in het Kroekrak en in het Land van Saeftiogen do meeste gronden bedijkt. Zoolang de bedijking nog niet gesohiedt, heeft gemeenlgk beweiding met sohapen plaats, die het sokorgroon niet alleen een heerlijk voedsel vinden, maar er ook zeer bij gedijen. De toestand van de bianenschipperij is herhaaldelijk door leden van de Tweede Kamer onder de aandaoht der regeering gebracht. De leden, die daarvoor moeite deden, de heeren baron Van Dedem, Smeenge en Duymaer van Twist, mannen, die op de hoogte zijn van de sohipperij, schijnen van meening te wezen, dat er iets aan te doen is om de binnenscbipperij uit haar tosetand van achter uitgang op te heffen. Aan hun aandrang is nu gevolg gegeven en bij Kon. besluit is het aantal staatscommissies vermeerderd met één, die rapport over het binnensohippersbedrijf zal uitbrengen en maatregelen tot bevordering daarvan zal aangeven. Bovengenoemde heeren hebben daarin zitting met de heeren G. Bode- wee, scheepsbouwmeester te Martenshoek J. J. van Capelleoud-beurtschipper en stoombootkapitein, lid van het bestuur van Sohuttevaêr, afd. Amsterdam; C. A. Jolles, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te Botterdam; mr. A. J. M. Smits, advocaat, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant te Oosterhont; G. S. Vlieger, oud-schipper secretaris van het hoofdbestuur van Sohutte vaêr; Jobs. Volker, oud-schipper, oud president van den AJg. Binnensohippersbonden tot lid en zeoretaris de heer jhr. L. P. Teixeira de Mattos, ingenieur te 's-Gravenhage. Men schrijft ons uit de LangBtraat: De handel in leder blijft steeds van minder beteekenis dan het vorig jaar. De drnkte, die anders reeds op het laatst van April begint, is thans nog niet te merken. Uit het buitenland komen echter gunstiger berichten, en nn hoopt men maar, dat ook hierdoor de handel weldra levendiger zal worden, omdat dit niet anders dan gunstig op de prijzen kan werken. Wij vernemen, dat pater Celestinus, een bekend volksrodenaar van do orde der Capuoijners te Tilburg, zioh bereid heeft ver klaard een debat te voeren met den sooiaal- demooratischen priester dr. Van den Brink uit Breda. Dreischor. Maandagavond trad alhier op de heer Vliegen van Amsterdam voor een niet zeer talrijk publiek. Het onderwerp, dat •preker behandelde, wasLiberalen en Sooiaal- Democraten. In zijn rede, die met aandacht werd aangehoord, besprak bjj, wat do liberalen, toen zij aan de regeering waren, voor de arbeiders gedaan hadden, en hoeveel dit nog te wenschen overliet. Hij stelde in het lioht, wat in dezen nog gedaan kon worden, en door verschillende voorbeelden toonde bij aan, hoe, op het gebied van sociale wetgeving, de liberalen in gebreke bleven, b. v. in 't kiesrecht, in de Ongevallen wet, enz. Daar dus de liberale partij te kort schoot eu van de kerkelijke partij gebbken is, dat tij niet de beate en goedkoopste in 't gebruik ie, kan men alleen heil verwaohten van de party, die een open oog heeft voor de nooden en behoeften van den arbeider. Daarop hebbe men dus te letten bij de a s. verkiezing. Met deze opwekking besloot hg zijne rede, waarna de vergadering gesloten werd, daar niemand zioh voor eenig debat aanmeldde. Broiniftse, 9 Mei. Voor een zeer talrijk publiek trad heden als spreker in de Conferentie- kamer alhier op de heer VliegeD, de candidaat der sociaal-democraten in dit district. Na met eenige woorden door den heer Bolle te zijn ingeleid, hield spreker een rede, waarin hij kritiek oefenend op de hedendaagsche maat schappij, het socialistisch beginsel ontvouwde. Aan het debat werd deelgenomen door den heer Bastmeijer, die het ontstaan van het socialisme naging, verschillende uitspraken van socialistische woordvoerders aanhaalde om te betoogen, dat voor den geloovigen arbeider het niet mogeljjk is de partij der socialisten te kiezen. Als tweede debater had zich opgegeven de heer S. Hage, die meer de verschillende aan merkingen, door den spreker op het regeerings- beleid gebracht, ter sprake bracht. Deze debater betoogde, dat van de niet totstand koming van versohillende wetten de liberalen de schuld waren, die zelve in de 50 jaren van hun beBtuur niets gedaan hadden, en nu tegen Kuyper geen loyale oppositie voerden. Zij werkten door hunne breedsprakigheid de regeering tegen, en voerden obstructie om te beletten, dat er wetten tot stand kwamen. Dr. Kuyper had door oprichting van ambachts scholen, de hervorming der polytechnische school tot eene hoogeschool voor den arbeider en middenstand, veel gedaan. Hij bestreed de beschouwingen over de tariefwet enz.en eindigde met den spreker de vraag te stellen: hoe hij dacht over de vraag /Allen weerbaar?" De heer Vliegen beantwoordde eerst den heer Bastmeijer, die zich, volgens spreker, het heel gemakkelijk gemaakt haddoor met allerlei uit zijn verband gerukte citaten uit bnitenlandsohe bladen, die hij waarschijnlijk zelf niet gelezen had, met allerlei teksten de geloovige arbeiders trachtte te beduiden, zich niet bij de sociaal-democraten aan te sluiten, maar spreker principiëel niet bestreden had. Hij raadde den heer Bastmeijer aan het boekje van da. Talma te lezen, waarin deze het gebruik van dergelijke teksten afkeurde. Waar de heer Hage gewezen had op de breedsprakigheid der leden van de linkerzijde, wees hij er op, dat dit veel kwam, omdat de wetten zoo slecht in elkaar zaten, terwijl ook enkele leden der rechterzijde, bijvoorbeeld bij de pensioenswetten der onderwijzers, een groot deel van den tijd door hunne redevoeringen in beslag hadden genomen. Bovendien kwam het langzame werken ook door het gehalte der leden van de anti-revolutionaire partij, en spreker las daarbij een stuk voor van den anti-revolutionairen heer De Waal Malefijt, dat, zooala de heer Vliegen zich uitdrukt, voor die partij vernietigend was. Hij verwonderde zich, dat de heer Hage van obstructie had durven spreken, waar nóch Minister Kuyper, nóch eenig ander verantwoordelijk persoon dit had durven doen. Uitvoerig trachtte de heer Vliegen den heer Hage te weerleggen, en waar deze de liberalen verweten had, dat zij niets hadden gedaan, releveerde hij, dat toch aan het vorig Ministerie de Ongevallenwet te danken was, terwijl deze regeering geen enkele sociale wet tot stand bracht. De vraag over: z/AUen weerbaar" zon spreker maar niet beantwoorden, die vraag moest hij maar doen aan Minister Kvyper, die immers vroeger voor een volksleger was, wat nu tot /,de oude plunje" behoorde. Met een krachtig woord aan de arbeiders om als één man voor hunne belangen op te komen, eindigde de heer Vliegen zijn repliek. De vergadering werd te kwart voor 12 door den heer Bolle gesloten. Anna-Jacoba-PolderOp de Ign Ann&- Jacoba-PolJer—Steenbergen is reeds eenige weken een begin gemaakt de Ign met grind te versterken. Schipper De Buiter van Sint- Filipsland heeft reeds eenige sohepen aan gevoerd. Naar ons is medegedeeld, zullen voor dit werk eenige honderden lasten noodig ago. Ook tusschen Zijpe en Brouwershaven zal een dergelijk werk plaats hebben. Wiaaenkerke. Ingelanden van de polders «Onrust", «Jacoba" en «Heer Jansz." hebben besloten het grintwegnet onder het gebncht Camperland belangrijk verder uit te strekken dan tot na toe 't geval waser wordt of er zal worden aangelegd van af den «Onruetpolder", door den Middenweg van den «Jacobapolder", over den dijk, tusschen «Heer Jansz." en «Rippolder" tot aan den nieuwen grintweg in gemelde polders, welke ook weer met 1000 metera wordt verlengdingelanden van «Soele- kerke" en «Heer Jansz." besloten bovendien om den grintweg over den dijk bij Kamperland naar Stroodorp door te trekken tot bij de hofstede van den heer Remijnse en drie ge deelten van wegen in den «Soelekerke-polder" te begrintendit laatete echter zal in 't begin van 't volgend jaar geschieden. Met ingang van 1 Aug. a.s. is door ingelanden van den Bippolder op diens ver zoek oer vol ontslag verleend ala ontvanger griffier aan den heer W. J. Vader van 's Gravenpolder, en is in diens plaats be noemd de heer O. N. v. d. Heijde, ambte naar ter seoretarie alhier. Kortgone. Door ingelanden van den «Stsds-" en «Frederikspolder" is op diens verzoek eer vol ontslag verleend als ontv.-griffier de beer H. Boelof en voor do betrekking benoemd de heer A. A. Kuijper Boone. Goes. Een Oranjefeest zonder deelneming van kinderen is niet compleet. Daarom besloot de commissie voor do feesteljjko viering van H. M. 25en j&atdag tot eeu zanguitvoering, een optocht en een tractatie, waaraan door alle leerlingen van alle scholon zal kunnen worden deelgenomen. De héér J. F. van der Leeuw, het kath. raadslid te Goes, heeft van de zijde zijner geloofsgenooten en ook van de kath. Nieuwe Zeetiwsche Courant nog al wat moeten hooren, dat bij gestemd heeft vóór do motie- Fransen van de Putte in den raad aldaar, waarin het werd afgekeurd dat de burgemeester de opvoering van Allerzielen beeft verboden. De heer Van der Leeuw sohrijft nu iu oon ingezonden stuk in het genoemde katho lieke orgaan«zijn er onder el dozen (d z. degenen die zjjn houding hebben afgekeurd) getm mannen, dia een openbare vergadering met debat willen beleggen en mij daar ter verantwoording willen roepen over mijn gedrag ia den gemeenteraad? Ik'zal hun dan tevens bewijzen, dat ik van onvermengd, zuiver O u d-Hollandsoh Roomsch- Katholiek bloed ben (epitiöeriog van ons) en tevens waarom ik den burgomoesfer van Goes niet erken als Roomech Katholiek zielverzorger. Verder zegt de heer Van der Leeuw nog: «Ik zou zoo'n vergadering met debat wrneohen, niet omdat ik bang bon voor het gemis van Katholieke stemmen bjj mjja verkiezing, maar om V en anderen de on-Katholieke daad te besparen van iemand verdacht te maken van niet goed Katholiek te zijn, omdat bij juist niet ia uw politiek schuitje vaart". Een kwajongen van 15 jaar is reeds bjj herhaling geverbaliseerd wegenB dronken schap. Ook aan rustverstoring onder de oefeningen van het Leger des Heils durft die aap zioh schuldig maken. Het is zeer verstar dig, dat proces-verbaal is opgemaakt tegen den tsppor, die aan zoo'n kwajongen sterken drank verstrekt. De rekening on verantwoording over 1904 van de liberale kieavereeniging Voor uitgang" bedraagt in ontvang f 193 en in nitgaaf f 128, zoodat er een batig saldo ia van f 05. Ia het beBtuur werd gekozen de heer P. H. van Lis, terwjjl de heeren Joustia en Bollujjt werden aangewezen om de ver- eeniging te vertegenwoordigen bij de centrale liberalo kiesvereniging. Een 17-jarig meisje werd door de politie in het bezit govonden van een gouden ring. dien zij de vorige week te Middelburg had ontvreemd. Te Oudelande, waar men hoopte, dat de pokziekte tot staan was gebraoht, omdat zioh in de lsatato dagen geen nieuwe gevallen voordeden, is thans woer één geoonstateord cn wel bij een bejaard persoon. Schore. Door H. M. de Koningin is aan den arbeider L. Saman alhier een som van f 40 toegekend, ter tegemoetkoming in het eansohsflen van een hit met kar. Bedoelde persoon ia door oen ongeneeslijke ziekte in de boenen aangetast, waardoor bij zija beroep van veldarbeider niet meer kan uitoefenen. Ilij wil nu traohten door negotie in zijn behoeften te voorzien. Vlisaingen, 9 Mei. Het sobeepspersonecl van de Maatsohappij «Zeeland" schijnt met de nieuwe vaartregeling, veertien achteroen- volgende dagen van en naar Eugoland varen om dan een week buiten dienst te worden gesteld, niet erg op te hebben. Een deputatie van dat personeel heeft de bestaande bezwaren wegens een te drukken diensttijd kenbaar gemaakt. Het aan de caamlooze vennootschap sohoepswerf voorheen J. Smit Cz. te Alblaeser- dam gebouwde stoomschip Allioth" wordt in het begin dezer week naar de werf der Kon. Maatschappij «De Sohelde" alhier over- loht tot het innemen van machines on i, welke reeds gedeeltelijk in do fabriek klaar staao. De «Allioth" moet reeds binnen een maand in dienst worden gesteld. Aaabestedluea fsrkotflaiei enz. Door het bestuur van het waterschap «Poortvliet" werd Zaterdag 6 Mei j 1. aan besteed het leveren van 468 M3. Pruisisohe grint. Laagste inschrijver was de heer A. Hartog A«. te Scherpenisse voor f 1,875 por M8. Anna-Jacobapolder, 10 Moi. Het ver bouwen dor onderwijzerswoning alhier in aan- gonomen door de heeren Padmoe en Sorber, respectievelijk timmerman en metselaar te dezer plaatse. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden (Woensdag) aanbesteed: lo. het aanbrengen van versterkingen en het doen van vernieuwingen aan de draaibrug met toeleidende vaste brug over den ooate- lijken kanaalarm te Terneuzen. Raming f 10450. Minste inschrijver de hoer A. Tho- lens Dz. to Terneuz9n, voor f 8789; 2o. het opruimen van zeven dukdalven en het plaatsen van negen dukdalven in de buitenhavens te Hansweert en te Womeldinge eu in het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 13500. Minste inschrijver do heer M. Visser te Papendreoht, voor f 10170; 3o. het herstellen van den bekleedingsmuur langs de zuidrijde van den Bpuiboezem der haven te Veere. Ramiüg f 7600. Minste inschrijver de heer J. de Bourgraaf te Wtmel ding©, voor f 6746 4o. het verrichten van bestratingen op de Rgks groote wegen der le klasBe no. 3 op Waloberen en op Zuid-Beveland, in twee pe>-oeelon. Raming eerste perceel f 1400, tweede perceel f 1300. Minste inschrijvers (Walcheren) de heer W. Dekker te Veere, voor f 1320, (Zuidbeveiand) dw beer F. Duijn- hamer te Goes, voor f 1069. Laidbonw en Veeteelt. Eiland Tholen. Io de laatste weken is eeu zeer drukke handel in aardappelen ont- staaa. Werden velen, die nog in het bezit waren van groote voorraden, bang. dat zij tegen zeer lage prijzen van de hand zouden gedaan moeten worden, daar is plotseling hooger prijs gekomen en het laat zich aan zien, dat zij, die bewaard hebben, toch nog, in vergelijking met de prjjzen, die in het najtar te maken waren, geen slechte fiaan- ciëele uitkomsten zullen krijgen. Er zijn weer zeer veel aardappelen gepoot. De eierhandel op Walcheren. De direc teur-generaal van den landbouw heeft asn de «Voreaniging tot bevordering der pluimvee houderij en tamme konijnenteelt in Neder land" (V. P. N.) verzoobt de noodige gegevens te willen verstrekken betreffende den toestand van de pluimveehonderij en tamme konijnen teelt in 1904, ten beboete van het verslag over den landbouw. Daaraan zooveel mogelgk te willen voldoen werd opgedragen aan de commissie voor de statistiek uit de V. P. N. en zij heeft daarom aan de versohillende afdeelingen en onder-afdeelingen der V. P. N. een aantal vragen gedaan. Aan de antwoorden door de onder-afdeeling Walcheren gegeven op de vraag of er in die onder-afdeeling ook eiermarkten, eierreiliogen of eiermijnen gehouden wordenontleenen wij het volgende: Door de afdeeling Waloheren der Maat schappij van landbouw en veeteelt in Zeeland is aangestold een markfzetter voor boter en eieren, zoodat te Middelburg wekelijks twee noteeringen bestaanéén van den marktzetter. een onpartijdig man, en één door de vereenigde handelaren in deze artikelen, zoodat het vaak gebeurt dat het verschil dezer noteeringen 10'cent per 100 stuks bedraagt. Eiermarkten of veilingen worden door onze Vereeniging niet gehouden, de boerinnen leveren de eieren direct aan do verbruikers in de stad, volgens de noteeringen van de vorige week of komen er wekelijks des Donderdags mode ter markt. De groote boerea verkoopon ze aan opkoopers, die 10 cent per 100 stuks beneden de noteering betalen en halea de eieren bier voor van de hofstede af. De aanvoer van kippen-eieren was in 1904 zeer belangrijk en neemt nog steeds toe. De aanvoer van oenden-eieren verminderde daar entegen zeer belangrijk, hoewel voor Engeland voel vraag bestaat. De prijs der kippen-eieren was gemiddeld io 1904 (per 100 stuks): Januari f 4 62|, Februari f 3.67J, Maart f3.28, April f 2 70, Mei f 3, Juni f 3.04, Juli f 3.40, Augustus f 3 60, September f 3 98, October f 5 70, November f 6 95 en Deoembor f 6.48 of per jaar f 4 20 per 100 stuks. Was de eieronhaudel met bet buitenland io 1904 zeer gering, in 1905 werd deze handel met kraoht voortgezet. Een zeer bekend Eogelsch huis beeft te Middelburg een der zake kundig pereoon aangesteld voor bet verpakken en verzenden der eieren naar Engelander bestaat geen twijfel aan of deze verzending zal zeer omvangrijk worden. Vooral eieren met bruine schaal zija in Engeland geliefkoosd; men geeft er dan ook 10 oent per 100 stuks extra voor, zoodat de landbouwers zich meer op het houden van de rassen Wyandottes, Orpingtons enz., of kruisingen hiervan dienen toe te leggen, om den handel te bevorderen. RECHTSZAKEN. Zierlkzee, 6 Mei. Door den heer kanton- reohter zijn Woensdag j.l. de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1°. Overtreding van de Veiligheidswet •J. G. S., 54 jaar, slager te Zieriksee, tot f 1 boete, subs. 1 dag heohtenis. 2°. Jachtovertreding M. M., 22 jaar, landbouwer te Zierikzee, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis, met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering of betaling van f 3. 3°. Het als schipper niet in acht nemen va» de wettelijke voorschriftenvastgesteld tot voor koming van aanvaring of aandrijvingen, en het door het bevoegd gezag naar zijn naam ge vraagd, een valschen naam opgeven J. S., 25 jaar, visscher te Ouddorp, tot 2 boeten, elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. 4°. Het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen, zonder voorzien te zijn van een consent: F. E., 22 jaar, visscher te Philippine, en J. S., 16 jaar, tonder beroep te Oosterland, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag heohtenis. 5°. Overtreding wegen-reglement.- C. J., 17 jaar, smid te 's-Graveuhage, tot f 1 boete, subs. 1 dag heohtenis. 6°. Het rapen van schelpvisch aan den voet van een walerkeerenden dijk in Zeeland: J. de J., 61 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag heohtenis. 7°. Het als hoofd der onderneming in werking te hebben gebracht een vetsmeltei'ijzonder de vereÏ8chte vergunning F. K., 26 jaar, slager te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 8°. Het te zamen en in vereeniging loopen over eens anders grond, waarvan de toegang op een voor hen blijkbare wijze door den recht hebbende is verboden, zonder daartoe gerech tigd te zijn: M. van der W., 23 jaar, arbeiderJ. C. Yan der W., 20 jaar, koopman, beiden te Burgh, en J. S., 22 jaar, zonder beroep te Haamstede, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 9°. Het vervoer door een trekdier doen plaats hebben op een noodeloos pijnlijke en kwel lende wijze: W. J. M., 36 jaar, beheerder van een room boterfabriek te Haamstede, tot f 5 boete, subs. 2 dagen heohtenis. 10°. Het op den openbaren weg laten staan van een trekdier, zonder de noodige voorzorgs maatregelen tegen het aanrichten van schade te hébben genomen: J. C. van der W., 18 jaar, koopman te Haamstede, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 11®. Straatschenderij: J. P. van der H., 13 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 12°. Overtreding van de Leerplichtwet: W. van der H., 41 jaar, veldarbeider te Haamstede; H. van W., 38 jaar, zonder beroep, en J. S., 46 jaar, pakhuisknecht, beiden te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 13°. Het te lienesse op de openbare straat uit oefenen van het bedrijf van liedjeszanger, zonder vergunning van den Burgemeester J. van der M., 34 jaar, smid te Arnhem, en W. B., 35 jaar, sjouwer te Botterdam, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 14®. Het te Zierikzee geen ingezeten zijnde aan den openbaren weg aldaar waren te koop aan te bieden zonder schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders: N. 052 jaar, koopman te Rotterdam, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 15°. Op den openbaren weg te Zierikzee spelen met en om muntspeciën: A. L., 15 jaar, arbeider, en J. N.f 15 jaar, bakkersknecht, beiden te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 16°. Het te Zierikzee als slijter van brood in zijn winkel ten verkoop voorhanden hebben van brood, hetwelk niet heeft het gewicht, waar voor het verkocht wordt: J. A. van D-, 36 jaar, broodbakker, en A. van L, 30 jaar, broodbakker, beiden te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 17®. Het in staat van dronkenschap verstoren van de openbare orde: M. K., 23 jaar, varensgezel te Zierikzee, tot 14 dagen hechtenis. 18°. Het zich in Icennelijktn staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg: J. K., 42 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 3 weken hechtenis; H. G. de J., 34 jaar, turf schipper te Drachten; J. de K„ 35 jaar, arbeider; C. B. L., 22 jaar, vuuretoker; J. B,, 21 jaar, arbeider, allen te Brouwershaven; M. A. van D., 50 jaar, koopman, en D. V., 43 jaar, arbeider, beiden te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Zierikzee, 9 Mei. Door de arrondissements rechtbank werden heden veroordeeld, wegens lo. bedelarij, J. D. B., 19 jaar, en J. de W16 jaar, arbeiders te Zierikzee, ieder tot een heohtenis van één week 2o, diefstal, gepleegd door een kind, dat den leeftijd van 10- maar nog niet dien van 16 jaar beeft bereikt, met oordeel des onder- scheids, P.W. N., 13 jaar, arbeider te Reneese, tot f 5 boete, aub3. 7 dagen heohtenis; 3o. eenvoudige beleediging, J. Q.23 jaar, huisvrouw van C. V., arbeidster te St.- Pbilipsland, tot f 5 boete, subs. 7 dagen heohtenis 4o. mishandeling, A. K., 20 jaar, dienst bode te Haamstede, tot f 5 boete, subs. 7 dagen hechtenis; 5o. twee misdrijven van diefstal, gepleegd, terwijl nog geen 5 jaren waren verloopen sedert de schuldige een tegen hem wegens diefstal uitgesproken gevangenisstraf had ondergaan, P. G., 16 jaar, veldarbeider te St.-Philipsland, tot ééa maand gevangenisstraf; 6o. het opzettelijk niet voldoen aan een bevel of oen verordening, krachtens wettelijk voorsohrift gedaan door een ambtenaar, belast met het opsporen van strafbare feiten, en opzettelijk eenige handelirg, door dien ambtenaar ondernomen ter uitvoering van eenig wettelijk voorschrift beletten, G. van M., 31 jaar, arbeider te Zierikzee, bij verttek, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, en J. S., 33 jaar, logementhouder te Zierikzee, tot ééa maand gevangenisstraf; 7o. jachtovertreding, J. 8. Wz17 jaar, landbouwer te Duivendijke, in hooger beroep, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis 8o. diefstal, P. 8., 17 jaar en 8. van A.f 16 jvar, beiden arbeiders te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Ia de zaken sub 5o. en 7o was mr. A. J. F. Fokker als raadsman opgetreden. De Haarlemsche rechtbank heeft den 22-jarigen onderwijzer W., uit Haarlemmer meer, wegens mishandeling van een zijner leerlingen, veroordeeld tot een boete van f 50, of 10 dagen gevangenisstraf. Het verweer van beklaagde, dat bij de kas tg ding zon hebben toegediend tot hand-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2