ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 11 Mei 1905. Jacht- en Vischacten. (525 ierib.zeesclie Courant). Versohgnt DINSDAG, DONDERDAG a» ZATERDAG. Da priji par 3 maandofl ia f 1,30, franco per peet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië tni. Temend ng mm per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8153. Directeur ar. DES LOOS5E. Redacteuren: I A' FR^NKEL- J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cis. meerdere regels 10 Ots., kannen uiterlyk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meel&traat 3S6, Zierikzee. Da BURGEMEESTER »an ZerikzeB brengt ter kennis van belanghebbenden, dat xij, die voor het seizoen van 1905—1906 eene jacht- of vischacte verlangen, zich daartoe ter Gemeente Secretarie behoor en aan te melden en dat z(j, die ter zake van onvermogen eene kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen, aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming, door de eigenaars van de vischwaters af te geven. Hy noodigt de belanghebbenden uit de aanvragen van vischacten en van kostelooze vergunningen vóór 1 Juni, en die van jachtacten vóór 1 Juli a.s. in te dienen, onder opmerking, dat de inzending op straffe van het uitblijven eeuer beschikking door zijoe tusschenkomst behoort te geschieden. ZffiRurzEB, den 2 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Kazernementsfonds. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlSRlKZEE maken bekend, dat de Commissie van beheer van het Kazernementsfonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1901 op "Vr\j<lauf den IS Mei e.k., des namiddags te 3 uur, in een der lokalen van bet Raadhuis, en roepen alle gerechtigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig te zyn. Zikrik7.ee, den 8 Mei 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. D RANK WE T. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat op heden bij hen z\jn ingekomen afschriften van aan Heeren Gedeputeerde Staten deier provincie gerichte verzoekschriiten van JOHANNES JACOBUS VAN DE VEN en JACOB VAN DEN BERGE, logementhouders, beiden wonende alhier, orn vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein aan hunne logeergasten; eerstgenoemde voor de navolgende localiteiten: 1®. het lokaal, gelegen aan de straatzyde aan den rechterkant van de gang van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, Sectie A No. 1737, plaatselyk gemerkt wijk B No. 203, en gelegen in de Verrecienwstraat aldaar; 2®. het eerste lokaal, gelegen aan de straatzijde aan den linkerkant van de gang 3®. het tweede lokaal, gelegen aan de straatzijde aan den linkerkant van da gang, en 4®. de achterkamer, gelegen aan den linkerkant der keuken van genoemd perceel; en'laatstgenoemde voor de navolgende localiteiten: 1®. het voorlokaal van het perceel genaamd: «H«t Wapen van Schouwen", kadastraal bekend gemeente Zierik zee, Sectie A No. 1635, plaatselyk gemeikt wyk B No. 4*5, en gelegen aan de Varremarkt aldaar, en 2®. het daarachter gelegen lokaal. Bianen twee weken na de dagteekening dezer bekend making kan ieder tegen het verleenen van deze ver gunningen schriftelijk bezwaren by Burgemeester en Wethouders inbrengen. ZffiROZEE, den i0 Mei 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. WIEUWSTIJPIWGEli. Rusland—Japan. Er komt weer beweging in de legers in Mantsjoerije. 't Heet, dat de Japanners hun hoofdmacht byeentrekken langs de Liao-rivier en hunne voorposten hebben vooruitgeschoven in de richting van den Russiichen rechtervleugel op den weg van Fakoemen-Basjentsjeu, tot bp het dorp Paltoun. De Japansche oavalerie viel de Bussen aan en verdreef hen, gesteund door de infanterie, den 4en Mei ia de richting van het station Sjakhendey. De Japanners maken gebruik van den spoorweg van Simmiotiog voor het vervoer van een buitengewoon groot aantal troepen en belangryke hoeveelheden ammunitie en levensmiddelen. Reeds lang zyn ze de verliezen, die ze bij Moekden hebben geleden, te boven. De wegen zyn droog. Den 4en Mei viel een detachement jvgers, groot 20 man, in een hinderlaag bij het dorp Erejeoelipoe en verloor daarby 15 dooden en gewonden. Servië. Uit Belgrado wordt berieht, dat Koning Peter van Servië doi graag tot bezoeken aan Earopeesche hoven ion worden toegelaten. Ia St.-Petersburg was men op dit bezoek niet gesteld, en nit Weenen wordt hem berioht, dat zya bezoek niet kon worden aangenomen, alvorens by in St.-PeterBbQrg was ontvangen. Te Rome bedankte men voor de eer, onder mededeeliag dat de mogendbeden bot Itahë zouden kwalijk nemen, wanneer het in al te intieme betrekkingen tot een der Balkan-Staten trad. Rusland. Moskou» 6 Mei. Aan de hier vergaderde »Zemstvo"-leden is een geiohrift voorgejegd, waarin de volgende maatregelen als voor loopera voor de vrye verkiezingen voor de beloofde volksvertegenwoordiging worden op gesomd Intrekking van den staat van beleg en van de onbeperkte macht der landsbestuurhoofden over de boeren. Recht van vergaderen en vereenigen; vry- heid van spreken en van drukpers. Hoofdtaak der eerste vergadering van ver tegenwoordigers zal moeten wezen bet vestigen van een rechtstoestand en eene verklaring van rechten voor den Russischeo burger. Verderbewerking eener Grondwet ter organiseering der bevoegdheden van eene Wetgevende Vergadering. Deze moet uit twee Kamers bestaan, eene van vertegenwoordigers en eene Kamer van Landssteuden. De eerste wordt gekozen b{j geheime stemming door alle 21-jarige manne lijke ingezetenen, die onbestraft zyn, de actieve militairen en politie agenten uitgezon derd. De andere Kamer wordt gekozen door de «ZemstvoY' (Provinciale Staten) en de «Dumae" (raden) der voornaamste steden. Om als vertegenwoordiger te worden gekozen moet geen census op vermogens- of bescha vingsgebied verlangd worden. Gekozen wordt naar het territoriale beginsel. Daartoe moet het Rijk in kïesdi atrioten worden verdeeld, waarvan elk district óéo vertegenwoordiger kiest, óóq op elke 200 000 inwoner*. Voor de Eerste Kamer wordt gekozen door de gouvernementen en de groote steden naar gelang van het getal inwoners, één of vijf leden per gouvernement. Het gezamenlijk aantal zou ongeveer duizend worden. Het mandaat zal drie jaar duren. Do afgevaardigden genieten een bezoldigirg, door den staat te betalen. Warschau, 6 Mei. De Poolscho socialis tische paity vaardigde heden een manifest nit, waarin de werklieden worden aangespoord weder aan den arbeid te gaan, daar do fyd nog niet gekomen is om eene omwenteling te bewerkstelligen. De werklieden moeten zich echter voor dien worstelstrijd voor de vrijheid geduldig voorbereiden. Engdand» Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad by kaap Landsend, waar door een Franech handelsschip een machinist aan wal werd gezet, die by hooge zee zwemmend was gezien en aan boord genomen door het schip. De geredde vertelde, dat by tot de bemanning van de Amerikaansohe stoomboot >Falk" behoorde, welke uit 97 personen bestond. Het schip voer io den naobt van Zondag zuidelijk van kaap Landsend tegen een op de kaart niet geteekende klip en zonk. Wat van de overige bemanning is geworden, weet de geredde niet te zeggen; hij zag niemand meer van hen en gelooft, dat zij zyn verloren. Hij zelf had de tegen woord igbsid van geest zich door rustig zwemmen 9 uur boven te houden, zijne krachten zooveel mogelijk sparend. Den volgenden dag was hij echter d«r uitputting nabij, toen hij door het Fransohe schip gered werd. Van huurkoetsier tot Pair van Enge land. Volgens het Engelsche erfrecht komt het geheeld vermogen van een vader na diens dood aan den oudsten zoon. De jongere kin deren, die meestal slechts een klein jaargeld krijgen, moeten dan maar zien hoe zy aan den kost koznen en daar dit in het vaderland al door moeielijker wordt en ook aan de waar digheid van den titel zou kunnen schaden, gaan zy daartoe vaak naar het buitenland. Dit kan soms tot de zonderlingste verwikke lingen aanleiding geven, vooral wanneer een rijke erflater sterft zonder kinderen na te laten. Dit waB het geval met het hoofd van het reeds in 1660 geetiobte baronaat, sir Ed- i ward Henry Meredith, die in October van het vorige jaar te Windsor overleed. Kinderen had hij niet en toon men den I stamboom van de familie nagiog, ontdekte j men, dat de naaste bloedverwant was een i neef, die in Australië moest zyn. Deze werd opgespoord en gevonden in den persoon van een 54 jarigen huurkoetsier te Hohart. Deze 1 was te Londen geboren in de weinig aristo cratische Stepney-buart, op jeugdigen leeftijd naar Australië gegaan, en daar eerst gedurende veertien jaren politie-agent geweest. Van wat geld, dat hy had overgespaard, kocht hy een paard en een rytuig en zoo verdiende hy als huurkoetsier goed zijn brood, tot het beriobt kwam, dat bij baron en Pair van Engeland was geworden en een kasteel met landgoed had geërfd, dat hem een jaarJijfescb inkomen van 8000 pond sterling (f 96 000) waarborgde. Paard en rytuig waren toen spoedig van de hand gedaan ei sir George Meredith vertrok met zija vrouw naar Eogeland om bezit te nemen van zijn erfenie ea zijn verder leven rustig op het familiekasteel in het graafiohap Kildare te sly ten. Hoogmoedig is de nienwe baron niet. Hij maakte de reis als tusscheadeks-pa&eagier en alvorens hy zich inscheepte gaf by een af- echeidsfuif aan zija vroegere collega's-koetsiers, die hij ruimschoots op whiskey onthaalde. Daar evenwel de nieuwe erfgenaam ook kinderloos is, dreigen er by diens overlijden weer nienwe verwikkelingen omtrent de nalatenschap. België. De persoon, die bij de laatste trekking het groote lot der Luiksohe tentoonstelling kreeg, oen jorg beambte van het provinciaal bestuur te Brussel, was onder eigenaardige omstandig heden bezitter van 't briefje geworden. Vóór eonige dagen kwam hij met een greop vrienden ia een koffiehuis en zag daar nummers van de tombola te koop hangen. Ze waren juist met z'n tienen. Zij besloten dus elk tien centimen te geven cn dau het lotje onder het tiental gezellen te verspelen. Aldus geschiedde ea thans is het lotje uitgekomen m9t een prys van 400.000 fr. Nederland. Groningen, 5 Mei. Er is gisterenavond een moordaanslag gepleegd op den postiljon van de postkar GroningenLeek 8waak. De zaak moet zich, naar de Prov. Gron. Ct. verneemt, aldus hebben toegedrsgan In de herberg van Bakker in de Zuidor- kerkstraat, te wiens hnizo het paard en de postkar, waarmee Swaak van Groningen naar Leek rijdt en omgekeerd, gestald zyn, bevonden zich onder anderen behalve de j kastelein en Swaak vier smidsgezellen. Zeker ten gevolge van onhehoorlyk gebruik van sterken drank ia er eene woorden- I wisseling ontstaan tusechen Bakker en do j vier smidsgezellen, waarmede Swaak zich bemoeid beeft, door den gezellen in krachtige bewoordingen toe te voegen, de herberg te verlaten. Toen Swaak nu ruim elf uur, op do postkar gezeten, langs het Nieuwe Kerk hof reed, werd hij achtervolgd door twee van het viertal. Ter hoogte van het zomer- huisja van mevrouw Biegel ging er een schot, gevolgd door drie andero. i Swaak, verschrikt, keerde zich niet om, dooh zette zyn paard aan. Hg was niet geraakt. Gelnkkig, want achterna bleek, dat met revolverkogels was geschoten. De revolver is gevonden voor het kosthuis van een van het viertal, den 20 jarigen Hendrik K., die dan ook hekend heeft, te hebben geschoten. Hij heeft evenwel verklaard, niet het opzet te hebben gehad, op Swaak te wilien schieten. Afgaande evenwel op door K. gebezigde uit latingen en op de manier waarop bij cohoot, is er roden om aan de laatste verklaring te twyfelen. K. is aangehouden. Winschoten, 8 Mei. Te Leer is een dame nit wraak vermoord. De daders, twee personen, zijn gevlucht. De Duitaohe politie zoekt met de gemeente- en ryks-politie van Winsohoten den omtrek af. Arnhem, 8 Mei. Een droevig tooneel speelde zich Zaterdagavond ometreeks half tien in de Nijboffstraat al bier af. Een bewoner dier straat ontmoette daar een rydend artil lerist, die by eerst verdacht van dronkensohap, doch die later bleek plotseling krankzinnig te zyn geworden. Burgers en politie, waaronder vooral genoemde bewoner van de Nijhoff- straaf, de heer N., hadden veel moeite den ongelukkige in bedwang te honden, daar hy zich hevig verzette, een denkbeeldig wezen wilde achtervolgen en versobillendo personen, waaronder ook N. heet. Zioh nogmaals los- Serukt hebbend drong bij in een woning oor, waar bij een bejaard man vastgreep en in den keel beet. Ten slotte werd de man, dank zy het beleidvol en moedig optreden van twee politie-agenten, wier gedrag zioh zeer onderscheidde van dat van oenige veld artillerieten die bun kameraad ia den steek lieten, naar het militaire hospitaal overgebraoht. Daar bleek zyn naam J. D. te zgn. De toestand van D. is heden bevredigend; de patiënt is althans zeer gekalmeerd. Dedemsvaart, 8 Mei. Te De Krim aan deze vaart had gisteren een vreeselyk ongeluk plaats. Een tweejirig knaapje geraakte te water in het kanaal. De moeder tag het en sprong de kleine na. Op hsar hulpgeroep werd haar 18 jarige dochter opmerkzaam op het ongeval, kwam toeloopen en sprong eveneens te water. Eeoigeo tijd later werden alle drie levenloos opgehaald. 'a-Gravenhage, 9 Mei. Tweede Kamer). Bij het voortgezet debat over het wetsontwerp tot ealarieverbeteriDg voor het lager personeel der posterijen en telegraphie werden nog door de heeren Nolting, Roodhuyzen, S.mcenge, Van Wichen, Van don Bergh en Posstoors tal van wetsohen geuit, in het belang van commiezen, klerken, bestellers, adsistenten, postboden, brievengaardere enz. De Minister van Waterstaat antwoordde dat ten opzichte van de salarieregeiing voor de bestellers eene classificatie der kantoren naar bet gemiddeld aantal ie behandelen stukken overwogen wordt. De minister oordeelde dat er geen reden bestaat voor verdere lotsverbetering op het oogenblik en verdedigde het op óén ljjn stellen van conducteurs en adsistenten. Wat de quaestie der vakvereeniging aangaat merkte bij op, dat het aan het proetige van hoofdbestellers schaden kan met bestellers in eenzelfde vakvereeniging zitting te hebben. Pressie uitoefenen tot opzegging vau het lidmaatschap is echter verboden. De minister nam over een amendement- Bolsius, om de voorgestelde salarisverbooging niet met October maar met Juli te doen ingaan. De heeren Do Klerk en Fock stelden oen motie voor, uitsprekende de wenecbetijkheid om ook kantoren der 7e klasse voor klerken open te stellen. Doze motie weid dadelyk behandeld. De minister adviseerde de motie tydelyk terug ie nemen, belovende de zaak in over weging te zeilen bonden. De heer De Klerk trok na de motie in en het wetsontwerp is daarop aangenomen. Na de paaze werden, na tweede lezing, de Onder wyzersponsioenwetten zot der stemming aangenomen. Daarna was aan de orde de tweede lezing van het wetsontwerp tot horaieniog van het lager onderwijs (de onderwgstorelle). Nadat eenige redactiewijzigingen waren aangebracht, werd het wetsontwerp aan genomen met 56 tegen 38 stemmen, zniver rechts tegen links. Bij deze stemming waren afwezig de heeren Mees, Lohman, De Visser, Melchers, Troeletra en Vau Styrum. Door den minister van marine is een nota van wyriging ingediend op bet wets ontwerp tot regeling van de pensioenen van het personeel van den loodedienst voor zee schepen en van de weduwen en kinderen van dat peieoneel. De bedoeling v*n deze wijziging is om de gnnstige bepalingen der nieuwe wet in al- gemeenen zin van toepassing te doen zyn op alle personen, dio sedert 12 November j I. pensioen of recht op pensioen verkregen hebben, eltbans indien die bepalingen voor hen voor- deeliger zyn. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenbage herhaalt zijne waarschuwing tegen de firma Th. Qori Go., Beeklaan 564 6, aldaar. Nog steeds komen bij hem klaohten in van lieden, die in hunne verwachtingen aangaande hsndelsaangelegenheden, door deze fi-ma werden teleurgesteld. Zwijndrecht» 8 Mei. Gisterenmiddag om streeks 6 uur bad alhier een ongeluk plaats, dat nogal goed afliep. Het omstreeks 3 jarige kind van den heer d. B. werd door de moeder in een kinderwagen rondgereden, toen een paard gespannen voor een tilbury, schrikte, met bet gevolg dat het beest kind en wagen overreed. Gelukkigerwyze kreeg het kind geen letsel, terwijl de wagen verbrijzeld werd. De moeder, die haar bewustzijn verloren had, werd binnengedragen by dr. Dozy, waar haar hulp verleend werd. Rotterdam, 9 Mei. Nadat het op Rotterdam varend stoomschip f Batavier II" gisteren middag uit Londen was vertrokken, kwam nit de kolenbunkers te voorsobyn de 17-jarige B. H. Vier weken geleden was hy de ouder- lyke woning aan de Oranjehoomstraat ont- loopen en met het stoomschip »Llanshen" naar Eogeland vertrokken. Sedert zwierf hn io Engeland rond, tot hy zioh aan boord van de «Batavier" wist te verstoppen. De rivierpolitie bracht hem na aankomst alhier naar buis. Dordrecht, 8 Mei. In den afgeloopen nacht omstreeks half één werd bier door een pzar agenten in een nat pak aan het hoofd bureau van politie gebracht een jong paartje, heiden 18 jiar oud. Tea einde zich van het leven te berooven waren ze naby de Spoor wegbrug in de Oude Maas gesprongen, maar er stond daar te weinig water, zoodat ze elkaar weer op het droge hielpen, met bet voornemen hunne poging verderop te herhalen. Eenige in de nabijheid zijnde politie-agenten wistan dat te beletten en braohten de levene- moeden naar veiliger plaats, waar hunne kleeren werden gedroogd, terwyl inmiddels do respeotieve ouders waren gewaarsohnwd, onder wier geleide zy later huiswaarts konden keeren. Oosterhont, 9 Mei. By den brand bij den landbouwer H. C. v. Strien alhier, waarbjj de geheele hoeve een prooi der vlammen werd, had volgend treffend voorval plaats Op de schuur had een ooievaarspaar zyo nest gebonwd. Vermoedelijk had het jongen of zat het wyfje te broeden. Steeds bleef het in steeds nauwer kringen boven het brandende nest zweven en zag men hoe het arme beeat door de hoog opslaande vlammen werd ge blakerd. Einigen tijd later zag men het dier door brandwonden overdekt io een naby gelegen weiland neervallen, waar het dood werd opgenomen. Rozendaal, 9 Mei. De maréohanseée alhier heeft govankelyk naar Breda overgebraoht een Eogelsch oplichter, die reeda ©enigen tyd in het «Hotel de Brabant" gelogeerd wu en daar groote verteringen had gemaakt. Toen bot eindelyk op betaling aankwam, bleek myobeer geen geld te bezitten. Ook een goudsmid, den beer B., heeft hy voor ruim f 100 opgelioht. Eenige ringen met diamanten, die by bovendien nog besteld had en die ook al vervaardigd zyn, waren gelukkig nog niet afgeleverd, toen by in hechtenis werd genomen. Uit Stad ss Prsviscis. Zierikzee, iO Mei. By het te 's-Gravenhage gehouden ixamen voor teekenaar van het kadaster is o. a. geslaagd onze stadgenoot, de heer J. J. Lunenberg alhier, die met 1 Jnni a.s. wordt werkzaam gesteld te Asoen. Naar wy vernemen, heeft de heer J. van Schelven zyn ontslag genomen als lid van den Raad dezer gemeente. Alweer das een nieuwe verkiezing in 't zioht; de heer J. van Schelven bad zitting tot 1906. Maandagavond viel een 4 jarig knaapje naby de aanlegplaats der 8poorboot in het water, en was reeds in zinkenden toestand, toen het door een paar voorbijgangers werd opgemerkt en gered. Te verwonderen mag het genoemd worden, dat niet meerdere ongelukken aan onze haven- kant voorvallen. Het is onverantwoordelyk, dat zoovele ouders hunne kinderen aan zioh- zelven overlaten. Wy ontvingen een zeer uitvoerig ver slag van de rede «liberaal of sooialist", die door den heer W. H. Vliegen, o&ndidaat der S. D. A. P. voor de Tweede Kamer, te Brou wershaven in de zaal van de wed. Legemate werd uitgesproken. De geachte eohryver van dat verslag honde het ons ten goede, wanneer wy daaraan geen plaats kannen toekennen. Is het niet wat veel gevergd, rnimte, en nog wel geen onbeduidende, te vragen voor een redevoering, waarin men poogt de liberale party af te breken Ons blad is geen propa gandablad voor do S. D. A. P., maar wel een liberaal orgaan, dat by verkiesingen doideiyk en onomwonden van zyn standpnnt blyk geeft. Trouwens, zelfs Het Volk, het blad der sooialisten, neemt zulke omvangryke verslagen niet op. By beschikking van den Minister van Waterstaat zyn benoemd: J. J. van Leeuwen tot tydelyk adj -ingenieur en P. J. van Voorst Vader tot buitengewoon opziohter by de verbetering van het kanaal Gent—Tementen. Het voornemen bestaat het 50-jarig jabilé van den heer J. H. Hennequin ala burgemeester van Sluis reoht feesteiyk te vieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1