ZIERIKZEESCHEéH nieuwsbode. Zaterdag 6 Mei 1905. ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. HIND ER WET. AFKONDIGING. Alflsmasa Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad ta Praviacit. Verachijat DINSDAG, DONDERDAG an ZATERDAG. De prijs per 3 maasden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransraal, Indiê en*, renend ing •ana per week, f 10,per jaar. 61«te JAARüANG. No. 8161. Directeur a A, ST. DES L002UEL Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenL nieuws. Advertentiënvan i3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Ota., kunnen uiterlijk tot des MfumJsg», Woensdags eu Vrijdag, middags 3 ure besorgd warden. Groote Ietter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Sc buithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkei., Meelt traat 3S6, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van de COMMISSIE voor de GASFABRIEK en de STRAATVERLICHTING in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot uit breiding van de OasiaJbrielcstaande op den Scheepstimmcrdyk, plaatselijk gemerkt wijk A no. 137, kadastraal bekend sectie E, no. 510; dat op Donderdag den lSden Mei aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot bet inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, al3 zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 4 Mei 1005. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zjjn executoir verklaard twee kohieren betrekkelijk de Personeele belasting dezer gemeente, over het belastingjaar 1905 (voljaar en eerste kwartaal), die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 4 Mei 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestnnr voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Ovdr den oorlog, die tueachen Rusland en Japan gevoerd wordt, behoeven wij beden niets te schrijven, om de doodeenvoudige reden, dat er niets van te vermelden valt. De vloten van beide volkeren schijnen tegen over elke&r schuilvinkje te spelen, en de legers geven het voorkomen, alsof een wapenstil stand gesloten is. Op het gebied der krijgs bedrijven heersoht oogeublikkelijk volkomen stilte, als zij maar niet wordt, waarvoor gegronde vrees bestaat, de stilte van het graf. Zoo rustig als het is ver buiten de grenzen van het Russische rijk, zoo woelig is het daarbinnen geweest. In verschillende steden van Rusland hebben wanordelijkheden van meer of minder ernstigen aard en droeve gevolgen plaats gehad. Maar in geen stad van het uitgestrekte rijk ia het zoo erg en ergerlijk toegegaan als in Polen's oude hoofdstad, "Warsobau. Voordat wij de bloedige gebeurtenissen, die daar zijn afgespeeld, in het licht stellen, wensc'oen wij onzen lezers mede te deelen, hoe het in Petereburg, de hoofdstad van het geheele rijk, is toegegaan. Daar zat men in duizend angsten. Een groot aantal gegoede ingezetenen was de stad ont vlucht. De winkels waren gesloten, en de winkeliers hadden hun winkelramen met planken dichtgespijkerd. Voor het slimste was men beducht. En geen wonder I Uitge strooid was, dat de ontwikkelden en gegoeden zouden worden uitgemoord, eo de winkels geplucdord. Dat uitstrooisel was niet valaoh. Wat is toch gebleken? Dat een opstand was voorbereid niet door het volk, maar door den Minister zelf. Generaal Trepof en negen grootvorsten hadden n.l. een tegenbond tegen 't revolationnair comité heimelijk opgerioht, met het doel door een moordpartij op groote sobaal ziob van de ontwikkelden, die naar een beteren staatkundigen toestand streven, te ontdoen, on tevens om de hoogere standen af te schrikken van een volksregeering. Maar het revolutionnair comité, dat overal zijn spionnen heeft, werd *an deze samenzwering in kennis gesteld. Het riohtte een schrijven tot generaal Trepof, waarin het hem mede deelde, dat de narnen der deelnemers aan den tegenbond bekend waren, en tevens dat men volkomen op de hoogte van hun plannen was. Mon beriob.tte hem tevens, dat hij en de negen grootvorsten aansprakelijk werden gesteld, indien één intellectueel gedurende de Paaschdagen, dat bij de Russen een veertien dagen later gevierd wordt, dan hier te lande, het leven op gewelddadige wijze mocht ver liezen. En daar Tvepof weet, dat een derge lijke waarschuwing door de daad gevolgd wordt, zoo zag hij van de uitvoering van zijn helsoh plan af. Ren regoering, die om *ioh- zelve staande te houden, tot dergelijke lage middelen haar toevlucht moet nemen, guillo tineert zich zelve. Het revolutionnair comité heeft echter door zijn bedreiging Petersburg voor een herhaling der bloedscoae van 22 Januari gevrijwaard, zoodat het in de hoofd stad rustig bleef. Maar het absolutisme moest toch zijn offerande hebben. In "Warsohau waa het voor de regeering groot offerfeest. Ter eere van den Molooh van het Despotisme werden op Paasohmaandag meer dan 150 mensobealevene, waaronder vrouwen en kinde ren, opgeofferd. "Wat gaf tot die slachtpartij aanleiding? Een politie-agent wilde een student, die op de straat aan de hem omringende menigte den oorlogstoestand naar waarheid schetste, arreateeren. De stndent wist te ont komen, na eerst den agent met een schot uit zijn revolver aan hot been gekwetst te hebben. Een patrouille, die op dat oogenblik juist in de buurt was, trachtte den vluchtenden student met geweerkogels te treffan, trof echter niet hem, maar een op het trottoir staanden workman, die terstond dood neer viel. Het volk, dit hoorend, ontstak in woede, en trok, zingend revolulionnaire liederen, met Poolsohe vlaggen en banieren in optooht door de stad. In een straat gekomeD, waar een eskadron dragonders stond opgesteld, raakte het met deze slaags. De troepen vuurden, en boewei bet volk vluchtte, gingen zij daar mede door, zoodat velen, waaronder vrouwen en tal van kleine kinderen, doodelijk getroffen ter aarde stortten. In gereedstaande vuilnis karren werden door de dronken soldaten do lijken geworpen. Zoo vierdo de regeoring van Rusland het Paaschfeost. De zaken in War schau staan thans stil, de winkels zijn ge sloten, en de straten zija uitgestorven. Voor geheel Polen is thans door de arbeiderspartij de algemeene werkstaking afgekondigd. De Holdaten der autokratie werden, alvorens hun bloedig handwerk te verrichten, met brandewijn dronken gevoerd. In dien toestand zijn zij verechéurende dieren gelijk. Niemand is voor hen veilig. Zoo vielen zij katholieken aan, die zich in processie naar de kerk be gaven, zonder dat dezo daartoe de minste aanleiding hadden gegeven. Met een hagelbui van kogels joegen zij de geloovigeo, die aan de processie deelnamen, uit elks&r. Velen werden gedood en gewond. Ja, zij drongen zelfs bet kerkgebouw binnen, en schoten een vrouw, die naar het altaar gevluoht was, lafhartig dood. De Kretensers willen geen Eretensers, maar Grieken zijn. Van de openbare gebouwen laten zij de Grieksche vlag wapperen. Wel zijn de consuls der Mogendheden hiertegen ten krachtigste opgekomen, en hebbon geëischt, dat die vlaggen zouden worden ingehaald, maar de Eretensers weigeren hardnekkig aan dien eisch te voldoen* De Eoning van Engeland is de gast der Parijzenaars. Hij was bjj Loubet op het Efyeée, en deze braoht hem op zija beurt eeo visite iu het gebouw der Eogelaohe ambassade. Verhaald wordt, dat zijn bezoek aan Frankrijk's hoofdstad een politiek doel beeft. Sommigen beweren, dat bet een protest is tegen Duitsohland wegens het aanmatigend optreden van diens Keizer in Marokko, anderen, dat de Koning met behulp van Frankrijk tusaohen Rusland en Japan tracht vrede te maken. Het Engelacho Lagerhuis hoeft de Vreemde lingenwet, die het vorig jaar werd afgestemd, in tweede lezing aangenomen. Het dool van deze wet is te voorkomen, dat voor de Engelaohe werklieden de arbeidsmarkt gedrnkt wordt door goedkooper aanbod van de zijde der vreemdelingen, die zioh in Engeland in grooten getale vestigen. Keir Hardi ver klaarde, dat de arbeiders met deze wet vol strekt niet ingenomen waren. Zij besohouwden haar niet ten hunnen behoeve gemaakt. ■edtrland. Alkmaar» 3 Mei. Zaterdagavond is alhier ten huize van een zekeren van E. aan het Groot-Nieuwland een vrij brutale diefstal gepleegd. Twee personen, die in gezelschap van Van E. waren uit geweest, zijn met hem naar zijn woning gegaanwaar opnieuw drank werd gehaald. Toen Van E. zoo dronken was, dat hij nergens meer van af wist, hebben de ^vrienden" hun slag geslagen, en een lade opengebroken, waarin zij wisten, dat Van E. zijn geld htd verborgen. Daarna hebben ze zich met den bait nit do voeten gemaakt. Ofschoon de door Van E. gegeven aanwijzingen vrij vaag waren, is het de politie gelakt de daders-'op to sporen en in te rekenen. Brielle. Door 20 vrijzinnige kiesvereeni- gingen van de 21 in het district Brielle is de heer A. Roodhuizen ta Enkhuizen reeds definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Naar Het Volk verneemt, zal de heer Vegtel zioh terngtrekken als candidaat. De candidatunr der olerirtlen wordt nu over gelaten aan de Chr.-Hist., waarvoor als candidaat zal gesteld worden jbr. De Geer, redacteur van de Nederlander. Rotterdam, 4 Mei. Heden had het aan gekondigde bezoek van H. M. do Koningin- Moeder aan deze stad plaats. Dit bezoek had ten doel eenige instellingen te dezer stede, in welke H. M. groot belang stelt, te be zichtigen. Ten 12 ure 54 min. arriveerde de trein aan het station Delftsohe Poort, waar H. M. welkom" geheeten werd door den burge meester, vergezeld van een commissaris van politie. Het gevolg van H. M. bestond uit twee hofdames, jhr. De Ranitz en ridder Do Pauw van Wield recht. Ondanks den regen, was aan het Stations plein eene talrijke menschenmaBsa, die H. M. geestdriftig toejuichte. Alarm werd de tooht aanvaard langs Stationsweg, Coolsingel en Sahiedamschensingel naar do .NijverheidstentooneteUing. H. M. en gevolg werden ontvangen en rondgeleid door het bestuur eu bezichtigden vervolgens het geheel met de grootste bolangstolliog. Namens de verschillende exposanten werd H. M. een praohtig album aangeboden. Met de grootste belangstelling vroeg U. M. inlichtingen omtrent het hier tentoongestelde. Vervolgens begaf het Hooge Gezelschap zich naar het Ned. Herv. Diaconessenhuis, waar alles, zoowel betreffend de ziekenverpleging, als do opleiding en nitzending van zusters, werd bezichtigd. Op de operatie-zaal bracht H. M. geruimen tijd door. Herhaaldelijk gaf H. M. Hare bewondering te kennen over de doelmatige en keurige inrichting. Aandoenlijk was de hartelijke wijze, waarop H. M. zioh met vercohillende patiënten bezig hield. Het geheele gebouw, tot de keuken, waech- inriohting enz. werd door H. M. met de grootste belangstelling bezichtigd en herhaalde lijk gaf de Hooge Bezoekster Hare bewonde ring te kennen over deze waardige éénige inrichting. Vervolgens werd nog bezooht de Industrie- School voor meisjes aan de SchietbaanBtraat, van daar ging bet naar het Arohiefgebouw en het R.-K. Arm- en Weeshuis, waarna een rijtoer werd gedaan langs de West-Kruiskade, Mauritsweg, Willemskade, Boompjes, Ge dempte Glashaven, Zeevischmarkt, Coolsingel en Stationsweg naar het station D. P., van waar ten 6 nnr 12 min. de terugreis naar de residentie werd aanvaard. Overal in het bezochte gedeelte der stad waren duizenden op de been, on brachten de hartelijkste ovaties aan deze geliefde Vorstin. Een op den Cbarloischen Kerkeingel alhier wonende vader deed bij de politie aldaar aangifte, dat zijn zoon, een vleesch- houwer, die op den West-zeedijk woont, in de omgeving van den Bergweg door twee mannen op klaarlichten dag ie aangerand en beroofd van een bedrag van ongeveer f 150. Die zoon ligt op het oogenblik tehnis ziek. Volgens mededeeling zou deze berooving Maandagmiddag hebben plaats gehad op ongeveer 20 minuten gaans van den tol op den Bergweg en wel op een landweg. Daar werd die zoon door twee mannen aangesproken, die hem varkens te koop aanboden. De mannen liepen daarna met hem mede, grepen hem plotseling aan, sloegen er op los na hem van zijn geld beroofd te hebben en lieten hem bewusteloos langs den kant van een sloot in het land liggen. In dien toestand bleef hij tot in den avond van den volgenden dag, toen bij, bij kennis komende, zich in zooverre hersteld gevoelde, dat hjj zich huis waarts kon begeven naar den West-zeedijk, waar hij sedert bedlegerig is. Tilburg. Voor de pCta. geldleening van f 96000, ten laste dozer gemeente, is ingeschreven voor f 117.500, tegen koersen variëarende van 96 tot 98 pCt. Steenbergen. Donderdagmiddag 11. kwam j alhier een paard, bespannen voor een rijtuig, in aanraking met de tram. Dank zij den machinist, die, het gevaar ziende aankomen, onmiddellijk stopte, had enke! een botting plaats. Zierikzee, 5 Mei. Donderdagnamiddag werd in het »Huis van Nassau" alhier een algemeene vergadering gehouden van de ver- eeniging »Het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland te Noordgouwe". De Voorzitter, dr. J. L. C. Wortman, opende de vergadering, en de Scoretaris, de heer J. A. Bolle, las de potuien. Hierop werden met algemeene stemmen tot bestuursleden gekozen dr. Snellen en de beer L. de Oade, Burgemeester van Serooakerke. Vervolgens werd door den Voorzitter het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het vol gende ontleenen. Het aantal verpleegden be droeg 81, met niet minder dan 2469 ver- pleegdagendat zijn 681 verpleegdagen meer dan in 1903. De ontsmettingeoven heeft negen keer dienst gedaan, om besmetto goederen, meestal afkomstig van lijders aan typhus en tuberculose, te deeiofecteeren. De circulaire, die tot versterking der geldmiddelen aan par ticulieren en aan alle gemeenten, burgerlijke armbesturen en diaconie-armbesturen op Schouwen en Duiveland verzonden was, had het resoltaat, dat veie gemeenten en arm besturen een jaarlijksche bijdrage toozegden, en dat 103 nieuwe leden tot de vereenigiDg toe traden. Teleurgesteld was men door de af- wijzende bcbchikking van de gemeente Zierik- Z3e, waar de meerderheid niet te vindon was voor een billijke bijdrage, die door mr. H, C. Moolenbnrgh echter warm verdedigd werd. Het feit, dat van uit Zierikzee nog steeds de meeste patiëaten komen, dott de hoop koes teren, dat Zierikzee nog eenmaal op haar be sluit zal torugkomen. Door de vermeerdering van het ledental, vermeerderden de oontributiegelden met f 564. Vrienden van de inriohting sohonken ten bate der exploitatie f 760. In den jachttijd werden de zieken nu eu dan aangenaam verrast door de hoeren H. C. Moolenbnrgh, C. Moolenburgh en Jao. M. v. d. Bout, terwijl door mej. J. E. van der Lek de C/eroq en jhr. C. A. van Citters wederom aan het Ziekenhuis de vrije beschikking- over hnn groontentuioen werd gegeven. Ook is men dank verschuldigd «u de heeren C. Hocko Hoogenboom en J. Hoger- land voor de fraaie boek- en plaatwerken. De vereeniging telt na 21 stichters, 63 dona teurs en 590 gewone leden, in het geheel 674. Door den penningmeester, jhr. C. A. van Citters, wordt het financiëele verslag uitge bracht. De ontvangsten bedroegen f 7102.68 en de nitgaven f 6815.53, zoodat er een batig saldo is van f 287.15. Namens de fioanoiëele commissie deelde de heer A. W. van Buuren mede, dat de rekening door haar roet de be scheiden vergeleken, accoord bevonden en goedgekeurd was. Aan de acouratesse van den penningmeester werd door haar in warme bewoordingen hulde gebracht. De heer Van Buuren betuigt den directeur- geneesheer, hartgrondigen dank voor hetgeen hij ton behoeve van de inriohting en baar patiënten gedaan beeft, en spreekt daarbij den wensch nit, dat hg nog vele jaren aan de inrichting moge verbonden blijven. Dr. Wortman verklaart, dat de inriohting, die op zijQ initiatief in het leven is geroepen, niet door hem zal verlaten worden, en deelt mede, dat bij van een hem elders aangeboden betrekking heeft afgezien. (Toejuiching). Aan don penningmeester, jhr. Van Citters, wordt door den voorzitter nog een bizonder woord van dank gezegd voor hetgeen dezo ten behoeve van de inrichting doet. Hierop werd door den voorzitter de verga dering gesloten. Gisterenavond werd in het koffiehuis van den heer Adriaanae, Appelmarkt alhier, een vergadering gehouden van belang- I hebbenden bij en belangstellenden in de totstandkoming van een interlocale telefoon in deze gemeente. Aan den oproep deze ver gadering bij te wonen hadden vele ingezetenen gevolg gegeven. Het zaaltje bleek zelfs te klein te zija allen te kunnen bevatten. Zoo groot was de opkomst. Mr. A. J. F. Fokker opende de vergadering met een inleidend woord, waarin hij deed uitkomen, dat vermoedelijk daarom hij waa aangezocht deze vergadering te leiden, orodit bg in den gemeenteraad tot Burgem. en Weth. het verzoek had gerioht tot verkrgging van een telefoon alhier bg de regeoring stappen te doen; er op wgzend dat een gemeente als Middeiharnis, die veel kleiner dan Zierikzee ie, zelfs aansluiting verkregen had. Eo onze burgemeester, do heer Cb. W. Vermcys, beeft met prijzenswaard/gen spoed gehandeld. De regeering toch sobgnt bereid te zgo nog dit jaar hier een telefoon aan te leggen, indien blijkt dat 'deze door de burgerij gewenecht wordt. Spreker schetste in korte trekken de voordooien van een telefoon, die bovea de telegraaf te verkiezen is, stelde in het licht, dat met deze vergadering een tweeledig doel beoogd werd: I. inliohtingen te ontvangentot het geven waarvan de direotenr van bet Poet- en Telegraafkantoor, de heer J. Post Uitorweer, zioh welwillend bereid heeft verklaard: II. gelegenheid te sohenken zich voor de verkrgging van een telefoon op te geven. Uit de antwoorden, die door den directeur op de verschillende vragen gegeven werden, zullen wg trachten een geheel samen te stellen. De Igd van opening van 't telefoon-bureel is vermoedelijk dezelfde als die van de telegraaf. Men verbindt zich voor vgf jaar. Elk jaar betaalt men f 25, die in twee termgnen ge kweten worden. Na verloop van vijf jaren strekt zich de verbintenis slechts tot één jaar nit. Men is van de verbintenis ontslagen, als een andere haar overneemt. Het rijk geeft de toestellen, en zorgt voor den aanleg en het onderhoud. Men kan ook twee of meer toestellen in zgo huis krggen. Voor elk extra-toestel betaalt men f 10 per jaar, voor een tafel-toeBtel f 2,50 en voor een extra-schel f 1,50. Een gesprok mag drie minuten duren en kost dertig cent. Voor elk* drie minuten langer moet weêr dertig cent betaald worden. Dit geldt van gesprekken met personen aangesloten buiten deze gemeente. Wil men spreken met iemand, wonend in de gemeente, dan koet dit 2£ cent. Voor ge sprekken met personen aangesloten boitea deze gemeente moet men een rekeningsver- sohot van f 5 storten. Hiervan worden de telegram - of telefoon-kosten afgebonden. Is die f 5 tot f 1 verminderd, dan moet men suppleeren. Is men aangesloten, dan kan men ook de telegrammen, die men ontvangt, per telefoon krggen. Voor een afstand van 500 meter hemelsbreedte wordt f 25 per jaar betaald, voor elke 100 meter meer f 3 per jaar. De afstand wordt natuurlgk genomen van het tekfoon-bureel, dat in het PöBt- en Telegraafkantoor alhier zal gevestigd worden. Is iemand buiten de stad niet telefonisoh aangesloten, en wensoht men met dezen per telefoon te sprekendan wordt tot dien persoon het verzoek gericht om op eeu bepaald tgdstip in de spreekoel van het telepboonbureel te komen, teneinde aldaar te spreken met hem, die hem beeft doen oproepen. Nadat de zaak behoorlgk besproken en toegelicht was, werd een ieder in de gelegen heid gesteld op een lijst te teekenen. Met hen, die zioh ten stadhuize hebben aangemeld, is het getal van personen, die zich weneohen aan te sluiten, tot 26 gestegen. Wg maken belanghebbenden opmerk zaam, dat morgen Zaterdag nog gele genheid bestaat zich bij den Burgem. alhier schriftelijk aan te melden. Hoe grooter hot aantal deelnemers is, des te spoediger zal de regeering tot den aanleg van een telefoon alhier besluiten. Dé voorzitter, dankend voor de belangstel ling van de opgekomenen, voor den bekwamen spoed, wasrnrede de burgemeester, de heer Ch. W. Vermeys, in deze gehandeld heeft, en voor de degelgke i dichtingen van den heer .J. Poet Uiterweer, sluit de vergadering. Woensdagmorgen 1.1., circa 8£ nnr werden alhier aan het station 22 postduiven opgelaten van het rgks-postduivenetation te HeUevoetsluis. De dniven uit de eerste mand, 10 stuks, werden opgelaten 8| uur, deze vlogen zeer spoedig in de hoogte en dwaalden eenige minuten boven de stad rond. De dniven uit de tweede mand, 12 stuks, werden pl. m. 10 minuten later losgelaten, terwgl deze, na een paar minuten gevlogen te hebben, zioh voegden bg de eerste groep, die nog steeds zoekende rondvlogen. Een paar minuten daarna namen zg allen koers in N.-W. richting. I Dat ze niet dadelgk de juiste riohting namen, was hoofdzakelijk hieraan te wgten, dat de luoht erg bewolkt waa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1