Op de aanbeveling voor de betrekking van directeur der Nuts-Spaarbank te 's-Graven- hage (waarvoor zich 150 sollicitanten hadden aangemeld) komt voor mr. M. T. van Heioma, waarn. directeur van de Bank voor Schouwen en DuiveUnd te Zierikzee. Te dezer stede is blijken? achterstaande advertentie de lasulaire Hypotheekbank op gericht, waarvan hot kantoor op de Oude Haven alhier gevestigd ie. Het doel van deze bank wordt door haar naam voldoende uitgedrukt, zoodat het overbodig ia het te schetsen. Zjj geeft uit 4 pCt. pandbrieven in stukken van f 1000, f 500, f 100 en f 50 tot den koers van 100 pCt. Deze pandbrieven, voorzien van halfjaarlijksche coupons, vervallende 1 Mei en 1 November, zijn gewaarborgd door solide hypotheken met ruime overwaarde, en voorts door het nog te storten aandeelen kapitaal d f 225000. De Directie vestigt er de aandacht op, dat de stukken van f 50 en f 100 bij voorkeur geschikt zijn voor belegging vau spaargelden. Verwisseling van kleinere stukken in grootere geschiedt steeds kosteloos. In het begin van dit jaar werd door de Bergen-op-Zoomsohe Handelsreizigers- vereeniging een adres gezonden aan den directeur-generaal der Staatsspoorwegen ter verkrijging eener hetero dienstregeling op de lijnen Roosendaal—-Vlissingen. Deze vereeniging had verzocht in de richting Vlissingen—Roosendaal twee nieuwe treinen te doen Ioopen, vertrekkende uit Bergen-op-Zoom 11.09 v.m. sneltrein en 4.08 n.m. gowone trein en richting Roosendaal Vlissingen vertrekkende nit Bergen-op-Zoom 12.25 van gewone en 6.20 n.m. sneltrein, met verzoek tevens om dan de lokaaltrein van 6 20 n.m. te doen vervallen. Tevens werd gevraagd trein 87, vertrekkende uit Roosendaal 10.01 n.m., hier te doen stoppen, wegens het herhaaldelijk missen van de aansluiting Amsterdam en 's-Hage met den laateten trein. Uit de nieuwe dienstregeling biijkt eohter dat de bestaande toestand gehandhaafd blijft en geen enkele trein wordt ingelegd. Tueachen 10 42 v.m. en 2.08 n.m. blijft nu elke gelegenheid ontbreken om per trein in de richting Roosendaal te reizen, wat ook het geval ia tneechen 3.12 en 6 nar n.m., terwijl in de richting Vliseingen tueschen 10 37 v.m. en 1.39 n m. en 4 20 en 8.10 eveneens die gelegenheid gemist wordt. Noordgouwe. De fairbank der Land- bouwvereeniging »Ons Belang" alhier is ver plaatst van het dorp naar de ladingplaata der R. T. M., pl. m. 10 minuten buiten de 'gemeente. Kerkwerve, 2 Mei. Iu do gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot wethouder benoemd de heer M. Boot Jz. Haamstede, 2 Mei. Was het ongunstige wcêr met Paschen de oorzaak, dat bot reisje van de Spoorboot miBlnkte, dezelfde oorzaak braoht mede, dat ook de tocht van Zondag 30 April in 't water viel, zoodat nu beide reizen mislukt zijn. Bezoekers van elders zijn er Zondag dan ook haast niet geweest. Toch, als het weer goed ia, zal een uit stapje naar onze gemeente nog velen van onze bloemvelden kunnen doen genieten. Wel lijden de bloemen door het vele nat, en zijn er al een groot aantal afgeplukt, doeh telkens beginnen weer nieuwe bedden te bloeien. Zype. Dinsdagmorgen 1.1. kreeg een land- houwerskneoht met het inladen van jonge paarden op de stoomboot »Zijpe" van 6en paard een zoo geweldigen aobop tegen zijn baen, dat de man gebrekkig en met dolde- looze smart de boot verliet. Staveni8se. Volgens den alhier vanwege het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut ta De Bilt bij Utreebt geplaatsten regenmeter, viel er in April 1.1. 77.8 m.M. neerslag (in 13 afteppingen), tegon 20 3 in 1904 en 128.9 in 1903. De hoogste barometerstand in de laatste maand wae 771, de laagste 746 m.M. Tholen. In de jaarljjksche vergadering van aandeelhouders der Naomlooze Vennoot schap De Thoolsohe Gasfabriek" is besloten, na goedkeuring der balans en rekening, een dividend van 4jj pCt. uit te keeren. Herkozen worden de heeren D. v. d. Velde en J. J. de Lange als commissarissen, eerst genoemde als president-commissaris. De commissie tot het nazien der rekening over 1905, bestaat nit de heeren Th. Lunen burg, C. M. van Rijisel en J. H. Dalebout. Oud-Vossemeer, Do Raad dezer gemeente heeft met 3 van de 5 stemmen als keurmeester van vee en vleoach aangewezen den heer J. A. de Grasff Az., provinciaal veearts te Soherpeniese. Ia het begin van Jan. tot 15 April was daarvoor aangewezen de heer Van da Sande alhier. Goes. De hier bestaande afdeeling van het Groene Kruis verkeert in bloeienden toestand. Alle Diaconieëi en da Werklieden- VereenigiDg »Eigen Hulp" zijn tot het lid- maatsobap toegetreden. Alle magazijngoederen worden trouw gebruikt, en voortdurend door aankoop vau nieuwe vermeerderd. De finan ciële toestand is uitstekend, en werd in 1904 f 715 minder uitgegeven dan ontvangen. Jammer, dat door te weinige deelneming een cursus ia ziekenverpleging in den afgeloopen winter niet heeft kunnen plaats hebben. In het bestuur der afdeeling werd het aftredend bestuurslid, dr. J. L. Goemans, met bijna algemeens stemmen herkozen, met welke keuze de Vereeniging door den voor zitter werd geluk gewenzobt. Medegedeeld werd, dat de vereeniging rechtspersoonlijkheid heeft verkregen. Ten slotte nam de vergadering, op voorstel van het bestuur, een gewiohtig besluit, n om op een gemeente-terrein een ïegenbak te doen bouwen ter grootte van 20 tot 25 daizend liters, om daaruit in tijden vau droogte, oavermogenden kosteloos van goed drinkwater te voorzien. Daarvoor werd oen orediet van f 800 toegestaan. En de bedoeling is, om later op andere peroeelen in Goes dergelijke regenbakken te laten bon wen. Benoemd tot surnumerair der registratie de beer H. Ittman te Goes. Verder zijn benoemd bij het Rijkelandbouw proefstation te Goes tot tydeljjk scheikundige, de been J. Mascbranpt, aldaar, tot tijdelijk assistent de heer A. Godronen tot plaats vervangend diBtriots-veearts de heer P. Gaaille te Noord welle. De Mei-Dinsdag (Diessendag zegt men hier), het jaarlijkscbo hoogtij vau de boeren meiden en -kneohts, heeft het dit jaar buiten gewoon slecht getroffen. Het regende, dat het goot, het water plaste met geweld neer en joeg de niet talrijke bezoekers de berbergen in. Andere jaren ia zoo'n dag niet onvoor- deelig voor de neringdoenden, want bet jonge volkje, dat pas ziju huur heeft ontvangen, darft nu wel eens in den bnidel tasten. Een caroaesel (karesel) en een paar olie koeken-gelegenheden zullen ook wel eens beteren Mei-Diessendag gehad hebben. Alweer een nieuwe vereenigingditmaal van bjjentelers. Op initiatief van de heeren 8. de Visser van Hansweert, E. de Jonge van Ierseke en J. J. van Willigen van Goes, kwam de vereeniging tot stand. 13 leden en 3 donateurs tolt aanvankelijk de pas opge richte vereeniging. Een reglement zal worden vastgesteld en een bestuur gekozen. Zuid-Beveland met zijae vele boomgaarden en belangrijken verbouw van koolzaad is eeo goed jachtveld voor de nijvere bij, tenminste gedurende een zeker gedeelte van het jaar. Do oostdam van do haven aan den Kleine Huissenspolder is over een niet onbe langrijke lengte verzakt. De onkosten zullen waarschijnlijk f 450 a f 500 bedragen. Hansweert. Tot conducteur op de nienw gebouwde provinciale stoomboot Walsoorden, bestemd vcor den dienst Walsoorden—Hans weert, is door Ged. Staten met 1 Mei j 1. benoemd de heer J. van Bensekom te VJj'b- siogen. Ia verband daarmee keert de controleur van den Prov. Btoombootdienet, de beer T. A. van Dijk, sedert 1 Jan. U. alhier gedetaoheerd, met 1 Juni a.s. naar zijn standplaats Vlissin gen terug. Vlissingen, 2 Mei. In den gersgelden dienst bij de Maatschappij Zealand" was het tot nog toe gewoonte, dat de mailbooten den eenen dag van hier, den volgenden van Eogeland vertrokken om don derden dag stil te leggen. Hierin is na, bij wijze van proef, verandering gekomen. Do booten zullen 14 achtereen volgende dagen van en naar Eogeland varen, om dan een week buiten dienst te worden gesteld. De dijkwerkers te Westkapolle hebben hun vertrekkenden geneeeheer, den heer J. H. Doyvis, heel aangenaam verrast met ean ge schenk, bestaande ia een mooien vergulden taartenschepper en zes vorken, met zilreren beften, in étui. In dit étui was een zijden liot aangebracht, waarop in gouden letters stondnSouvenir van de dijkwerkers te West- kapelle". Bovendien werd hem nog een schrijven aangeboden, waarin groote tevredenheid be- taigd wordt over zijn bjjna 13-jarige praktijk als arts te Weitkapelle. Dit schrijven was door een 200-tal ingeze tenen onderteekend. Sluis. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen afwijzend beschikt op ean verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem., om des Zondags, gedurende de godsdienst oefeningen, de herbergen te slniten. Landbouw Veeteelt. Zierikzee, De zomerkeuriogen van venlens (geb. 1905), van hengeten en merriën (geb. 1904), van hengsten (geb. 1903), en van 3—8 jarige merrica zallen dit jaar gebonden worden, o. a. in deze gemeente, Maandag don 17en Juli e. k. Naar aanleiding van een echrijveo van de Vereeniging tot bevordering van den vee handel en veredeling van den veestapel in het eiland Tholen", meldende dat de vereeni ging is ontbonden en vanwege haar geon veemarkten meer zullen gehouden worden, heeft de gemeenteraad van Tholen besloten de veemarkt, gehouden op den tweeden Woensdag in Ootober, of te schaffen. Bezwaren tegen dit besluit kunnen vóór 18 Mei aan Gedeputeerde Staten van Zeeland worden medegedeeld. Naar Nederlandsok slachtvee was in Maart voor België weinig vraag; de invoer bedroeg veel minder dan ia dezelfde maand van andere jaren. De prijzen waren ook zeer gedrukt. Daarentegen was de handel in melk- en kalf koeien met België zeer levendig, alsmede in jongvee. De prijzen van varkensvlessch waren ge durende Maart laag op de Belgieohe markten, zoodat er weinig uitvoer was. Beter stond het met den uitvoer daarheen van versoh rundvleesoh, wild en gevogelte. De invoer van onze aohapen in België blijft zeer belangrijk Vooral Friesche lammeren j werden door VlaaniBche kooplieden tegen j goede prijzen opgekooht. De verbetering, die in de laatste weken in onzen handel in slaobtvee met België is ingetreden, heeft zich etsende gehoudeu. De lovoer van Nederlandsoh slachtvee neemt gaandeweg tos. Vooral vette oasen en vaarzen ziju zeer gevraagd. Ia de week van 16 tot en met 22 April zijn uit ons land naar België gezonden 526 runderen bestemd voor de slachtbank, tegen 413 2Q de week daaraan voorafgaande; dus eene vermeerdering van 113 stuks, hetwelk ook wel eenigszins aan de Paasohfeesten moet wordeft toegeschreven. Ia de slachthuizen der 5 groote steden werden geslacht 221 Nederlmdsohe ossen, 129 vaarzen, 74 stieren, 32 koeien en 70 kalveren. Brussel en Antwerpen vroegen de meeste ossen en kalveren, Gent en Luik de meeste vaarzen en stieren. Numansdorp. De eerste of voorjaars paardenmarkt alhier zal gehouden worden Woensdag 14 Juni. Ingezonden Msdsdeelingen. {Onder verantwoordelijkheid tan den inzender). Van 1—5 regels 1,elke regel meer f 0,20. Ht'lMll£lKINDER- 31 IVffUJB-MEEL. Melkvoedsel voor Kinderen enZieken. AanbNtedUfeaVerkosplisei eis. Ellemeet, 2 Mei. Ten overstak van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden heden ten verzoeke - en op de hofstede van den heer C. Sohikker ia het openbaar ver- koohtwerkpaarden voor f 345, f 344, f 250, f 405, f 391een jaarling raio veulen voor f 150; melkkcsien voor f 221, f 230, f151, f 181, f 200 en f 209; on kalf raars voor f 185; twes- on ééa-jatige ossen en vaarzen voor f 140, f 132, f 130, f 120, f 141, f149, f 118, f 116, f 70, f 81, f 75 en f72; kal- veron voor f 48, f 50, f 40, f 36, f 37 en f 31. BECHT8ZAREN. Ean boekbinderaknccht te Haarlem had een spaarduitje van ongevor f 1000, welk gold h{j had Btaan bjj den makelaar A. van Cap- pallen te Haarlem. Het vorig jaar besloot bjj dit geld te besteden, om eeo eigen zaakje op te zetten, en koebt bij esn Amsteró&meehe fabriek eenige machines, voor ongeveer f 400. Hij zoq deze betalen met het geld, dat bij uitstaan had. Toen bij er den makola&r even wel om vroeg, zeide deze, dat hij het geld op het oogenUik niet kon geven, maar nam op zioh, om do machines te betalen. Vóór eenigen tijd ging bjj evenwel failliet, en daar de leveranoier dor machines nog steeds geen geld ontvangen had, stelde deze een civiele tctie in bij den Qaariomschen kantonrechter, om van den boekbinder bet geld te ontvangen, bewerendo, dat het hem niets aanging, of dezo overeenkomst al dan niet met den makelaar was getroffen. De kantonrechter deed Vrjjdag in dit prooes uitspraak en veroordeelde den boekbinder om te betalen. Het ia intnsschen gebleken, dat de makelaar het geld van don boekbinder verbruikt heeft, zoodst deze alleen een geringe uitkeeriog uit het faillissement wacht, waarvan bij evenwel de machines niet eens zal kunnen betalen. De boekbinder, een oud, weinig ontwikkeld mannetje, is dus het tlacbtoffor geworden van genoemden makelaar, die blijkbaar meer dergelijke malversaties moet verricht hebben. Althans bjj bevindt zich daarvoor in heohtenis en zal voor de rechtbank moeten terecht staan. ERSKllICWB. Nieuwerkerk.Benoemd tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. de heer D. A. Labrjjn, in de plaats van den boer P. H. van Driel. Ds. C. J. L. Ruysch van Dugteren, sedert 23 Nov. 1890 pred. te Strjjen, hoopt 4 Juni a.s. den dag te herdenken, waarop bij vóór 40 jaar de Evangeliebediening nis predikant te St.-Annaland aanvaardde. Vóór dien tijd, van 1861—'65, was ds. Rnycch vao Dugteren als hulpprediker te Jatph&as werkzaam. In die 40 jaar stond d# aanstaande jubilaris nog te Zevenbergen, Lage Zwaluwe, Rhynsburg, Wemeldiuge (1#79—'86), Nieuw Vennep, en Axel (1888~'90) Zondag 1.1. herdaobt, onder vela bewijzen van belangstelling, ds. J. van Witzenbnrg Az., predikant bjj de Ned. Herv. Gem. te Zaandam (Westzijde), zijne 40 jarige ambtsbediening aldaar. Op 9 November 1856 aanvaardde hij de evangelie-bediening te Ouwerkerk (Duivelahd). Beroepen bij de Geref. Gem. to Nieuwe Pekela (Groningen) ds. N. P. Littooy te Axel; te Westkapelle de cand. H. H. Schoenmakers te Lutteo. ORDRRWMI. Zierikzee, 3 Mei. In ééa der zalen van het nieuwe gebouw der Ambachtsschool werden hedennamiddag op plechtige wijze de diploma's en prijzen uitgereikt. De voorzitter van het Bestuur der Ver eeniging tot oprichting en iostandhoudiog der Ambaohtssehoolde heer J. A. de Brnyne, opende de plechtigheid, die door den burge meester, den heer Ch. W. Vermeya, den wet houder, mr. D. van der Vliet, den gemeente secretaris, den heer J. Snellen, en door den voorzitter der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwjjs, den heer F. A. Kloppert, werd bijgewoond, met een toespraak tot de zeven leerlingen, die de Ambachtsschool na hebben doorloopen, en voor een diploma in smeden of timmeren in aanmerking komen. In die toespraak, waarin werd medegedeeld, dat de wethouder mr. Moolenburgh, de secretaris van het Bestuur jhr. De Muralt, en het bestuurslid, de heer W. C. de Crane, ver hinderd waren tegenwoordig te zijn, schetste de voorzitter het huidig doel van bet diploma, dat eenigszins afwijkt van het vroegere. Voorheen was het meer een eerbewijs, dat men in zijn woning aan don wand ophing, tegenwoordig, nu het ambaohtsonderwjje overal doordringt, heeft het een meer pr&ctische beteekenis. Tegenwoordig toch wordt vaak gevraagd, of men een ambaohtssehool heeft doorloopen. Ook bjj sommige rjjkebetrekkiogen, zooals die van monteur, is dit het geval. Ja zelfa in h6t buitenland wordt een dergelijk getuigschrift op prijs gesteld. Voorts zal het diploma een aangename herionering zijn aan de doorgebrachte leerjaren, eeo dankbaar terugdenken aan de onderwijzers voor hun leiding en vormiog, en een krachtige aan sporing zioh het diploma waardig te msken. Spreker wees er op, dat zjj moesten blijven voortwerken, en niet moeten denken, dat sy thans volleerd zjjo. Ook spoorde by hen aan om ketzy hier, hetzij elders de lessen der Avondschool voor Vakonderwijs te blijven volgen. Hiorop werden a&n de volgende leerlingen de diploma's door den voorzitter uitgereikt Aan Adriaan Pieter Stouten en Willem den Boef, beide voor het smeden. En aan Willem Engel Conmon, Diogeman Qaaot, Gerard Poldermans, Anton Legemate en Roelof Orrée, voor het timmeren. Roelof Orcós betuigde mede namens zjjo medeleerlingen zijn dank aan de onderwijzers Vermunt en Kosvoets, en dên directeur Boo- gerd voor het onder wye, dat zij van hen hebben mogen ontvangen. De voorztter deelde nog mede, dat de gediplomeerden de hun uit te reiken gereed schappen, die zij zelve in het laatste jaar vervaardigd hebben, mogen behonden, en sloot, na allon, die de plechtigheid hebben bijgewoond, zijn dank voor hun aanwezigheid te hebben gebracht, deze bijeenkomst, die ongetwijfeld ook op de leerlingen der andere klassen die alle tegenwoordig waren een bemoedigenden indrak zal hebben gemaakt. Tot hoofd eener school te Nieuw-Beierland ia benoemd de heer G. Beneker te Brouwers haven. Acte-examens in Zeeland. Maandag werden gr è'xtmineerd 8 vrouwelykec andidaten. Daarvan slaagden 7, te weten de dames L. E. C. van As. M. S. Bal en F. E. Eogel- vaart, allen te Tholen, J. S. van der Have, Zierikzee, J. J. Dormaar, Goes, H. J. van Elsibker, Krabbondyke, en B. Huibregtee, Ierseke. Woensdag slaagden oa. de dames P. A. Timmerman van Zierikzee en E. van Bende- gom van Nieuwerkerk. De heer J. D. Duyabouwer te Scher- penisse is door het Dagelykech Bestuur der gemeente Oud-Vossemeer aangewezen als tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school aldaar. Op 31 December 1904 werden de openbare «obolen te Middelburg bezocht door 2167 leerlingen (1146 mannelijke en 1021 vrouwelijke); de bizondere door 903 leerlingen (387 mannelijke en 516 vrouwelijke).' Schoolspaarbanken. In het jaarverslag over 1904 der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs te Middelburg wordt gemeld, dat de scboolepzarbanken aldaar steeds zeer gunstig werken. Het saldo op 31 Deoember 1904 bedroeg op de scholen voor onvermogenden f1575 60 tegen f1429,42 ia 1903; dat der scholen voor minvermogenden respectievelijk f 3421,52 en f 3301,44^. De commissie brengt, voor deze zeer nuttige zaak, haren dank aau hoofden en onderwijzers der verschillende soholen voor de vele moeite en zorg in deze betoond. St.-Filipsland, 1 Mei. Heden herdacht de heer J. J. Scboo den dag, waarop bjj 25 jtar geleden in deze gemeente als onderwijzer in fanctie was getreden. Als blijk van sym pathie en waardoering werd hem namens de gemeentenaren een cadeau aangeboden, be staande nit zes praohtige stoelen, terwijl ïConcordia" den jubilaris des avonds eene schitterende ovatie braoht. VI8SCHERIJ-BEBICRTEN. Bminisse. Het varen naar de Zuiderzee om mosselzaad is hier weer begonnen. Een viertal vaartuigen zijo met dit doel vertrokken. Door eon tjalk en een paar andere vaartuigen werd wederom mosselzaad aangevoerd. Gemengd Nieuws. Den lOan Januari 1882 zond iemand uit Oudenbosch eene briefkaart aan zekeren Robert Bensel, te Boedapest, om iets te bestellen, waarvoor het bedrag gelijktijdig per postwissel verzonden werd. Na eenigen tjjd kwam deze laatste terug tengevolge van onboBtelbaarheiddooh de briefkaart had meer tjjd noodig. Deze toch, kwam eerst aldus verhaalt de Bred. Cf. (volgens den poststempel) den 15 den April 1905 op de plaats van afzending terng, voorzien van een gedrukt etiketje met de aanduiding: »Lakasa bejelentve niocaen. Iooonnu, domicile non enregistró". Ruim 23 jaar was de briefkaart dus onderweg geweest. Laatste Berichten. Warschau, 2 Mei. De stad beeft van daag weer baar gewone aanzien. Bij eenige fabrieken staken de arbeiders nog. In het geheel zijo er gisteren 31 menschen gedood. In den loop van den dag is de werkstakiog weer eterk toegenomen. Wegens het bloedvergieten van gisteren heelt het bestuur dor sociaal-democratische partij in Polen en Litbauen een manifest uit gevaardigd, waarin de algemeene werkstaking wordt uitgeroepen, om dadelijk te beginnen. Berlijn, 2 Mei. Volgens berichten nit Warschau, sloegen bij het straatgevecht daar de geweerkogels in het hospitaal van het Kindeke Jezus, waar de gewonden binnen werden gebracht. Dat gaf verschrikkelijke tooneelen. Vóór het Iykenhuis van de politie by de Krniskerk stond een groote menigte, die wilde zien wie er binnen dood lagen. Maar troepen en politie weigerden iedereen den toegang. Mftdrid, 2 Mei. In ziju antwoord op een protest van republikeinen heeft Villaverde de bascholdigicg afgtwezon, dat by de grondwet geechonden had, want het indienen van de begrooting is slechts verplicht, wanneer de Cortes geopend zjjn. Het protest is dus on gegrond. Verder zeide fay, dat de protestee- renden zich, binnen de grenzen der wet, op den openbaren weg kuDnen begeven, maar zocdra men gewelddadigheden trachtte te bedrijven, zou de regeering in de droevige noodzakelijkheid wezen de orde, den mast- echappeljjken vrede en de grondwettige in stellingen te verdedigen met de wapenen, die de wet iu haar handen heeft gesteld. Louden, 2 Mei. Het Lagerhuis heeft heden, met 211 tegen 59 stemmen, de vreemde lingenwet ia tweede lezing aangenomen. TEL K G B A 1 H R. 's-Gravenhage, 3 Mei. Tweede KamerAan de orde is de Onderwysnovelie. Door overneming van het amendement— Malefijt wordt bepaald, dat de weekgelden der onderwijzers elechts voor een vierde in plaats van de helft ten laste der gemeenten komen. Het amendementKetelaar voor behond der regeling wordt verworpen met 48 tegen 19 stemmen. Door aanneming met 35 tegen 34 stemmen van het amendement—Borgesiue wordt het weekgeld voor onderwijzers met meer dan twintig dienstjaren verlaagd van 95 tot 80 procent van het inkomen. Artikel 4, bevattende een wijziging van bet stelsel van uitkeering rijk en gemeenten, gaf aanleiding tot een uitvoerig technisch financieel debat, waarbij o. a. de heer Van Raalte betoogde, dat 's Ministers regeling de grens van politieke betameljjkheid overschrijdt, en het ontwerp stempelt tot part ij wet wan de ergerlijkste soort.' De heer Rö all verklaarde zioh onmogelijk met bet regeeringsstelsel te kunnen vereenigen. Ook de heer Ter Laan bestreed dat stelsel. Ingeiondei N tuk ken. WtlEdele Heer Redacteur van de Nieuwsbode Zeer, zeer tot mijn leedwezen las ik de ingezonden 6tukken van de heeren mr. H. Verkouteren en mr. G. W. Th. van Dedem. Eindelijk toch hoorden wij eens een spreker van anti-liberale zijde, die in een groot deel zijner rede trachtte waar te zijn, en ferm voor de waarheid uitkwam, en ziet, daar geeft enkele dagen daarna diezelfde spreker [te lezen, dat hij al die waarheden niet zoo bedoeld heeft, dat hij door die Schouwsche boertjes is misverstaan enz. enz.: met recht weer het oude afgezaagde liedje op het anti-revolutionaire orkest, dat we reeds zoo vaak moe6ten booren. Gelooft gij nu werkelijk, mr. Verkouteren, dat gij met een los praatje in de courant kunt goedmaken, wat gij in eene volle zaal, ten gehoore van honderden voor uwe partij hebt bedorven, en ik voor mij zeg er bij, ge lukkig hebt bedorven? Als u goed zoudt zien, neen, wat zeg ik, als u goed hoordet, dan zoudt u de ooren van ons, Schouwsche boertjes, kunnen hooren opengaan voor het zoetsappig gedoe van uwe sprekers: n De spreker op propaganda uit Den kiezer lokt met zoet gefluit J" Het merkwaardigste van alles is wel, dat mr. Verkouteren en mr. Van Dedem in hun ingezonden stukjes elkaar in 't vaarwater zitten, en mij het genoegen ontnemen den toch al niet moeilijken strijd alleen op te lossen. Mr. Verkouteren zeide en schrijft thans woordelijk: „Hel is natuurlijk zeer goed mogelijk, dat de onde strijd tusschen Boomaclien en Protestanten weer opleeft". Mr. Van Dedem schrijft woordelijk: Waar nu echter W. V. zonder eenige gegronde reden de gevolgtrekking maakt, dat de sterkste der christe lijke partijen, naderhand, wanneer de gelegenheid daartoe gunstig is, de zwakkere er uit zal werpen Welnu, mr. Van Dedem, die gevolgtrekking is juist GEGROND op wat de lieer Verkonteren schrijft. Waar twee Btrijden, wint meestal één, en de overwinnaar werpt den overwonnene uit. Mij dunkt, dit is nog al logisch. Nu kunt u de Roomschen wel wijs maken, dat misschien zij wel overwinnen, en uwe parfij er uit gaat, maar ook die oolijkerds krijgt u niet beet op dat punt. De strijd, die mr. Verkouteren bedoelt, loopt beslist faliekant uit voor de roomschen, maar dat is niet zoo erg, want dan zullen wij liberalen tegen dien tijd misschien wel weer reoht spreken, waar recht behoort. Ik herhaal dus nogmaals, dat mr. Verkouteren allerbeslist gezegd heeft, dat zjjn partij met i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2