ZIERIKZEE8GHE NIEUWSBODE. Dinsdag 2 Mei 1905. (Z ierilizeesclie Courant). Uit Stad ts Prsviscis. Venohij&t DISSDAG, DONDEKDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Iodië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8149. Directeur, A, J, DH LOOZK A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FuSnkej., Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven eoz. over de 2e helft der maand April 1905. Frans Velhorst, Rotterdam. MIEUWSTIJDIIIGEIi. Rusland—Japan. Van het oorlogsterrein komen berichten, die voor de Russen gunstig luiden. Een telegram van den generalissimos in Mantsjoerije, d.d. 23 April, meldt, dat de Russische cavalerie nabij Tsin-Tsia-Toen een gevecht heeft geleverd met de Japanners. Het geveoht duurde van 3 tot 6 uur. De Japanners moesten terugtrekken. Een tweede telegram, d.d. 26 dezer, meldt, dat de voorposten hun vooruittrekkende be weging doorzetten. Een detachement werd door den vijand in een loopgraaf gelokt, 40 wersten ten zuiden van Scbiesmerotxy. De Rassische verliezen vanaf 11 Februari tot 14 Maart bedragen2000 officieren, waarbij twee generaals die gedood werden. Verliezen aan manschappen88.000, van wie 55.000 zwaar gewond zijn, 15 000 den dood op het slagveld vonden, 8000 gevangenen en 10.000 man op het slagveld werden achtergelaten. De verliezen aan kanonnen bedragen 35 stnks. Te Eharbin zijn 50.000 gewonden en 15.000 zieken. Indië. Uit Batavia wordt geseind: Te Makassar wordt een onverhoedsche aanval uit Goa gevreesd. De gouverneur van Celebes verzond ean circulaire, waarin de burgerij verwittigd wordt, dat zij zoo noodig ean onderkomen kan vinden in het fort «Rotterdam". Een gezantschap van den radja bracht een brief aan den gouverneur (inhoud onbekend). Opzegging van het contract wordt verwacht. Detachementen zijn uitgezet. De schutterij ia gewaarschuwd. Er heerscht een paniek. Een later telegram meldt, dat de brief van den radja van Goa mededeelingen behelst over de behandeling der zaak-Djampoea. De kalmte keert terug. Amerika. Washington, 28 April. Von Sternburg (Duitsch gezant) en Jusserand (Fransch gezant) zullen resp. naar Duitschland en Frankrijk vertrekken, na een onderhond met president Roosevelt, zoodra deze van zijn jaohttocht ia teruggekeerd. In diplomatieke kringen gelooft men, dat beiden, hoewel niet offioieel, den persoonlijken oprechten wensoh van den president aan den keizer en president Loubet zullen overbrengen om zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan den oorlog in het verre Oosten. De Eogelsche gezant, die binnenkort naar Europa vertrekt, is ook in kennis gesteld met den wensch van president Roosevelt. De diplo maten zijn van oordeel, dat zoodra een geveoht ter zee heeft plaats gehad, hoe de nitelag ook moge wezen, de gelegenheid zal gekomen zijn onderhandelingen over den vrede tusschen Roeland en Japan aan te knoopen. Een nioht van Andrew Carnegie is met haar pikeur getrouwd. Carnegie vond 't best. Liever een flinke en fatsoenlijke pikenr dan oen waardelooze hertog, zeide hij. Daarop heeft de hertog van Manchester, di) tegen woordig in Amerika zaken doet, vnnr gevat en eenige onvriendelijke dingen over Carnegie gezegd, o.a. dat 't misschien goed gezien van hem was, dat in zijn familie een pikeur beter past dan een hertog. Toen men Carnegie dat o.erbracht alles stond natuurlijk in de Amerikaansche kranten zeide bjj: Ik zie niet in, waarom, de hertog van Manchester dien schoen hoefde aan te trekken. Carnegie is Woensdag te New-York naar Engeland scheep gegaan. Spanje. Bij eonen feeststoet in Murcia geraakte Woensdag de Baoohuswagen door de ont ploffing eener acetyleenlamp in brand. Een meisje, dat eene godin verbeeldde, kon niot vluchten, daar zij aan het vat was vastgebonden. Eindelijk werd zjj door eenige werklieden met levensgevaar gered, maar hare beenen waren reeds heelemaal verkoold. Zij ligt nu op sterven. Andere personen kregen brandwonden of braken de beenen. Italië. Het stadje Sori bij Genua is onder den indruk van een vreemde gesohiedenis. In de prachtige villa Morocco, waar prinses Alice van Boufbon "Woonde en nog de ingenieur Despa woont, is barones Wilhelmina Lenk vou Redwitz von Wurzburg overleden, die ieder voor een man bield. De professor, zooals men haar fa Soii noemde, liet zich Antoine .Hermann noemen en had zich onder dien naam verloofd met can meisje van het land. Het huwèlijk zou aan het eind van de maand plaaf i hebben. Niemand had ooit gedacht dat zij een vrouw was. Na haar dood werd zij als man opgegeven bij den burgerlijken stand. Maar haar broer, dr. Garntner, heeft de waarheid verklaard. Men groef het lijk op en een geneesheer bevestigde de waarheid. De Simplon-tnnnel komt in de a.s. zomerdienstregeling in de epoorweggidsen reeds voor. De dienst door de tunnel begint waar- nbijnlijk 15 Mei e.k. Rusland. Petersburg, 29 April. Het Telegraaf- agentachap meldt, dat in eea keizerlijke oekase aan de boeren ia verscheidene districten nieuwe verlichting is verleend door het kwijtschelden van de aohterstallige gelden, die van 1867 tot ean de geboorte van den troonopvolger zijn geleend voor mislukte oogsten. Het blad Torgowo Proin yschlamaja raamt het bedrag der kwijtschelding op 75 mil'ioen roebel. Te Moskon bebben dertig jonge meisjes, doctoressen in de geneeskunde, zich, met bet doel de cholera, die heerscht in het zuiden van Rusland, te bestudeeren, ingrëot met de ziekte en aioh doen opsluiten in de vesting Alexander. Zij zien niemand, bedienon zichie'f en leven in gescheiden cellen. Dertig andeTe meisjes zijn gereed, de stervenden te vervangen. Te St.-Petersburg zet de politie met on ver zwak ten ijver bare opsporingen en aan houdingen voort, voorsl ook onder de stndeaiende jongelingschap. Hot getal afgedankte werklieden is groot; van de Putilof-fabriek alleen 7000 man, dio nu gebrek lijden. Een deel dezer arbeiders vreest men dat zich zal aansluit in bij bet gepeupal en -welingelichte personen waar schuwen er tegen op straat ts komen in den Paarohtijd. Niet van de arbaiders zullen mogelijke uitspattingen uitgaan, en ook zullen zij niet tegen de Reg< >ring gericht zijn, dcoh van het janhagel, en deswege hearccht dan ook toenemende onrust. Yele familiëa verlaten St.-Petersburg en reizen naar het buitenland. De nit Manteohoarije teroggeki arde invaliden eobijaen mede een gevaarlijk element te zijn. Oreral persen zij op straat, in de tramrijtuigen, enz. enz., geld af. België. De koninklijke maatschappij »De Meibloem" to Brussel" wil een «Lsndjaweel" inrichten naar aanleiding der nationale feesten. Zij heeft reads zegt het Ilbl. van Antw. 150 toezendingen ontvangen van maat schappijen, gilden, rederijkerskamers, die wagens, kleedergen en harnassen bezitten; kortom, het materiaal om zulk een feest in te richten, wat de kosten aanmerkelijk zal verminderen. Niet alleen Ylaamsohe maataobappijen zijn toegetreden, maar ook Waalsche en op dit oogenblik telt men reeds een 30-tal wagens en een 50-tal verkleede groepen. De Meibloem" heeft reeds een kapitaal gevormd om aan elke groep eene toelage van 500 fr. te geven, ongerekend de G5.000 fr. subsidie, welke zij vraagt aan de openbare besturen. Men zon tooneelvoorstelliogen in de openbare lucht op vier plaatsen inrichten, onder meer op de Groote Markt en op den Zavel. Teneinde het welgelukbon van den his- torischen stoet, door de regeering ingericht, niet te sohaden, neemt de «Meibloem" de verbintenis aan, den stoet van het «Landjuweel" niet met den uitgang van dezen stoet te doon samenvallen en den eersten nitgang niet vóór de maand September te doen plaats hebben. Uitgangen zullen dan geschieden né Brussel, te Luik, Antwerpen en in andere groote steden des lands. Nauwelijks is de tentoonstelling te Luik geopend, of do Antwerpenaars denken ook aan een expositie. De vereeniging «Antwerpen Vooruit" heeft in een Vrijdagavond gehouden vergadering besloten het initiatief te nemen tot een wereldtentoonstelling, te houden in 1913, bij gelegenheid van den 50en verjaardag van de vrjj wording der SoheHe. De Bruaselsche plitie heeft Woensdag twee mannen voor dronkeneohap in de «amigo" gestopt, die bleken te zijn een officier en een maobinist der Rusnische oorlogsvloot, die op het oogenblik dat zij zich naar bet Verre Oosten moesten inschepen, dererteerden. Zij waren sleobta sedert een paar dagen te Brnssel. Donderdagmorgen waren te Gent werk lieden bezig met telefoonpalen weg te nemen aan het Kleine Dok. Een dier palen viel om, kwam tereobt op het hoofd van een werkman en doodde hem op slag. ■ederland. Streefkerk. De jjker, chef van dienst te Dordrecht, hnft aan burgemeesters en wet houders der gemcanten in zijn gkkring een ciroolaire gericht, waarin hg mededrslt dat io soholen, o. a. te Colijoeplaat, wordt gebruikt «De nieuwe Rekencoraoe", door D. van Pelt, hoofd eener school ts Amsterdam (Uit ;ever D. Myi te TieJ) waarin wordt gesproken o.m. van «ellen", verdeeld in «verreis" en «halve verreis" en van «petden" in «onsen" I en waarin voorts o. m. wordt geleerd dat een liter wat3r een «pond" wcagt, enz. Ia be doelde circulaire zegt de ijker, dat van hooger- band zgne aandaent daarop ia gevestigd en I hom ia opgedragen te rapporhoren of in zijn kring bovengenoemde rekenboekjes in gebru'k zijn, of andere, wairio event ons aan de woorden i »el" en «pond" eene behikenis wordt gege- ven, zoozc3r in strijd met die, welke er vol- gens de IJkwet aan gegeven moet worden. Scheveilingen, 29 April. De atoomlogger I «Hendrika" kwam bier terug van een beagreis aan de westkust van Sehotland. Ia bet visch- water aldaar bevonden zioh zóóveel baaien, I dat de bemanning in twc3 trekken 6000 I stuks ving. I Jammer, dat deze vraatzuohtige visoh geen handelswaarde heeft 1 I Gravenhage, 29 April. Men herinnert zioh, dat een paar jaar geleden een Zeeuwsch moirje, Nesltje Lokeree, in bet gebonw van bet kantongerecht alhier een revolverschot i loste op een zaakwaarnemer uit Zeeland, met I wion zij verloofd was gewcast en die baar j beloofd bad te sullen trouwen, ook toen een 1 kindj 3 geboren werd. De rechtbank hoeft haar indertijd vrijge sproken van dezen aanslag. Zij oordeelde de 1 preventieve hechtenis reeds voldoende straf voor deze daad. Neeltje Lokerse, die een ontwikkelde vrouw blijkt te zijn, heeft sedert een stadie gemaakt van het wetsontwerp van Minister Locff over bet onderzoek naar hat vaderschap en dit getoetst aan haar eigen ondervinding en kennis der toestanden in baar omgeving. Woensdag a s,, halfnegen, zal zij in «Diiigentia" oen lezing honden, waarin zg het wetsontwerp en wat daarmede verband heeft, zal bespreken. De bij de Kamer ingekomen wetsont werpen betreffende het vredespaleis strekken tot het verleanen van een rijksbijdrage van f 700.000 voor aankoop van grond voor de Cargenie-stichting van de maatschappij Park Zorgvliet, zijnde een terrein van ongeveer vijf heotaren, gelegen tussohen de Anna Panlow- nastraat en den ouden Soheveningeohen weg. Rotterdam, 29 April. De 40 jarige P. 8., wonende Drievriendenstraat 34, hielp gisteren avond zijn zoeter, die op no. 9 aan die straat woont, bij het verhuizen. Omstreeks 8 our begaf hij zioh naar den zolder van pand 9 en daarna vernam men niets meer van den knaap, zonder dat dit dadelijk tot ongerustheid aanleiding gaf. Toen echter een 4 jarig broertje zich eveneens naar dien zolder begaf, bleek de 10 jarige knaap met het hoofd onder een dakvenster geklemd te zitten. Blijkbaar was, toon hij naar buiten wilde kijken, 't raam op zijn hals gevallen en door den schok waren zijn halswervels gobroken, zoodat bij binnen enkele oogenblikken den geest moest hebben gegeven. Ooltgensplaat Te beginnen met 1 Mei vertrekt des Maandags- en Dinedagochtends te 5 u. 15 eon boot van deze gemeente, welke op de tweede tram te Namansdorp aansluit. Aankomst te Rotterdam 8 u. 35. Nieuw Vossemeer. Van hier kan gemeld worden, dat er in den omtrek veel hazen zijn. Het gebeurt niet zelden, dat er 14 15 bij elkrar rondtippelen. Iodien een warme zomer op handen is, en weinig kleintjes van koude omkomen, is bet te vreezeD, dat ze door de hoeveelheid nog al wat schade aan de vrachten zullen aanrichten. Reeds is alhier met het weggraven van den dijk ean aanvang gemaakt, teneinde een gelijke straal te verkrijgen, tot het aanleggen van een doorloopend wissel. Zieker een groote verbetering. Zierikzee, 1 Mei. Aanstaanden Donder dagavond ten acht nre zal in het lokaal van den heer Adriaano op de Appelmarkt alhier csn algemesne vergadering worden gehouden van fcalatgbebbenden en belang stellenden in de totstandkoming van een inter locals telefoon, die van rijkswege zal worden aangelegd. De beer mr. A. J. F. Fokker is zoo welwillend geweest zioh met de leiding van deze vergadering te belasten, terwijl de heer Post Uitsrweer, directeur van het post en telegraafkantoor te dezer stede, zich bereid beeft verklaard op die vergadering al de gewenschte inlichtingen te verstrekken. Zaterdagavond lag alhier san bet Hoofd geankerd een Belgush tweemast-zeiljacht. Last in den avond arriveerde een stoomsloep van bovenbedoeld schip om eenige inkoopen te doen. Nog dienselfden avond is bet schip vertrokken. Heden morgen ontstond een schoorsteen brandje bij den metselaar J. C. C. in de Hoofdpoortstraat albier. Ofschoon de brand zich vrij ernstig liet aanzien, moobi men er in slagen den verderen voortgang te sluiten. Vroeger waren bg de R. T. M. de unifor men van machinist en stoker niet van elkander te onderscheiden. Thans is daarin een ver andering gebracht. De uniformpet van den machinist is nu van een zilver bandje voorzien. Wij ontvingen het jaarverslag der Vereeniging «De Ambachtsschool" te Goes over 1904. Io dat verslag, dat, wat ook bet uitsrlijk gewaad betreft, er kenrig uitziet, zijn opgenomen een tweetal plattegrondeteekeningen en een vijftal keurige reproducties van photo- grafiiohe opnemingen der voornaamste zalen van de Ambaobteschool In de smederij bevindt zich een Btoommaohine tot het drijven van de draaibank en van de boormachine. Ge noemde werktuigen kunnen echter ook met de voet en de hand bewogen worden. De •obool telde einde December 1904 67 leer lingen, n.l. 37 voor het timmeren, 23 voor het smeden en 7 voor bet schilderen. Van deze 67 wonen 38 buiten de gemeente. Het cohoolgeld bedraagt f 6, f 12, f 18 of f 24 per jaar. Aan 26 leerlingen werd vergunning verleend de tcbool kosteloos te bezoeken. De Vereeniging telde 1 Januari 1905: 109 leden en 26 begunstigers. Zij ontving van de gemeentebesturen van HeinkenszandKatten- dijke, '«-Gravenpolder, Go^o«plaat en Wemel- dinge en van de armbesturen van 's-Hoer- Abtskerke toezegging van jaarlijksche subsidie. Het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging bestaat uit de beeren C. C. Coomans, voor zitter, I. D. Franse van de Putte, penning meester en H. J. van Lis, secretaris. In do nog nieuwe haven aan den Sahelphoek (Zuid-Schouwen) is nsar men ons schrijft aan de beschoeiing een ernstige calamiteit ontstaan. Eenige der palen zijn gebroken en gescheurd door de werking van den grond, en van de twee kleine gemeenten Noordwelle en Serooskerke, die tooh reeds ongeveer f 11,000 de som waarmede de uitvoering van 't werk de Taming overtrof moesten bijbetalen, zal de voorziening io dit malheur een belangrijk offer eieeben. In October 1901 had een dergelijk ongeluk plaats in de toen ook nieuwe haven te 8charendijke (Noord-Schouwen). (Af. Ct.) De interpeUatie-Roodhuyzen Io de Walchersche Ct, antirev. weekblad voor Wal- eheren, leest men «Heden werd ons genoemd een garnizoens plaats, waar in de laatste helft van het vorig jaar drie kinderen van een offioier, van ver schillenden leeftijd, tegelijk werden gedoopt. Naam en rang van den officier, de leeftijd der kinderen, alsmede de datum, waarop deze doopplechtigheid heeft plaats gehad, werden ons medegedeeld. De zeldzaamheid van het geval doet de vraag opkomenhebben we hier niet met den offioier van meneer Roodbnyzen te doen Daarvoor staan de ons verstrekte gegevens desrerlangd ter beschikking van Zgne Exoel- lentie den Minister van Oorlog". Renetse. In eene gebonden vergadering der leden van het albier bestaande zeer nuttig werkende Toelaagfonds voor werklieden, zijn drie nieuwe leden aangenomen, en is besloteD, dat na 1 Januari 1906 geen personen meer als lid bunnen toetreden, die onder zijn dan 30 jaar. Brtliniase. Donderdagmiddag 1.1. kwam de zoon van den landbouwer Kik alhier aan rijden met een paard, bespannen voor een rolslede, waarop een egge lag, juist toen de tr&m in aantocht was. Het paard werd zóó bang, dat het met één sprong gedraaid stond. De dienstdoende macbinet, het gevaar bemerkend, stopte onmiddellijk, terwijl de conducteur en de stoker den knecht uit zijn ben&rden toestand hielpen. Toch kon niet voorkomen worden, dat bet paard eenige kwetsuren aan één der achterpooten opliep. Goes. In de heden, Zaterdag 29 April, gebonden raadszitting deelde de voorzitter mede, dat de verordening op het heffen van sas- en havengelden koninklijk goedgekeurd is. Door eenige belanghebbenden is aan den Raad verzocht aan de Koningin ontheffing te vragen van het verbod, vervat in art. 43 der Drankwet, dat personen beneden de 16 jaar niet mogen toegelaten worden in gecombineerde winkel bedrij ven. Het voorstel Tan Bargem. en Weth. tot het afstaan io erfpacht aan de firma wed. Kakebeeke te Middelburg van grond bg de afgebrande meelfabriek, werd door herhaalde staking van stemmen verworpen. Ten tehoeve van de «Eerste Zeeuwsche betonfsbriek", directeur de beer A. E. Jansen, werden asn dezen in erfpacht afgestaan voor den tijd van 30 jaren eenige peroeelen bouw land langs de haven, tegen f 150 per jaar, en werd tegelijkertijd de tegenwoordige paohter, dia f 51 per jaar betaalde, op zijn verzoek van die pacht ontheven. Nu de gemeenterekeniog over 1903 is goedgekeurd, ontvangen de erven van-wijlen den heer v. d. Bilt La Motthe, in leven ge meente-ontvanger, de beschikking over den door dezen gestelden borgtooht. Een motievoorgesteld door den beer I. Fransen v. d. Pntteinhoudende een af keuring van bet verbod van den burgemeester tot opvoering van «Allerzielen", werd met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Twee leden waren afwezig. Kat*, 27 April. Hedenavond trad alhier voor een tamelijk talrijke vergadering op de beer Kiene, voorzitter van de afdeeling der S. D. A. P. te Goes, die een rede hield over bet ontstaan en de beginselen van het socialisme. Spreker wilde geen oritiek uitoefenen op de wetten, door het liberaal en olerioaal ministerie gedurende de laatste aoht jaren vastgesteld, doch verklaarde, dat voor het proletariaat io al dien tijd boegenaamd niets was tot stand gebracht. Van liberale, nooh van anti-revolutionaire zijde was voor de volks klasse iets goeds te verwaohten, waarom bij als warm voorstander der arbeidersbelangen aanbeval de oandidatunr van den heer mr. Troeletra zooveel mogelijk te steunen. Van het debat, waarvoor gelegenheid was gegeven, werd gebruik gemaakt door het hoofd der eehool, den heer Odink, om den spreker ten eerste een woord van dank te brengen voor de opofferingen van tijd en moeite, welke hij zich had getroost, om het publiek eenigszins op de hoogte te stellen van de prinoipes van het socialisme, ten tweede, om met spreker omtrent enkele punten van gedachten te wisselen, waarna de beer Kiene van repliek dienend, besloot met den wensoh, dat eenmaal ook op N.-Beveland een afdeeling worde gestiobt. Middelburg, 1 Mei. In het Sobnttershof alhier werd gisteren (Zondag) avond op feestelijke wijze bet tienjarig bestaan van den Middelbnrgscben Bestnurdersbond herdacht. Een feest-oantate werd uitgevoerd, terwgl verder voordrachten, zang en tableaux-vivante voor de noodige afwisseling zorgden. Als verdacht van verduistering is alhier Vrijdag zekere P. J. B. gearresteerd. Hg werd, na voor den offioier van justitie te zijn geleid en verhoord, weder op vrije voeten gestold. Vrijdagnamiddag sprong nabij Souburg een 4-jarig jongetje, W., spelend, op den achtersten wagen van de stoomtram, die te kwart over één nit Vlissingen was vertrokken, en juist op den'wissel reed. Bij het afspringen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1