viel het, en geraakte onder den wagen, met het ongelukkig gevolg, dat de wielen over de beentjes reden, het ééoe onder de knie, het andere bij de heup zwaar verwondend. Hevig bloedend werd het naar zijn hnia gebracht, waar twee doktera geneeskundige hulp verleenden, waarhij bleek, dat de beide beentjea letterlijk afgereden waren. Het kind ia een paar uur later overleden. Vlissingen. Naar de werf der Kon. Maataohappij ®De Schelde" alhier ia over gebracht de Zeeuwaohe spoorboot no. 2 (dienst MiddelburgZierikzee) voor bet onder gaan van verschillende voorzieningen. Qedurende de maand Mei wordt nu voor dezen dienat slechts met één boot gevaren. Zooals gemeld ia, zijn de werkuren op de werf »De Sohelde" alhier wegens de vele werkzaamheden met één per dag vermeerderd. Buitendien moet in sommige afdeeliogea nog worden overgewerkt om de orders op tijd te kunnen uitvoeren. Vooral in de machine- afdeeliog en de ketelmakerij is het verbazend druk. Wij vernemen, dat de stoomsohepen van de Deutsohe Oat-Afrika-linie, welke de westerroute volgenin het vervolg ook passagiers zullen opnemen te Dover. Tot adjunct-administrateur van het militair hospitaal te Bergen-op-Zoom is be noemd de sergeant-majoor Verhage van het 3e reg. inf. te Vlissingen. Temeuzen, 28 April. Daar twee van hen, die Dinsdagnaoht alhier zich schuldig maakten aan mishandeling, vernieling enz., plan maakten naar het boitenland uit te wijken, zijn ze alle vier Donderdagavond in arrest genomen, en nadat een bevel tot voorloopige aanhouding was uitgevaardigd, Vrijdagochtend naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Hontenisse. Dr. J. van den Brink te Breda heeft de hem door de katholieke volkspartij iu dit district aangeboden candi- datuur aangenomen. Hij zal binnenkort in verschillende dorpen van het district als spreker optreden. Hoofdplaat, 29 April. Deze week zijn van hier vertrokken, via Antwerpen, naar Argentinië vier strand werkers, die door de firma Akkermans en Verhaaren, Hollandsche aannemers doch te Antwerpen gevestigd, in dienst zijn genomen om te Rosario te gaan arbeiden aan door die heeren voor eenige millioenen guldens uit te roeren oeververde- digingswerken, welke zij van de Argentijnsohe republiek hebben aangenomen. Het weekloon dier arbeiders, overwerk niet medegerekend, bedraagt f 35, waarvan weke lijks tien gulden aan hun achtergelaten vrou wen en kinderen worden uitbetaald en vijftien gulden kan worden bespaard. De mannen hebben hoop na afloop van hnn engagement, twee jaren, met een goed gevnlden buidel naar het vaderland terug te keeren. AubeatedlzcenTerksoplicea eis. Brouwershaven, 28 April. Heden werden, ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuya te Zierikzee, alhier openbaar ver kocht ten verzoeke van mej. Coda tand se— van Dijk: Gemeente Brouwershaven: Pakhuis in het Baanslop voor f 401dito daarnevens, hoek Nieuwatraat, voor f 200; dito in de Nieuw- straat voor f 600. Zonnemaire. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden ten verzooke van den heer L. Bolle pnbliek verkooht Ben 4 jarig paard voor f 300; een 8 jarig dito voor f325; een 9-jarig dito voor f338; aftands-paarden voor f 196, f 104 en f 113; een jaarling merrieveulen voor f 121een dito rninvenlen voor f 110; melkkoeien voor f 222, f 180, f 165, f 126, f196 en f 178; anderhalf jarige ossen en vaarzen voor f 92, f 81, f 101, f 90, f 79, f 84 en f 72; kalveren voor f 42, f 38, f 26, f 17,50 en f 18. ^Landbouwbelang" in Noord-Beveland, gevestigd te Kortgene, hield 27 dezer een aanbeeteding van Chili-salpeter, groot 60500 K.G. Laagste insohrijver was de firma wed. A. Schippers te Kamperland, voor f 12.59, aan wie de levering is opgedragen. Landbouw en Veeteelt. Westelijk Schouwen. De late nacht vorsten, waaraan de Oost-Indische kers verleden jaar is blootgesteld geweest en waardoor hier en daar schade is geleden, heeft den telers genoopt dit jaar het zaad een paar weken later uit te zaaien. Thans is een oppervlakte van ongeveer 25 H.A. in beslag genomen voor de teelt van dit gewas. Nieuwerkerk, 29 April. In de gisteren gehouden vergadering van de Dorpsvereeniging i) Eendracht Bindt" werden de heeren J. W. van Oeveren en V. M. Krepel respeot. tot voorzitter en vice-voorzitter gekozen. De beer C. van Westen Pz., die gedurende vele jaren de betrekking van voorzitter vervolde, had gemeend te moeten bedanken. Anna-Jacoba-Polder. De winternachten, zooals tarwe en gerst, staan hier zeer goed. Deskundigen beweren, dat het konde voorjaar zeer weinig schade aan dit gewas heeft aan- gebracht. Het koolzaad en de karwij staan minder goed. Deze gewassen hebben zóóveel van de konde en het nat geleden, dat het er in geen jaren zoo slecht bijstond. Het staat thans volop in bloei, wat echter naar de grootte der plantjes te oordeelen, veel te vroeg is. BEO H T 8 Z AKEN. Voor het kantongerecht te Breda werd Vrijdag behandeld de zaak van den heer A. Schellekens, plebaan der kathedraal, beschuldigd van een huwelijk te hebben ingezegend, zonder dat dit eerst door den ambtenaar van den burgerlijken stand was voltrokken. Uit de verklaringen bleek, dat genoemde pastoor ton vorigen jare een bezoek kreeg van een Vlaamschen werkman, die sinds eenigen tijd samen woonde met miss Clemens, afkomstig nit Londen, die echter toen den wensoh te kennen gaven in den echt te worden ver bonden, doch het noodige geld om de papieren daartoe in orde te brengen, niet bezaten. De pastoor beloofde hen te willen helpen, doch dat eerst nog dispensatie van den Paus moest worden gevraagd en eenige verklaringen opgemaakt. De pauselijke dispensatie kwam op 1 Mei 1904 en de beide personen teekenden eene verklaringdoor den pastoor opgemaakt waarin de man verklaarde trouw te zullen blijven aan de katholieke kerk en te zallen trachten zijne (protestantsche) vrouw terug te brengen in den sohoot der Moederkerk en alle kinderen, die nit dat huwelijk geboren mochten worden, in de katholieke leer te zullen opvoeden. De vrouw onder- teekende eene verklaring, waarin zij beloofde haar man nooit te zallen hinderen ia het waarnemen zijner godsdienstplichten. Daarop liet de pastoor hen een briefje teekenen, waarin zij verklaarden elkander tot eohtgenooten te kiezen en beloofden trouw te zijn aan elkander. Vervolgens moesten zij elkaar de hand geven en die woorden herhalen, en hiermede waren tij gehuwd. Het bleek, dat in de kamer, waar de ceremoniën plaats hadden, ook andere personen geweest waren, niet eohter gedurende de plechtigheden. De dienstbode van den pastoor en de koster, die de personen hadden binnen gelaten, wisten nu niets meer, en herkenden de beide personen ook niet meer en ofschoon de ksntonreobter hen wees op het gewioht van den afgelegden eed, bleven zg bg deze verklaring. Een inspecteur van politie deelde mede, dat een commies van den hprgerljjken stand hem kennis had gegeven, dat R. aangifte had gedaan van de geboorte van een kind, terwijl hij niet in do registers voorkwam en toch meende gehuwd te zijn. De beklaagde ontkende eenige godsdienstige plechtigheid te hebben verricht; te voren bad hij de briefjes met de trouwbelofte gereed gemaakt om niets behoeven te zeggoD. Op deze wijae had hij in de laatste 5 jaren wel 15 paren getrouwd, daar de R.-C. kerk zoo'n verbintenis geoorloofd aoht, indien zij gecohiedt in tegenwoordigheid van een priester. De ambtenaar van het O. M. stelde voor, de verdere behandeling der zaak voor drie weken te schorsenteneinde nader nog getuigen te kunnen hooren. De verdediger, mr. Van Mens, wensoh te dat hem na gelegenheid zou worden gegeven om aan te toonen, dat de beklaagde van alle rechtsvervolging moest worden ontslagen. Tot het behoud van eene meer geregelde procedure besliste de kantonrechter overeen komstig den eiich van het O. M. en bepaalde de verdere behandeling dezer zaak op 19 Mei a.s. i B B M 1 1 H I) W I. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Groningen de. A. de Visser te Wolfaartsdijk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Gerv. Gem. te Kamperveen door ds. P. de Looze te Oud-Yossemeer. Door het provinciaal kerkbestuur van Friealand is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer W. J. Rosoam Abbing te Middelburg, oandidaat aan de Universiteit te Utreoht. Yan de Oud-Gereform. Kerk te Oolt- gensplaat zijn de koninklijk goedgekeurde statuten geplaatst in de de Staats-Ct. no. 98. Predikant-voorzitter is de heer J. Hartkamp. O I D 8 I W II I. Stavenisse. Benoemd als onderwijzeres te 's-Heer-Abtskerke mej. K. Buurland alhier. Akte-examens in Zeeland. Vrijdag werden geëxamineerd 6 mannelijke oandidaten. Daarvan slaagden 4, te weten de heeren: J. Yerbnrg te Middelburg, C. A. de Thije te Koewacht, J. Yreeke te Kapelle en J. de Zomer te IJzendgke. Gedep. Staten van Noord-Holland heb bes asu den Amsterdameohen onderwijzer Barendregt bericht, dat geen termen aanwezig waren, om zijn ontslag niet gosd te keuren. De groote protestvergadering tegen de aanhangige wet op het Lager Ooderwjjs zal Zondagmiddag 7 Mei in Den Haag worden gehouden. Bijna al de afdeelingen van Volksonder wijs" hebben reeds haar vertegenwoordigers opgegevenvele leden slniten zich daarbij bovendien aan. Het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap, de Bond van Nederl. Onderwijzers, de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland en het Landeljjk Onderwjjs-Comité zallen krachtige medewerking verleenen. t*ost ei Telegrafie. Colijnsplaat. Door het gemeentebestuur is aangevraagd een Rijkstelefoon, tevens in- gerioht voor het interlocaal verkeer. Door het plaatsen daarvan zal de bisoudere tele- graaf-oaderaemiag vervallen. Yan den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie is te Hulst bericht ont vangen, dat vermoedelijk nog in den loop van dit jaar een interlocaal rijketelefoonbureel zal worden gevestigd. Met ingaDg van heden (1 Mei) wordt de diensttijd op werkdagen van het Rijke- telephoonkantoor te Dreiechor geregeld als volgt van 8 tot 10 uren voor-, alsmede van 12 30 tot 1 30, 2 30 tot 5 30 en 6 tot 7 are namiddag (Greenwichtijd). De dienst op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. Het afgrijselijk drama te Vollen hove. Omtrent den dubbelen moordaanslag te Yollenhove, op de boerenhoeve »De Roliecate" deelt de IV. Ct. de volgende bizonderheden mede Daar woonde de 42-jarige H. de Vries met zijn zuster N. de Yries. Samen dreven ze de boerderjj. Eiken morgen trouw, voordat de melk rijder van de boter fabriek met zijn wagen langs den weg kwsm rijden om de melk naar de fabriek te brengen, bracht De Yries de melkbussen aan den weg. Maandagochtend vond de melkrijder echter niets, hetgeen hem bevreemdde. Hij blies eenige malen op zijn hoorn, dooh op »De Roliecate" werd het stilzwijgen bewaard. Nu werd een onderzoek ingesteld en alras bleek welk een bloedig drama daarbinnen was afgespeeld. Wonder genoeg was de woning op de gewone wijze gesloten, zoodat men zioh slechts door inkUmming toegang kon verschaffen. Toen de bezoekers het slaapvertrek waren binnengedrongen, zagen zij daar het volgend droef tafereel: Te midden van een grooten plas donker gekleurd bloed Isg daar De Yries, die reeds overleden was. De reohterzjjde van zijn hoofd was geheel verbrijzeld. Uit de wonde kwam de wceke hersenmassa te voorschijn. De gebalde vuisten waren stijf tegen de borst gedrnkt, de knieën waren opgetrokken; zoo lag de verslagene voorover op den vloer. Iets verder lag de zuster, zieltogend, dooh nog in leven. Haar hoofd telde veertion wonden. Aan den hals werden vingorindrakken waargenomen. Haar toestand is zorgwekkeid, dooh niet hopeloos. Alles stond nog op zijn plaats in het hnia. Een mes op de tafel, hoewel met bloed be dekt, soheen niet bjj de misdaad dienst te hobben gedaan. De bloedvlekken zaten aan de muren en zelfs aan den zolder. Alles wgst er op, dat de doodelijke slag of stoot plotsoling en met groote kraobt is toegebracht. Yan een worsteling waren geen sporen te ontdekken. Ea waar zelfmoord ook bnitengesloten is dient te worden geaoht aan indringers, die zeer goed met een en ander op de hoogte zijn geweest. Een klink, waarmede do achterdeur ge sloten wordt, wat met bloed bedekt. Toch was deze op de gewone wijze gesloten. Yan inbraak of geweld waren geen sporen to vinden. De justitie te Zwolle was spoedig ter plaatse, stelde een nauwkeurig onderzoek in en liet het lijk van De Vries naar Zwolle voeren, waar de sectie heeft plaats gehad. De toestand van de nog levende zuster was Dondcrdsg zeer redelijk. Hot besef is nog niet teruggekeerd, zoodat men nog geen rekening kan houden met haar verschillende uitlatingen. Door de heeren Yan der Molen en Hettema, artsen te Yollenhove en Blokzijl, is zij met alle mogelijke zorg verbonden en verpleegd. Ontstaat er geen infectie, dan is er hoop op haar bebond. Duidelijk is, dat niets dan schrikkelijke hebzuoht de drangreden is geweest tot de misdaad. Alles wat men heeft kunnen vinden aan geld en voorwerpen van waarde is meegenomen. Deze broer en zuster deelden in de alge- meene achting. De verslagene stond bekend om zijn hulp vaardigheid. Nader kan worden gemeld, dat de zuster van den vermoorde tot bewnstzgn is gekomen en aan den burgemeester heeft medegedeeld dat Harm v. d. Linde en nog een ander den moord hebben gepleegd. v. d. Linde is reeds met het lijk van den verslagene geconfronteerd. Gemengd Nieuws. Na afloop van de op 16 April j 1. te Utrecht gehouden paardenmarkt is in den stal van den stalhouder H. van Dam aan het Vredenburg no. 77 aohtergebleven een donkerbruin paard, merrie met halven staart, afgeknipte sokken en litteeken van een ver wonding aan den linker aohterpoot, waarvan de eigenaar tct dusverre nog niet bekend is geworden, terwij! uit dieuzelfden stal wordt vermist een zesjarig zwart paard, merrie, met loggen gang en kalen plek op de borst nabij den rechtervoorpoot. Aangezien eerstbedoeld paard, dat oud en afgeleefd is, eene waarde van ongeveer f 70 en laatstbedoeld paard eene waarde van f 375 bezit en hier aan geen vergissing dooh aan diefstal moet worden gedaoht, verzoekt de commissaris van politie in de 2e sfd. te Utreoht inliohtiogen, die tot de ontdekking van den dader kunnen leiden. Voor de rechtbank van Luik verscheen dezer dagen een jonge vrouw, die in een hevige woordenwisseling met hear man, dezen met een schoenmakersmes een doodelijken steek toebracht, waaraan hg stierf. Het onderzoek deed uitkomen, dat de be klaagde een ware martelares was, die her haaldelijk door haar man mishandeld, getergd en geslagen werd. Ze weende op de zitting onophoudelijk, en werd onder de toejuichingen van het publiek vrijgesproken. Laatste Berichten. Petersburg, 30 April. Generaal Linjewitsj meldt aan den Keiler d.d. 29 April: Den 23sten hebben twee Russische afdeelingen den vijand aangevallen in de buurt van de stad Toenchoesian en hem gelijktijdig achtereen volgens uit vijf stellingen verdreven. De RusBen bezetten daarop Toenohoesian. Moskou30 April. Het telegrammen- bureau meldt, dat er in het polytechnisch museum vandaag een groote brand gewoed heeft, die 's morgens om vier unr uitgebroken is op de vierde verdieping. De afdeeling voor architectuur is vernield, en de afdeeling voor physica met haar kostbare instrumenten, de bibliotheek en de landbouwafdeeling hebben zwaar te lijden gehad. De verzamelingen, die millioenen waard zijn, zijn slechts voor 160,000 roebel verzekerd. Czenatockowa, 30 April. Er heeft hier heden een botsing plaats gebad tusschen sol daten en arbeiders. De arbeiders kwamen op zetten uit een buitenwijk naar de stad. De troepen hebben drie uren lang tegenover de menigte gestaan om hun den toegang tot de stad te versperren. Toen evenwel de menigte geen gehoor gaf aan het bevel om uiteen te gaan, heeft de infanterie geschoten. Er zijn vier arbeiders gedood en nog meer gewond. Parije, 30 April. De koning van Enge land is om 3 uur op het Elysée gekomen. President Loubet ging den koning tegemoet in de vestibule. De twee staatshoofden drukten elkaar zeer hartelijk de handi Vervolgens begaven zich Loubet en koning Eduard naar den Balon deB ambassadeurs. Een half uur lang hebben de staatshoofden een allerharte lijkst onderhoud gevoerd. Om vijf minuten na half vier verliet de koning het Elysée. Om vier uur heeft de president het bezoek van den koning teruggebracht. Minister Deloaaeé is eveneens in het bótel Bristol gekomen. Loubet vertrok weer om vijf minuten na vier, en Delcassé om vijf minuten vóór half vijf. TILI8 Middelburg, 1 Mei. De 15-jarige jongen nit Ritthem, die in Maart werd gearresteerd in verband met de bekende vergiftigingszaak aldaar, is heden op vrije vosten gesteld. Bij het examen voor onderwijzere® slaagde o. a. mej. J. 8. van der Have van Zierikzee. Rotterdam, 1 Mei. GRANEN. Bnitenlandsche vast. Meel, f 10.50, kalm. Binnenlandache Tarwe, f 9 A f9,60. Rogge, f5.10 A f 5 50. Haver, f7.70 A f8. Bruine Boonen, f 10.40 A f 10.90. -- Erwten, f G.75 f 7.25. Kanariezaad, f 13 A f 15. Mais, f 1.12 A f 1.14. Karwijzaad, f 13 50 A f 13 75. Vlas. Op het land tamelijke omzet. Op de markt was de aanvoer 10900 steen blanw, 36 A 44 stuivers; 984 steen wit, 33 A 36 staivers, alles verkocht; 3900 steen Groninger, 29 A 34 stuivers, gedeeltelijk opgeruimd. Aardappelen. Zeeuweche f 2 40 A f 2 50. Kaas. Een partij A f 23 opgehouden. Eieren. Zeeowsche f 3.30 A f 3.40. Overmaaseohe f 3 50 A f 3 60. YEE. Aanvoer 343 Runderen, 25 A 34 ct., traag. 590 Kalveren, 34 A 49 ct., traag. 147 Schapen en Lammeren, 24 A 28 ct., matig. 412 Varkens, 23 A 26 ct., liofatj 21 A 23 et., vlugge handel. Ingezonden Stokken. Mijnheer de Redacteur! Ofschoon ik niet gewoon ben te antwoorden op heel of half anoniem geschrijf, wil ik toch voor ditmaal eene uitzondering maken, daar de heer W. V. mij blijkbaar niet heeft begrepen. In elk geval laat hij mij zeggen, wat ik niet gezegd heb. Dat roomsohen en protestanten het christelijk beginsel gemeen hebben, heb ik juist zeer sterk doen uitkomen. Vroeger, xeide ik, toen alleen het protestantsoh beginsel gevaar liep, konden protestanten en roomschen elkander bestrijden, maar toen iu 1901 voor het eerst gevaar ontstond voor het gemeenschappelijk christelijk beginsel, toen waren zij verplicht elkander de hand te reiken. Is eenmaal het christelijk beginsel gered, dan is het protestantsoh beginsel altijd nog te redden, maar is het christelijk beginsel ver loren, dan is het protestantisme natuurlijk ook weg. Dus eerst met behnlp van de roomschen het christelijk schip boven water houden, en dan zien, welk deel van dat schip aan de roomschen, welk deel aan de protestanten toekomt. Het ie natuurlijk zeer goed mogelijk, dat de oude strijd tusschen roomsohen en protestanten later weer opleeft, maar zoolang het gaat: geloof tegen ongeloof, christendom tegen atheïsme en materialisme, al zijn er ook aan de linkerzijde nog geloovige elementen, hoewel Bterk in de minderheid, is daarvoor hoegenaamd geen gevaar. En hoe meer bij de linkerzijde het ongodsdienstig en aoti-godsdienstig drijven op den voorgrond treedt, des te vaster zullen de christelijke partyen gemeenschappelijk aan een gesloten staan in den strijd voor het gemeenschappelijk christelijk beginsel. Dat is het, wat ik gezegd heb, en nog zeg, en nu de sociale wetgeving. Ook hier om het zacht te zeggen: //mis verstand". Als tegenstander van sociale wet geving, heb ik mij nooit doen kennen. Veeleer heb ik er met ingenomenheid op gewezen, dat dr. Kuyper met zijn voorstel van een wetboek op den arbeid het eerst dien kant heeft uit gestuurd, en dat het de anti-revolutionair Stahl was, die opkwam tegen het noodlottig //laat- maar-waaien"-stelsel der liberalen, dat zoolang alle organisatie van den arbeid, ter wille van een abstract en onhoudbaar dogmabeeft afgewezen. De Leerplichtwet, de Woningwet en de Ongevallenwet, heb ik volstrekt niet onvoorwaardelijk afgekeurd, maar met een beroep op mr. Van Houten, heb ik aangetoond, hoe onpractisch en tiranniek die wetten zijn, en hoe zij vaak het volk meer hinderen dan helpen. Ik toonde ook aan, hoe die wetten juist zijn ingevoerd, en zoo goed mogelijk bruikbaar gemaakt door het ministerie Kuyper, dat altijd van werkeloosheid wordt beschuldigd, maar bij het maken der détailregelingen een taak heeft verricht, die veel zwaarder was dan het maken der wetten zelf. Ten slotte nog die vinnige godsdienst-oorlog, die dan weldra zal ontbranden. Waar roomschen en protestanten nooit meer eensgezind zijn geweest dan nu, is daarvoor niet veel gevaar, en het is nog nooit gebeurd, dat ongeloovigen of onverschilligen voor hun geloof zoogenaamd het zwaard trokken. Verdraagzaamheid is er aan de rechterzijde meer dan ooit te voren, maar wat er van de verdraagzaamheid te recht komt als liberalen, radicalen en socialen regeeren, bewijst ons nu het voorbeeld in Frankrijk. De ware grief is dan ook niet, dat de rechterzijde godsdienstige verdeeldheid kweekt, maar dat zij, juist om- fekeerd, zelve niet genoeg verdeeld is, want ie verdeeldheid is voor de linkerzijde de eenige kans om het verloren gezag te her overen. De mannen dan ook, die in Zierikzee met mij in debat traden, hebben, bijna zonder uitzondering, getracht verdeeldheid te zaaien. Bij de protestanten trachtten zij de anti papistische snaren te doen trillen, en de Hervormden werden gewezen op het gevaar, dat hun kerk van de zijde der anti-revolutionairen bedreigt. Mensohen, die zich vermoedelijk nooit heel druk voor de hervormde kerk en het protestantisme hebben gemaakt, traden thans als kampioenen voor beiden op den voorgrond, en dat alles natuurlijk om toch vooral maar te zorgen, dat de godsdienstige verdeeldheid niet nog grooter werd. Het Nederlandsche volk echter is nuchter en verstandig genoeg, om eene dergelijke tactiek niet te doorzien. Het zegt er niet veel over, maar denkt er het zijne van, en bij de stemming zal het wel blijken, dat al die pogingen om te heerschen door te verdeelen, eerder op versterking, dan op verzwakking van de reohterzijde zijn uit- geloopen. Onder dankzegging voor de verleende plaats ruimte, heb ik de eer te zijn, Hoogachtend, Mr. H. VERKOUTEREN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het stukje van W. V. in de Zierikseesche Nieuwsbode van 27 April j.l. verzoek ik U beleefd het volgende te willen opnemen. Ter voorkoming van misverstand van de tijde van W. V. stel ik er prijs op vooraf te verklaren, dat hij dit schrijven niet moet be- sohouwen als een aan hem gericht antwoord. Het ligt toch allerminst in mijne bedoeling iemand, die, om welke reden dan ook, zijn naam verzwijgt, de eer aan te doen van eene beantwoording, om de eenvoudige reden, dat ik niet kan beoordeelen, of hij^die waardig is. Wel zou ik, wanneer ik den minder waardigen toon in aanmerking neem, waarin zijn stukje is gesteld, dit laatste in twijfel durven trekken. Wat ik echter met deze regelen alleen op het oog heb, is den onjuisten indruk weg te nemen, welke door de scheeve voorstelling van het door mr. Verkouteren gesprokene, door W. V. zou kunnen worden teweeg gebracht. Diensvolgens wensoh ik hier dan ook terstond te verklaren, dat ik niet van plan ben mij in verder twistgesohrijf te begeven. Dat het samengaan van alle protestanten, welke nog prijs stellen op den Christelijken godsdienst, met de roomsch-cathoiieken thans wel kan, terwijl zulks vroeger niet mogelijk zou zijn geweest, heeft mr. verkouteren zeer zeker gezegd, zooals W. V. terecht opmerkt, en de juistheid daarvan zal zeker Wel door geen enkel catholiek in twijfel worden ge trokken maar wat mr. Verkouteren niet heeft gezegd, en wat W. V. hem toch laat zeggen, is dit, dat, wanneer er genoeg vertegenwoor digers van de Christelijke partij in onze volks vertegenwoordiging zouden zijn, de onderlinge strijd wel weer zou aanvangen, en dat, wanneer de anti-revolutionairen en Christelijk-histo- rischen sterk genoeg werden, zij de roomseh- catholieken er wel weer uit (n.l. uit de Kamers) zouden werpen. Dat mr. Verkouteren dit niet kan gezegd hebben, is duidelyk, want dan had hij gezegd, dat hij de roomsch-cathoiieken niet rekende tot de Christelijke partij, en een ieder begrijpt, dat die opvatting hem ten eenenmale vreemd was, nu hy het samengaan van anti revolutionairen, roomsch-cathoiieken en Chris- telyk-historischen goedkeurde. En wat nu betreft het uitwerpen der oatholieken uit de volksvertegenwoordiging door de anti-revoiu- tionairen en Christelijk-historischen, veroorloof ik mij de opmerking, dat mr. Verkouteren dit bepaald niet heeft gezegd, nog minder bedoeld. Dit te schrijven is de vrucht van slecht luisteren, gepaard aan eene verhitte verbeelding. Hij zeide, dat ten tijde van de verkiezingen van 1897 en 1901 het algemeen Christelijk gods dienstig beginsel in gevaar verkeerde, en dat het een eisoh des tyds was, dat allen, die er prijs op stelden dit beginsel ook op staat kundig gebied geëerbiedigd te zien, zich aan eensloten en samengingengeen woord eohter van de vermeende trouweloosheid van anti revolutionairen en Christelijk-historisohen tegenover de catholieken. Waar nu eohter

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 9