ZIERIRZEESCHË IE U VV S B O D E. Zaterdag 29 April 1905. (55 ierikzeesclie Courant). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. Nederland. VerMhgat DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franoo per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eena per week, 10,— per jaar. 6lite JAARGANG. No. 8148. Dlreoteuri A, J. DB LOOZE, A. FRANKEL. Redacteuren: J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkunkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Kijkstelefoonbureel De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat in deze gemeente, zoo mogelijk in den loop van dit jaar, een interlooaal Rijkstdefoonbureel zal worden gevestigd, in veiband waarmede het zoowel in het belang der gemeente als in dat van bet Bijk is, dat een zoo groot mogelijk aantal gegadigden zich tegelijkertijd aan melden tot het verkrijgen van een rechtstreeksche aan sluiting van hunne perceelen aan dat Rijkstebfoonbureel, op den voet van het 3e lid van het hieronder opgenomen art. 6 van het Koninklijk Besluit van 9 Juni 1904 (Staatsblad no. 117), opdat dadelijk de meest doelmatige richtiDg van de lijn kunne worden vastgesteld. Belanghebbenden, die bereid zijn zich op den voreD- bedoelden voet voor het verkregen van zulk eene aan sluiting tegenover het Rijk te verbindenworden uitgenodigd daarvan vóór T" Mei ti.s. aan den ondergeteekende schrïttelyk opgaaf te doen, opdat die opgaaf ter kennis van den Directeur' Generaal der Posteryen en Telegrafie kan worden gebracht. Zy, die aansluiting: wenschen, worden bovendien uitgenoodigd om bij bUDne opgaai mededeeling te doen van hun naam, betrekking of beroep en woonplaats en van de plaatselijke aanduiding van het aan te sluiten perceel, alsmede of zy die aan sluiting nog in den loop van dit jaar zouden wenschen. Alle aanvragers zullen dan door ondergeteekende op één adres worden vereenigd, waarna deze collectieve aan vrage aan deD Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid zal worden ingezonden. Waar, in verband met de handels- en andere belangen van vele ingezetenen het totstandkomen van bedoelde verbinding zéker zeer gexvenscht is, vertrouwt onder geteekende, dat van de thans aangeboden gelegenheid tot aansluiting reeds datleJijk een ruim gebruik znl worden gemaakt. Voorts deelt hy nog mede, dat de voorwaarden van aansluiting ter gemeente-secretarie voor belanghebbenden ter inzage zijn nedergelegd. Ten slotte vestigt hij er de aandacht op, dat het bovengenoemd artikel 6 luidt als volgt: Ter plaatse waar geen telefoonnet is gevestigd, kunnen perceelen van particulieren, ter beoordeeling van Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, op ver zoek van belanghebbenden, van Rijkswege worden aan gesloten aan een door den Directeur-Generaal der Posteryen en Telegrafie aan te wyzen Rijksbareel tegen betaling voor elk perceel, liggende niet verder dan 500 M. van het aangewezen bureel, van f 25 per jaar, en voor verder gelegen pefceelen bovendien van f 3 per jaar en per 100 M of gedeelte daarvan, een en ander naar hemelsbreedte, gedurende niet minder dan 5 achtereenvolgende jaren en overigens op de voorwaardeu, welke door den Directeur-Generaal voornoemd in bet belang van den dienst noodig worden geacht. De in deze bedoelde aansluitingen worden van Rijkswege niet gemaakt, indien uitkeeiingen aan derden of buitengewone kosten van aanleg noodig zouden zijn, tenzij de belang hebbende zich verbindt tot betaling daarvan. Zy, wier perceelen, ter plaatse waar geen locaal teleloonnet bestaat, op de in dit artikel bedoelde wijze rechtstreeks aan eenzelfde Rijkstelefoonbureel zijn aan gesloten, kunnen onderli ig gesprekken voeren voor 2'/i cent per gesprek, te korten op eene in voorschot te storten som van ten minste f 1. Evenzoo kuDnen nit de openbare spreekcel van laatstbedoeld Rijkstelefoon bureel locale gesprekken worden aangevraagd met de op dit bureel rechtstreeks aangeslotenen, tegen vooruit betaling van -10 cent per gesprek van 3 minuten of minder. Schade, welke door het bestaan van deze aansluitingen mocht zyn geleden, komt in geen geval ten laste van het Rijk. Verandering of uitbreiding van hetgeen in eenig perceel van Rijkswege is aangebracht, mag door of vanwege den belanghebbende geschieden, doch niet dan met voorkennis en onder goedkeuring van een daarvoor door den voornoemden Directeur-Generaal aangewezen Rijksambtenaar. Zierikzee, den 22 April 1905. t)e Burgemeester voornoemd, CH. W. VER MELIS. Rusland—Japan. Tokio, 25 April. Een Russisch hospitaal- scbip kwam gisteren te Batavia aan. Men gelooft, dat het bij het derde eskader behoort. Het Bobijnt, dat de Rassen hanne hospitaal- schepen als verkenners laten dienst doen. Een lichte spoorweg is taaecbea Gbaogeun en Kirin door de Russen aangelegd, die ook winkels en magazijnen openden. De oavalerie is zeer bedrijvig. Naar verluidt, trokken 8000 Russen de Turnen over en kwamen dus in Noord-Korea. 26 April. Een officiëel telegram bericht: De Russen, ter sterkte van 5 bataljons infanterie, 10 sotnieën oavalerie en één batterij artillerie, die de vooruitgeschoven Japansohe cavalerie bedreigde, viel deze Maan dag in de nabijheid van Kaiynan aan. De Japaneohe strijdmacht te Kaiyuan viel de Ruseen onder bedekking aan, versloeg hen en vervolgde hen in noordelijke richting tot Mienhuachiech. De verliezen aan Japansohe zijde bedroegen 38 man. De Russen lieten ongeveer 200 dooden achter. Twee andere Russische troepenafdeelingen, waarvan de eene bestond uit 16 sotnieën cavalerie, de andere uit 12 sotnieën en een batterij, vielen resp. Cbangtusiao en Ratzu aan, doch trokken naar het noorden terug, toen huif kameraden bij Kaiyuan waren verslagen. Taingtau (Duitsch-Cfcioa), 25 April. De Duiteohe kruiser aSperber" heeft den 22eten April in de Straat van Formosa Japansohe oorlogsschepen gezien, die een ander zwaar beschadigd schip Noordwaarts sleepten. Een van de verschrikkelijkste uit werkingen van den oorlog op de deelnemers is het krankzinnig worden van vele soldaten. Het aantal moet ontzaglijk toenemen. Geen dag gaat er voorbij of er komen in Moskou een aantal van het oorlogsterrein terug. De militaire hospitalen in die stad zijn er zoo mee overvuld, dat men tweemaal moer patiëatcn heeft dan bij do ruimte veroorloofd is. Uit Petersburg wordt aan do Temps ge meld, dat volgens een depeche uit Koetoelke door het slechte weer besmettelijke ziekten in het leger zijn voorgekomen. Indië. Batavia, 31 Maart. Het Bat Nbl. van Donderdag 30 Maart meldtWoensdagnacht is door den controleur Johan, den onderschout Cress en don politieopziener Van Hasselt in een huis, verborgen achter Klentong, een ge heim Cbioeeeob genootschap overvallen, op bet oogenblik, dat 110 leden een bjjeenkomst hielden. By die overvalling gelukte het de politie beslag te leggen op een aantal boeken, tijd- I schriften en papieren, die voor het verder onderzoek der zaak van belang kunnen zyn. j O. m. werd gevonden een nnmmer van het tijdschrift tDer Feme Ostenwaarin een ar- j tikel voorkomt van een geheim genootschap in China, dat daar plannen smeedt tegen de regeering. De ontdekking ran een dergelijke rereeni- ging hier is van belang, omdat zij bewyst, dat onder de Chineezen een beweging bestaat van verzet. In welke richting zich die ver spreidt en hoo ver zij zich uitgebreid heeft, dat zal het onderzoek moeten uitwijzen. De 110 Chineezen zyn vanmorgen op de politie-rol gebracht, daarna zullen zy in preven tieve heohtenia worden gesteld. Spanje. Tegen den architect en den aannemer van de ineengestorte waterwerken te Madrid is een vervolging ingesteldde reohter eieohto van beiden een borgstelling van honderdduizend peseta's. Dit optreden van de rechterlijke macht beeft eeu zeer gunstigen indruk gemaakt. Zweden. Stockholm25 April. Het Boenska Telegrambyrau bericht: Op het door den kroonprins-regent in den gemeenscbappelijken staatsraad aan de vertegenwoordigers van beide koninkrijken gerichte verlangen van den kroonprins om de onderhandelingen over de Unie opnieuw aan te knoopen, werd door de Noorsohe regeering geantwoorddat zij daarvoor niet te vinden zoude zya, tenzij voor Noorwegen een bizondere consulaire vertegen woordiging werd ingesteld. Bovendien verlangt de Noorsohe regeering, dat by een mogelijke hervatting der onderhandelingen over de Unie, nadat dit punt zal zgo aangenomende bestaande toestanden voor geen van beide landen een beletsel zullen vormen om iu volkomen vrijheid den loekometigen vorm van de Unie vast te stellen. Dientengevolge beeft de kroonprins-regent in de heden gehouden zitting van den gemeensohappelyken staatsraad io overlog mot den Zweddsohen staatsraad en de Noorsohe afdealiag van dpn staatsraad in Stockholm, de volgende beslissing genomen Daar de Noorsohe regeering helaas op mijn voorstel tot het aanknoopen van nieuwe onderhandelingen over de met de Unie iu verband staande quaesties niet wenscht in te gaan, moet ik tot mijn groot leedwezen het laten blijven bij de in den gemengden staats raad afgelegde verklaringen. Frankrijk* Het Hoofd van het Fransoh Gemeenebeat, President Loubet, kwam Maandag te Bordeaux ter onthulling van het Gambetts-standbeeld en begroette bij die gelegenheid de aanwezige Nederlandsohe marine-officieren op niterst vriendelijke wijze. Het standbeeld van Gambetta werd Dinsdag onthuld. Het staat op dezelfde plaats waar vroeger het standbeeld van Keizer Napoleon III stond, dat van brons heette te zijn, maar van zink bleek, toen het na het uitroepen der Republiek door het volk omver geworpen werd. Alvorens tot 15 Mei uiteen te gaan, heeft do Fransohe Kamer van Afgevaardigden Zaterdag na een soms hartstochtelijk dric- daagsch debat het vierde artikel van het ontwerp tot scheiding van kerk en staat, 't welk over de kerkelijke goederen handelt, en daarmede een hoofdpunt dor Regeeriogs- voordracht, goedgekeurd. Dezer dagen overleed te Per ijs zekere juffrouw Sara Troppiog, die den «volgenden vlaateten wil" naliet. »Ik wil, dat er van de minstbezwaarda mijner goederen een kapitaal zal worden af genomen, welks interest acht francs jaarJykscbe rente bedragen kan, welke rente elke drie maanden zal betaald worden aan een zekeren persoon, dien ik in een codicil zal noemen, of die, bij gebreke daarvan, zal gekozen worden door de uitvoerders van mijn testament, met gehoudenheid om mijne drie katteu, bekend onder de namen Nina, FaDfan en Mimi of andere, die ik op het tijdstip van mijn dood mooht bezitten, te voeden en te verzorgen. Deze rente zal zoo lang duren als oen enkele van deze huisdieren in leven zal zgo da uit voerders van mijn testament kannen, in geral van nalatigheid of wreedheid, aan katten ge pleegd, ze weghalen en het jaargeld intrekken en een andere persoon tot bewaker kiezen. •Hierbij eenigo bizonderheden over de ver pleging, welke ik eisch. De persoon, die belast zal worden met het voeden "en verzorgen mijner katten, zal een benedenhuis moeten bewonen, waar een terras moet zyn met een ge- makkelijken uitgang op een goed met muren afgesloten tuio, waarvan zij het vaste gebruik moeten hebben. »D<ze dieren eten gewoonlijk loog en hart van schapen of wel rauw of gekookt vloeBoh ze moeten tweemaal daags in voldoende hoe veelheid melk hebben en Boms gemengd met etgfsel of rijstraoelhet vleesoh ook tweemaal per dag, hetgeen vier geregelde uitdeelingen maakt. Ze slapen in huis en moeten er in gehouden worden na hun avondeten om negen of tien uur, behalve de kater, iets waarop gelet moet worden. In geval van sterven, moeten ze, in oen nieuwen on schoonen doek gewikkeld en in eene eikenhouten doos gelegd en diep in den grond begraven worden op eene afges'oten plaats". België. Te Erneghem, bij Oostende, was een vrouw uitgegaan, haar eenig kind, 4 maanden ond, toevertrouwende aan de hoede van baar man. Toen zij een uur later thuis kwam, zag zy met schrik dat baar kind dood in de wiog lag. Het was geworgd. Do man was nergens in huis te vinden, doch na laDg zoeken vond men hem dood in oen klein water, Moerdijk geheeten. Ongetwijfeld hoeft de ongelukkige, in een vlaag van waanzin, eerst het kind en toon zioh zeiven gedood. Verleden week had men hem hooren zeggen dat het kind hem tegen stond. Een likcurstokerskneoht te Brussel heeft op een zonderlinge wijze den dood ge vonden. Hg had des avonds de opening eener herberg bijgewoond en was na middernacht dronken thuis gekomen. Hg moet bij ongeluk op de een of andere manier sijn klceren in brand gestoken hebben, want ze hingen ver zengd aan den kapstok. Zonder vlam te vatten, waren deze geheel verteerd eu de dikke rook, die hieruit voortkwam, had hem verstikt. Nabij Turnhout is een hondenkar, waarin vier personen zaten, door de stoom tram aangereden. De kar werd verbrijzeld, eu de vier inzittenden werden allen ernstig gewond. Een van hen, een meisje, was onder de locomotief tereoht gekomen, welke met een windas moest worden opgelicht om de ongelukkige te voorschijn te halen. Ze leefde nog, en bleek niet doodeJjjk gekwetst, even als de anderen, die men allen in het leven denkt te kunnen houden. Iemand te Turnhout had in betaling twee briefjes van 1000 frs. ontvangen. Bij vergissing wierp bij de bankbriefjes met andere papieren in de kachel! Natuurlijk was het papier dadelijk verbrand, maar men heeft met de verzamelde asch nog kunnen vaststellen dat het wezenlijk twee verbrande bankbriefjes waren. Do asoh is naar do Nationale bank gebracht en men hoopt de 2000 fr. terug te bekomen. Groningen, 26 April. Hedennamiddag is alhier zwaar geboeid binnengebracht Joh. D., vroeger boekhouder bij de sedert ontbonden Ct operatieve Landbouwvereeni- giog alhier. Naar wij vernemen, staat deze arrestatie in verband met het feit, dat de reohtbank rechtsingang tegen hem heeft ver leend met bevel tot gevangenneming, omdat bij verdacht wordt van verduistering van gelden van bovengenoemde vereeniging. Zooale men zioh zal herinneren, heeft D. het civiel proces, dat de meergenoemde vereeniging tegen hem op touw gezet had, gewonneD. Leeuwarden, 25 April. Alhier zyn Vrijdag ongeveer 16,000 kievietseieren aaogevoerd, waarvan ongeveer 10,000 stuks werden ver zonden naar Engeland, Frankrijk en Duitsoh- land. Wegens de groote vraag voor het buitenland bleven de prijzen vast, van 15 tot 18 cent per stuk, Loye van der Laan, die indertijd te Amsterdam zijne schoonzuster vermoordde, heeft zich io de gevangenis alhier door op hanging van het leven beroofd. Hardinxveld, 26 April. Een droevig drama speelde zich heden alhier af. Io de vorige week was eeo ongehuwde dochter van S. B. moeder geworden en Zondag was door de politie reeds nasporing gedaan, wijl men aan kindermoord daobt. Een onderzoek naar de plaats waar het kind geborgen sou zijn, bracht, naar men verneemt, niets aan bet lioht. De politie stelde eohter een nader onderzoek in. Vanochtend om elf uur vond de nachtwaker B. in de Wetering achter de Nieuwe Steeg do jeugdige vrouw mot hare moeder verdronkenzij hielden elkander vast omklemd. Uit op den wal achtergelaten voor worpen ala een parapluis en eon omslagdoek blijkt, dat hier hot vaste voornemen bestaan heeft om een einde aan het leven te maken. De justitie scheen reeds io de zaak gemoeid, zoodat vermoedelijk angst voor de gevolgen der misdaad beiden een zoo noodiottigen dood tegemoet deed gaan. De" vader beweert aan de misdaad oneohuldig te zijn. Amsterdam, 26 April. Als een bewijs van do Paaschdrukte op de spoorwegen kan gemeld worden, dat Maandag, den Tweeden Paaechd-tg, niet minder dan 20 000 passagiers alleen aan het Centraalstation aankwamen. De Gemeentetram vervoerde op de beide Panschdagen 233 000 passagiers. Vollenhove, 26 April. Heden is de ver moedelijke moordenaar van Van de Vries alhier door den brigadier der maréehiusedo en de gemeentepolitie van Vollenhove te Meppel gearresteerd. Hij liep te Meppel met droge bokking te venten en was door het overlevende meisje aan de politie als de dador van den moord op haar broer opgegeven. 's-G/avenhage, 26 April. De Koningin- Moeder ontving heden bericht van het over lijden op 10-jarigen .leeftijd, van prinses Anoa van Bentheim, derde dochter van den vorst en de vorstin Van Bentheim Steinfurt, welke laatste een zuster van H. M. is. Het Koninklijk Paar is voornemens zyn jaarlykech bezoek aan Amsterdam te brengen van 25 tot 31 Mei. Tweede Kamer). Bij de heden voort gezette behandeling der onderwya-norelle en wel van art. 54bis, regelende de voorwaarden voor subBidieering van bizondere scholen lichtte de heer Bos zyn amendement toe om dergelijke scholen, die subsidie wensohen, te verplichten haar leerplan te onderwerpen aan het rijksBcbooltoezicht. Dit amendement raakt, zeide by, volstrekt niet de vrijheid van de godsdienstige riohting der bizondere school, maar wenscht in het belang van bet bizonder onderwijs zelf alleen zoo liberaal mogelijk regelmatig voortschrijdend onderwijs in do vakken AI en K. De heer Troelatra lichtte zyn amendement toe, dat niet alleen goedkeuring eiacht van het leerplan, maar ook van de regeling der schooltijden, leerboeken enz. Mededeeling van het leerplan zonder staatscontrole beteekent i. niets. De heer Bijleveld had een amendement voorgesteld om zelfs de verpliohting voor een bizondere sohool om haar leerplan aan den schoolopziener mede te doelen te sohrappeD. Het bizondar onderwijs moet z. i. vrij blijven, zoowel in leerstof als in methode. Spreker liohtte nog toe een tweede amen dement om aan die soholen, die, behalve in vakken van gewoon lager ouderwijs, tevens les geven in een of meer vakken van meer uitgebreid lager onderwijs, niet den eisoh te stellen dat zij 20 uren per week moeten be steden aan eerstgenoemde vakken, doeh hun toe te ataan dat zij 23 uren per week lez geren in alle rakken te zemen. Do heer Borgesius op zgo beurt lichtte zijn amendement toe, strekkende om zooveel moge lijk te voorkomen dat op de bizondere scholen kinderen van te lagen leeftijd als leerlingen werden opgenomen. Ter toelichting wees bij erop dat het bedrag van de subsidie indirect afhaogt van het aan tal leerlingen, zoodat voor bet schoolbestuur een prikkel bestaat om kinderen van 4 k 5 jaren toe te laten, wat ten nadeele van bet onderwijs is. Minister Koyper bestreed allereerst bet amendement-Borgeeins en het tweede amende ment van den heer Bijleveld betreffende het aantal losuren en bestreed daarna de amen dementen van de hoeren Bos en Troelstra. De bestaande inspectie is quantitatief en qualitatief voor een deugdelijke controle on voldoende. Daarbij mag de vrijheid van 't bizonder onderwijs niet in de waagsohaal worden gesteld. Ondanks de beste bedoelingen zal dit het gevolg zyn van beoordeeling van het herplan door anderen. Io den loop der verdere discussie heeft de heer Bijleveld zijne amendementen ingetrokken. Rotterdam, 27 April. Ia verband met de aanhouding van de vier inbrekers alhier, verdaoht van verschillende inbraken in winkel huizen tijdens afwezigheid der winkeliers, verneemt men, dat do inbreker C. G. G., die pas 7 jaar gevangenisstraf had ondergaan, voor den reohter van instructie eene volledige bokontonis heeft afgelegd in verband tot de inbrask van Zondagavond 46 April bij den winkelier L. C. Kuipers aan do Zomerbofstraat, alwaar oen kistje met f 800 werd ontvreemd. Twee tier medeplichtigen zyn den winkelier gevolgd, toen doze met zyn gezin uitging op bezoek ia de Pynackerstraut en valto daar post, terwijl de beide anderen den inbraak deden. Vóórdat de buit gedeeld werd in de woning van W. in de Hamelstraat, moet W. corst tereluiks een bedrag van f 600 uit het geld kistje genomen bebben en daardoor zijne medeplichtigen te kort gedaan. Gilze Rijen. De heer P. Adriaansen, sedert 1873 lid van don gemeenteraad, en de laatate 20 jaren wethouder, heeft wegeüs hoogoa leeftijd eervol ontslag uit beide betrekkingen genomen. De heer Adriaftcsen is thans 86 jaar. Bergen-op-Zoom. Uit ruim 100 sollici tanten ie te Arnhem tot opzichter aan de gemeente-gasfabriek benoemd de heer J. C. van Goethem, thans in dezelfde betrekking alhier. Uiddelharni8. Tweeden Paasohdag begaf aich de jongeling Goudswaard alhier in een bootje, om een zeiltochtje op het Haringvliet te maker. Nabij de kust is bet ranke boo'je, vermoedelijk tengevolge van den wind, om geslagen en gezonken, met het treurig gevolg dat eerstgenoemde, die van plan was eerstdaags een huwelijk aan te gaan, verdronk. Het knaapje, dat met hem was medegevaren, werd bewusteloos opgehaald en eerst na kraohtige pogingen is het mogen gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Oude-Tonge. De Vrijzinnige Kiezvereeni- girg «Oude Tor ge" alhier heeft met slgemeene stemmen wr. R. J. H. Patyn candidaat gesteld voor do Tweede Kamer. S P O B T. De gymnastiek-vereeniging »Sparta" te Bergon-op Zoom, die zioh bij de interna tionale gymnastiek-wedstrijden te Bordeaux zoo kranig beeft gehouden, zal Zaterdagavond aan het station worden opgewacht, en in j optooht naar het clublokaal worden gomaroheerd, l alwaar de vereeniging een feestelijke ontvangst j waoht. VISSCJIIEBIJ-BEKICHTKN. Goedereede, 26 April. Met de garnalen- vangst gaat het io den laatsten tijd niet naar wensch. Terwijl veel kleice garnalen, ongeschikt tot verhandeling en verzending naar Engeland, worden govaogen, wordt de vangst vaak belemmerd door de vele kwallen, welke in de netten terechtkomen. Dit is dubbel schadelijk, want niet dan met veel moeite kunnen de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 5