NESTLE5 Ingezonden Mededeelingen. KINDER-I -MEEL. iMelkvoedselvoorKindererunZiekenJ Raadszilling m 26 April 1,1. Ie Wisseokerke. verstoord of bedreigd of aan de goede zeden aanatoot gegeven wordt. De heer mr. R. Fruio (lib.) hield een krachtig pleidooi om de herbergen dee Zondaga en op lotiogsdagen gedurende een gedeelte van den dag te aluiten. Het bleek, dat voor het Zondagaluiten slechts de 2 aanwezige anti-revolutionaire leden de meeniog van den heer Fruin deelden, zoodat dit voorstel met 10 tegen 3 atemmen verworpen werd. Met 7 tegen 6 atemmen werd echter aangenomen zijn voorstel betreffende sluiting op lotingadagen. Het betreft hier echter nog aleohta het beginael, dat uitgemaakt ia. 27 April. Hedenmiddag werd op plechtige wijze voor het front van den troep de zilveren medaille voor 24 jaren trouweo dienst uit gereikt aan den schoenmaker F. H. J. Good van 't 2de bat. 3de reg. infanterie alhier. Door wijlen mevrouw wed. J. C. de Bruiju-Boddaert ia aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier, een gift van 2000 gulden geaohonken. Donderdagmorgen werd alhier bij de spoorbrug de partionliere telefoonkabel opge pikt, doordien schipper J. de Vuijat met zijn tjalk »Moed en Trouw" juist ter plaatse het anker uitwierp. De kabel werd nogal ernstig beschadigd, omdat juiat een vertrekkende schoener tegen de kabel aankwam. Het beriobt van den bookmaker P. alhier, dat in verschillende bladen werd over genomen uit de Middeïb. Ct., ia ona na onder soek gebleken niet geheel juiat te zijn. Bedoelde bookmaker heeft alle sohuldeiachers behoorlijk opgeroepen en alvorens hij vertrok, zjjn schulden betaald. Ook is bij zijn ver plichtingen tegenover zijn cliënten nagekomen en zijn personeel heeft hij nog een week loon uitbetaald. Wel moet zijn zoon nog al wat schuld hebben achtergelaten, doch dat ia geen zaken- schuld, en betreft private uitgaven. De vertrokken bookmaker was ruim 13 jaar alhier gevestigd. De csndidatuur van dr. J. van den Brink, door de vrjje katholieken in het district Hontenisae gesteldzal door de sociaal democraten worden gesteund. Vlisflingen, 27 April. Wegens groote drukte zullen de werkuren aan de werf *De Schelde" alhier met ééa per dag worden vermeerderd, en wordt voortaan tot des avonds 8 uur gewerkt. Wentdorpe, 26 April. In den afgeloopen nacht ia ingebroken in de pastorie alhier. Ontvreemd zijn een zilveren Christusbeeld, een zilveren voetstuk van een fruitschaal en andere garnituren. Bjj den landbouwer De Ridder alhier werden ontvreemd een vijftigtal kippen. Daders onbekend. Een wielrijderMaandagavond van Neuzen komend, werd nabij Driekwart door een rijtuig overreden. Hij is aan de gevolgen overleden. Tusschen Terneuzen en Sas-vau-Gent werd een wielrijder des avonds door een rjjtuig overreden. Hg werd zoodanig verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een viertal douanen, te Koewacht ge stationeerd, wisten Donderdagnacht nabij de gemeente een prachtige vaara van c.a. 450 francs waarde in handen te krijgen. Zij wee met eenige andere koeien België binnen ge smokkeld. De smokkelaars konden zich met hun beesten door een haastige vlucht redden. Axel, 26 April. Door den gemeenteraad is met 6 tegen 5 stemmen verworpen een voorstel van den heer J. de Feijter, om de openbare vermakelijkheden te belasten met 50 cent per uur. O I D B I W II I. Dinsdag is het 25-jarig bestaan der rijks normaallessen te Tholen feestelijk herdacht. Directeur en leeraren met ond- en tegen woordige leerlingen en genoodigden begaven zich naar het raadhuis, waar zij door den burgemeester met den raad ontvangen werden. De burgemeester sprak een gelukwensoh uit, waarop de directeur, de heer Loyendijk, antwoordde. In het Hof van Holland werd vervolgens door den oudsten leeraar voor de lessen, den hear J. W. Slager, te St.-Annaland, een feestrede gehouden, waarop een gemeenschap pelijke maaltijd volgde. Na afloop daarvan werd in de sociëteit Non Semper een gezellige samenkomst gehouden. Akte-examens in Zeeland. "Woensdag werden geëxamineerd 8 mannelijke caodidaten. Daarvan slaagden 7, te weten de hoeren J. van Loo, G. H. Rjjkse en H. J. O verduin te MiddelburgTh. A. Maat te IJzendijko V. C. Maas te Hoofdplaat; A. de Mol te Vlieringen en J. P. da Raad te Kruiningen. Donderdag werden geëxamineerd 8 man nelijke candidaten. Daarvan slaagden 5, te weten de heeren J. Schroevers en J. P. W. van der Slugs te Middelburg, A. B. Sohelleman en H. Steppe te Axel, en D. Slot te Vlieringen. Er zijn 5 sollicitanten voor onderwijzeres te Heer-Abtskerke (bij Goes). Nu te Aagtekerke (Waloheren) met 1 Mei a.s. de openbare school gesloten wordt, is ook aan het hoofd dier sohool, na eon diensttijd van 21 jaar, eervol ontslag verleend. PR.EDIK.1 in onderstaande Gemeenten van Zondag 3 O De Geref. Kerk ta Zierikiee: 's Voorin, tien ur« en 's avonds zes ure: ds. La man. Gat. Zondag 14. Herv. Kerk te Kerkwerte: 's Voorrn. half tien ure en 's nam. half drie ure: ds. Blankert. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Mossel. Herv. Kerk te Rorgh: 's Voorm. hall tien ure: ds. De Jagher. (DoopsbedieniDg. Collecte voor het orgel). Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Noordwelle 'sNaco. twee ure: ds. Onnes. Herv. Kerk ta Haamstede: 's Nam. twee ure: ds. Brouwer. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en *s nam. twee ureds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikenee: 's Voorm. half tien ureds. De Leur. Geref. Kerk te Eikenee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: d9. Brouwer van Haamstede. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. hall tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Meyer. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Griend. (Doopsbediening. Beide kecren collecte voor de Gestichten te Hoenderloo). KEBKN1EIW8. Beroepen bij de Herv. Gem. te Serooskerke (Walcheren) de cand. B. A. te Winkel te Utrecht. Aangenomen het beroep naar de Geref. Gem. te Heinkenszand door den oand. K. van Anken te Urk. Aangenomen het beroep naar de Oud- Geref. Gem. te Goea door ds. H. Roeloften te Opheusden. Z. H. de bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Aardenburg den heer Ant. van Loon. AazbettedligsaYerkoaplaiei sax. Oad-VoNsemeer. Woensdag werd in het openbaar geveild 24 Heot. 80 Aren 80 Cent. bouwland, gelegen in de polders Hikke, Kerke, Vogelsang, Leguit en Oua-Vossemeer, benevens een schuur en erf en tuin. De uitslag is Bouwland in den Hikkepolder. 7 gemeten en 186 roeden voor f 855 per gemet, door W. M. Pipping; 4 gemeten en 145 roeden voor f 705 per gemet, door E. Verkees-, 5 gemeten en 36 roeden voor f 650 per gemet, door A. Hnijsmans; 11 gemeten en 220 roeden voor f 605 per gemet, door J. C. de Jager. Bouwland in den Kerkepolder: 2 gemeten en 241 roeden voor f 740 per gemet, door F. Moelker te Tholen. Bouwland inden Vogeliangpolder: 14gemeten en 246 roeden werden gecombineerd geveild, maar brachten niet meer op dan de afzonder lijke veilingen, die gemiddeld f 625 per gemet gaven. Bouwland in den Legnitpolder4 gemeten en 247 roeden voor f 755 per gemet, door Adam van Tilbeurgh. Bouwland in den Oud-Vossemeersohen Polder: 2 gemeten en 197 roeden voor f 605 per gemet, door C. W. Hendrikae; 9 gemeten en 45 roeden voor f 815 per gemet, door denzelfde. De sohuur liep tot f 2500, en werd niet gegund; de tuinen werden niet geveild. De koopen in Vogelsang en Oud-Vossemeer werden evenmin gegund. Te Oud-Vo8semeer is aanbesteed op 26 April de levering van 39000 K.G. Chili-Salpeter, waarvoor werd ingeschreven door: De Maatschappij Dordreoht f 13,30; de Chemische kunstmest fabriek te Vlake f 12,89; A. Koole te ColijnspJaat f 12,79; Kostense te Kruiningen f 12,71; A. Snelleman te Dinteloord f 12,71 en P. G. Adriaanssens te Bergen-op- Zoom f 12,67. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. CoHJnspIsst. Woensdag werd alhier aan besteed voor den polder Oud N.-Beveland, de levering van materialen voor den onderhoud 1905, zijnde 200 scheepston gesorteerde Vil- voordsche steen, 217 gesorteerde Doorniksehe steen, 60 soheepiton zetbasalt, 2285 stuks nieuwe eiken perkoenpalen, 612 stuks nieuwe gecreo- soteerde palen, 150 bos Brabantsoh haringband, 600 bos BrabantBche staken. Ingeschreven was door J. de Bree, Terneuzen, voor f 4118; W. Hokken, Sliedrecht, voor f 4000; G. Dekker, Sliedreoht, voor f 3990. Gegund aan laatst genoemde. Door het bestuur van den polder Nieuw Noord-Beveland werd aanbesteed de levering van 1000 stuks nieuwe eiken perkoenpalen. Gegund aan den heer G. Dekker te Sliedreoht, voor f 235. Haamstede, 26 April. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden ten verzoeke en op de hofstede van den heer L. Dalebout in den Schelphoek publiek verkoohtEen 6 jarig paard voor f 331 een 10-jarig dito voor f 350melk koeien voor f 213f 231, f 203, f 220, f 215 on f 171; kalfvaarzen voor f 171 en f 190; twee- on éénjarige ossen voor f 181, f 192, f 142, f 150, f 122, f 94, f 87, f 81, f 77, f 80, f 76, f 70, f 70, f 69. f 80 kweekkalveren voor f 44, f 43, f 37, f 37, f 34, f 28 en f 26. JEUHTEKT Schouwen en D u i v eland. April 19 OS. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee '8 Voorin, lulf tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse van 's-Gravenhuge. Ilerv. Kerk te Ouwerkerk. '8 Voorin, half tien ure: ds. Kars. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. lulf tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. (Bediening H. Avondmaal). Geref. Kerk t« Nieuwerkerk: 's Voorin, half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure en 's avonds zes ureds. Cramer. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. negen ure's nam. twee ure en '8 avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Iiuijsch van Dugteren. (Doopibediening). Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjanslaod: 's Voorm. half tien ure en 's nam twee oreds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruiniase: 's Voorin. half tien ure en 'snam. twee are: df Waardenburg. GereL Kerk te Brainisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Gerei. Kerk te Brainisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en avonds vjjf ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruintsse 's Voonn. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeraêt U: 's Voorm. half tien ure's nam. half drie ure en 'savonds acht ure: Het Bestuur. SirjanBland. Dezer degen werd door den koleobond, de vereenigiog «Eigen hulp" aanbe steed de levering van de benoodigde kachel kolen, waarvoor het minst was iogesohreven door de firma Johan Eigeman Broos Co Dordrecht, voor f 11,15 per kar van 1700 Kilo. Voor het loeaen en vervoer was respectie velijk ingeschreven voor f 2,95 en f 2,85 per 100 H.L. (Onder verantwoordelijkheid ian den inzender). Van 1—5 regels f 1,elke regel moer 0,20. BEOITIIAKII. Bij bevelschriften der rechtbank to Middel burg zijn naar de openbare tereohtzittiog dier reohtbank verwezen: lo. J. F., 21 jaar, leurder, geboren eo wonende te Middelburg; 2o. J. v. Z., 25 jaar, rijwielhersteller, geboren te Londen, wonende to Middelburg, ter zake vandiefstal van kramergen, rijwielen, rgwiel- benoodigdheden enz 3o. A. W., 34 jaar, bierbuishouder, geboren te Goes, wonende te Middelburg4o. C. V., 30 jaar, winkelier, geboran te Westkapelle, wonende te Middel burg; 5o. N. B, 20 jaar, bakkersknecht, geboren en wonende te Middelburg en 6o. F. W. A28 jaar, muzikant, geboren en wonende te Middolburg, ter zake vanholing van bovengenoemde voorworpen. Alle be klaagden zijn te Middelburg gedetineerd. Aan do eerste 2 beklaagden is mr. P. Dielemao, advocaat te Middelburg, ambts halve als vordediger toegevoegd en aan de andere beklaagden mr. H. Oele, mode advo caat te Middelburg. De rechtbank te Middelburg hoeft hedeo P. H. J., 29 jaar, sohilderekuecht te Middel burg, beklaagd van mishandeling van een gehuwde vrouw ia hare woning in de Ltzarij- straat te Middelburg, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 6 maanden gevangenistraf. J. H., 22 jaar, opperman te Terneuzen, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van spoorwegmateriaal te Terneuzen, werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf, met bevel tot zjjn gevangenhouding. Vrijgesproken werd C. W., 26 jaar, brood bakker en winkelier te Sohoro, beklaagd van dierenmishandeling. Hit gerechtshof te 's-Hage ontsloeg Donderdag van rechts vervolging L. v. E werkman te Middelburg, door de reohtbank aldaar veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf, wegens verduistering van eone naeimaobtae. De ontslagen klerk bij do Algemeene Rekenkamer, die door de Haagseho reoht bank tot 9 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het ziob opzettelijk toe eigenen van geldswaardig papier, dat bij als ambtenaar onder zich had, beeft van dat vonnis hooger beroep aangeteekond. Aanwezig alle leden, behalve de heer Van Nieuwenhuijze (1 vacature). Voorzitter de Burgemeester. Op de voordracht worden geplaatst voor het College van zetters de heeren Aart. Anth. v. d. Maas en J. W. van Nieuwenhuijze. Voorgelezen wordt een verzoek om ontslag van den heer C. N. v. d. Heijde, als waar nemend gemeente-ontvanger. De voorzitter licht toe, dat dit verzoek om ontslag ook al gedaan werd, omdat de heer v. d. H. met Mei a.s. veel drukte heeit met het opmaken van rekeningen voor polders enz. Het is tot leed weten van den voorzitter, dat hij (v. d. H.) niet tot gemeente-ontvanger is benoemd. 20 jaren was hij werkzaam ter Secretarie op een salaris van f 200 per jaar, wat door een tegemoetkoming voor zijn werk zaamheden als ambtenaar van den burgerlijken stand nu eerst verleden jaar werd verhoogd. De voorzitter bericht, dat de benoemde gem.- ontvanger, de heer W. C. Lamain, de konink lijke goedkeuringom de betrekking van brievengaarder mede waar te nemen, nog niet heeft verkregen, en dat zijn borgstelling ook nog niet is ingediend. De voorzitter wensebt een nieuwen assistent als gem.-ontvanger door den Raad benoemd te zien, en schorst (om de gedachten omtrent een persoon hieromtrent van den Raad te ver nemen) de vergadering. Na heropening zegt de voorzitter, dat als tijdelijk ontvanger, de heer P. de Boer wordt voorgesteld. De heer Van der Maas zegt, dat een feite lijke beslissing nog niet plaats had. De heer Maris zegt, dat bij er ook niet toe meewerkt. Nog andere stemmen luiden zoo. De heer De Boer wordt met 5 stemmen gekozen. De vergadering wordt gesloten. WITTE HAGE. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). Oaterhose. Schiller- Prijaraadseln. Berijjn, 20 April 4905. De «Osterhase" gaat weer gebukt onder zijn «zoeten eieren-last" in de stille week véór Paschen, en het lijkt wel, of onze Duitsche «voorjaars-Sinterklaas" elk jaar meer hooi op z'n vork neemt, en zijn arbeidssfeer steeds meer uitbreidt. Sinds lang deelen ook de volwastenen in zijn gulheid, en de «eieren", welke de zonderlinge viervoeter (een haasje, dat eieren legt!) voor hen in zijn mars mee brengt, zijn waarlijk niet van de slechtste kwaliteit, al zou men ze meestal niet eten, welk euvel ruimschoots door de waarde van de «kern", de surprise, wordt opgewogen. Vergis ik mij niet, dan is het lieve vader land aan gene zijde der zwart-witte grenspalen nog vrijwel terra-incognita voor den Duitschen „Osterhase", en waar hij wellicht al eens een vluchtig bezoek aan het lage land aan de Noordzee gebracht heeft, daar zal dat hoogstens geweest zijn, om uitsluitend voor de jtugd een voorraad zoete eieren van suiker of chocolade te deponeeren. In mijn jonge jaren behoorde ook dat tot de zeldzaamheden, en waren we al den koning te rijk, als de één of andere goeie genius ons een klein gekleurd netje met miniatuur suikeren eitjes vereerde. We waren nog niet zoo veeleischend als de tegenwoordige jeugd, en zagen al dagen van te voren met verlangen naar het Paaschfeest uit, niet in de verwachting, van alle kanten met kostbare eetbare (van chocolade en marsepijn), en oneetbare eieren (surprises) overladen te zullen worden, maar omdat de beide Paaschdagen de eenige dagen in het i'aar waren, gedurende welke wij zooveel lippen-eieren mochten eten, als wij maar «aankonden". En dat de niet-verwende grage magen heel wat konden «stouwen", bewezen de slabakken vol eieren, welke bij eiken maaltijd op tafel kwamen en geleegd werden I Hier in Duitschland heeft men van Paschen altijd veel werk gemaakt, al is het niet op zoo groote schaal als tegenwoordig. «Ostern ohne Oster-Eier" is hier even ondenkbaar als «Weihnachten ohne Tannenbaum". In deze dagen van de stille week vóór Paschen zijn de kinderen brandend nieuwsgierig naar het- feen de «Osterhase" hen zal «bescheren", en et zwakke geslacht onder de volwassenen niet minder. Met elk nieuw jaar raakt het gebruik meer in zwang, elkaar met Paschen cadeaux te gevenin den vorm van ei-surprisesen handel en industrie zorgen er voor, dat de toenemende zueht naar luxe bij den kooper ten volle bevredigd kan worden. Daarvan kan men zich dezer dagen over tuigen bij een wandeling door de voornaamste winkelstraten: Potsdamer-, Leipziger-,Friedrich- strasse, Unter den Linden. Bijna elke winkel heeft hare speciale Paasch-étalage, niet alleen bekende confiseurs en ohocoladefirma's, als Felix Sarotti, Hildebrandt of Stollwerck, die elkaar de loef trachten af te 6teken in het uitstallen van allerlei zoets en heerlijks, op het wijde gebied der eetbare surprise-eieren, maar ook alle andere winkels, waar zaken te koop liggenwelk ook maar eenigs- zins in aanmerking kunnen komen om als geschenk dienst te doen, en te worden ver borgen in nagebootste eieren van papier-maché. Dat meest verschillende zaken van genot en smaak tegenwoordig in de mars van een «Osterhase" kunnen worden gepakt, daarvoor heelt de industrie der surprise-eieren gezorgd, welke hare producten in zóó groote verscheiden heid en omvang «legt" van ware monsters, ruim dubbel zoo groot als struisvogel-eieren tot sierlijke kleine, ter grootte van een duiven-ei dat zoowel b.v. de handelaar in comestibles en fijoe vleeschwaren, als de juwelier er voor zijn Paasch-étalage van kan gebruik maken. Men kan het zoo gek niet verzinnen, of het wordt in combinatie gebracht met het Paasch-ei. Juweelen, kleinooden, damesbenoodigdheden, parfumeriën, fijne zeepsoorten, blouses, hand- echoenen, laarsjes, poppen, duizenderlei zaken liggen sierlijk geschikt in de wijd-gapende «eieren", welke tusschen geurige voorjaars bloemen en frisch groen rusten in aardige manden en korven van bast en spaan. Zelfs de amateur-fotograaf heeft de Osterhase ditmaal bedacht. In de groote uitstalramen van den winkel der Kodak-Maatsohappij, hoek Linden- en Friedrichstrasseeen paar jaar geleden verhuurd aan de bekende groote sigarenfabriek van de firma Verhulst Senior Amsterdam, liggen camera's van versohillend formaat in gapende Oster-Eier, terwijl deze weer gevleid liggen in sierlijke hoorns van overvloed, en basten manden te midden van alle verdere folografeerbenoodigdheden. Het wordt den liefhebbers wel smakelijk voorgezet. Twee festiviteiten van zeer verschillenden aard, welke echter beide het geheele volk, hoog en laag, belang in boezemen, staan ons in de eerstvolgende maanden te wachten, de herdenking van Schillers sterfdag, honderd jaren geleden, op 9 Mei a.s., en het huwelijk van den kroonprins met de Mecklenburgscbe hertogin Cecilie, nichtje van onzen Prins-Gemaal, op 6 Juni daaraanvolgende. Men heeft zich zóó gewend aan honderd, twee honderd, drie honderd jaar feesten, dat men er geen been in heeft gezien, het feit, dat Schiller honderd jaar geleden overleed, feestelijk te herdenken, hoewel een sterfdagdunkt me, nu juist niet de geschiktste dag is om feestelijk te worden herdacht. Een tijdlang was er sprake van, dat men den grooten nationalen dichter op 9 Mei op hoogst eigenaardige wijze hulde zou brengen, eene speciale uitvoering van één zijner drama's in de bekende «TerraBBen am Halensee", waar plaats is voor tienduizende toeschouwers, doch het orgineele plan viel in duigen, zoodat het feest zich nu in hoofdzaak zal bepalen tot de stereotype feest-redevoeringen in openbare gebouwen en aula's van soholen, Schiller's- opvoeringen in de schouwburgen, en het deponeeren van kransen voor Schiller's stand beeld. De Duitsche klassieken zijn in veel grooter mate gemeen-goed van het Duitsohe volk, dan de Hollandsohe klassieken dit hij ons volk zijn. leder kent hier z'n Schiller, Goethe, Lessing, Heine, de gezeten arbeidersstand eveDgoed als de hoogere standen. Citaten uit klassieke gedichten, drama's en blijspelen worden telkens aangehaald, en zijn gemeen-goed. Een leuke hulde aan Schiller brengt de Berliner' Iüustrirte Zeitung heden met zijn geestig geteekende S Schiller-prijsraadsels. De geestige illustrator Schmidhammer, wel bekend door zijn grappige politieke caricaturen in de MUochener „Jugend", onder het opsohrift: «Der neue Plutarch", teekende bij 8 citaten uit Schiller's «Don Carlos", «Lied von der Glocke", «Braut von Messina", «Wallenstein" en «Lied an die Freude", leuke tafereelen. Bij elk citaat, waarvan het aantal woorden is aangegeven, is slechts één woord vermeld, hetzij aan het eind of in het midden, de rest moet men raden. Wie geen vreemdeling is in Schiller s werken, behoeft geen matador te zijn in het oploseen van raadsels, om de juiste oitaten te vinden. Daartoe zijn de grappige teekeningen een aardig hulpmiddel. Twee van het achttal prijsraadsels vond ik vanmorgen tenminste op het eerste «d'abord". Het ééne stelt een nauw steegje voor bij avondverlichting. Om den hoek van één staat een kwéjongen met een grooten steen in de hand in afwachtende houding. Verlangd wordt een citaat uit Wilhelm Tell, in 7 woorden, waarvan het laatste is «kommen". Bedoeld is natuurlijk het bekende gezegde: Durch diese hohle Gasse muss er kommen Een ander tafereel geeft een modiste met spanen doos aan den arm, terwijl zij een rekening overhandigt aan een deftig heer, die bij het zien van de omvangrijke nota van schrik naar z'n kalen schedel grijpt. Het verlangde oitaat van 6 woorden uit het «Lied von der Glocke" eindigt op «teure" zegt het raadesl. Ook hier is de oplossing gemakkelijk en voor de hand liggendAch die Gattin itt's die teure!» Het kaalhoofdige mannetje kent waar schijnlijk de koopwoede van zijn «teure" egé. Mochten er soms Sohiller-kenners onder mijn lezers zijn, die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen (31 prijzen van: 1 d 100 M.k., 20 a 10 M.k., 10 Schiller-Werke), waarvoor hier in Duitschland wel zeer veel animo zal zijn, ziethier het adres: firma UUstein g- Co., Berlin S. W. 12, Kochstrasse. Ik geef den liefhebbers in overweging, bij de bestelling van het bewuste nummer 17 der Berl. Illustr. Zeitung van 23 April, gelijktijdig een post wissel tje te voeden van 20 Pfennig. (De prijs van het wekelijks versohijnende aardige blad in het genre van den Weltspiegel, bijblad van het Tageblatt, bedraagt maar 10 Pfennig). Den deelnemer veel succes 1 K. Gemengd Nieuws. Speurhonden. In de groote Duitsche steden maakt de politie by het opsporen van misdadigers met toenemend succes gebruik van scherp afgerichte speurhonden. Op 4 Maart j werd in Mannheim de dienstbode eener alleenwonende weduwe ver moord in de woning gevonden. De politie begaf zioh met twoe speurhonden naar de plaats van hit misdrijf en liet ze het met bloed doortrokken karpet en de kleedingstnkken van de vermoorde besnuffelen. Eenige personen, die maer eenigszins in de termen van verdenking vielen, werden des avonds met een groot aantal mannen van verschillenden rang en stand in een kring geplaatsthierbij waren politie-autoriteiten, rechercheurs, agenten vai politie, gevacgenie- beambten, eto. Om te voorkomen, dat de honden door het uiterlijk ven een der ver dachten zouden kunnen misleid worden, ge- zobiedde deze proef in volslagen duisternis. Ééa voor ééa werden de beide honden losgelaten en in het vertrek gebracht. De een was minder gelukkig, dooh de andere hond bleef na oen keer te zijn rondgeloopen voor een der verdachte personen staan, blafte luid en sprong tegen bem op. Niettegenstaande vijfmaal eene omsohikking rn verwieseliDg van plaats geordonneerd was, hield tooh telkenmale do hond, na eene ronde voor denzelfden persoon balt, onder luid bleffen. Het onderzoek, dat na deze aan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2