ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 27 April 1905. (25 ierikzeesche Drankwet. HEUW8TIJPI1IGE—. Uit Stad ca Provincis. Courant). Veraohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eena per week, f 10,— per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8147. DlrootouTi A, J. DB LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënran 1—3 regel30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot dee Mannd&ge, WoeDsdege en Vrijdag* middags 3 ore beiorgd warden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkki, Meelstraat 386, Zierikzee. RECLAMES. 15 regels 75 cta. Elke regel meer 15 cts. Minnen zyn een fninilicplatiif, daar lij, in het bewnstiyn van hare gewichtige positie, op al.de zorg van een geheele huishouding aanspraak maken. Het grootbrengen van kinderen met Kufeke's Kimlormoel verooizaakt aan de moeder, door zijn gemakkelijke toebereiding, maar weinig last, terwijl het voor het overige de verdere huishouding in het geheel niet raakt Bovendien verkrijgt men door deze voeding de meest verrassende resultaten, omdat Kufeke's Kinder meel in de jui'te verhouding precies dezelfde voedings stoven als de moedermelk bevat, in duurzaamheid en samenstelling nooit verschilt en op het lichamelijk gewicht van het kind een zeer gunstigen invloed uitoefent. De met Kufeke's Kindermeel gevoede kinderen hebben minder last van maag- en ingewandsaandoeniogen, daar ty een gemakkelijk verteerbaar voedsel krygen, dat tevens de in de ingewandenaanwezigeziektekiemen krachtig bestrijdt. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, Papiermagazijn Appelmarkt, ia speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerkals: Visitekaartjeslluwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. KADASTER. Opneming Terreinsveranderingen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Landmeter van bet Kadaster, belast met den velddienst, by gunstig weder, op het einde van deze, of in het begin van de volgende maand, zijne eerste rondreis in deze gemeente zal aanvangen, tot het opnemen van alle terreinsveranderingen, welke eene wyziging in de kadastrale stokken tengevolge hebben. Zisrwxee, den 22 April 1005. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEDS. Rijkstelefoonbureel. De BURGEMEESTER van ZnnixZEE maakt bekend, dat in deze gemeente, zoo mogelyk in den loop van dit jaar, een interlocaal iiijkslelefoonbured zal worden gevestigd, in verband waarmede het zoowel in het belang der gemeente als in dat van het Ryk is, dat een zoo groot mogelijk aantal gegadigden zich tegelykertyd sao- melden tot het verkrygen van een rechtstrecksche aan sluiting van hunne perceelcn aan dat Rykstelefoonbureel, op den voet van het 3e lid van het hieronder opgenomen art. 6 van het Koninklyk Besluit van 9 Juni 1904 (Staatsblad no. 117), opdat dadelijk de meest doelmatige richting van de lijn kunne worden vastgesteld. Belanghebbenden, die bereid zijn zich op den voren- bedoelden voet voor het verkrygen van zulk eene aan sluiting tegenover het Ryk te verbinden, worden uitgenooligd daarvan vóór 'V Mol a.s. aan den ondergeteekende schriftelijk opgaaf t© (locn, opdat die opgaaf ter kennis van den Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie kan worden gebracht. Z\j, <11© aansluiting: -wonselion, worden bovendien uitgenoodigd om bij hunne opgaat mededeeling te doen van hun naam, betrekking of beroep en woonplaats en van de plaatselijke aanduiding van het aan te sluiten perceel, alsmede ol zy die aan sluiting nog in den loop van dit jaar zouden wenschen. Alle aanvragers zullen dan door ondergeteekende op één adres worden vereenigd, waarna deze collectieve aan vrage aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid zal worden ingezonden. Waar, in verband met de handels- en andere belangen van vele ingezetenen het totstandkomen van bedoelde verbinding zeker zeer gewenscht is, vertrouwt onder geteekende, dat van de thans aangeboden gelegenheid tot aansluiting reeds dadelijk ©on ruim gebrnik zal worden gemaakt. Voorts deelt hg nog mede, dat de voorwaarden van aansluiting ter grmeente-secretarie voor belanghebbenden ter inzage zgn nedergelegd. Ten slotte vestigt hy er de aandacht op, dat het bovengenoemd axbkel 6 luidt als volgt: Ter plaatse waar geen telefoonnet is gevestigd, kunnen perceelen van particulieren, ter beoordeeling van Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, op ver zoek van belanghebbenden, van Rykswege worden aan gesloten aan een door den Directeur-Generaal der Posteryen en Telegrafie aan te wijzen Rijksbureel tegen betaling voor elk perceel, liggende niet verder dan 500 M. van het aangewezen bureel, van f 25 per jaar, en voor verder gelegen perceelen bovendien van f 3 per jaar en per 100 M of gedeelte daarvan, een en ander naar hemelsbreedte, gedurende niet minder dan 5 achtereenvolgende jaren en overigens op de voorwaarden, welke door den Directeur-Generaal voornoemd in bet belang van den dienst noodig worden geacht. De in deze bedoelde aanslnitingen worden van Rijkswege niet gemaakt, indien nitkeeringen aan derden of buitengewone kosten van aanleg noodig zonden zijn, tenzij de belang hebbende zich verbindt tot betaling daarvan. Zij, wier perceelen, ter plaatse waar geen locaal teleloonnet bestaat, op de in dit artikel bedoelde wijze rechtstreeks aan eenzelfde Rijkstelefoonbureel zyn aan gesloten, kunnen onderling gesprekken voeren voor 2'/» cent per gesprek, te korten op eene in voorschot te storten som van ten minste f 1. Evenzoo kunnen nit de openbare spreekcel van laatstbedoeld Rijkstelefoon- bnreel locale gesprekken worden aangevraagd met de op dit bureel rechtstreeks aangeslotenen, tegen vooruit betaling van 10 cent per gesprek van 3 minuten of minder. Schade, welke door het bestaan van deze aanslaitingen mocht zijn geleden, komt in geen geval ten laste van bet Rgk. Verandering of uitbreiding van hetgeen in eenig perceel van Rijkswege is aangebracht, mag door of vanwege den belanghebbende geschieden, doch niet dan met voorkennis en onder goedkeuring van een daarvoor door den voornoemden Directeur-Generaal aangewezen Rijksambtenaar. Zierikzee, den 22 April 1905. De Burgemeester voornoemt' CH. W. VERMEIJS, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzb, Gelet op artikel 22 der Drankwet; Herinneren belanghebbenden aan den inhoud van dit artikel, volgens welke bepaling alle vergunningen met 1 Mei vervallen, lenig het over het volgende jaar ver schuldigde recht vóór dien dag is betaald. Zij, die zich met hunnen aanslag in het vergunnings recht bezwaard gevoelen, kunnen zich binnen veertien dageD, nadat de aanslag te hunner kennis is gebracht, tot den Gemeenteraad wenden, doch zijn Diettemin, op straffe »an vervallen der vergunning, verplicht den aan slag vóór 1 Mei in zyn geheel ten kantore van den Ge meente-Ontvanger te voldoen, zullende zoo noodig later teruggave van liet te veel betaalde plaats vinden. Zierikzee, den 26 April 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. 0. MOOLENBURGH, WethI.» Burg. JAN SNELLEN, Secretaris. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee, Gezien art. 26 der wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no 124); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene alge- meene opgaaf van den inhoud der kennisgevingen, bedoeld by die wetsbepaling, omtrent de herziening van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigendommen volgens art. 2 der wet van 11 Januari 1904 (Staatsblad no. 5), in de kadastrale gemeente Zierikzee, onder byvoeging van den kadastralen legger en de plans, op de Secretarie der gemeente is nedergelegd ter kostelooze inzage van belanghebbenden gedurende twintig dagen na heden. Op Vrjjdag den 5 Mei 1905 zal door de Commissie voor het schattingsdistrict Zierikzee of door een of meer barer leden van des voormiddags 10-12 ure, en van des na middags 1 4 ure zitting worden gehoodm in het Raadhuis te Zierikzee, tot bet geven van mondelinge inlichtingen aan hen, die z<ch daarvoor aanmelden. Afgekondigd te Ziewkzee, den 26 April 1905. De Burgemeester voornoemd, H. a MOOLENBURGH, Weth., 1.» Burg. Rusland—Japan. Tokio, 22 April. Het departement van marine maakt melding Tan een uit betrouw bare bron afkomstige waarneming betreffende bet verblijf van de Baltisebe vloot in de Camranh-baai, dat twee kruisers buiten de haven kruisen, twee koopvaardijschepen bet aoker hebben uitgeworpon buiten den noorde lijken baven-ingang, vijf schepen, gelijkende op slagsohepen, in de haven geankerd ago, twee slagschepen, de admiraalsvlag voerende, ook binnen geankerd zijn en zes oorlogsschepen het anker uitgeworpen hebben buiten den zuidelijken ingang. Een dikken rook ziet men van de binnen zijde van de haven opstijgen. Het rapport is echter niet de meeniog toegedaan dat Rodjostwensky de baven gebruikt om zijn schepen schoon te mak on, kolen te laden, de torpedo's in orde te brengeD, kanonnen te reinigen, ammunitie na te zien of voorraad in te nemen. Amerika. Bij Montreal, in Canada, is de kloosterschool van Ste.-Genevióve in den nsoht van 1.1. Donderdag op Yrgdag afgebrand en 13 mensohen kwamen daarbij om het loven, onder welke 8 jongedames van het pensionaat. Engelando Een treurig geval vao moord en zelfmoord is te Manchester voorgekomen. Daar heeft een kleedermaker zijne vrouw en zijn zoontjes van 10 en 14 jaren vermoord, alsook zijn hond en zija kat gedood, en daarna zichzelven van het leven beroofd. De man, die zeer gunstig bekend stond, werd tot die wanhoopsdaad gedreven door geldelijke moeilijkheden, waarin hij geraakte door de schuld zijner vrouw, van wie bg veel hield, maar die aan den drank was verslaafd, en zoo de uitgaven van het gezin ver boven de inkomsten verhoogde. Frankrijk. Voor het gerechtshof der Seine te Parijs staan thana vijf zoogenaamde nmuurdoorboor den" terecht, die in Augustus 1.1. in een juwelierswinkel op den Boulevard des Capuoioes binnendrongen, en daar voor 60,800 frs. aan geld en kostbaarheden stalen. Zij kwamen in dien winkel door een gat, hetwelk zij in het plafond boorden van de ledigstaande kamers daarboven uit, welker gesteldheid zg den vorigen dag goed hadden opgenomen, toen zij die kwamen zien, onder voorgeven van de woning te willen huren. Twee der beschuldigden hebben bekend de drie anderen houden vol, dat zg onschuldig zijn. In het bergachtig deel van Boven-Lo7ère heeft het sedert Woensdagavond overvloedig gesneeuwd. Bij Mende is een oude herder bg zijne schapen op het veld tengevolge van koude gestorven. Nederland. Vollenhove, 25 April. Hedennacht is alhier een vreeaelijk drama afgespeeld. Toen hedea- morgen de hofstede »De Rollecate" gesloten bleef, heeft men zich door feklÜnmieg toegang verschaft. De bewoners, Harm de Vries en zijn zuster, werden zwaar gewond op den vloer gevonden. Bij nader onderzoek bleek De Vries reeds overleden, maar de zuster gaf nog teekenen van leven. Voor haar behoud wordt echter gevreesd. De polsslag der zuster van De Vries was hedenmiddag vier uur iets beter. Er bestaat nu hoop op beterschap. Het parket uit Zwolle wordt bier heden verwsoht. 's Gravenhage, 25 April. De nieuwbe noemde minister van buitenlandsohe zaken heeft heden de portefeuille van den minister ad interim overgenomen. Men meldt aan het Jldbl. uit Brussel d.d. 20 April: Mioister Kuyper ia gisterenavond hier aan gekomen. Hij verklaarde zeer vermoeid te zijo tengevolge van de jongste Kamer-discussies en naar België te zjjn gekomen om daar einige rast te nemen. Hg deelde mede, dat deze reis evenmin ais die van het vorig jaar een politiek doel heeft. Steenbergen. In den nacht van Zondag op Maandag, den 24sten dezer, ongeveer 11J uur, brak door een onbekende oorzaak een hevige brand uit in de bakkerij van den heer J. Heshof in de Blauwatraat albier. Gelukkig kwamen twee geestelijken voorbij, die, den brand bemerkend, terstond de ter raste gegane en in een diepen slaap zioh bevindende bewonera opwekten. Waren zij niet gewekt geworden, dan zouden zeker allen een prooi der vlammen zijn geworden, daar de geheele bakkerij is uitgebrand. Ter gelegenheid van de herbenoeming van deD heer Van Loon tot burgemeester alhier, hebben beide muziekkorpsen Vol harding" en >AmicitiaM Dinsdagavond 25 dezer een seronade gebracht. Beide voorzitters spraken den burgemeester op gepasto wijze toe, en wensohten hem geluk met zijn be noeming. De burgemeester dankte de beeren voor het genoegen hom dien avond bewezoo, verkiarond zoo voort te blgvon werken tot nut vao Steenbergen. Vrijdagvoormiddag om 10 ure, 21 dezer, werd alhier op 62-jarigen leeftijd ter aarde besteld, de heer A. N. A. Boeijers, in leven gemeente-Ontvanger in deze gemeente. Vóór hg deze betrekking aanvaarde, was de beer Boegera landbouwer ia 't Westland. Dank zg zijn bekwaamhedenwerd bg later tot gemeente-ontvanger van Steenbergen benoemd, welke betrekking bij sedert eenige jaren met den moesten ijver heeft vervuld. Bergen-op-Zoom. De visscher A. de Haas alhier heeft een kolossale steur gevangen, wegende ongeveer 100 K G. Het dier is naar Antwerpen verzonden. Zierikzee. Zaterdagnamiddag 22 dezer arriveerde te dezer stede een Belgisoh ijzeren zeiljacht van Antwerpen, met de bedoeling hier in de baven to overnaohton. De gelegen heid was te slecht 'e nachts op de reede door te brengen. Zondagmorgen vroeg is het jacht weer vertrokken. De equipage bestond, bniten den eigenaar met zgn gevolg, uit vijf man. In het begin der vorige week kwam de stoomboot zKoophandel", van de heeren Ribbons alhier, op den IJsel in aanvaring met een petrolenmmotor. Zijn wij jaist ingelicht, dan kwam de motor den IJsel afloopen, terwijl de «Koophandel" den IJsel zou opgaan. De motor, door den stroom niet bij maohte zich te wenden, schoot ter hoogte van het berghout op de Koophandel", waar door een groote deuk ontstond. Had de aan varing echter beneden het berghont plaats gebad, dan zoo waarschijnlijk een lek ontstaan zgn. De averij is dus niet groot. En aangezien de «Kooi handel" toch op de werf moest worden nagezien, gaat hot nu in één moeite door. Dinsdagmiddag 25 dezer arriveerde alhier de sleepboot «Hansweerd II" van den heer Noest te Hansweerd. Deze extra-reis is ter overbrenging van passagiers, ter gelegenheid van den partijdag alhier. Dentelfden avond stoomde de boot weder naar Hansweerd terng. Gisteren is onder gunstig weer onze stad ter gelegenheid Tan den partgdag door vele vreemdelingen bezocht. Vooral nit Zuid Beve land werden met de Spoorboot veel passagiers aangevoerd. Bovendien was nog een extra stoombootje «Hansweerd II" van Hansweerd met passagiers aangekomen, allen met de be doeling de bijeenkomsten op den dag te kan nen bijwonen. Ongeveer 6 uur in den avond was de tijd van afvaart. Toen verzamelden zich tal van nieuwsgierigen op de Nieuwe Haven, teneinde de afvaart gade te slaan. De Rederijkers-Vereeniging «Conoordia" gaf Zaterdagavond voor Volksbelang een tooneeluitvoering in de Concertzaal alhier. Opgevoerd werd een stak, dat tot titel voert «Daietere wegen", en dat blijkens het applans in den algemeenen smaak viel, en over het algemeen zeer goed gespeeld werd. Maandagavond werd hetzelfde stak in de zelfde zaal met medewerking van het orkest der Harmonie-Vereenigiog «Prins Hendrik der Nederlanden" te Rotterdam, opnieuw ten tooneele gevoerd. De asal was dicht bezat, het gezelsohap oogstte welverdienden bijval, en het bal, waarmede de uitvoering besloten werd, was zeer geanimeerd. De 12de Juni, de Tweede Pinksterdag, zal voor Zierikzee een vroolgke dag zgn. Het Festival toch, dat op dien dag hier ter stede ztl gehouden worden, belooft, naar het zioh laat aanzien, luisterrijk te worden. Niet minder dan zestien muziekcorpsen, komende van heinde en van verre, znllen aan het Festival deel nemen. De vrees, dat op geen genoegzame deelneming kon worden gerekend, is ongegrond gebleken. Het oomité kon zelfs onmogelijk alle zioh aanmeldende muziekgezelschappen ontvangen, zoodat mot een zeatiental de lijst werd gealoten. De muziekcorpsen zullen door de feest- commissarissen van boot en tram worden afgehaald, en zich op eon nader aan te wijzen terrein rtünieeren, alwaar aan de deelnemers Terverscbingen zullen worden aangebeden. Daarna zal een groote optocht met banieren door de geheele stad worden gebonden. Op hot Haven plein zal een groot ensemble- stuk door de 400 deelnemers worden uit gevoerd. Dit muziekstuk is door den beer 8. Klimmerboom albier belaogeloos gecompo neerd. Des middags en des avonds znllen op verschillende plaatsen der stad muziekuit voeringen gegeven wordeo. Een extra-concert, opgeluisterd door illuminatie, en besloten met een groot watervuurwerk, zal door de sohutterg- muziek vao Middelburg onder leiding van den heer Morks des avonds ia Parklust worden gegeven. Dat dergelijke feesten een groot vooideel voor de neringdoenden kunnen zgn, behoeft geen betoog. Een ieder zal dan ook wel door het uit steken van zijn vlag blgk van zgn ingenomenheid met dit festival willen geven. Het waarborg- of garantiefonds is reede bij den penningmeester, den beer Kijo, gestort. Uit dit fonds worden uitsluitend de kosten voor bet feest zelf betaald, voor zooverre de extra-ontvangsten zullen blijken niet toereikend te zgn. Zij, die tot het garantiefonds nog wenschen bij te dragen, kunnen zioh hiertoe bij den penningmeester, den heer Kijn, ver voegen. Zoowel uit Rotterdam, Nu mansdorp, Anna- Jacobapolder, Goes, Middelburg, zelfs uit Antwerpen, zullen dien dag extra-booten en trams naar Zierikzee georganiseerd worden. Wg twijfelen niet, of de ingezetenen zullen toonen, dat het anders zoo kalme Zierikzee, wanneer het uit de slof komt, de kunst ver staat feest te vieren. De Pinkster-Maandag in dit jaar moge een vroolgke, onvergetelijke dag voor ons stadje worden. Gisteren werd te dezer stede, in het «Hotel Van Oppen", een buitengewone ver gadering gehouden van het Provinoiaal Comité van Anti-Rovolntionaire Kiesvereenigingen in Zeeland, meer onder den naam van partgdag bekend. Tot bijwoning van die vergadering waren met tram en boot tal van afgevaardigden en belangstellenden overgekomen. Van de voormiddag- en namiddag-vergadering kunnen wij geen verslag geven. De ee«te tooh was slechts toegankelijk voor leden van aangesloten anti-revolutionaire kiesvereeni gingen; de tweede, waarin ds. Talma, het bekende Kamerlid, over den komenden strijd het woord voerde, mooht alleen door geest verwanten, waaronder speoiaal de Christelijk- Historischen en Roomsch-Katholieken werden verstaan, worden bijgewoond. De avondvergadering was voor een ieder toegankelijk. In deze vergadering nn, waarin wij o. a. den afgevaardigde van dit distriot, jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, opmerkten, trad, nadat de voorzitter, mr. De Veer, baar met gebed en een kort inleidingewoord geopend had, als spreker op mr. S. de Vries Ca lid der Tweede Kamer, met bet hoogst actueel onder werp: «Christenen en Paganisten". Het ver wijt deze schfidiogelijo te bebbrn getrokken weid, zeide spreker, door zgn tegenstanders naar het hoofd van dr. Kuyper geslingerd. Deze, beweerde men, had die tegenstelling uitgevonden. In de Memorie van Ant woord, die de Regeering in 1903 schreef op de Staatsbegrooting ter behandeling van de vraag, of het waar was, dat dit Ministerie reactionair ie, werd het eerst de uitdrukking paganistische factoren gebezigd. En dit staats stuk draagt de onderteekeniog, niet van dr. Kuyper, maar van den Minister van Financiën, Harte van Tecklenbnrg. De tegen stelling christenen en psganisten, is door de anti-revolutionairen niet gemaakt. Ware dit het geval geweest, dan zou zg absoluut onjuist zgn. Maar zij is niet door hen gemaakt, en het staat met haar precies als met de beschuldi ging der socialisten, dat de Regeering allen, die aan de spoorwegstaking hebben deel genomen, misdadigere heeft genoemd. Ook dat ia niet waar. Want de RegeeriDg heeft slechts gesproken van misdadige woelingen. Wel stellen zij, die ban gelofte jegens hun werk gever schenden, zich zelve bniten de zedelijke gemeenschap des volks. De eenigen, die de scheiding van christenen en paganisten ©ogenblikkelijk maken, zgn de liberalen zelve. Dit is gebleken bij de over winning in Den Briel, toen de kreet: «Leve de psganisten" werd aangeheven. Ook zij, die psganistisebe sigaren verkoopen, maken die scheiding. De tegenstelling is daarom niet goed, omdat niemand zal beweren, dat allen, die tot reohts behooren, zich altjjd als Christenen gedragen. Menig liberaal daarentegen kan aan de kerkeigken als toonbeeld gesteld worden. Wordt, riep spreker nit, in ongeloovige kringen vaak niet veel gedaan, dat lof ver dientEn anderzijds zgn er niet geloovigen, over wie bg zich schaamt 1 In algemeenen zin is Nederland een Christelijke Staat. En in engeren zin is het de vraag, of er homogeniteit ton aanzien van de Christelijke beginselen bestaat. De leer van de monogamie is een Chrietelgke leer. Daarop is dan ook onze huwelijkswetgeving gebaseerd. Ieder fatsoenlijk Nederlander gaat daarmede acooord. Maar Van Houten zegt, dat bet huwelijk op liefde moet berusten, en dat, als de liefde wijkt, de reden voor het huwelijk is verdwenen. Het is dan veel beter, aegt bg. dat zij van elkaar kunnen gaan, dan dat zij bg elkaar blijven. Het denkbeeld-Van Houten strijdt met de Christelgke hu welijks-idéa, want de Christenen leeren, dat het huwelijk tot liefde verplicht, en dat het een band ia voor het leven gelegd. Ook bet Neo-Malthu- ■ianieme gaat in tegen de Christelgke hnwelgks idéé, gelijk spreker in het licht stelt. Christelijk zgn zg, die de Christelgke grond slagen voor het leven willen behouden. De idee van de volkssonvereinitiet is een paganietieche faotor, want alle souvereiniteit daalt van God af. Alle maobt op aarde komt van God. Ook het communisme, waardoor de Staat tot één huisgzin gevormd wordt, is geen Christelgke idée. Toeh leeft de Christelgke volksgeest ook bg de andere partgen nog voort. Tot bewgs hiervan voert spreker aan, dat het Algemeen Handels blad den strijd tegen het Neo-Malthneianisme, dat de theorie van den kindermoord huldigt, heeft aangebonden. De strijd tegen de prostitutie vindt ook bij vele orgeloovigen instemming. Wie echter niet staat op den bodem van de Heilige Sobrift, wordt door den paganistisehen faotor aangegrepen. Wg anti-revolutionairen hebben als maatstaf de Sohrift en de Tien Geboden, de steunpilaren voor het zedelijk leven van alle volken. Onder de vorige Regeeringen hield men er een tweederlei zedelijkheid op na, waarmede men goed wilde Sraten de Koninklijke goedkeuring aan den feo-Malthueiaanschen Bond verleend. De Christelgke grondslagen van ons volks leven, die niet door de liberalen gelegd zgn, maar gelegd werden, toen het Christendom zgn intrede in ons land deed, worden bedreigd. Wie, vraagt spreker, zijn het, die in de kleine plaatsen de kermissen met haar nasleep van ongerechtigheden verdedigen? Wie zgn het, die zioh tegen de sluiting van publieke buizen verzetten? Wie zgn het, die de vrge liefde beschermen? Uit welke kringen komt het Neo-Malthneianisme voort Vindt men dit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1