ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 April 1905. (Z ierikzeesohe Eerste Blad. v/h. M. OOSTMEIJER, Zierikzee, BEKENDMAKING- HINDERWET. NIEUWSTIJDINGEN. Courant). Verschijnt DINSDAG. DONDEBDAG t» ZATEBDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, IndiS en*, verzending eens per week, f 10,per jaar. 61>te JAARGANG. Ho. 8142. Directeur J5L, J"- DB DOOZEL Redacteuren: j J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënran 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cta.kunnen" uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek St' buithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meefetraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. BERICHT. Wilt U een goed passend en in alle opzichten solied Costuum hebben, koopt dan in het Confectie-Magazijn en u zult uiterst tevreden zijn. Grootste keuze Heeren-Coituums in zwart en fantasie: f 7, f 8,50, f 9,50, f 11, f 13,50, f 15, f 15,75, f 16,50, f 17,50, f 18, f 19, f 20, 1 21,50, f 23. inrichting voor Kleeding naar Maat. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzkk maken bekend, dat zij aan F. KOOPMAN, slager, wonende in deze gemeentevergunning hebben ffowolgertl tot het oprichten eener vetsmelterij ia het pereeel, staande in den Hein, plaatselijk gemerkt wijk A no. 50, kadastraal bekend gemeente Zierikzee sectie A no. 1016. Zierikzee, den 10 April 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Bnrgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ■edsrland. 'b Gravenhage, 43 April. (Tweede Kamer). In de heden gehouden zitting kwam in behan deling het wetsontwerp tot goedkeuring ran het arbitrage-verdrag met Denemarken. Da heeren Van Asch van "Wijk en Van Bylandt huldigden minister Melvill van Lijnden en betuigden hunne volle adhaesie met het traetaat, omdat daarin geen reserve omtrent zaken betreffende de eer, de onafhankelijkheid en de levensbelangen is gemaakt, maar alle geschillen aan de arbitrage-uitspraak worden onderworpen. Jnist omdat volgens het traetaat, behalve rechtsgeschillen ook belangengeschillen aan arbitrage worden onderworpen, achtte de heer Van Karnebeek daarentegen bet traetaat hoogst onvoorzichtig en onjuridiech, te meer aangezien de Staten-Generaal controle mist over de toe treding van andere mogendheden, in welke toelating de heer Van Bylandt geen bezwaar had gezien, omdat de bevoegdheid bestaat de toelating te weigeren. De heer Van Raalte aanvaardde het traetaat. Hij oordeelde het niet politiek verkeerd alle geschillen door recht te doen beslissen en be toogde dat het jaist op den weg van eeoe kleine natie ligt voor dat idee propaganda te maken. Ook de heer Pompe van Meerdervoort juichte de algemeene strekking van het trae taat toe. Da heer Van Kol, zioh in de discussie mengende omdat hij had opgevangen woorden van christelijkheid, zoo lijo recht in strijd met het militairistiach streven der regeering, criti- seerde scherp het karakter van den Rufiriechen Czsar, dien bij noemde een somber individu, die natie en land ten vloek is gebleken, hoe wel van hem het vredeemanifest uitging. De spreker werd tot de orde geroepen door den voorzitter, die epreker's uitlatingen ten zeerste laakte. De heer Borgesius bestreed de bezwaren van den heer Van Karnebeek, opmerkende dat ook belangengeschillen een rechtsachter- grond hebben. De minister van bnitenlandsohe zaken ad interim sloot zioh bij zijn verdediging van het traotaat bij dit betoog aan. De miaister van justitie, zich voor de al gemeene strekking refereerende aan de voor treffelijke memorie van antwoord, behandelde de specifiek jaridisohe ponten. Artikel 1, bevattende de goedkeuring van het traotaat, is aangenomen. Op een vraag van den heer De Vries naar den stand van zaken met het Vaccine wetje, antwoordde de heer Savornin Lobman, voorzitter der commissie van voorbereiding, dat de oommissie het Voorloopig Verslag in Jnni van het vorige jaar naar den minister verzonden heeft, wiens antwoord nog wordt gewacht. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 14 April. Wij meenen io het belang van de ingezetenen to handelen, wan neer wij ia herinnering brengen, dat de bedrijfsbelasting op cltimo April 4905 moet afbetaald zijn. Hedenmorgen arriveerde alhier het rijks-recherche-vaartuig No. 3 van Hansweert. De bedoeling is het acbip met hoogwater op de stelling te plaatsen tot het nazien en schoonmaken van bet ondervlak, aangezien te Hansweert daarvoor geen gerchikte g«Tegen heid bestaat. Ongeveer een jaar geleden was het vóór het station alhier een echte modderpoel. Thans echter is dit veel verbeterd, doordat de Maatsohappij de pot heeft laten aanvullen met den grond, die door het wegnemen van den dijk te Sohuddebeurs ia ontstaan. Daar door is vóór het station een aardig stukje grond gemaakt, dat voor verbouwing van aardappelen enz. tamelijk wel geschikt ge maakt kan worden. Doch het schijnt, dat de heer Wegers, stationchef alhier, aan wien het in gebruik is gegeven, een gedeelte zal be stemmen voor den aanleg van bloemperken. Mocht hem dien aanleg gelukkan, dan zal men mogelijk nog dezen zomer verschillende soorten bloemen voor het station zien prijken. Zondag 16 April a.s. zal het 25 j»ar geleden zijn, dat de lichtwachter J. Bakker als zoodanig bij 'a-Rijks-kuetverlicbtiog te Weetensohouwen (aan het oeverlicht »de Verklikker) werd aangesteld. De gemeenteraad van St.-Maartensdijk heeft bepaald dat de paardenmarkt dit j»ar niet op den len Donderdag doch op den len Vrijdag in de maand Juni zri worden gehouden. Bezwaren tegen dat besluit moeten vóór 28 dezer bij Gedeputeerde Staten vao Zeeland worden ingediend. Bij Kon. Besl. is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, de heer P. M. Keiler vau Hoorn, pred. bij de Herv. Gem. te Dordrecht. Brouwershaven, 44 April. Gisterenavond had in het >Hötel Kloet" alhier het door het Departement Brouwershaven der Maatschappij tot Nat van 't Algemeen aangekondigde voordraoht-concert plaats, waarvan ook meer deren van buiten deze gemeente hebten genoten. Genoten kan men met recht ver klaren; de heeren Emiei Qollebroeck en Jan de Vos oit Gent, expresselijk gekomen, hebben de voldoening ons allen een heerlijken avond te hebben verschaft. De eerste gaf een his torisch overzioht van bet volkslied inzonderheid dat der Vlamingen, liet daarvan telkens eenige hooren en werd daarbij geholpen door laatst genoemde, die met zijne zware concertstem, geaccompagneerd op de piano door eeist- genoemde, meerdere liederen ten beate gaf. Menig lied vol van gevoel en weemoed, afgewisseld door liederen vol van humor, geestdrift enz., werden door beide heeren gezongen, we iron der later ook nog einige gemaakt en gecomponeerd door eerstgenoemde. Na aldas den volkszang in zijne gesohiedenis beschreven te hebben, zoodanig metjvoor- beelden aangetoond, dat men daarvoor in geestdrift geraakte, liet bij een opwekkend woord hooren om dien volkszang meer en meer te veredelen, waarbij bij tot zjjn leed wezen moest getuigen, dat dien zang door het in omloop brengen van minderwaardige kermisliederou in een kwijnenden toestand geraakt was. Menig applaus viel de heeren ten deel en men kan met reoht aannemen, dat ieder vol geestdrift voor den zang en zeer voldaan zal zijn hniswaarts gekeerd. Dreischor. Volgens juiste mededeeliog heeft den 11 dezer een landbouwer alhier de tentoonstelling bezocht te Rotterdam met 6 zijner knechts. Alles voor rekeniog vau dien landbouwer. Al was dezen dag ook wat duur voor hem, het soheen hem niet te veel te zijn, aangezien bij. den geheelen dag in het midden der zijnen verkeerde en zioh de ge heels reis disponibel steldo om versohillende vragen te beantwoorden. Alleen bemoeide hij zioh met zija knechts. Stavenisse. Door versohillende bestaren alhier is aanbesteed de 1 iveriog van ruim 2000 M3. grind, voor den aanleg van nieuwe en het onderhoud van bestaande grindwegen. Door den aanleg ervan zullen de meeste wegen, waar men anders dikwijls niet door kon, na goed berijdbaar worden, zeker ten voordeele van den landbouw eu de prijzen van de achtergelegen stokken land. Oud-Vossemeer. Het leesgezelschapLees- last" alhier, dat reeds 76 jaren bestaat, heeft tot directeur aangewezen den heer M. Rijnberg, en dat in de plaats van den heer G. M. van den Endo, welke deze functie sedert 8 jtren vervulde r j niet langer in aacmerking wenschte te komen. De onder het bestuur van bet leesgezelschap staande volksbibliotheek beeft in het afgeloopen lees- seizoen toenemend succes gehad. Uit officieele bron is ons medegedeeld, dat Donderg 43 dezer een kind van den landbouwer A. van Tilbeurgh bij afwezigheid der ouders al spelende te water geraakt is en jammerlijk verdronken. Pogingen, door den geneesheer aangewend om de levensgeesten op te wekken, waren vruchteloos. Wolphaartsdijk, 12 April. Alhier is in den Egbert Petruspoldec aangehouden een meisje van omstreeks 46 jaar, die baar ouder lijke woning te Ierseko heimelijk had ver laten en op een mossel vaartuigje met een paar sohippers zich bevond. Onder geleide werd zij naar haar woonplaats vervoerd. Goes De Burgemeester heeft de opvoering van Heyermans zAllerzielen" verboden, omdat bij dit stak in strgd acht met de Christeljjke beginselen. Z-, commissionair te 8ehore, bevond zich Dinsdag in de vestibule van het telegraaf kantoor om een telegram te schrijven. Hij legde sijoe portefeuille, waarin een bankbiljet van f 25 en een munije van f 40. naast zioh op den lessenaar. Na afgifte van zjjn telegram verwijderde hij riob, en vergat de portefeuille. Op de Markt gekomen, miste bij het voorwerp, haastte zich naar het kantoor, maar de porte feuille was verdwenen. De politie is er mede in kennis gesteld. Middelbnrg, 42 April. Door de politie alhier is heden aangehouden, als zijnde zonder middel van bestaan, een lias, A. genaamd. Hij is nasr Roosendaal op transport gesteld. ViissiDgen, 42 April. Uit het in de ver gadering van Dinsdag 1.1. uitgebrachte jiar- veraleg der Maataohappg »De Schelde" bleek, dat het afgeloopen j-iar bevredigende resul taten heeft opgeleverd. Ia Alle tfdeelingeo heersebte groote bedrij vigheid. De ketelmakerij en de gieterij werden uitgebreid. Zoolang de onderhandelingen met den Staat niet zijn afgeloopen, kan niet verder de noodzakelijke uitbreiding plaats hebben. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het dempen der voormalige binnenvest en het ophoogen van terreinen. In 1904 werden 52 stoomketels geleverd nog 24 kotels zija in bestelling. Ver schillende belangrijke reparatrëa werden uit gevoerd, terwijl 3 nieuwe schepen werden afgeleverd, oa nog 4 in bewerking *(jn. Onderhandelingen worden nog gevoerd voor belangrijke werken. Er is dus grond, dat ook 4905 bevredigende resultaten zal opleveren. De bruto-winst van het geheele bedrijf bedraagt f 235.074.86. Op 1 Januari 1904 bedroeg het aantal werklieden slechts 931 manop het einde des jaars was dit eohter geitegen tot 4368 maD. Aan arbeidsloon werd in 1904 uitbetaald f 748.152 27 tegen f 653.980 94 in 1903. De Kon. Neder), postroute Londen Qaeensboro —Vlissiogen zal met den aanstaanden zomerdienst, wat hare aansluitingen betreft, opnieuw een belangrijke verbetering ondergaan. Met 1 Mei zal DameJijk op de dsgboot, die te 6 30 nam. te Vlieringen arriveert, een slaap wagen VlissiogenBerlga correspondeer en, terwijl ook in den terugkeerenden trein, die 10.20 voorm. te Vlissiogen aankomt en op de dagboot raar Londen correspondent, een slaapwagen Berlijn—Vlissiogen aanwezig zal zgn. AaibestedlafeiTerkoaplzfeu. Bargh, 44 April. Heden werd alhier aan besteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1906 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering vau den calamiteiten polder Burgb en Westlsnd. (Begrootieg f 5511 36). Minste inschrijver de heer M. Kleppe, St -Annaland. Bg de door bet bestuur van het waterschap St.-Ansaland gebonden aanbesteding van de levering, vrjj op den wal, van ongeveer 500 M3. Pruisieohe onderhoudsgrint en bet vervoer daarvan van de losplaats naar de verschillende wegen, ia ingeschreven Voor de levoringdoor H. M Scbcermeijor, f 1,585 de M3.Adr. van der Klooster, f 1,64 de M3. Voor het verroerGerard Ketting, f 0,40 B. Buys, f 0,70; L. Vroegop Ja., f 0,71; M. Heijboer Azf 0,75alles pet M8. Al de iosohrgvers wonen in deze gemeente, terwij! aan de. laagste inschrijvers de gunning plaats bad. JLandboaw en Veeteelt. Oud-Vossemeer. Dinsdagavond werd in tegenwoordigheid van den heer C. A. H. Wagtho een openbare les gehouden met de leerlingen van den winterlandbouwcursusde heer Kakebeeke was door familieomstandigheden verhinderd tegenwoordig te zgn. Aan vijf leerlingen werd het diploma uitgereikt, n.l. de heeren B. A. Ampt Fz., C. D. Ampt M.Jz., D, G. Ampt Gz., C. Koolaard en P. Pol derman. Door verschillende personen werd na afloop het woord gevoerd; den heer L. K. van Dijk werd als landbouw-onderwgzer een stoffelijk blijk van belangstelling aangeboden. Goes, 13 April. De nitslag van het eind examen aan de Rgke Landbouwwinterschool is, dat alle leerlingen slaagden. Het zgn: J. J. G luk, Noordgouwe; J. Klone. Amsterdam; C. J. Kostenee, Kruinin- genM. de Jager, 's Heer Arendskerke; N. M. de Ligt, Middelburg; W. J. Boogerd, Duivendijke, en A. C. Notenboom, Kloetinge. De inspecteur, da heer P. van Hoek, uit Den Haag, reikte de diploma's uit met eene toespraak. De directeur, de heer I. G. J. Kakebeeke, voerde ook het woord. De heer J. J. Geluk dankte namens alle leerlingen voor het genoten onderwjjs. K H I K I W f*. Op het viertal van pred. bij de Herv. Gem. te Groningen komen voorDa. H. P. Stegenga te Middelburg en da. A. de Visser te "Wol- faartadgk. Boroepen by de Herv. Gem. te Sint- Maartensdgk da. J. G. Dekking te Monster. Met de kornet van da. M. W. Engelberts, nit Den Ham, als predikant bij de Ned .Herr. Gemtente te Amsterdam, zal daar het getal predikanten, bedragende 29, geheel voltallig zgn, wat in geen jaren het geval was, Bedankt voor het beroep naar de Qeref. Gem. to Kruiniogen, door den heer J. Tonkens, cand. te Grooiogen, die bet beroep naar Langeslag (Oterjjsel) heeft aangenomen. De bisschop vao Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 'a Heerenhoek de heer I. J. M. Meijer, te Beemster. Oosterland. Woensdagavond 19 April a.s, zal het nieuwe orgel in de Hervormde Kerk worden ingewijd. De leveranoier, de heer Bender uit Leidt n, zal het voor die gelegen heid zelf bespelen. OHPBBWU». Acte-examens in Zeeland. Woensdag werden geëxamineerd 8 mannelijka oacdidaten. Daarvan slaagden 4, te weten de boeren: J. Buteijo, P. Koopmans en J. W. Kouwe allen van Middelburg en A. Mol van Sint- Phtlipeland. De voordracht voor onderwijzer aan de o. 1. school te Colijosplaat bestaat uit de heeren W. L. vao Nieuwenhuijze, waarnemend, P. J. Soetere te St.-Annaland en G. W. Kievit te Zweeloo. Bij het eind-examen der winterlandbouw- rchool te Goes zgn bevorderd van de 1ste kl. naar de 2d9 kl.D. S. T. Hovinga te Oostwold, W. J. Lindenbergh te Wemeldinge, F. van Dixhoorn te Axel, P. Vis te Noord- gouwe, W. Staal te Wiihelminadorp, A. I. van Orerbeeke te Kattecdgke, en voorwaardelijk E. J. Calon te Hoofdplaat. De Voorzitter der Commissie van Toezicht drukte de jongelui op 't hart om het geleerde tooh vooral in de zomermaanden te onder honden. Te Leiden ia het theoretisch tandheel kundig examen afgelegd door mej. C. M. Isebree Moena, van Goes. Aan de gemeente Oud-Vossemeer is naar aanleiding van een verzoek aan H. M. de Koningin tot ontheffing van de verpliohling gesteld by art. 45 van de onderwijswet, die ontheffing voor een jaar verleend. Het betreft aanstelling van een onderwijzer met verplichte hoofdzote. Fsst eu Telegrafie. Po0tbeste]I<T8die betrapt waren op het aanbieden van nej&arswenschen, waren om die reden eerat geechorat en daarna overgeplaatst. Thans is an besluit uit gevaardigd doot den betrokken minister, dat de opgelegde straf is ingetrokken, de echorsing geannuleerd en de betrokkenen in bun eer hersteld en in de vroegere function bevestigd zijn. BBCHT8ZAKEÏT Het Gerechtshof te 's Hage bevestigde Donderdag 1.1. het vonnis der rechtbank te Zierikzee, veroordeelende A. en A. r. d. W., arbeiders te Haamstede, ieder tot een maand gevangenisstraf, wegens weerspannigheid. Verder veroordeelde het hof, opnieuw recht doende, H. J. B., tapper te Vliesingen, wegens belemmeren der politie bij inbeslagneming van een antomaat en vrijheidsberooving, tot een maand gevangenisstraf. PRED in onderstaande Gemeenten van Zondag 10 De Qeref. Kerk te Zierikxee: 's Voorm. tien ure en 's avonds les ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Kerkvrerve: 's Nam. twee ure: ds. Blankert. (Bevestiging van nieuwe lidmaten). Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Mossel. Herv. Kerk te Bnrgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. (Bevestiging van nieuwe lidmaten. Collecte voor het orgel). Herv. Kerk to Renesse 's Nam. 2 are: ds. Onnet. Herv. Kerk to Noordwelle 's Voorm. half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk to Haamstede: *s Voorm. half tien ure: ds, Brouwer. Qeref. Kerk to Haamstede: 's Voorm. hall tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. (Doopsbediening). Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee; 's Voorm. fcalf tien ure: ds. De Leur. (Bevestiging der nieuwe lidmaten. Voorbereiding H. Avondmaal). Goede Vrijdag, 's Avonds zeven ure: Idem. (Bediening H. Avondmaal). Qeref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Raman. Goede Vrijdag, 's Avonds zeven ure: Idem. Herv. Kerk te Brouwershaven 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. (Bevestiging van nieuwe lidmaten). Qeref. Kerk to Brouwershaven '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnamaire: 's Voorm. half tien ure: ds. Blanken van Kerkwerve. (Bediening H, Avondmaal). Geref. Kerk te Zonnamaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jonge. (Openbare Belijdenis); 'snam. twee ure: Idem. Herv. Kerk to Noordgoowe: 's Voorm. half tien ure: ds. Meyer. (Bevestiging van nieuwe lidmaten. BTJRTBN Schouwen en Duiveland. April tO OS. Cbr. Qeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee nre en 's avonds zes ure: ds. Van der Heide van Dordrecht. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Griend. (Be vestiging van nieuwe lidmaten). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. hall tien ure: ds. Kart. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Goede Vrijdag, 's Avonds half zeven ure: Idem. Qeref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam, twee nre en 's avonds zes ure: ds. Cramer. Qoede Vrijdag, 's Avonds teren areds. Cramer. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. negen ure's nam. twee ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Goede Vrydag. 's Avonds half zeven ure: ds. Boone. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. HuHsch van Dugteren. Qeref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ore; ds. C. Staal; 's avonds zes ure; Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: '8 Voorm, half tien ure en 'snam twee ure; ds. Kamsteeg. (Voorbereiding H. Avondmaal. Bevestiging van nieuwe lidmaten). Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Voor- bereiding H. Avondmaal); 'snam. twee ure: Idem. (Bevestiging van nieuwe lidmaten). Qeref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf nre: ds. De Jager. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse. '8 Voorm. negen nre, 's nam. twee nre en 'b avonds vyf ure: Leeskerk. Evangelisatie Brnioisee 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee nre: Gewone dienst. Evangelisatie Jernêl H: 's Voorm. 10 ure, 'snam. 3 nre en 'savonds 7.30 ure: Het Bestuur. Goede Vrijdag, 's Avonds acht ure. Idem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1