N ESTLE5 KINDER- -MEEL. steund, die door het doen Tan proefnemingen en het houden van een wetenschappelijke voordraoht mede werken. Wie de vragen gesteld heeft, schijnt echter niet geheel be vredigd te zgn. Wat toch ie het geval? Let men op het doel, dat deze Maatschappij, en dus ook dit Departement, beoogt, dan bestaat dit in vermeerdering van volkswelvaart door de bevordering van ngverheid in al baar onderdeelen. Een sohoon en edel doel I Wordt het eohter hier nagestreefd? Wat heeft het Departement tot bevordering van de volks welvaart en de ngverheid te Zierikzee gedaan? Men kan enkel wijzen op de uitreiking van getuigsohriften aan verdienstelijke werklieden. Niet eenzijdig eohter, maar op verschillende wijze traohte men in Zierikzee, de stad, die wij allen een goed hart toedragen, voor de bevordering van de nijverheid en de volks welvaart werkzaam te 2ijn. De twee aan- gegevene punten zgn slechts een greep in de vele onderwerpen van het doel, dat de Maat schappij beoogt. (Toejuiching). Uit het applaus maakt de voorzitter op, dat de woorden van den apreker uit het hart van de leden zijn gegrepen, al ligt daarin ook een zacht verwijt aan het Bestuur op gesloten, dat het niet allee heeft gedaan, wat het had kunnen doen. Men verlieze echter niet uit het oog, dat wg hier niet hebben een oentrum van nijverheid. Men zou moeten opbouwen, wat nog niet bestaat. Hij wijst er evenwel op, dat indertijd door den steun van dit Departement in het belang van handel en nijverheid een betere verbinding tot stand is gekomen, en dat vaak onderwerpen in het belang van de nijverheid hier besproken zgn geworden. Een industrie eehter in het leven te roepen, kan niet van het Departement uitgaan, maar wel van het partioulier initiatief. Het Departement kan die steunen. Hg her innert er aan, dat in de vorige vergadering de Arbeidswet is behandeld, en merkt op, dat deze avond het Arbeidscontract zal be sproken worden. Met een en ander wordt beoogd de bevordering van het doel der Maatschappij. Over de vragen werd geen prae-advies uit gebracht, omdat zij niet voor behandeling in een commissie vatbaar waren. Wil iemand een nijverheids-instelling in het leven roepen, en vraagt die daarvoor den zedelijken steun van het Departement, dan kan die verleend worden. Daarmede is het antwoord op de eerste vraag gegeven. Wat de tweede vraag betreft, die zoude wel in de commissie een punt van bespreking kunnen uitmaken. Wg zouden ons, b. v. indien wij een chemische wassoherg wilden oprichten, slechts kunnen bepalen tot het uitspreken der wenschelgkheid. De heer Beerends heeft opgemerkt, dat de algemeene ontwikkeling in Zierikzee vrg hoog is, en daaraan is het toe te schrjjven, dat de vergaderingen van Nijverheid zoo trouw bezocht worden. Door het houden van weten schappelijke voordraohten wordt het doel der Maatschappg niet bevorderd. In het Bestuur zitten mannen, die daarin een sieraad zgn, maar ng verheidsmannen zgn het niet. De oontributie ia van dien aard, dat ngverheids- mannen geen deel van het Departement kunnen uitmaken. Yan den toestand der nijverheid wordt in het verslag geen woord gerept. Het Jaarverslag, zoo merkt de voorzitter op, is geen verslag van de njjverheid, maar van hetgeen er in het Departement is voor gevallen. Het is waar, dat het Bestuur niet uit nijverheidsmannen bestaat, maar het wil gaarno zgn plaats aan hen afstaan, die het wel zijn, mits zij de vaan van Nijverheid hoog houden. Als groot Departement bevor deren wij de groote Maatschappg. Dit vergete men niet. Met het door den heer Berends gesprokene stemt de heer Koopman geheel mede in. Zgns inziens worden vele hoogdravende lezingen gehouden, die het doel der Maatschappij voorbijstreven. Het gesprokene is voor velen te hoog. De nieuwe leden verlangen iets anders. De voorzitter merkt op, dat hij voor het eerst hoort, dat vele lezingen te hoogdravend waren. De praktijk weerspreekt echter, wat deze beweert. De heer Anker beklaagt er zioh over, dat niet altijd gelet wordt op hetgeen sommige leden in het midden brengen. Door den heer Hogerland wordt opgemerkt, dat een ohemische waescherij wel tot stand te brengen zou zijn, daar er gebrek aan waeohvrouwen schijnt te bestaan. Jhr. De Muralt meent, evenals de heer Koopman, dat vele lezingen te geleerd zgn, al heeft hij die ook met belangstelling gevolgd. Lezingen over landbouwmachines b. v. zouden uitnemend op haar plaats zgn, want ook de landbouw is nijverheid. De voorzitter meent, dat wij niet moeten treden op het gebied der Maatschappg van Landbouw. De vereenigingen moeten elka&r geen conourrentie aandoen. Wat de ohemische wassoherg betreft, de opriohting daarvan behoort tot het domein van het particulier initiatief. Het zal moeielijk wezen iemand te vinden, die daarover een lezing zal kunnen houden. Hij zal dit echter voor den volgenden winter in overweging nemen. De heer Kloppert zegt, dat uit de discimiëa wel gebleken is, wie de vragensteller is, en deze heeft getoond een warm hart voor het Departement te bezitten. Hij hoopt, dat de heer Koopman den volgenden winter eens een lezing op landbouwgebied alhier zou houden. De heer De Bruyne, die uit ervaring kan spreken, daar hij geruimen tijd aan de bestuurs tafel zat, merkt op, dat tal van onderwerpen in dit Departement behandeld zijn, die de nijver heid raken, zoo b. v. de opriohting van een zuivelfabriek. Zuivere nijverheids-aangelegen- heden ondervinden echter weinig belangstelling. Weinig leden kwamen op om er naar te luisteren. Het is gevaarlijk den weg der natuurkundige lezingen te verlaten. De belangstelling zoude verminderen. De lezingen van dr. Van der Hoeven zgn zeer druk bezooht geweest. Spreker raadt aan tot voorzichtigheid. De heer Yan de Ven ijvert voor een chemische wassoherij. Honderden guldens gaan jaarlijks nu naar buiten. De heer Berends is zeer voldaan over het debat. Gemakkelijk is het niet in den bestaanden toestand verandering te brengen. Maar ingezien wordt, dat het doel werd voorbij gestreefd. De voorzitter betuigt den heer Berends zijn dank voor de inzending van de vragen. Hij belooft, dat het Bestuur zal traohten in de richting der leden werkzaam te zijn. Hierop werd gepauseerd. Na de pauze hield mr. H. Polvliet een lezing over het ontwerp— Arbeidscontract, dat, zooals spreker in zijn inleiding zeide, na een lijdensweg van bgna zeven jaar, want in hoofdbeginsel was het reeds in 1898 gereed, than's voor de openbare behandeling in onze volksvertegenwoordiging gereed is. Toen toch was reeds door mr. irucker een ontwerp gereedgemaakt, dat na velerlei lotgevallen ten slotte in 1905 in hoofd zaak door den Minister Loefi' werd over- enomen. Dit ontwerp beoogt een nadere en etere regeling van ae arbeidsovereenkomst. Zooals de regeering in haar Memorie van Toelichting zegt, is na het Koopcontract het Arbeidscontract onder alle overeenkomsten het meest voorkomende. De regeling er van in ons Burgerlijk Wetboek (zie de artikelen 1637, 1638, 1639), is onvoldoende en verouderd. Waar overal in het buitenland een nieuwe regeling van dit onderwerp werd tot stand gebracht, mocht de Nederlandsohe wetgever niet stilzitten. De praktijk leert, dat in 99 van de 100 gevallen, waarin een arbeidsovereenkomst gesloten wordt, elke regeling van bizonder- heden ontbreekt. Reeds uit dit oogpunt moest een nadere wettelijke regeling komen. Maar er is meer. De arbeider kan niet wachten, hij moest zijn arbeid verkoopen, en verkeert daar door in een bizonder ongunstige conditie. Hij moet van zijn arbeid leven, moet dus arbeid vinden, moet dus een arbeidscontract sluiten, of juister, aannemen, dat geheel ongeregeld is. Ook uit dit oogpunt is een andere regeling een dringende eisch. Hadden de bepalingen van het ontwerp slechts kraoht, voor zooverre tnssohen partijen niets anders bepaald is, de wet zou spoedig blijken een doode letter te zijn, daar de patroon een arbeider een contract zal laten teekenen, waarbij deze van znn rechten afstand doet. Yandaar dat van vele bepalingen op straffe van nietigheid geen afwijking is toegelaten. Yan de artikelen 16371639 Burgerlijk Wetboek, die door een 50 andere vervangen zijn, is niets blijven staan. Zelfs de titel „over huur van dienstboden en werklieden" is veranderd. De wet spreekt nu van arbeids overeenkomsten. Zij verstaat er onder de overeenkomst, waarbij de ééoe partij de arbeider ziob verbindt om in dienst van de andere partij den werkgever tegen loon gedurende zekeren tijd arbeid te verrichten. Door de ruimte, die de definitie geeft, valt er zeer veel onder, wat vroeger niet te brengen was onder de huur van dienstboden en werklieden. Onverschillig of de arbeid hoog of laag betaald is, of hij bestaat in handen- of hersenarbeid, waar de vereisohten, die de definitie noemt, aanwezig zijn, bestaat een arbeidsovereenkomst. Zoowel de arbeider, als de directeur of adviseur eener maatschappij valt er onder. Alleen voor hen, die in dienst van staat, provinoie, gemeente of waterschap zijn, is een uitzondering gemaakt. Tegenover deze arbeidsovereenkomst stelt het ontwerp de aanneming van werk, waaronder «een overeenkomst verstaan wordt, waarbij de ééne partij, de aannemer, zioh verbindt om voor ae andere partij, den aanbesteder, tegen een bepaalden prijs een bepaald werk tot stand te brengen De arbeidsovereenkomst kan mondeling of schriftelijk gesloten worden. Geschiedt het sohriftelijk, dan zijn de kosten voor rekening van den werkgever. Is een godspenning gegeven, dan kan geen der partgen door deze te laten houden of terug te geven, de overeenkomst verbreken. Deze godspenning mag aio regel niet in mindering gebracht worden op het verdiend loon. De gehuwde vrouw kan zonder mede werking van haar man een arbeidsovereen komst aangaan, uitvoeren, en het daarmede verdiende loon ontvangen. Hiermede is aan het euvel, dat de man het zuur verdiende arbeidsloon der vrouw opeischte, een einde gemaakt. Om den man niet alle macht te ontnemen, geeft 't ontwerp hem het reoht om als de gesloten overeenkomst nadeelige ge volgen zal hebben voor vrouw of gezin, ont binding der overeenkomst bg den kanton rechter aan te vragen. Minderjarigen kunnen met machtiging van hun vertegenwoordiger een overeenkomst sluiten, en dan staan zij met een meerderjarige gelijk, behalve om te procedeeren. Daartoe ebben zij bijstand noodig. Heeft de minder jarige zonder machtiging zich verbonden, en is hij vier maanden in betrekking geweest, dan kan de vertegenwoordiger er niet meer tegen opkomen. Zal de gesloten overeenkomst nadeelige gevolgen hebben, dan kan ontbinding der overeenkomst bij den kantonrechter ge vraagd worden. Voor nieuimvonende arbeiders mag dit loon niet anders worden vastgesteld, dan in: I. geld; II. vuur, lioht, voedselIII. vrije dienstkleeding IV. levensbehoeften (geen alcoholhoudende drank); V. gebruik van woning, bouw- of weiland, stalling, gereedschappen; VI. voor den arbeider verrichte werkzaamheden; VII. onderricht. Tot het tegengaan van de gedwongen winkel' nering bepaalt het ontwerp, dat elk beding, dat de arbeider zijn loon op een bepaalde wijze besteden of benoodigdheden op een be paalde plaats .aan moet schaffen, nietig is. Enkele uitzonderingen lav.t het ontwerp toe. En deze zijn: I. het beding, dat de arbeider de grondstoffen voor zgn arbeid bg den werk- Sever koopen zal tegen normalen prijsII. dat e arbeider deel neemt in een fonds; III. dat ten aanzien van minderjarigen een gedeelte van het loon zal worden geplaatst op de rijks postspaarbank. Om den arbeider niet te zeer te belemmeren in zijn vrgheid om na het einde der dienst betrekking op een bepaalde wijze (b. v. als concurrent) werkzaam te zijn, is bepaald, dat dit wel schriftelijk mag overeengekomen worden, mits het niet strijdt met de recht matige belaDgen der arbeiders. Het ontwerp geldt niet voor de overeenkomst tusseben schipper en scheepsgezellen. Behalve aan de bepalingen in zijn contract zal de arbeider vaak nog onderworpen zijn aan reglementen door den werkgever vast gesteld. Hij is door die reglementen alleen gebonden lo. als hij schriftelijk heeft verklaard zich daarmede te vereenigen; 2o. als hij daarvan kosteloos een exemplaar heeft ontvangen; 3o. als daarvan kosteloos een exemplaar ter inzage ligt aan de grifiie van het kanton gerecht 4o. als een exemplaar in de fabriek is op gehangen. De inhoud van die reglementen mag niet strijden met de wet, goede zeden of openbare orde, en mag geen bepaling bevatten, die in een arbeids-overeenkomst nietig zoude zijn. In een schriftelijk arbeidscontract of regle ment mag op bepaalde overtredingen een boete gesteld worden. Elke boete moet vastgesteld zijn, en mag niet hooger zijn dan 't arbeids loon van één dag als regel ook gezamenlijke boeten in één xoeek niet hooger. Slot in ons volgend nummer). Io ons raadsverslag van Maandagavond ataat, dat tot lid der commissie tot onderzoek en het uitbrengen van een verslag der in to komen bezwaarschriften tegen de kohieren van den hoofdelgken omslag en de honden belasting over 1905 benoemd werd de heer H. C. van den E&de, dit moet zgn J. van Schelven. Na heropening van de openbare sitting werd het primitief kohier van den hoofdelgken omslag vastgesteld op f 28238,59 s. Bg de omvraag beklaagt zioh mr. Fokker over den sleobten toestand van bet Vrije, dat bijkans onbegaanbaar ia, en dringend verbetering behoeft. De voorzitter zegt, dat bet Jannewekken thans bestraat wordt, en is dit geschied, dan zal het Vrije een beurt krijgen, en dan mogen de petroleumwagena niet moer door het Vrge rijden, waardoor een blijvende hetero toestand zal te verkrggen zgn. Hedenmorgen 12 dezer arriveerde alhier het stoomschip van het loodswezen, zFrans Naerebout". Aan boord van 't schip bevindt zioh behalvo de gewono equipage, de heer Inspeotenr belast met de inspectie van de kustlichten op Schouwen enz. De Vrgzinnig-Demokratiache Kiesver- eeniging beeft in de gisterenavond ten huize van msj. de wed. Kanaar gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten den candi- daat der Centrale Liberale Kiesvereenigirg, mr. R. J. H. Patijn, bij de aanstaande ver kiezing voor de Tweede Kamer te steunen. De Vrijzinnig-Demoaratische Kieaver- eenigiog te Middelburg beeft tot defiaitief candidaat voor de Tweede Kamer geeteld den heer Herman Snijders te Middelburg. De >S. D. A. P." he;ft in het district Oostborg tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. G. W. SanneB, griffier bg den Middelbargschen Raad van Beroep. To Renesse ia de bode der Lento aan gekomen. Giatoren 11 April werd n.l. de koekoek in de bosrohen gehoord. Verleden jaar werd zij a geroep voor bet eerst op 19 April veraomen. Ia de week van 29 Maart tot en met 4 April zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van iypbns te Tholen, 4 getallen van pokken te Oudelande, 5 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Middelburg, 2 te Wemeldinge en 1 te Ierseke, on 6 gevallen van diphtheritis, n.l. 1 te Hulst, 4 te Nieuw- en St.-Jooslaod, en 1 te O.- en W.-Souburg. Op de voordracht voor secretaris der gemeente Schoonhoven staat de heer G. W. van Dag!, seoretaris der gemeenten Grosde en Nieuw vliet. Benoemd tot notaris te Kruiningen, M. Schram, candidaat-notaris te Wamsveld. Een nader berioht meldt, dat de he Br F. Maijf te Wilheiminadorp slechts lijdelijk benoemd is tot ontvanger van den Oost- Bevelandpolder. Tot lid van den gemeenteraad te 'a Hcar-Arendskerke is gekozen de heer J. J. de Jager. Van het politiek debat tusschen de hoeren Treub on Vegtbe), Donderdagavond 6 April te Gonda gehouden, zal binnen enkele degen een stenographisoh verslag tegen geringen prijs bij den nitgever J. T. Swartsenbnrg te Gouda versobgnen. Noordgouwe. Het alhier gevestigd depar tement der Maatschappg tot Nut van het Algemeen zal op de algemeene vergadering, welke op 26 en 27 April te Amsterdam gehouden wordtvertegenwoordigd worden door den heer A. Prinso. Zonnemaire, 12 April. De door burgem. en weth. dezer gemeente vastgestelde kiezers lijst bevat 173 namen van kiezers. Bargh. In de op Zaterdagavond alhier ge houden vergadering van het ziekenfonds »Helpt Elkander", door 54 leden bijgewoond, bleek uit het verslag van den penningmeester, dat over het laatste boekjaar van 1 April 1904 tot 1 April 1905 de iokomsten de uit gaven slechts overtroffen met f 72 39. Aan zieke leden moest dan ook over het afgeloopen boekj«ar worden oitgekeerd de niet onbelangrijke som van f 392. Vooral dezen winter is het genoegzaam gebleken hoe nuttig werkzaam deze Vereeni- ging isen hoe dankbaar de arbeidende bevolking is, dat men nu 3 jaar geleden het initiatief nam tot de oprichting van deze Vereeniging. Dezen afgeloopen winter moest men voor bet eerst gebruik maken van de uitnemende bepaling in bet reglement, door gedurende 4 weken de gewone uitkeeriog uit te keeren aan de weduwe van een o ver leden lid. Van de gewone leden werd ontvangen f 416; van begunstigers f 31.20. Mcobten meerderen zich gedrongen gevoelen als be gunstigers tot deze nuttige Vereeniging toe te tredende contributie bedraagt slechts f 3 per jaar. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. van de Vate Jz. en J. Kommer, en gekozen de heer N. Hogen&tein. Het aantal leden bedraagt thans 92. Nienwerkerk, 10 April. Het denkbeeld, door het bestuur der Kolenverbruiksvereeniging op de laatstgehouden jaarvergadering, bg monde van den voorzitter, den heer Jac. Bouman, geopperd, om alhier op te richten een zoogenaamd varkenstands, das een fonds ster verzekering tegen de geldelijke nadeelen, voortvloeiende uit het eterven van een varken tengevolge van ziekte", rchijnt niet verwezen lijkt te kannen worden. Het is bijna onbe grijpelijk, dat in een gemeente als deze, niet een voldoend aantal deelnemers te vinden ie om tot stichting van zalk een nuttige instelling te kunnen overgran. Slechte 10 personen hadden zioh vóór 28 Maart bg den burgemeester aangemeld, een te klein getal om te kunnen beginnen. Zijpe. De beer R. de Raad, thans in betrekking bij de visseherij-politie alhier, is met ingang van 15 dezer, als zoodanig verplaatst naar Haneweert. Oud-Vossemeer. Maandag geraakte een paard met kar, doordat het dier van een hoop afbraak schrok, in een waterleiding; hoewel de. voerman met een nat pak vrij kwam, liep het met bet paard treuriger af; bet dier, dat een waarde bezat van f 500, vond den dood. Naar men ons mededeelde waa het dier verzekerd bg de met ingang van 1905 op gerichte veeverzekoriogs-ma&tsohappij in het eiland Tholen. Wissenkerke, 11 April. Met algemeene stemmen werd tot ontv.-griffier van het Waterschap Heer Janaz, benoemd de heer C. N. v. d. Hejjdo. Vlisaingon, 11 April. Het Doensche stoom- robip >Roma", gebouwd aan de scheepswerf te Alblasserdam, hetwelk aan de Kon. Maat schappg »Do Schelde" alhier van machines en ketels is voorzien, heeft heden in de bin nenhaven de kompassen gesteld, waarna het aohip na gehouden proeftocht zija bestemming zal volgen. De dagmailboot sDuitachland" der Maatschappij sZoeland" zal de volgende wesk voor geruimen tijd uit de vaart worden ge nomen om van nienwe ketels te worden voorzien, welke ketels reeds bg de Kon. Maatschappg »De SjbeJde" io bewerking zijn. Het gtE-transportvaartnig »Vlin6ingen" ton dienste van het loodswezon cn de bebake niog heeft Dinsdag in de binnenhaven alhier de kompassen gesteld en zal nu in dienst worden gesteld. De Vrijzinnige Kiesvereenigiog Alge meen Belang" heeft in hare gisteren (Dinsdag) avond gehouden vergadering tot dtfiaitief candidaat voor de Tweade Kamer gesteld de heer Herman Snijders te Middelburg. Ia de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Vliseirgsche duinwaterleiding-maatsobappij werd hetdividend over 1904 vastgesteld op f 80 per aandeel oven als over 1903. Te Vlissingon is dezer dagen overleden P. van dor Stadt, een nit de oude socialistische beweging goed bokende persoonlijkheid, en destjjds ééa der meest bekende sprekers. In 4887 ging hij uit de beweging en vestigde zioh alhier als fabrikant. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid t an den inzender). Van 1—5 regels f 1,— elke regel moer f 0,20. Mei kvoedsel mr Ki nderen enZiekenJ KRBK1IRDWB. Wegens vertrek naar Eijsden nam de heer S. G. GeerteBma Beckeringh jl. Zondag, na een verblijf van 18 jaar, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Schoondijke, met cene rede naar aanleiding van M&tth. 27 54b. Een overtalrjjk publiek woonde de godt- dienetoefening bij. Den soheidenden leeraar werd na afloop toegezongen P<alm 134 3. Beroepen bij de Oud-Geref. Gem. te Goes ds. H. Roelofeen te Opheusden. De heer P. H. de Jonge, candidaat der Theologische Sohool te Kampen, die het be roep aannam naar de Geref. Kerk te Hoek (bij Terneuzen) hoopt Zondag 14 Mei aldaar zgn intrede te doen, na te zgn bevestigd door ds. H. G. de Jonge, uit Dordreoht. Bargh. Naar wij vernemen is de com missie tot het plaatsen van een orgel in de kerk alhier zoo gelukkig over eenigen tijd tot don aankoop van een orgel te kunnen overgaan. Waar thans ook de vergadering van kerk voogden en notabelen dezer dagen de com missie krachtdadig heeft gesteund, is ds commissie in overleg getreden met de firma Bender uit Leiden omtrent de levering van een voor ons fraai kerkje passend pijporgel. Alle leden onzer kerkelijke gemeente en de vele anderen, die de oommissie zoo krachtig hebben gesteund, zullen zeker met veel ge noegen deze mededeeling vernemen. OIPBRWU». Op de voordracht voor hoofd eener sohool te Nienw-Beierland staat no. 1 de heer G. Beneker te Brouwershaven. Ook de afdeeliog Oostelijk Schouwen van het Ned. Ond. Gen. zal een afgevaardigde zenden naar de protestmeeting tegen de Onderwijenovellewelke te 'e-Gravenhage zal gehouden worden. Als afgevaardigde is aan gewezen de heer A. Prinse te Noordgouwe, voorzitter der afdeeliog. De voordracht voor onderwijzer aan de O.L. school te Oostburg, voor de vacature A. da Priester, bestaat uit de hoeren A. J. van de Putte, Oostburg, L. C. Versprille, Retran- obement, G. A. van Overbeeke, Westkapelle, en J. Louwerse, O. en W. Souburg. Pest ei Telegrafie. Verplaatst: de klerken der post en tele grafie 2« kl. H. J. Croie van Oostburg naar Roosendaal en mej. S. J. C. Hammacher van Roosendaal naar Oostbnrg; de klerken der poBt en telegrefie 2e klaase P. P. Hacqnibard van 'e-Gravenzande naar Middel burg en F. J. A. Vllléa van Middelburg naar 's Gravenzande. Eervol ontslagen, op verzoek, de oommies der posterijen ie kl. A. Wijchel van Schild- wolde to Goes. De postrit Kate—Kolijnsplaat—Kortgene, die na sedert 3 jaar bediend is door den heer M. de Regt te Kate, aal met 1 Juli a.s. overgaan in honden van den heer P. Jsnse, te Kamperland, zijnde deze de laagste inschrgver bjj de laatstgehouden aanbesteding. Isibestc dlsgeiVerkasilagea eu. Eikerzee, 11 April. Door den notaris J. Franse te Zierikzee werd heden albier in het openbaar verkooht, een woonhuis en erf, op het dorp, laatst bewoond door de eohte- licden G. Viergever en K." Heerebout, voor f 335. Ootterland. Zaterdag j 1. werd door de landbouwvereenigiog »Door Eendracht Sterk", in de zaal van den heer J. J. Beije, alhier, aanbesteed de levering van de Chili-salpeter. Ingeschreven werd door de Maatsohappij Verkoop Hulpmestbtoftan, Dordrecht, f 13,15 W. J. C. Ribbens, Zierikzee, f 12 92; P. G. Adriaansen, Bergen-op-Zoom, f 12,82; J. Kostense, Kruiningen f 12,79 A. Snelle- msn, Dintoloord, f 12 73. Aan den laageten insohrijrer is de levering gegund. Laatste Berichten. Washington, 11 April. Grisoom, de Ame rikaan ache gezant te Tokioheeft aan het departement van buitenland ache zaken geseind, dat hij kennis gekregen heeft van de sluititg van Kiloeng (N. punt van Formosa) voor vreemde schepen tot nader order. Men ziet hier daarin een aanwijzing, dat admiraal Togo Kiloeng als basis zal gebruiken. St.-Petersburg, 11 April. Gisteren ver- eenigden zich 180 advocaten uit Europeesch Rusland tot een advocatencongree. De politie dreigde de vergadering met geweld uiteen te jagen. De deelnemers kwamen toen 's avonds ten huize van een Petersburgechen advooaat samen, 'e Nachts verschenen daar politie beambten, schreven de namen der aanwezigen op en gingen toen heen. De voorzitter van het congres deelde daarop mede, dat Trepof de advocaten, die van buitenslands waren ge komen, over de grens zette. Heden sprak het oongres zich in een besluit uit voor opheffing van het autocratische bewind en de afkondiging van een demooratische grondwet, en verlangde het volkswapening ter bestrijding van bestuurswillekeur en voor bereiding tot een revolutie. De vergadering besloot verder een centraal-bureau te vormen en een eigen blad uit te geven. Op de ver gadering van heden avond werd de eisch van volkswapening uit het besluit van heden middag geschrapt. Chania, 11 April. De Engelsche kruiser Juno is van avond om 6 uur hier aangekomen. Hij bracht internationale troepen en gendarmes, benevens twaalf gevangenen uit Kandamos aan. Het volk op de kade juichte de gevangenen, die tot de opstandelingen van Therisso hooren, toe en volgde hen, toen zij naar den politie post werden gebracht. De Italiaansche officier, die het bevel voerde over karabiniera, moest zijn sabel trekken en last geven de geweren te laden vóór de menigte uiteenging. De kerk klokken luiden nu om de bevolking tot een samenkomst op te roepen. Bergen (in Henegouwen), 11 April. Van middag is er in een steenkolenmijn te Noirchin, hier in de buurt, een ontploffing van steen- koolgas geweest. Zeven mijnwerkers zijn ge stikt; één is er gewond. T«L 18 R A 1 I. 's-(*ravenhage, 12 April. De Tweede Kamer vergadert de volgende week niet, en komt na Pasohen, den 26 April, terug. Op de vraag van den heer De Vries naar den stand van het vaooinewetje, ant woordde de heer Lohman, dat de Commissie van voorbereiding haar verslag reeds in Juni 1904 aan den Minister zond. Bg het voort-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2