ZIERlkZGESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 25 Maart 1905. C o u r a n t). Tweede Blad- (25 i g r i Is. z e e s c li e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden ie f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. versending eens per week, f 10,— per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8134. Directeuri A, J. DEI LOOZE. A. FRANKEL. e ac uren. j j alleen voor het binnen- en buiten)* nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 CU., kannen uiterlyk tot deB Maandags, Woensdags en Viijdagt middags 2 are bezorgd worden, Groot e letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. HEUMfSTIJDIHGEII. Rusland—Japan. Tokio, 23 Maart. Officieel wordt bericht dat de Japanners, den vijand vervolgend, Dinsdagnamiddag Taangtoe hebben bezet. Groote afdeelingen van den vijand trekken in wanorde noord-oostelijk langs den spoorweg af. Een deel van zijn oavalerie maakt halt drie kolometers ten noorden van Taangtoe. Zuid-Afrika. Wij lezen ia de Volksstem: Zaterdag den 25aten Februari is de nieuwe kerk van de Nederlandsoh Hervormde ge meente van Pretoria iogewijl. Professor Muller hield de feestrede. Het is eene kerk in renais- sancestijl, volgens het ontwerp van den bouw meester Dorlaa. Er is plaats in voor 600 mentohen. De eikenhouten preekstoel is van de band van den bouwmeester met snijwerk van den beeldhouwer A. van Wouw. Alles wat aan het gobouw is aangbraoht, is zooveel mogelyk uit Holland betrokken de ijzeren trappen, de vensters, het glas, de lichtkronen het orgel, da banken 't is, of 't wordt geleverd door Nederlandsobe firma's. De kerk met alles er in kost f 120.000. Amerika. In Canada zijn uitgestrekte petroleumvelden ontdekt, en wel in Alberta en het geheele land ten N. van Montana. Het heet dat daar een ontzaglijk petroleum- veldt ligt, gevormd door vele groote onder- aardscbe oliemeren. Deze meren zjjn duizend voet onder het Rotsgebergte gelegen en worden gevoed door de kolenvelden meer naar het Noorden. Duizenden etroomen van alle kanten op de olie af. De mijokampen verrijzen als paddestoelen. De Great Northern- spoor is al bezig met den aanleg van zijlijnen daarheen. Vijf gedurende de vorst opgetrokken nieuwe buizen in New-York stortten in, ten gevolge van den plotseling ingevallen dooi. Niemand werd gekwetst. I Portugal. De gemeenteraad van Lissabon heeft toe gestaan, dat er voor rekening van de gemeente eene groote som zal besteed worden aan de versiering der hoofdstad ter eere van bet a.s. bezoek van het Duitsche keizerlijk echtpaar. Het j icbt «Victoria and Albert", dat op weg wss naar Licaabon met de koningin aan boord, is Dinsdag door een hevigen storm over rail n. Het schip is te Vigo binnengeloo- pen om te sohuilen. De koningin is wel aan land gegaan, maar geheel incognito. Rusland. De Petersburgsche politie heeft voor het paleis van grootvorst Alexis een verdaoht individu gevat, die een bom bij zich bleek te hebben. ALxis zelf was iotusscben al veertien dagen geledea incognito naar het buitenland vertrokken. Het Telegraafbureau meldt dat heden het voorloopige contract met Russische banken, betreffende de uitgifte van rbl. 150 millioen van de voorgenomen 5 pets. binnenlandsche leening van rbl. 200 millioen is onderteekend. De koers van uitgifte is op 92 pet. bepaald. Warschau, 22 Maart. Onbekende personen wierpen gisterenavond een bom tusschen een patrouille. Vier soldaten, twee agenten en een gendarm zijn zwaar, en een postbeambte liobt gewond. De daders ontsnapten. Van de om liggende buizen waren de ruiten vernield. l Frankrijk. Naar uit Constantinopel aan de Kölnische Zeitung wordt medegedeeld, heeft de Frantohe gezant Constans, onmiddellijk na zijn terug keer uit Parijs, zija eisohen om schadeloos stel iag voor den spoorweg Dnmaskus-Uearib, wegens aanleg van den spoorweg Hama- Aleppo, 1 opnieuw en zeer nadrukkelijk, aan de Porte gezonden. Tegelijkertijd verlangde bij, dat een deel van den kanonnen-aankoop in Frankrijk zoa worden gedaan, ofsohoon bij keizerlijke irade reeds bevolen is, dat alle kanonnen bij Krupp zullen worden besteld. Alle eiechen worden door Constans een onscheidbaar geheel genoemd, en ingeval zij niet worden aange nomen wordt gedreigd, dat de Barque Ottomane zal gesloten worden en de Turkscbe waarden in 't vervolg niet meer in de noteeriog sollen worden opgenomen. Ten gevolge van deze dreigende houding van den Frassohen gezant, is er een minister raad bijeengeroepen. België. Op de tentoonstelling te Luik ia eene aa van Cookerill gestolen, een enorm zwaar stak metaal, waar zeer lang atn was gewerkt, en zonder hetwelk de teatoorgeste 1de macbi- neriië'i veel minder belangwekkend zullen zij'*. Het is liefst op klaarlichten dag met vier paarden weggehaald. Kippen- en Eendenhouderij. Sedert den tijd 1890, waarin de rationeele groenvoederbouw van den heer B. H. BERTEL8 op het Landgoed „de Biezen" bij Barneveld zooveel aandacht trok, en de fabriekmatige boterbereiding een grootere melkproductie wenechelijk maakte, is de belangstelling voor den Groenvoederbouw, onder benutting der atmosferische luchtstikstof als meststof aanmerke lijk vermeerderd en de waarde der zand- en heidegronden zeer gerezen. Uit jarenlange proefnemingen met verschillende vruchtop- volgiog heeft de heer BERTELS een stelsel geschonken, waardoor op zandgronden in 3 sneden 100.000 K.G. Groenvoeder per H.A. kan worden verkregen, van eene kwaliteit voor de melkproductie, zooals de beste kleigronden die nauwelijks leveren. Het zwaartepunt ligt hoofdzakelijk hierin, dat bij dit stelsel zoo danig van de luchtstikstof wordt geprofiteerd, dat na verwijdering der drie sneden groenvoeder de grond niet is verarmd, maar nog aan merkelijk is verbeterd. De le snede Snijrogge valt begin Mei, zaai tijd September. De ze snede lleuzenspurrie valt in Juli, de 3e snede Serradella valt in September, beide zaaitijd begin Mei, na verwijdering der snijrogge. Voor de lage zandgronden, die niet in den herfst bezaaid kunnen worden, is de vrucht opvolging een andere. Uit de destijds gedane publicaties weten wij dat genoemde heer in de jaren 18931902 tevens belangrijke proeven nam met 2000 kippen, om den invloed der voeding enz. op de eierenproductie en den smaak der eieren vast te stellen. De tijden zijn thans voorbij, dat er op het fokken van „pluimvee" als op een onbeduidende liefhebberij met minachting werd neergezien en het kan daarom zijn nnt hebben, de verkregen uitkomsten nogmaals in het kort te resumeeren. De kippen, leghorns en gekruiste Italianen werden gehouden tot en met de derde leg- periode en wel in grooten boomgaard en op weidegrond in kolonies van 400, van 200, van 100 en van 50 stuks en in rennen van 12 stuks. Ze werden als volgt gevoed: als Ochtendvoeder Cleveland's Kgg'smeal met 33 pCt. Eiwit en 13,5 pCt. Vet; later ook als Ochtendvoeder Hamft Poultry' Meal met 30,5 pCt. Eiwit en 10,3 pCt. Vet en des middags en des avonds bestond het voedsel uit Ma/s voor <le in kolonies gehouden kippen. Gerst rennen en groenvoeder. De kosten der voeding bedroegen gemiddeld 1 cent per dag en per kipde verkregen eieren werden tot den marktprijs te Barneveld verkocht en de gemiddelde winst beliep: Bij kolonies van 400 kippen bij elkaar gemiddeld f 0,76 per kip en per jaar; idem 200 idem f 1,12 idem; 100 a - 1,74 a 50 - 2,65 in rennen van 12 kippen bij elkaar gemiddeld f 2,46 per kip en per jaar. Ook werden proeven genomen met andere in den handel |voorkomende Oohtendvoeders, die slechts 6 a 7 pCt. Vet bevatten en met Spratt's Hoenderbeschuit; het aantal eieren verminderde dan echter bij koud weer dadelijk en leverde verlies. Een Ochtendvoeder met minder dan 10 pCt. Vet werkte steeds minder gunstig op de eierproduktie. Met enkel Graanvoedering werd het kleinste aantal eieren verkregen, hetgeen ook natuur lijk is, wijl deze te arm zijn aan Eiwit en Vet waaruit het ei gevormd moet worden; en te rijk aan Zetmeelwaardoor vetwording ontstaat. Uit deze 10 jaren voortgezette proefnemingen blijkt duidelijk, dat wanneer men veel kippen bij elkaar gaat houden, de winst vermindert en dat afzondering der kippen in kleine kolonies of rennen bij doelmatige voeding en goede verzorging groot voordeel kan opleveren. De kippenhouders zouden eene groote schrede vooruit komen, wanneer het besef meer en meer doordringt, dat een kip van uitsluitend Graanvoeder weinig eieren kan leggen en vet wordt, en dat daarnaast dierlijk voedsel en Groenvoeder niet mag ontbreken. Een niet te groot aantal kippen op eene boerderij gehouden vinden in den zomer wormen en larven genoeg wordt echter het aantal kippen grooter, dan zijn die wormen en larven niet meer toereikend en de eieropbrengst per kip verminderten dit houdt natuurlijk de gewenschte uitbreiding der kippenfokkerij tegen. Daarbij komt dat bij koud weer de wormen en larven geheel ontbreken eo wanneer daarin niet door dierlijk voedsel wordt voorzien, houdt de eierproductie bijna geheel op, juist in den tijd dat de eieren duur zyn. Het gevolg is dat in najaar en winter de kippen te veel kosten aan onderhoudsvoeder, zonder eieren te leveren en dit verslindt veelal de winst in voorjaar en zomer gemaakt. De meening dat kippen in najaar en winter geen voordeel kunnen opleveren, is door de {>roefaemingen van den heer BERTELS weer- egd en daardoor tevens aangetoond, dat integendeel bij doelmatige voeding en goede huisvesting en verzorging, de kippenhouderij zoowel in den winter als in tien zomer, groot voordeel kan 1 afwerpen. Inmiddels hebben dan ook duizenden hun dwaling leeren inzien en is de kippenhouderij met reuzenschreden vooruit geg&aD. BERTEL'S Veekoek- en Meelfabriek „De Hinde" te Amsterdam, leverancierster van Cleveland's Egg's-Meal en Harry's Poultry-Meal, ontving sedert 1898 ruim 6000 attesten in dezen geest, de laatst ontvangene laten wij hier volgen: No. 1. Ik heb de eer u te berichten, dat het Cleveland?s-Egg'smeal my uitstekend bevalt, beter dan eenig ander. De kippen zijn thans tierig en leggen volop eieren. (w.g.) C. L. W. VAN IJZEN DIJK, Burgemeester van Zwaag (N.-H.) No. 2. Het Cleveland?s-Egg'smeal ba valt uit stekend, den geheelen winter door hebben wij nu eieren. U kunt gerust ook mijn naam gebruiken voor aanbeveling. (w.g.) E. J. MULDER, te Vleuten. No. 3. Het Cleveland's-Kggsmeal voldoet bij uitstek; niettegenstaande mijn 6 hoenders een ziekte hebben doorgemaakt, had ik in deze wintermaand nog 93 eieren. (w.g.) K. KALMA, gep. spoorbeambte te Hardegarijp. No. 4 Van 6 Italianen, broed half Mei 1903, grootgebracht en verder steeds gevoed met Cleveland's-Egg'smeal, raapte ik tot 22 Aug. 1904 reeds 1000 eieren; een van die zes heeft bovendien dit jaar gebroed en kuikens groot- gebraoht. (w.g.) A. C. v. d. SLUIS, •tationsohef Lage Zwaluwe. No. 5. Kuikens van 11 April 1904, n.l. 3 Andalusiëre en 5 Orpingtons, zijn grootgebraoht en ook verder steeds gevoed met Cleveland's- Egg'smeal en op 31 Aug. j 1., dus na ruim4,/1 maand, waren deze reeds aan den leg. Ik deel dit feit mede, omdat deze zware rassen anders eerst op 0 7 maanden leeftijd aan den leg komen, ondanks de zoo zeer aan geprezen dure Opfok voeders en Ochtend voeders, die ik voorheen voederde. De kippen zijn nu ook veel mooier en zwaarder van stuk. (w. g.) J. ROEM, Architect, Zoeterwoudsche Singel 7, te Leiden. No. 6. Mijne bevinding omtrent Clevelands- Egg'smeal kan niet anders dan gunstig luiden; mjjne kippen kwamen reeds na een paar dagen gebruik aan den leg, en zelis nu, tijdens de strenge vorst, is het aantal eieren zelfs gestegen. Ambt Hardenberg (O.), 3 Januari 1905. (w. g.) J. G. A. v. d. BANDEN. No. 7. Vooreerst moet ik u mijne hoogste tevredenheid over het Harry's-Poultry-Meal doen weten; de kippen waren daardoor met eenige dagen reeds aan den leg en gaan steeds vooruit. Zendt wederom 500 K.G. Venray, Vole, 11 December 1904. (w. g.) HENDRIK DRAB BELS. No. 8. Sedert Maart 1904 geef ik aan mijn kippen Harry's Poultry-Meal en het voldoet uitstekendde kippen gaan nog steeds, ondanks het koude en ruwe weer, vooruit met eier- leggen, zoodat ik zelfs in December nog winst maakte, wat ik nog geen enkelen winter had. Gelieve dadelijk wederom 500 K.G. aan mij af te zenden. Brummen, Mariapark, 17 Januari 1905. (w.g.) J. VELDMAN. Hoe gevoelig dierlijk voedsel op de eier productie werkt, blijkt het best bij de groot eendenhouderij, die gevoed worden met viech, maïs en gerst. Iemand, die 3000 eenden in 60 rennen houdt, schrijft ons Als voorbeeld dient, dat het vischvoer feheel kan ontbreken, door stormweer op zee. •e vissohers, die geen vischvoer vangen, kunnen niets leveren. De eenden krijgen plotseling geen virch, en 2 dagen nadat de visch heeft ontbroken, begint het leggen reeds ■op de heljl te verminderen, en daalt nog meer, hoe langer de visch ontbreekt. Zoodra er wéér visch in overvloed is, gaat het leggen wéér langzaam vooruit, maar het duurt dan nog wel ruim 14 dagen voor dat ze wéér op vollen leg zijn. Het nadeel in zulke perioden door groot eendenhouders ge leden is dan ook enorm, als men rekent dat dit voor 3000 eenden A 10 eieren m'nder op brengst per eend, een nadeel geeft van 30.C00 eieren a 4»/4 cent f 1275. Het vorig jaar heb ik 100 eieren per eend kunnen haïen, de twee vorige jaren slechts 90 eieren. Bestaat er nu een middel om een voeder samen te stellen dat het geheele jaar met succes gevoerd kan worden? Het moet eiwitrijk en vetrijk zijn en daarbij goedkoop. Het is wel de moeite waard, een nauwkeurig ondeuoek te doen, om het resultaat voor eenden hooger op te voeren, juist daarom, daar eenden beter te houden zijn, daar zij minder onderhevig zijn aan ziekten en kleinere ruimte behoeven. De heer B. H. BERTELS, die thans op „'t Huis de Hinde" bij Amsterdam woont, heeft hierop o. m. geantwoord Uw vragen kan ik sleohts bevestigend be antwoorden jarenlange proefnemingen hebben mij bewezen dat goede leg-eenden niet ouder dan van den len, 2en en 3en leg, tot 150 eieren per jaar kunnen leggen van een in goede verhouding staand eiwitrijk en vetrijk voeder, dat daarbij goedkoop is en nog hel voordeel heeft, dat de eieren heerlijk van smaak zijn en niet ▼i8chachtig, zooals bij vischvoeder. Ik heb hier 6 eenden, die aldus worden gevoed en kreeg eerst één, daarna 2 eieren en sedert 10 Februari j.l. 4 en 5 eieren per dag, ondanks het koude en ruwe weer. En U raapte nog slechts 10 eieren per dag van 3000 eenden I Ik raad U aan met dit eendenvoeder een proef te nemen en ben overtuigd, dat het eierental van goede 1-, 2- en 3-jarige leg-eenden ge middeld per jaar nader bij de 150 dan bij de 100 zal zijn. De voederkosten en opbrengst per jaar van 3000 eenden zal aioh nierdoor als volgt stellen UITGAVEN: 50 eenden gebruiken van dit voeder ge middeld voor 40 cents per dag, dus 3000 eenden gebruiken van dit voeder gemiddeld voor f 24 per dag, dus 3000 eenden gebruiken van dit voeder 365 X f 24 f 8760 per jaar. ONTVANGSTEN: 3000 eenden iï 100 eieren p. jaar il 4ct. f 12 750 3000 „110 0 »4y« -14.025 3000 „120 »4'/. „-15.300 3000 „130 ,4'/, -16.575 3000 „140 „41/, „-17.850 3000 „150 „4„-19.125 Voorwaar een ryke bron van inkomsten voor landbouwers en buitenlieden, die aan 't water wonen. Ons kleine land kan het in de pluimveeteelt tot groote dingen brengen, en in verband met het betrekkelijk geringe kapitaal, dat er voor noodig is, kan zij worden, en is reeds voor sommigen, een van de meest loonende takken van het boerenbedrijf. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika was een paar jaar geleden het jaarlijksch eierverbruik reeds 165 millioen dollars en het verbruik van hoender- vleesch 125 mill, dollars. Het verbruik van die producten overtrof met 25 mill. doll, de gelijktijdige inkomsten van den reusachtigen graanbouw, waarnaar in bijna alle landen de broodprijzen zich regelen. Mogen de hierin gegeven praotisohe ervaringen en wenken een middel zijn om voor onze pluimveeteelt eenige van de millioenen guldens te winnen, die door onwetendheid en onbedrevenheid voor ons land verloren gaan. Zooals het nu dikwijls gaat, worden er honderden mudden graan verspild, terwijl tegelijk daardoor het produotievermogen wordt tegengewerkt of te niet gedaan. Da Van Heerden, Gen. Kritzinger en het nationaal onderwij» in Z.-Afrika. De heer Emons verzoekt bet volgende ter kennis van belangstellenden te brengen. Db. P. Heerden is Woensdagavond van Amsterdam naar Londen vertrokken. Gen. Kritzinger was nog onderweg en wordt vóór Zaterdag te Amsterdam verwacht en is voor nemens nog naar Amerika te gaan. Ds. Van lieerden heeft van den heer K. F. van den Berg penningra. der N. Z.-Afr. Ver., als totaal van de bij hem voor de collecte ingekomen gelden ontvangen f 30.027.79J, hier te lande samengebracht. Door den beer J. F. D. Theyse, penniogm. Chr. Nat. Boe- ren-Comilé, werd hem ter band gesteld een bedrag van f 3917.87J, eveneens als wissel. Bovendien werd Donderdagmorgen door een beer uit België den portier van Hotel Neof een bedrag van ongeveer frs. 4000 voor Gen. Kritzinger ter hand gesteld. De chef heeft dat onder zjjo berusting. By den heer K. F. van den Berg kwamen voor bet Christelijk Nationaal onderwijs in Trans-Oranje nog twee giften io van N. N. te U. f 2000 en van X f 3000 Beide giften worden afgedragen aan het «Sohoolfouda", in welka kas nagenoeg alle bedragen vloeien, die voor het nationale onderwijs in de drie (tbans reeds vier) koloniën gesohonken worden. Dat fonda kreeg telegrafisch beriebt van de opriohtirg van eene Centrale Commissie voor 't nationale O deraya in Trana-Orarje en beeft daarop garegflden steun toegezegd. Reeds beeobikt het voor Trans-Orarje over een grooter be drag dan hetwelk aan de afgevaardigden is medegegeveo. Milde belangstellenden hadden bnlp beloofd, coodra de gewenschte organisatie van bet vrye onderwijs in Trana-Orar jt I aar beslsg sou hebben gekregen. En ten dringend ste wordt de zaak van de worsteling der Hollandache Afrikaners tot beboud van taal en eigen geeatelpk leven in de milde beJang- atelling der leaers aanbevolen. Hier kanron we bondganooten zjjo zonder te worden ge wraakt By dan penningmeester van bet Cbr. Nat. Boeren-Comité kwam buiten de bedragen, voor de collecte bestemd, nog f 5000 in, waarn t het comité beeloot maandelijks 25 pd. at. aan genoemde Centrale Commissie te doen tee komen. De samenstelling dier commissie ia nog slecht* ten deele bekend en vindt eerlang pu bliciteit. De beide afgevaardigden hebben de wenscbelykheid van die oentrale, dos niet nitelaitend kerkelijke leiding, ingezien en ze by hanne committenten bepleit, zoodat het wear- scbyolyk is, dat ook ban oogst dezelfde be stemming krijgt als bet verder van hier toege zegde. Uiteraard geldt de Hollandscbe hulpvaardig - digheid bier bot nationale karakter der vrye scholen in de eerste plaste. Opgemerkt mag worden, dat Engelands overhaast jog om door de sobool de Z Afrik. koloniëi te verengd sohen, den schoolstrijd thans «van Tafelberg tot san Zambezi" be» ft doen ontbranden. In de Kaapkolonie zyn ook reeds verscheidene vrije scholen geopend. Brieven uit Berlijn. Van onzen Correspondent). Het ontwaken van een wereldstad. Beri.ljn, 9 Maart 1905 Klets, boml Met een dreunenden smak valt myn zware huisdeur achter roe in bet slot. Bij bet liobt van een straatlantaarn kijk ik op mijn horloge. Op slag van vijven 1 Dus nog een vol uur tijd vóór de komst van een familie lid, die op de huisreis van een bezoek „hoog boven" in de buurt vau Koningsbergen straks met den Russiscben trein aan bet station Friedriohstrasse arriveert en me verzocht heeft haar te ohaperonneeren naar het Anhalter Station, van waar een paar uur later de reis auidwaarts naar Elb'-Athene zal worden voort gezet. Maar de afstand van mijn woning naar het Friedriobstrasse-station langs de breede hoofd route is ruim drie kwartier gaans. Ik heb dus geen tyd te verliezen, waDoeer ik geen gebruik wil maken van één der talrijke nacbtdroschken, wier tax veel hooger is dan van de dag- drosohken. En routeals ik flink aanstap, kan ik den trein makkelijk halen. Het is nog volslagen donker. In den voor- naoht heeft het geregend. De trottoirs zijn kletsnat gebleven tengevolge van de vochtige, klamme atmosfeer, en een breiige, glibberige modder op straatsteenen en asfalt maakt hot Easseeren van straten en pleinen moeilijk. angs Hollendorfplatz en Bülowstrasse voert mijn weg naar de Potsdameretrasse, de groote hartader van oost naar west. Een wereldstad slaapt nooit volkomen, zelfs niet in hare stille buitenwijken, waar van absolute rust gedurende een paar nachturen al evenmin sprake is als in hei centrum. Glinsterend liggen de tramrails te „bekoelen" van den langen dieDst tot diep in den nacht. Straks over een half uurtje zal de eerste elektrisohe weer boemend en vonkenspattend komen aanstuiven op baar langen weg naar het andere eind der route. Ook op het station Hochbahn, Hollendorfplatz zal over een half uurtje de eerste trein uit de diepte opduiken en in volle vaart plotseling stilhouden om de eerste passagiers, arbeiders, die naar hun werk gaan, op te nemen. De perronlanlaarns brand n al, of liever branden nog. Beneden op het plein wordt van de betrekkelijke rust geprofiteerd om met man en macht te „buddeln". Bij het loeiend suizen van flikkerende Wells- lampen wroet een ploeg van twintig, dertig mannen in den grond onder het kruispunt van drie tramlynen. Beneden wordt een groot gemetseld kanaal aangelegd met een middellyn ter manshoogte voor den afvoer van vervuild water. Links en rechts klinkt het doffe gehamer der houweelen, waarmee het asfalt wordt op gebroken, maar hier op het kruispunt moeteu straks weer honderden trams parseeren. Zware stukken en balken worden in de weinige rust- aren onder het kruispunt aangebraoht. Daar- tussohen leggen de handige burgerlijke „pioniers" een houten brug. Als ik over eeD paar uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 5