ADVERTENTIEN. 40-jarige Echtvereeniging Wg vestigen de aandacht van de in- geietenan op achterstaande advertentie der Gezondheidscommissie, waarin tg bekend maakt, dat op deie eilanden boonen in den handel gebracht agu, die na onderzoek door den heer C. de Loote, apotheker alhier, bleken te be* vatten Pruisisoh zuur, en dus voor mensch en dier in hooge mate vergiftig zijn. Een woord van lof aan de Gezondheidscommissie voor haar kraohtig optreden in deie, inzonder heid aan haar lid, den heer C. de Loose, moge hier een plaats vinden. Belangstellenden zullen in dit nummer een advertentie vinden, waarin medegedeeld wordt, dat a.s. Maandag in de Concertzaal alhier evangelisatie, in verband met de geestelijke beweging in Wales, zal gehouden worden. Wij hebben in dank ontvangen een klein Êeaohrift, dat gratis aan de leden van het ederlandsch Centraal-Comité tot bestrijding der tuberoulose wordt toegezonden. Het geschrift is geredigeerd door de heeren jhr. P. J. H. Rüall en J. A. Wjjnhoff, artsen te Utrecht, en zal vermoedelijk door meerdere Criften op genoemd gebied gevolgd worden, de contributie van slechts één gulden in het jaar kan men deze nuttige vereeniging steunen. Correspondent voor deze gemeente is mr. H. Pol vliet, secretaris der Gezondheids commissie, die voorzeker gaarne bereid is nadere inliohtingen te verstrekken. Serooakerke. Werd een paar weken ge leden in de Nieuwsbode melding gemaakt van 3 ossen, die te Scharendgke waren verkocht voor den hoogen prijs van f 1400, er blijkt tooh altijd baas boven baas te zijn. Dezer dagen verkocht n.l. de heer N. L. de Oude in den omtrek alhier een os voor de ongekende som van f 650. Het kolossale dier, eenig in zijn soort, en met maten buiten 't boekje", wekt de verbazing en tevens de be wondering op van eiken kenner. Levering: Paasohtentoonstelling te Rotterdam. Kooper ia de heer Simmers, de bekende veehardehar uit Zierikzee. Noordwelle, 23 Maart. Heden avond werd alhier, onder voorzitterschap van den heer M. Locker de Bruyne, wederom eene vergadering gehouden van de liberale kiesvereeniging voor Noordwelle en omstreken, een samenkomst, druk bezooht, ook door verschillende leden uit den arbeidersstand, een bewijs, dat mon het hooge belang beseft, dat met de a.s. ver kiezingen op het spel staat. Als afgevaar digden naar de Centrale te Zierikzee werden gekozen de heeren J. D. Noske, L. de Oude, P. Hoogenboom, N. Dalebout, G. Doeleman en P. Gssille. Alsnu werd, na voorafgaande be spreking, overgegaan tot de keuze van een kamerlid; het bleek, dat met 44 van de 44, dus met algemeene stemmen was gekozen Mr. Patjjn te 's-Gravenhsge, welke uitslag een daverend applaus uitlokte. Na nog eenige inlichtingen omtrent onderwgsnoveile en aan gekondigde tariefwet, bij welke laatste het duidelijk bleek, dat ondanks alle anti-bewe ringen, de zwaarste loodjes ten laste van de «kleine luyden, zullen komen, werd de zeer geanimeerde vergadering door den voorzittnr gesloten. Bargh, 22 Maart. In de heden alhier Sehouden vergadering van den Dijkraad van en oalam. polder Burgh eu Weatland ia het onlangs door Ingelanden benoemde lid, de heer C. Blom, als zoodanig beosdigd. De begrooting der waterkeering voor 1905/6 werd vastgesteld in ontvang op f 10020.66 en in uitgaaf op f 12958.94. Er zal een dgkgeschot worden geheven van f 7340.32 en een bijdrage van den aan- grenzenden polder Schouwen van f 1901. Mededeeling werd gedaan, dat het dezer dagen is gebleken, dat eene verzakking is ontstaan op het zeeeinde van het in 1885 aangelegd ttrandhoofd. Ter voorziening bier van sullen naast het hoofd twee kraagstukjes worden aangebraoht, waarvan de uitvoering is opgedragen aan den tegen woordigen onder- houds-aannemer M. Eleppe te Scherpeniase. Nieuwerkerk, 23 Maart. Hedenmorgen geraakte één der melktransportwagens van de Coöperatieve Roomboterfabriek »De Duif" nabij de hofstede van den heer J. N. Bonman met eenige bussen volle melk in de sloot. Het paard kwam ongedeerd op den wal, doch de melk was voor de fabriek onbruik baar geworden. In de deze week gehouden vergadering der Afd. Duiveland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd het voorstel, op de agenda gebraoht, om de Afdeeling op te heffen verworpen, en tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering gekozen de heer Ears. Staveniaee. Door den gemeenteraad alhier is besloten tot het verstrekken van een jaar- Ijjksoh peneioen k f 200 aan den op verzoek eervol ontslagen gemeenteveldwachter, den heer "W. de Feijter alhier. De heer A. Morel alhier heeft bedankt voor de benoeming tot lid van de commissie tot wering van sohool verzuim alhier. Scherpenisse, 23 Maart. Een paar weken geleden hebben de heeren De Wilde en Buijae te St.-Maartensdijk een politieke rede gehouden. Dit werd door het aanplakken van een biljet aan den muur van een huis den volke alhier bekend gemaakt. Woensdagmiddag werd er andermaal een biljet op dezelfde plaats aan gebraoht, dat dezen keer de heer Vorsterman van Oyen zou optreden. Doch den volgenden dag was het biljet van den muur verdwenen. Men vermoedt, dat een anti-liberaal zioh daaraan heeft geërgerd en het van den muur heeft verwijderd. Een jongeling, van de loting 1903 alhier, werd dezer dagen opgeroepen voor iemand, die afgekeurd was in den militairen dienst. Er werden bezwaren ingediend, dat bij de eenige zoon waa van zgu bejaarde ouders, die sleohts maar voor een gedeelte in hun levensonderhoud konden voorzien. De ouders werden heden èohter verblijd met het berioht, dat voor genoemden zoon f 3.50 per week zou uitgekeerd worden. Oud-VoBsemeer. Deze week werd de laatste vergadericg in dit seizoen gehouden van het redergkersgez9leohap Eendracht". Door eenige dames waren een aantal voor drachten ingestudeerd en het bleek opnieuw dat, willen de leden en dames zich maar eenigezins inspannen, met eigen kraohten avondjes kunnen georganiseerd worden, die beter of even goed slagen als wanneer tegen veel geld van elders personen moeten optreden. Zonder aan de anderen iets te kort te willen doen, begroeten wij als nieuwelingen met ingenomenheid de dames Notenboom en Hoog- hamer, die niet weinig tot het genoegen met hun bijdragen van den avond bijdroegen; de eerste trad met een zestal nummers op en voor haar was het ongetwijfeld een sueces. Sk-Maartenadijk, 23 Maart. Voor een goed bezette zaal trad hedenavond de heer G. A. Vorsterman van Oyen alhier op tot het houden van eene politieke lezing. In een rede, die ruim twee uren duurde, werden door hem verschillende zaken ter sprake gebraoht. Hg bestreed o. a. de bewering der anti-revolutionaren, dat de vrijzinnigen niet aan God gelooren en de oppermacht der rede erkennen; en besprak nogal uitvoerig de bekende uitlating van prof. Noortzg op den partijdag in O vergeel. Verder wees hg er op, dat de vrgzinnigen geen eenheid op het gebied van kerk en school verlangen, doch dat vrijheid van beide ieder gewaarborgd is bij de wet. Ook behandelde bij de totstand koming eener wet en de moeilijkheden aan eene herzieniog der Grondwet verbonden, om daarna in het lioht te stellen de wensoheljjk- heid van uitbreiding van het kiesrecht, en om daartoe te geraken de verandering van art. 80 der Grondwet in een blanoo artikel; hierbjj duidelijk de beteekenis van dit blanco-artikel uiteenzettende. Verder werd door hem breed voerig behandeld de ingediende Tariefwet en de Rijks-inkomstenbelasting door prof. Treub. Vaststaande, dat er voor sociale wetgeving als ouderdoms-pensioen aan werklieden ons. veel geld noodig is, keurde hg het af in de tegen woordige regeering, dat zg daarvoor de Tariefwet had ingediend, i. i. een zeer onbillijke belasting, aangezien rjjk en arm daaraan ieder evenveel betaalt, en in verband met de soort dor belaete artikelen, de lagere standen zeker het meest; daarbjj door voor beelden toelichtende, hoe het rijk zioh volgens het plau-Treub de benoodigde geldmiddelen zou kunnen verschaffen, zonder daarbjj den minderen man ook maar iets meer, ja, door hem zelfs nog minder belastiog te laten betalen dan thans. Ten slotte werden door hem ook nog kortelijk besproken het tiendrecht, het jacht- recht en het pachtcontract, hierbjj aantoonende, hoe de pachter door het eene artikel van het Burgerlijk Wetboek in besohermiog genomen wordt, terwijl een volgend artikel die bescherming weer tot een doode letter maakt, daar bet den huurder vrijstaat, om afstand van die bescherming te does, en de eigenaren of verhuurders die gelegenheid aan grijpen om den pachter te noodzaken tot afstanddoening van dit reoht van besohermiog. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door één der aanwezigen, om den beer Vorsterman van Oyen mede te deelen, dat hjj gaarne had vernomen, hoe de spreker over do droogmaking der Zuiderzee dacht, in verband met de groote werkeloosheid in Nederland, en ook was de heer Vorsterman van Oyen naar het oordeel van den opmerker te licht heengegleden over de Ongevallen verzekering bij den landbouw. De heer Vorsterman van Oyen verklaarde zioh in zijn repliek vóór beide zaken, doch meende, dat zoo min het een als het ander dadelijk bereikbaar zou zijn. De heer C. A. H. Wagtho van Tholen sloot met een woord van dank aan sprekers en hoorders de bgeenkomst. Wiaaenkerke, 23 Maart. Heden hield jhr. E. von Bose, oud-hoofd-offioier, een lezing over «landsweerbaarheid", in de open bare school. Een talrijk publiek was aanwezig en luisterde met aandacht naar de werkelijk boeiende rede van den spreker. Onder de aanwezigen was ook onae burgemeester. De lezing werd ook door eenige dames bijgewoond. Goes. Met Mei a.s. wordt de heer G. A. L Panhuizen, opzichter van weg en werken bij de Staatsspoor te Geldermalsen, verplaatst naar deze stad. Te Eruiningen is Dindagmorgen een gepensionneerd Indisch militair bij het mossel- rapen aan den zeedijk vermoedelijk een ongeluk overkomen. Des middags althans kwam by hoog water zgu lijk aanspoelen met een open wonde aan het hoofd. Een weduwe met vier kinderen blijven in zeer armoedige omstandig heden aohter. Middelburg, 22 Maart. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad in district III alhier w<rd ge kozen de heer mr. P. Dieleman (anti-rev.) met 319 stemmen. De heer D. Bimmel (soc. dem.) verkreeg er 202. Voor de betrekking van gemeente ge neesheer te Domburg hadden zioh drie sollici tanten aangemeld. Twee er ran trokkon hunne sollicitaties in, een wegens benoeming elders. Vliasingen. Tot boekhouder bij de Staats spoor alhier, ia plaats van den heer A. vau Vreeswjjk, die naar Breda vertrekt, is met iogang van 1 April benoemd, de heer W. J. Boek kerk van Ruth te Zutfen. Aan de firma R. Andriesso alhier is opgedragen het leveren vau de uniformen, ten behoeve van de equipage van den provincialen stoombootdienst op do Wester- Schelde. De torpedoboot Gil, gebouwd op de werf der Eon. Maatschappij »De Schelde" alhier, heeft gisteren met goed gevolg den zoogeoaamd6n kolenproeftocht gehouden. Deze torpedo on het zusterschip G 1 zullen nu binnenkort naar Nieuwediep worden over gebracht. Sas van Gent, 22 Maart. Heden ochtend zijn bij de kanaalwerken drie timmerlieden van een tien meter hoogen steiger gevallen. Een hunner kon huiswaarts keeren. De beide anderen werden ernstig gekwetst. Op het werk verleenden twee geaeeeheeren hulp. De andere werklieden zeggen dat de slechte bouw van den steiger de oorzaak van het ongelnk is. Een zware pontril viel ook naar beneden, gelukkig zonder iemand te treffen. De beide gekwetsten wonen alhier, de derde werkman woont te Terneueen. AaabeatedligeaVsrkssplacea ems. Voor de leveringen ten behoeve der Tram gebouwen in Walcheren, aannemer de heer P. M. Panny te Zierikzee, waren laagste inschrijf era de heeren 1. de Broekert A Co te Middelburg, aan wie deze leveringen ook zijn opgedragen. Kortgene, 23 Maart. Door de vereeniging Landbouwbelang werd heden in 't lokaal van den heer 8. da Regt alhier aanbesteed de levering van 65000 kilo Chilisalpeter. Ingeschreven was door P. Schipper te Eortgene voor f 12 60; Eostense te Eruiningen voor f 12 79; Saelleman te Dinteloord voor f 12.87Hulpmeet te Dordrecht voor f 12 65 firma Sohippers te Camperland voor f 12 61. Kol^jnaplaat, 23 Maart. Heden werd ten gemeentehuize aanbesteed ten verzoeke van den hoor I. P. van Breda, het bouwen van een woonhuis. Hiervoor was ingeschreven doorL. Th. Louwerse, voor f 3870; C. Eievit, voor f 3845; L v. d. Moer, voor f 4250; J. Hariogman, voor f 3630. Alle inschrijvers wonen te Eolijnsplaat. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrjjdag) vrjjgesproken O. E., 34 jvar, veld- arb.ider te Colgnsplaat, beklaagd vau over treding der Drankwet (het toediening van sterken drank aan een beachonkene) K1HKXIBIJWS. Zierikzee. Dr. H. Th. Obbink, predikant b|j de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg, hoopt Zondsg 25 Maart, des voormiddags om 10 uro, in do kleine kerk eu des avonds om half zeven ure iu de conoertzaal op te treden. Aangenomen het beroep naar de Herr. gem. te IJzendgke door den hoer J. L. N. Zillinger Molenaar, oand. te Leeuwarden. Hoedekenakerke. Aan den kerke raad der Ned. Herv. gemeente alhier ia het volgende adres verzonden: Ondergeteekenden, alle lidmaten der Ned. Herv. gem. te Hoedekenakerke, hebben de eer te verldaren lo. dat hnn rechts- en zedelgkheidsgovoel ten zeerste geschokt agu door de handelwgzi van hnn kerkeraad, voornamenlgk door het feit, dat drie der leden reohter geweest zgn in eigen zaak; 2o. dat het hun ten zeerste verwondert, dat deze drie ledon tot nu toe niet in zooverre tot inkeer zgn gekomen, dat zg zelf overtuigd zyu geworden, dat bun positio onmogelgk is geworden 3o. d&t zg mitsdien ten sterkste aandringen op bet nemen vau een besluit, waarbg deze drie leden hun mandaat in handen stellen van hun kiezers; of hun mandaat geheel nederleggen, zonder zich herkiesbaar te stellen. Dit request is door ruim dertig lidmaten onderteekend. Erna* em Telegrafie. De heeren P. Sandee en J. Polderman, beiden van Ierseke, zgn geslaagd als klerk bg de postergen en telegrafie. Landboaw em Veeteelt. Nieuwerkerk. Vanwege en op kosten van de Délégation des Producteurs de Nitrate de Sonde du Chili pour la Belg'que et la Hollaude zal ook hier ouder leiding vau den landbonwonderwgzer door den landbouwer P. C. Boogaart een proefveldjs aangelegd worden met het doel aan te toonen, boe de grondstoffen dienen aangewend te worden om al de noodige bestanddeelen eener vol ledige bemesting toe te passen. De proef wordt genomen op fu;kerbieten. Perceel I krijgt geen knnstmeet; perceel II fosforzuur en kali; perceel III alleen chili salpeter; perceel IV fosforsuur, kali en chili salpeter. De kali wordt gegeven in chloorkalium eu het fosforzuux in superfosfaat. Staveuiaae. Vanwege de vereenigirg (ot verbruik van chili-salpeter, gevestigd te Ant werpen, tollen alhier onder toezicht van den heer J. W. H. F. Bugze, twee proefvelden voor bemesting worden aangelegd. De gronden zgn (ot dit doel welwillend afgestaan door de heeren L. J. Dorst en M. C. Steendijk en zullen bezet worden met suikerbieten en aard appelen. Elk proefveld bevat 4 afdeeliogen, waarvan bet eerste zonder kurstmest, het tweede met pbospborznur en kali, het derde met chili-aalpeter en bet vierde met volledige bemesting behandeld wordt. Gemengd Nieuws. Ia het Noord- Frie&ch Advertentieblad staat de volgende advertentie: Gevraagd een huis houdster bg een alleenwonend persoon, hg wensebt er goed mede in kennis te komen, en de dikste heeft bg het liefst. Jan P. Stap o. b. d. St. Jacob. Laatste Berichten. Mt.-Petersbmrg, 23 Maart. Het telegraaf- agentschap maakt bet volgend telegram uit SipiDgai van gisteren openbaar: De terugtocht der Russen naar het noorden heeft onder de vreedzame bevolking, die op een overwinning van het Russisohe leger had gehoopt en nu met vrouwen en kinderen in de bergen vluobt, een paniek verwekt. Bij den terugtooht der Russen door Chineesche steden sluiten de bewoners hun deuren, maar zij trekken met hun feestelijk getooide vrouwen en kinderen de Japanners tegemoet. De Japanners gaan door met hun harde behandeling der Chineeaen, en passen straffen toe zooals vroeger in Feng- wang-tsjengLiaojang en Jinkou. Zelfs de Chineezen, die enkel verdacht worden, dat de Russen in eenige vriendschappelijke betrekking tot hen staaD, worden gemarteld. Naar het noorden gevluchte Chineezen zijn gefolterd. Een tolk is terechtgesteldkooplieden, die Russisch geld bezitten, worden de banden af gehakt. Zei fs ambtenaren, die tot de Russen voor dienstzaken in betrekking stondeD, wor den niet ontzien. De eerste gouverneur van Linojang, 8jan, wordt te Hai-tsjeng gevangen gehoudende tweede, Tsjeng, is gefolterd en naar Port-Arlhur verbannen. Zijn familie is eveneens gemarteld en zijn bedienden terecht gesteld. De Chineesche kolonel Dsjao is te Jinkou ter dood gebracht, omdat hij vroeger met de Russen omging. De Chineesche officier Sjoe is op 't bloote vermoeden, dat hij met de Russen betrekkingen heeft onderhouden, zonder vorm PREDIKBEURTEN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 9 0 IfM a a r t O O S, De Oeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ore en 's avonds zes ore: da. Laman. Cat. Zond. X(T. Herv. Kerk te Kerkwenre: 's Voorm. hslf tien ure; ds. Blanker*. Herr. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Kemel. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. halt tien ureds. De Jagher. Hert. Kerk te Beneese: 's Voorm. half tien ure: ds. Onnet. Her*, Kerk te Noordwelle 's Nam. 2 ure: ds. Onnet. Herr. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Brouwer. (Doopsbediening). Oeref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. hall tien are en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herr. Kerk te Elkerzee: 's Voorm. tien ure: Zondagsschool; 's nam. twee ure: ds. De Leur. (Doopsbediening). Oeref. Kerk te Elkerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Ranian. Herr. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien nre: ds. Van den Broek. Oeref. Kerk te Brouwershaven *8 Voorm. half tien nre en 's nam. twee nre: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur van Elkerzee. (Doopsbediening); 's nam. 2'/, ure: vergadering van stemgerechtigde lidmaten tot bespreking van 'theroepings- werk. Oeref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee nre: ds. De Jonge. Herv. Kerk te Noordgonwe: 'a Voorm. half tien ure: ds. Meyer. Chr. Oeref. Kerk te Zierikzee 'u Voorm. half tien nre, 's nam. twee nre en 's avonds zes nre: ds. Van Drunen van Sliedrecht. Herv. Kerk te Dreiachor: 'a Voorm. half tien ure en 'snam. twee are: ds. Van der Griend. Herv. Kerk te Onwerkerk: 'a Voorin, hall tien ure: ds. Kart. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Nienwerkerk 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Oeref. Kerk te Nienwerkerk 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'anara. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Cramer. Oud-Oeral. Kerk te Nienwerkerk: 'b Voorm. negen ure's nam. twee nre en 'a avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Ruysch van Du gieren. (Doopsbediening). Oeref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee nre: ds. C. Staal; 's avonds zes nre: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 'sVoorm hall tien ure en 'snam. twee nre: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Brninisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee nre: ds. Waardenburg. Oeref. Kerk te Brninisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vyf ure: ds. De Jager. Oud-Gerei. Kerk te Brnunsse- 's Voorm. negen nre, 's nam. twee nre en 'a avonds half zes ure: ds. Geerts van Scheveningen. Evangelisatie Brninisse j 's Voorm. half tien ore en 's nam. twee nre: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël H: Zaterdagavond 8 ureHoofdleider de heer Joh. de Heer van Rotterdam. Zondag: sVoorm. 10 ure, 'snam. 3 nre en savonds 7.30 nre: Idem en meer andere. Maandagavond 7.30 ure in de Concertzaal, toegang vry. Het Bestuur. van proces met den dood gestraft. De Chinee zen durven uit vrees voor de wraak van de Japanners den Russen geen levensmiddelen te verkoopen. Berlijn, 23 Maart. (Part.) Het volgend bevel van den kommandant der OoBtzeevloot, admiraal Birilof, is te Eroonstad bekend ge maakt „De chef der politie van de stad Kroonstad heeft mij heden in kennis gesteld, dat gisteren bij een inspectie de bootsmans maat der tweede equipage, Fedor Priloetsjiu, mij openlijk uitdrukkingen naar t hoofd heeft geworpen, die niet zijn weer te geven Ik ver oorloof Priloetsjin en ieder ander mij, bniten den dienst, waar en zooveel zij willen met de uitdrukkingen, die hun wenschelijk voorkomen, aan te duiden. Ik gelast echter, dat het hoofd der politie daarover geen rapporten opmaakt of nota's schrijft, omdat de politie slechts over de handelingen en niet over de uitlatingen van Priloetsjin heeft te waken. Een sterk gezag vreest noch beschimping noch afkeuring". TKLK61IA11BI. 's Gravenhage, 24 Maart. Tweede Kamer. Woensdag is de interpellatie van den heer Röell omtrent het drankaeeijns- ontwerp, de interpellatie van den heer Mer chant omtrent Assen - de ofificiersquaestie - en de interpellatie van den heer Van Kol, omtrent de ontslagname van den minister Melvil. Duynmaer van Twist zal later interpelleeren over het visschen met de wonderkuil in de Zuiderzee. Bij het voortgezet debat over de onderwijsnovelle verklaarde de heer Röell zich tegen het ontwerp, niet doordat hij tegen eenige subsidieverhooging voor bijzonder onder wijs was, maar omdat de fioancieele regeling de wet van 1897 op zijde zet en de pacificatie van 1889 vernietigt, en omdat het ontwerp feen waarborgen voor de deugdelijkheid van at bijzonder onderwijs bevat, en men door thans met het ontwerp mede te gaan, zich bindt om later de volle kosten van het bij zonder onderwijs uit de Staatskas toe te staan tot schade van de openbare sobool. Van Wijn bergen, het ontwerp verdedigend, betoogde, dat niet de voorstellers van het ontwerp den schoolstrijd oprakelen, maar zij, die zich tham weder plaatsen op het in 1889 prijsgegeven veranderde standpunt: wanneer tengevolge der wet het aantal leerlingen op de openbare school vermindert, dan bewijst dit de bestaande behoefte aan bijzondere scholen. De heer Bijleveld verdedigde het ontwerp als eisch van recht, dat de ouders vrij zijn in de keuze der schoolen betoogde dat de bijzondere sohool volstrekt niet minderwaardig is. Vrijheid van leerplan opofferen zon echter de dood aan de vrijheid van het bijzonder onderwijs zijn. De heer Ter Laan bestreed daarna het ontwerp als nadeelig voor het ouderwijs. 378ste Staats-Loterij. Collecten sit hst 2s district van Zssland. Trekkingen der le klasse van 20, 21, 22 en 28 Maart 1905. Prys van f ÏOO, No. 5166. Pryzen van f SO: 1272 5232 5292 6410 41856 42329 5176 5248 5298 7210 14857 47164 5221 5289 6402 14847 42325 17185 van M. VERSTRAATE W. STOUTJESDIJE. Bruinisse, 25 Maart 4905. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op 28 dezer hopen onze innig geliefde Ouders: C.vd PLOEG Jz. D. KLAASSE Sd. hunne 25-jarige Echtvereeni ging te herdenken. Zierikzee, 25 Maart 1905. Hunne dankbare Kinderen. Zondag 26 Maart a.s. hoopt ANNA DE VOS, Echtgenoote van Bartel van de Vate, haren 90en Geboortedag te her denken. Zierikzee, 24 Maart 4905. Hare dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed tot onze diepe droef- beid, onze voelgeliefde Echtgenoote, Moeder en Behuwdzuster Cornelia Fonteine, in den ouderdom vau 22 jaar en 3 maanden. Eerkwerve, 23 Maart 4905. Uit aller naam, JAN HART. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze veelgeliefde Doohter en Zuster CORNELIA. FONTEINE, in den ouderdom van 22 jaar en 3 maanden. Eerkwerve, 23 Maart 4905. W. FONTEINE L. FONTEINEvan "Westenbrucige eu Kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2