't Wordt nu toch wat al te erg. Viissingen,MiddeltiurgeDRotterdam. dames aaa, die wel eens eeo handwerkje maken, van de gelegenheid te profiteeren om de tentoonstelling te bezoeken. Naar wij vernemen, aal op dit gebied weldra een onrans gegeven worden, die gratis door een ieder zal kannen bijgewoond worden. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is gesteld ter beeohikking van den directeur der Burgerl. Openbare werken, ten einde dienst te doen als adsp. ingenieur bij den Waterstaat ens., de heer J. M. Gaeille. Tot opziohter te Breda is benoemd de heer M. van de Velde, vroeger waterbouw kundig opzichter te Baarland. Zonnemaire, 14 Maart. Het mag voor zeker wel als een gebeurtenis beschouwd worden, dat te dezer plaatse een sociaal democraat optreedt, fin dat is gesohied en voor een volle zaal. Ruim 140 personen waren opgegaan om den heer Vliegen te hooren, die spreken zon over: iWat minister Enyper voor de kleine lieden deed en doet". Na een welkom van den voorzitter (de bijeenkomst ging uit van de Brouwershavensche afdeeling) kreeg de heer Vliegen het woord. Hij besohouwde het als een verblijdend verschijnsel, dat de belangstelling in de politiek ook doorgedrongen was tot de arbeiders zelf, en meende te mogen staven, dat aan de soo.-dem. partij daarvan grootendeels de eer toe kwam. Alsnu verklaarde hij, waarom men thans alleen spreekt van dr. Kuypera regeeciog en noemde het een feit, nog nooit voorgekomen in de parlementaire gesohiedenis van Neder land, dat dr. Kuyper de spil is, waarom zich heel de regeering draait. Aan zijn onderwerp beginnende, zette hij voorop, dat dr. Euyper niet voldaan heeft aan zijne beloften, niet beantwoord heeft aan de verwachting, die men van hem, eenmaal minister-president zijnde, koesteren kon. Hij, do man, die het thans gevleugelde woordzij kunnen enz. uitsprak, heeft de arme kleine lnyden laten wachten en ze wachten nog, maar de vervulling hunner minste wenschen zal niet geschieden. Achtereenvolgens behandelde spreker, wat de regeeriog, dus dr. Euyper, beloofd had en niet had gegeven. 1. De Ongevallenwet niet doorgevoerd tot den landbouw. 2. Pensioenen voor alle ouden van dagen. 3. Arbeidswet. 4. Armenwet. Op duidelijke wijze zette spreker uiteen, wat dr. Euyper had kunnen doen, maar niet deed. Daarna bracht hg de hoorders op de hoogte, wat dr. Enyper wel had gedaan, wat niet beloofd was. 1. De St&kingswetten namen daarin een groote plaats, en iemand, zooals de heer Vliegen, die zoo op de hoogte is van 't ontstaan en 't verloop dier staking, kan daarover meepraten. Den liberalen nam bij het hoogst kwalijk aan die wetten meegewerkt te hebben. 2. De stijging der militaire uitgaven. Spreker verheelde niet, dat ook de vorige regeering sohuld had aan de enorme uitgaven, maar onder deze regeering is tooh nog de begrooting van oorlog gestegen met rnim 4 millioen. Vreemd vond spieker bet, dai in ons land elke soldaat 261 gulden per jaar kost, terwijl in Dnitsohland, het land van militairieme bij uitnemendheid, een krijger slechts 124 gulden per jaar kost. 3. Speetwet: een aohteruitgang in onze beschavingsgeschiedenis. 4. Arbeidscontract, dat door dr. Euyper werd ingediend, waardoor arbeiders aan handen en voeten waren gebonden, doch door de folie oppositie zóó gewijzigd, dat bet nu voor de werklui te aanvaarden is. Verder gaf spreker te kennen, dat de geest der regeoriag tegen de arbeiders gekant is. Waar dr. Eoyper in zijn memorie van toe- liohting op de Ziekteverzekeringswet, zich op een onhartelijke wijze uitlaat, door san te geveD, dat bij sterfgevallen van kinderen beneden 5 jaar geen nitkeeriog zal plaate hebben, om de sterfte niet in de hand te werkeD, daar uit zich volgens spreker een minachting tegenover den minderen man van de ergste soort. En wat zal men nu nog krijgen? 1. Postwet en 2. Tariefwet. Op humoristisohe wijze behandelde spreker de laatste wet, er vooral op drukkende en bewijzende, dat de kleine man de last zal dragen. Lang had spreker gesproken van half 8 tot ruim 10 uur, met een kleine pauze van 20 min. Hij eindigde met een woord van dank aan de opgekomenen, onder wie hjj, naar men hem had meegedeeld, geen anti-revolutionairen, telde. Maar dat was voor hem niets bizondera. Overal, waar soo.-dem. optraden, bleven ze weg, deels op gebod van hoogerhand (ook hier vroeg spreker) en deels ook, omdat ze zich niet vrij gevoelden, cn niet met een gerust geweten konden tegenspreken, wat er gesproken werd, overtuigd als ze waren van de groote tekortkomingen. En Enyper zelf, ook bij is daarvan innig overtuigd (getuige telegram Patrimonium). Spreker bad niet alles kunnen behandelen. Maar het bevreemdde toch één der hoorders, dat de spreker geen gewag had gemaakt van de ingediende Onderwijswet, die bij een ramp voor Nederland noemde. Op heldere wijze zette spreker uiteen, wear om de soo.- dem. wel vóór het beginsel waren, maar toch tegen deze wet zouden stemmen, omdat ze alle waarborg mist voor gosd volks onderwijs. Tegelijk beantwoordde de heer Vliegen een anderen hoorder, die niet kon begrjjpen, waarom de soo.-dem. allerlei binder- palen in den weg legden aan de pensioenwet, en meende het een sleoht teeken te zijn, dat een voorstelom de onderwijs-novelle vóór andere wetten te behandelen, aangenomen was. En hiermede eindigde de avond. Wat men ook van de richting moge zegge'', die de heer Vliegen voorstaat, de eer, hier gisterenavond een keurige, begrijpelijke rede te hebben gehouden, die op uiterst nette wjjze werd voorgedragen, mag hem niet onthouden worden. Dreischor, 14 Maart. De heer Vliegen heeft in deze gemeente, na door den voorzitter der arbeiders-kiesvereeDiging te zijn ingeleid, voor een overtalrjjk publiek hetzelfde onder werp behandeld, waarover hij te Zonnemaire gesproken heeft. Van de gelegenheid tot debatteeren werd door niemand gebruik gemaakt. Burgh. Ia de op Maandag alhier ge houden vergadering van ingelanden v&a den calamiteusen polder Burgh en Westland is de begrooting voor 1905/6 vastgesteld in ont vang en nitgaaf tot een bedrag van f 9153,60. Tengevolge van de nieuwe schatting der gronden, in den polder gelegen, werd het dijkgeachot over 1905/6 te heffen, bepaald op f 7615,32, tegen f 6847,57 voor den loopenden dienst. Tot lid van den Dgkraad van de Water- keering des polders werd gekozen de heer G. Blom. Staveniase. Heden, Dinsdagmorgen, ge raakte de Belgische ijzeren aak »Madoiina", afkomstig nit Dael bij Antwerpen en geladen met grind, bestemd naar 't Kanaal, alhier omhoog in het zg. Witte Tonnengat". De vlag om adsistentie werd geheechen. Op het oogenblik zijn er 16 hoogaarzen bij. Een ge deelte der lading ia reeds over boord geworpen. Het sohip schijnt gebrokeu te zijn. In ieder geval ia het lek, doordat de roef van voren gesprongen is. De bemanning is, bjj het af zenden van dit bericht, nog aan boord. Het schip schjjnt wel, de lading niet verzekerd te «go. St.-Filipsland, 13 Maart. Te Nienw- Vosmeer schrok hedenmorgen het paard van den voerman De W. van de voorbijgaande tram. De W. werd van den bok geslingerd, met het treurig gevolg, dat hg onder de kar S eraakte, en zoodanig overreden werd, dat ij onder het naar hnis brengen den geest gaf. 15 Maart. Naar verluidt, beataat bij de Rotterdamsche firma, die sedert eenige jaren alhier witte ajuin verbouwt, het voor nemen, dit jaar het gewas per eigen ge legenheid (per motorboot) naar Rotterdam te vervoeren. De arbeider B. kreeg met een hakmes zoo'n diepe bloedende wond aan zijn linker pols, dat geneeskundige hulp dringend nood zakelijk was. Het werk tot normaliseeting der vaar geul naar de haven, waaraan gedurende eenige weken een dertigtal personen gewerkt heeft, is voltooid, en j.l. Vrijdag goedgekeurd. Zooals 't zich op dit oogenblik laat aanzien, is bet een flinke verbetering voor de scheep vaart. Oud-Voaaemeor. Voor een druk bezette zaal trad alhier Maandagavond op de heer De Elerk van Rotterdamop pakkende wijze werd door den spreker de politieke toestand uiteengezet. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Van Oost van St.-MaaTtensdgk, die een aantal bekende bezwaren van a.-r. zijde tegen de liberalen ter sprake bracht, welke door den humanen spreker werden weerlegd. De Voorzitter braoht een woord van lof aan spreker en debater voor hun gematigd optreden. Kolijnsplaat. In de openbare vergadering der afd. ^Kolijnsplaat" van de vereeniging Volksweerbaarheid" zal Woensdag 22 Maart a.s. optreden als spreker van het hoofdbestuur jhr. E. van Bose, van Nijmegen. Goes. Dinsdagnamiddag marktdag trad de heer H. de Wilde uit 's-Gravenhage in de „Prins van Oranje" op vanwege de anti-revol. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" met het onderwerp „De landbouw en de landbonwvertegenwoordiging". Door den marktdag was er natuurlijk veel publiek. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Vorsterman van Oyen en Scheele. Schore, 11 Maart. Gisterenvoormiddag liep het ijzeren liohterschip x>Twee gebroeders", v»n Moerbeke (België), doordat het roer haperde, met zulk een kracht op het remmings- werk aan de Sohoorsohe brag alhier, dat dit zwaar beschadigd werdo. a. braken een ducdalf en eenige zware dwarsbalken af als glas. Het sohip bekwam twee groote gaten in den voorsteven, die aan de linkerzjjde boven den waterspiegel als het ware geheel werd ingedeukt. Eerst na herstelling kan de reis worden voortgezet. Middelburg, 13 Maart. Heden is, door de rijks-veldwacht alhier, ten kantore, waar hg werkzaam is, aangebonden P. SM vroeger photograaf, thans kantoorklerk, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Hij werd naar het gerechtsgebouw geleid en later naar het huis van bewaring overgebracht. 14 Maart. Hedennamiddag werd door de justitie, onder leiding van den offioier, bijgestaan door rijks- en gemeentepolitie, een huiszoeking gedaan ten huize van A. v. D., Roaaansche Kade alhier, in verband met de vermoedelijke bedriegelijke bankbreuk, waarvoor de ex- pbotograaf, thans kantoorklerk, P. S. in hech tenis is genomen. Het Bchijnt dat ten huize van v. D. ge vonden werden eeu rijwiel en twee fotogrsfi toestellen, behooronde tot den faillieten boedel van S. Deze goederen werden naar het parket over- gebraoht. Ook begaf zich de justitie naar de woning van B. op het Molenwater, waar een sleeper s- wageu vol goederenmeubelen), fotografle- benoodigdbeden enz. werd uitgehaald. Ook dezo goederen werden naar het parket overgebracht. De curator in het faillissement begaf zioh later naar de woning van S., waar men ver moedde dat eveneens goederen uit den fail lieten boedel zich bevonden. In een drukbezochte vergadering van de vrijzinnig-democratische Eiesvereenigirg te Middelburg is Dinsdsgavond met algemeene stemmen tot voorloopig caodidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer Herman Snjjders te Middelburg, die zioh bereid ver klaarde, deze voorloopige candidatuur to aanvaarden. Medegedeeld werd, dat ook versohillende andere vrijzinnige kiesverenigingen en plaatse lijke comité's op Walcheren oveneens met algemeene stemmen den heer Snijders voor loopig hebben gecandideerd. lMbNte41ac«>Verkoofligea ems. Zierikzee, 14 Maart. Ten overstaan van notaris W. F. del Caropo werd in het »Huis van Nassau" publiek verkocht 8 Heet. 24 A. 70 o.A. tiendvrij bouw- en weiland onder Haamstede en 4 Heet. 82 A. 70 c.A. elzen wei onder de gemeente Noordwelle, in de volgende perceelen 2 Heet. 83 A. 70 o.A. weiland, aan den Stolpweg, voor f 652. 1 Heet. 41 A. 40 oA. idem, aan den Stolpweg, voor f 540. 60 A. 20 c.A. bouwland, aan den Stolpweg, voor f 665. 75 A. 60 o.A. bouw- en weiland, aan den Stolpweg, voor f 600. 1 Heot. 45 A. 50 o.A. bouw- en weiland, aan Smalwekken, voor f 575. 1 Heet. 18 A. 30 c.A. weiland, aan Smal wekken, voor f 510. 4 Heet. 82 A. 70 o.A. elzenwei, onder Noordwelle, voor f 380. Alles per 41 A. 68 o.A. KBBKllKHWa. Beroepen bg de Geref. gem. te Heinkens- zand, de heer K. van Anken, oand. te Urk. Beroepen bjj de Herr. Gem. te Schoos- dgke (toezegging), de heer J. C. V. van Bommel, cand. te Amsterdam. ORDHBWUR. Zierikzee, 15 Maart. Toegelaten tot de le kl. der Rijks-normaallessen alhier: H. A. Poulasso. Nieuwerkerk (D.); O. A. J. Smnlle- gange, Nieuwerkerk (D.); A. N. Evertse, Kerkwerre; M. J. Kosten, Dreisehor; A. J. Kip, Drciichor; J. L. Heuseveldt, Zieriksee; S. P. Sohnlts, Zierikzee; D. J. Coumou, Zie rikzee; C. F. Koopman. Zierikzee; J. Zoeter, Brnioisse; M. Smits, Zierikzee; M. N. Leeuwe, Renease. Afgewezen 5; en tot de voorbereidende klasse: N. Wilten- burg, Zierikzee; F. Boller, Zieriksee; E. W. Hoogerheijde, BrninisseE. P. Moerland, Oosterland; C. van den Houten, Zierikzee. De voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Zaamslag bestaat nit de dames: M. M. Risseeuw, thans tijdelijk onder- wijzes aldaar, K. Saarland, Stavenisse, C. 8. R ssoenw, Retranohement, en H. M. Ie Grand, Znidzande. Bij bet op 14 dezer te 'sHsge gehouden examen voor nuttige handwerken slaagden o. a. de dames J. van Leussen te Goes, en M. Compris te Middelburg. Mej. I. van Leussen heeft wegens verandering van maatschappelijken stand eer vol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de School met den Bjjb?l te Goes, en is benoemd tot onderwijzer met aote Fransch aan die sohool de beer J. A. van Swigchem te Utreoht. stavenisse. De afdeeling »Tholen" van het N. O. G. hoopt a.s. Vrijdag te Soherpe- nisse hare eerste vergadering in dit jaar te houden. Na afdoening van verschillende huis houdelijke zaken zal als lezer optreden de heer F. W. O. Wiskerke van Oud-Vossemeer met het onderwerp: rNed. Mettrsy". Pont sa Telegrafie. De heer L. M. Deurwaarder, geboren te Eolgnsplaat, is geslaagd bij 't examen voor klerk bij de post en telegrsfi?. Er waren 365 oandidaten voor 50 plaatsen, l)e heer I. Koster, le klerk bij de Postergen en Telegrafi?, tijdeljjk werkzaam op het postkantoor te Oud-Beierland, wordt 1 April overgeplaatst naar Middelburg. Laatste Berichten. Londen, 14 Maart. Reuter's correspondent in Koeroki's leger seint, d.d. 13 dezer: Ver moedelijk is het meerendeel der Russen te Tiëling aangekomen. Hun achterhoede en de voorhoede der oprukkende Japanners zijn her haaldelijk met elkaar in botsing gekomen. De Russen moeten versterkingen hebben gekregen uit Tiëling. Misschien zijn de Russen van plan naar Charbin terug te trekken, maar zij hebben lus8chen Tiëling en Charbin geen levens behoeften, en die zijn noodig om het leger onderweg op de been te houden. Berlin, 14 Maart. De Nowosti vau Peters burg spreekt met ernst over de dreigende mogelijkheiddat het personeel van den Siberi8chen Spoorweg staakt. Daarmede zou het voortzetten van den oorlog onmogelijk zijn, aangezien er noch personeel uit Europa ge haald kan worden, nooh militair personeel beschikbaar voor zou zijn. De staking zou ook het werk van revolutionaire propaganda zijn. Berlijii, 14 Maart. De vermeerdering van de ruiterij, die de regeering verlangt en die eerst in de Rijksdagcommissie door het Centrum afgestemd is, is heden bij nieuwe stemming met hulp van het Centrum aangenomen, zoodat er 28 nieuwe eskadrons ruiterij bewilligd zjjn. De algemeene studentendag te Eisenach heeft zich, gelijk verwacht werd, zeer anti- ultramontaan gedragen. Thümmel, professor in de theologie aan de universiteit van Jena, hield een levendig toegejubelde toespraak, waarin hij o. a. de klacht uitte, dat in de laatste twintig jaar de rust in het leven van het Duitsehe Rijk slechts door dagelijksche schat tingen aan een vijandige macht (Rome) aan gene zijde der Alpen gekocht was. Eens zou dan ook het onfeilbare oordeel van de geschiedenis den regeertijd van keizer Wilhelm II als een, wel rijkelijk met gouden letters versierdmaar hoofdzakelijk toch pikzwart blad in zijn boeken opnemen. (Lang aange houden kreten van instemming). Ten slotte riep de spreker zijn academische toehoorders op om tegen Rome enz. dezelfde strijdvaardige naturen te blijven als de twee Duitschers bij uitnemendheid: Luther en Bismarck (storm achtige bijval). Dat onder znlke omstandigheden een telegram van hulde aan den keizer eenigszins koel beantwoord werd, is begrijpelijk. Het telegram der studenten hield in, dat het kwam uit Eisenach, «de stad van het vrije geestesleven", en afgezonden werd door de afgevaardigden van Duitsehe universiteiten en technische en mijnhoogescholeD, die zioh zooeven tot een verbond van Duische hoogescholen vereenigd hadden en een eerbiedigen groet aan Z. M. zonden met de uitdrukking van hun onwankel bare trouw. Het aDlwoord van den keizer laidde: «Ik heb den huldigingsgroet uit Eisenach gaarne aanvaard en hoop, dat studenten er altijd naar zullen streven de Duitsehe vrijheid van den geest ook door eerbied voor de over tuiging van andersdenkenden hoog te houden". Deze duidelijke vermaning verhinderde niet, dat de studentendag besloot: «Confessioneele vereenigingen hebben als studentenvereeni- gingen geen recht van bestaan". IHLEG1AI1BI, 's-Gravenhage, 15 Maart. Tweede Kamer. Aan de orde zijn de onderwijzers-pensioenwetten. Minister Enyper verklaarde onaannemelijk het amendement van den heer Van Idsinga, om hjt stelsel van verplichte pensionneering uit het ontwerp te nemen; wordt het amendement aangenomen, dan most de beraadslaging geschorst worden, en zal de Regeering wol bereid zijn een ander ontwerp te overwegenmaar niet volgens het stelsel van den beer Van Idsinga. De heer Van Idsinga handhaafde zijn amen dement, waarvoor hg eteun vond bij de heeren Staalman, Schokking, Van der Vlugt en Borgeeius, die tevens afkeuren 'a Ministers wijze van afstraffing van den heer Van Idsinga, die door hem aan de rechterzijde was afge beeld, als afzakkende naar den liberalen hoek. Deze sprekers, opmerkende het gunstig ont haal van het ontwerp aan de linkerzijde, merkten op, dat hetzelfde verwijt op de Regeering toepasselijk is. Bovendien betoogde de heer Van der Vlagt, dat des Ministers afatrtfliog weder blijk had gegeven, dat de Regeering op den verkeerden weg ie, ten gevolge der dooreenmenging van godsdienst en etaatsreoht. De heer Lohman bestreed het amendement. Het amendement-Van Idsinga werd ver worpen met 64 tegen 21 stemmen. Ingezondei Stikken. I. Volgens het verslag in de Bruinwer ver gaderde alhier op 6 Maart j.l. de anti-rev. kiesvereeniging. De voorzitter, de heer J, Verhoeff, opende die vergadering met gebed. Wat hij den Allerhoogste heeft afgesmeekt, zegt het verslag niet, ook niet, met welke dankzegging geëindigd werd; daarvan wordt in het geheel niet gesproken. Ik wil echter gaarne aannemen, dat de gebeden niet in strijd waren met het eerste en grootste gebod van Jezus. Maar wel heb ik een ernstig bezwaar tegen 's voorzitters uitspraak«den dank aan den geachten spreker voor zijne schoone woorden". Tot die schoone woorden rekent de heer Ver hoeff ook dat deel van 's heeren Mulders rede, waarin deze verklaart, dat de tegenstanders, dus ook de liberalen, zeggen, dat er geen God is. 'k Had zoo iets niet van den heer Mulder verwacht; 'k dacht, dat hij een te goed anti revolutionair, een te goed kenner van de bijbelsche voorschriften was om zich te voegen in het corps der verdachtmakers, om geen ander woord te gebruiken. 'k Had ook niet van den heer Verhoeff ver wacht, dat hij zulke taal «schoone woorden" zou noemen. Weet hij niet beter? Kent hij in Noordgouwe geen liberalen, die het met God en godsdienst ernstig opnemen? Hij had protest moeten aanteekenen tegen de grievende woorden van den redenaar; nu hij dat niet heeft gedaan, doch integendeel die taal «schoone woorden" heeft genoemd, moet hij noodwendig vele van zijne dorpsgenooten in het diepst hunner ziel getroffen hebben. Ieder, die het blazoen zijner partij in blanke onschuld wil vertoonen, en dat doet door dat zijner tegenpartij met vuil (e bespatteu, verdient in geen geval den naam van eerlijk tegenstander. In het verslag wordt aangehaald Romeinen 13. Dat zal gedaan zijn, 't blijkt duidelijk, omdat daarin gesproken wordt van een ordonanlie Gods, maar vers 9 laatste deel en vers 10 zullen dan zeker op zij gezet moeten worden, want het komt mij voor, dat die niet strooken met de «schoone woorden". Rom. 13 vers 12 zegt ook: «laat ons dan afleggen de werken der duisternis en aandoen de wapenen de» lichts". Hebben de anti-rev. dit in toepassing gebracht? Waarom hebben zij sleohts eenige arbeiders ter vergadering genoodigd? 'k Geloof, dat die arbeiders zeer goed hebben begrepen, waarom juist zij eeo uitnoodiging ontvingen. 'k Wil die mede-kiezers alleen toeroepen Waakt! Waakt! II. De heer Blum heeft het in de Concertzaal al niet veel beter gemaakt. De achtens- waardigsten onder de liberalen konden geen genade vinden in de oogen van dien spreker. Kan het haast erger? Niet te verwonderen is 't dan ook, dat een anti-rev. uit Duiveland, met wien ik de zaal verliet, zeide«hij maakt het toch wat al te erg". Ik dacht nog één zoo'n overwinning, en zij zijn verloren. De spreker gaf ook onder toejuiching zijner parlijgenooten, waaronder zeker velen waren, die nog nooit van De Genestet of van Leeke- dichtjes hadden gehoord, het bekende «Liberaal", doch De Genestet heeft veel Leekediehtjes gemaakt, en als de heer Blum nu eens heel e?entjes het pad van de eenzijdigheid had willen verlaten, dan had hij ter opfrissching nog eens moeten geven «Vroomheid": Ik kan het met üw vroomheid Niet vinden op den duur: Zij kijkt me veel te deftig, Zij kijkt me veel te zuur! Gij. die in alle dingen Slechts zonde vindt en sohuld Van leelijke gedachten Is vast uw ziel vervuld. HL En hoe heeft ds. Vonkenberg het in de kerk der gereformeerden te Brouwershaven gemaakt «De openbare school is en werkt nog ver derfelijker dan de jeneverflesch". Ik dacht, dat ds. V. na de indertijd gevoerde polemiek in de N. Jl. Gt. zich dergelijke uit spraken niet meer zou veroorloven. Toen heeft Z.Ed. gezegd, dat de openbare onderwijzers niet slechter, doch ook niet beter waren dan de christelijke; alleen hebben deze laateten op de eersten voor, dat zij «het geloof" be zitten. Ja, het geloof! maar welk? Van zelf, dat der gereformeerden, een ander waar geloof bestaat er nu eenmaal niet; zelfs dat van hunne politieke bondgenooten, de roomsch- kalholieken is niet «het geloof". Men sla den Heidelbergschen Catechismus maar eens op. IV. Een «Christelijk" heerschap riep Eens luid en kraohtig, Dat men wat meer gebruiken moet Den naam van God-Al machtig! Ik dacht aan Christus-zelf, die sprak: «'t Ligt niet in 't roepen: Heere, Heer". Niet in het hangen aan een leer Maar in 't volbrengenneed'rig, stil Van 's Vaders hoogen, heil'gen wil. Uit Nieuw Leven. Noobdgoüwb, 12 Maart 1905. A. PRIN8E. De christen-democraat Staalman vóór eenigen tyd in de Tweede Kamer. IABKTBBI10ITIX. Gorinchem, 13 Maart. Op de veemarkt van beden waren aangevoerd 263 runderen, 16 nnohtere kalveren, 20 vette varkens en 416 biggen. De handel kenmerkte zioh heden door een matige stemming met bijna onveranderde prijzen. Jongvee werd stug verhandeld, behalve nuchtere kalveren die lager werden verkocht. Vette varkens big ven atggen, zoomede ook biggen. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 180 f 250, melk koeien f 130 A f 210, kalf vaarzen f 120 A f 220, gniste vaarzen f 70 f 100, pinken f 60 A f 90, graskalveren f 30 A f 60, nuchtere kalveren f 6 A f 14, vette varkens 19^ A 25 ct. per half E.G., biggen f6 A f 11. Rotterdam, 14 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd 21 paarden, 1263 magere en 748 vette runderen, 220 vette en 835 nuchtere kalveren, 4 sobapen of lammeren, 432 varkens en 149 biggen. Koeien en ossen 24 tot 35 ct., stieren 23 (ot 28 ct., kalveren 40 tot 521 ct., varkens 22 tot 251 ot. per half K G. Melkkoeien f 140 A f 265, kalf koeien f 165 A f 305, stieren f65 A 1 190, vaarsen f 55 A f 145, alles mager vee; biggen f 10 A f 20, paarden f 40 A f 100. Nuchtere kalveren fok- f 10 A f 18, slaoht- f 5 A f 8. Handel in vette runderen traag; tooh werden prima spoelingkoeien 2 ot. boven noteering verkocht. In stieren ging weinig om. Vette kalveren minder gevraagd dan voor- gaanden Dinsdag. Nuchtere kalveren (slaoht-) werden met groot verlies opgeruimd. De berichten uit Engeland schijnen niet roos kleurig te zjjn. Melkvee, vooral in de le soort, zeer duur, met vluggen handel, STOOJHBOOTDIENST Maart. Dond. 16 Vrijdag 17 Zaterd. 18 Maand. 20 Dinsdag 21 Woens. 22 Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg Rotterdam. Van Rotterdam Middelburg en Vlissingen. Amsterdamsche tijd. 'a m, 7,30 7,30 7,30 's m. 8,45 8,45 v 8,45 'a m. 8,30 8', 30 i 8,30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2