Hofstede Te pachten eene Soiree BOUWGEREEDSCHAP, ADVERTENTIE!!. Rotterdam, Schiedamsche Singel 11. Dorpsvereen. „Eendracht Bindt". nptft Een bruin RUINPAARO, Een dichterlijke klacht Een open uitlooaiogskanaal, door Middelburg aangelegd lange Veere ter uitwatering in de Oofeterachelde, is ainds jaren eene bron van ergernis voor het stedeke Veere. Geen klachten over den ondragelijkeo hinder hebben tot dasver mogen batennu heeft de heet' H. de Zeeuw, hoofd der openbare school aldaar, 'teena beproefd met een vrije bewerking van Borgers Aan den Rijn", ingediend bij de gezondheids-commissie van Veere. Wjj geven baar bier uit de Midd. Ct. weder; baat ze, dan kan men haar ook elders aanwenden. AAN HET RIOOL. Lenteklacht van een ouden Veerenaar. Zoo rust dan eind'iijk 'truwe Noorden Van hageljacht en stormgeloei, En kruipt 'triool weer langs xyn boorden, Ontslagen van den winterboei. Het vieze vocht bevuilt de zoomen En 'tvolk, dat woont nabij den vloed, Aanschouwt het pestmoeras verwoed, Den 8merigsten van alle stroomen, Die, aan der hoofdstad schoot ontvloeid, Een vanzen walm hier neer doet strijken, Die doordringt tot de verste wijken En ied're klacht met stank besproeit. Eens heb ik onbewolkte dagen Aan dezen oever doorgebraoht, En warm heeft mij het nart geslagen Bij 't levenslot, mij toegedacht. Een kleine tuin en goede woning, Mijn zuinige, ijverige vrouw, Mijn kinderen, beiden braaf en trouw, Dat alles maakte mij als een Koning Zoo rijk; al had ik niet zooveel Als ik 's avonds, na gedane zaken, Mijn rust, in zuivre lucht, mocht smaken En danken voor 't bescheiden deel. En nu, mijn haren kant gij tellen, Maar telt hier eens 't bacillental, Eer keert de Rijn weer tot zijn wellen, Eer 'n mensch die lucht verdragen zal, Dien stank, die mij zoo dnizend malen Reuk, smaak, ja 'd adem heeft ontroofd. Gezondheidsheeren, 'k heb geloofd En zal, al mag 'k niet adem halen, Mij sterken in uw zorg en trouw. Ik weet men wint niet met steeds klagen, Maar toch, het is niet om te dragen Die lacht, want mensch en beest valt flauw, Te Veere waar de zoute golven 't Riool opwachten in haar schoot, Daar braakt het nit zijn breede monding Stikdamp, pestwalm, verderf en dood. Daar komt het leed en ziekte brengen En zorg en last in overvloed. De oude lijder heeft slechts moed, Zijn tranen stil voor zich te plengen, ZoolaDg reeds te yergeefs geschreid. Gij, vail riool, gij zijt een bode Van onheil, riekend als van een doode, Een voorbeeld van onmensohlijkheid. Dra tooit de lente weder d' aarde En bloesemgeur vervult de lucht; Wel siert de bloem dau huis en gaarde, Maar stank regeert hier, geur ontvlucht. Waarom 'triool ook breed gegraven? Waarom niet smal en overkluisd? Die hel, waar zooveel leed in huist, Gebracht naar 't einde der buitenhaven, Waar niemand hinder er van had! Wanneer toch zal ons uitkomst beiden? Wat brengt er redding uit ons lijden? Mocht, Heeren, ras nw arbeid dat. Noem hij deez' aard een hof van Eden, Die elders mag op rozen gaan, Wie hier het leven door moet treden, Valt dag en nacht zijn kwelgeest aan. Ik rekende onlangs 't pleit gewonnen, 'k Dacht, Heeren, U had men geloofd, Maar 'k hoor men stoot ook U voor 't hoofd. Uitvluchten zijn goedkoop verzonnen! 'k Smeek, Heeren, zet uw pogen voort. Gestage drop holt 't hardst gesteente Wellicht, dat dan ook deez' gemeente Een toestand krijgt, zooals 't behoort. Naar Borgbr. Z.— Brieven uit Berlijn. Van onzen Correspondent). Jan Willem Wlllekes jHacdonald. Berujn, 16 Februari 1905. In den man, wiens stoffelijk overschot straks over eenige uren vermoedelijk in tegenwoordig heid van een groot aantal landgenooten zaf worden ter aarde besteld op het schilderachtig tegen de helling van den Tempelhofer «Berg" gelegen oude Matthöi-Kerkhof met zijn hoog opgaand hout, verliest de Hollandsche Kolonie te Berlijn niet alleen een bekwaam en ijverig raadsman op den belangrijken eere-post van Nederlandsch consul-generaal, maar vooral ook een vriend met een warm hart en een open oog, die levendig in alles belang stelde, wat aan zijn landgenooten ten goede zou kunnen komen. Want het bleek bijna dagelijks in de praktijk, hoe goed de regeering er aan gedaan had, de belangrijke betrekking toe te vertrouwen aan een eigen landsman, die over zulk een rijke consulaire ervaring beschikte, en reeds meer dan twintig jaar lang de belangen zjjner land genooten als Hollandsoh consul te Warschau met vrucht.behartigd had. Een buitenlander kan met nog zoo goede voornemens een dergelijke betrekking aan vaarden, hij blijft toch altijd een outsider, die de behoeften en de taal van het land, dat hij vertegenwoordigt, niet of slechts zeer opper vlakkig kent en in het onderhavige geval de belangen der Nederlanders op handels en partikulier gebied onmogelijk zoo goed en vlug kan waarnemen als een geboren Neder lander. Ea de heer Maodonald vatte zijn eere ambt waarlijk niet als een sinecure opdat zou ook volkomen in strijd zijn geweest met den ge- heelen werkzamen aanleg van zijn beminnelijke en innemende persoonlijkheden, voor wie geen moeite te groot was, wanneer ten behoeve van de belangen zijner landgenooten een beroep werd gedaan op zgn medewerking. Moeilijk had de regeering verleden jaar een beter keuze kunnen doen, toen zij den heer Wittekens Maodonald tot consul-generaal benoemde in de hoofdstad van het rijk, dat op het geheele continent het levendigst handel drijft met Nederland. Helaas heeft de kundige, blijmoedige man, wiens hart nog op bejaarden leeftijd jong was gebleven en ontvankelijk voor idealen, de betrekking niet lang mogen vervullen, waarin hij zich zoo gelukkig en op zijn plaats gevoelde, en welke door hem met zoo groote toewijding «voll und ganz ausge- fUllt" werd. Een hardnekkige bronchitis maakte een einde aan zyn leven, dat op de nieuwe standplaats nog zoo veel goeds had kunnen tot stand brengen. Het Macdonald'sohe gezellige interieur zou in steeds grooter mate zijn geworden een prettig, druk bezocht milieu voor de Hollandsohe Kolonie, dubbel noodig in een stad als Berlijn, waar het Hollandsche element tot voor kort geleden wegens de weinige onderlinge aaneen sluiting zoo licht versnipperde, of zich in de vreemde algemeenheid oploste. Dat een maand geleden de aardige clublocaliteiten der ver- eeniging Nederland en Oranje konden geopend worden, is mede te danken aan den kraohtigen moreelen en Btoffelijken steun van den over ledene, die levendig belang stelde in bet twee ledig doel der vereeniging. Moge het voor de weduwe een troostrijke gedachte zijn, dat de groote verdiensten van baren echtgenoot door de Hollandsche Kolonie op hoogen prijs werden gesteld, zijn nage dachtenis in hooge eere zal worden gehouden, en zijn gastvrije woning van begin af aan een groote, blijvende aantrekkingskracht op vele Berlijnsohe Hollanders heeft uitgeoefend, die zioh hier dadelijk thuis gevoelden. Het vermoeden aan het begin van dezen brief uitgesproken, dat een groot aantal land genooten aan den overledene de laatste eer zouden komen bewijzen, is volkomen gewettigd geweest. Een honderdtal dames en heeren der Hollandsche Kolonie, waaronder de gezant en echtgenoote, verder eenige buitenlanders, de Russische consul-generaal en andere collega's waren hedenmorgen bijeen in de kleine kapel van het kerkhof, waar door den dienstdoeoden predikant die zioh aan het hoofdeinde van de onder tal van kransen bedolven kist bad opgesteld, een toepasselijke lijkrede werd gebonden. Met een kort gebed, door den predikant, uitgesproken aan de geopende groeve, waar de president van «Nederland en Oranje" namens de leden een krans met de nationale kleuren neerlegde, werd de plechtigheid besloten. Op een Duitsch kerkho/ wordt zelden anders als uitsluitend door den dienstdoenden predi kant of geestelijke het woord gevoerd. Vele aanwezigen, waaronder de ondergeteekende, hebben het ten zeerste betreurd, dat zelfs bij deze bizondere Hollandsche begrafenis niet van den regel is afgeweken. K. Gemengd Nieuws. Nederlandsche vermogens. Het übl. berekent uit de belasting-staten, dat de gezamen lijke vermogens boven f 13,000 in Nederland in de laatste tien jaren zijn gestegen van 5408 millioen op 6091 millioen, zoodat het vermeerderd is met 638 millioen of 42j pot. Alleen bij de vermogens van f 13,000 tot f 15,000 is een vermindering waar te nemen. Bg alle orerige is een stijging op tj merken, met name ook bg de kleino vermogens. Van opeenhoopiog van kapitalen in één hand is derhalve geen spoor te ontdekken. Integendeel het aantal bezitters van matige fortuinen neemt veel sterker toe dan de bevolking. Ia de aoht grootste steden des rijks (Amsterdam, 'sHage, Utrecht, Groningen, Haarlem, Arnhem en Leiden) is ongeveer een derde van al het kapitaal des lauds opgehoopt. Den Hasg, de derde stad in zielental, is de rjjkete. Naar het N. v. N. meldt, is te Nieuwpoort overleden zekere De B., die, behalve zijn overig vrij groot kapitaal, zijn erfgenamen f 14,000 nalaat, welke som in gouden tientjes aanwezig was. Het Journal des Ddbats schrijftDe Nederlandsche rogeering heeft zich herhaal delijk beziggehouden met de quaestie van de handhaving der neutraliteit ia het Verre Ooiten. Sinds versoheiden maanden is het Oost-Indisoh eskader belangrgk uitgebreid en thans vormt het een gelijksoortige en goed gewapende vloot. Een eskader onder bevel van vice-admiraal Von Snethlage is samen getrokken te Tandjong Priok (Java), van waar het de verschillende zeestraten van de Indische Zee bewaakt. Dit eskader bestaat uit de pantserscbepen »De Ruijter", Hertog Hendrik" en ^Koningin Regentes" en de beschermde kruisers ^Holland", »Noord-Brabant", t> Gelderland", Utrecht" ea sZeeland". Deze sohepen zijn alle van moderne construotie en goed bewapend. Zij voeren 206 Krupp-kanonnen van het nieuwste model, en hobben eene bemanning van 2700 schepelingen. Twee torpedo-divisies behooren bij dit eskader. Ia de verschillende zeehavens ia het garni zoen der forten op oorlogesterkte gebracht en bet landleger versterkt op 40 000 man. Men ziot uit deze beknopte opsomming, dat do Nederlandsche regeering, in strijd roet hier en daar heerechende meeningen, over vol doende middelen beeohikt om bare onzjjdig- heid to handhaven. Do haven van Antwerpen zal nog deze week bezooht worden door den Franschen kruiser »Duquay", welke bodem daar drie dogen zal vertoeven. Stijf van het geld in de armoe. Onder dezen titel deelt het Belgische Fondsen blad de geschiedenis mee van de 80-jarige weduwe Janssens, die in het hospitaal te Gent overleed tengevolge van brandwonden, die zij in baar woning bekomen bad. Het vrouwken was op St.-Pietera te Gent zeer wel gekend om baar zonderlioge levens wijze. Het bezat immers een groot fortuin en leefde als een arme sloor. Op straat kon het geen stoksken, geen spaander of geen kooltje zien liggen, of bet nam het op en stak bet in sjja diepe zakken onder zija kapmantel. Alwie 't niet kende zou het voor een arme dompelarea genomen hebben en denkelijk heeft menigeen het een aalmoes toegestoken. Als we zeggen, dat het vrouwken een groot fortuin bezit, dan overdrijven wij niet. Men zegt immers, dat het niet minder dan 800.000 fr. nalaat. Een schoon spaarpotje inderdaad. Altijd zeker is het, dat het vrouwken een heele boel werkmanehuisen bezat op St.-Pieters, die onteigend geweest zijn en dat de stad baar 90 duizend franos vergoeding betaald heeft. Zjj is sedert lang weduwe; haar man was meestergast ia een fabriek en zij is langen tijd stoelijaazetster geweest in St.-Pieterskerk Do vrouw heeft vier kinderen gehad, die nn alle vier getrouwd züa. Zij heeft ze opgebracht als werkmanskinderen en ben doen werken voor hun brood. Als ze trouwden, kregen ze van moeder elk 60 tc. Daarmede moesten ze maar zien dat zij aan nieuwe kleeren geraakten en aan huismeubels. De vrouw heeft op Sint-Pieters gewoond totdat zij onteigend werd. Dan heeft zij een werkmanswoning betrokken op den Ottor- geimchen steenweg, waar zij nu op 80-jarigen ouderdom, op zulke wreede wij te aan haar einde gekomen is. Haar huiemeubels zga geen 50 fr. waard, zegt men. Ia Denemarken deelt rolgens een wet van 15 Mei 1903 het personeel der Staats spoorwegen in de winst, zoodra in een jaar meer dan 2 percent van het kapitaal gemaakt is. In 1903/4 bedroeg de winst ongeveer 4 pCt. tengevolge waarvan ongeveer 500.000 gulden onder het personeel kon worden verdeeld. De wegwschters en -werkers kregen elk bijoa f 40, de stokers en machinisten ruim f 00, de conduoteurs ruim f 57, de stationschefs ruim f 100. Gemiddeld kreeg ieder van bet personeel f 58. Z1EB1KZKE. TUD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Maart. Muns- ouderdom. H. W. L. W. u. m. u. m. 4. 26 voorm. 11.11 4 34 nam. 11.53 510 2. 27 voorm. 5 56 □am. 0 32 6 22 3. 28 voorm. 0.58 6 54 nam. 1.32 7 11 4. 29 voorm. 1.51 7.37 nam. 2.18 7 49 5. Z. 30 voorm. 2 32 8 10 nam. 2 59 821 6 M. voorm. 3. 9 8.43 nam. 3.35 8 52 7. 2 voorm. 3.42 9 48 nam. 4. 8 9.23 8. 3 voorm. 4.13 952 nam. 4.37 9.51 Tijd van H. W. te Dordreoht 3,15 uur later. L. W. 5,30 Bnrcerlflke Stand rmn Zlerlkxee. oedoren: 24 Febr. Een toon van J. F. Tan de Vate en N. Leeuw*. 25 N. Viergiever en D. Klompe. 27 C. Douw en E. Elscot. 1 Maart. dochter J. L. tan de Vate en J. de Feiter. 2 J. Verloo en M. J. Gillisse. Hurgerl. Stand Tan Stavenlwe. Februari 190 5. oedoren: 1 Febr. Helena Henderika, d. v. Corneiis Steendyk en Eva Willemina »an de Vate. 3 Abraham Jan, i. v. Jannis Oornelis Leenhouts en Johanna Rottier. 26 Jannetje Jacoba, d. v. Johannes Marin us Stoutjesdijk en Johanna van Oost. gehuwd: 2 Febr. Ary Kenr, j.m24 j. en Adriana Vermaas, j d., 19 j. 9 Pieter Willem Marcusse, j.m., 20 j. en Jacomina Marina Hikke, j d., 24 j. overleden: 21 Febr. Dina Cornelia Noom, 75 j., wed. v. Corneiis Izak Dane. 25 Adriaan Hage, 60 j., echtgenoot v. Willemina Rooiemond. Burgert. Stand van Poortvliet. Februari 190 5. geboren: Pieter Marlnus, t. r. Mariens Nieuwkerk en Neeltje Paulina Suurland. ondertrouwd: Pieter Marinus Qeuie, j.m.85 j. en Wouterina Oocdyk, wed. van P. C. van Tiggele, 89 j. Machiel Willem Goudiwaard, j.m., 28 j. en Leuntja Janna van Dalen, j d., 28 j. o E li v w d: Corneiis Mullie, j.m., 80 j., van Rotterdam, en Catharina Maria Gebraad, jd., 85 j van Poortvliet. Jan Hubrecht Bastiaan Joppe,j.m.,26 jvan Scherpenisse, en Catharina Quaak, j.d., 28 j., van Poortvliet. overdeden: Elitabeth Snydere, 55 jvrouw van C. van der Gouwe, eerst wed. ran Matlhys «n Oeveren en Jater wed, van Adriaan Hoek, beiden overleden te Stavenisse. Cornelia van As, 7t j., vrouw van Pieter Goudiwaard, eerder wed. van Johannis Oosdyb, overleden te Poortvliet. Een levenloos aangegeven kind (mannelyk) van J. N. Bevelander en M. Gniljam. Op Diosdag 7 Maart aanst. hoopt onzegeliefdb Oom JACOBUS V AN TICHELEN te Zonnemaire, zga 85sten Geboortedag to herdenken, Rotterdam, 4 Maart 1905. Namens zijn dat kb. Neef en Nicht, M. VER8EPUT. P. YERSEPUT—Krijger. Getrouwd C. J. YAN SCHELVEN en S. J. DE VLIEGER, diemede namens wederzijdsche Familie bunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bg hun huwe lijk ondervonden. Noordgouwe, 1 Maart 1905. Door 's Heeren goedheid voorspoedig bevallen van een Zoon, C. KLOET, geb. Kooman. ScituDDEiiEURS, 2 Maart 1905. Magazijn van Grafmonumenten en Marmeren Schoorsteenmantels Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen root Bruggen, Sluinen en Gebouwen, Slijpnteenen en Straatkeien. AUG. VAN DYCK—PETIT, Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. Physische Inrichting ter behandeling van Zenuw-, Inwen dige en Rheumatische Ziekten. Directeur-Geneesheer Br, TJBN CJLVJB. „Vooruitgang zij ons Streven". Opname Chili-Salpeter: Woensdag 8 Maart 1905te Scherpe nisse bij C. Rijstenbil; Donderdag 9 Maart 1905, te Poortvliet bij J. Noom; vau voorm. 11 tot nam. 1 nnr. De Secretaris: VAN GORSEL. Op Dinsdag 7 Maart a s., zal ten voordeele der Wijkverpleging, worden gegever, met vriendelijke meiewerking van eenige Dames en Heeren. Toogang tf 1. Aanvang 8 uur. Plaatsbespreking van 12 tot 1 uur. Loting precies 12 uur. Kaarten te bekomen bij de Boekhandelaren. VERGADERING op Dinsdag 7 Maart aa des voormiddage ten 10.J uur te Capeli.e Agenda: Resnmptie notulen. Rekening en verantwoording. Opname Meststoffen en Kracht voor. Verkiezing twee Bestuursleden. De Secretaris, D. KOOPMAN Pz. Deurwaarder J. VAN EL8- ACKER te Tholen zal, ten ver zoeke van den beer G. B O L I E R te Soherpenisse, op Dinsdag den 7 Maart 1905, des voormiddsgs ten half elf ure, voor diens sobuur aldaar, in het openbaar presenteeren te verkoopen n, TTSn oud 11 jaar, bruin Merrie- paard, oud 13 jaar (veulendragend), eeu bruin Hengstveulen, oud 10 maan den, 2 anderhalfjarige Vaarzen, 3 één jarige Vaarzen. als: 2 Menwagen9, Aard en Veerbar, Ploegen in soortEegdenSleper, Windmolen, Snijmachine, Kleppertuig, Draagzalen, Staigereedsehap, Waterbak, Zeeften, Bascule, Tolhouteu, Wei-, Klaver- en Kantbooi, Tarwe- en Ilaver- stroo, Pulp, Voerbieten en hetgeen meer zal worden geveild. Koopen tot en mot f 3 A contant. Zisrikzeesche Kolenbond. Nog gelegenheid Holen te bestellen. 't Schip i ermoede) jjk Maandag in lonaing. HET BESTUUR. bij insohrgving, ten verzoeke van den WeiEi. Heer A. V. M. GOEMINNE, de navolgende ONROERENDE GOEDEREN, ouder Haamstede Perc. één: 1,84,50 H.A. (4Gem. 128E.) Bosch aan den Hoogen Zoom, westzjjde bjj de Halvemaan, twee2,67,30 H.A. (6 Gem. 124 R.) Bosch, naast vorig perceel, drie: 2,73,80 H.A. (6 Gem. 171 R.) Bouwland aan Hoogen Zoom, ten noorden van Pauline'sweegje. vier: 1,73,40 H.A. (4 Gem. 12 R.) Kunstwei, hoek Lagen Zoom en Kempeswekken. v|jf0,31,50 H.A. (227 R.) Bouw land aan Kempeswekken, noord zijde. zes: 0,58,70 H.A. (1 Gem. 122 R.) Bouwland aan Oostweg, zuidzijde, zeven1,00,10 H.A. (2 Gein. 12 B.) Wei onder Koukerke bg den Inlaagdijk. acht: 0,47,60 H.A (1 Gem.42'/, R.) Bouwland, aan Lagen Zoom naast de bakkeet, in gebruik geweest bg Jon. de Bakker. negen0,59,60 H.A. 1 Gem. 129 R.) Bouwland, hoek Lagen Zoom en Kempeswekken. tien: 0,73,60 H.A. (1 Gem. 229 R.) Bouwland, hoek Lagen Zoom en Pauline'sweegje. elfTwee Arbeiderswoningen met Erf en Bouwland, hoek Lagen Zoom en Oostweg, groot 0,17,90 H.A. (129 R.) twaalf: 0,27,80 H.A. (200 R.) Bouwland aau Oostweg, achter vorig perceel. dertien: 1,94,20 H.A. (4 Gem. 197 R.) Wei aan Sara'sweg. veertien: 2,26,50 H.A. (5 Gem. 130 R.) Wei, naast vorig perceel. Onder Itoordwelle: vgftien1,79 H.A. (4 Gem. 95 RBouwland aan Oostweg, noord zijde. zestien: 0,63,20 H.A. (1 Gem. 155 R.) Bouwlandaan Oostweg noordzijde. zeventien: 0,44,60 H.A. (I Gem. 21 R.) Bouwland aan Lagen Zoom, zuidoostzijde achttienEen Woonhuis, bewoond geweest door P. de Munnink, met Schuur, Tuin en Bouwland daar achter, aau den Hoogen Zoom, hoek Sara'swegen negentien: 2,70,90 H.A. (6 Gem. 147 R.) Bosch en Bouwland aan den Hoogen Zoomgenaamd .Gemeene Bosch". Ailea voor zeven jaren: in te gaan voor: Ptroeelen 1, 2, 7, 13, 14, 18 en 19 dadelijk Peroeelen 3, 5, 6, 8, 9, 10, 15, 10 eo 17 met het rooren van den ooget in 1905; Perceel 4 op 1 December 1905; Perceel 11, de Woning in gebrnik bij E. de Waale op 1 Mei 1905 en de andere Woning met Bouwland dadelijk. Het jarig Hakhout in de bossclien is voer den pachter. Ioechrjj.inge-biljetten dienen te beratten le. aanduiding van bet peroeel-nummer 2o. geboden paohtaom per jaar voor de pereeeien 11 en 18 bij den hoop en voor de overige peroeelen per Gemet of 41 Aren 68 Centiaren 3o. namen en onderteekening van den bieder en een borg en in te leveren uiterlijk op 7 Maart 1905, ten Kantore van den Notaris W. P. DEL CAMPO genaamd CAMP te Renesaebij wien inlichtingen te verkrjjgen rijn en Kaarten ter inzage liggen. TE KOOP, met huuroveruame van veertien Heet. Bouwland en 5 Heet. Weiland. billijke pacht. Te bevragen bij HENDRIK BOER Janszoon te Nnmanadorp. Te liOOP Zware en lichte goed bekweekte Olmsnplantboomen, bij TH. J. DE VIN, Ooaterland,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 6