hebben wij noodig om onze neutraliteit te handhaven. De laatate paragraaf, het blanco- artikel, wordt door apreker alaou besproken. Dit ia de quintessens van het programhet piêoe de résistance. Eén beginsel vereeoigt de vrij zinnigen, en dat ia de haat tegen Dr. Kuyper één leoa bindt ben sameo, en deze ia »weg met het zittend ministerie". Het ia geen lenze van volkabelang, maar van eigenbelang. De vrgzinnig-demokraten willen het algemeen kiesrecht, andere liberalen willen er niet van weten. Nu moet een formule gevonden worden, waarmede beide genoegen kunnen nemen. En die ia gevonden ia het blanco-artikel. De vrgzinnig-demokraten zijn daardoor aan den winnenden kant, omdat de Qrondwet gewijzigd zal worden. De Unie-liberalen vereenigen zich daarmede, omdat zij weten, dat het nog een tijd lang zal duren, voordat het algemeen kieerecht zal ingevoerd worden. Ad 2um. Zij varen onder valeche vlag. Zij poseeren namelijk sedert de verkiezingen van het vorig jaar voor de Provinoiale Staten als vrijhandelaren. Eén van hen heeft uit gevonden, dat liberaal en vrijhandelaar bij elkaar behooren. Mr. Van Kaalte uit Rotter dam heeft gezegd, dat wij reeds een halve eeuw in de richting van den vrijen handel werkten. Is, vraagt spreker, het ontwerp van Pierson tot herziening van de Tarief wet, soms een uiting van vrijhandel geweest? Dit diende om de bestaande tarieven met twee millioen te verhoogen. Voorts is het den liberalen met de handhaving van de openbare sohool er om te doen om de bizondere school te onderdrukken. En ook de leus van alge meen kiesrecht is een valsohe, want men weet, dat men het in de eerste jaren niet kan verkrijgen. Ad 3Qm, Zij ondermijnen de christelijke grondslagen van ons volksbestaan. Als bewijs daarvan noemt spreker den Malthusiaanschen Bond, tegen het streven waarvan de liberalen niet zijn opgekomende echtscheiding, daarbij aanhalend een gezegde van een Kamerlid; vals je elkaar niet bevalt, ga dan maar van elka&r af", en ten slotte den zelfmoord. De vrijzinnigen stellen zioh niet tegen die be ginselen, en daardoor ondermijnen zij de christelijke grondslagen, waarop de maat schappij steunt. Ad 4UI». Zij zijn niet vrijzinnig, maar in hooge mate onverdraagzaam. Verdraagzaam zijn zij slechts, wanneer men denkt, gelijk zij. In verband met die onverdraagzaamheid wijst spreker op de gruwelen der Fransche om wenteling, toen men de leus aanhief van gelijkheid, vrijheid en broederschap, en op de huidige toestanden in Frankrijk. De vrij zinnigen zgn verdraagzaam op het punt van godsdienst, als zij maar niet al te godsdienstig zgn, want dan zgn het dompers, drijvers, dweepers. Ea hoe verdraagzaam zij waren op het stok van benoemingen, blijkt wel hieruit, dat zij art. 5 der Grondwet aldus lazen: Ieder Nederlander, als hij tot éóa der groepen van de linkerzgde behoort, is tot elke landsbediening benoembaar. Vele liberalen zijn beter dan de beginselen, die zg voorstaan. Maar ieder, die zgn stem op een liberaal uitbrengt, al is deze ook nog zoo beminnelijk, werkt mede tot bestendiging van het liberaal beginsel. Men moet strijden tegen de liberale overheersching. Er werd tien minuten gepauzeerd. Na de pauze werd gelegenheid tot debat gegeven, waarvan door jhr. De Muralt en den verslaggever van dit blad gebruik werd gemaakt. Tijdens het debat, toen spreker een gedicht van Marie Metz Koning aanhaalde, waarin het bestaan van een hoogere macht in twijfel werd getrokken, interrumpeerde hem mej. C. J. de Mooij met de opmerking, dat bij slechts dat oiteerde, wat in zijn kraam te pas kwam, want dat van diezelfde talentvolle schrijfster een gedicht afkomstig is, dat heet vHefc beeld op de rots", een gedicht, waaruit een diep godsdienstig gevoel sprak. Ook werd spreker toen hij, in antwoord aan jhr. De Muralt beweerde, dat wij niets aan de Fransche revolutie te danken hadden, in de rede gevallen. Men herinnerde hem aan ade gewetensvrijheid" en aan »de gelijkheid van alle bargers voor de wet", waarop spreker antwoordde, dat wij die niet aan de Framche revolutie veraohuldigd waren. De openbare vergadering, die talrijk bezocht was, ook door vele anti-revolationairen uit Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk, werd, nadat de voorzitter den spreker zijn dank voor zgn rede had betuigd, door dezen met gebed besloten. Het onsohatbaar nut der Wijk verpleging is van zoo algemeene bekendheid, daar ran is een ieder zóó diep doordrongen, dat wij het geheel en al overbodig aohten dit hier in het lioht te stellen. Het is dan ook met het oog op het liefdevol werk, dat van deze heilzame instelling uitgaat, dat wij de billijke ver wachting mogen koesteren, dat de soiree, die de dames der Wijk verpleging met wel willende medewerking van eenige dames en heeren ten voordeele van die instelling morgen (Dinsdagavond) in de Concertzaal zullen geven, zóó bezocht zal zjjn, dat geen plaatsje onbezet zal wezen, opdat daardoor de kas eenigszins versterkt worde. Een stampvoile zaal zal voor het niet genoeg te waardeeren streven der dames en heeren, die zioh ter bevordering van de Wijkverpleging zooveel moeite ge troosten, de schoonste voldoening zijn. Wij herinneren de vergunninghouders voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor zoover dit nog niet door ben is gedaan, aan de wetsbepaling, dat zg, wanneer zij het bedrgf nét 30 April 4905 wenschen voort te zetten, vóór 1 Maart e k. zich moeten aanmelden. Bij gebreke bier van, vervalt de vergunning. Zondagmorgen 20 dezer voer een diep- geladen aaksohip in de nabijheid van het Brabantsoh vaarwater" op de zandplaat. Terstond stoomde een sleepboot, die daar in de nabgheid was ter hnlp. Doch het mocht niet gelukken het sohip in het vaarwater te brengen. Door het vallen van het water ia het sohip op de plaat big ven zitten. Aangezien vermoed wordt, dat het schip tamelijk wel zit, worden geen ongelukken verwacht, zcodat tegen den avond met hoog water, met behulp van een sleepboot, het schip zijn reis naar zgn bestemming zal kunnen voortzetten. In de commissie voor bet examen voor oommies der directe belastingen heeft ook zitting de heer P. Yerschooff, in Bp acteur der dir. bel. te Zierikzee. De oommies 3e kl. bij 's Rijks directe belastingen J. P. Woltman, wordt 16 Maart tijdelijk van Coyk naar Middelbarnis ver plaatst. Naar men meldt, moet mr. P. C. J. Hennequio, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Oostburg, teruggekomen zgn van zgn beeluit cm zich niet meer herkiesbaar te stellen. Voor de a.s. Kamerverkiezing beeft de WelEd. heer mr. J. G. van Deinse te Apeldoorn voor het district Hontenisse, en de WelEd. heer G. A. Yorsterman van Oyen voor het district Goes de hun aangeboden candidatuur aangenomen. Hoe gevaarlijk het is honden te sarren bleek Donderdag te Sas van Gent. Een zoontje van een slager maakte een grooten bond verlekkerd op een stuk brood. Telkens als het dier naar het hapje sprong, trok het kind dit echter terug. Dit Boheen den hond te vervelen. Hij sprong plotseling op het kind en beet het op vereohillende plaatsen ia het hoofd. Een wang werd door het dier opgegeten. De ander bleef er met stnkken aanhangen en moeat door den geneesheer worden aangenaaid. Ook aan het voorhoofd had de kleine een wonde. Een arbeider met zgn gezin, die uit Sohoondgke naar Noord-Amerika wilde ver trekken, werd bij zijne aankomst te Rotterdam afgekeurd. Onder moeilijke omstandigheden zjja deze nu weer in hunne oude woonplaats teruggekeerd; zij kunnen opnieuw huisraad gaan koopen, want alles wat zij hadden, was reeds publiek verkocht. Noordgouwe. Op aitaoodiging der liberale kicaveroeniging, die evenwel in de laatste twee jaren oen kwjjnend leven leidde, trad Zaterdagavond alhier op de heer Yan Buuren van Brouwerahaver. In een keurig gestileerde rede ontwikkelde bij het program der liberalen, en onderwierp de valfche louae»Yó5r of tegen den Christus" aan een strenge kritiek. Hierna wekte de heer Prinse, aan wien de leiding der vergadering was opgedragen, de aanwezigen op om toe te treden tot de liberale kiesvereenigiog. Met genoegen mag geconstateerd worden dat velon aan die roepstem gehoor gaven, zoodat de kiesvereenigiog nu 46 leden telt, welk getal ongetwijfeld nog grooter zal worden. Men gevoelt, dat, nu de anti-revolution- nairen zich in deze gemeente ook hebben vereenigd, oen nauwere aaneensluiting van hen, die de liberale beginselen zgn toegedaan plicht is. Het bestuur bestaat uit de heerenJ. L. C. Wortman, voorzitter, jhr. C. A. van Cittera, vice-voorzitter, A. Prinae, secretaris-penning meester. A. A. Via en J. de Keijzer. Bij isder der bestuursleden kan men zich als lid opgeven. Liberale kiezers! Bsdenkt vin verceniging ligt kracht". Renease. Vrijdagavond gaf de Rederijkers kamer ede Watergeus", onder medewerking van eenige leden van het muziekgezelschap v Witte van Haamstede", een uitvoering ten bate van het kerkorgel. Zoowel het drama tische Eerloos" door Van Nonhnya, als het blijspel »de Surprise" door Zgletra, werden zeer verdienstelijk afgespeeld. De rederijkers gaven in het eerste stuk zuiver spel, wat viel waar te nemen aan de gedrukte stemming, die er heersohte onder het zeer nette publiek, aan de opwellende traan, die in stilte werd weggepinkt. Er werd meegeleefd en mee- gevoeldVerdienstelijk en te waardeeren was het spsl, zoowel van de oudere meer gerou tineerde spelers, als van de jonge kraohten, die zioh voor bet eerst aan de Kamer hadden verbonden. Waar ouderen goed vóórgaan, en waar de leiding aan uitstekende handen is toevertrouwd, zullen do jongeren, die dezen avond getoond hebben te willen en te kunnen, ook goed volgen. Een warm bravo viel den leden voor den genotrollen avond ten deel. Dreischor. De alhier bestaande rederijkers kamer vBellamy" gaf j.l. Vrijdagavond hare gewone jaarlgksche uitvoering. De zaal was vrij goed bezet. Opgevoerd werd »De Vreemde Gast", een tooneelspel in vijf bedrijven, dat over het algemeen goed gespeeld werd. Daarna werd nog gegevtn als naelukje »Een of Eene", een kluoht, waar hartelijk om gelaohen werd. De volksvoorstelling op Zaterdagavond werd als gewoonlijk door een oyertalrijk publiek bijgewoond. Oosterland. Vrijdag- en Zaterdagavond j.k gaf het Muziekgezelschap »OoBterlands Fanfare" alhier zgn tweede winterconcert in de oude school. Terecht ban gezegd worden, dat dit concert goed is gedaagd. De ver- acbillende muzieknummers werden op zeer verdienstelijke wjjze uitgevoerdook de voor drachten wareu zeer goed. Dat een en ander in den smaak van bet talrijk publiek viel, bewees telkens het luide applaus. Aan de leden van nOosterlands Fanfare" en de drie dames, die ook hebben mede gewerkt, een woord van dank voor de genotvolle avonden aan zoo V3len van Oosterlands ingezetenen verschaft. Ook een woord van holde aan den gverigen directeur, den heer Hottinga, voor de begeleiding der muziek en voordrachten. Hg heeft zich uitmuntend van sgo moeilijke taak gekweten. Dat lOoaterlands Fanfare" ons in dezen aanstaanden zomer menigmaal moge verrassen om een concert te geven in haar prachtige muziektent op de markt alhier, is zeker de wensch van velen. Alhier doen zioh enkele gevallen van roodvonk voor, hoewel de ziekte van een lichten aard is. Bruinisse. Ter seoretarie zijn 97 aangiften als kiezer ingekomen. Het vorige jaar bedroeg dit aantal sleohts 20. Alhier is eene afdeeling opgericht van de rereenigiog, die zich ten doel stelt in deze provincie eene inrichting te atiohten tot Christelijke verzorging van krankzinnigen. Het bestuur bestaat uit de heeren ds. •De Jager, ds. Waardenburg en Joh. de Waal Gz. Werd voor een paar weken door het muziekgezelschap »Nu met Hope", onder de bekwame leiding van baren directeur, den heer Jongmens van Zierikzeeeene goed geslaagde uitvoering gegeven, niet minder goed elaagde de uitvoering, die Vrijdagavond door bet muziekgezelschap sExoelsior" gegeven werd. De uitgevoerde muziekstukken gaven een doorelaand bewijs van den grooten ijver der leden maar ook van de uitstekende leiding, waaronder bet gezelsohap staat. Dat de direoteur, de heer Joh. F. A. Theewis van Zierikzee, een hoogst bekwaam onderwijzer is, bet bleek vooral bij bet ten gehoore brengen van een paar nummers op de viool door een drietal zijner leerlingen, en uit de wijze, waarop een jonge dtme, leerlinge van den directeur, op de piano accompagneerde. Ook het nummer voor Tuba met piano begeleiding had, evenals dat voor Piston en Trombono, groot suooes. De muziek werd afgewisseld door een bljjspel en eenige voordrachten. De heeren, die daarin mede werkten, vonden veel bgval en verdienden dat ook ten volle. Het over talrijke publiek bracht een hoogst ssngenamen avond door, en gaf door luideioejaichingen zijne ingenomen heid met bot geboorde te kennen. St -Filipsland, '24 Febr. To Amsterdam slaagde voor het diploma van Ion stuurman, groote stoomvaart, de heer Henri H. Scboo van hier, 2s cffioier bij de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij. Goes. De Vereenigjng voor Weezen verple ging op Noord- en Zuid-Beveland telt 130 leden en 48 begunstigers en daaronder geen enkelen predikant, wat natuurlijk niet aan onbekendheid kan worden toegeschreven. Vreemd mag het heeten, dat deze zuiver philantropische Vereeniging de sympathie mist van de bedienaren van den godsdienst op dit eiland. Tot verontschuldiging wendde des gevraagd de dén voor „neutraal standpunt" en «liberaal bestuur". Het mag toevallig heeten, dat de bestuurders in hun privé de liberale richting zijn toegedaan; het kon ook andersom zijn of binnenkort andersom worden. Maar zeer zeker is het waar, dat de verpleegden daar ter kerk gaan en godsdienstonderwijs ontvangen, waar ze door hunne ouders, als die in leven gebleven waren, zouden gezonden worden. De Vereeniging is in zooverre neu traal, dat zij gelijkelijk hare liefhebbende en menschlievende zorgen uitstrekt over Protes- tantsche weezen van allerlei riohting, als Room8ch-Katholieken en Israëlieten. Een ander bezwaar: „de kinderen worden uit hun stand gerukt". Terwijl het nu toch aan ieder ouder vrij staat en het zelfs tot een eer gerekend wordt, als zijn kinderen het verder brengen in de wereld dan 't hem zelf gelukt is, zouden de arme weezen per eé schaapherder of iets dergelijks moeten worden, als hun vader dat ook geweest was. De arme stumpers missen door den dood hunner ouders tooh al zooVeel, en ze daarenboven nog dwiDgen om toob vooral te blijven in „nede- rigen staal". Gelukkig denkt genoemde Ver eeniging daar anders over. Een verpleegde met goede hersens wordt door haar in staat gesteld nog wat anders te worden dan boeren arbeider. Een derde bezwaar: «de verplegingskoBten zijn te duur". Zeker, in vroeger tijd, toen men de weezen bij afslag uitbesteedde, om ze door hun „pleegouders" (PP) te doen exploi- teeren, toen waren de kosten minder. Maar goede voeding, goed onderhoud der kleeren, vriendelijke behandeling (wat alles door het bestuur wordt gecontroleerd), zijn niet voor één of twee gulden te koop. Als men wil en dat behoort zoo dat de weezen het bij hun pleegouders minstens evengoed zullen hebben als bij vader en moeder, dan moet niet op een paar kwartjes beknibbeld worden. De zorg van het bestuur voor de weeten voorkomt, dat se later aan de armbesturen zullen vervallen. De weexen leeren zich zoo danig verheffen, dat ze niet spoedig tot arm lastigheid zullen vervallen. Is het dus niet goed gezien van het bestuur, dat het bij de zorg voor de weezon niet in de eerste plaats vraagt, of de verplegingskosten niet wat lager kunnen, maar wel: kan de ouderlooze net voor dit bedrag wel goed hebben P Gelukkig zijn velen de raeening toegedaan, dat de zorg voor de plattelandsweezen op Zuid- en Noord-Beveland in de beste handen is. Middelburg. Van 18—25 April zal alhier een tentoonstelling van reclame-biljetten worden gehouden. Ais pensionnair van H. M. de Koningin is door de commissie voor koninklijke subsidie aan jonge kunstschilders o. a. benoemd de heer Joh. Gabriëlse te Edam, vroeger te Middelburg. Vlissingen. Uit het verslag der gezond heids-commissie alhier over het afgeloopen jaar blijkt dat 200 woningen zgn onderzocht. Uit dit onderzoek is gebleken, dat over het algemeen de toestand van vloeren en zolders te wenschen overlaat, zoodat veelal de boven bewoners de vloeren niet behoorlijk kunnen reinigen, zonder dat de benedenbewoners er last van hebben. De dichtheid der daken laat veel te wenschen over, terwijl ook de privaten over het algemeen verwaarloosd bevonden worden, vooral wat betimmering en ventilatie betreft. De gemeenteraad alhier besloot heden tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van f 25000 tegen een rente van hoogstens 4 pCt. Ia tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten heeft Zaterdag op het stations- terreio alhier de offioiëale beproeving plaats gehad van den hydraulischen stootbok. De proeven werden tot 5 maal toe herhaald eerst met een groote locomotief en drie geladen wagens, daarna met 6 waggons; telkenmale werd het gewentebte succes verkregen, en stond de trein bijna onmiddellijk stil. De Vlissingscbe VrouwenvereenigiDg, welke Vereeniging zioh ten doel stelt het verstrekken van melk en eieren aan behoeftige zieken, zal binnenkort een verloting bonden om een noodzakelijke versterking der in komsten te verkrggen. Bij Kon. besluit is de stuurman-mejoor ia het vaste korps onder-offioieren bij de marine H. A. van Ooaterhout, met ingang van 1 Maart benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Vlissingen. Op verzoek is eervol ontslagen bg de eobutterg te Vlissingen de tweede luitenant J. Louwerse. Terneuzen. Donderdag j.l. werd te Brussel eene buitengewone vergaderiog gehouden van de aandeelhouders in de in staat van faillisse ment verkeerende staalfabriek alhier, om te komen tot reconstrnotie van de zaak. De heeren mr. Michel te Bergen, mr. Helin te Brussel en Thoumtin, industrieel in la Louvière, werden als vertegenwoordigers der aandeel houders gekozen om vóór 15 Maart a.s. een plan te ontwerpen. Als voorwaarde is gesteld, dat de schuldeisohers moeten worden afbetaald en dat voor de oude aandeelhouders uitzicht bestaat, bij reconstructie der fabriek, voordeel te trekken uit de eventueel te behalen winsten. Biervliet. Bg den landbouwer Verplanke in den Pieterspoldcr heeft men in den hof een geweer, een eenloop van oude constructie en met doeken omwonden, opgedolven, toen men palmplanten weg wilde bergen. AubestedloieiVerkoeplicea earn. Bruinisse. Bg den gehouden mestverkoop werden besteed voor het le perceel f 49,50, kooper de heer A. Hoge; 2e perceel f 49, dezelfde; 3e perocel f 18,50, dezelfde; 4e peroeel f 21, J. v, Vessem5e perceel f 20,50, J. Zuidlind; 6e perceel f 48, J. v. d. Berge. Totaal wae de opbrengst dus f 446 50. Dreischor. Door de landbouwvereeniging werd aanbesteed de levering van 9000 K.G. lijn meel. Ingesohreven werd door L. J. Beije te Dreischor voor f 9 79; J. W. Romeijn te Oawerkerk voor f 9,50. Aannemer werd de laagste inschrijver. Landboaw en Veeteelt. St.-Filipsland, 25 Febr. Op de jaar vergadering der Fairbank alhier werd in plaats van den heer H. Geelhoed, die bedankt had, tot voorzitter gekozen de beer C. v. Strien. De andere aftredende leden, A. Rijstenbil, A. v Dijke en R. do Bruyoe, werden herkozen, terwijl Am. Stols opnieuw tot weger benoemd werd. Het weegloon voor suikerbieten werd gesteld op 5 ets. per 1000 K.G. bruto. T 9 E A E B I. Zierikr.ee. 25 Febr. Door den heer kantonrechter zijn Woensdag j.l. de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken: 1°. Jachtoverlreding: J. 8., 17 jaar, landbouwer te Duivendijke, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van den niet in beslag genomen haas, met bevel tot uitlevering of te betalen f 1, bij niet-voldoening te vervangen door 1 dag hechtenis; F. H., 22 jaar, land bouwer te Zonnemaire, tot 2 boeten van f20, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering of te betalen f 15, bij niet-voldoening te ver vangen door 3 dagen hechtenis; L. van O., 24 jadb, landbouwersknecht te Ouwerkerk, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van den niet in beslag genomen haas en wildstrik, met bevel tot uitlevering, bij niet-voldoening te vervangen door 1 dag hechtenis voor elk der voorwerpen; K. S., 19 jaar, S. 8., 17 jaar en C. H., 19 jaar, arbeiders te Zierikzee, ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis voor ieder; J. V., 23 jaar, A. K., 18 jaar en C. K., 24 jaar, arbeiders te Zierikzee, ieder tot 7 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van het in beslag genomen damnet. 2°. Hel op de Sclielde en Zeeuwsche Stroomen gevangen zeesterren over boord werpen A. P. de J., 47 jaar, schipper en visscher te Tholen, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. 3*. Het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden dijk in Zeeland: F. R., 56 jaar, arbeider te Zierikzee, tot fl boete, subs. 1 dag hechtenis. 4*. Overtreding van het reglement op de wegen: J. H., 25 jaar, landbouwer te EUemeet, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 5®. Het verstrekken van sterken drank in een openlaar vervoermiddel: L. J. J., 45 jaar, hofmeester op de Zeeuwsche Spoorboot te Middelburg, tot f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis. 6°. Het zonder daartoe gerechtigd zijn loopen over eens anders grond, waarvan de toegang op een voor hem blijkbare wijze door den rechüubbende is verboden: C. G., 18 jaar, zonder beroep te Burgh, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 7°. Het te Zierikzee op den openbaren weg bezigen van een hond als trekdier, waarvan de schouderhoogte minder dan 60 Centimeter bedraagt L. K., 32 jaar, koopman te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 8e. Straatschenderij: P. E. L., 16 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 9°. Het zich in kennelijlzen staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg: C. G., 49 jaar, metselaarsknecht te Zierikzee, tot 14 dagen hechtenis. 10°. Overtreding der Leerplichtwet: T. van der S., 45 jaar, arbeider, K. F., 51 jaar, vrachtrijder, beiden te Duivendijke; M. J. B., 44 jaar, C. F., 36 jaar, arbeiders te Oosterland; J. M. N., 46 jaar, arbeider te Nieuwerkerk; J. in den B., 38 jaar, arbeider, A. P. de L39 jaar, pakhuisknecht, beiden te Zierikzee; J. den H., 35 jaar, arbeider, W. R., 36 jaar, landbouwer, A. R., 36 jaar, schaap herder, allen te Zierikzee, ieder tot f 6 boete, subs. 4 dagen heohtenis; J. 8., 42 jaar, arbeider te Oosterland, tot 2 hechtenisstraffen van 4 dagen M. 8., 47 jaar, arbeider te Zonne maire; A. F., 42 jaar, tuinier te Zierikzee; J. 8., 43 jaar, landbouwerskneoht te Dreischor, A. B., 33 jaar, arbeider en A. P. de L., 39 jaar, pakhuisknecht, beiden te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; L. C. Q, 43 jaar, arbeider te Nieuwerkerk, tot 2 boeten van f 6, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete; C. van den B., weduwe van D. V., 35 jaar, werkvrouw te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Vrijgesproken: L. H., 49 jaar, landbouwers- knecht te Noordgouwe, beklaagd van over treding der Leerplichtwet, en J. W. G., 36 jaar, landbouwer te Noordwelle, beklaagd van jachtoverlreding. Voor de reohtbank te Middelburg werd Vrijdag laatstleden behandeld de zaak tegen H. M., oud 27 jaar, geboren te Eeneghem <n wonende te Assebronck, en L. G. van W., ond 37 jtar, werkman, geboren te Aesebrouok en wonende te Oostoamp, beiden voor een andere zaak in het hnia van bewaring alhier gedeti neerd. Deze beide personen worden beschuldigd, dat zg in den naoht van 28 op 29 September 1904 te Sluis te zamen en in vereeniging, na daartoe tevoren samen afspraak gemaakt te hebben, nit een weide van J. Camaert, weduwe van P. Albregtse, met het oogmerk van weder rechtelijke toeëigening, hebben weggenomen twee koeion, toebehoorende aan voornoemde weduwe Aibregtse, althans aan een ander dan aan ben, beklaagden. In dese zaak werden drie getuigen gehoord. De eiech van het open baar min:sterie was tegen ieder van de be klaagden 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over aoht dagen. KUkHIIRVWS. Beroepen bij de Herr. Gem. te Meliakerke de heer A. H. Eykm&n, oand. te Amsterdam. O I P B B W IJ I. Zierikzee. De aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de natuur- en werktuig kunde, kosmograpbie en wiskunde (hoogste 2 klassen) aan de Hoogere Burgersohool alhier, bestaat uit de heeren No. 1Dr. J. A. Vollgraff te Utrecht, en 2: W. G. A. Meijer te Groningen. Benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte te Oud-Begerland de heer Menlen- berg te Wilhelminadorp. De commissie, die te Hulst gevormd is met het doel in die gemeente een ambaohts- sohool op te riobteo (de eerste in Zeeuweoh- Vlaandereo) heeft de kosten van deze inrichting op f 8000 per jaar geraamd. Zg rekent op subsidies van het rijk, de provinoie en ver eohillende gemeentebesturen. Renesae. De onderwijzers der afdeeling Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond. Genootschap hielden Zaterdag eene vergadering. De leesbeurt werd vervuld door den heer L. Olree, onderwijzer te Haamstede, die bij zijne hoorders inleidde het onderwerp»Het onderwjjs in de Natuurlijke Historie op de lagere school". Met spreker werd algemeen erkend het groote nut van dit vak, doch het gebrek aan tijd is vaak oorzaak, dat ook dit vak op onze plattelandsoh soholeu niet tot zga recht kan komen. Voor de zeer leerzame behandeling oogstte spreker den dank der vergadering. Poit si Telegrafie. Vrijdag is tot telegrambesteller te Biervliet benoemd D. Liebers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2