ZIE1UKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 23 Februari 1905. (Zj ierikzeesche Courant). 'I BEKENDMAKING. Drankwet. HEUWSTUPWGEII. Uit Stad sa Proviacis. Vewohgnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franio per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, IndiÖ ens. verzendng •ens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8121. Directeur a. ar. DEI looze. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiênvan 13 regels 30 Cts. meerders regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. db Loozb, Hoek 8<: Uuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FniiNKKr,, Meelstraat 3S6, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Z erikzec; Geleien het besluit van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie van 5 November 1904, no. 191, 3e afdeeling; Vestigen de aandacht van belanghebbenden op onder staande bepalingen der Drankwet: 1°. de houder van eene vóór 1 Mei 1904 verleende ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in eene voor het publiek toegankelijke localiteit, die het bedrijf na 30 April 1905 wenscht voort te zetten, behoort, krachtens het 2e lid van art. 59 der Drankwet, vóór 1 Maart ÏÖOS tot Burgemeester en Wethouders, onder overlegging eener opgave van de oppervlakte der localiteit of localiteiten en van het alschrift der vergunning, het op zegel gesteld verzoek te richten, tot wijziging der akte van vergunning 2». de houder van eene op 1 Mei 1904 bestaande ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de localiteit van eene sociëteit, die het bedrijf na 30 April 1905 wenscht voort te zetten, moet in een vóór 1 Maart 1905 tot Gedeputeerde Staten te richten adres, waarbij opgave wordt over gelegd van de oppervlakten, het verzoek doen, om in de akte van zijne vergunning en in het afschrift daarvan de wijziging aan te brengen, dat ïq voortaan gelden tal voor den verkoop, bedoeld in art. 1, tweede lid, letter a der Drankwet (tapverguoning). Voorts vestigen ïq er de aandacht van belanghebbende logementhouders op, die tot 1 Mei 1905 zonder vergunning sterken drank aan hunne logeergasten knnnen schenken, dat hanne tot de Gedeputeerde Staten te richten ver zoeken moeten bevatten de opgaven, bedoeld in het derde lid van art 2 der Drankwet, en eene verklaring, woorde lijk gelijkluidend aan die van het vierde lid van dat artikel. De hiervoor aangehaalde bepalingen luiden: Art. 2, 3e lid. Het verzoekschrift om vergunning bevat, voor zoover art. 1, tweede lid, van toepassing is, eene opgave voor welken verkoop, bedoeld aldaar onder letter a of b, zij verlangd wordthet bevat voorts eene nauwkeurige op gave, met vermelding van de oppervlakte, van de locali teit of localiteiten, waar men sterken drank in het klein wenscht te verkoopen, en van de namen, voornamen, ambten, beroepen en bedrijven, zoowel van den verzoeker als van hen, die het hnis, waarin de localiteit is of localiteiten xqn, of waarbq die behoort of behooren, bq de inwerkingtreding van de vergunning zullen bewonen en ouder zijn dan zestien jaren. Indien de verzoeker niet in de gemeente woont, kiest hij bij zijn verzoekschrift aldaar woonplaats. Art. 2, 4e lid. Het verzoekschrift om eene vergunning voor den ver koop in een logement alleen aan logeergasten bevat de uitdrukkelijke verklaring van den verzoeker, dat hij van de vergunning geen gebruik zal maken dan voor den verkoop aan logeergasten. Zierikzee, den 8 Februari 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. China* De Keizer van China heeft gunstig beschikt op een verzoek tot inrichten van een soort van Parlement, hetwelk belangrijke binnen- en bnitenlandsche aangelegenheden zal over wegen. Dat lichaam, bestaande nit verschillende soorten van ambtenaren, zal geen geregelde zittingen honden, maar samen komen als de Keizer het beveelt, en ook niet mondelinge beraadslagirgen honden, maar alles schriftelijk afdoen. Het gelijkt niets naar een Volksvertegen woordiging, maar het is toch een opmerkelijke wijziging in bet Chineeache landsbestuur. Amerika. Een jong en rijk Ier, luitenant A. R French, zoon en erfgeoaam van Lord Freyno, is te New-York spoorloos verdwenen. Hg kwam den 15en Januari met het atoom schip «Umbria" te New-York aan en zon rich naar een oom in Nienw-Mexieo begeven. Met een reisgenoot, een Amerikaan, Crane genaamd, stapte hij af in het hotel Sint- Denis"maar daarna heeft niemand iets meer van die beiden gezien of gehoord, hoewel een ohèqae, door luitenant French onderteekend, te New-York is geïncasseerd. Men vreest dat luitenant French ver moord is. Uit Chicago wordt gemeld, dat de dokters, die het lijk van de laatste vrouw van den Duitsch-Amerikaanschen blauwbaard Johannes Hoch hebben onderzocht, vastgesteld hebben, dat de vrouw is vergiftigd door rattenkruit. Dezer dagen is te New-York, in de Grovestraat, gelegen in de vreemdelingenwijk, een schoolgebouw van vier verdiepingen afgebrand, even nadat 1800 kinderen het gebouw verlaten hadden. Men vermoedt, dat de school in brand is gestoken door leden van de geheime afpersers- bende de «Zwarte Hand". In December hadden sommige ouders hun kinderen al van deze sohool genomen uit vrees voor de dreigementen van de bende, dat het sohoolgebouw in vlammen' zou opgaan, ala de Italiaansche ouders aan de leden der bende geen schatting betaalden. De ooderwijsers en de eobolieren, die moesten so hooi blij ven, konden zich nog redden door uit de ramen te springen in hoopen sneeuw, die er op de straat lagen. Te Indianapolis, Indiana (Ver. St.), heeft een hevige brand groote verwoesting aangericht in de koopmanswgk. Men schat de schade op f 2 500,000. Bij Fairlawo, in New-Jersey, is op den Erie-spoorweg een trein ontspoord, waarbjj eenige waggons van een helling vielen. Veertig mecschen werden gewond. Io de Yirgima-mijn, te Bessemer, Alabama, heeft eene ontploffing plaats gehad, Ongeveer 250 arbeiders werden ingesloten. Reeds werden 107 lijken gevonden. Rusland. Moskon, ,20 Febr. De revolutionnaire propaganda was nog nimmer zoo bedrjjvig als nn. Nauwelijks gaat een dag voorbij of proclamaties worden geworpen in de tuinen der barakken van de verschillende regimenten. Kieff, 20 Febr. Eene vergadering van 500 beambten van de Zuid-Westelijke spoor wegen stelde eiscben op betreffende loons- verbooging voor de lagere beambten; gelijk stel lieg van mannelijke en trouwelijke beambten; regeling van den nachtdienst, enz. De vergadering besloot toen tot de algemeene staking over te gaan zonder dwang maatregelen aan te wenden, en stelde de eisoben aan het spoorwegbestnnr ter hand. Het rechtstreekaoha spoorwegverkeer tuisohen Windan en Moskou is wegens staking gesoborst. Meer dan 2000 werklieden te Woronesj hebben den arbeid neergelegd. Mevrouw Gorki heeft den Petersbnrgaohen oorrespondent van de New-York Herald laten weten, dAt haar man niet, gelijk beweerd was, naar Riga is gegaan. Hij zit nog gevangen. Toen de fabrikant Fraget te Warschau, die bij zijne werklieden niet bemind is, Vrijdag van een rit terngkeerende, de poort van zijne fabriek inreed, schoot een onbekende driemalen met een revolver op hem. Twee kogels troffen bet rijtuig, de derde bleef in Fraget's arm zitten. De dader is ontkomen. St-Petersbnrg, 19 Febr. De fabriekseige naars boden den minister van fiaanoiëa een adres aan, waarin zij op den moeieljjken toe stand wijzen. De nijverheid geeft den arbeiders wat zij kan. De rust onder de arbeiders kan echter niet door ooncessies bereikt worden, doch slechts door verstrekkende horvormingen van algemeen staatkundigen aard. 20 Febr. Senator Schildlowski maakt de besluiten van de commissie bekend, onder zijn voorzitterschap gehouden. De commissie had bezwaren de arbeiders te ondervragen. In de commissie worden door de eigenaren en arbeiders van alle staats- en particuliere fa brieken niet meer dan honderd arbeidersver tegenwoordigers benoemd. Do vrije konze van de arbeidersvertegenwoordigers wordt verze kerd de persoonlijke veiligheid van de geko zenen gewaarborgd. De fabrikanten kiezen vijftien vertegenwoordigers nit verschillende branches; de arbeiders van enkele fabrieken mannen en vrouwen, kiezen op elke 500 ar beiders één kiezer; de gekozenen kiezen dan de vertegenwoordigers in de commissie. De minstens 25-jarige mannelijke arbeiders van de textielfabrieken kiezen 9 vertegenwoor digers, de papierfabrieken en drukkerijen kiezen er 4, de faontbewerkingsfabrieken 4, metaalfabrieken 14, de fabrieken tot be werking van mineralen 3, de fabrieken tot bewerking van dierlijke producten 3, de voedingsmiddelenfabriek 5, de chemisohe en ontploffiogsmiddelenfabrieken ieder 2 vertegen woordigers. De verkiezing van de vertegen woordigers heeft op 3 Maart a.s. plaats. België. Uit Charleroi wordt van Zaterdag gemeld dat dien dag de staking onder de kolenwerkers zich weer had uitgebreid. In de andere stakings- distrioten was de toestand onveranderd. Ned.rland. Deventer, 20 Febr. Dat nog velen met de bepalingen der kieswet niet op de hoogte zijn, bleek gisteren ter gemeente-seoretarie alhier, waar iemand zich als kiezer wilde opgeven. De ambtenaar deelde mede, dat het te laat was. De man werd door dit antwoord onthutst en vroeg of hg er ook kwaad mee kon en «de kaste" in kon raken. Toen hem word geantwoord, dat hij daarvoor niet bevreesd behoefde te zijn, antwoordde hij zeer verlicht »Noe, m'nbeer, dan kan 't mien ook niks sob éten". Arnhem, 20 Febr. Zondagmorgen stelde zich ter beschikking van Jen waarnomonden commissaris van politie alhier de 22 jarige schilder P. v. R., wonende te Rotterdam. Hij legde de navolgende bekentenis af. Ongeveer 3 jaar geleden had hg, op aan stoken van zijne kameraden J. D. en F. F., eveneens te Rotterdam woonaohtig, op een avond, omstreeks half elf, een groote schnnr, staande op een erf aan den Oaden Djjk te Rotterdam, in brand gestoken. Hij begaf zich daarop naar de woning van zgn vader, eveneena op dat erf gelegen, en word door dezen omstreeks half één 's nachts gewekt, met de medodeeliog, dat de schuur in brand stond. v. R. heeft toen nog mede helpen blnsschen, doch de echnnr was om streeks 4 nnr 'i nachts geheel door de vlammen verteerd. Deze week was v. R. als getuige voor de rechtbank opgeroepen, voor een andere brand stichting gepleegd door zijne genoemde makkers. Hij was nu nit vrees, dat dezen hem verraden zonden, nit Rotterdam gevlncht, met bet voornemen zich naar Dnitschland te begeven. Te Arnhem aangekomen begon zgn geweten echter te spreken en meldde hij zich daarom bij de politie aldaar aan. Utrecht, 20 Febr. Op den Zeedijk alhier ontstond gisterenavond twist tusschen twee broers. De een sloeg daarbij den ander met eon of ander voorwerp op het hoofd. De ge troffene liep weg, doch zakte een eindje verder ineen en was weldra een igk. De vermoedelijke dader is in voorloopige hechtenis genomen. De drank sobjjot wcêr niet vreemd te zgn aan dezen twist. Beide mannen waren gehuwd en vader. Omtrent deze zaak wordt oog gemeld dat de beide broeders, wonende in de Gogiche steeg, reeds sedert gernimen tijd met elkaar in onmin leefden. De directe oorzaak hiervan was een derde bewoner van genoemdo steeg, zekere B-, wiens patroon een aooniemon brief had ontvangen, waarin allerlei lasterpraatjes van B. verteld werdeD. Dit had tengevolge dat de broeders W. elkaar beschuldigden de afzender van dit schrijven te ago, hetgeen natuurlijk wrok verwekte, die tot een steeds meer gespannen toestand aanleiding gaf. Door verschillende onbeteekenende voorvallen werd bet vuurtje geregeld aangewakkerd, totdat het Zondag eindelijk tot een uitbarsting kwam. Th. W. had den middag doorgebracht bij B. en daar goed de jeneveiflesoh aangesproken. Toen bij naar huis ging, ontmoette bij zijn vrouw die C. J. W. uitooodigde, in minder fijne bewoordingen, om buiten te komen. Th. stemde met dat verzoek in. C. kwam inderdaad bniten en vroeg of zijn broer bem moest hebben, waarop Th. een etoffer nit een bloembakje greep en daarmee op C. lossloeg. De mishandelde strompelde naar binnen. Toen de politie kwam vond zij hem dood op den grond liggen. Tb. werd in zgn woning gearresteerd. Het lijk, dat geen uiterlijke teekenen van geweld droeg, werd naar het ziekenhuis ter schouwing overgebracht. De justitie beeft de zaak nog in onderzoek. 'a-Gravonhage, 21 Febr, (Tweede Kamer), De beraadslaging over bet ontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de wet op het hooger onderwijs wordt ingezet door den heer Yan der Ylagt, die zgn bezwaren, bij de eerste behandeling van het ontwerp ontwikkeld, hand haaft en de nieuwe argumenten, in de Eerste Kamer door de Regeering geopperd, dooh door den beer Boneval Fanre ter zijde gelaten, bestrijdt. Die argumenten waren: een uitlating van Thorbecke ten gunste van het bizonder lager onderwijs en een van eprekere ambtgenooten nopens de moeielijkbeid van hei examineeren van riet-leerlingen. Daartegenover staan eohter een andere uit spraak van Thorbeoke zeer ten nadeele van het bizonder onderwijs en sprekers besliste ontkentenis, dat de faonlteiten voor de studen ten aan de openbare universiteit niets hoogers dan examencommissies zonden zgn. Hij blgft de gelijkstelling tusschen de bizon- dere en de openbare universiteit een schrome lijke begunstiging achten van eerstgenoemde. Ten opzichte van de invoering van staats- examens verklaart de afgevaardigde zich tegen zoodanige, die de universitaire examens ver vangen, doch hg heeft geen bezwaar tegen invoeriog van staatsexamens, die ziob zuiver bepalende tot het onderzoek naar de praetisohe vaardigheid van de oandidaten een aanvulling zonden zijn van de universi taire examensoverigens zullen de staatsexa mens niet strekken tot tempering van den strfjd tusacben de beide riohtiogen op het ge bied van bet hooger onderwijs. De beer Röell, na een «eeresaluut" te hebben gebracht aan die liberale leden van de Eerste Kamer, die met den politieken dood voor oogen het door hen afgekeurde ontwerp af stemden en na bestrijding van de «nieuwe argumenten", ticht hij zich krachtig tegen de opvatting ala zon het ontwerp niet anders bedoelen dan het instellen van een examen commissie meer. De vraag is, of de bizocd6re universiteit voldoende waarborgen biedt voor wetenschappelijkheid en dat ontkent de rede naar, evenals de heer De Savornin Lohman deed. Nopens de staatsexamens sluit hij zich aan bij hetgeen de heer Yan der Ylugt daaromtrent heeft gezegd. De heer Bos, eveneena zgn bezwaren tegen bet heele ontwerp handhavende, bespreekt voornamelijk het vrijlaten van de bizondere gymnasia ten opzichte van de vakken, waar over het eindexamen niet loopt. Hij acht die vrijheid een ernstig en vel. Ook di ze spreker blijkt ten aanzien van de staats examen-quaestie aan de zjjde te staan van de hoeren Van der Ylugt en Röjll. De heer Lohman, hoewel geen jaridiscbe of staatkundige bedenkingen tegen het ontwerp hebbende, aobtte toch een andere regeling ge- wenscht, waarbij de wetenschappelijke graden uitsluitend wetenschappelijke waarde hebben. Io verband biermede kondigde spreker de in diening aan van een voorstel. De beer Schokking kondigde een amende ment aan om de theologische faculteit te maken tot een faculteit van godgeleerdheid. De Minister verdedigdo het ontwerp als eisch van billijkheid en rechtvaardigheid. Staatsexamens denkt ook de Minister zich als suppletoir bjj de universitaire examens. Het Haagscbe jongmensch van goeden bnise, Y., die zich in verband met den internationalen effectendiefaUl, reeds sedert half October in voorloopige hechtenis bevond, ia dezer dagen op vrije voeten gesteld Io Den Haag treden de dieven don laat st en tijd zeer brutaal op. Bij voorkeur in stille straten bellen 'a avonds eevige mannen aan met de boodeohap «compliment" van meneer die of die, en of meneer en mevrouw lust hebben morgenavond een partijtje te komen maken. De meid naar binnen, meneer en me vrouw beraadslagen of ze gelegenheid hebben, geven do boodschap mee, dat ze «gaarne van de uitnoodiging gebruik sullen maken", doch dan vindt de meid de gang leeg. De manoen zgn weg, en hebben al wat van hun gading is nit de gang meegenomen. Eeo andere truo is, dat de mannen vragen, «of meneer dezen sigarenkoker ook in de Witte heeft lateo liggen". Of wel ze doen de boodschap «dat mevrouw die of die tot baar spijt vanavond mevrouw niet ontvangen kan". Op die manier zijn de vorige week nit een huis aan de Koninginnegracht een koperen kanonnetje en bij een bewoner der Jan van Nassanstraat de fietaen van meneer en van mevrouw, jassen en parapluies gestolen. Rotterdam20 Febr. Terwijl de ge broeders H., graat factors, Oost-Molenstraat alhier, Zaterdag naar de Beurs waren, ver voegde zich bij hun moeder, die boven het kantoor woont, een man om do sleutels van het pakhuis «de Pauw" op den Haringvliet alhier, waar de gebroeders H. hun bloem- zolders hebben. Deze sleutels werden geree- deljjk afgegeven aan dezen man, die onbekend bleef aan mevronw H. Later is ontdekt dat hjj dadelijk daarop naar het pakhuis «de Pauw" ie gegaan, zioh daar met de sleutels toegang heeft verschaft, tot de zolders en van daar zes balen bloem beeft gestolen, die hij op een gereedstaanden handwagen laadde, waarna bij wegreed. Breda, 20 Febr. Een zeldzame vergissing werd verleden week in de onmiddellijke nabijheid onzer stad gepleegd. Nabij Heiningenboef, gelegen nabij den spoorweg Tilburg—Breda, werd kaderoefening gehouden door de kaderechool van het 6e regiment infanterie. Een sectie werd gemarkeerd door een roode vlag, zooals gebruikeljjk is, die zioh opstelde nabij d© spoorlgn, waar deze een vrij sterke kromming heeft. Daar komt opeens de expres Amsterdam Brussel den hoak om met de bekende éolair snelheid. Maar binnen den afstand van 75 Meters stond by stil. De machinist zag deze vlag aan voor een waarsohuwend sein van een spoorwegwachter, hetwelk beveelt: onmiddellijk stoppen. De oonduoteurs vlogen nit den trein, de reizigers staken in benauwden angst de koppen bniten de portieren. Het was aleohts een vergissing Na een 5-tal minuten was de trein weer nit 't gezicht verdwenen. Nieuwe-Tonge. Door den raad dezer gemeente is met 4 tegen 3 stemmen besloten afwijzend te besobikken op het verzoekschrift vau den kerkoraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, om de herbergen voortaan des Zondags te sluiten. Zierikzee, 22 Febr. De «Vereeniging tot oprichting en de instandhouding van de Ambachtsschool" te dezer stede vergaderde Maandagavond ten huize van mej. de wed. Kanaar. De vergadering werd gepresideerd door den beer J. A. de Bruyne. Na lezing der notulen door den secretaris, jhr. R. R. L. de Moralt. werd door den penningmeester, den heer W. C. de Crane, rekening en ver antwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande n<t de heeren mr. Moolenburgh en Olivier, zag de rekeuiug na, vond ba&r aocoord, en adviseerde tot haar goedkeuring in ontvang tot een bedrag van f 35114.30° en in uit gaaf tot een som van f 30305 90, zoodat er een saldo is van f 4808.40, waarvan evenwel nog de volgende posten op Nieuwjaar betaald moeten worden, den Iaatsten termijn der aac- nemingsom ad f 3180.55, bet saldo-salaris van den bonwknndige ad f 60.87, en de bijdrage aan de gemeente voor inrichtings kosten volgens contract, bestrating enz. ad pl. m. f 1500, zoodat er een saldo over blijft van f 66.98. Conform het advies der com missie wetd de rekening goedgekeurd. De rekening van het Pensioenfonds over 1904 sloot met een batig saldo van f 96.055Aan den penningmeester werd door den voorzitter voor zijn keurige en nauwkeurige administratie de dank der vergadering betuigd. Hierop word door den seoretaris het verslag van het 22ste vereeiigingsjaar uitgebracht. Daaruit bleek, dat de Vereeniging 89leden telde, tegen 67 leden in het vorig jaar, zoodat het ledental met 22 is toegenomen. Herdacht werd bet overlijden van het bestuurslid, den heer F. F. Leupen. Door zgn heengaan ver loor de Vereeniging veel. Hij had een warm hart voor de Ambachtesohool. Gedurende 18 jaar nam hij een bestuurszetel in, en tal van juren fnngeeide by als penningmeester. Betrenrd werd. dat hij de opening van bet nienwe ambachtssoboolgebonw niet mocht be leven. Een woord van weemoedige hulde word aan de onvermoeide werkkr&chten van den ontslapene voor de stichting van het nieuwe gebouw gewijd. Het penningmeester schap werd door het .Bestuur aan den heer W. C. de Crane opgedragen, die dit ambt aanvaardde. De volgende verhoogde jiar- lijksohe subsidiën werden verleend: van het rgk f 3200, van de provincie f 1200 en van de gemeente Zierikzee f 1000. Zoowel van het rgk als van de gemeente werd bet volle bedrag van de subsidiën over 1904 uitbetaald. Van de provincie werd slechts f 100 van bet toegezegde subsidie uitgekeerd, wat in verband staat met de bepalingen, waaronder het ver hoogde subsidie werd verleend. Van het Burgerweeshuis werd wederom een bjjdrage van f 50 ontvangen. Aan alle gemeente besturen van Schouwen werden adressen gericht met het verzoek deze Vereeniging te steunen door het verleenen van een subsidie. Slechts van één gemeente, n.l. Ellemeet, werd een jaarlijksobe subsidie van f 10 ver kregen, terwijl van de gemeente Bruinisse nog geen bericht was ontvangen. Voor het verschaffen van den vereisohten inventaris voor de Ambachtsschool werd door het rgk een bedrag van f 1250 beschikbaar gesteld. De stiohting* van het gebouw werd door den aannemer P. M. Panny voor een som van f 25444 aangenomen. Op 5 April 1904 werd met djn bouw begonnen, op 27 April werd door den voorzitter op plechtige wijze de eerste steen gelegd, op 1 October reeds werden de bovenlokalen voor de Avondsobool voor Vakonderwijs in gebruik genomen. De voor den bouw benoodigdo uitgaven werden bestreden door een leening met de gemeente Zierikzee tot een bedrag van f 27000 tegen 3 pCt. rente, aflosbaar in 26 jaar met annuïteit van f 1510 per jaar. De plechtige opening van het gebouw had plaats op 1 Ootober 1904. De openingsrede werd bij die gelegenheid uitgesproken door den voorzitter, die een historisch overzicht gaf van de Ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1