ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Februari 1905. ■It ierilizeesclie Courant). Eerste Blad. BERICHT. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië en*, verzend ng •ens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8119. 'OOt Directeur a, J", djb loozk A. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redaetenren Advertentièn Y*n 13 regels 30 Oh. meerdere regels 10 Cte.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdag, middags 3 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbïnkei,, iVJeelstraat 3S6, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuithaven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 tot des avonds 9 ure tot het aannemen van advertentiën en abonne menten en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van 250| 500, lOOO of 3000 regels, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervan is aan het Bureau ver krijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Algemeen Overzicht. De oeneuur iu Rusland oefent op de telegrammendie van daaruit verzonden worden, eea streng toezicht uit, zoodat men niet precies weet, wat er in het groote rijk van «Vadertje" omgaat, zoodat verschillende elkander weersprekende gernohten door de bladen verspreid worden, en hetgeen gisteren werd medegedeeld als te zijn afkomstig van een betrouwbare bron, den volgenden dag weêe van gezaghebbende zijde gelogenstraft wordt. Wij zullen die gernohten, die gewagen van het bijeenkomen van een volksvertegen woordiging waarin de Czar zou hebben toegestemd, niet bespreken. Zoolang wij geen positieve, vaststaande feiten hebben, achten wij het beter daarover het stilzwijgen te bewaren. Maar dit kan men wel zeggen, dat de gisting in Rusland niet verminderd is, dat nu bier dan daar de arbeid wordt neergelegd, en dat van verschillende kanten, zelfs van zijden, waarvan men het niet zou verwachten, op de bijeonroeping van een volksvertegen woordiging wordt aangedrongen. Zoo heeft de Petersburger a del met 158 tegen 20 stemmen een adres aangenomen, dat tot den Czar gericht is, en waarin met het oog op den toestand van land en volk de bijeenroeping van een Parlement eerbiedig in overweging wordt gegeven. Gunstig steekt dit adres af bij dat, hetwelk den adel van Moskou aan den Czar heeft gezonden, waarvan wij de vorige week gewag maakten, en waarin ten krachtigste werd aangedrongen het autokratisohe regeeringsstelsel te big ven handhaven. De Regeering heeft door haar politie doen opgeven, dat bij den moord en massa op het weerlooze volk te Petersburg slechts een paar honderd mensohen gedood wareo. Nu geeft de Temps, een F'ansoh blad, dat steeds voor de RusBisohe Regeering partij trekt, op, dat blijkens de opgave van vijfiien zieken huizen te Petersburg, daarin op dien bewusten moorddag 2195 personen of als gedood binnengebracht werden, of als zoodanig ernstig gekwetst, dat zjj spoedig overleden. Als men nu weet, dat Petersburg in het geheel 46 ziekenhuizen heeft, dan kan men den omvang van den moord op het volk nagaan. Over den oorlogstoestand in Mantajonrije komen af en toe beriohten, waaruit blijkt, dat de vijandelijke legers nog steeds tegenover elkander liggen, en dat bij verkenningen schermutselingen plaats hebben, die evenwel niet van een overwegend gewicht zijn. De Russische vesting Wladiwoatock is door de Japanners nauw ingesloten. Tal van schepen beproeven af en toe de belegerde veste van mondvoorraad en krijgsbehoeften te voorzien. Die pogingen mislukken, dank zij de waak zaamheid der Japansohe oorlogsschepen, veelal. Vele schepen, beladen met mondbehoeften en kolen, worden opgebracht, en voor goeden prijs verklaard. Kosanth, de bekende aanvoerder der nationale Hongaarsohe partij, is bij den Keizer bijkans een uur op audiëntie geweest. Ver moedelijk zal dit onderhoud wel leiden tot een bevredigende oplossing der ministeriëele crisis. De Koning van Engeland hoeft het Parlement met een troonrede geopend, waarin bij onder anderen mededeelde, dat Transvaal een vertegenwoordigend bestuur, dat wil zeggen een volksvertegenwoordiging zal kipgen. Hoe dit zal worden ingericht, moet nog worden afgewacht. De aanneming van het beginsel ia reeds een groote schrede voorwaarts op den weg van zelfregeering. En als men nu weet, dat bij het vredeiverdrag, hetwelk de Boeren met de Eogelschen sloten, reeds zelf regeering is toegezegd, dan moet men zeggen, dat de Briteche Regeering met de nakoming van die belofte niet te vroeg is gekomen. Vierduizend werkloozen hebben op Trafalgar- Square te Londen een meeting gehouden, waarin besloten werd een deputatie naar het Parlement af te vaardigen, teneinde den benarden toestand van hen te schilderen, die wel werken willen, maar geen werk kannen verkrijgen, en bij de Volksvertegenwoordiging op het nemen van maatregelen aan te dringen, waardoor in den voor hen onhoudbaren toe stand verandering wordt gebracht. Van den Minister was bericht ontvangen, dat de deputatie niet zou worden ontvangen, omdat een dergelijke toelating strgdig was met het gebruik. De werkloozen beroepen zioh op een wet die indertijd door Karei I is uit gevaardigd. Die wet bepaalde, dat een depu tatie van ten hoogste tien personen tot ket Huis der Gemeente (zóó heet in Engeland de Tweede Kamer) kan worden toegelaten. Tot het redenaarsgestoelte werd zjj evenwel niet toegelaten. Van den vloer af mocht zij het Huis toespreken. In de Italiaanache Kamer van Afge vaardigden zal door de socialisten een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het geld tot oorlogscontrabande verklaard zal worden. Bij de wet wil men namelijk ver bieden, dat de onderdanen van onzijdige staten op leeningen inteekenen, die door éóa der oorlogvoerenden is uitgeschreven. Nederland. Utrecht, 15 Febr. Welk een taai leven een kat heeft kan weer eens nit het volgende blijken. Een bewoonster van de Breedstraat alfuer, m.'j. K., vermiste sedert ongeveer vijf weken geleden haar poes. Na eenige dagen was het dier nog niet teruggekeerd, het was en bleef weg. Alle hoop op terugkeer van poeslief was door de bedroefde juffrouw dan ook al lang opgegeven. O, wonder! wat gebeurde hedenmorgen evenwel. In de aangrenzende woning van wijlen ds. Verbos ff werd het catechiseervertrek, na langen tijd eens weder geopend en wie kwam te voorschijn? Het was de vermiste poes in levende lijve, maar na deze honger- en dorstkuur toob sterk vermagerd en wat omvang aangaat wel tot op de helft gerednoeerd. Veel vleesch zat er dan ook niet meer aanhet was in waarheid vel over been. Mej. K. was desniettemin wat big met haar herwonnen sohat. Wageningen, 16 Febr. In de gasfabriek alhier is een ernstige ontploffing ontstaan van gas, dat zioh verzameld had onder den vloer j van het maobinegebonw. De voormuur daar- van stortte geheel inhet dak werd opgetild, terwijl ook van het aangrenzende schaftlokaal en badkamer de muren werden vernield en de ramen geheel nitgedrnkt. Gelukkig is niemand gekwetst geworden. De sohade is aanzienlijk. Gouda, 15 Febr. In verband met de verdwijning van den burgemeester van Gouderak, G., vertoefden hedeu in die gemeente de Commissaris der Koningin met de justitie uit Rotterdam, vergezeld van den Commissaris van Politie te Gonda. De voortvluchtige was tevens penning meester van verschillende polderbesturen. Zondag heeft bij zjjoe gemeente heimelijk verlaten, terwijl hij dien dag en ook Dinsdag te Rotterdam gezien is. Na dien tijd moet bij de wijk naar bet buitenland hebben ge nomen. Zijae particuliere schulden moeten vrij beduidend zijn. Rotterdam, 15 Febr. Bjj 't lossen van pakken tabak uit het aan de Wilhelminakade liggend stoomsohip «Gedé", in een langszij liggenden lichter «Prima", had gisterenavond 10 uur een ernstig ongelak plaats. Door het breken van een hulpstrop vielen namelijk 6 pakken, die door den stoomwinoh werden opgehesohen, van aanzienlijke hoogte in hot ruim van den liohter, waarin verschillende werklieden stonden. Toen zij het ongeluk zagen aankomen, stoven zij naar alle richtingen uiteen, doch één hunner, de 64 jarige Josua Sobuyl, kon zioh niet gauw genoeg uit de voeten maken en werd door één der zware pakken getroffsD. De man bleek ernstige inwendige kneuzingen bekomen te hebben, zoodat dr. Bohré, wiens hulp dadelijk was ingeroepen, hem onverwijld per brancard naar het ziekenhuis liet vervoeren. Nauwelijks io die inriohtiog opgenomen, overleed de man. Ook de werkman W. D., 22 jaar, kreeg één der pakken op het hoofd, waardoor hg een lichte hersenschudding bekwam. Door eenige uitlatingen is de politie van de 3de afdeeling alhier op het spoor gekomen van eene opzettelijke brandstichting in de hooi schelf op de boerderij van de wed. Van der Wielen aan de Neeserdijk te Kraiingea den 4 Januari 1898 en in den naobt van 23 op 24 December 1900 gepleegd. Ia verband daarmede is prooes-verbaal op gemaakt tegen den 27-jarigen werkman F. J. F. Baldadigheid en begeerte naar het blnechloon zouden de redenen van deze brandstichting geweest zijo. Uit Stad sa Provincie. Zierikzee, 17 Febr. Woensdagavond trad in de Concertzaal in een openbare vergaderiog van de Vrijrinnig-Demokratische KieeTereeni- ging, Mr. J. van Drooge, griffier by don Raad van Beroep (Ongevallenwet) te Dordrecht, en mede-redacteur van het Sociaal Weekblad, als spreker op, met bet onderwerp >de Onge vallenverzekering voor den landbouw". Door den heer J. A. de Brnyne, voorzitter van genoemde Kiesvereeniging, werd bjj bij de vergaderiog ingeleid. Wjj hebben reeds van deze rede, die ook te Renesse gehouden is, Woensdagavond oen verslag in ons blad op genomen. Deelen wij nog mede, dat aan het debat, waarvoor de gelegenheid gegeven werd, deelgenomen werd door do hoeren L. Koop man CzCh. W. Vermeys en J. Hogerland. Na re- en dnpliek werd door den voorzitter met een woord van dack aan den geaobten spreker voor zija hoogst leerzame réde, de vergadering gesloten. Wij maken het kunstminnend publiek opmerkzasm op achterstaande advertentie der bekende Onderwgzers-Zangvereeniging «Poly hymnia", die a s. Woensdag den 22«ten Febr., in het «Bótel Kloet" te Brouwershaven, een uitvoering zal geven. Io dezen drnkken tijd van politieke propaganda is de bijwoning van een goede muzikale uitvoering een nuttige en aangename verpoozing. Naar van andere kustwaobtposten werd gemeld, wat later ook door de reddingabooten van Burgbslnis en Brouwershaven is gecon stateerd, is gisteren op den Ooator verstoomd het Doiteche stoomschip «Simmerveld", geladen met stakgocd, komende van Hamburg met bestemming voor Antwerpen. Voor het bergen der lading is gecontracteerd met de Coöperatieve Bergings-Maatacbappij te Brouwershaven. Het baggeren in de havens van Zijpe en Anna-Jacoba-Polder is weder afgeloopen. Dat er door den stroom nog al veel slib in deze havens wordt gedreven, blijkt wel, aan gezien het hoog noodig schijnt dat twee ke*r per jaar een baggermachine de havens schoon maakt. Vooral de haven te Zijpe, die meer in ver binding komt met den stroom dan die te Anna- Jacoba-Polder. is de aanslibbing veel grooter, daarom dnurt het baggeren te Zijpa ook eenige dtgon langer dan te Anna-Jacoba- Polder, waar de stroom niet zooveel slib binnenvoert. Da beide havens, zeer doelmatig ingeriobt voor de stoombooten van de R. T. M., ver- sohsffan eveneens aan vele schippers menigen rnstigen nacht; vooral gedurende de,winterdagen wordt er zeer veel gebruik van gemaakt. Is de gelegenheid dan ook maar eenigazios bedenkelijk, loopt menig sohipper de haven binnen, zoodat de haven te Zijpe dan ook bijna nooit zonder vaartuigen is. Is het weer zeer onstuimig, dan gebeurt het niet zelden, dat de haven te Zjjpe vol ligt, zoodat soms 25 30 vaartuigen liggen vastgemeerd. Voorzeker voor de schippers van groot belang. Noordgouwe. Naar wij vernemen is alhier opgericht een anti-revolutionaire kies vereeniging. Zg tolt een 17-tal leden en als secretaris fungeert de heer J. van der Wekken. Renesse. De tweede volksvoorlezings- en voordrachtenavond werd Donderdag gehouden. Vooi een zeer goed bezette zaal gaven de verschillende commissieleden en iemand uit het aaowezige publiek eenige goedgekozen stokjes, zoowel proza als poëzie ten beste, die met welwillende aandacht en groote belang stelling werden gevolgd. Dat zoo'n avond zeer in den smaak valt bij het publiek, bewijst wel de flinke opkomst en dat is voor de sprekers, die trachten te Iearen en er naar streven het nuttige aan het aangename te paren, een blijk van waardeering, die zij op hoogen prijs stellen. Door omstandigheden kon de bijeenkomst in Janosri niet gehouden worden, waarom be sloten is in de eerste helft van Maart nog een volksvoorlezing te honden. Ook dan hoopt de commissie de zaal weer flink bezet te zien. Oud-Vossemeer. Woensdagavond ver gaderde de Kolenbond «Eendracht maakt Öterk"; ruim 80 leden waren aanwezig. Er bleef een goed slot van f 44,93. Het aantal leden is in 1904 met 40 geklommen, zoodat het getal nu 252 bedraagt. In 1903 was door de leden verbruikt 4657 H.L. en in het afgeloopen jaar 6650 H L.een en ander bewijst, dat de toestand der vereeniging uitmuntend is. Met bijna algemeene stemmen werden de heeren J. Rijstenbil Az J. Lindhout, M. P. Ooms en F. W. Notenboom tot bestuursleden herbenoemd. Een woord van lof werd gebracht aan de activiteit der bestuurders van den Bonden dat de stiohtiog in alle opzichten is geslaagd, wordt bewezen door den prjjs der steenkolen in vergelijking met dien nit naburige gemeenten. Ia het voorjaar belroeg deze 68 cent per H.L., bij de n«jaarslevering 73 cent. Door alle partgen ten onzent is dapper gewerkt om kiezers te werven, wat wel blijkt uit het feit, dat zich niet minder dan 105 personen ter secretarie hebben aangemeld als loon-, woning- en f paarbankkiezer. Waar vorige kiezerslijsten slechts een getal vao 230 aanwezen, zal dit thans tot over de 300 beloopen. Wissenkerke, 16 Febr. Heden werd alhier een schietwedstrijd gehouden door de leerlingen der voorbereidende militaire oefeningen, onder leiding van den sergeant- msjoor Bakker en don sergeant Kahit; er werd «opgelegd" geeohoten; 65 sohutters namen aan de prgsschietirg deel. De prijzen konden worden gekocht door bijdragon van ingezotenen en het inleggen van deelnemers. Ie prijs werd behaald door G. L. C. v. d. He ij de met 55, 2« prijs door J. Deurwaarder met 54, 3e priji door Th. W. de Lange met 52, 4s prijs door F. Menlenberg met 51, en 5e prijs door Leendert Hage met 50 puntende overigen behaalden van 45 tot 23 punten. De prijzen werden door den burge meester met een hartelijke toespraak uitgedeeld met een woord van dank aan den instructeur, voor de goede leiding, terwijl den hier P. A. van den Broecke, voor zijne be moeiingen een kistje fijne sigaren werd cadeau gegeven. Apollo" gaf hedenavond, in het lokaal van den heer Wolse, een uitvoering voor een goed bezette zaal. De muziek was uitmuntend, en de voordrachten werden uitstekend voor- gedrrgen. Dank zij den ijverigeo directeur, den beer C. Fiipse, hebben wij bier een muziekkorps, dat goddank kan wedijveren met alle gezelschappen tot dit genre behoorende. Middelburg. Burgem. en Wetb. stellen den gemeenteraad voor, naar aanleiding van het rapport der oommissie van financiën om art. 9 van de verordening op het pension- neeren en op waohtgeld stellen van gemeente ambtenaren en bedienden, als volgt te lezen: Het wachtgeld wordt verleend voor vier jaar, ingaande op bet tijdstip, waarop het genot van de jaarwedde of belooning eindigt. Het wachtgeld bedraagt: a, bij een diensttijd van 10 jaren of langer, jaarlijks van bet bedrag, hetwelk gerekend wordt laatstelijk als jaar wedde of bolooning te zija genoten; b bij een diensttijd van minder dan 10 jiar, het J eerste jaar f en elk der drie volgende jaren van bet bedrag, hetwelk gerekend wordt laatstelijk als jaarwedde of belooning te zijn genoten. De Raad heeft de bevoegdheid om, na verloop van voorschreven vierjarig tijdvak, het genot van wachtgeld telkens voor zoo- danigen termjjn en tot zoodanig bedrag te verlengen, als hij zal goedvinden. Burgem. en Weth. stellen den gemeente- raad voor, afwijzend te besohikken op het adres van de afdeeling Middelburg der ver eeniging «Vergunning", houdende verzoek te trachten voor deze gemeente vrijstelling te verkrijgen van het bepaalde bij art. 43, late lid der drankwet (toelating van personen onder 16 jaren). Onder leiding van den heer Herman Snijders werd Woensdagavond in het Schutters hof alhier een vergadering gehouden, waarin besloten werd tot opriebtiog van een vrij zinnige propaganda- en debatingolub. Het doel der vereeniging werd door den voorzitter u'teengezet, en ie in het kort aldas samen te vatten: verklarende besprekingen omtrent staatkundige, staatsrechterlijke en economisohe vraagstukken, en het propagandeeren der vrijzinnige beginselen. Staande de vergaderiog traden 12 leden toe, waaruit een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande nit de heeren G. Houte kamer, J. Doorenbos en J. Geïll. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Middelburg beeft aan den gemeenteraad het volgend adres gezonden: dat hg (de Kerke raad), lettend op art. 7, 1, 3°. van de wet, houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van de openbare dronkenschap, zooale deze is gewijzigd bij de wet van 12 Oct. 1904; tot den Raad het verzoek richt, zoodanige bepalingen te willen maken, dat de verkoop van alcoholische dranken in lokaliteiten voor 'tpnbliek toegankelijk, waaraan een ver gunning. en zoo mogeljjk ook voor die lokali teiten, waaraan een verlof (art. 34) door Burgem. en Weth. is verleend, gedurende eenigen tijd des Zondags en daarmede gelijk gestelde Christelijke feestdagen, en opdelotings- dagen voor de nationale militie gesloten zjjo. De naamlooze vennootschap «Stoomtram Walcheren" heeft de levering van looomotieven voor de stoomtram MiddelbnrgVlissingen Domburg, opgedragen aan de locomotieven- fabriek Hohenzollern te Dusseldorf en de le vering van personen- en goederen wagen9 aan de rijtuig-fabriek Allan te Rotterdam. Door den beer C. Boone te Araemuiden is bij het gemeentebestuur aldaar ingediend een aanvraag om concessie tot het plaatsea van een weegbrug op de losphata voor schepen. Door do aandeel houders van de bestaande weegbrug werd dezer dagen, in de plaats van den heer C. Boone, de heer C. F. Schoonenboom aangesteld. Vlissingen, 14 Febr. Op het Belgisoh consulaat alhier is door den consul van dat Rijk in tegenwoordigheid van enkelegenoodigden aan den heer J. de Bruok, roeier bij het Nederl. loodswezen, de medaille tweede klasse met brevet uitgereikt voor een daad van moed en z< Ifopoffering, en aan den heer M. Wagonaar, achipperskneoht te Borst le, de medaille derde klasse eveneens met brevet. Deze onderscheidingsteekenen werden door koning Leopold toegekend aan den eerste wegens het redden van een 16-jarigen jongen in de Westerhaven te Vlissingen, laatst genoemde wegens het redden van een 3-jarig meisje van een sohipper op de Schelde bij Antwerpen. Sluis, 15 Febr. 15 Mei zal het 50 jaar geleden zijo, dat de heer J. H. Henneqnin burgemeester van Sluis werd. Ter herdenking van dit zoo belangrijke feit ia Maandagavond in eene zeer talrijke en gemengde vergadering eene feestcommissie benoemd, bestaande nit de heerenH. Batselaar, A. Beerens, H. Gra- bame, J. P. Legsennaar, J. Noest Jz., D. de Smit-Evers en J. J. Verslogs. Deze commissie koos respectievelijk tot voorzitter den heer Legsennaar, tot secretaris den heer Verslngs en tot penningmeester den heer Beerens. Verder koos zij met algemeene stemmen den heer J. [de Bruijoe-De Die, oudsten wethouder, tot eere-voorzitter. AsabMtedlagraTerkoopiaiea eu. Door het bestuur van het Waterschap Ooster- en Sirj*neland is Woensdag 1.1, aan besteed bet afbreken en opruimen van bet houten sluisgedeelte van de Soheldesluis te Viane en het terzelfder plaatse bouwen van een nieuw steenen sluis werk met bij behoo rende werken. De begrootiog was f 8600. Ingeleverd waren 16 iosohrgvingsbiljetten, waarvan het hoogste was van de gebr. Ka- pelle te Oosterland, voor f 9875 en het laagste van den heer J. v. d. Valk Lz. te Zierikzee, voor f 7979, aan wien het werk is gegund.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1