Deie vergadering, uitsluitend toegankelijk voor alle leden der Afdeelingen der Centrale Liberale Kieavereeniging, en voor de leden der Vrijzinnig-Demokratisobo Kieavereeniging, werd met een inleidend woord door den voorzitter, den heer Mr. A. J. F. Fokker, geopend, die den spreker, en ook de uitge nood'gde leden der Vrijzinnig-Demokratiioho Kieavereeniging, welkom heette. Het verheugde hem, dat deze aan de tot hen gerichte uit- noodiging hadden gevolg'gegeven. Herinnerend aan de sohoone zinspreuk van ons voorgeslacht «Eendracht maakt maoht", hoopte hij, dat Liberalen en Vrijzinnig-Demokraten bij de Juni-verkiezingen gezamenlijk ten strijde zullen optrekken, teneinde te trachten dit district te herwinnen. Hierop hield Jhr. Mr. H. Smisaaert een staatkundige rede, waarin hij zijn standpunt duidelijk en helder uiteenzette. Gisteren avond werd in een openbare vergaderiog der Gezondheidscommissie het bij de wet voorgesohreven verslag uitgebracht. Uit dit verslag, dat later ia druk zal ver- schijnen, hopen wij bij gelegenheid een en ander mede te deelec. Heden vergaderde, ten huize van den heer Verwer, de Onderlinge Veeverzekering- Maatach&ppij «Draagt elkanders lasten". De voorzitter, de heer J. C. van der Maas, opende de talrijk bezochte buitengewone ver gadering, en sohetste het doel waarmede deze was bijeengeroepen. De heer H. Dambruine, molenaar te Renesse, had in het vorige jaar bij de Maatschappij twee paarden verzekerd, waarvan het ééoe reeds twee k drie jaar aan een maaggebrek lijdende was, hetgeen door hem verzwegen was. Het paard stierf, en op grond nu van dit verzwijgen werd genoemde heer door het Bestnur als lid der vereenigiog gesohrapt en hem de gevraagde uitkeering voor het paard geweigerd. Van die weigering is de beer H. Dambruine bij de Algemeene Vergadering in hooger beroep gekomen. Aan haar is thans de beslissing in deze. Door den heer W. van Oeveren werd het door den Voorzitter gesprokene aangevuld. Deze deed voorlezing van de verklaring der twee veeartsen, de heeren Goemans en Gasille, van den brief van Mr. A. J. F. Fokker, en van nog eenige andere stukken en bescheiden. Hij gaf zijn bevreemding te kennen, dat de heer Dambruine een derde in de armen genomen heeft, daar geschillen als deze door de Algemeone Vergadering beslecht worden, waartoe de heer Dambruine zich schriftelijk verbonden heeft. Hij vestigt er nog de aan dacht op, dat het Bestuur dezer Vereenigiog, dia in acht jaar tijds f 34065 nitgekeerd heeft voor paarden, niets persoonlijks heeft tegen den heer Dambraine, maar een beslissing heeft genomen, die hem gerechtvaardigd en in het belang der Maatsohappij voorkomt. Nadat de heer Dambruine eenige punten tot verdediging aanvoert, de heer Goemans als deskundige het door hem uitgebracht rapport heeft voorgelezen, werd na een lang durige discussie met 25 stemmen vóór ea 16 stemmen tegen beslist, dat aan den heer Dambruine geene uitkeering behoort gedaan te worden. Een middenvoorstel van den heer R. Steur om de helft vau 't bedrag uit te keereD, waarvoor het paard verzekerd was, was bij acclamatie verworpen. De heer Van Weeten deed uitkomen, dat het de bedoeling van de vóórstemmers was om te beletten, dat zieke dieren in de ver zekering werden opgenomen. Nadat nog eenige zaken van huishoudelgken aard besproken waren, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Naar wij vernemen, zal do heer D. de Klerk, lid der Tweede Kamer, op 8 Maart a.s. te dezer stode optreden, daartoe uitgenoodigd door de bier bestaande afdeeling van bet Nederlandsch Werkliedenverbond Is er iemand, waarop de werkman trotsch kan zijn, dan ia het genoemde spreker en het is ons daarom aangenaam zjjne komst te dezer stede te kunnen aankondigen. Voor de plaatsing op de kiezerslijsten hebben zich alhier aangemeld 156 personen, terwijl ambtshalve 83 personen zijn opgenomen totaal 239. Wij hebben van onzen geaohten stad genoot, den heer J. W. Gudde, schilder- decorateur alhier, een pakkende, smaakvol uitgevoerde reclame ontvangen, bestaande in een photographic van ons blad, waarop vijf stadsgezichten, artistiek gegroepeerd, te vinden zgn. Tevens een zestal ndvertentiëa waarin zich de heer J. W. Gudde als decorateur en landschapschilder voor veranda's en blinde muren, als plafondschilder en voor het witlen van muren en plafonds, zoodat zij helderwit zgn en niet afgeven, beleefd aanbeveelt. Het is een aardige reolame. Uit do Zaterdagavond goedgekeurde balans van bet Toelagefonds voor Werklieden te Noordgouwe blijkt, dat het saldo van het Vaste Fonda op 1 Januari gestegen was tot f 505,61® en dat der Reservekas (bijdragen van particulieren) tot f 758,70. Voor zieke dagen werd in 1904 aan leden uitgekeerd een bedrag van f 100,80 en aan eene woduwe f 14,40. Het aantal leden bedraagt thans 45. Na een tienjarig bestaan, waarin het Fonds velen tot stean in zieke dagen was, mag geconstateerd worden dat list thans voor goed gevestigd is, m. a. w. tegen een eventueel stootje zou kunnen. Te verwonderen is het, dat niet alle werk lieden toetreden; men betaalt gedurende 26 weken 10 cent contributie, dat is dus over bet geheele jaar gerekend slechts 5 cent per week. Zonnemaire, 14 Febr. Naar vrjj zekere sohatting bracht de dag van heden voor deze gemoento 74 nieuwe kiezets aan. Do resultaten van 't gedane werk zija dus zeer bevredigend. Brouwershaven. Zaterdag 11 Febr. hield de heer J. A. Bergmeijer, onderwijzer te Dor drecht, in het Hótel Sohraver in een openbare vergadering een rede over //Advocaten van kwade Zaken". Nadat de vergadering door den voorzitter der afdeeling was geopend, begon spreker met te zeggen: wij hebben te veel //advooaten van kwade zaken" en wel de aan hangers der tegenwoordige regeering, zooals da. Talma en Kolkman dit hebben bewezen. Om nu te weten, welk standpunt het arbeiders standpunt ia in onze maatschappij, stelde spreker twee vragen, en wel: wat ia er door deze christelijke regeering gedaau voor de arbeiders, en wat door haar nagelaten? Hun politieke rechten heeft men hun ont nomen en in de plaats daarvoor heeft men hun gegeven de dwangwet. Ook voor de geeste lijke ontwikkeling der arbeiders is niets gedaan. Waarom is dr. Kuyper, de demokraat van '94, nu conservatief? Omdat door hem de mam mon wordt gediend. Een groote scheiding is er. De «arbeidersklasse" en de «kapitalistische klasse", ze staan lijnrecht tegenover elkander. Hiertegen voeren wij den strijd. De kapitalist door Kuyper bevoordeeld, de proletariër daaren tegen, miskend en vertrapt. De Loterij wet geeft er ons het voorbeeld van. Ook de beruchte Zwendeldebatten, door Troelstra ia de Tweede Kamer gehouden, toonen ons aandat diefstal in 't groot geoorloofd is. De mug wordt uitgeknepen en men zwelgt de kemel door. Zoo ook de Drankwet, een onheil voor het Nederlandsche volk. Het goede, dat er nog in gevonden wordt, heeft men aan de sociaal-democraten te danken. Door «advo caten" als: Talma en den beruchten Sybrandi wordt deze wet als een geestelijk belang voor het Nederlandsohe volk beschouwd. De Schoolwet, nog niet aangenomen, geeft ons weer het voorbeeld, wat dr. Kuyper's leuze is. Politiek bederf, anders niet. De bijbel, een boek, dat op socialistisohe grondslagen wat zegt: «Heb uw vijanden lief". Maar zij haten. Hadden zij hunne vijanden lief, onze maat schappij zou anders zijn. De Drankwet, men heeft groote woorden, maar geen daden. Woning toestanden zijn slecht, ellende en verdier- lijking nemen toe. Dit is geen oorzaak, maar een gevolg der drankzonde. Indië wordt uit geplunderd en uitgemoord ten bate van het kapitaal. Zoo ook Transvaal, waar duizende mensohen door Rhodes werden in de pan gehakt. Hiertegen strijden wij, hiervan moeten wij ons losmaken. Kuyper en Borgesius zija een speelbal in de handen der kapitalisten. De Ziekte- en Ouderdomsverzekering, het is zakkenrollerspolitiek, anders niets. Wanneer met den arbeid 100 gulden wordt verdiend, wordt door de kapitalist 98 gulden opgeschoven, en de arbeider krijgt hiervan 2 gulden. Dit bestaat al eeuwen lang. Wij, die geen couponknippers zijn, wij hebben het recht alles op te eisonen. Al werpt men ons water op het vuur, toch blgft de vlam moedig om hoog stijgen. Al wordt ons het algemeen kies recht onthouden, eenmaal is de tijd daar, dat niemand zijn burgerrecht meer mist. Het productie-systeem moet worden afgeschaft en dat kan gesohieden, wanneer allen samen werken en organiseeren. Thans wil men de kapitalisten ontlasten, maar de bijbel zegt: #U die heeft krijge niet, die niet heeft ont- vange", en dat is onze leuze. Al wordt door liberalen en vrijzinnig-demo craten samen ten strijde getrokken, het is larie, anders niets. Is men eenmaal kamerlid, dan vergeet men algemeen kiesrecht. Getuige de werkstaking. Met één ruk werd den arbeiders door de liberalen het reoht van staken ont nomen. Hun «economisch" reoht. In het belang der arbeiders kan niets worden gedaan, maar in het belang der kapitalistische klasse is men dadelijk gereed. Men verwijt ons te zgn: ongodsdienstig en volksmisleiders. Doch zoo wij moeten opruien, wij verkeeren in goed gezelschap. Van Jezus werd gezegd: «hg verleidt de sohare" en men wierp hem steenen naar het hoofd. Wij spreken waarheid, wanneer wij zeggen in goed gezelschap te verkeeren. Wij denken aan een Luther, Jezus en Prins Willem van Oranje. Ook zij ruiden op in het belang van het volk. Ook te Eféze brak een oproer uit, toen Paulas er een nieuwen godsdienst kwam verkondigen; niet om den godsdienst zeiven, maar in het belang der zilversmeden, voor hunne «Dianabeeldjes". Wij overdrijven, zegt men, bezitten geen vaderlandsliefde enz. Oaan wij dit na, dan zien wij, dat ook hier geldt als te Eféze het «Dianabeeldje". Wij maken het volk te wijs, men moet het dom houden. Zoo ook met de Onderwijs-novelle. Het geld wordt in de kerk vooraan gezet, de arme op het armenbankje. Men wil geen slavernij. Da Costa, a.-r., noemde de 'afschaf fing der slavernij onchristelijk, omdat «Cham", van wien de neger afstamt, vervloekt was, en zoo doende, «volgens den Bijbel", gedoemd was tot slavernij. Er bestaat nog een slavernij Armoede. In het Ruhrbekken staken honderd duizenden arbeiders; vele vroeger door valsche contracten uit Polen er heen gelokt, ten bate van het kapitaal. Dit wordt door het Christen dom verdedigd. Hier is de door God gewilde orde, de orde van den Satan. Wil men hebben betere toestanden, dan moet het privaat bezit worden afgeschaft, en het algemeen bezit worden ingevoerd. Aldns Herm. Kiitter: «Ook heeft de socialist geen moraal, geen zedelijk heid". Maar zedelijk is, dat alle menschen broederlijk met elkander omgaan, maar niet als thans in Indië en Mantsjoerije, met het moordend lood worden doodgeschoten. Wij kijken rondom 'ons, en missen de «rechtvaardigheid". Standenverschil moet wor den weggenomen, zijnde niet in overeenstem ming met de moraal. De tot^ nu toe ingevoerde wetten, ze zijn geen Christelijke, maar heidensohe wetten. Ons Wetboek van Strafrecht stamt af van het Romeinsche recht, en dit was sterk tegen het vergrijp op den eigendom. Helen wordt dan ook zwaar gestraft, omdat het wetboek op kapitalisohe grondslagen berust. Men steelt, was er gemeenschappelijk bezit, was dit niet noodig. Rechtbanken en advooaten kon men dan missen, en Jezais's spreuk zou zijn bewaarheid: «eens zal de wolf liggen naast i het lam, en vrede heerecht rondom ons". Thans moet men werken om te eten, men wil wel rusten, maar niet luieren. Nu wordt er geleden onder de zweep van den honger. Maar dan zal zeer zeker de «moraal" hooger staan dan nu. Men noemt ons internationalist, maar dat zijn juist de Katholieken, voor wie de Paus oordeelt in godsdienstige en wereldsche zaken. Van de vaderlandsliefde zegt Vondel: «die liefde tot zijn land is ieder aangeboren". Wanneer men van nationaliteit verandert, verandert men ook van vaderlandsliefde. Zoo moesten de Limburgers in 1815 hun Belgische vaderlandsliefde inruilen voor liefde tot Neder land. Wil men nu in deze misstanden verande ring teweeg brengen, welnu, sluit u aan bij onze partij, tot versterking onzer afdeeling in Brouwershaven. Wij sociaal-democraten, wij spreken mede, gelijk Talma zeide: de zweep van Troelstra kronkelt boven de hoofden van ons Christelijk Kabinet. Een daverend applaus valt den geachten spreker ten deel, en daar door niemand van de gelegenheid tot debat wordt gebruik ge maakt, sluit de Voorzitter de vergadering, met een woord van dank aan den geachten spreker, alsook aan de vergadering, die de leerzame rede met de meeBte aandacht had gevolgd. Renesse. Dinsdagavond trad op nitnoodi- ging van de Vtgz.-Dem. Kiesvereenigicg alhier ais spreker op, de ho6r mr. J. van Drooge te Dordrecht. Ingeleid door den heer L. H. Dormaar, voorzitter der kiea vereeniging, behandelde spreker voor een zeer talrijk publiek het aangekondigde onder werp: «De Landbouw en da Ongevallenwet". Zeer duidelijk werd door Bpreker in bet licht gesteld de dringende eiech, dat naast alle andere bedrgven ook het landbouw- en visschergbedrgf ia de Ongevallenwet moeeten worden opgenomen. Het middel om tot een beteren toestand te geraken door sociale wetgeving, zou ook toegepast kunnen en mosten worden op den landbouw. Zon bet ook noodig en practisch uitvoerbaar zijn? Zekert Wel is waar komen in dit bedrjjf wel niet vaak zeer ernstige ongelukken voor, hetzij door eigen of gedeeltelijke Echuld, toch ware het goed, billijk en rechtvaardig geweest, dat ook den landhouwarbeider bij de wet r«cht verleend werd op billijke schade loosstelling bij eventueele orgelukken. Hoe moet de ongevallen-verzekering by den land bouw geregeld worden Naar sprekers meoniog moest dat bedrijf een eigen regeling hebben, omdat de landbouw zich tegenwoordig meer en meer richt naar het kleine bedrgf. Zoowel landbouwer als arbeider dienen verzekerd te zgn, omdat de laatste tegenwoordig als kleine boer en de kleine boer vaak als arbeider optreedt. Het loon van dezen te bepalen met bijberekening van eommiger emolumenten, zou niet zoo'o zware taak zgn om te komen tot een norm voor zekere districten, waarnaar dan do premie, die betaald moest warden, goregdd kan worden. Het premiestelsel «al in dezen als eenvoudig eu billijk middel verre de voorkeur ver dienen boven, zooals men dit in Duitoehland vindt, het omslagstelsel. Waarom spreker tegen hot voorgestelde stelsel is van het Landbouwoomité, don eigenaar zelf te laten betalen, door het heffen van opcenten op de grondbelasting, vindt zijne verklaring hierin, dat ia de eerste plaats eene herziening op de ongebouwde eigendommen noodzakelijk diene vooraf te gaantweedons sou het een onbillijk stels.l blijken, omdat men dan zoowel groote als kleine bedrgven, bedrijven waar alleen landbouw, en andere, waar alleen veeteelt wordt uitgeoefend, over één kam zou scheren. Ook zou het oen groote onbillijkheid zgn landeigenaren te laten betalen, op wier gronden een hypotheek rustte. Rationeel, billijk en het beste is bet dat de boer of de gobruiker of ook de arbeider, wanneer bij als werkgever optreedt, voorloopig do premie betaalden. Wanneer de betaling door een zeker premiestelsel was geregeld, zouden ook velen ontheven zjja of worden van het zeer omslachtige on moeieljjke invallen der thans bestaande loonlijst. En boe zouden zij behoorlijk kunnen worden ingevuld? Zeer bezwaarlijk. De Rgks-Verzekeringsbank zou naar do eenvoudige opgave van den werkgever het bedrag kannen nitrekenen en vaststellen en het biljet aan den workgover terugzonden, evenals onze belasting-biljeten ingevuld ons worden uitgereikt. Hot middel ware in dit geval om zijn eenvoud gewenacht. Met groote belangstelliog werd spreker, die jammer genoeg vaak al te rad van tong was, in zjjno zeer practisohe redeneeringen en besohouwingen aandachtig gevolgd. Wanneer aal nu de Landbouw-Oogevallenwet komen Mr. v. D. beweerde dat, zoolang de clerioalen de boventoon voeren, vooralsnog geen sprake zal zgn van het opnemen van do bedrgven landbonw en visscherg in de ongevallen verzekering! Na de pauze versterkten de heeren W. F. del Campo van Renesse en M. Bolle van Haamstede, de zeer practisohe beschouwingen van den spreker en gaven als hunno meening te kennen, dat, ofschoon in deze streken de landbouwer-werkgevor in vele, zoo niet de meeste gevallen rekening hondt met het ongeval zgn arbeider ovorkomonhet een dringende eisoh van billijkheid en recht vaardigheid is, den landbouw op to nemen in de Ongevallenverzekering. Spreker kwam verder nog met den heer A. Bakker in debat over het weinige, dat door bet huidige ministerie is tot stand gekomenover onderwijszaken, het benoemen van burgemeesters eto. Na eon woord van hartelijkon dank aan den spreker voor zijne zeer leerrijko rede, sloot de voorzitter de vergadering. Stavenisae. Door de vrijzinnige kiesvereo- nigirg «Algemeen Belang" alhier is tot can- didaat gesteld voor bet lidmaatschap der 2e Kamer in hut kiesdistrict Goes de heer G. A. Yorsteroian van Oyen van Aardenburg. Aan staanden Maandagavond (zie achterstaande advertentie) hoopt genoemde heer te Stavenisse een politieke lezing te houden, over het on derwerp: «In dagen van e'.rgd". Oud-VoBsemeer, 13 Febr. Naar ons werd medegedeeld is de heer dr. M. A. Vermet benoemd tot lid van het bestuur der centrale vrijzinnige kieavereeniging te Goes. In de hedenavond gehouden vergadering der anti-rev. kiesvoroeuigicg «Nederland en OranjV' werd als bestuurslid gekozen met bijna algemeone stemmen de heer J. L. van Luijk, terwijl nog vele leden als lid der ver eenigiog toetraden. Het aantal bedraagt thans raim 80. Kortgene, 14 Febr. In een vorig nummer meldden wij ontvang en uitgaaf van de Werk- mansvereenigiog «Onderlinge Hulp"; hierbij kan nog worden gemeld, dat er op de toen gehouden vergadering aanwezig waren 50 leden en donateursdat de voorzitter, de heer A. Maas, mededeelde dat de vereenigiog steeds vooruitging, en welk verlies de vereenigiog leed door het vertrek van den gverigen en be kwamen secretaris-penningmeester, den heer Th. Wolse, hun aller vriend, en dat de heer L. W. van Holst, die laatstgenoemde plaats bereidwillig ionam, zich uitstekend van die taak heeft gekweten. Voorts werd een bestuursvoorstel om in plaats van 9, 13 weken uitkeeriDg voor zieken te doen, aangenomen; eveneens om van 1 December tot 1 Juni een uitkeering te doen van 75 cent per dsg, doch van 1 Joni tot 1 December 1 per dag uit te keeren, hou dende zulks meer gelijken tred met den alge- meenen loonst&ndaard. Voorts werden gekozen in plaats van den heer Wolse, als secr.-penniogm. de heer Ie. Willems en in plaats van den heer A. PJat- scborre, die niet meer als bestuurslid in aan merking wenschte te komen, dhr. C. Amperae. Tot bode werd benoemd dhr. C. Broekbove. Goes, 13 Febr. Naar wjj van goedorhand vernemen zal binnen enkele dagen een onder zoek in looo plaats hebben door den Raad van Toezicht op de Spoorwegdienten van de plannen voor den stoomtramweg Borsele GoesWolferted;;kecho veer. Dit met het oog op het advies dat door dezen Raad aan de R'geeriog zal worden uitgebracht in sake oen te verleenen Rijkssubsidie. Bij die gelegenheid zal door den concessionaris een staat moeten worden overgelegd, waaruit blijkt, dat alle betrokken gemeenten en water schappen eene subsidie, en welke hebben toe gestaan. Thans wordt verstrekt door de gemeeDte: Borsele f 118,65; Driewegen f 401 70; Ovezande f 226; 'a-Gravenpolder f 113; Goes f 791Woifertadgk f 339Niaae f 84.75 Korfgene f 84,75; Wisaenkerke f 84,75; Colijnsplaat f 84,75; Kloetinge f 68,76; 's-Heer-Arendakerke f 169,50; 's-Heerenhoek f 84,75; door de polders en waterschappen Orezande f 158,47; de Breede Watering bewesten Ierseke f 565; Ellewontsdijk f 113; Buitenpolder Nisso f 30; alle per jaar en gedurende een tgdvak van twintig jaren. De woarnomende conducteur S. en de koetsier R van de poetkar van Goes op Wolfertcdgk, hadden Zondagmorgen vroeg op den 'a-Heer-Hendiikskinderendijk eene onaan gename ervaring. Het paard schrikte, deed eene zijsprong; de berijders vielen van de kar en buitelden van den dijk in de sloot. De kar werd door het omvallen zoo beschadigd dat men, teneinde de reis voort te zetten, terug naar Goes moest om een ander rijtuig. De conducteur en de koetsier hadden zich bezeerd, maar kwamen er toch nog vrijwel af. De centrale liberale kiesvereeniging telt thans 12 afdeelingen met 430 leden en 43 algemeeno leden. De getallen konden wel wat grooter zijn. Viervoetige dieven hebben bij een paar bewoners van het Koolpadje de kippen weg gehaald, bij don metselaar Schrijver 8 met een baan en bij Jen postbode vond de hond do eenige kip. Overblijfselen van eon paar kippen heeft men in den grond gestopt ge vonden. De vraobtboot «Zuid-Bevelatd die voor eenige weken op een zandbank bij den Moer dijk strandde, is afgebracht en naar een werf gesleept. Binnen enkele weken komt «g weer in de vaart. Axel. De totstandkoming van een stoom tram Axel—Lokeren wordt in deze streken van algemeen cut geacht en men is overtuigd dat die tram wel levensvatbaarheid zal hebben. Binnenkort zal alhior een vergadering worden gehouden om nader over deze zaak te spreken op die vergadering zullen worden uitgenoodigd de gemeentebesturen van Axel, Koewaoht en Zuiddorpe, het Kamerlid voor het district HonteniBse en een piar leden van Ged. Staten. Aaabestedl»*©»Verkoopt**©» eu. Door het Weezen-Armbestnur te Poortvliet is aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Het laagst werd ingesohreven door J. K. Krijger, metselaar, en A. Re6ders, timmerman, beiden van Poortvliet. Kamperland, 14 Febr. Heden werd door notaris M. Noordgke, zulks ten overstaan van de geroepenen tot de nalatensohap van wijlen M. van Lieren, in het lokaal van den heer J. J. Deurloo elhierpubliek verkocht de volgende woonhuizen Een dubbel woonhuis met eohuur, verder getimmerte, tuin en erf, groot 9 aren 60 oen- tiaren, aan dan heer C. Bierens voor f2240; vier woonbnizen on verdere getimmerten, met bet erfpachtsrecht op den daarbij behoo renden grond, groot 3 aren 70 centiaren, aan don heer L. Lous voor f 1685; twee woonhuizen met het erfpachtsrecht op den daarbjj behoorenden grond, groot 4 aren 25 centiaren, aan den beer Jaoob Vermeulen voor f 700; een huis en erf te Stroodorp, groot 1 are 60 centiaren, aan den heer P. Verburg Dz. voor f 610; een dubbel woonhuis met loods en erf te Stroodorp, groot 2 aren 80 centiaren, aan den heer L. van Goudswaard voor f G90; een buis en verder getimmerte met bet erf pachtsrecht op den daarbij behoorenden grond in den Onrustpolder, aan den heer A. de Brnine voor f 315. Onkosten 8J procent. Niettegenstaande er een entree van 25 cent (wa&rvan 10 ct. in vertering) werd gevorderd, was het lokaal toch nog overvol. Sterke dranken werden vóór, tijdens en uk den verkoop niet verkocht. Landboaw en Veeteelt. Donderdag de 23ste Februari 1905 zal te Zierikzee door de Centrale Tentoonstellings- Vcreeniging «Landbonwbelang" een tentoon stelling van zaaigranen in de zaal der sooieteit «Landbouw en Handel", van des voormiddsgs 11 uur tot des namiddags 3 uur, gehouden worden. Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 20 Februari 1905 bij den secretaris, den heer M. C. Mulook Houwer te Zierikzee, eene sohriftelijke opgaaf inzenden van a. het product dat zij wensohen in te-zenden b. de hoeveelheid, die zg van het in te zenden graan ten verkoop beschikbaar hebben; c. den prijs, franco Zierikzee, met inbegrip van emballage; d. het netto-gewicht per H.L., de streek waar - en de soort grond waarop het ver bouwd is. De inzendingen moeten vraohtvrij bij den secretaris zgn ingekomen vóór 21 Februari 1905. De monsters moeten verpakt zgn in linnen of katoenen zakken en moeten 2 Liter groot zgn. Rotterdam, 13 Febr. Heden had alhier vanwege de Hollandeche Maatschappij van Landbouw eene keuring van zaaigranen en zaden plaats. De inzeil dingen van landbouwers waren dit maal niet talrijk. Door handelaren was daar entegen ruim ingezonden. Er was veel mooi goed g*ëxposeerd. Aan de landbouwers werden prgzen toege kend en aan de handelaars bestuursprijzen. Zoo kwamen voor de prgzen in aanmerking A. A. Mijs te Sommelsdijk, voor overvloed- haver en voor probsteyer-haver en A. J. Kleiojaar te Strgen voor kroonerwten, kort- stroo-erwten, market-haver en "Walcherscbe paardenboonen en A. Roodenburg te Haar lemmermeer voor daivenboonen. Acht bestuursprijzen vielen ten deelaen J. W. Romoijn te Ouwerkerkvier aan J. M. Zasd- noordijk te Leeuwardentwee aan B. C. Algra te 8tiens; twee aan Van den Bosch Co. te Goes; twee aan R. IJperij te Witmar- eum en twee aan Van Vlaanderen en Dostz te Amsterdam. BBOHTIEAKII. Zierikzee, 14 Febr. Door de arrond.- rechtbank zgn heden veroorJeeld, wegens: 4°. diefstal: M. C. V., 31 jaar, arbeider te St.-Maartensdgk, tot 3 maanden gevangenis straf 2°. mishandeling, gepleegd binnen vijf jaren sedert de schuldige eene tegeu hem wegens mishandeling uitgesproken gevangenis straf beeft ondergaanM. K. Mzn., 22 jaar, arbeider te Noordgouwe, tot één maand gevangenisstraf 3°. mishandeling: C. Th. G., 31 jaar, horenier te Zierikrec, bij verstek, tot f 25 boete, eubs. 1 maand hechtenis; 4°. wederspannigheid8. K., 18 jaar, arbeider te Noordgouwe, bij verstek, tot één maand gevangenisstraf; 5°. diefstal: D. van de V., 23 juir, arbeider te Tholen, tot f 15 boete, subs. 12 dagen hechtenis; 6°. jachtovertredirgJ. L., 21 jaar, arbeider te Serooskerke, in hooger beroep, tot eene heohtenis van 7 dagen 7°. overtreding van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen M. K., 35 jaar, vissoher en schipper te Tholen, in hooger beroep, tot 2 geldboeten, ieder van f 20, subs. 5 dagen hochtenis voor elke boete 8°. jachtovertrediogA. van den H., 30 jaar te Ellemeet, in hooger beroep, tot 2 geldboeten, ieder vau f 20, eubs. 4 dagen heohtenis voor elke boete. Voor de arrondissements rechtbank te Middelburg werd Dinsdag, bg verstek en met gesloten deuren, behandeld de zaak tegen M. E H. wed. R., bierhuishoudster alhier, beklaagd van koppelarij. De vorderiDg van den ambtenaar van het openbaar ministerie was negen maanden gevangenisstraf. KBBEIIIIIWR. Beroepen bij de Herv. Gem. te Easohedé: ds. H. G. Oldoman te Westwoud (vroegsr te Ouwerkerk) en ds. P. H. Kspteijn te Dokkum (vroeger te Renesse c. a.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2